H. VADER ROEPT OP TOT NIEUWE DADEN TURKSE DUIKBOOT MET 99 MAN VERGAAN Rusland stelt wereld voor Zwart gisterenwit vandaag Rioemin, eerste slachtoffer van nieuwe regiem raadsels Wederom Paasvieren in het Oosten N. nemen communistisch voorstel aan Aanvankelijk uitwisselingsplan uitgebreid MEISJE EN -OUDE MAN VERDRONKEN r MÉ JïAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Gijdie vrede ivilt reddenivanhoopt niet over zware taak v.. Geestelijke lusteloosheid is het grote gevaar van deze tijd Paasboodschap van Paus Pius XII Derde vluchteling uit Breda gepakt BURGEMEESTER VERDIENDE EEN HEITJE Dinsdag 7 April 1953 99" Grote drukte in de bollenstreek Ontzettende scheepsramp in de Dardanellen „Belangrijke toespraak" van Eisenhower Padvinders deden karweitjes op Soestdijk Movavedo" Juliana keek toe Kremlin werkt met nieuw zuurdeeg Impasse te Pan Moen Djon doorbroken Verkeersongelukken eisten twee (loden Zo vielen de punten WEERBERICHT "~"N HET MYSTERIE VAN HET LEVEN, DAT DE DOOD OVERWINT Daden nodig V ertrouiven Romeins enthousiasme Ondanks slecht Paasiveer Op 16 April a.s. Japanners naar huis Grote vier in Duitsland Verhuizing niet meer nodig Beam prettigontvangen Motor in botsing met tram Voetbal-uitslagen van de eerste-klassers De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot Woensdagavond, luidt: Flinke opklaringen en bijna overal droog weer. Koude nacht met weinig wind en plaat selijk in het binnenland zware nachtvorst. Morgen overdag zwakke tot matige wind draaiend naar richtingen tussen Zuid en Oost en iets hogere temperaturen dan vandaag. Woensdag 8 April: Zon op 6.00 uur, onder 19.25 uur; Maan op 3.44 uur, onder 12.14 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Een menigte van naar schatting meer dan een kwart millioen mensen, Romeinen en uit geheel de wereld samen gestroomde pelgrims, heeft op Paaszondag, dicht opeengepakt op het St. Pietersplein en de aangrenzende Via Delia Conciliazione geluisterd naar de Paasboodschap van Z.H. de Paus, uitgesproken vanaf de ui- ten-loggia van St. Pieter. De H. Vader sprak met een heldere en krachtige stem, die bewees, dat Hij Zijn zware ziekte weer geheel te boven is. In zijn korte, tien minuten durende bood schap, die herhaaldelijk door 1' 'de ovaties en toejuichingen in alle talen werd onderbroken, riep de H. Vader op de geestelijke traagheid, „het grote gevaar van vandaag", te overwinnen doe een nieuw dadenrijk clan. De ontzaglijke men senmenigte en het geweldige enthousiasme wekten de herinnering aan de grote momenten van het H. Jaar. Onmiddellijk na de toespraak viel er een indruk wekkende stilte, waarin allen de stem van de H. ader weerklonk, Die de ge- heden reciteerde en in een weids gebaar Zijn hand ophief om de drievoudige Pauszegen te geven „Urbi et Orbi v an de stad Rome en aan de gehele wereld" „Uit geheel Ons Hart", zo begon de H. Vader Zijn toespraak, „zingen wij 'n dank lied tot de Allerhoogste voor dit Paas feest, en in de geest omarmen Wij van deze loggia op deze plechtige dag der Ver rijzenis en der Christelijke blijdschap U allen, beminde zonen en dochters van Rome en van de gel.