Nieuws uit STAD en OMTREK Is SCHIEDAM geen schouwburg waard? Programma's schoolvoetbal- en handbalwedstrijden scopen aeze PENTAGRAM-PUZZLE Op het witte doek in Rotterdam m H. MIS IN DE AHOY-HAL de am tl' CEENE 0ver Het Wit Gele Kruis biedt U SCHIEDAM I xJ Kunstagenda aargangen Het vlot niet erg met Musis Sacrum HOUTMAN MUZIEK Proefvaart „De Ruyter Spaar automatisch in mindering van Uiv girotegoed Wij verrichten de formaliteiten ,;n heitje voor een H Hoogtepunt van R dumse Kromsta f viering UIT 75 Dank van Den Bommel ZATERDAG 4 APRIL 1933 PAGINA 2 J. PRINS OVERLEDEN ROTTERD.D'JK 26* SPAARBANK ANNO 1820 SCHIEDAM Hoofdkantoor: Lange Haven 80 TENTOONSTELLING B. B. Van 11 tot 18 April a.s. in de Beurs PROPAGANDABIJEENKOMST K.A.B.-D.E.S. SHAG HEILWENS PASSAGE THEATER Sterren stralen overal SCHIEDAMMER IN NED. ELFTAL VAN ZATERDAG- VOETBAL MONOPOLE-THEATER „Tarzan in gevaar' KARWEITJE AUTOBOTSING Meldt U aan als lid in het wijkgebouw NIEUWE HAVEN 121 GROOTHANDEL IN EIEREN MARTINIT NAAR BOVEN? NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE POSTDUIF DAMCLUB SCHIEDAM tmmm. SS BEGRAFENIS Ir A. VIERGEVER SPARTA 65 JAAR IN ROTTERDAM EEN MOOI GESCHENK ROTTERDAMSE VACANTIE- PLANNEN Indertijd hebben we medegedeeld, dat er plannen bestonden voor een grote uitbreiding van Musis Sacrum. De benedenzaal zou vergroot worden en van de kegelbanen zou een gedeelte aan het toneel worden toegevoegd. Er stonden nog enkele andere projecten op het programma. Met een en ander zou in Juni begonnen worden. Thans kwam ons ter ore, dat het met de plannen niet zo vlot. De exploitanten er varen, dat ze de verhoopte financiële medewerking niet in die mate zullen ver krijgen, als verwacht was en vooralsnog zal men zich, naar het schijnt, vergenoe gen met een verbetering van de toneelin stallatie. Door het gemeentebestuur was voor de plannen wel belangstelling ge toond, maar daarbij is het gebleven. Dit bericht zal wellicht velen teleur stellen, die graag zouden zien, dat Schie dam een cultureel centrum kreeg als Vlaardingen in zijn fraaie Stadsgehoor zaal bezit. Dat Schiedam toch wel een schouwburg waard is, wordt door som migen betwijfeld. Men meent, dat Rotter dam dicht genoeg bij ligt, om in de be hoefte op dit gebied te voorzien en Schie dam een schouwburg niet met goed gevolg •al kunnen exploiteren. Hiertegenover staat, dat o.m. een in stelling als de Katholieke Kring zich voor haar superavonden met een bioscoop moet vergenoegen. Deze bioscoop, hoe goed ook bonden. Meer dan een eeuw is hij de Schiedammers vertrouwd. „De eerste steen voor 't gebouw werd", zo lezen we in het boekje van M. C. Sigal „De Drie Maassteden", „gelegd op 10 Mei 1842 en op 11 October d.a.v- werd het feestelijk in gebruik genomen. Stad genoten, die belang stelden in de schone kunsten, brachten de gelden grotendeels bijeen, die voor de stichting nodig waren. Ze beoogden, een centrum te scheppen, waar verenigingen hun lezingen en andere bijeenkomsten konden houden en waar concerten en toneelvoorstellingen gegeven konden worden, voor wek laatste doel de grote zaal in 1845 tevens tot schouwburg werd ingericht. Was Musis niet de plaats, waar de jeugdige Willem Levinus Pen ning (18401922, de latere grijze, blinde dichter van Benjamins Vertellingen) leef de, naar zijn geliefde dichter van die tijd ging luisteren, wanneer ze daar optraden? Trouwens, op letterkundig gebied wan neer wij even een uitstapje op dit terrein mogen maken heeft het Schiedam niet Ingericht en geleid, voldoet toch niet aan aan enige prominente figuren ontbroken de eisen, welke door een schouwburgpu bliek gesteld worden. Er is voorts te wei nig gelegenheid voor het houden van grotere