Kruis de meest welsprekende preekstoel KERK IN JOEGOSLAVIË NAAR BETERE TOEKOMST? RUIMTE IN ONZE WONING Nederlands feestgeschenk aan Basiliek van Echternach HET PRINSELIJK HUWELIJK TE LUXEMBURG Sadler's Wells Theatre Ballet Prins kreeg koffie met kruisbessenvla Mgr Fulton Sheen preekte in Londense Westminster Kathedraal Entree joyeuse in Den Haag WOENSDAG 8 APRIL 1953 PAGINA „Vaeantie in Nederland" Churchill gaf Tito stof tot nadenken VERRASSING IN EEN GEKREGEN JAS KAPITTEL BROEDERS xaverianen 'M X%'' Jongelui meer gebrand op grotere kamers dan ouderen Zeven ton zware klok boven graf van Willibrord Bronzen stem luidt eeuwviering m Wmibrom POLITIE-AGENT LIET ARRESTANT VLUCHTEN HET LEEK OP mobilisatie DURE GRAP VAN DRONKEMAN DIRECTEUR VAN „LEVENSAVOND" VERDWENEN Kascontrole kwam te vroeg OP VRIJE voeten gesteld Gelukwensen van de Kerk van België Brand in Hilversums ziekenhuis DEKEN HOMULLE BEDIEND Jean van Luxemburg vergat zijn gastvrouw niet. Mejuffrouw Kentgens uit Geleen iverd op de vorstelijke trouw plechtigheid uitgenodigd Schone droom wordt werkelijkheid dafvLnkbindeNsrd"rf-C-,s. klooster PER 1 JULI A.S. Visa voor Duitsland gedeeltelijk vervallen (Van onze speciale correspondent) LONDEN, 3 April. „Vele plaatsen heeft Christus tijdens Zijn leven op aarde uitgekozen tot Zijn preekstoel, de heuvelen rondom Jerusalem, zowel als de straten van Sidon, maar de meest welsprekende preekstoel was net Kruis op Calvarië, vanwaar het Eeuwige Woord zijn zeven kruiswoorden tot oils richtte". Vuizendrn«gMlden de Westminster Kathedraal in Londen tot in de uiterste hoe ken, toen mar Fulton Sheen wy-otsschop van New York na het gezamenlijk bid den van de Kruisweg het lijden van Christus overwoog. Met dezelfde directheid, waai mede hij de avond te voren de televisie-kijkers van de B.B.C. had weten toe te spreken, slaagde hij ook nu er in een gespannen luiste rend gehoor te verplaatsen m ae volle actualiteit van het lijdensdrama. „Al het lijden, van heel de wereld heeft Hp gedragen; ook de PUnen van de mar telaren achter het ijzeren gordijn en ac hter het bamboe-gordijn. Op het Kruis heeft Hij ons ook geleerd het lijden te dragen niet met de vloeken op de lippen van de slechte moordenaar, maar met de bede dat dit lijden ons zelf en heel de we reld tot heil moge strekken. De kreet van Christus „Ik heb dorst" klinkt nu nog door alle landen van de wereld, en roept om de zielen zowel van de heidenen in onze moderne wereld steden. als in de verre missielanden van Azië en Afrika". Het is niet te verwonderen dat deze roep van Christus om de zielen die Hem nog niet gevonden hebben, bijzonder werd uitgewerkt door mgr Fulton Sheen, die in de Verenigde Staten aan het hoofd staat van de Missie-actie. In die capaciteit is hij nu op weg naar Rome om verslag uit te brengen aan de H. Vat ~r. Dertig millioen luisteraars Voordat hii vertrok uit Londen, ver telde de bisschop ons in een hartelijk on derhoud enige bijzonderheden over zijn televisie-uitzendingen. Toen hij in 1952 begon werd zijn spreekbeurt slechts door drie zenders tiitgezonden, nu door een vijftigtal. Het aantal kijkers wordt ge schat op een dertig millioen per uitzen ding. „Dit zal ongetwijfeld voor U een uit gebreide correspondentie opleveren" was mijn commentaar. „Ja ik ontvang gemiddeld 8.000 brie ven per week naar aanleiding van deze televisiepraatjes; 37 secretaressen zijn nodig om deze post te sorteren, en de brieven met een algemene inhoud te be antwoorden, maar de persoonlijke pro blemen behandel ik zelf". „Nooit gebruik ik een geschreven tekst, omdat dat de intimiteit van het persoonlijk gesprek met de kijkers zou doden, maar dit wil zeggen dat de voor bereiding des te moeilijker is. Mijn enige ontspanning is één uur tennis per week, en dat doe ik altijd vlak voor de uitzen ding om deze helemaal fris te kunnen beginnen". Vrees voor nieuw „Pearl Harbour" Over het nieuwe vredesoffensief van Rusland was mgr Sheen helemaal niet gerust. Nü moeten wij in tegendeel zeer op onze hoede zijn. De taktiek van het Ministerie van Buitenlandse Zaken in Moskou kan veranderen om allerlei op- portuniteitsredenen, maar de levensbe schouwing blijft, en dat is het waarmede wij rekening moeten houden. Daarom blijft Tito ook even gevaarlijk als Malen kof. Neen, persoonlijk geloof ik, dat wij nu dichter bij een tweede Pearl Harbour zijn dan ooit te voren". Het is tijd om te vertrekken en met een hartelijk tot ziens