--Ie wereld. Geheel de Kerk verheugt zich in de glorie van de verrezen Christus. Want het Mysterie van Pasen is het mysterie van het leven, dat de dood overwint, op voorwaarde, dat dit leven ook inderdaad leidt naar God, zijn einddoel". „Een leven tegen God, zelfs een leven zonder God, hoe verheven het ook moge zijn, is gedoemd tot een opstanding ter veroordeling. Het leven met God en in God echter is als een voortdurend loflied, dat het leven niet afsnijdt, doch verheer lijkt. Het is op deze wereld, waar alle le ven ten onder gaat, een boodschap van het waarachtige Leven". „In afwachting van de toekomstige glo rié' moeten wij op aarde de werken ver richten van het leven en niet van de dood. Deze boodschap moeten wij ook brengen aan onze broeders, die nog leven in de schaduwen der dwaling om ook hen te laten delen in het licht van de Verrijzenis en van het geloof in Christus. Wij weten, geliefde kinderen, dat gij als stromen van dit Leven wilt zijn, dat gij de wereld als een zuurdesem wilt doordringen". „Laat Ons <lan echter als Uw Herder en Uw Vader U waarschuwen voor de gevaren van vandaag en U opwekken, dat er daden nodig zijn om te behouden en te versterken, wat er reeds veroverd is en te veroveren wat nog gewonnen moet worden Het grote gevaar van van daag is de vermoeidheid, de geestelijke traagheid onder de mensen. Wij zouden willen, dat de stemmen der Paasklokken in Uw hart weerklonken als een oproep tot vrede en broederliefde. Ernstig ver manen Wij U niet te versagen in de strijd voor het goede. Laat geen luste loosheid l1 overvallen in Uw strijd voor de Kerk, voor de godsdienst en voor de mensheid. Blijft daarom volharden in het geloof en weest eendrachtig. Wilt niet berusten in de vergissingen van het verleden, maar komt tot nieuwe daden en verkrijgt de vrede door onderlinge eensgezindheid". Daarna richtte de Paus zich tot Zjjn be minde priesters en leken in alle landen, die thans nog moeten Ijjden omwille van Christus en die nog geen uitkomst zien en geen licht aan de horizon. Hij wekte hen op tot vertrouwen omdat God ook voor De actie van de Nederlandse padvinders en padvindsters ,,'n heitje voor een kar weitjeis Zaterdag op het palcis Soest- dijk begonnen. Twaalf vertegenwoordi gers en vertegenwoordigsters van de Nederlandse padvinderij waren ijverig in de weer met archieven ordenen, koper poetsen, hout hakken, knoopjes aanzetten en andere bezigheden. Onder het wakend oog van „Movavedo" (moe der van vele dochteren), de naam, welke H.M. de Koningin als Bescherm vrouwe van het Nederlandse Padvind sters gilde draagt, pakt een der deel neemsters aan de actie kleertjes in. Prinses Marijke en een vriendinnetje -icn belangstellend toe. hen eens de weg naar de vrijheid zal ope nen. „Vertrouwt op Christus, die Uw Be- vrjjder is". „En gij allen, die de vrede wilt redden, wanhoopt niet over de zwaarte van Uw taak. Gij strijdt voor een zaak, die al Uw moeite en Uw arbeid waard is en gij vindt naast U de Vorst van de Vrede, Jezus!" Tenslotte besloot de H. Vader Zijn boodschap met de bede voor een Zalig Pasen voor allen, die naar Hem luisteren, en voor hun gezinnen. Over hen allen, vooral echter over de zieken, de armen en de lijdenden, smeekte de H. Vader alle hemelse zegeningen af. Reeds vroeg in de ochtend stroomden grote groepen Romeinen en pelgrims uit de gehele wereld in de richting van Vati caanstad. Tram- en busdiensten reden op dubbele capaciteit, doch slaagden er niet in de mensenmenigte op te vangen, zodat velen kilometers ver te voet moesten gaan. Uren voordat de H. Vader Zijn toespraak zou houden dromden zij reeds samen op het St. Pietersplein en zochten zij een ge schikte plaats, waar zij 't beste zicht zou