bijeenkomsten. Schiedam is, wat zalen betreft, ietwat ten achter gebleven bij de snelle groei van de bevolking. Nu Schiedam 75.000 inwoners telt en zich vol trots de achttiende stad van Ne derland noemt, rijst de vraag op, of dit heugelijke feit nu niet bepaalde eisen stelt. Is het het Schiedam van 75.000 in woners geen schouwburg waard? Wij geloven, dat het mogelijk is, Schie dam een schouwburg te geven. En wat Musis Sacrum betreft, dit is eigenlijk qua historie en huidige toestand als het ware aangewezen voor de functie, welke een schouwburg in het culturele leven van een stad vervult. We zullen hier niet ingaan op de on getwijfeld grote moeilijkheden welke het verbouwen van Musis Sacrum zal op leveren. Moeilijkheden van allerlei aard. Ook financiële. Ten slotte is dit gebouw particulier eigendom- Maar toch, het moet mogelijk zijn, in een stad als Schiedam tot een samenwer king te komen, die tot goede resultaten zal leiden. We merkten reeds op, dat Mu sis Sacrum als het ware voorbestemd lijkt. De naam reeds is nauw met de stad ver- Advertentie. SINGEL 114-116 en behoef ik slechts te herinneren aan Piet Paaltjes, de Schiedamse predikant Francois Haverschmidt (1835—1894), die er sedert 1864 stond en wiens Snikken en grimlachjes er in 1867 verschenen". Het is in Musis Sacrum geweest, dat een groot gedeelte van het Schiedamse culturele leven zich heeft afgespeeld. Het speelt daar nog een belangrijke rol in. Deze rol zou veel belangrijker kunnen worden, indien men zich er in Schiedam van bewust werd dat een schouwburg geen overbodige weelde behoeft te zijn. De kruiser „De Ruyter", die de volgen de week een nieuwe proefvaart zal ma ken, zal nu op Dinsdag, 7 April a.s., des avonds om 5 uur van de werf Wilton- Fijenoord vertrekken voor 'n proefvaart, welke tot begin Mei zal duren. Deze vaart zal de kruiser brengen tot in het hoge Noorden, ter hoogte van Bergen in Noorwegen, waar het schip getest zal worden ten aanzien van het reageren in de koude, mist etc. Dan wordt er ter hoogte van de Clyde (Schotland) een snel heidsproef gehouden, waarbij tevens ge- experimenteerd wordt met het overscha kelen van volle kracht vooruit op volle kracht achteruit. Voorts wordt er een proef genomen op de zogenaamde geme ten mijl ter hoogte van Aran. Hierbij zal worden uitgemaakt of het schip voldoet aan de eisen ten aanzien van de minimum snelheid. Hedenochtend is te zijnen huize aan de Willem de Zwijgerlaan alhier, over leden de heer J. Prins, een bekende fi guur in christelijke onderwijskringen en oud-leraar van het Marnix-gymna- sium te Rotterdam. Hij is 71 jaar oud geworden. Advertentie. Van 11 tot 18 April a.s. zal in de Beurs een tentoonstelling gehouden worden, georganiseerd door de plaatselijke dienst Bescherming Burgerbevolking. De exposi tie zal door de burgemeester, mr J. W. Peek, officieel worden geopend op Zater dagmiddag a.s. om 3 uur in tegenwoordig heid o.m van de commissaris der Konin gin in de provincie Zuid-Holland, mr L. A. Kesper. De tentoonstelling is bedoeld als inzet van een grootscheepse propaganda-actie en een activiteit tot het werven van en kele duizenden vrijwilligers. In verband met de grote belangstel ling, voor de eerste bijeenkomst op 19 Maart 1.1. heeft het K.A.B.-bestuur, in overleg met het D.E.S.-bestuur besloten, nog een zelfde avond te beleggen, op Donderdag 9 April a.s. Op deze avond, zullen hetzelfde programma en dezelfde attracties worden geboden. Om teleur stelling te voorkomen, kunnen de K.A.B. leden, op vertoon van hun ontvangen cir culaire, hiervoor kaarten in ontvangst nemen op Dinsdag 7 April, Woensdag 8 April en Donderdag 9 April a.s. de gehele dag aan ons gebouw, Lange Haven 71 I alhier. mei Laiakia Het programma voetbal ULO scholen op Woensdag 8 April en Donderdag 30 April luidt als volgt: terreinen Boshoek: le ronde: A. Ambachtsch. IMathen. sch. I; B: Pr. Irene sch. IW. de Zw. sch. I; B II St. Anthon. sch.