Vestiging van Ned.-Antilliaanse bedrijven in Venezuela Restauratie van de St. Laurens- kerk ging door Cumulatie belastingaanslagen Ruime liquiditeitspositie leidde tot discontoverlaging Reclame „PRINCESS MARINA" Het Mysterie Eed van trouw a an het vaderland Maakt voor Uw zaak „Plan Kamer" heeft goede kans van slagen Spoed gewenst; er zitten kapers op de kust In Maart werd minder gespaard utrechts hoofd bureau VAN POLITIE Spits herrijst op Utrechtse Jacobitoren Stagnatie door slecht weer kon tot minimum worden beperkt Klacht was gevolg van toevalligheden Grotere beleggingsmoeilijkheden voor de banken PAGINA 15 ZATERDAG 4 APRIL 1953 Vestigingen worden geen filialen tENIGE TERUGGANG T.Ö.V. FEBRUARI NIEUWE VLEUGEL AAN OUDDORP EN HET TOURISME KVP-BESTUUR ORIëNTEERT ZICH IN HET NOORDEN Bouw dit jaar gereed ZORGELIJKE SITUATIE OP SCHOUWEN-DUIVELAND Kamerleden krijgen voorlichting Graafwerk beëindigd Niet haasten met bebouwing! NIEUW BESTUUR KATH. AMATEUR TONEEL OP DE 22) door GUY HAMILTON MATTHIAS KEMP-PRIJS TH1JMGENOOTSCHAP HERDENKT ST. BERNARDUS Grote geldruimte Verlaging afgifteprijzen schat kistpapier De- Curacaose landsminister F. Karner van economische zaken, is zojuist in Wil lemstad teruggekeerd na een verblijf van enkele dagen in Venezuela voor het voe ren van besprekingen, die behaive econo mische vraagstukken in het algemeen, vooral betrekking hadden op de uitvoering en de mogelijkheden van en voor het z.g. „Plan Karner", dat beoogt het vestigen van Nederlands-Antilliaanse bedrijven in Venezuela. De landsminister toonde zich redelijk optimistisch- In Venezuela bestaat nog altijd grote belangstelling v001" buiten landse investeringen en daar de naam *ow®l van Nederland als van de Neder- landse Antillen in Venezuela een goede klank heeft, is er een goed „klimaat" goor de plannen. Jfk ben evenwel teruggekeerd met een „urgentie-gevoel", zo vertelde de lands minister. „Engeland, Duitsland en vooral Amerika doen hun uiterste best om in 'Venezuela vaste voet te krijgen. Wij heb ben inmiddels al een duidelijk voorbeeld, van een bedrijf, dat zo op het eerste ge zicht een zeer goede kans zou maken, maar waarschijnlijk een harde dobber zal krijgen omdat de Amerikanen en dan nog wet een zeer grote Amerikaanse fir ma, met een geweldig kapitaal de plan nen voor de vestiging van een zelfde be drijf klaar hebben". Van de 21 gegadigden die na een zorg vuldige schifting in Nederland en de An tillen waren overgebleven van een veel groter aantal zijn er thans drie, die naar het er uit ziet een kans hebben. Een is het vorengenoemde bedrijf, waar voor de omstandigheden dus inmiddels aanzienlijk ongunstiger zijn geworden hoewel niet hopeloos aldus de heer Karner. De andere twee zijn een lee"-" ■looierij en een bakstenen- en dakpanne - fabriek. Dit laatste bedrijf heeft zeke^ e^ zeer goede kans en wordt ook door de Venezolaanse overheid met waime belang stelling' begroet. De leerlooierij eveneens, maar het ware veel aantrekkelijker in- dien er een weg gevonden werd om liet alleen de huiden tot leer te verwerken, maar bovendien het leer tot producten vooral schoenen, m.a.w. indien het moge lijk zou zijn, in Nederland een syndicaat ie vormen, waardoor het mogelijk zou zijn, In Venezuela een volledige leerindustrie op te bouwen. Van Venezolaanse zijde is inmiddels de suggestie gedaan ook een Nederlands zuivelbedrijf te vestigen. Er is slechts een fabriek van zuivelproducten, namelijk een fabriek van Nestlé. De productie van melk is volgens mededeling van de Venezo laanse regering groot. Een zuivelfabriek zou niet alleen de grondstof, maar ook af- zr gebied kunnen vinden, temeer daar de Nederlandse kaas in Venezuela een goede naam heeft. Omdat zich bij de initiatief nemers van het „Plan-Karner" geen zui- velfabrikanten hebben gemeld, zal van hier uit contact worden gezocht met deze bedrijven in Nederland. Dat bij de schifting van de 21 aanmel dingen thans slechts 3 werden gekozen, vindt zijn oorzaak o.m- in het. feit, dat by nadere beschouwing is gebleken, dat wat men pleegt te noemen kleine bedrijven die men volgens de aanvankelijke opzet in Venezuela wenste geen goede kans zul len makem Over het algemeen moet men in Venezuela met redelijk grote kapitalen werken. Er was ook een bedrijf bij, dat door export naar dat land op het ogen blik reeds een aardige omzet in Venezuela heeft. Het zoü ortjuist zijn, deze export te verliezen door zelf ter plaatse te gaan fabriceren. De Nederlandse Industrieën, die met Antilliaanse medewerking en financiële liaip i" Venezuela gevestigd kunnen wor- In Maart 1953 werd bij de Spaarbank te Rotterdam fop 1.000,afgerond) 'hgelegd 5.351.000 (v. m. 4.845.000) en terugbetaald 3.757.000 (vor. maand 2,757.000). Er was dus een inlegover- sehpt van 1.594.000 (v. 111. 