den hebben op de loggia, 30 meter boven de begane grond, vanwaar de H. Vader Zijn zegen aan de stad Rome en aan de wereld zal geven. Zij stelden zich op langs de colonnaden van Bernini, rondom de obelisk en drongen op tot aan de afschei ding, gevormd door de Pauselijke Zwit serse Garde. Zij kortten de tijd van het wachten met het zingen van Paasliederen en liederen der Katholieke Actie. De Ita lianen waren in de meerderheid, doch dan hier, dan daar, klonken gezangen in het Frans, in het Spaans, Engels of Duits. Op een altaar, bovenop de trappen van de St. Pieter droeg de vice-gerens van Rome, mgr Traglia, om elf uur de H. Mis op voor hen, die anders geen gelegenheid zouden hebben in de Paasmorgen de Paas- geheimen te vieren. Tegen kwart voor twaalf richtten de ogen der duizenden zich naar de deuren van de buitenloggia van de St. Pieter, ongeduldig wachtend tot de witte figuur van de Paus zou verschijnen. Toen einde lijk de deuren zich openden en de H. Va der zo hoog boven het plein op het bal- con trad, werd het plein een zee van wui vende zakdoeken. De menigte juichte enthousiast de H. Vader toe en de zon overgoten voorgevel van de St. Pieter weerkaatste donderend het vreugdevolle „Evviva il Papa". Ondanks het wisselvallige Paasweer hebben duizenden dezer dagen een bezoek gebracht aan de bollenvelden en de beide tentoonstellingen, Flora 1953 en Keuken hof. De internationale expositie Flora 1953 te Heemstede, waar in het bloemenpaleis de producten der Aalsmeerse kwekers tot en met Maandagavond tentoongesteld wa ren, trok gedurende de twee Paasdagen ongeveer 50.000 bezoekers uit binnen- en buitenland. Keukenhof te Lisse boekte er 12.000. Opvallend was het grote aantal bui tenlanders, dat op de beide tentoonstellin gen aanwezig was, vooral Duitsers, Fran sen en Belgen. Talrijke touringcars uit Duitsland, België en Frankrijk maakten de reis door het buiige weer en toerden door de bollenstreek, waar de traditionele kran- senverkopers goede zaken maakten, on danks het feit, dat nu en dan hagel- en regenbuien de bezoekers de restaurants- binnenjoegen. Op weg van een geslaagde N.A.T.O.- vlootoefening in de Middellandse Zee naar de thuishaven van Istanboel, is de Turkse onderzeeër „Dumlupinar" Vrij dag, in de Dardenellen, 3 mijl ten Noor den van Canakkale, in aanvaring geko men met een Zweeds schip, de 3.999 ton mtende Naboland. Het was reeds avond en donker geworden. Hoe het gebeurde wist men niet. Maar plotseling botsten de schepen. De Zweed overvoer de „Dum lupinar", die in tweeën brak en onmid- lijk zonk. Vijf Turkse matrozen, die aan dek werkten, weren over boord gesla gen. Voor twee hunner betekende dat de redding, want zij waren de enige over levenden van een scheepsramp, die de ernstigste catastrofe, ooit door een duik boot beleefd, nl. de ondergang in 1939, van de Britse „Thetis" in de haven van Liverpool evenaart. Zes en negentig op varenden vonden de dood in het wrak, dat niet tijdig gelicht, noch op enigerlei wijze van reddingsmaterieel voorzien kon worden. Van de vijf mannen op het dek werd er én direct gedood, terwijl twee anderen later in een ziekenhuis overle den. Van de 101 opvarenden van de duik boot zijn er dus slechts 2 gered. Aanvankelijk had men op de kust nog contact met een deel der bemanning, maar met bet verstrijken der uren ver flauwde de hoop. Eerst meende men nog veertig mensen te kunnen behouden, later verklaarde de