Scheurt j e Stalin's erfdeel m ijzeren verloochend gordijn Klachten-litanie uit Brabants rampgebied Mauritshuis eert zijn bouwheer Adenauer in het Witte Huis Krot-opruiming komt op gang WATERVLOED BEDREIGT SITTING BILL Elzasser drieluik in Haarlem Lichtpunten voor toekomst van onderwijzers r SXïï. De camera op buitenland 51ste LIJST VAN SLACHTOFFERS Merkwaardig stuk renaissancekunst voorstellend de marteldood van de H. Catharina te?p Z'AASiï',ooawm n Geen schot in maatregelen der overheid Schaderegeling en wederopbouw in het gedrang Tentoonstelling „Maurits de Braziliaan" door minister Beel geopend Motorrijder verongelukt Studiecommissie gaat aan het werk Nationaal inkomen van Zuid-Afrika Tegen waardegelden voor productiviteits verhoging Amer. onderscheidingen voor verzetsstrijders Prins Bernhard kreeg cowboy-zadel Liberalisatie Duitse textielinvoer Salarissen, ziekteverlofah°0bgtena7enrden gebracht als die van de en ontknikking WOENSDAG 8 APRIL 195? PAGINA 5 "an een iD de be" FIJNAART KLUNDERT NIEUWERKERK NIEUWE TONGE OOSTERLAND STAVENISSE DE BEPERKING VAN DE ZUIVELINVOER IN DE V. S. Mogelijke Russische plannen ten aanzien van Duitsland besproken Naar een vier-mogendheden- conferentie Meer kapitaal en arbeid uit het buitenland Zeven tafrelen Symbool of legende? O.E.E.S. VOERT BESPREKINGEN TE WASHINGTON „NATIONALE" NEEMT NED. SPAARKAS OVER „JEANNE D'ARC AU BUCHER" Nederland zou ook verder moeten liberaliseren HANDELSBESPREKINGEN MET ARGENTINIË OPGESCHORT De onthoofding van de H. Catharina. Ivoren beeldengroep uit het drieluik van een onbekend kunstenaar uit Elzas, dat. in de kunsthandel Bier te Haarlem is geëxposeerd. Een OPVALLEND, maar anderzijds allerminst verbazingwekkend ver schijnsel is, dat regering, pers en openbare mening in de Verenigde Staten veel gereserveerder tegenover de vredes- aciie van het nieuwe Russische bewind staan dan diezelfde organen in W.-Europa. De enkele Russische schrijvers, die innet Westen aan het woord kom'en, wachten eenvoudig af, wat er gaat gebeuren £0 schrijft de bekende Boris Souvarine, dat men steeds onderscheid moet -the sen de vaststaande feiten enr, sen, welke daaraan in het mnkkeliik en vaak heel lichtvaardig worden vastgeknoopt ^ar.rrouwen kweek: ■wen vaak een atmosfeer opwekt, waarin het in elk geval gemakkelijker ademen is dan in de verpeste lucht van het wantrou wen dat steeds het onedelste wapen in de politieke strijd, nationale of internatio nale, is. Raymond Aron, de bekende schrijver van de „Figaro", poogt nu die feiten in een perspectief te plaatsen. Daarbij raakt hij, het is practisch onvermijdelijk, aan de buitenkant van hypothesen en veronder stellingen, maar zijn visie, overigens neer geschreven vóór de vrijlating van de vijf tien geneesheren (waardoor de Russische „omwenteling" ook op Russisch binnen lands terrein oversloeg), bevat toch enkele punten, welke het gehele beeld van het geen zich in het Kremlin afspeelt, aan merkelijk kunnen verhelderen. Na er op te hebben gewezen, dat de erfenis van Stalin aanvankelijk werd over genomen met vredelievende woorden en gevaarlijke incidenten in de lucht, gaat Aron voort: „Sindsdien hebben de woor den en de gestes van het nieuwe sovjet team evident ten doel aan te tonen, da er zowel naar binnen als naar "uiten iets veranderd is. Men wist reeds lang te M kou, dat een conditiosine qua non een internationale ontspanning de beem sussende kwestie van de krijgsgevange nen. Zij, die gisteren nog de Verenigde Staten er van beschuldigden, dat deze de ■wapenstilstand verhinderden, erkennen nu impliciet, dat een Staakt het vuren! altijd afgehangen heeft en nog steeds af hangt, van hetgeen de Russische en Chi nese leiders willen. In Korea kunnen de zen op ieder door hen gewenst ogenblik «en concessie doen, welke hun overigens net zoveel zal kosten" De besprekingen in Panmoendjon schij nen er intussen wel op te wijzen, dat de Chinezen tot ver-gaande concessies bereid zijn, dat zij zelfs verder schijnen te wil len gaan dan de Verenigde Naties voor het gunstigste geval verwachtten. En dan lezen we In het artikel van Aron nog: „Het is denkbaar, dat er dieper gaande veranderingen zullen plaats hebben dan alleen een ontspanning. In een democratie kan een president het systeem niet wij zigen, dat het kader van zijn activiteit be paalt. Dit blijft analoog aan dat van zijn voorgangers. Nummer 1 van de Sovjet unie zal niet plotseling de strategie van Stalin loslaten, omdat hij dezelfde voor stelling van de wereld heeft en aan de zelfde regels (van het communistisch dog ma) gehoorzaamt. Maar een vernieuwing van het personeel kan op minder of meer lange termijn een verandering van het systeem zelf teweeg brengen. De genera tie, welke actief aan de machtsverovering heeft deelgenomen, trdedt op de achler- grond en verdwijnt. Malenkof heeft het prae-bolsch'ewistische Rusland nauwelijks gekend; hij heeft geen rol m