—Rehobothschool. Reserve elftallen: 1. Ambachtsch. II W. de Zw. sch. II; 2. W. de Zw. Sch. III Pr. Irene sch. II. Het programma handbal (meisjes lagere en ULO scholen) is: op Donderdag 9 April en Donderdag 30 April. Terrein Boshoek. (V en slot) Ja, we hebben het bij het begin al ge zegd. Het was een langademige heil wens. Maar in het jaar 1820 en nog lang daarna deed men het kalmpjes aan en Ham men de tijd, om elkander iets dui delijk te maken. We hebben de ,jNieuwe-jaars- lieïl- en zegenwensch eerbiedig opgedragen door de Lantaarnvulders en Aanstekers Aan de Heeren Kooplieden, Burgers en In- woonders der Stad Schiedam Op den In gang van het Jaar na de Geboorte onzes Heere Jezus Christus 1820" nog eens opengevouwen het is een document en citeren hier de resterende coupletten. Wat nu volgt, sloot zich aan bij de bu colische beschouwing over de genoege- lijke Landman, die naar men zich wel licht herinneren zal, door zijn vee rijk met melk en boter betaald werd: Nu eens wat anders, Stadgenoten! Wat Olie in de Lamp gegoten, Een klein presentje in 't nieuwe Jaar, Voor Schiedamsch nijv're Straatverlig- ters, Lantaarn-liën zijn uw verpligsters. En hoeden uw steeds voor veel gevaar. Nadat de Heeren, Kooplieden, Burger en Inwoonders van de Stad Schiedam nog eens extra op het hart was gedrukt, hoe gevaarlijk het werk der lantaarn vulders en aansteekers wel was, die hen voor zoveel gevaar behoedden, volgde ten slotte: Dat al die onze Stad regeeren, En ook die hier het. recht hanteren. Voorts welvaart lacht met blijdschap aan, Dat voorts den Handel meer herleven, En koopmanschap meer winsten geven, En aan elk een, een ruim bestaan. Dat Leeraars en de Ouderlingen. En die voor d'arme Liën omgingen, Gods zegenende hand ervaar, Dat Schiedamsch Burgers bij goede zeden, Genieten keur van zaligheden, Is onze wensch in het Nieuwe Jaar. Toen kwam de olifant met zijn snuit en blies de hele heilwens uitTegen zo'n domper zouden zelfs de gezamen lijke vulders en aansteekers van 1820 niet opgekund hebben, veronderstellen DAMWACHTER. Er draait in het Passage Theater deze week een film, die als geknipt is voor een Paasprogramma. „Sterren stralen overal" is een film over mensen, die aan de toe komst geloven, aan een gelukkige toe komst. Er is veel over de film geschreven. Hij is geroemd door de een en gekraakt door de ander en.... er kleven fouten aan „Sterren stralen overal", natuurlijk! Maar dat neemt niet weg, dat deze film de som bere gedachten van vele duizenden Neder landers weet te verjagen; Nederlanders, die met hetzelfde probleem worstelen als de mensen in de film: Piet Amstel, de Amsterdamse taxi-chauffeur, zijn vrouw, zijn zoontje, z'n knappe dochter Willy en haar Jim. Dat probleem isde toe komst, een bestaan, een baén! En dan de oplossing! Zij besluiten te emigreren, maar voor het zover is, moet er nog heel wat gebeuren. En er gebeurt dan ook heel wat! Jim is nog maar kort terug uit Indonesië, waar hij als soldaat gediend heeft en hij kan maar niet aan de slag komen- Vader Amstel ziet geen kans om aan het geld voor de overtocht te komen; de familie breekt zich het hoofd (en de tong!) over de Engelse taal, en tot overmaat van ramp gaat Jim zich afgeven met smokkelaars kameraden uit de „dienst". Maar vader Amstel weet hem nog net en op het juiste ogenblik weer in het ga reel terug te brengen, maar moet zijn inmenging betalen met een slag op het hoofd door een van de smokkelaars. Re