Turkse admiraliteit dat er 24 personen in leven waren, weer later nog 22 Tenslotte kwam Zaterdag avond Je mededeling, dat alle hoop moest worden opgegeven. Het reddings werk ging nog door. Een Amerikaanse torpedojager, de „Hawkins", die juist met een Amerikaans eskader een vlootbe- zoek aan Istanboel bracht, verleende hulp met de aan boord bevindende dui kers. Maar deze konden door het storm achtige weer en de sterke stroming in de zeeëngte niet langer dan vier minuten aan één stuk onder water blijven, niet lang genoeg om het wrak, dat op een diepte van 35 meter onder de waterspie gel lag. van hulp te voorzien. De Turkse autoriteiten hebben onmid dellijk beslag gelegd op de „Naboland" en de gezagvoerder, kapitein Lornstzon, in hechtenis genomen. Bikker en Faber, dc twee uit Breda gevluchte oorlogsmisdadigers, die in Duits land zitten te wachten of ze al dan niet zullen worden uitgeleverd, hebben gezel schap gekregen. De Westduitse politie is er namelijk eindelijk in geslaagd een der de van de zeven gevluchten aan te hou den. En de man is opgesloten ook. Het is de 32-jarige Jac. de Jonge. Hij liep in de nacht van Vrijdag op Zaterdag schijnbaar doelloos door de straten van Leer, een plaatsje vlak bij de Groningse grens- De politie-patrouille vatte argwaan tegen hem op en nam hem mee naar het bureau. Daar kwam toen aldra aan het licht wie men -gevangen had. De Jonge vertelde aan de politie dat hij uit Neuren berg naar Leer was gekomen om daar een kennis op te zoeken. Het raadseltje is nu waar zijn de vier kameraden. De perssecretaris van Eisenhower heeft medegedeeld, dat de president op 16 April a.s te Washington een „belang rijke toespraak" zal houden. De presi dent zal er zijn weekeinde in Augusta, in de staat Georgia, voor onderbreken. De toespraak van de president zal door alle Amerikaanse radiostations en tele visiezenders worden uitgezonden. De perssecretaris James Hagerty, wei gerde te zeggen waarover president Eisenhower zal spreken. In het Kremlin te Moskou heeft de buitengewoon en gevolmachtigd ambas sadeur van Nederland bij de Sovjet Re publieken, de heer E. Teixeira de Mattos zijn. geloofsbrieven overhandigd aan d< president, maarschalk Clement "Wo- rosjilow. De opzienbarende bekendmaking van de Russische regering, dat de onlangs gearresteerde Russische medici zijn vrijgelaten, aangezien gebleken zou zijn, dat deze arrestaties ten onrechte en zonder juridische basis zouden zijn verricht, heeft bi de vrije wereld verrassing gewekt. Het besluit stelt iedereen voor een raadsel. Voor het eerst geeft de Sovjet Unie onomwonden toe, dat er door de communistische autoriteiten grove fouten zijn begaan, eh dat er bij de verhoren van de gearresteerdenhoewel de gehele wereld onbehoorlijke praktijken in zwang zijn. Er waren Zaterdag op paleis Soestdfck heitjes te verdienen, want daar werd toen de padvindersactie, welke verleden jaar zo prachtig slaagde en nu deze week worden herhaald, ingezet. En zo zat m J. M- Ravesloot Zaterdagmorgen met op zijn burgemeesterskamer in het Almelose raadhuis, maar ordende hij op SoestdVlk een archief. Want de burgemeester is ook nog hoofdcommissaris van „De Ncd. Pad vinders" en in die kwaliteit wilde hjj deze eerste dag zijn deel bijdragen tot het wel slagen van de actie. Bij hem zat verken ner Hans van Houten uit Nijmegen een granaathuls tc poetsen, welke destijds door de saluutbattcrjj van II R. V. A. op dc