Vaticaan constateert blijvende haat tegen de godsdienst Houding nog gereserveerd Stappen Ver. Staten af van „crisisjaar-politiek" „Geen wijziging in Sovjet-beleid Foutieve signalen in tunnel LEIDERS VAN MAU-MAU ZIJN VEROORDEELD VISJINSKI getuigt van Russisch verlangen naar overeenstemming Het werd ook HOOGSTE TIJD manXBiE Andi Aziz krijgt veertien jaar Rerum Novarum toont de weg naar een gezonde wereld" v Scherpe Va ticaanse kijk op Russische goochelkunst TREINBOTSING IN LONDENSE „ONDERGRONDSE" Frankrijk schonk ruim 7 millioen Kenyatta krijgt 7 jaar dwangarbeid V.N.-Assemblee verwierp Russisch amendement Bijna 100 millioen Donderdag 9 April 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN r Meer toeristen naar Rusland? Niet langer streven naar onmiddellijke maximale militaire paraatheid? Adenauer herhaalt „Oplossing van het Saarprobleem ligt bij Klundert heeft primeur Minstens acht doden WEERBERICHT Doel blijft hetzelfde Vrijdag ondertekening? Van krijgsgevangenen-accoord GERUCHTEN IN AMERIK. PERS Saarbevolkina" to scbe 7vRdesobeZI^-hetantnRSta,,Rl,SS,r Adenauer o.m.: „Ik geloof dat w« moeten doorgaan met een politiek van versterk n* van onze defensies. Dan er "en t«d komen, dat de Sovjet-Unie bereid is het Westen aan de conferentietafel te ontmoe ten voor redelijke onderhandelingen" De Eerste steen voor eerste woningen na ramp Tienduizend ton goederen gezonden Opzienbarende uitlating Analyst Nationaal Rampenfonds NASPEL DER UNIFICATIE VAN INDONESIË ■Amerikaanse minister van arbeid verklaart: De weerverwaehting van het K.N.M.I., geldig tot Vrijdagavond, luidt: Zwaar bewolkt met plaatselijk, hoofdzake lijk in de Zuidelijke helft van het land, wat lichte regen. Overwegend matige wind uit Oostelijke richtingen. Vannacht nergens nacht vorst. Overigens weinig verandering in tem peratuur. Vrijdag 10 April: Zon op 5.55 uur, onder 19.29 uur; Maan op 4.24 uur, onder 15.11 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Russische aanval op de H. Stoel (Telefonisch van onze Romeinse correspondent) ROME, Woensdagavond. Tijdens deze Paasweek, nu Rome overvol van pelgrims is, heeft de H. Vader niet minder dan drie openbare audiënties verleend aan totaal ruim 25.000 gelovi gen. Maar iedereen is nog vol van de herinnering aan de aanblik van- het Sint Pietersplein op Zondagmorgen, toen de Paus na een roerende toespraak aan een onafzienbare menigte Zijn Apostolische Zegen gaf. Onder deze menigte bevond zich dit keer een opvallend groot aantal niet- katholieken uit Noord-Europa, die in besloten gezelschappen meest per bus naar Rome waren gekomen. Een der merkwaardigste groepen was wel het IJs landse mannenkoor, dat na een tournée van drie weken door Europa in de Eeuwige stad arriveerde en hedenmorgen in een speciale audiëntie door de H. Vader ontvangen werd. Het koor gaf een korte uitvoering, welke met een hartelijke toespraak van de Paus werd beloond. ROME, Woensdagavond. Intussen verscheen in de afgelopen week de vierde aflevering van de Acta Apos- tolicae Sedis, de „Staatscourant" van de H. Stoel. Dit nummer bevat als meest in teressante bijzonderheden een document van de H. Congregatie van de Riten, dat gedateerd is op 2 Februari, doch dat eerst thans van kracht is geworden. Hierin Wordt bepaald, dat voortaan in Italië het toedienen van het H. Doopsel, zowel aan jonggeborenen als aan volwassenen, in de volkstaal zal mogen geschieden, in plaats van in het Latijn. Dit geldt evenwel niet voor de eigenlijke doop-formule, die on der alle omstandigheden in het Latijn dient te worden uitgesproken. Wat betreft de ontwikkeling der inter nationale politiek, die sedert de dood van Statin geleidelijk geheel nieuwe aspecten schjjnt te verkrijgen, blijven de leidende Persoonlijkheden van het Vaticaan met de grootste aandacht de bijna sensationele koersverandering van het Kremlin volgen. In dit verband moet de uitzinnige aanval van Radio-Moskou worden genoemd, die op 2 April tegen het Vaticaan werd gelan ceerd en waarbij het Vaticaan beschul digd werd de atoomoorlog en de bacterio logische oorlog met alle middelen voor te bereiden en te steunen. Men wijst er te Rome op, dat deze aanval zo belachelijk en zo ongerijmd is, dat deze episode alleen al volstaat, om het z.g. „vredesoffensief' van Mos kou in een meer nuchter licht te be zien. De manoeuvre van het Kremlin, aldus de officieuze mening van het Va ticaan, heeft bepaalde oogmerken, die weliswaar een internationale ontspan ning kunnen betreffen, maar die aan de oude, alom bekende doeleinden van de Sovjets niets veranderen. Indien er al iets veranderd is, sedert