de gebeurte nissen van 1917 gespeeld. Een leidend per soneel, gevormd door een bureaucratisch en despotisch regiem, zonder "er" innering aan de pevolutionna're strijd, kan geleidelijk aan een nieuwe nouding tegen over de buitenwereld aannemen". HET IS JUIST OP deze mogelijkheid, dat velen speculeren voor een betere toekomst. Een dictatuur, zoals die door Stalin is uitgeoefend, ,s nu eenmaal een één-persoons bewind met een volko men eigen karakter; als zo'n regiem ten einde is, komt een heel andere persoon lijkheid aan bod, die eigen wegen gaat en deze kunnen ver af liggen van die van zijn voorganger. We zien het in de zaak van de vijftien geneesheren, die twee maanden geleden als de gemeenste mis dadigers werden gearresteerd en nu plot seling volkomen in hun eer zijn hersteld. Een justitiële vergissing is altijd mogelijk, de eerlijke erkenning er van zal niemand in zijn aanzien schaden. Maar de wijze, waarop de sinds tientallen jaren in de Sovjet Unie gevolgde methode om beken tenissen af te dwingen in het officiële communiqué wordt gehekeld en aan de kaak gesteld, is zó verbazingwekkend, dat d'eze ommekeer wel heel sterk tot de ver beelding van het Russische volk zelf moet spreken. Dit is geen nuance op het Stalin- systeem, maar een volstrekt breken er mee. Overigens zal men moeten afwach ten, of deze merkwaardige gebeurtenis eigen verdachte achtergronden heeft; die nu reeds vaststellen, lijkt ons wel erg voobb arig. Dan zijn er nog twee betrekkelijk klei ne feiten: tien Amerikaanse journalisten brengen een bezoek aan Rusland; het merkwaardige daarbij is, dat zij in het Kremlin werden rondgeleid en, sterker nog, dat de fotografen er kiekjes mochten nemen. En achttien zeelieden van een Russisch schip mochten een reisje naar Parijs maken. Niets bijzonders, zal men zeggen Maar hiermede is een klein scheurtje in het Ijzeren gordijn gekomen, waardoor men in het Russische en in het Westelijke huis kan kijken. Men over schatte de betekenis daarvan niet, maar men mag ze ook niet onderschatten. Als de volken werkelijk contact met elkaar krijgen zo ver zijn we echter heus nog niet zinkt de kunstmatig opgevoerde tegenstelling onherroepelijk ineen. Het Informatiebureau van het Ned Rode Kruis heeft de een en vijftigste lijst van geborgen en geïdentificeerde slacht offers van de watersnoodramp uitge geven. Mackay, Jacoba, geb. 10-12-27 te Tji- mahi, laatste adres; D 166. Van der Boom, Willem, geb. 30-10-30 te Overschie, laatste adres: Krugerstraat 50. Kooijman, Johan geb. 7-5-37 laatste adres: Rijksweg 2lè; Lems, Jacoba, geb. 22-H-34 laatste adres: Gouweveerseweg worden door alle mogelijke bureaux van 44; Liev'enseViergevet, Jacoba A„ gen. het kastje naar de muur gestuurd. 29-6-03 echtgenote van Jan Lievense, laatste adres: Ooststraat 236. NuVan Erkel, Cornelis, geb. 9-11-43 te -..Ij- Tonge, laatste adres: Battenoordse- «0k 24; Van Erkel, Willemina Maria, C L 16-5-48 te Nw. Tonge, laatste adres: ipattenoordsedijk 24; Van Erkel—De tuunck, Josina Pieternella, geb. 2-11-16 Ie Amsterdam, laatste adres: Batten- Oordsedijk 24; Looy, Leentje Pieternella, geb. 7-1-41 te New. Tonge, laatste adres: Gen. Snijdersstraat 10; Slinger, Annetje, geb. 10-9-32 te Nw. Tonge, laatste adres: Battenoordsedjjk 4. Bolle Marinus L. geb. 1-9-09, echtge noot van Cornelia v. d. Werf laatste adres: St. Joostdijk A 231; Van der Maas, Adrianus, geb. 6-4-80. laatste adres; Lage Maireweg A 362; Verhoek, ^dyiana M. geb. 11-6-08 laatste adres: 3ksweg a 336; Van Westenbrugge— L "°n- Marina geb 9-7-68, weduwe van Siikwl1 Westenbrugge, laatste adres: Maas f/rA 407; Van IJsseldijk—van der SirjanslanrdlaÈ |pi>- 28"1-18- laatste adres: 6-38 te%tav^nella Catharina, geb. 28- wpg A 91- v. ,e' laatste adres: Buurt- ba Pieternelh> Zui®n-Stoutjcsdijk. Jan- hisse echtgenntgeb- 23"n-12 te Stave- Zuien l»„?! ote va" Adriaan Jacob van n. laatste adres: Kerkstraat A 319. Voor de tweede maal hebben de Bra bantse Kamerleden van de Katholieke Volksparty, op uitnodiging van de Kring Tilburg der. K.V.P., een bezoek gebracht aan het rampgebied in West-Brabant. En ook nu kwamen in de bfeochte plaatsen allerlei klachten naar voren. Ditmaal werd vooral de nadruk gelegd op de taxatie, welke volgens de bewoners door hun eigen gemeentelijke instanties zou moeten worden verricht, °™dat deze beter dan ambtenaren van het R«k over dc verschillende gevallen zouden kunnen °°Bezocht werden de dorpen Fijnaart, Klundert, Moerdijk en Hoge en Lage Zwaiuwe. De Kamerleden informeerden speciaal naar het dijkherstel, de schade-regeling en de wederopbouw, omdat tijdens de eerste rondgang was gebleken, dat juist op deze punten tal van klachten bestaan. Een algemene klacht was nu wel we derom, dat de wettelijke regeling veel te lang op zich laat wachten. De woning bouw wordt hierdoor gestremd, te meer, omdat de aannemers weigeren de be schadigde huizen te herstellen, wijl zij na