en „God bless you" neemt Mgr Sheen afscheid. Een onge woon dynamische figuur, die spreekt tot het hart van de grote en bekeerde fi guren, zoals een Clare Luce, Henry Ford en Fritz Kreisler, die hij in het ge loof onderrichtte, zowel als tot de mil- lioenen onbekenden, die hij iedere veer tien dagen dichter weet te brengen bij Christus. „Het leven is waard om geleefd te worden" is de leus van zijn televisie program" „En Christus is gekomen op dat wij dit leven nog in veel overvloedi gere mate zouden bezitten", zo voegt mgr Sheen er aan toe. Het grote succes van deze televisie-uit zendingen bewijst weer eens opnieuw welke grote apostolische mogelijkheden dit medium van onze tijd te bieden heeft. Maar het moet dan ook gebruikt wor den! Ook in Nederland. Nederlands bezienswaardigheden in het buitenland (Van onze Haagse redacteur) De Eerste Ned. Luchtprojectie Onderne ming „Airghost" heeft in overleg met de Alg. Ned. Vereniging voor Vreemdelingen verkeer en in samenwerking met de We reldomroep een 16 mm.-kleurenfilm „Va eantie in Nederland" vervaardigd. Een jaar lang is gewerkt om landgenoot en buiten lander een indruk te geven niet alleen van Volendam, Marken en de bollenvelden, doch ook van de havens, bloemenweelde, folklore, kunstschatten e.a. bezienswaar digheden, waarop in het algemeen minder het accent wordt gelegd. Er is gezorgd voor versies in acht verschillende talen. 28 copieën zijn inmiddels reeds verzonden aan enkele scheepvaartmaatschappijen, ambassades, legaties, Rotaryclubs en naar de A.N.V.V. Waarschijnlijk zal ook Philius een aantal copieën afnemen. Het vijfdaags bezoek, dat Tito kort geleden aan Engeland gebracht heeft, zal, naar verwacht wordt, enige verlichting brengen in de geloofsvervolging, waaronder de Katholieke Kerk in communistisch Joegoslavië zwaar te lijden heeft. Hoewel de houding, welke de maarschalk zich tegenover de kerken veroorlooft, tijdens diens ontmoeting met Churchill en Eden geen formeel punt van bespreking uitmaakte, heeft de Britse premier het memorandum, dat The Catholic Union of Great Britain betreffende de Joegoslavische kerkvervolging had opgesteld, toch aan Tito overhandigd. De maarschalk las het met zorgvuldige aandacht. Jongste opname van prinses Josephine Charlotte van België en kroonprins Jean van Luxemburg, die Donderdag a.s. in het huwelijk zullen treden. Een goede gever uit Bolsward heeft een brief ontvangen van een geëvacueerde wit Arnemuiden, met ongeveer de volgende inhoud: „Hartelijk dank voor de prach tige jas, die ik van u via het Rode Kruis heb ontvangen. He laas ben ik niet in staat het be lastingbiljet, dat zich in de bin nenzak van de jas bevond, voor u te betalen, Wij hebben veel schade fjeleden. Het biljet moet ik u dus wel retour zenden!" °e gever had reeds weken lang 'l aHe hoeken en gaten gezocht, znfJhet hewuste aanslagbiljet en zag m gedachten de deurwaarder oen dwangbevel aan de taaldr0rndat hV "iet op tijd be- (Van onze correspondent) Tijdens het kapittel der Broeders Xave rianen, hetwelk te Rome gehouden werd is tot vicaris-generaal dezer congregatie benoemd de oud-Bosschenaar Fr Floren- tius C.F.X (H. Gie isse). Algemeen Overste werd Fr. Oswald (Amerika). Deze onderwijscongregatie, waarvan het Moederhuis te Brugge (België) staat, be heert zestig kloosters en scholen in België, Amerika, Engeland en de Congo. v- :- 'i F,. z,v< Het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie (Nipo) lieefl aan vele mannen en vrouwen uit alle lagen van de bevolking de vraag gesteld: „Meer woonruimte betekent natuurlijk meestal hogere huur, minder ruimte meestal lagere huur. Als u daai-mee rekening houdt, zou u dan meer, minder ol' evenveel woon.zitkamerruimte willen hebben, dan u nu hebt Uit de ontvangen antwoorden bleek, dat 25 pet van de ondervraagde personen grote woon/zitkamers wenst. In de leef tijdsgroep tot 50 jaar is dit percentage 30 en bij de personen boven 50 jaar 12 pet. Zestig procent is tevreden met de hui dige grootte van de woon, zitkamers. Bij de personen beneden 50 jaar is dat pei- centage lager (nl. 56) dan bij de ouderen, bij wie het percentage tot 70 gestegen Is. Slechts 6 pet wil met minder grote woon/ zitkamers volstaan. Voorts heeft het Nipo eenzelfde vraag gesteld over de slaapkamerruimte. 