sultaatBinnengasthuis! En dat juist terwijl de spullen van de familie geveild zullen worden. Maar dan komen Willy Walden en Piet Muyselaar op het juiste moment opduiken. Zij lezen in de krant van het ongeval cn herinneren zich dat Amstel hen eens uit de nood gered heeft door hen hun pruiken in Carré te bezor gen, die zij in hun taxi hadden laten lig gen. Zij spoeden zich naar de veiling, ver gezeld door een groot aantal artisten en als zij de taak van de veilingmeester gaan overnemen, vliegen de prijzen de hoogte in. Zij blijven zelfs per ongeluk zélf aan de oude gammele taxi van Amstel hangen. En dan is het eind goed. al goed. De emigratie gaat door, hoewel Jim een paar maanden later zal komen. De familie ver trekt van de Javakade in oud-Mokum, op De speler van H.B.S.S., E. Mast, is uit genodigd voor de centrale training voor de interlandwedstrijden Zaterdagvoetbal NederlandBelgië en FrankrijkNeder land, die deze maand zullen worden ge houden. weg naar het nieuwe vaderland, Australië, een weg die vele Nederlanders vóór hen gingen en nog duizenden na hen zullen gaan- Een nieuwe Tarzan-film, met Lex Bak ker en Virginia Huston in de hoofdrollen. Tarzan verkeert, zoals de titel luidt, in gevaar. Dit is in elke Tarzan-film het ge val, maar ditmaal doorstaat hij bijzon dere perikelen. Toegankelijk voor perso nen boven 14 jaar. Lagere Scholen le ronde: St. Liduinasch. Th. Thyssensch A; Kon. Wilhelminasch, St. Willebr. sch. I; St. Agnessch. ISt. Cather. sch. I; St. Agnessch. II—St. Ma- riasch. II; St. Willebr. sch. IISt. Cathar. sch. II; St. Mariasch le ronde vrij. Het programma schoolvoetbal lagere scholen, terreinen Boshoek op 7 en 30 April luidt: le ronde: Comeniusschool A Klaas de Vries A; Erasmus AW. Brouwersch.; Comenius BTheo Thijssen A; Goeman Borgesius—Burg. Verveensch; Jan Ligthartsch. A2e VGLO-school; Sav. de Lohmansch.— Pr. Beatrixsch.; Kon. Wilhelminasch.—Oranje Nassausch.; le VGLO schoolPr. Julianasch.; St. Bernardussch. ISt. Henricussch.; St. Thomasschool—St. Bernardussch. II; St. Josephsch.St. Thomassch. A; Dr de Vis- sersch. A, le ronde vrij. In de week van 7 tot en met 11 April zullen de padvindsters, padvinders, Katho lieke Verkenners en Gidsen zich weder melden bij de ingezetenen van Schiedam om een karweitje te mogen uitvoeren. De beloning, die men hiervoor afstaat moet afhankelijk zijn van het werk, dat wordt verricht. Een ieder, die zich meldt is voorzien van een officieel werklijstje, waarop moet worden aangetekend het be drag, dat men geeft. De helft van de opbrengst is bestemd voor het Nationaal Hoofdkwartier, dat dit zal bestemmen voor de nieuwe troephui zen enz. in het rampgebied en voor uit zending van gebrekkige padvindsters en padvinders. De andere helft der opbrengst blijft hier voor de groepskassen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de padvindsters en padvinders het „Heitje willen verdienen". Telefonisch kunnen karweitjes worden opgegeven bij A. M. Sunderman, A. District commissaris N.P.V. tel. 69574. 1—4 Vogel, 1—5 boe ien, 23 staatsman, 25 preek, 34 koerier. Op de volledig ingevulde figuur komen de vol gende letters voor: a a-a-b-d-e-e-e -e-e-e-e-e-i- k-m-n-n-n-o- o-r-r-s-t. Oplossingen kunnen worden ingezonden tot Donderdagmiddag. Over de puzzle-rubriek kan niet worden gecorres pondeerd. De oplossing van de kruiswoordpuzzle van verleden week Is: Ho rizontaal: 1 vos, 4 geel, 7 reep, 11 sirene, 13 veel. 15 in. 17 milt, 18 sein, 19 de. 20 net, 22 fa, 23 open, 24 oor, 25 set, 27 galon, 29 Aken, 30 steen, 32 sik, 33 adel, 34 por, 35 ar, 37 eender, 40 ir, 41 Amer, 43 norm, 44 Ob, 45 krekel, 47 re, 48 Epe, 49 been, 50 den, 52 ober, 54 vers, 55 odeur, 57 pre, 58 les. 59 moed, 60 en, 62 ons, 64 er, 65 heir, 66 knap, 68 si, 69 port, 70 moeras, 72 valk, 73 hart. 74 stut. Verticaal: 2 os, 3 sim, 4 gelag, 5 ent, 6 Ee, 7 rein. 8 een, 9 el. 10 zin, 12 rif, 13 veen, 14 Bern, 16 nestor, 18 spoken, 19 doel. 21 teer. 23 olie, 24 oker, 26 le, 28 as, 29 adem, 30 spin, 31 Namen, 33 adres, 36 rek, 38 nor, 39 ober, 41 Ares, 42 redder, 44 op eens, 45 kers, 46 leed, 48 Ebro, 49 beer, 51 nu, 53 op, 54 vlet, 55 ooit, 56 renet. 