de bevrijding wel geleerd hebben, dat de financiële regeling voor hen niet ai te gunstig was. Daarom willen zij nu eerst afwachten, welke maatregelen door de overheid in deze zullen worden getroffen. In Fijnaart klaagde men over het feit, dat middenstanders, die getroffen zijn, niet weten waar zij terécht moeten voor hulp, vergoedingen of voorschotten. Zij Bovendien wees men van alle kant de Kamerleden op het zogenaamde schen kingsrecht. dat degenen moeten betalen, die zo welwillend zijn aan dc getroffen boeren vee af te staan. Voor een koe van duizend gulden moet de milde ge ver dan nog eens twee a driehonderd gulden betalen. Daardoor werd deze hulp ook op de lange baan geschoven. In Klundert zijn momenteel van de dui zend verwoeste of getroffen woningen nog pas zeventig tot tachtig „behandeld d.w.z. dat hierover rapporten zijn opge maakt. Verder echter nog niets. De bur gemeester vroeg de Kamerleden dringend te bewerkstelligen, dat de Regering de premiebouw voor getroffen gemeenten vrij zou laten! Dan was men een heel eind Verder. ,Y,an de 409 gevallen in Zevenbergen blijken er inmiddels slechts 22 gecontro leerd te zijn, waaruit men concludeert, dat er veel te weinig controleurs zijn om de woningen te taxeren. Van de dertig zware gevallen was er nog geen hersteld, terwijl men aan de grote verwoestingen helemaal niet durft te beginnen. Ook de eigenaars willen namelijk eerst weten, waar men aan toe is. Dc ontwateringswerken worden eigen lijk tegengehouden door de onzekerheid betreffende het Moerdijk-kanaal, zo is de algemene gedachte van deskundigen uit deze streek. Vervolgens wees de rijkslandbouwcon- sulent, ir Kupers, te Zevenbergen op het probleem van de arbeiders, dat zich vooral nu men er op aangewezen is gerst te verbouwen, sterk zal voordoen. De enige mogelijkheid is, de arbeiders in groot ver band in te zetten in het cultuur-techni sche, maar dan moet de boer over zijn vaste werkkrachten te allen tijde kunnen beschikken. Tenslotte werd de Kamerleden in Hoge en Lage Zwaiuwe medegedeeld, dat in deze gemeente slechts 23 van de 800 ge vallen opgenomen waren, terwijl er maar vijf vaststaan. In het noodgebied leeft nog werkelijk de angst, dat men met de mensen zal gaan slepen naar kampen, omdat men als er niet heel gauw werkelijke richtlij nen zullen komen er een zwaar hoofd in heeft, of de overheid het rampgebied extravoorrechten zal géven. Gistermiddag om zes uur heeft op de Velperweg te Arnhem een noodlottig ver keersongeluk plaats gehad. De 32-jarige laborant G. uit Nijmegen reed op zijn motor achter een in de richting Velp rij dende auto. Toen deze laatste plotseling moest stoppen voor een bus van de Gel derse Tram botste G. op de auto. Hij kwam te vallen en geraakte met zijn hoofd onder de wielen van een trolleybus, welke uit do tegenovergestelde richting kwam. De ongelukkige was op slag dood. De bank- en valuta commissie van de Amerikaanse Senaat heeft zich uitgespro ken tegen een verlenging van de maat regelen tot beperking van de import van zuivelproducten in de V.S. De commissie bestudeert de verlenging van de Defence Production Act op grond waarvan de in voerbeperking van zuivel is doorgevoerd De wet loopt in Juni van dit jaar af. De Amerikaanse regering heeft voorge- stèld de beperking van de zuivelinvoer te laten vervallen, maar de zuivelmensen uit het Congres dringen aan op verlenging van de beperkende maatregelen. De Westduitse bondskanselier, dr Kon rad Adenauer, die een officieel bezoek van drie dagen aan de V. S. brengt, is Dinsdag te Washington aangekomen. De kanselier, die op zijn reis o.m. vergezeld wordt door zijn dochter, werd verwelkomd door een zeer uitgebreide commissie van ontvangst, o.l.v. vice-president Nixon. Op de dag van aankomst beraadslaagden Adenauer en zijn voornaamste raadgever voor de buitenlandse politiek, prof. Hall- stein, vijftig minuten met president Eisen hower en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles. Na deze officiële conferentie onderhiel den Eisenhower en Foster Dulles zich nog in een particulier gesprek met hun Duitse bezoekers. Het voornaamste onderwerp van bespre king werd gevormd door de steeds ster ker wordende aanwijzingen, dat de Sovjet- Unie voorbereidingen treft om tot een vier-mogendhedenconferentie te komen over de volgende Duitse vraagstukken: hereniging van Duitsland, het uitschrijven van verkiezingen in geheel Duitsland, een terugtrekking der bezettingstroepen en het sluiten van een vredesverdrag met een verenigd Duitsland. Onder Westerse politici, zo tekent Reu ter hierbij aan, bestaat thans de vrees dat de Sovjet-Russische regering, door de Duitsers hoop te schenken op 'n herenigd Duitsland, en tevens de Fransen met dit beeld schrik aan te jagen, er mogelijk in zal slagen een uiteindelijke bekrachtiging van het Europese defensieverdrag door de Franse en Westduitse volksvertegenwoor digers te voorkomen. Vele