geboortedag van prinses Marijke van Bui tenzorg naar Soestdijk is gezonden- Er is hard gewerkt. Twaalf vertegen woordigers en vertegenwoordigsters van de Nederlandse padvinderij pakten speel goed in, ordenden archieven, poetsten ko per, pelden maiskolven, hakten hout en naaiden knoopjes aan. En dit alles onder het wakend oog van „Movavedo" (Moeder van vele dochteren). de naam. die H. M. de Koningin als beschermvrouwe van het Nederlandse padvindstersgilde draagt. De Koningin verwelkomde in padvind- sterscostuum haar gasten en direct daarna toog men aan het werk. Marijke Steen- poorte uit Utrecht zette onder grote be langstelling van prinses Marijke knoopjes aan een hemdje. Twee maanden geleden was ze nog kabouter in Zierikzee- De wa tersnood bracht haar naar Utrecht en vandaar thans naar Soestdijk. Het was een grote dag voor haar en voor de gehele Nederlandse padvinderij die voorts ver tegenwoordigd was door mevrouw J. van Nispen-Van Wely, presidente van „Het Nederlandse Padvindstersgilde", mej. mr B. Twaalfhoven, nationaal commissaresse van de „Nederlandse Gidsenbeweging", mr Ravesloot, bovengenoemd, en dr A. H Starmans, hoofdkwartiercommissaris-trai- nIng en waarnemend hoofdcommissaris van de Verkenners der Kath. Jeugdbewe ging. Ongeveer een uur was het gezelschap f; j1S werkzaam en zelden zal een „heitje dankbaarder in ontvangst zijn genomen dan dat de Koningin aan allen persoonlijk sis beloning voor de srbeid uitreikte. Het heitjes-formulier? dat de werkers en werksters na afloop lieten te kenen zal ongetwijfeld een ereplaats krij gen in acht tehuizen van padvinders of padvindsters. dat reeds lang wist Bovendien: betekent dit, dat ook de klacht over 't bestaan van „Anglo-Ameri kaanse complotten", die in de dagen der arrestaties, zoals dat gaat, overal plotse ling aan het licht kwamen, thans volko men ongegrond zijn gebleken. Betekent het verder, dat de Sovjet-Unie haar anti- Zionistische slagzinnen die bij het artsen- complot immers voor het eerst in de Sovjet-Unie openlijk werden beleden, I weer opgeborgen heeft? Wat dit laatste betreft de Israëlische regering heeft reeds laten doorschemeren, dat zjj hoopt op een herstel van de diplomatieke relaties met Moskou en op een ongestoorde emigratie van Oosteuropese Joden naar Israël. Of heeft men hier vóór alles met een binnenlandse rivaliteit te maken, welke de nieuwe machthebbers de kans geeft voorzichtig met de opruiming van te genstanders te beginnen? De Pravda heeft nl. reeds de arrestatie bekend ge maakt van een voormalige onder-minis ter van de staatsveiligheid tevens hoofd van de afdeling onderzoek van dat de partement, Rioemin. Van hetzelfde dikke hout, als destijds tegen de gear resteerde artsen, zaagt men thans plan ken tegen Rioemin, en tegen de voor malige minister van staatsveiligheid, Serge Ignatief, die bij de jongste poli tieke wijzigingen nog adjunct-secretaris van het centrale comité der partij zijn geworden. Zij worden thans beschuldigd van „politieke blindheid en zorgeloos heid". Ignatief is hedenmorgen ontsla gen als partij-secretaris. Bij de ondoordringbare duisternis, welke over de Sovjet-heerschappij pleegt te han gen, is het onmogelijk enige zekerheid te krijgen over de motieven, welke ach ter deze onverwachte manoeuvre schuil gaan. Waarnemers opperen de mogelijk heid, dat Beria, die na Stalin's dood weer officieel de leiding van de staatsveiligheid kreeg, doch ook tijdens