59 melk, 61 nar, 63 sint, 65 hol, 66 kor, 67 pas, 69 pa, 70 ma, 71 s. t. De prijs ging naar P. L. v. Noort, Wil lemshof 16, Schiedam, die een poswissel tegemoet kan zien. Met Cineac-Damrak en Plaza in Am-1 schoon toelaatbaar voor iedereen, is deze Op de kruising van de Adm. de Ruyter- straat en de West-Frankelandsedijk is de vrachtauto van H. S. uit Vlaardingen aan gereden door een personenauto van H. S. uit H.I.Ambacht. De personenauto ver leende geen voorrang, werd zwaar be schadigd en moest worden weggesleept. De vrachtauto liep lichte schade op. Er vonden geen persoonlijke ongelukken plaats. Wijkverpleging Uitlenen van verplegingsartikelen Kraamzorg Zuigelingen- en kleuterzorg Moederschapszorg Gezinsverzorging. sterdam en City en Odeon in Den Haag heeft het Lutusca-theater in Rotterdam de Nederlandse primeur van een ruim zeventien jaar oude 3D- ofwel dieptefiim, vervaardigd volgens het Me- troscopix-systeem van Metro Goldwyn Mayer. Wie deze ogenmarteling heeft door staan en er in is geslaagd een karton netje met een rood en een groen ven stertje onafgebroken boven zijn neus te balanceren, zal zich gemakkelijk kunnen voorstellen, waarom M.G.M. het zeventien jaar lang niet heeft aange durfd dit product in vertoning te brengen. Dat men er nu tóch toe is over gegaan, kan alleen worden verklaard door de wem om de concurrentie vóór te zijn en gebruik te maken van de tam-tam, waar mee de komst van de driedimensionale film wordt aangekondigd. Een Nederlands commentaar, waarin niets wordt gezegd en dat alleen maar dient om de leegheid van de film te verbloemen, heet uitleg te geven van het principe, dat aan dit gebrekkige systeem van dieptefilm ten grondslag ligt. Overigens zoekt deze film het helemaal niet in de diepte, want haar enige attractie is, dat allerlei levend en levenloos materiaal als stokken, messen, bijlen, krabben, schommelende meisjes, spinnen, doodshoofden, witte muizen, meubilair en kokende olie uit het doek in de zaal lijken te worden geworpen. Een soort vrolijke keuken, maar dan in de richting van de toeschouwer. En hier mee zijn we beland op de plaats, waar dit soort amusement thuishoort: het ker misterrein. „Metroscopix luidt", aldus wordt ons aangekondigd, „een geheel nieuw tijdperk in voor de filmindustrie, dat van de totale verjonging der Zeven Muze". Wat die verjonging betreft, staan we weer aan de wieg van de film: de kermis tent. Arme Muz®. „LES BELLES DE NUIT", de verrukke lijke muzikale filmsatire van René Clair rond en jonge componist (Gérard Philipe), die zich steeds verder terugdroomt in het verleden, waar zijn onbegrepen persoon lijkheid en zijn miskende talenten beter tot hun recht komen, om tenslotte te be seffen, dat hij pas gelukkig en tevreden kan zijn in het heden, beleeft haar Neder landse première gelijktijdig in Amsterdam (Tuschinski), Den Haag (Metropole- Tuschinski) en Rotterdam (Arena). Of- OVERSCHIESCHESTR. 