31 Pet zou graag meer slaapkamerruimte bezitten. Deze wens is sterker bij de men sen beneden 50 jaar (nl- 38 pet) dan bij de ouderen (15 pet). Meer dan de helft, te weten 57 pet, behoeft niet meer slaap kamerruimte. In de leeftijdsgroep tot 50 jaar is dit percentage gedaald tot 51 en 'bij de ouderen is het gestegen tot 71. Van elke 100 zijn er slechts 3, die met minder slaapkamerruimte zouden willen volstaan. Tenslotte vroeg het Nipo of men meer, minder of evenveel ruimte in de keuken wenste. Meer ruimte zegt 24 pet. Tot 50 jaar is dit percentage 27 en bij ouderen die Nederland bij geschenk aa van Echternach, n„ ™arp klok, d'e «eueriand bij de eeuwfeestviering als Pe?chenk 1aanbi«lt eeuwieesiv ïerii g Echternach, waar Kromstaf inluiden. ,n e5" :m„nt1ntp hoge klokkestoel wordt deze ,1 sta- khfk opgehangen in „wr dion, waar zij voor de eerste mf bronzen stem zal doen horen hij ae komst van de Kardinaal-Legaat. DitB- luid, dat door de radio wordt uitgezonden, zal liet teken zijn, waarop in geheel derland de klokken van alle Katholieke kerken, kloosters en kapellen het begin der eeuwfeestviering zullen aankondigen. De klok krijgt een gewicht van onge veer 7100 kilogram, de middellijn onder aan de klok gemeten is 2.19 meter, de hoogte ruim 2 20 meter. De grondtoon zal zijn een Ges De klok wordt vervaardigd in de Nederlandse Fabriek van Toren- werken B Eijsbouts C. V. te Asten. De supervisie'en keuring is in handen van prof dr A A. Smtfers, voorzitter van de Katholieke klokken- en orgelraad. Op de mantel wordt in het Latijn de Volgende tekst aangebracht; A D MCLIII CVM EPISCOPALIS HIKRARCHIAE IN NEDERLANDIA FEUCITER RESTITVTAE SEACVLA- Rta FESTA AGERENTVR favsto RERVM SVCCESCV GA VISA ECCLESIA NEDERLANDIAE CATHOLICA CVI tvnc praeerat ARCHIEPISCOPVS JOHANNES CARDINALIS DE JONG Me BASILICAE epternacensi d.d. VT PIAE S WILLIBRORDO AGEREN TVR GRATIAE QVI batavorvm GENTI LVMEN OLIM S EVENGELII ATTVLISSET. De vertaling hiervan luidt: „In het jaar onzes Heren 19o3, terwijl de eeuwfeesten van het gelukkig herstel Uer bisschoppelijke hiërarchie in Neder- gevierd werden heeft de jubile- onape 1, LhoIieke Kerk van Nederland, Johannes 1?esta.Ur van haar aartsbisschop, schonken LTdinaal JonS. nl« Se" nach in liefrio dei,Basiliek van Echter- St Willibrord 'V,? dankbaarheid jegens het HEva^Va"^5 W!" 7" heeft gebracht". n de Nederlanden Als versiering zui]P„ Nederlandse bisschoppen V?P,?ns va" de worden onder de schoudeAammebiTeTf elk op een rond vlak. ïn de tussenruit te wordt een zeer eenvoudig motief ge plaatst. Op de «ank van de klok wordt d0 beeltenis van St. Willibrordus aan gebracht, aan de andere zijde het Ne derlandse wapen. Behalve deze klok voor de basiliek te Echternach zullen nog drie kleinere klokken gegoten worden ter vervan- einc van drie bestaande. u>e tonen van deze klokken zullen zün ges, as en bes met gewichten van respectievelijk 810, 575 en 410 kg. Met de aanwezige klokken zal dan het gelui in de toren van de ba siliek bestaan uit £e5,- besY„^Ss cob "Jnn' as' bes' (dr 7100, 3000, 1900, 1600, 800, 575.'400 kg.). t. Nog een maand na de eeuwfeestviering blijft de klok opgesteld in de Lange Nieuwstraat te Utrecht voor het Museum voor Nieuwe Religieuze Kunst. Daarna wordt zU te zamen met de kleinere klok ken overgebracht naar Echternach. 16. 63 Pet wenst geen verandering in de keuken-grootte. Bij de ondervraagden be neden 50 jaar was dit percentage 60, bij de ouderen 70 pet. Ook hier zijn er maar weinigen (4 pet) die minder keukenruimte wensen. Er valt een duidelijk verband te consta teren tussen het verlangen naar grotere woon/zitkamers en meer ruimte in de slaapkamers en keukens. Meer dan 8 op ae 10 van hen, die grotere woon/zitkamers zouden willen hebben, verlangen meer slaapkamerruimte, ook al betekent dat huurverhoging. Meer dan 5 op de lo van hen, die meer woon/zitkamerruimte wensen prefereren grotere keukens. De rechtbank te Roermond heeft giste ren de 31-jarige hoofdagent-rechercheur van de Amsterdamse vreemdelingenpoli tie, P. de W. tot vier maanden gevange nisstraf veroordeeld, omdat hij een Duit ser, die als ongewenste vreemdeling was gearresteerd en door hem op last van de overheifl in Limburg over de grens moest worden geleid, opzettelijk heeft laten vluchten. De W. maakte in Roermond een wande ling met de Duitser door de stad. Hij liet daarbij de overige begeleiders in een ho tel achter en liet de man ontsnappen. De eis van de officier van Justitie was twaalf maanden gevangenisstraf. Het massavervoer der verlof gangers (Van onze Utrechtse redacteur). Het schouwspel van de vele duizenden