2.088.000). Sinds het begin van dit jaar werd in to taal ingelegd 16.832.000,— en terugbe taald 10.066.000,gevende een inleg- aversehot van 6.766.000,Indien men deze cijfers vergelijkt met die van de zelfde periode van 1952, toen inleg en terugbetaling respectievelijk 11.696.000 en 9.267.000,bedroegen, dan blijkt, dat vooral de inleg belangrijk hoger is geweest dan vorig jaar. Aan het einde van Maart 1953 was aan inleggers f 104.606.000,— verschuldigd. De Spaarbank voor de stad Amster dam heeft ook in Maart een spaarover schot behaald, al was dit niet zo groot als in Februari. Ingelegd werd n.l. S 3.13(1.270 en terugbetaald f 2.336.627, hetgeen een overschot betekent van 794.643 (Februari 1.240.270). Het te goed is hiermede gestegen tot f 78.810.1(4 per uit. Maart. Per 1 Januari beliep het inleggerstegoed 75.179.368. Hjj de Nutsspaarbank te Groningen werd in Maart ingelegd voor een bedrag van 1.816.662 (v. m. 1.832.205) en te rugbetaald 1.264.781 (V. m. 1 084.868). Het spaartegoed steeg dus met 551.881 (v. m. 747.537) tot 68.488.702 (v m 67.936.821). Bij de Rijkspostspaarbank ia blijkens de Voorlopige cijfers over Maart voor 32 1 millioen (Febr. 31.9 miUioen) ingelegd en voor 32,3 millioen (Febr. 23.7 mil lioen) terugbetaald. Derhalve een nega tief saldo van twee ton (Feor. spaarover schot van 8.2 millioen). Over Maart 1952 werd voor f 3.4 millioen minder ingelegd dan terugbetaald. Het verloop in de arie grote steden is in de afgelopen verdeeld geweest. Amsterdam en dam vertoonden nl. een overschot van rasp. 94.000 en f 196.000. terwijl Den Haag een ontsparing van f 209.000 te z'en gaf. Aan de gemeenteraad van Utrecht is voorgesteld een crediet te verlenen van ruim 1 millioen gulden voor uitbreiding van het hoofdbureau van politie aan het Paardenveld. Dit zal de derde etappe zijn van de werken tot voorziening in de huis vesting van de politie. Het gaat hier om de bouw van een vleugel aan de Berg straat. De bouw van de vleugel langs de Dirck van Zuylenstraat als vierde etappe moet voorlopig achterwege blijven in ver band met de beperkte investeringscapaci- tpit der gemeente Utrecht Voor tot de uitvoering van deze werk zaamheden een aanvang kan worden ge- maakt dienen eerst de hier bestaande bunkers van de Duitse weermacht te wor den verwijderd, hetgeen ongeveer acht maanden zal duren. Men veronderstelt, dat de vleugel na twee jaar voltooid zal kun nen zijn. den, zullen vooral Nederlandse speciali teiten moeten fabriceren. Bovendien zal men er rekening mee moeten houden, dat 75 procent van de werknemers ongeacht in welke functies Venezolanen zullen moeten zijn en het kapitaal voor 50 pro cent Venezolaans. De industrieën zullen een Venezolaan» karakter moeten hebben en niet beschouwd kunnen worden als „filialen". „Er zijn zo besloot de heer Karner goede kansen, die wij beslist zullen kun nen grijpen, maar er moet niet mee ge wacht worden. Er zijn in Curacao voor aanstaande kooplieden en industriëlen, die graag in zee willen met de Nederlanders en de Antilliaanse banken en er is ten slotte in dat land veel goed geld te ver dienen, voor wie zich wil aanpassen en hard wil werken, maar wij zijn niet de enigen, die bereid zijn, er een kans te wagen". Omtrent de toestand in de badplaats Ouddorp op Goeree deelt het bestuur van de V.V.V. ons in verband met in omloop zijnde geruchten mede, dat net vreemdelingenverkeer gedurende het zomerseizoen normaal doorgang kan 1 D^"openbare vervoermiddelen op Goeree-Overflakkee zullen omstreeks Pinksteren weer hun gewone functie vervullen, terwijl het wegverkeer reeds op 15 April a.s. van geheel herstelde wegen gebruik zal kunnen maken. Het natuurschoon in Ouddorp en om geving heeft niet van betekenis van de watersnood geleden en logiesgelegen- heden, kampeerterreinen enz. zullen practisch in volle omvang ter beschik king staan van touristen en badgasten. De voorzitter van de Katholieke Twee de-Kamerfractie, prof. mr C. Romme de partijvoorzitter en de partijsecretaris, de heren W. Andriessen en dr L Albe- ring, alsmede de Kamerleden B. Engel- bertink en drs M. Janssen zullen op 8 10 en 11 April a-s. een rondreis maken door de Noordelijke provincies. Op 8 April vindt een eerste bespreking plaats te Ens in de Noord-Oost Polder. De plaats van bijeenkomst is het ..Wapen van Ens". Om 15 uur die dag zijn de heren te Sneek in „Hotel Hanenburg". In de avond gaat het gezelschap terug, maar op 10 April 's avonds om 20 uur komt men te Groningen bijeen in Hotel Restaurant Riche. Zaterdag 11 April zijn de heren om on geveer 13 uur te Emmen. Gedurende deze drie dagen zullen talrijke besprekingen plaats vinden en vergaderingen gehouden worden, welke georganiseerd zijn door de diverse kring- besturen. Het gemeentebestuur van Utrecht is na de oorlog begonnen met de restauratie van een aantal der vele oude kerken, die deze stad bezit. Het voornemen werd opgevat ook de Jacobitoren zijn spits terug te geven. Deze 12e eeuwse kerk kreeg in 1334 een toren met spits, doch in de storm ramp in 1674, die ook het nooit meer opgebouwde middenschip van de Dom verwoestte, werd de spits van de Jacobi toren weggeblazen. De zwaar beschadig de toren werd hersteld, maar bleef zon der spits. Na bijna drie eeuwen besloot net ge meentebestuur deze weer aan te aren- gen, doch Gedeputeerde Staten onthiel den de goedkeuring wegens de kosteru groot 35.000. Een actie-comite uit de burgerij onder leiding van ir bracht echter het grootste deel v^n het benodigde bedrag b«een 5 gedert «trant-collecte werd aangevuld, seaert kort is mef de bouw van de spits be gonnen. zodat verwacht kan worden, dat in de loop van dit jaar de Jacobikerk na 3 eeuwen haar spits terug zal hebben. De 60 meter hoge toren krijgt een ranke spits van 20 meter met bovenop