het ministerschap van Ignatief als de feitelijke leider van het onder „staatsveiligheid" ressorterende apparaat der geheime politie werd be schouwd, zich van Ignatief heeft willen ontdoen. Maar niemand, die meer kan geven dan veronderstellingen. Opvallend is intussen de nadrukke lijke stelling van de Pravda, in haar commentaar op de artsen-affaire, dat het openhartig beleiden van fouten en tekortkomingen in het staatsapparaat moet worden gezien als „een bewijs van de grote kracht van de Sovjet-staat en het Sovjet-regime". Het blad stelt ver- De Pravda schrijft voorts, dat Solomon Michoels. die in Januari een tussenper soon in het beweerde complot werd ge noemd, een eerbaar man is, die belasterd werd. Verklaard wordt, dat Rioemin bij het onderzoek naar de zaak der artsen de re gering der Sovjet-Unie heeft „bedrogen". Rioemin en enige medewerkers van het ministerie van staatsveiligheid zouden door hun misdadige activiteit de Sovjet- wetten hebben geschonden door het sa menstellen van valse documenten. De commissie van medische deskundigen, die bij de zaak betrokken was, had bovendien onjuiste conclusies getrokken ten aanzien van de methoden van behandeling van Tsjerbakof en Zjdanof (twee Sovjet-lei- ders, die door het toedoen der artsen zou- „willekeur en het machtsmisbruik" van den zijijj overleden). Een aantal promincn- de betrokken leden van het voormalige te medici werd hiervan het slachtoffer, al- ministerie van staatsveiligheid „niet lang I dus „de Pravda". Het blad voegt er ech- onontdekt en ongestraft konden blijven, ter aan toe. dat degenen, die het onder want de Sovjet-staat blijft waken over de! zoek naar de zaak in handen hadden, be rechten van de burgers van ons land. Hij j paalde essentiële bijzonderheden omtrent garandeert deze rechten met zorg. Hij de behandeling voor de commissie van straft, ongeacht persoon of rang, degenen, i medische deskundigen verborgen hadden die willekeur bedrijven". [gehouden. der reeds vast, dat „het volk met vol doening heeft vernomen, dat de beschul diging tegen de artsen geheel vals was". En aan deze mededeling wordt de be wering gekoppeld, dat men waakzaam moet zijn, opdat de wetten zullen worden geëerbiedigd. „Het feit, dat de Sovjet-re gering openlijk haar fouten ten overstaan van het volk erkent, is een bewijs, dat de Sovjet-unie een sterke macht is en dat de regering met het volk is verbonden en een politiek volgt, welke precies met zijn be langen overeenkomt", aldus het blad. De „Pravda" schrijft verder, dat de v. Maandagochtend begonnen in de tent te Pan Moen Djon de bespre kingen tussen de V.N.-delegatie en de afgevaardigden der Chinezen en Noord-Ivoreanen over bet door de Noordelijken geaccepteerde voorstel tot uitwisseling van de zieke en gewonde krijgsgevangenen. De V.N.-missie, inet schoul-bij-naoht John Daniel aan bet hoofd, arriveerde per helicopters, de Noord.Koreanen en Chinezen kwamen in buitgemaakte Amerikaanse wagens. De gehele bijeenkomst duurde niet een onderbreking van 25 minuten, ongeveer drie kwartier. Na afloop deelde Daniel aan dc peis inede. dat „duidelijke vorderingen" waren gemaakt. Beide partijen hebben er tijdens dit eerste contact in toegestemd, eikaars voorstellen in over weging tc nemen. De N. zouden ook een nieuw voorstel der Noordelijken bestuderen, dat voorzag in een omvangrijker uitwisseling dan aanvankelijk was bedoeld. 