55-57 «TEL. 67121 Tweede Paasdag speelt „Martinit" om half drie in het Volkspark tegen PFC uit Geervliet. Ongetwijfeld zullen de Schiedammers alles in het werk stellen de onderste plaats zo snel mogelijk te verlaten- Veel zal daarbij afhangen van het resultaat wat zij boeken in de twee j nog te spelen wedstrijden tegen „Bolnes"; medegegadigde voor de laatste plaats. Al heeft het dan Zondag j.l- tegen „Lekker- kerk" niet erg mee gezeten, toch moe ten de rood-witten in staat geacht wor- den. het de gewezen leider van afdeling 4 F erg moeilijk te maken. Al met al kunnen veel liefhebbers van het lagere j voetbal Tweede Paasdag rekenen op een! spannende en aantrekkelijke wedstrijd in het knusse Volkspark- DAG8I AD VOOR SCHIEDAM IK OMSTREKEN 75ste Jaargang No. 22118 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd le Schiedam, Dam 18, Telefoon 66152. Gtro-nummer 590943 Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2.— per maand, 0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte 0 15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0 30 per millimeter hoogte. Bij contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie ot bt) de erkende advertentiebureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentlën) tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer S cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-weijen. De Postduivenvereniging „S. C. V. de Postduif" maakt bekend, dat de trekking der verloting j.l. Maandag 30 Maart heeft plaats gehad. De prijzen zijn gevallen als volgt: Op lot no. 330 1 keukenuitzet, op het lot no 500 1 ontbijtservies, op het lot no. 1631 1 electr. strijkijzer. De prijzen kunnen afgehaald worden bij J. Vol, Vlaardingerdjjk. Voor het persoonlijk damkampioen schap van Schiedam luiden de uitslagen: A. v. d. MoerC. v. Leeuwen 2—0; D. MastC. Sleeuwenhoek 11; P. v. Noor dennen—J. de Wilde 1—1; C. Habermehl— A. v. Otterloo 02. De uitslagen van de bondenwedstrijden luiden: J. v. Walsum J. Visser 20; M. v. NoordennenP. Slieker 2—0; W. v. Galen—J. Westerveldl 0—2; G. Baatsen—W. Pranger 0—2. A:' JWPf film, waarin beeld en poëzie in bezielde geestigheid zijn verbonden en waarover we gisteravond uitvoerig schreven, vol wassen amusement in de beste zin van het woord. Dringend aanbevolen. „APRIL IN PARIS" is de tweede film, die de eer te beurt valt om gelijktijdig in de drie grote steden, Amsterdam (City), Den Haag (Apollo en Rex) en Rotterdam (Luxor) voor het eerst te worden vertoond. Trouwens, een Paasprogramma in de bio scopen is niet volledig zonder de door velen aanbeden Doris Day en zij springt en zingt dan ook in deze showfilm in tech nicolor dat het een lieve lust is. Bij abuis wordt ze door Ray Bolger uitverkoren om de Verenigde Staten te vertegenwoordigen op een Internationaal Kuntsfestival in Pa rijs. Er wordt danig de draak gestoken met de bureaucratie in Washington en met Parijs in de lente. Claude Dauphin is de belichaming van de Fransman, zoals de Angelsaksers zich die voorstellen en Ray Bolger danst lenig het hart binnen van de lieftallige Doris Day, die eens temeer be wijst, dat onder haar blinkend witte tan den een eerlijk en gevoelig hartje klopt. Maar er is iets mis met de muziek in deze rolprent, die geen enkele nieuwe „schla ger" oplevert en met sommige van de grapjes, die voorbehoud nodig maken voor personen boven 18 jaar. Een rpuzikale showfilm, maar zonder technicolor, draait onder de titel „HELD ZONDER GELD" (I dood it) in de theater- trits Cineac, Colosseum en Victoria. De held is Red Skelton, die door de revue-ster Eleanor Powel wordt benut om haar vriend jaloers te maken. Wanneer blijkt, dat de arme Skelton, die de indruk wekt, alsof hij heel wat in de show-melk had te brokkelen, maar een onbetekenend mannetje is, krijgt hij prompt zijn congé, totdat alles via een succesvolle toneelrol en de daaraan verbonden faam weer in het reine komt. Het verhaaltje is erg naïef en de grapjes van Red Skelton klin ken soms wat