een kruis. Naar wij vernemen zal dit kruis worden vervaardigd in de ateliers van de Utrechtse edelsmid H. de Groot, die het smeedijzeren kruis aan het co mité zal schenken. Op uitnodiging van de minister van Verkeer en Waterstaat zal een aantal par lementsleden Donderdag a.s. een bezoek brengen aan Schouwen en Duiveland, ten einde een duidelijk begrip te krijgen van de situatie, die nog altijd zeer zorgelijk is. Tot deze tocht zijn uitgenodigd de leden der watersnoodcommissie uit de Tweede Kamer en die der commissies van rapporteurs uit de Eerste Kamer voor de begroting van Verkeer en Waterstaat en voor de noodwet dijkherstel. Met minister Algera zal o.a. de direc teur-generaal van de rijkswaterstaat ir Maris de parlementsleden vergezellen. Wie langs de Binnenrotte van Hoogstraat naar Meent of omgekeerd gaat, komt voorbij een houten wand, die een zijde vormt van een houten huisje, dat onder het spoorwegviaduct is gebouwd. Er is een geklop hoorbaar van vele hamers, die achter dit houten schot worden gehanteerd Onzichtbaar voor de voorbijganger zijn ijverige handen bezig met het bewerken van natuursteen* Buiten is slechts het nij vere geklop hoorbaar. Nu eens klinkt het alsof men bij afspraak tegelijk de hamers heft en weer op de steen laat vallen, dan weer alsof de slagen elkaar achtervolgen. Steeds sneller klinken de klappen, dan weer samen, tot een van de hamers op nieuw begint uit te lopen. En intussen vormt de ruwe steen zich onder de beitels tot gladde, goedgevormde stukken, die straks een plaats krijgen in Rotterdams cultuurmonument, de Groote of St Lau- renskerk. De restauratie van de St Laurenskerk gaat voort. Weliswaar is door het weer van de afgelopen winter de norrtmle gang van het werk enigszins gestoord, doch - aantal uren, waarop met werd gewerkt, kon minimaal blijven. Het g nan de Zuideiiike gevel is op voile hoogte en de kruisbloem op de topgevel die ruim 25 meter boven de grond uitsteekt, kan thans gemakkelijk worden bereikt- De muren van het Zuidertransept zijn zowel aan de buiten- als aan de binnenzijde be- steigerd, terwijl de steigers aan het Noor dertransept langzaamaan omhoog gaan, en een enorme hoeveelheid buis „verslinden". Tot nu toe heeft men ruim 20 km ver werkt. De vele neerslag heeft de grond op de duur drassig gemaakt, wat overlast bij het werk gaf. Het euvel kon evenwel worden verholpen met een draineersy- steem. Zoals men weet heeft hef tweede-ka merlid Lucas (K.V.P.) onlangs tot de mi nister van Financiën een aantal schrifte lijke vragen gericht, betreffende het te gelijk toezenden van aanslagen in ver schillende soorten van belastingen. De staatssecretaris antwoordt hierop thans, dat het in de vragen opgenomen voor beeld weinig gelukkig is gekozen. Vermo gensheffing ineens en vermogensaanwas- belasting hebben geen betrekking op het belastingjaar, doch zijn heffingen voor eenmaal, die ten laste van het vermogen komen. Deze heffingen staan daarom ten aanzien van de bron, waaruit de middelen tot betaling worden geput, los van perio dieke belastingen, voor welker voldoe ning in de eerste plaats de inkomsten v/orden aangesproken. De vermogensbe lasting behoort uiteraard in het algemeen tot deze laatste groep, doch de aanslagen over 1945 en 1946 zijn bij artikel 46 dei- wet op de verrnogensheffing ineens ge koppeld aan de heffingen voor eenmaal, en maken daarmede in feite een moeilijk deelbaar complex uit. De staatssecretaris acht het weinig aannemelijk, dat een be lastingplichtige, die zijn belang begrijpt, zou wensen dit complex van aanslagen m gedeelten te ontvangen. Het in het voorbeeld gevoelde bezwaar vloeit dus enkel voort uit het feit. dat toevallig de verhoudingsgewijs kleine aanslag in de personele belasting samen viel met het geheel los daarvan staande complex van vermogensheffingen. De per sonele belasting, ten aanzien waarvan geen achterstand bestaat, moet echter nu eenmaal ieder jaar worden geheven en een dergelijk toevallig samenvallen kan daarom niet steeds worden vermeden, Met het vorenstaande wil de staatsse cretaris niet te kennen geven, dat een cumulatie van aanslagen zoals wordt aan geduid niet kan voorkomen. Hij heeft hierbij met het oog op het samenvallen van velschillende aanslagen als gevolg van het inhalen van in de bezettings jaren ontstane achterstand. Dit verschijn sel behoort thans vrijwel tot het verleden en mocht het bij uitzondering nog eens voorkomen, dan worden de daaraan ver bonden bezwaren ondervangen door de toenmaals te dien aanzien getroffen rege lingen, welke thans wel geacht kunnen worden algemeen bekend te zijn. Indien echter blijkt, dat over een reeks van jaren te lage aangiften zijn gedaan en dienten gevolge te lage aanslagen of voorlopige aanslagen zijn opgelegd, kan een met die bevinding overeenkomende reeks van na dere aanslagen daarvan het gevolg zijn. Hierbij verdient opmerking, dat in geval van navordering de wet een termijn van vijf jaren geeft. Een ander voorbeeld is het geval, waarin men voor de loonbelasting en de omzetbelasting weliswaar de vereiste aangiften heeft gedaan, doch gedurende een reeks van tijdvakken in gebreke is gebleven het verschuldigde te betalen. In dergelijke gevallen is inderdaad formeel sprake van verschillende aanslagen, doch in werkelijkheid