1) Het opperbevel der V. N. is bereid, niet later dan zeven dagen na onderteke ning van een overeenkomst met de over dracht van ernstig zieken en gewonden te beginnen. 2) Per dag zullen 500 gevangenen, in groepen van 25, uitgewisseld worden tot dat de uitwisseling voltooid is. 3) Het totaal aantal gevangenen in de uitwisselingscentra, die onder toezicht staan van elk der partijen, mag nooit gro ter zijn dan 300. De serie vriendschappelijkheden, waar mee de communistische machthebbers de laatste tijd het Westen als het ware met ijzeren discipline, verwelkomen, werd ook het afgelopen weekeinde onverminderd voortgezet. Daar was vooreerst de speech, waarmee de Sovjet-minister van buitenlandse za ken. Molotof, een heilwens uitbracht op de Sovjet-Finse betrekkingen, bij gelegen heid van de viering van 't eerste lustrum van het Russisch-Finse verdrag van we derzijdse hulpverlening in het gebouw der Finse ambassade te Moskou. Molotof ver zekerde, dat de hoop op een versteviging der Russisch-Finse vriendschap, zoals die bij de sluiting van het verdrag had be staan, te bescheiden was gebleken. De verwachtingen waren verre overtroffen. Hij bracht dan ook een heilwens uit op de „uitstekende Finse president, de heer Paasikivi. en de Finse premier Kekkonen". Ook de minister van binnen- en buiten landse handel, Mikojan, voerde het woord. Verschillende andere hooggeplaatste Rus sische autoriteiten bezochten de receptie. Uit Tokio komt het bericht, dat twee Japanse vissersboten, die sedert de herfst door de Sovjet-autoriteiten waren vast gehouden, Zondag met 26 man aan boord in een haven in Noord-Japan zijn terug gekeerd. Dit is het begin van de repa triëring van alle Japanse vissers (147, vol gens A.F.P.), die de laatste jaren door de communisten werden ingerekend. De Sovjets hebben Zaterdagavond voor gesteld de eerste conferentie over de vei- ligheid in dc lucht, waaraan alle vier be zettende mogendheden in Duitsland deel nemen, hedenavond te houden op het Rus sische hoofdkwartier te Karlshorst. De uit nodiging is door de drie Westelijke mo gendheden aanvaard. Vervolgens heeft de Russische regering aan de Amerikaanse, Britsche en Indische ambassades te kennen gegeven, dat het be vel tot ontruiming der ambassade-gebou wen niet langer van kracht is. In Juli van het vorig jaar kreeg de Amerikaanse, op 24 December de Britse ambassade, bericht dat de Sovjet-regering de betreffende ge bouwen zelf nodig had. Andere gebouwen werden aangewezen. De Amerikanen hebben inmiddels laten weten, dat zij liever toch maar naar het nieuwe gebouw, dat zij zojuist helemaal hebben laten inrichten, zullen overgaan, ook al komen zij daar verder van 't stads centrum te zitten. Wat de Engelsen doen is nog niet bekend. En dan heeft de Amerikaanse zaakge lastigde te Moskou, Jacob Beam, die tot de komst van de nieuwe ambassadeur Bohlen, die thans in Parijs vertoeft de za ken waarneemt, een bezoek gebracht aan Molotof. Het gold slechts 'n beleefdheids bezoek, verzekerden leden van de Ameri kaanse legatie, doch men mocht verkla ren, dat het in „een prettige sfeer" had plaats gevonden. In hel Noorden van ons land hebben zich in de afgelopen dagen verscheidene ongelukken voorgedaan mei dodelijke af- Bij de besprekingen van Dinsdagmorgen deelde de V.N.