valt, maar de shownummers zijn wel amusant. Toelaatbare ontspanning voor iedereen, hoewel minder geschikt voor jongeren. Behalve de driedimensionale vrolijke keuken biedt Lutusca gedurende de feest dagen zijn bezoekers een ouderwetse „Western" onder de titel „OP DE BRES" (Lone Star). In deze rolprent helpt Clark Gable een eind maken aan de kuiperijen van een troep sinistere Europese politici en zorgt er voor, dat Texas lid wordt van de Verenigde Staten van Amerika. Ava Gardner is trouw in de buurt om de bui len op zijn hoofd te strelen en hem zijn geweer te overhandigen, als er zich moei lijkheden voordoen. Hetgeen in deze knok- film voor personen boven 18 jaar vaak het geval is. „DE KNUPPEL IN HET APENHOK" in Prinses vertoont de ervaringen van een chemicus (Cary Grant) met een door hem uitgevonden verjongingselixer. Zowel op hemzelf als op zijn vrouw (Ginger Rogers) heeft het de dolste uitwerking. Als het middel ook op de proefapen van het labo ratorium wordt toegepast, is met recht de knuppel in het apenhok geworpen. Een vrolijke klucht voor iedereen. In Capitol wordt een hele vloot op stal ten gezet door Deen Martin en Jersy Le wis, die op het ogenblik een ongelooflijk succes hebben in Amerika als televisie- en radiokomieken. Er is al een film van dit duo hier te lande vertoond toen wa ren ze in het leger die niet door oor spronkelijkheid van vormgeving uit muntte. Het verhaal van „DE VLOOT OP STELTEN" is al evenmin van die aard, dat men er veel woorden over hoeft te schrijven. De komieken zijn soms overrom pelend, vaak ook schreeuwerig, maar zij zullen wel succes hebben. Voor alle leef tijden. Prolongatie: „HET VERBORGEN LE VEN VAN WALTER MITTY" (14 j.). Onder zeer grote belangstelling is gis termiddag op de Algemene Begraafplaats Crooswijk het stoffelijk overschot ter aar de besteld van ir A- Viergever, in leven hoofdarchitect van de gemeente Rotter dam en bekend décor-ontwerper voor ver schillende toneelgezelschappen. Vele sprekers hebben bij de baar, die met vele kransen en bloemstukken be dekt was, het woord gevoerd. Namens het gemeentebestuur wees wethouder A. Ho- geweg er o.m. op, dat de heer Viergever aan het „begin van zijn levenswerk, qe bouw van het grote ziekenhuis „Dijkzigt", plotseling uit het leven is weggerukt. Ir J. A. C. Tillema, directeur van ge meentewerken, releveerde vervolgens wat de overledene heeft gedaan in dienst van de gemeenschap. Spr. dankte hem voor de wijze, waarop hij zijn taak heeft op gevat. Hij was een goed, belangeloos en bekwaam mens. s Nog voerden het woord de heren H. J. Valk, economisch directeur van de ge meenteziekenhuizen en notaris H. A. W. Zeylmans Van Emmichoven namens het Rotterdams Studenten Gezelschap en hét Rotterdams Technisch Studentengezel schap- Aan de groeve werd ook nog gespróken namens de artisten door de heer Crochet, waarna een vriend van de overledene namens de familie dank zegde voor de betoonde belangstelling. De R.V. A.V. „Sparta" viert dit jaar haar 65-jarig bestaan. Op Maandag 13 April is er in het Beurs-restaurant een diner voor de werkende en (mannelijke) ondersteunende leden het „Rood-witte Mannetjes Diner". Van het clubblad is een fraai uitgevoerd jubileum-nummer ver schenen. Naar w« vernemen is het thans zeker dat herdenking van het eeuwfeest van het herstel der bisschoppelijke hiërarchie te B»""dX hoiltën.mf oor8P'onke,«k« plannen zal plaats hebben. Dit wil dus zeggen dat als hoogtep „t va„ de vier.ng een plechtige H. Mis voor geheel katholiek Rotterdamzalworden opgedragen op Zondagmorgen 3 Mei te 8 uur in de Ahoyhal. Deze pleeht.gheid zal het karakter dragen van een manifestatie, waarhij katholiek Rotterdam 7.,eh verenigt