van aanslagen, die, even als hierboven ten aanzien van de vermo gensheffingen werd gezegd, onderling zo danig verband houden, dat zij gelijktijdig moeten worden behandeld en ook gelijk tijdig ter kennis van de belanghebbende moeten worden gebracht. In deze gevallen treft de belastingadmi nistratie geen verwijt van ontactisch op treden, doch heeft de belastingplichtige de oorzaak zijner onaangename ervaring te zoeken m de weinige zorgvuldigheid, waarmede hij zelf zijn aangiften en ver dere fiscale verplichtingen is nagekomen. Naar de mening van de staatssecretaris is het m het algemeen geenszins onrede lijk, te eisen, dat de bovenbedoelde aan slagen binnen de wettelijke termijn wor den voldaan: wat de vermogensheffingen voor eenmaal betreft, omdat de voldoe ning daarvan immers uit het vermogen hoort plaats te vinden en wat andere be lastingen betreft, omdat die reeds lang, veelal door de schuld van de belasting plichtige zelf, achterstallig zijn. Hiermede wil de secretaris natuurlijk niet te kennen geven, dat in bepaalde gevallen geen uitstel van betaling gerechtvaardigd kan zijn. Het graafwerk In de kerk ls beëindigd, tenminste voor zover het de werkzaam heden aan het gedeelte, dat op het ogen blik wordt gerestaureerd (transept) be treft. Bij het graven heeft men fragmenten gevonden van onderdorpsels en stijlen van de oorspronkelijke deuropeningen waaruit blijkt, dat er verschil was in de openin gen en dat ook de peilhoogte van de dor pels niet gelijk was. Voorts is de gehele parallelmuuur (waarvan ten tijde van het onderzoek in de oorlogsjaren een klein gedeelte was gevonden) blootgelegd. Nade re onderzoekingen zijn nodig om vast te stellen, of de geüite veronderstelling, dat men hier te doen heeft met een soort hulpkerk, die werd gebouwd tijdens het optrekken van de kerk, inderdaad juist is. Aan de Zuidzijde is de gevel ontdaan van de cementbepleistering, die over de natuursteen was aangebracht in 1856. De tevoorschijn gekomen steen wijst erop, dat het „verfraaiingsproces" zeer tot nadeel van de gevel is geweest. Doch het is ook mogelijk, dat de beschadigingen sporen zijn van het verval vóór de bepleistering. Aan de Zuidzijde zijn ook proeven ge daan met het schoonmaken van het met selwerk, waarop zich een roetaanslag van de vele passerende locomotieven heeft vastgezet- Men verwacht, dat de kerk na de reiniging „blonder" van kleur zal zijn en deze kleur zal behouden, daar de stoomtractie meer en meer door electri- sche wordt vervangen. Daar staat echter tegenover, dat aan de Delftsevaart weer schoorstenen van de Stadsverwarming zijn verrezen. In verband hiermee merken de Ge committeerden tot de zaken der Ned. Hervormde Gemeente in hun „Tweede Mededeling over het verloop der werk zaamheden" (waaruit het bovenstaande werd geput) op, dat 't wenselijk Is voor alsnog niet tot het bebouwen van de on middellijk aangrenzende terreinen over te gaan en daarmee in geen geval spoed te betrachten, die thans wordt nage streefd, doch voor deze naaste omgeving eerst iets van het beeld van de geres taureerde kerk af te wachten en daarop een afsluiting overeenkomstig de bete kenis van dit historische monument te kunnen afstemmen. De funderingen voor de tijdelijke sluit wanden voor het transept zijn inmiddels gereed gekomen. De constructie van de sluitwanden zelf heeft bijzonder overleg gevraagd in verband met de grote af metingen. Zij zullen uit drie delen be staan, in hoofdzaak vakwerk van stalen balken aan de buitenzijde bekleed met eternit-golfplaten aan de binnenzijde met acoustisch plaatmateriaal- Daar tussenin komt nog een kernwand. Het Werkverband Katholiek Amateur toneel heeft op zijn laatste hoofdbestuurs vergadering een nieuw bestuur gekozen; het ziet er thans als volgt uit: mr dr Th. E. E. van Schaik (Utrecht), algemeen voor zitter; Fr. Bloemkelk (Amsterdam), alge meen secretaris; D. Ie Feber (Leiden), al gemeen penningmeester; drs G. van Lieshout (Den Haag), commissaris. De scheidende voorzitter, yj. Eysink (Apeldoorn), werd tot ere-voorzitter be noemd. De redactie van het orgaan „Elker- lyc" werd uitgebreid met pater Ivo van Dinther O.Carm (Merkelbeek L.). Geeste lijk adviseur blijft drs. G. van der Poel, leraar aan het seminarie Hageveld (Heem stede). spaart kllomatar na kilometer geld R. S. STOKVIS ZONEN N.V. 140 dealers en subdeaiers, «.overal jr> Nederland Als gefascineerd bleef Mortlake naar het bed staren. Elke twijfel was uitstoten de jonge vrouw was dood. Even nog vóór het onafwendbare kwam, moest zf- 7ich in wanhoop verzet hebben; aan de linker schouder was de licht-blauwe, zijden pyama gescheurd. Overigen wees alles er op dat het een korte strend geweest was heel kort. De meedogenloze hand, die dè dolk gericht had, was zeker geweest van de stoot. De stilte in de hut drukte zwaar als lood. Ofschoon Mortlake niet opzag van het bed met zijn vreselijke last, voelde hij, dat de ogen van de zes mannen op hem gericht waren. Hij wist nu ineens ook, waarom hij hierheen gebracht was. Ze beschouwen hem als de moordenaar. En die overweging deed de beklemming eensklaps van hem wijken. Hij keek de anderen vast aan, een voor één. Hij was begonnen bij de kapitein en eindigde ook weer bij deze. Wie heeft het gedaan? vroeg hij. We zijn bezig dat