Westerse politici verdenken de heersers van het Kremlin er van te pogen door bekwame diplomatie datgene te bereiken, hetgeen hun voorgangers vergeefs door militaire kracht, commu nistische propaganda en ondergrondse actie hebben willen verwezenlijken, n.l. de neutralisering van een in naam ver enigd, doch in feite politiek verdeeld Duitsland. Binnenkort zal de minister van Weder opbouw een commissie installeren, welke de opdracht krijgt studie te maken van de krotopruiming en de sanering van oude, verkommerde stadswijken. Deze commissie zal onder presidium staan van mr J. Bommer, lid van de Tweede Kamer. Het saneren van oude binnensteden zal niet tot de opdracht van de commissie behoren. Volgens cijfers van het Zuid Afrikaan se bureau voor de statistiek bedroeg het netto-inkomen van de lTnie over 1952 1.123 millioen of 1 pet minder dan dat van 1951. De redenen voor deze vermin dering moeten gezocht worden in een vermeerdering van lonen en salarissen, betaald aan werkkrachten van buiten de Unie, in rente, die in het buitenland be taald moest worden en in winsten op buitenlands kapitaal, dat in de Unie is geïnvesteerd. In verband met inkomen, gerealiseerd in de Unie door niet Zuid-Afrikaanse productiefactoren, constateert het rap port van het bureau dat het opmerke lijk is, dat buitenlands inkomen voortdu rend in belang toeneemt. Van 194546 tot 1948—49 was dat in komen minder dan 7% pet van het bru- to-inkomen, in 195051 steeg het tot 8.3 pet en in 195152 tot 9.8 pet. Dit verloop schijnt aan te tonen, dat de voorziening van buitenlands kapitaal en buitenlandse arbeidskrachten van toe nemend belang in de Zuid Afrikaanse economie gaat worden". Het rapport vermeldt verder dat het inkomen over 1952 uit mijnproducten met 2.0 pet is toegenomen en dat van particuliere industrie met 5.7 pet. De vermindering van inkomen met 13.1 pet onder het hoofd land- en bosbouw en visserij, is voornamelijk het gevolg van lagere wolprijzen. Zoals men weet, luidt het urgentiepro gram van wederopbouw ten eerste het inhalen van de achterstand in de woning bouw, ten tweede het saneren van krotten en oude, verkommerde stadswijken en ten derde het saneren van oude binnen steden. Zoals het op het ogenblik staat, zal althans een gedeelte van het opruimen der krotten in toenemende mate samen kunnen gaan met het tegenwoordige woningbouwprogramma van minstens 55.000 woningen per jaar. Het opruimen der krotten betekent in feite, het opvoeren van het woningpeil en betere mogelijk heden voor de gezinsontplooiing, doordat het minimum woonpeil langs deze weg reeds vrij aanzienlijk kan worden ver hoogd. De kwestie van het saneren der oude binnensteden is op het ogenblik in studie bij een commissie van de Vereniging voor Stedebouw en Volkshuisvesting. Wellicht zullen op basis van deze studie in een later stadium voorbereidingen kunnen worden getroffen, voor het aanpakken van dit vraagstuk. Een DER EXPONENTEN van een ro mantiek, waarin ettelijke generaties gezwolgen hebben wordt door een watervloed bedreigd. Althans zijn stoffelijk overschot. Er heerst een grote deining in de staat Dakota. Daar wordt 'n stuwdam gebouwd, de Oahe Dam. Wanneer hij gereed zal zijn, komt een groot stuk prairie onder water te staan. En dan dreigt het graf van Sitting Buil door de watervloed bedolven te worden en misschien wel weggespoeld. Sitting Bull is de held van Dakota, de grote man in het prille verleden van deze Amerikaanse staat. Hij was de held van tal van Indianen verhalen. Helaas, zijn roem is verbleekt tegenover de min of meer verdachte schit tering van gangsters en cowboys. Een oudere generatie zal zich zijner echter nog wel herinneren, al is hij dan niet door een Karl May verheerlijkt. Sitting Bull, de zittende stier, is voor de Nederlandse jeugd geen Winnetou, het opperhoofd der Apachen geworden. Maar hij heeft werkelijk bestaan en hij behaalde eens een der grootste overwinningen, ooit door het uitstervende en in een hoek ge dreven volk der Roodhuiden op de blan ken bevochten. Het was Sitting Bull, het opperhoofd der Sioux Indianen, die er door een uiterst sluwe strategie in slaagde, het legertje van de Amerikaanse generaal Custer in 'n hinderlaag te lokken en ondanks de veel betere bewapening der Amerikanen, hen tot de laatste man uit te roeien. De historische veldslag van Little Big Horn in het jaar 1876 staat in de Ameri kaanse geschiedenis met vette letters op getekend. Er zijn dikke boeken over ge schreven en verschillende films van gemaakt. Sitting Bull, de- overwinnaar, die voor een laatste maal de hoop der Indianen, om de blanken uit hun jachtvelden te ver drijven, even had doen opleven, moest evenwel wijken voor een expeditieleger, door de regering te Washington naar Da kota gezonden. Hij vluchtte naar Canada, zwierf daar lange jaren in ballingschap rond en werd ten slotte in een gevecht met Indiaanse politie neergeschoten. Zijn