militairen, die gisteren na het Paasver- lof weer naar hun garnizoenen moesten terugkeren, deed vooral op het station te Utrecht, waar velen moesten overstappen, even denken aan de eerste dagen van een mobilisatie. De stemming was echter heel wat opgewekter dan bij een dergelijke ge legenheid het geval pleegt te zijn, hoewel de gezichten toch wel iets vrolijker ston den, toen de soldaten voor de Paasdagen naar hun haardsteden trokken. Maar de herinnering aan een paar gezellige dagen Paasverlof is ook wat waard en stof tot gesprek was er natuurlijk meer dan ge noeg. Vijftigduizend militairen moesten gister ochtend per trein vervoerd worden, iets dat de Ned. Spoorwegen heelt wat zorgen gebaard heeft. Het was soms zo vol in de treinen, dat zelfs de postwagens moesten worden benut. Er gaan thans geruchten, dat Tito van plan is de maatregelen waarvan de kerken danig te lijden hebben, enigermate te ver zachten. Hij zou naar verluidt een poging ondernemen om meer uniformiteit te brengen in de toepassing van de be treffende wettelijke voorschriften. Want dé vervolging in dat land zo betoogde bovengenoemd memorandum is meer het gevolg van administratieve dan van legislatieve bepalingen. Theoretisch wordt in Joego-Slavië vrij heid van godsdienst nog altijd al een con stitutioneel recht gewaarborgd doch in de praktijk komt daarvan door allerlei inti midatie niets terecht. Zo is het godsdienst onderricht in de kerken b.v. toegestaan, doch kinderen, die dat durven bijwonen, worden door hun onderwijzers streng ge straft- Mocht maarschalk Tito van plan zijn.de constitutionele godsdienstrechten in het gehele land te handhaven dan zullen de kerken daarvan ongetwijfeld weldadige gevolgen ondervinden. Dan kunnen de mensen de kerk weer zonder vrees voor represailles bezoeken en behoeven de kinderen geen vrees meer te hebben ge straft te worden voor het godsdienstonder richt, dat hun in de kerken gegeven wordt. Maarschalk Tito heeft Londen niet ver laten zonder dat hij rechtstreeks met het godsdienstvraagstuk geconfronteerd is. Dit onderwerp werd n.l. aangesneden door Peter Smithers, een niet katholiek lid van het Lagerhuis, die Tito bij gelegen heid van een receptie op de Joegoslavische (Van onze correspondent) Een treinreiziger wilde de stationscon- tróle te Hilversum passeren zonder geldig kaartje. Toen de controleur hem ontdekte, trok de man onvervaard een revolver en hield die dreigend op de controleur ge richt. Maar de truc ging niet op. De spoorwegman schrok wel, maar zag toen, dat de revolver een sigarettenaansteker was .waarop hij de politie waarschuwde. De revolverheid was ietwat beneveld, weshalve zijn ,,Wild-West"-avontuur in de politiecel eindigde. ambassade verklaarde, dat het Britse volk aan de internationale banden van het Christendom zeer veel waarde hecht. Tito verklaarde daarop, dat het hem ge wenst voorkwam de verschillende gods diensten in Joego-Slavië op gelijke wijze te behandelen. Aldus meldde eén der jongste nummers van de „Universe waaraan het bovenstaande ontleend werd* Sinds Vrijdagmiddag is de directeur van „Levensavond", tehuis voor ouden van dagen te Medemblik, voortvluchtig. Hij is verdwenen met medeneming van ongeveer 3000, zijnde de pensiongelden over het eerste en tweede kwartaal van dit jaar. Zijn beleid had reeds enige tijd reden tot argwaan gegeven. Donderdag j.l. kreeg hij een tip, dat de volgende dag een der leden van het college van Geref. Arm- hoofden. dat het tehuis bestuurt, controle van de kas en de boeken zou houden. Bij die contröle zijn de malversaties aan het licht gekomen. De directeur had per 30 April a.s. ontslag gevraagd. De 46-jarige vrouw uit Eindhoven, die door de politie was gearresteerd naar aan leiding van het plotselinge overlijden van haar man, is door de officier van Justitie te Den Bosch op vrije voeten gesteld, daar geen termen meer aanwezig werden ge acht om haar langer van haar vrijheid te beroven. Het onderzoek wordt echter met kracht voortgezet. Van onze Brusselse correspondent Het Doorluchtig Episcopaat van België zond aan de geestelijkheid van dit land in verband met het prinselijk huwelijk te Luxemburg, een gezamen lijke brief, om op Paasdag in alle kerken en kapellen te worden voor gelezen. In dat herderlijk schrijven wordt o.m. gezegd; „Zelden mag men zeggen, werd een echtvereniging gesloten onder gun stiger voortekenen. De vorstelijke ver loofden, die voor elkaar geboren schijnen, zijn