uit te vinden, klonk de grimmige stem van kapitein Thaves. Uw naam is Meisom, Richard Meisom, nietwaar? Pardon, Roger Meisom. Thans vestigde Brian Brandon de blik op Mortlake. Het kwam Algy voor, alsof de ogen van de Ier vol verwijt op hem gericht waren, en hij vroeg zich af, wat daarvan de reden kon zijn. Een hand van kapitein Thaves wees naar het bed. Hebt u die vrouw gekend, mijnheer Meisom? U kunt mij geloven of niet ik zie haar voor het eerst in mijn leven. Op de passagierslijst stond zij inge schreven als Gertrude Dewar. „De naam zegt mij niets, kapitein. Wel ke bedoeling zit achter uw woorden?" vroeg Mortlake koel. „In een van haar koffers vonden we een enveloppe met de initialen B: I: S: Mis schien weet u het, misschien weet u het niet het zijn de beginletters van British Intelligence Service. De brief, die in de enveloppe ontbrak, was bestemd voor me juffrouw Eva Spencer. Slater- de assi- stent-purser, heeft me meegedeeld, dat u hem gisterenavond inlichtingen over een T-w Srjcncer gevraagd hebt. Hij heeft aarbij sterk de indruk gekregen, dat er vee' aan gelegen was, met die 'f1 connectie te komen. Uw manier rloriixo tt u vond hij in hoge mate zon- u daar°m hier ontboden, mijnheer Meisom, om mij de nodige op helderingen omtrent uw gedrag te geven; ik heb het recht, die van u te eisen. U begrijp., dat ik uw bewering als zou u de vermoorde vrouw niet kennen, niet zonder meer aanvaarden kan". Eva Spencer!Opnieuw wierp Mort lake een onderzoekende blik op de jonge vrouw, die roerloos op het bed uitgestrekt lag. Hij voelde, dat een brandende gloed hem naar het hoofd steeg. Eva Spencer het meisje, dat hem de vorige avond op het sloependek gewaarschuwd had, dat zijn leven ernstig gevaar liep. Maar.... maar. „Dat is ze niet!" flapte Mortlake er uit. Hij had de woorden gesproken, zonder zich hiervan rekenschap te geven, en beet zich op de lippen. De grimmige uitdrukking op het gezicht van kapitein Thaves werd zo mogelijk nog grimmiger. „Wie is dat niet?" vroeg hij langzaam en argwanend. „Wel.eh.juffrouw Spencer. De gezagvoerder lachte kort, sarcastisch. In zijn sarcasme was hij hoogst beledi gend. ,,Ik dacht, dat u nog geen minuut gele den beweerde, die jonge vrouw niet te kennen!" „Dat doe ik ook niet. Maar daarom kan ik toch wel verklaren, dat die dode vrouw daar niet juffrouw Spencer is", legde Mortlake uit. Hij had zich wel om de oren willen slaan. Wanneer hij beter op zijn tellen gepast had, zou hij zich niet hebben laten verleiden, iets, wat ook, over juf frouw Spencer te zeggen! Thaves' sarcasme werd nog een tikje beledigender. „Voor een dame, die u kent, zette u dus gisteravond het kantoor van de purser op stelten! U gaf Slater een beschrijving van haar. waaruit hij terecht opmaakte, dat die juffrouw Spencer voor u een onbe kende was. U vroeg het nummer van haar De gouverneur van Belgisch Limburg zal bij de uitreiking van de Matthias Kemp-prijs op Zaterdag 18 April in de Bonnefanten te Maastricht, worden ver tegenwoordigd door de heer Jos Droog- mans te Hasselt, voorzitter van de ver eniging van Limburgse schrijvers. Korte toespraken worden gehouden o.a door dr M. van Can, voorzitter van de stichting Matthias Kemp-prijs, dr F. Hou- ben, commissaris der koningin in Lim burg en Matthias Kemp zelf. Dr Gabriël Beckers van het beroepsto neel Limburg en Marijke Bakker van de toneelacademie zullen enkele nog niet uit gegeven gedichten van Matthias Kemp voordragen. De winnaar van de prijs, Hans Berg huis, en Jos Gijsen uit Mechelen aan de Maas (Belg. Limburg) die 'n eervolle ver melding verwierf, zullen 'n tweetal blad zijden uit hun bekroonde werken „plei dooi voor 'n zondaar" en „Wij zeiden geen vaarwel" voorlezen. Op Zaterdag 9 en Zondag 10 Mei zal te Maastricht de algemene vergadering van het Thijmgenooschap (Katholieke Weten schappelijke Vereniging) gehouden worden. De wetenschappelijke secties komen des Zaterdags bijeen. In de grote algemene vergadering op Zondag zullen twee rede voeringen worden gehouden, welke over St Bernardus van Clairvaux gaan. Van hem bewaart Maastricht nog de herinne ring. Mgr Prof. Dr F. L. R. Sassen uit Leiden zal spreken over St Bernardus en de wijsbegeerte van zijn tijd, en Prof. Mr Hermesdorff uit Nijmegen spreekt over St Bernardus als paladijn van het recht. ZE ZIJN MET BILL getrouwd, maar lang niet allemaal gelukkigEn velen hebben door een zure appel heen moeten bijten en dikke tranen ge schreid, alvorens ze gewend waren. Dit schreef een verslaggever van een Italiaanse courant, nadat hij in de Ver enigde Staten een aantal oorlogsbruid jes bezocht had. In het vaderland wordt veelal ge dacht, dat het daar in het land der on begrensde mogelijkheden een paradijs op aarde is voor het oorlogsbruidje, dat haar Amerikaan naar zijn vaderland volgde. De verslaggever kwam in contact met oorlogsbruidjes, die het goed getroffen hadden. De anderen hielden zich Hij liet er een praten, die het dan goed getroffen had. al moest ze even als haar man werken. In haar verhaal trof ons het volgende. Misschien in teresseert en treft het ook onze lezers: „En nu, mrs Paola Kenneally, een laatste vraag", zei de rechter. (Paola had op aandringen van haar man de z.g. citizen papers aangevraagd, waar door ze burgeres van de Verenigde Sta