eigen rasgeno ten stuurden hem dus naar de eeuwige jachtvelden. Zijn lijk werd naar Dakota overgebracht en daar bij Fort Yates in een mooi graf bijgezet. Men heeft thans voorgesteld, zijn stof felijk overschot meer naar het Zuiden te vervoeren en daar aan een nieuw graf toe te vertrouwen. Het zal een praalgraf wor den, waaraan 15.090 dollar ten koste zal worden gelegd. Er zijn echter protesten opgegaan. Het graf zou te ver komen van de plaats waar Sitting Bull zijn wanhopige strijd vocht. Intussen, Nancy Kicking Bear (Schop pende beer), Sarah Spotted Horse (ge vlekt paard) en Angeline Spotted Horse Lapointe, kleindochters van Sitting Bull, zouden voor een praalgraf in Zuid Dakota zijn. En Clarence Grey Eagle (grijze ade laar) van wie twee tantes met Sitting Bull getrouwd waren hij deed aan veelwij verij ondersteunt het plan. De officiële historicus van Dakota is er tegen, al geeft hij toe, dat een voor be zoekers toegankelijk monument voor Sit ting Bull hem wel aanlokt. In het geharrewar is men bijna ver geten, dat men Sitting Buil toch niet on der water mag zetten Temidden van de rijke kunstschatten Van het Mauritshuis waren gisteravond vele genodigden bijeen ter gelegenheid van de opening van de tentoonstelling .■Maurits de Braziliaan", een tentoonstel- l'ng, die gewijd is aan het tijdvak waarin ohan Maurits van Nassau-Siegen gouver neur was van de landstreken in Brazilië van 1637 tot 1644 en aan de zaken, die wa houden met het Mauritshuis, jarvan hij de bouwheer was. is h benedenzalen van het Mauritshuis daar? tentoonstelling ingericht. In een in dia" ontving minister dr L. J. M. Beel, interinf6val minister van O., K. en W. ad bij»0de genodigden. De opening werd presida°nd door minister Luns, de vice- F. np„,nt van de Raad van State, jhr mr hian rts van Blokland, mr J. A. Jonk- rnot,„i„n mr L- G. Kortenhorst, de burge- kinH 1 van Den Haag en mevr. Schok- hië ae, ambassadeur van Groot-Brittan en veip jgszanten van Brazilië, Ierland 'vele andere landen. 6enóotS de Bee' heeft namens zijn ambt- teede dat PrP6* 2s '"geleid. Hij deelde Verhinderd AY „Bernhard wegens ziekte Ufie eeuwen eeled openinS te verrichten. ®an wi° de tentoon' »-ng Johan Maurits ^'azUil. Minister Beel h iS gew«d' naar ÏY'teg hoe drie een bracht in herin- Ue°n,teUinBSteA m"kte °P- dat deze ten ues wiing «een hoge artistieke preten- gfotere kunct De 17de eeuw bracht "bnstenaars voort dan Post of Eckhout. Maar zij is van belang voor de exotische en bijna moderne uitbeelding zae hetgeen de Nederlanders in Brazilië de Van "dang ook voor het werk van Mauru'te staatsman en kapitein Johan danken 3an wien wij het Mauritshuis heer "ae gezant bij ons hof, de ons land zal vph <Leao' die binnenkort namens Prins Bernh.N verrichtte daarna deze kenner van w °Penin®- Voor Maurits als gouverneur"jdvalL van Yohan ook een monografie ov|? Fr»n t> t schreef, vormde deze tentoonstelt?» f licht een bekroning van zij„ werk fn'ons land. De tentoonstelling, aldus spr., is ais hpl ware een venster, dat zich opent op per- nambuco, thans in het Mauritshuis. Hij herinnerde aan het vele. dat Maurits heeft gedaan die met zich tal van geleerden en kunstenaars meenam, teneinde Brazilië tot ontwikkeling te brengen. Hij wenste de directeur van het Mauritshuis geluk met deze tentoonstelling, die eer brengt aan zijn bouwheer. Tenslotte dankte hij mi nister Beel vóbr diens ontvangst en mr N. E. Rost Onnes, die het initiatief nam tot het vormen van een garantiefonds. Het bedrijfsleven kan geen betere dienst be wijzen aan de cultuur, aldus de Brazili aanse gezant, die de tentoonstelling het grote succes toewenste, dat zij verdient. De genodigden maakten vervolgens een rondgang door de vele zalen. Wij komen op de tentoonstelling nader terug. In 1492 leverde Jörg Göld met zijn votief- taie; het eerste Duitse werk in renaissa.. ce-stijl af. Geleidelijk brak de nieuwe stijl door en vooral in de plastische kunsten, die tegen het einde van de Middeleeuwen in de Duitse landen een grote opbloei be- leefden, is deze doorbraak duidelijk waar te nemen. De Fuggerkapel, die in 1510 ont- stond, is het eerste werk van grote omvang in renaissancestijl, maar de elementen van de gothiek hebben nog lang doorgewerkt, voordat de renaissance-pur ontstond. Bijzonder fraai is dit te zien aan het drieluik, dat waarschijnlijk uit de Elzas afkomstig is en dat omstreeks 15001525 vervaardigd is. Deze triptiek met ruim ze ventig ivoorfiguren aangebracht op een rijkversierd ebbenhouten fond, is momen teel geëxposeerd in de Haarlemse kunst handel Bier. Dit drieluik heeft omstreeks 1925 in bruikleen deel uitgemaakt van de verzameling van het Bisschoppelijk Mu seum te Haarlem. Tijdens de oorlog is het ondergedoken geweest om het te behoeden voor de op kunstwerken beluste „Be- schlagnahmhande" van de bezetter. Nadien is het drieluik niet meer tentoongesteld. Het drieluik geeft in