opgegroeid in voorbeeldige doorluch tige families, waar beiden gevormd wer den aan de leerschool van verheven en sterke deugden. Zij hebben reeds het bewijs geleverd van uitmuntende hoedanigheden: Prinses Jose phine Charlotte heeft, door haar bemin nelijkheid en door haar toewijding aan alle edele werken, een aureool van goed heid en naastenliefde verworven, en groothertog Jan heeft reeds blijk gegeven van zijn manhaftigheid en van zijn ver antwoordelijkheidszin. Het Belgische volk en het Luxemburgse volk koesteren de vurigste wensen voor het lot, dat het prinselijk paar weldra on verbreekbaar zal verbinden, zowel voor het persoonlijk welzijn der echtgenoten, als voor het heil van onze beide landen. De Kerk van België is gelukkig zich aan te sluiten bij de gevoelens en de ge- Onder patronage van de Britse ambas sadeur maakte het Sadler's Wells Theatre Ballet voor een met een typisch „beau monde"-publiek bezet Gebouw voor K. en W. zijn blijde incomste op het continent, waarbij onze Residentie de primeur ge noot. Zoals bekend, is deze dansgroep een zustergenootschap van het Sadler's Wells Ballet in zoverre zij niet alleen naam genoten zijn maar één „moeder", Ninette de Valos, als leidster hebben. Met medewerking van het Rotterdams Philh. Orkest presenteerde zij een drietal choregraphieën met muzieken van de oude opera-componist Auber, de he dendaagse Engelsman Richard Arnell en een bewerking van A. Sullivan. Het bleek al ras dat we hier met een veel jongere danskunst te doen hadden dan die van de oudere zustergroep. Daar bruist een jeugdig élan in deze troupe, die veelal tot frisse vondsten leidt, tot individuele trouvailles en fleurige ara besken, maar die als geheel een weinig klassieke geest ademt- Van een serene classiciteit is geen sprake, maar dit is waarschijnlijk ook niet het uitgangspunt. Dat lijkt veeleer gelegen in een vrijere rhythmische ont plooiing van bewegingen, een fantasierijk spelen met gegevens, ontleend aan het le ven van heden. Zulk dansen maakt voor velen de ver schijning van het ballet boeiend. Naar nationaliteit geordend, is het een zeer ge mengd gezelschap, dat b.v. haar prima ballerina uit Australië deed komen (Elaine Fifield), haar eerste danseur uit het Bas kenland (Pirmin Trecu); terwijl Patricia Miller, die we als een lichtvoetige Colom- bine zagen dansen, uit Z.-Afrika komt en Sheilah O'Reilly, die verhinderd was om op te treden, van Ierse afkomst is- In de greep van een balletmeesteresse als Ninette de Valois u.t Parijs wer den deze talenten gemodelleerd tot een eigen beeldgroep, die nauwelijks scherpe saillanten kent. Het geheel der bewegin gen, in welke choregraphie ook, vloeit harmonisch ineen; een enkele struikeling of vergissing zullen we maar op rekening schrijven van het vreemde speelterrein. Er bleek n.l- dat 't gezelschap in de mor genuren pas voet aan wal had gezet en nog in 't geheel geen repetitie hier mee- §6tTI83kt held. Zulk een kunststuk kan alleen slagen als het ensemble zelf „rolvast" is en het or kest tegen z'n taak is opgewassen. Ik persoonlijk weet in dit geval niet naar wie méér bewondering moet uitgaan: naar de vreemdelingen, die hier dansten, of naar de Nederlandse orkestleden. Jie met vreemden werden geconfronteerd De prestaties van het orkest waren dan ook boven alle lof verheven en men kan ook de dirigent' Norman Tucker, voor deze gelukkige gang van zaken verantwoor delijk stellen. Na deze eerste kennismaking, die even boeiend als veelbelovend was, zal er aan stonds, bij meer „terreinvertrouwdheid", gelegenheid zijn op de aard der chore graphieën v.h.b. van The Rake's Pro gress voor de volgende voorstellingen ge projecteerd in te gaan. M. M. Schade geschat op halve ton Hedenmorgen omstreeks 5 uur is in de R.K. Ziekenverpleging te Hilversum brand uitgebroken in de vlak onder het dak gelegen ten dele uit hout opgetrokken aula. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist het vuur binnen een uur meester te worden. De nablussingswerk- zaamheden namen echter aanmerkelijk langere tjjd in beslag. Een deel van het aangetaste dak moest worden weggekapt. De ziekenzalen .alsmede de verpleegsters- kamers bleven voor het vuur gespaard. De oorzaak is onbekend; men vermoedt echter dat bij een gisteravond gehouden toneelrepetitie in de aula een peukje sigaret is weggegooid. Onder de patiënten ontstond, mede door het vroege uur van de brand, geen paniek. De schade wordt geschat op een halve ton. De hoogeerwaarde beer A. Homulle deken van Leiden, die enkele weken ge leden na een langdurige rustkuur in het ziekenhuis in zün pastorie aan de Heren singel was teruggekeerd, is in verband met een hernieuwde hartaandoening we derom opgenomen in het St. Elisabeth ziekenhuis te Leiden. Op eigen verzoek is hij uit voorzorg voorzien van de laatste H.H. Sacramenten. De geneesheer heeft de patiënt absolute rust voorge schreven. (Van onze Limburgse redacteur) Het zal U overkomen, dat ge op een goede morgen een keurig gedrukte circulaire in de brievenbus vindt, waarop niemand minder dan de Groot- 1 aarscbalk van het Luxemburgse Hof U zomaar officieel uitnodigt aan wezig te willen zijn bij de huwelijksplechtigheid, die Donderdagmorgen a.s. °m 0 l"bUr *n Kathedraal van. het Groot-Hertogdom Luxemburg met vorste ïjke luister zal plaats vinden. Lijkt dat niet op een sprookje? Een- vou ïg te mooi om waar te zijn, althans voor doodgewone stervelingen, die geen omn lijk bloed in de aderen hebben noch adpllijke titels voeren. Voor mej. Jeanne Kentgens, onderwijze res te Geleen, is dit sprookje nochtans werkelijkheid geworden. Met blijdschap en trots heeft ze ons de uitnodiging laten zien die opgesteld was in hoffelijk Frans. Dit stond er letterlijk: „Par ordre de leur Altesses Royales Ma dame la Grande-Duchesse et Monseig neur le Prince de Luxembourg: Le Grand-Maréchal de la Cour a l'honneur d'inviter Mademoiselle Kentgens a as- sister au mariage de Son Altesse Royale le Grand-Duc héritier avec Son Altesse Royale la Princesse Joséphine-Charlotte de Belgique, qui sera célébré en la Cathédrale de Luxembourg jeudi, le 9 avril 1953, a 11 heures". Als deze editie verschijnt is mej. Kent gens reeds de grens over. Vandaag brengt en £en bez°ek aan haar familie te Luik ™°r.8en reist zij door naar Luxemburg, ters raL i01.de goede zorgen van de pa- een gezm Heien te GeIe™ mag logeren bij buitenwerk ZK,:h beeft belast met het litessen van m" 7 Ongeschoeide Carme- is gelegen. „Ik vind het prettis- hü miijp tp wnrrfnn g blJ een gewone fa- 0mni,e,,D\t7srinyd0P|-«--;.r] vertelt ze hotel. Trouwens; wlar*" oT drukke dag logies kunnen vinden?" In de kerk wordt een plaats voor haar gereserveerd Een uur voor de aanvang van de plechtigheid moeten alle genodig den aanwezig zijn. Het voorgeschreven costuum is zo eenvoudig mogelijk: de heren verschijnen in jaquet en de dames naar keuze in mantelpak of geklede man tel met hoed. Two officers of the Irish Guards Op 'n Decemberdag van't jaar 1944 ging bij mej. Kentgens in de Peschstraat te Geleen de bel over. De huishoudster een gemoedelijke Limburgse Het twee officieren binnen, die gekleed waren in het uniform van The Irish Guards, de élite- troepen van het Britse leger. Ze vroegen om inkwartiering. Sir Bowen Davis, een zwijgzame Engelsman, kreeg de smaak vol gemeubileerde voorkamer aan de straatkant toegewezen. De andere, die fij ner gebouwd en kleiner van postuur was, moest zich met de achterkamer tevreden stellen. Wie was deze tengere jongeman, die zich als een geboren aristocraat gedroeg? Was hij een Engelsman? Hij sprak die taai vlot maar met 'n onmiskenbaar Frans accent. Zijn gelaatstrekken, zijn opge wekte humeur en bereidwillige dienstvaar digheid, dit alles en nog veel meer deden in deze bescheiden militair de zuiderling senvla in huis. We hebben samen gezellig vermoeden. koffie gedronken. „Dat is een geheel ander type", zei mej. Kentgens aanstonds tot haar huishoudster. Maar hij maakte zich niet bekend. Toen ze hem op de man af zijn naam vroeg gaf hij haar in voorbeeldig Frans maar uiterst ge heimzinnig ten antwoord: „tracht u die maar te achterhalen wanneer ik vertrok ken ben". i „Zoiets moet je nooit aan een vrouw zeggen", verklaarde mej. Kentgens ons openhartig. Als we dat willen weten, komen we er tóch achter. Twee dagen later wist ik het reeds. Op zijn tafel zag ik een brief liggen geadresseerd aan Prince Jean de Luxembourg. „Hoe lang hebt u de Prins bij u in huis gehad?" „Twee en een halve week. In verband met het Von Rundstedt-offensief in de Ardennen moest hij 18 December vertrek ken. Hij was een buitengewoon sympa thieke jongeman, die dadelijk voor zich innam door zijn beminnelijke eenvoud. Gemoedelijk, hoffelijk en vriendelijk was hij. Elke pose was hem vreemd. Hij had niet de minste pretentie. Ja, als ik alles over hem moest vertellen kwam ik aan geen einde. Hij wilde absoluut niet