ten zou worden en om die te krijgen, moest ze een eed van trouw afleggen en tevens een soort examen). „U krijgt even tijd, om over deze vraag na te denken", vervolgde de rech ter". Ze is heel belangrijk. Hier is ze dan: zou u, mrs Kenneally. indien de Verenigde Staten met Italië in oorlog raakten, tegen uw vaderland strijden? Paola zweeg. In haar binnenste woed de een inwendige strijd. Haar man, Bi 11, zat een eindje van haar vandaan. Hij zei niets en glimlachte slechts bleekjes. „Denk er aan", vermaande de rech ter, „nadat u de eed van trouw hebt afgelegd, kunt u niet meer trouw zijn aan uw land van herkomst. U mag er natuurlijk van blijven houden. De Ver enigde Staten verlangen niet van u. dat u het vergeet. Maar een mens kan geen twee vaderlanden hebben. Als Ameri kaans burgeres hebt u er slechts één: de Verenigde Staten. U hebt nog tijd, u te bedenken". Twintig minuten achtereen was Paola ondervraagd. Over de Amerikaanse grondwet, over de manier, waarop de Verenigde Staten geregeerd worden, hoe een wet wordt aangenomen etc. etc. Ze had alle vragen goed en opgewekt beantwoord. De laatste vraag viel haar het zwaarst. „Nog twee minuten", zei de rechter. Twee voor een vaderlandslievende Italiaanse verschrikkelijke minuten Ze zwoer haar vaderland af. heden overwogen waarbij ook het reeds iets oudere denkbeeld van de creatie van 10-jarige schatkistbiljetten speciaal ter be leging van de ijzeren voorraad der bank- middelen weer naar voren zou zijn ge komen. Verder practisch effect zal overigens de jongste discontoverlaging niet opleveren, behalve dan dat in anticipatie op nog an dere maatregelen de beleggings-afdeling der kapitaalmarkt wat verder zal aantrek ken. Het spreekt verder wel vanzelf dat men in bankkringen, speciaal met het oog op het feit dat men vlak vóór de Paas dagen in moeilijkheden is geraakt o.a. als gevolg van de storting op de nieuwe staatslening, liever had gezien dat de ver laging met ingang van Donderdag j.l. zou zijn ingetreden inplaats van a.s- Dinsdag. Dit zou n.l. de renterekening wel eniger mate hebben ontlast vooral nu men de laatste dagen in vrij behoorlijke mate voorschotten bij de Ned. Bank heeft moeten opnemen. Wanneer men nu na deze summiere uit eenzetting van de betekenis van deze jongste discontoverlaging wat verder gaat doordringen in de achtergrond van waar uit de enkele in het bovenstaande ver melde aspecten als symtonen naar voren zijn getreden, dan komt men sterk onder de indruk van de omvang van het liquidi teitsprobleem, waarvoor wij ons langza merhand zien geplaatst. Als uitvloeisel enerzijds van de in de afgelopen jaren gevoelde deflatoire poli tiek waarin constant de voet op de rem was geplaatst ter voorkoming van een eventuele inflatoire botsing en anderzijds van de vrij sterk in ons voordeel gewij zigde betalingsbalans, zitten wij thans met een grote liquiditeitstroom opge scheept die veel doet denken aan een waterval zonder dat in voldoende mate van de hieruit ontstane energie gebruik wordt of kan worden gemaakt ter ver hoging van de maatschappelijke produc tiviteit. Wij gaan thans in Nederland het bekende doch merkwaardige verschijnsel beleven dat zich eerst in een min of meer depressieve toestand een grote geldruimte gaat manifesteren, die voor een belang rijk gedeelte braak ligt. hut, u leerde de passagierslijst uit uw hoofd, u...." Kapitein Thaves haalde toornig de schouders op. „Ach, meneer!.. Kom ons niet met zulke onzinnige praat jes aan boord! Volgens u bestond er na- turlijk ook niet de minste relatie tussen de vermoorde vrouw en uw juffrouw Spencer! Iemand heeft die lege enveloppe in de bagage van juffrouw Dewar geto verd. Misschien verdenkt u mij er wel van!" „Ik verdenk niemand!" riep Algy wan hopig uit. „Maar ik wil evenmin, dat ie mand mij verdenkt! Daar pas ik voor. U stelt me vragen, die ik onmogelijk beant woorden kan! Stel ze een ander.' Ik ont moette juffrouw Spencer gisteravond on geveer kwart voor tien op het sloependek. We hebben maar kort met elkaar gespro ken. Zij bleek mijn naam te kennen en het was niet meer dan natuurlijk, dat ik de hare vroeg. Eerst scheen zij bezwaar te hebben, aan mijn verzoek te voldoen. Na enige aarzeling zei ze, Spencer te heten. Om de een of andere reden, die hier niet ter zake doet. wenste ik haar nog enkele vragen te stellen; ik had er niet aan ge dacht, toen ze bij mij was. Ik zag juffrouw Spencer echter nérgens meer. Wat lag in mijn geval meer voor de hand, dan dat ik de passagierslijst raadpleegde, om na te gaan, welk hutnummer ze had? Omdat haar naam er niet op voorkwam, stapte ik het kantoor van de purser binnen en vroeg zijn plaatsvervanger nadere inlich tingen. Als in mijn optreden iets ver dachts gezeten heeft, dan moet u mij dat maar eens aan mijn verstand brengen. De jonge vrouw, die daar vermoord ligt, is Vandaar dan ook, dat de credietver- lening via de kapitaalmarkt en via de markt voor onderhandse geldleningen ge leidelijk bijkans geheel dreigt te worden lamgeslagen- Zo heeft alleen de uitgifte van de nieuwe staatslening onlangs nog wat leven in de brouwerij gebracht maar verder is er niets gebeurd en dreigt er voorlopig ook niets te gebeuren, zodat men in bovengenoemde marktsectoren tot als maar afwachten wordt gedoemd. Voorbe reidingen