-delegatie mede, l0£P, dat zij het Maandag ingediende Noordelijke voorstel aanvaardde. Het nieuwe communistische voorstel houdt in, dat de Noordelijken bereid zijn, zieke en gewonde gevangenen recht streeks uit te wisselen op grond van arti kel 109 van de Conventie van Genève inzake de behandeling van krijgsgevan genen. De Noordelijken waren echter boven dien bereid alle zieke en gewonde gevan genen, die hier krachtens artikel 110 dei Conventie recht op konden doen gelden, naar een neutraal land te zenden. Artikel 110 zegt, dat gevangenen, voor wier licha melijke of geestelijke gezondheid dit goed zou doen, naar een neutraal land kunnen worden gezonden. Het artikel stelt de categorieën vast, die recht hebben op de voordelen welke dit artikel hun verschaft. Schout-bij-nacht Daniel deelde heden morgen mede, dat hij accoord ging met dit plan om ook de minder ernstige zieken en gewonden van de uitwisseling te laten profiteren. Hij legde er echter nogmaals speciaal de nadruk op. dat geen enkele gevangene tegen zijn wil mag worden ge repatrieerd. Na de besprekingen van Dinsdag ver klaarde admiraal Daniel: „Ik zou willen zeggen, dat de communistische houding op dit ogenblik zéér gunstig is". Het plan der geallieerden omvat de vol gende punten: Zo geraakte het 4-jarg meisje E. H. te Lecgkerk (Gr.) vlak bij de ouderlijke wo ning aan de Zijlvesterweg in een sloot. Ilet kind was van een bruggetje gevallen- Toen men het ongeluk ontdekte en het kind op het droge was gehaald, waren de levensgeesten reeds geweken. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag hoorden voorbijgangers nabij het Schui- tendiep te Groningen een plons- Men snel de toe maar kon niets ontdekken. De politie werd gewaarschuwd en deze haai de enige tijd later het lichaam op van de 82-jarige R. A. uit Groningen, die door de duisternis misleid in het water was gevallen en verdronken. Te Midwolda is Zaterdagavond de 68- jarige J. G. van achteren aangereden door een bromfiets- De man werd zo ern stig gewond, dat hij twee uur later aan de gevolgen is overleden. De berijder van de fiets was, nadat hij aan omstanders naam en adres had opgegeven, doorgereden. Bij het politie-onderzoek bleek die opgave echter vals te zijn. Desondanks is de ,-nan in de loop van Maandag opgespoord. Het bleek een zekere A. S. uit Midwolda te zijn. Zaterdagavond om ongeveer kwart voor zeven kwam op de hoek van de Waldeck Pyrmontkade en de Dbrechtstraat te 's-Gravenhage een motorrijwiel in botsing met een tram van lijn 10. De 22-jarige motorbestuurder de automonteur H. K. tut de Scheldestraat, kreeg een zware hersenschudding en een rechteronder- beenfractuur. Zijn duopassagiere, de if- jarige me}. M. L. uit de Vaillantlaan, raakte bekneld onder de baanschuiver van de tram. Zij liep enkele verwondingen en een hersenschudding 0p. Het tweetal is naar het ziekenhuis Westeinde overge bracht, waar K. diezelfde avond om tien uur is overleden. A: AjaxSneek 33 GYAV—Wageningen 2—2 Frisia—Zwolse Boys 5—1 DOSVolewUckers 31 VSV—Ensch. Boys 2—0 HeraclesNEC 1—1 KCH—EDO 0—0 B: D1VSGo Ahead 20 Haarlem—'t Gooi 1—0 VitesseStormvogels 21 Enschede—Blauw Wit 1—0 AchillesElinkwijk 12 AGOVVLeeuwarden 40 HeerenveenBe Quirk 73 Sparta—SVV 0—1 Theole—Willem II 2—7 Sittardia—MVV 1—3 JulianaExcelsior 12 BW—Emma 4—2 HBS—VVV 3—4 FeijenoordNAC 22 RBC—ADO 0—1 PS V—Eindhoven 00 NOAD—Xerxes 2—1 LimburgiaBle.verheide 0—0 DHCMaurits 43 Hermes-DVS—TEC 3-4 j.n de tiveede klasse behaalde R K. Volendam door een 25 overwin ning op OSV het kampioenschap in de 2e klasse B.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1