zeven tafrelen weer het lijden en de marteldood van de H Catharina van Alexandrië, de patrones van de filosofen. De triptiek vertoont naast renaissancistische invloeden nog een go tische stijl, zonder dat de compositie van, het geheel een dualistische stijlsophoping toont. In de zeven lafxelen is daarentegen een wonderschone eenheid bewaard. Het bewogene van de inhoud van hetgeen voorgesteld wordt is met een apollinische sereniteit weergegeven, zonder het gruwe lijke te zeer te beaccentueren. Geraffineerd is ook de synthese die de kunstenaar tus sen de zeven tafrelen heeft bereikt door op ieder tafreel in de linkerhoek een ge rechtsdienaar af te beelden. Zeven keer dezelfde figuur, maar zeven keer anders afgebeeld, maar toch zeven keer met de zelfde onbewogenheid op het gelaat, als de mens, die het gebeuren volgt, zonder er zelf deel aan te hebben. Aan de kleding valt de herkomst van net drieluik af te leiden. Er staan figuren Dij, die een natuurgetrouwe weergave zijn van Duitse lansknechten. c+öA*? ?®,vaak gebeurde heeft de kun- j gebeuren geplaatst in eigen tijd. Aan de inhoud van de tafrelen is te zien dat het hier betrekking heeft op de H. Catharina. Uit de vorm is dit echter nergens af te leiden. Bijzonder fraai is de verticale as die door het midden- en rech- terluik loopt. Deze verticale lijn die door de compositie van de beelden in het mid denluik loopt, heeft steeds de martelares als centrale figuur. Op dit middenluik zijn drie tafrelen uitgebeeld, waarvan er twee de meest bekende passages uit haar leven uitbeelden, te weten de onthoofding en het moment waarop zij geradbraakt zal wor den, hetgeen echter niet kon doorgaan, omdat op het gebed van Catharina de blik sem in het rad sloeg. Op de beide zijluiken staan afgebeeld de dispuutscène en de gevangenneming. Men weet dat Catharina, de 18-jarige Egyp tische prinses, in het jaar 307 werd ont hoofd, op last van Maxentius. Voordat zij echter de marteldood stierf, heeft zij in een dispuut met vijftig heidense geleerden, door haar wijze antwoorden haar onder vragers dermate getroffen en gesticht, dat zij hun ongeloof erkenden en zich bekeer den. Vol moed gingen zij de vuurdood te gemoet. Nadat Catharina in de gevangenis werd geworpen, bezocht keizerin Faustina haar. Zij bekeerde zich, samen met haar begeleider, een hoge officier Porphyrius genaamd, en 200 soldaten. Eenvoudig en piëteitvol heeft de kun stenaar deze voorvallen in beeld gebracht. Raadselachtig is de onderste voorstelling op het middenluik. Wij hebben ons hier over verstaan met de directeur van het Bisschoppelijk Museum prof. mgr Henne- man, die uit de veelheid van zijn kennis en boekenschat putte en niet tot een ab solute oplossing kon geraken. Op dit tafreel is n.l. afgebeeld een ge kruisigde vrouwenfiguur. Men mag aanne men, dat het hier Catharina betreft, of schoon zij op dit fragment niet, zoals op de zes andere, een kroon draagt. In de Legenda Aurea staat echter niets geschre ven over een voorval in het leven van de Alexandrijnse koningsdochter, die hagr ge loof standvastig bleef en daarvoor stierf door kruisiging. Slechts een enkel geval van een gekruisigde maagd is bekend, maar dan alleen als legende, als fictie. Dat is n.l. de legende van een jonge, schone maagd, die om haar schoonheid niet te laten onteren, op haar gebed „lelijk" werd. Zij kreeg n.l. een baard en omdat deze schoonheidsverminking niet strookte met de plannen van haar omgeving, werd zij gekruisigd. Aldus de legende. Men mag echter aannemen dat de on bekende kunstenaar op het drieluik een verheerlijking heeft willen geven van het martelaarschap van de H. Catharina en dat hij uit piëteit voor Christus Koning, de koningsdochter uit Alexandrië zonder kroon aan het kruis heeft afgebeeld. BU. Het lopende overleg met de Amerikaan se en Nederlandse autoriteiten betreffende de besteding van een bedrag van 30 mil lioen gulden van de tegenwaarderekening voor de opvoering van de productiviteit in Nederland heeft geleid tot een verdere vrijgave van een bedrag van 400.000. De vrijkomende gelden zullen door bemidde ling van de minister voor de P.B.O. ter beschikking worden gesteld voor de uit voering van een tweetaj projecten. Een bedrag van 250.000 gulden zal worden verstrekt aan de Contactgroep Opvoering Productiviteit. Deze bijdrage zal 't de C.O.P. mogelijk maken om haar voorlichtings-activiteit in de verschil lende provincies door middel van een varende productiviteitstentoonstelling na 31 Januari voort te zetten, zodat met de tentoonstellingsschepen behalve reeds in 1952 bezochte gemeenten ;n Gelderland, Overijssel, Groningen en Friesland, in de loop van dit jaar ook plaatsen in de overige provincies zullen kunnen worden bezocht. De Stichting Vademecum voor Sociolo gische en Economische Kengetallen te Amsterdam zal een bedrag van 150.000 ontvangen. Een uit vijf personen bestaande dele gatie