voor nieuwe projecten zijn er niet te bespeuren en ware het niet dat men in institutionele kringen, zowel voor het moment, ais op termijn, thans vrij be hoorlijk is volbelegd dan zou het inacti- veringsproces, dat zich in de voorshands tot onproductiviteit gedoemde geldstroom manifesteert, nu vermoedelijk nog sterker tot uiting komen. In deze apathische stemming vermogen de reeds van enige tijd terug daterende voorspellingen (in de millioenen-nota van September 1952) omtrent een in het 2e halfjaar van 1953 te verwachten ver slechtering van de kaspositie van het Rqk en meer actuele aspecten zoals de financiering van de rampschade en van ae wederopbouw, geen enkele verbetering te brengen. Immers zo redeneert men, wat voor zorg zou men zich nu al maken over een mogelijke achteruitgaande kasposi'ie van het Rijk als de schatkist voorlopig nog over een stootkussen van ruim 1 1 milliard beschikt. En voor wat de ramp- schade betreft ten aanzien daarvan is nu wel het besef doorgedrongen dat hierbij het tijdselement een belangrijke rol kan spelen, zodat de financiering over een langere periode zou kunnen worden uit gesmeerd. Men heeft immers daaromtrent reeds ervaringen opgedaan bij de finan ciering van de defensie-uitgaven. Vlucht in termijn-affaires 7 andaar dat men zich geleidelijk wel zal gaan verzoenen met de gedachte, dat een ovennatige geldstroom nog wel ge ruime tijd tot een van de begeleidings verschijnselen van de financieel-econo- mische ontwikkeling hier te lande moet wonden^ gerekend. Gemeengoed is deze gedachte weliswaar nog niet geworden, omdat men tot dusverre met de afwikke ling van de grootscheepse gemeentelijke credietvraag van het vorig jaar en het plegen van termijnaffaires, waarbij lenin gen in haar geheel of onderdelen daar van, hetzij in de vorm van obligaties of op onderhandse schuldbekentenis worden vóórgeplaatst, nog wel wat omhanden had. Maar nu dit spel ook afloopt, zal het meer algemene beeld zich wei sterker gaan opdringen. Zijdelings mag in dit verband nog wel worden opgemerkt, dat, met verwijzing naar de balansposten der banken, speciaal met betrekking tot de constante stijging van de post Debiteuren men blijkbaar te gen het hier gehouden betoog zou kun nen opwerpen, dat er toch blijkbaar geen sprake is van een vermindering van de credietvraag, maar integendeel van een lichte opleving. De jongste opgave van de Nederlandsche Bank betreffende de hoofd posten van de gecombineerde maand- balansen der voornaamste 39 Handels banken, opgenomen in net Statistisch Bulletin van het C.B.S., geeft nl. per ultimo van onderstaande maanden het volgende verloop te zien: Aug. Schatkistpapier ^760 Debiteuren 1474 Deposito's j02g Creditsaldo 4100 Merkwaardig is dan nl., dat men vanaf Augustus '52 het Debiteurencijfer voort durend ziet oplopen en wel tot Februari 1953 met 164 millioen. terwijl in het zelfde tijdsbestek de Schatkistpapier- positie met 32 millioen daalde, tegenover een nagenoeg onveranderd bedrag aan voor uitzetting beschikbare Deposito's en Crediteurensaldi. Nu moet men echter de oorzaak van deze verschuiving niet zoeken in een uitzetting van credieten aan het bedrijfsleven. Integendeel, wellicht is deze typische bedrijfscredietverlening zelfs nog verder ingekrompen, maar wer den via het verstrekken van leningen en obligaties op termijn nieuwe Debiteuren gekweekt, die echter qua karakter met de eerstgenoemde normale credietverle- ning niets hebben te maken. De banken zijn echter i.v.m. de over heidsvoorschriften (prolongatie-verbod e.d.) vrij omzichtig met de wijze waarop termijn-affaires worden geboekt. Alge- Sept. 1952 3784 1495 1031 4102 Nov. 1952 3850 1584 1136 4139 Jan. 1953 3728 1638 1090 4024 niet degene, met wie ik op het sloependek gesproken heb". Brian Brandon lichtte het hoofd op. „Een ogenblik," verzocht hij op veront schuldigende toon. „U zei, dat juffrouw Spencer uw naam bleek te kennen. Noem de ze hem voluit Roger Meisom?" „Wat gaat u dat aan?" viel Algy grof uit, woedend dat de Ier zich óók al met de inquisitie meende te moeten bemoeien. „Niets. Dank u," antwoordde Brandon beleefd. Hij keek weer naar de grond. „Was het voor de allereerste maal, dat u dieeh.... juffrouw Spencer ont moette?" vroeg de eerste officier bedacht zaam. „Precies." ,.Hm." Stockton zweeg even, in afwach ting van een nadere toelichting. Toen deze uitbleef, vervolgde hij geïrriteerd: „Denkt u nu werkelijk, mijnheer, dat wij zo maar grif geloven, dat juffrouw Spencer u, een haar totaal vreemde, zoals u zegt, met naam en toenaam zou aanspreken als ze u niet gekend had? Was u zo naïef, aan te nemen, dat de eerste de beste naam, die zij opgaf, noodzakelijkerwijs haar ware zijn moest? Een ogenblik verondersteld, dat u inderdaad door een dame op het sloependek aangesproken werd, dan moet u nu toch al wel tot de overtuiging ge komen zijn, dat zich aan boord van de Princess Marina geen juffrouw Spencer bevindt. Het spijt ons, mijnheer, maar nie mand van ons kan uw uitleggingen bij zonder geloofwaardig vinden. (wordt vervolgd) meen bestaat echter de indruk, dat de meeste dezer affaires onder Debiteuren resp. onder Effecten en Syndicaten wor den geboekt. In feite tracht men door deze termijn- affaires tot uiting komende in een stij ging der