om van God de bekering van (leze stad af te smeken. H<"hms IS het aantal beschikbare plaatsen, zelfs in de Ahoy-hal, beperkt. Men doet daarom goed de binnen enkele dagen volgende nadere publicaties waarin o.a*1*verkoopadressen van plaats- kaarten zullen worden bekend gemaakt, aandae g te volgen. Behalve de plechtige samenkomst in de Ahoy-nal staat een Culturele avond op het programma die op 6 Mei in de Rotterdamse Schouwburg wordt gegeven. Zondag, 5 April. Schouwburg, 8 uur: „De kamer waarin wij leven", (Rotlerd. Toneel.) Maandag, 6 April. Schouwburg, 8 uur: „Het hemelbed", (Rotterd. Toneel) (volw.) Konlnginnekerk, 8 uur: Sonate-concert door Herman Krebbers (vlooi), en Marinus Fliipse (piano). (Mozart, Beethoven, Fra-nok) N. Zuiderkerk, 8 uur: Orgelconcert P. Kerkhof, (Passie en Pasen im de orgelmuziek.) Dinsdag, 7 April. Sohouwburg, 8 uur: „De vrek", (Afscheid jan Musch) Lantaren, 8 uur: „Van snot neus tot neon" (Cabaretgroep „Arabesque. BIOSCOPEN Arena: Les Belles de> Nuit (a.l.); Capitol. De Vloot op stelten (a.l.); Cineac en Co losseum: Held zonder geld (18 UK Harmo nie: Abbott en Costello maken schoon schip (a.l.): Lutusca: Op de bres (18 j.){ Luxor: April in Paris (18 j.); Passage (Schiedam): Sterren stralen overal (a. l.): Prinses: De Knuppel in het apenhok (a.l.); Hex: Kin deren van de straat (a.l.)» t Venster: Het Verborgen Leven van Walter Mitty (14 j.), Victoria: Held zonder geld (18 j.). J. Het scheppen en droogpersen van de mout in een ouderwetse Schiedamse branderij Naar wij vernemen, is door de Heeren A. J. en P. A. Kramers, alhier, aan de Vereeniging van den H. Vincentius van Paulo ten geschenke gegeven de open grond, gelegen achter het Ludwina s Gesticht, ter grootte van ruim 1000 vier kante meters, ten einde eene eventueele uitbreiding van de bestaande, of de stich ting van eene andere Katholieke instel ling mogelijk te maken. Moge deze echt Katholieke milddadig heid ruime navolging vinden, opdat spoe dig aan de edele bedoeling der gevers gevolg kan worden gegeven. (Nieuwe Schiedamsche Courant, van II Sept. 1879). Noot van de Redactie: Deze grond werd gebruikt voor uitbreiding van het ge sticht en voor het bouwen van goedkope woningen. Het college van B. en W. va.i Den Bommel op Overflakkee heeft zich met een schrijven gericht tot het Rotterdamse gemeentebestuur waarin wordt opgemerkt, dat vele ,/eëvacueerden uit Den Bommel na 'de watersnood in Rotterdam zijn ondergebracht. „Ons bereikenzo gaat de brief dan voort, „voortdurend en in steeds meerdere mate berichten over de uitstekende zorgen die zowel door Uw bestuur alsook door de burgers van Uw gemeente aan deze geëvacueerden zijn be- Strwij voelen ons verplicht zowel Uw bestuur alsook de burgerij van Uw gemeente hartelijk dank te zeggen". Zowel de sociale dienst van de Holland- Amerika-lijn als het bestuur van de stich ting ..Ontspanningsfonds Volksgezondheid Rotterdam" zijn voornemens aan de Oos telijke Veluwezoom een aantal zomer huisjes te bouwen. De H.A.L. heeft het oog laten vallen op het Rhedens boseomplex „De Veertig Bunder", gelegen in de na bijheid van Laag Soeren. De stichting „Ontspanningsfonds Volks gezondheid Rotterdam" die is voortgeko men uit het ea 4000 leden omvattende personeel van de gemeenteziekenhuizen, de G.G.D. en de inrichting „Maasoord van de gemeente Rotterdam en ten doel heeft het exploiteren van vacantieverbhj- ven voor dat personeel, heeft verzocht om de erfpacht van een terrein aan de Har- derwijkerweg te Dieren. De stichting is van plan re.eds d't jaar 3 zomerhuisjes op het terrein te laten bouwen, welk aantal later tot ca 12 zal worden opgevoerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2