van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) zal Donderdag te Washington bespre kingen beginnen met vertegenwoordi gers van de Amerikaanse regering over algemene economische vraagstukken en de uiteindelijke terugkeer tot inwissel baarheid van alle valuta. De delegatie staat onder leiding van de Engelse voorzitter van de raad van de O.E.E.S., ir Hugh Ellis-Rees, en zij zal besprekingen voeren over de midde len tot het bereiken van een ruimer stelsel van handel en betalingen, zoals dat door de Engelse ministers Eden en Butler tijdens de jongste bijeenkomst van ministers der landen van de O.E.E.S. te Parijs bepleit is. Aan de Amerikaanse regering zullen de ziens wijzen worden bekend gemaakt van de achttien aangesloten landen ten aan zien van de wijze waarop Amerika kan bijdragen tot versteviging van de poli tiek der afzonderlijke Europese landen. De besprekingen, welke naar verwacht wordt, een week zullen duren, zullen gevoerd worden met het Bureau voor Wederzijdse Beveiliging (M.S.A.), de voornaamste betrokken Amerikaanse re- geringsbureax, het Internationale Mo netaire Fonds en de Wereldbank. Twintig Nederlanders, onder wie de mi nister-president, dr W. Drees, zijn door de Verenigde Staten onderscheiden met de „Medal of Freedom" (de vrijheidsme daille) wegens hun voortreffelijk optre den in de vrijheidsstrijd tegen de Duitse bezetter tijdens Wereldoorlog II. De ambassadeur der Verenigde Staten van Amerika in Nederland, de heer Sel- den Chapin, heeft gistermorgen in zijn ambtswoning aan de nabestaanden van 'n zestal posthuum onderscheiden verzets strijders de medailles uitgereikt. Heden om twaalf uur werden de onderscheidin gen uitgereikt aan dr Drees en 13 andere vooraanstaande figuren uit de verzetstijd. De hoogste onderscheiding, de „Medal of Freedom" met gouden palm, werd toe gekend aan mr Walraven v. Hall, die door de Duitsers op 12 Februari 1945 werd ge- executeerd en aan de heer L. Neher, directeur-generaal der P.T.T. Zij verkrij gen daardoor de rang van „chief comman der" in het „Legion of Merit". Minister-president Drees ontving van daag de medaille met bronzen palm, waar door hij officier en legionnair in het „Legion of Merit" wordt. Mejuffrouw Teilegen ontvangt de onderscheiding met zilveren palm, waardoor zij in het „Legion of Merit" de rang van commandeur ver krijgt. Behalve de posthume onderscheiding voor mr Van Hall werd gisteren voorts nog aan nabestaanden uitgereikt een drie tal medailles met zilveren palm voor Johannes Post, Iwan J. van den Bosch en W. P. Speelman. De nagedachtenis van J. Thijssen werd geëerd met de medaille met bronzen palm. De weduwe van G. Pruys in Den Haag ontving de „medal". De onderscheidenen, die vandaag hun medaille ontvingen zijn: dr Drees. de heer Neher, Christ. Navis (zilveren palm), Den Haag. mej. dr Teilegen, prof. dr J. W. Duijff (bronzen palm), Amsterdam, dr A. J. Andree Wiltens (bronzen palm), Den Haag, J. C. Bührmann (bronzen palm), Weesp, G. D. E. J. Hotz (bronzen palm). Den Haag, mr jhr A. F. C. de Casembroot (bronzen palm). Middelburg, mevr. A. M. van HeerdeSmid (bronzen palm), Den Haag, dr J. J. Brutel de la Rivière, Den Haag, dr Bruins Slot, prof. dr R. P. Cleve- ringa. Leiden en Jacob van der Gaag van het ministerie van Buitenlandse Zaken te 's-Gravenhage. De Nationale Levensverzekering-Bank N.V. te Rotterdam heeft aan aandeelhou ders van de N.V. De Nederlandsche Spaar kas te Amsterdam een voorstel gedaan, ten doel hebbende de opneming van deze instelling in het Concern der Nationale. Dit voorstel werd inmiddels door het merendeel der aandeelhouders aanvaard. De directie der Nederlandsche Spaarkas deelde ons mede, dat haar oedrijf, hetwelk binnenkort 50 jaar zal bestaan, zich gun stig blijft ontwikkelen; niettemin werd de behoefte gevoeld zich aan te sluiten bij een groot concern op aanverwant gebied, om daardoor tot efficiënter bedrijfsvoering te geraken. Het is de bedoeling, dat ook na de ver werving der aandelen door de Nationale het bedrijf van de Nederlandsche Spaarkas onder leiding van de huidige directie zal worden voortgezet; uit. 1952 liepen ruim 115.000 spaarinschrijvingen met een totaal ingeschreven bedrag van ru m 58.000.000" De verzameling paardenzadels van Prins Bernhard is gisteren verrijkt met een fraai versierd met de hand ver vaardigd cowboyzadel uit Texas, een ge schenk van de heer Amon G. Carter. Het werd de Prins namens de schenker over handigd door twee vertegenwoordigers van de Pan American World Airways. Enige jaren geleden had de Prins Amon Carter op zijn ranch te Fort Worth leren kennen. Carter bleek een verwoed verza melaar van hoeden en petten uit de hele wereld, de Prins verzamelt paardenzadels. Snel kwam men tot een „overeenkomst". De Prins zond Mr Carter enige hoofddek sels en mr Carter zou een zadel sturen. Dit is thans gearriveerd. Mr Carters carrière is typisch Ameri kaans. Hij begon als jongen met