hebben, dat ik hem met „Prins" aansprak. „Zegt u maar gewoon „Jean", want ik wil mij hier vrij bewegen", verklaarde hij. De enige huis sleutel die ik over had, had ik aan de Engelse officier gegeven. „Dat is niets" zei de Prins, „laat de deur maar aanstaan: ik kom er zo wel in". Eens wilde hij aan zijn zuster een an sichtkaart zenden. Hij liet mij een hele collectie zien. „Welke vindt u de mooiste?" vroeg hij me. „Die met de Schotse Pijpers er op", zei ik. Toen hij weg was, heeft hij mij die kaart gestuurd, omdat hij wist dat ik haar zo mooi vond. Ja, 't was een aller aardigste man". Kruisbessenvla „Hebt u later nog wel eens wat van hem vernomen?" „Zeker. Meermalen heeft hij mij nog ge schreven. Een half jaar na de slag in de Ardennen ik weet het nog goed: het was 16 Juli, feestdag van O. L. Vrouw van de Berg Carmei is hij me komen opzoeken. Hli was in Bonn geweest en wilde over Maastricht naar Luxemburg terug gaan. Onverwachts stond hij voor de deur, die toevallig open stond, omdat de huishoud ster bezig was in de tuin de was op te hangen. Oudergewoonte stapte hij resoluut de kamer binnen en ging in een fauteuil zitten. Toen hij vernam, dat ik voor de klas stond zei hij: „dan loop ik wel even naar de school". Ik wist niet wat ik zag! Gelukkig had ik nog een stuk kruisbes- In de zomervacantie ben ik tweemaal op het paleis in Luxemburg geweest, maar ik heb hem daar nooit aangetroffen. Hij zat in Zwitserland of wa% met zijn moeder naar de Cóte d'Azure. Bij mijn laatste bezoek liepen er al ge ruchten, dat hij zich zou gaan verloven, maar het was toen nog niet bekend met wie, althans niet voor de buitenwereld. Wel kreeg ik het vermoeden, dat men aan het hof meer van de zaak afwist, want luitenant Koch, zijn adjudant, die ons ont ving, verklaarde met nadruk: „II aura une bonne femme". Ik was mee gegaan met de zangvereni ging Mignon uit Geleen, die in Ettelbrück moest optreden. Bij die gelegenheid mocht ik het boek „Van dorp tot Mauritsstad" aanbieden. In de brief, waarin de Prins ons voor dit geschenk bedankte, schreef hij, dat het hem speet mij niet gesproken te hebben. Het boek had menige herinne ring aan zijn Geleense inkwartieringstijd bij hem wakker geroepen!" De dochter van Koningin Aslrid „Hebt u reeds met zijn aanstaande vrouw kennis mogen maken?" „Neen, dat niet. Op de receptie zal ik haar voor de eerste keer van mijn leven ontmoeten. Algemeen wordt beweerd, dat zij niet alleen in haar uiterlijke verschij ning maar ook in haar karakter op wijlen Koningin Astrid, haar diepbetreurde moe der lijkt. In dat geval ben ik er vast van overtuigd, dat het van weerskanten een gelukkig huwelijk wordt. Hij is een vroom en godsdienstig man. 's Zondags ging hij trouw naar de kerk. Soms woonde hij de Kindermis bij". Mej. Kentgens neemt de foto van het dressoir, waarop de Prins met forse let ters „Jean de Luxembourg" heeft gezet. De vererende uitnodiging heeft haar ziels gelukkig gemaakt. Deze reis zal dé ge beurtenis van haar leven worden. „Weet u wat ik in Prins Jean het meeste waardeer?" vraagt ze opeens. „Dat hij na negen jaar nog aan mij heeft willen den ken. Dit typeert niet alleen zijn eenvoud maar ook zijn hartelijkheid", zegt ze met stralende ogen. De mensen van Geleen leven volop met haar mee. Herhaalde malen houden z« haar op straat aan om te vragen of zij het niet fijn vindt. En de kinderen op schoolzegt ze: die praten nergens anders meer over. „Juffrou, mag ik met u mee?" vroeg haar een dreumes van de klas. „Weet u, wat ik dat kind verteld heb? Ja, Netteke, de juffrouw stopt je in een grote koffer en neemt je zo mee! Gelooft u maar dat ik daar mijn ogen goed de kost zal geven!' lukwensen die van alle zijden de ontlui king van dit jonge geluk begroeten". De Belgische Katholieken hebben het steeds als hun plicht beschouwd Gods zegen af te smeken over hun vorsten en over de koninklijke familie, zeggen de bisschop pen. Zij vertrouwen er op, dat zij er niet zullen aan te kort komen ter gelegenheid van het huwelijk van hun zo geliefde prinses. „Wij vragen bijzonder aan de priesters en de kloosterlingen in hun H. Mis en Communie de doorluchtige verloofden vroom indachtig te zijn". Tot zover het schrijven van het Door luchtig Episcopaat van België. De lijst der hoge gasten, die aanstaande Donderdag het huwelijk van prinses Jose phine Charlotte met de Luxemburgse erfprins Jan zullen bijwonen, vermeldt o.m. de namen van zestig