debiteuren te «omen tot een hogere rentevergoeding dan op schatkist papier kan worden gemaakt. Zeer een voudig voorgesteld komt een termijn- affaire hierop neer, dat men b.v. 100 000 aan obligaties voorverkoopt aan een be legger tegen een lagere koers dan waarop zij nu verkrijgbaar zijn, welk verschil ver kregen wordt uit de couponrente die de bank gedurende de termijnperiode ont vangt en die zelf uit dien hoofde dan nog een rente van gemiddeld 2Vi maakt. Hoezeer de banken met hun rente-arbi trage in de greep van de tang zijn geraakt nu enerzijds de rentevergoeding op het schatkistpapier constant naar beneden tendeert en er anderzijds in de normale credietverlening niet veel valt te ver dienen, moge blijken uit het feit, dat men het wapen der termijn-affaires thans niet meer alleen hanteert voor het onderbren gen van emissie-restanten maar ook voor het plaatsen van bepaalde aan de markt komende posten obligaties van reeds ge noteerde leningen. Inmiddels zijn er geen tekenen te be speuren die erop zouden kunnen wijzen, dat de inactieve geldstroom productief gemaakt zou kunnen worden, allerlei plannen tot verhoging van de werkge legenheid, belastingverlaging enz. ten spijt. De onderschatting van het tijds element (met de doorwerking resp. de activering van bepaalde plannen gaat im mers veel tijd gemoeid) is een wel zo op merkelijke veelvuldig voorkomend ver schijnsel. dat gelet op de zich aankondi gende conjuncturele en structurele ver anderingen In het financieel-economisehe bestel, aller aandacht voor het vraagstuk van de geldruimte wel als zeer gewenst moet worden beschouwd. Het besluit van de Nederlandsche Bank tot verlaging van de officiële dis conto-tarieven over de gehele linie met een y2 pet met ingang van Dinsdag a.s. zou men met het oog op de feitelijke ontwikkeling die er gedurende de laatste tijd op de geldmarkt valt waar te nemen als een verwachte maat regel kunnen beschouwen, ware het niet dat liet tijdstip waarop men van overheidswege hiertoe zou kunnen overgaan toch nog altijd een element van onzekerheid inhield, waardoor de feitelijke afkondiging per saldo tocli nog onverwacht is gekomen. Nu is de toestand op de geldmarkt ai geruime tijd zodanig, dat de banken in feite niet goed weten hoe tot een toch nog rendabele belegging van haar stijgende liquiditeiten te geraken. De banken krij gen immers de constante toevoer van de tegenwaarde in guldens uit hoofde van de voortdurende stijging van de deviezen voorraad in de vorm van vermeerdering van deposito-tegoeden te verwerken. Van de zijde van het bedrijfsleven is er weinig vraag naar credieten. Een soortgelijk beeld nu als in de par ticuliere banksector valt waar te nem>i, geeft ook de overheidssector te zien. Hier gaat de stroom van belastingbeta lingen gepaard met een middelen-toe- vloed uit hoofde van afgifte van schat kistpapier welke laatste sector echter per saldo tot dusverre sterk de mindere is gebleken van de eerstgenoemde bron van liquiditeiten. Dit heeft tot een sterke vergroting van het tegoed van het Rijk bij de Ned. Bank geleid, hetwelk mo menteel meer dan 1.1 milliard be draagt. Dit alles tezamen genomen heeft tot een betrekkelijk eenzijdige liquiditeitsopeen- hoping geleid, waarbij een voortdurend sterker wordende divergentie tussen vraag en aanbod van middelen blijkbaar ophieuw aanleiding heeft gegeven om de geldtarieven hierbij enigermate aan te passen. Meer betekenis komt echter voorshands aan deze jongste verlaging niet toe en zij vormt op den keper beschouwd eigen lijk niet meer dan een reprise van de ver laging van 18 Augustus van het vorig jaar die in feite- ook niet meer betekende dan een aanpassing aan de reeds be staande toestand ener ruime liquiditeit- Immers bij de huidige financieel-econo- mische toestand hier te lande waarin een sterke liquiditeitsvoorkeur resp. eenzijdige verschuiving van liquiditeit naar voren treedt kan men aan een tariefsverlaging moeilijk een stimulerende werking toe kennen. De credietverlening aan het bedrijfs leven zal hierdoor althans niet direct en zeker niet op korte termijn worden ge activeerd. Deze activering moet men im mers bij de huidige omstandigheden in een geheel ander vlak zoeken n.l. in de ten denties die tot een verdere verlaging kunnen leiden van wat men veelal in het algemeen als de rentevoet pleegt aan te duiden. Nu hebben er de afgelopen dagen al her haaldelijk geruchten los van de thans aan gekondigde discontoverlaging over een mogelijke renteverlaging gecirculeerd, speciaal voor wat de 5-jarige schatkistbil jetten betreft- Nu deze verlaging inder daad is doorgevoerd zullen de deposito tarieven der banken ook nu weer naar beneden gaan. Overigens zullen de beleg gingsmoeilijkheden dezer instellingen door een eventuele officiële verlaging opnieuw worden verzwaard. Indien wij voorts goed zijn ingelicht, dan worden er met het oog op deze moeilijkheden bepaalde mogelijk- Technisch kan de stimulering echter pas volledig tot haar recht komen indien be halve de discontotarieven ook de afgifte prijzen voor schatkistpapier door de Agent van het Ministerie van Financiën worden verlaagd. Dit is inmiddels dan ook ge schied; gisteren maakte de Agent de lagere tarieven bekend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 15