het rond brengen van kranten. Na enige jaren hard werken en ijverig sparen kon hij zelf een krant beginnen: de „Fort Worth Star". Het blad floreerde. Toen Carter boven dien op zijn land olie ontdekte was zijn toekomst verzekerd. Het 40-jarig bestaan van de Forth Worth Star, in 1951, vierde Carter o.a. met het doen verschijnen van een speciale editie van 420 pagina's, ge wicht: drie eiT een half pond. Carter is voorts eigenaar van een enorme ranch met vele duizenden stuks vee en van een oliemaatschappij. Hij maakt ook deel uit van de directie van de American Airlines. Onder auspiciën en met medewerking van het R.K. Hoofdstadkoor zal op Zater dag 11 April in het Amsterdamse Concert gebouw een uitvoering worden gegeven van Arthur Honeggers oratorium „Jeanne d'Arc au bücher" naar het gedicht van Paul Claudel. De dirigent Theo van der Bijl leidt voor deze gelegenheid, behalve het R.K. Hoofdstadkoor en het jongens koor van de parochie Chasséstraat, de Haarlemse Orkestvereniging, versterkt met het Nederlandse Symphonie-orkest uit 's-Gravenhage. Solisten zijn: Ellen Vogel (Jeanne d'Arc), Henk Schaer (Frère Do minique), Guus Hoekman (bas), Jaap Stroomenbergh (bas), Willy Brill, Corry Bijster, Maria van Uden, Annie van Es en Han Lefèvre. Het Verbond van Duitse Textielfabri kanten heeft een protest geuit tegen de door Duitsland toegezegde uitbreiding der liberalisatie van de invoer van tex tiel. In het protest wordt gezegd, dat de Duitse textielfabrikanten met grote ver wondering ter kennis hebben genomen, dat Nederland de textielinvoer niet ver der heeft willen vrijlaten. Daar Neder land de sterkste positie in de E.B.U. in neemt, zou het land. volgens de Duitse industrie, evenals andere landen de invoer tot 90 pet hebben moeten vrij ma ken. Juist op het gebied van textiel heeft Nederland nog altijd de invoer van rayonweefsels, bedrukte katoen en celwlo beperkt, alhoewel deze producten sedert jaren op de „liste commune" staan en hun invoer reeds lang door Nederland had behoren te worden vrijgegeven, aldus meent het Verbond. „Thans zullen de Nederlanders door de Duitse libera lisatie van de invoer van wollen weef sels een nieuwe exportkans krijgen. Des te meer mocht men verwachten, dat Ne derland zijnerzijds het Duitse voorbeeld had gevolgd en de Duitse industrie een overeenkomstige kans had geboden", zo heet het. De Nederlandse legatie te Buenos Aires heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat de besprekingen tussen Argentinië en Neder land welke de vernieuwing van het in 1948 afgelopen handelsverdrag en de regeling van de Argentijnse schuld van f 84 mil lioen aan Nederland ten doel hadden, zijn opgeschort. De Nederlandse delegatie zal na een verblijf van twee weken in Ar gentinië voor overleg naar Nederland te rugkeren. In de mededeling werd nog ge zegd, dat het mogelijk is, dat de bespre kingen later hervat zullen worden. (Van onze correspondenten) Op twee belangrijke gebeurtenissen, in het afgelopen jaar gepasseerd, vestigde de voorzitter van „St Lebuinus", de katholieke onderwijzersorganisatie in het aartsbisdom Utrecht, de heer W. Wiltschut, de aandacht van de Dinsdag gehouden aarvergadering. Dat was in de eerste plaats het door de 'weede Kamer aanvaarde wetsontwerp tot wijziging van de Lager-Onderwijswet, vaardoor voor het onderwijzerscorps de nogelijkheid van een gelijkstelling van ïun verlofregeling met die van de ambte- ïaren wordt geschapen. Daardoor wordt met name een gunstige regeling verkre gen t.a.v. het ziekteverlof. Het tweede be langrijke feit voor het onderwijzend per soneel is, dat een salarisherziening aan de orde is gesteld; desbetreffende voorstel len zijn door de regering aanhangig ge- maakt bij het Centraal Overleg, waarbij I de onderwijzerssalarissen op gelijke De kansen voor de z.g. „ontknikking" liggen gunstig; zowel in de beide Kamers als bij het departement van O., K. en W. is de stemming te dien aanzien gunstig Afgewacht moet echter nog worden, hoe de overige leden van de regering, met name de minister van Financiën te dien opzichte staan. In alle geval hoopte spre ker dat de volledige „ontknikking" nog in de loop van dit iaar tot stand zal komen. Wat de afschaffing van de gemeentelijke classificatie betreft, achtte de heer Wilt schut de vooruitzichten minder gunstig. Uit het feit, dat bij de a.s. huurverhoging een sj'steem van klasse-indeling wordt gevolgd, leidde hij af, dat de regering voorlopig niet voornemens schijnt de clas sificatie te doen vervallen. De vice-voorzitter van „St Lebuïnus" vulde de rede van de voorzitter aan met een door de vergadering onderstreepte klacht over het feit, dat de minister heeft verklaard, voor de gepensionneerde onder wijzers van vóór 1946 niets te kunnen doen, waardoor het levenspeil van deze oud-onderwijzers beneden de basis van een menswaardig bestaan blijft.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 5