koningen, koninginnen, prinsen, prinsessen, herto gen hertoginnen, graven, gravinnen enz. Prinses Josephine neemt afscheid Onze Brusselse correspondent telefo neert ons nog: Prinses Josephine Charlotte van België, die a.s. Donderdag te Luxemburg in het huwelijk zal treden met groothertog Jean van Luxemburg, heeft Zondagavond af scheid genomen van de Belgische hoofd stad, waar zU in het kasteel van Stuyven- berg werd geboren. Dit afscheid is uit gegroeid tot een grootse apotheose, toen de jonge prinses samen met haar verloofde op het balcon van het koninklijk paleis van Brussel verscheen, dat voor deze gelegenheid schitterend was verlicht. Het was de prinses zelf, die deze manifestatie heeft gewild, waifT hoezeer haar hart haar ook naar haar nieuwe vaderland trekt, haar oude zal zij toch niet zonder een ge voel van weemoed verlaten. Met deze Paasdagen hadden ontelbaar veel Brusselaars hun stad verlaten om aan zee of in de Ardennen of zelfs in den vreemde wat vaeantie te nemen. Toch liep de Paleizenplaats nog overal vol per sonen, die bij dit afscheid aanwezig wil den zijn en hun prinses toejuichten. Het viel op, dat onder die massa zich ook velen uit de Brusselse omgeving bevon den en zelfs talrijke vreemdelingen, die in groten getale in de hoofdstad vertoef den, vooral Nederlanders, Engelsen en Duitsers. Aan de vier hoeken van Brussel stel den rond acht uur korpsen 'zich op om vandaar onder feestmuziek naar het paleis te marcheren. Onderweg sloten duizenden personen er zich bij aan. Tal van kleurige vlaggen werden meegedragen. Dit alles gaf vooral in het centrum met zijn dui zenden wandelaars en waar bovendien alle caféterrassen druk bezet waren, aanleiding tot een geweldige stremming van het ver keer. Op de Paleizenplaats met het a giorno verlichte koninklijke paleis stond een niet in aantal te schatten menigte, men spreekt van honderdduizend mensen. De muziek korpsen, die voor de serenade kwamen, hadden de grootste moeite om zich door dit kluwen tot voor het paleis een weg te banen. Uit de menigte stegen kreten op. die de prinselijke verloofden op het balcon rie pen. Deze lieten niet lang op zich wachten en juist om negen uur verschenen zij in een vloed van licht. Als een lawine stegen alsdan de juichkreten op. In de vloed van schijnwerpers stond de prinses daar in een wijnrood soiree-toilet en aan de hals en de armen sieraden vol diamanten met om de schouders een cape van witte vos. De prins was in de uniform van kolonel van het Luxemburgse leger. De stemmen der menigte smolten samen met de muziek, met de Belgische en Luxemburgse volks hymnen, die nauwelijks te horen waren. En alsof dit nog niet genoeg was, sloe gen daar plotseling nog tal van losbran dingen doorheen van een grandioos vuur werk, dat in het tegenover het koninklijke paleis liggende historische park van Brus sel werd afgestoken. Het gejuich nam zo mogelijk nog toe, toen in dit park in let ters van vuur werd geschreven: „Leve onze prinses"! Daarna moesten de ver loofden nog herhaalde malen op het bal con komen en het was geheel spontaan, dat de menigte de oude Schotse wijs Old lang syng begon te zingen. Daarna ver spreidde ze zich langzaam in de avond langs de straten en kwam geleidelijk weer rust in de anders zo kalme paleiswijk. (Van onze Haagse redactie). Onlangs heeft de Bondsdag der West- Duitse republiek een principiële beslissing genomen om de visa voor inwoners van West-Europese landen, die een bezoek aan Duitsland wensen te brengen, te laten ver vallen. De Duitse regering heeft aan dit besluit nog geen uitvoering gegeven; al mag wel worden verwacht, dat met ingang van 1 Juli a.s. tot het afschaffen van visa zal worden overgegaan. Dit zal dan echter alleen het geval zijn met de visa voor 'n verblijfsduur van veertien dagen of kor ter; die, welke tot dusverre vereist vva- ren voor een langer verblijf, de halfjaar lijkse, zullen nog blijven. Een moeilijkheid vormt nog het recspro- citeitskarakter, dat de Duitsers aan deze maatrege! wensen te geven. Van bevoegde Nederlandse zijde vernemen wij in dit verband echter, dat de West-Europese mo gendheden thans onderling overleg plegen over de mogelijkheid ook West-Duitsers zonder visa voor korte tijd over hun grenzen toe te laten. Een en ander zou het het handels- en toeristenverkeer zeer ten goede kunnen komen. Immers, het kost thans niet zelden dagwerk om een visum te verkrijgen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 7