de dood van Stalin, dan is het de methode, het doel blijft hetzelfde, n.l. het nastreven van de wereldhegemonie. En men moge dan van mening verschillen inzake Mos- kou's bedoeling met deze opvallende „niéu we politiek", men moge m.a.w. er over twisten of deze oprecht gemeend is ofwel het mislukken van de Atlantische ver dragen en het voorkomen der Duitse her bewapening ten doel heeft, één ding is duidelijk n.l. dat de niets ontziende haat tegen iedere vorm van godsdienst en te gen de Katholieke Kerk in het bijzonder, wel degelijk door de nieuwe machtheb bers van Rusland als een essentieel on derdeel van Stalin's erfenis wordt be schouwd. En ook al werden in Moskou de prijzen der levensmiddelen verlaagd, en al werd het opzienbarende „complot der medici", ondanks hun toenmalige „spontane beken tenissen", thans als een misdadige intrigue der voormalige politie-autoriteiten aange klaagd, en al wordt thans een meer te gemoetkomende houding aangenomen te genover de meest urgente wereldproble men (en in feite de dertigjarige politiek van de eens onfeilbare Stalin gedes avoueerd), dit alles kan in de ogen van het Vaticaan niets veranderen aan het op nieuw bewezen feit, dat het communisme de Katholieke Kerk als zijn voornaamste vijand beschouwt en blijft bestrijden. En ook al moge dit alles dan dienen om aan de vrijwel onbekende Malenkof en zijn medewerkers een dringend nodige populariteit te verschaffen, toch kan dit weinig of niets veranderen aan het lang zaam groeiende inzicht, dat de gereser veerde houding welke het Vaticaan van het eerste moment heeft aangenomen helaas maar al te gerechtvaardigd was De jongste, ongekend hevige, aanval van Moskou tegen de H. Stoel, heeft dit ruim schoots bewezen Schout-bij-nacht John Daniel, het hoofd van de geallieerde delegatie te Pan Moen Dion heeft verklaard, dat het „zeer goed mogelijk" is, dat de V.N. en de noorde lijken Vrijdag een overeenkomst zullen tekenen voor de uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen (waarover in Principe reeds overeenstemming was be reikt) De noordelijken hadden te kennen gegeven, dat zij bereid zouden zijn met de uitwisseling te beginnen, tien dagen na de ondertekening van de overeenkomst, aldus Daniel. Het opperbevel van de V.N. heeft de be noeming bekend gemaakt van kolonel Edward L. Austin tot leider van de orga nisatie voor de repatriëring, voor de duur van de uitwisseling van zieke en gewonde gevangenen. Hij is de zoon van Warren Austin, voormalig hoofd van de Ameri kaanse delegatie bij de V.N. Een wenk van Rusland, dat. het mis schien zijn grenzen voor Deense toeristen zal openen, heeft op een reisbureau te Kopenhagen een stortvloed van telefoni sche aanvragen om inlichtingen verwekt. Dinsdag werd een brief ontvangen van „Intourist", het officiële Russische reis bureau te Moskou, waarin wordt gezegd, dat een hervatting van het toeristenver keer tussen beide landen „in ernstige overweging" is. Op eerdere aanvragen van Deense reisbureau, sinds de oorlog gedaan, had „Intourist" nooit geantwoord. Volgens berichten uit Washington in de Amerikaanse pers heeft de Amerikaanse regering een nieuwe oplossing uitgewerkt voor de verdediging van West-Europa. Hierbij zou niet meer gestreefd worden naar een maximale militaire paraatheid vóór een bepaald critiek jaar in de naaste toekomst (tot dusver gold 1954 als z.g. crisisjaar), maar naar verdeling van de militaire voorbereidingen over een periode van 20 tot 30 jaar. Verwacht wordt, dat de minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles dit plan ter tafel zal brengen op de bijeenkomst van de Noordatlantische Raad, die 23 April te Parijs begint. Hij zou dan tevens mee delen, dat Amerika van plan is de raming van de uitgaven na oplossing van het Koreaanse conflict te verlagen. Volgens diplomatieke functionarissen bestaat al twee jaar de neig'ng om van de „crisisjaar-politiek" af te -rtappen Nato- functionarissen te Parijs zouden van oor deel zijn, dat Amerika en de N A.T.O - bondgenoten beter niet kunnen streven naar een zodanige militate kracht, dat een communistische invasie in West- Europa kan worden afgeslagen Wel prac- tisch uitvoerbaar zou zijn een strijdmacht op te bouwen die, gesteund door een vast besloten burgerbevolking, voldoende is om het Kremlin te doen beseffen dat een in vasie te kostbaar zou worden Op grond van de huidige aanwijzingen zou het verantwoord voorkomen, dat Amerika zijn militaire voorbereidingen omschakelt op lange termijn, hetgeen een vermindering van de kosten betekent. Sommige functionarissen zouden van mening zijn, dat de omstandigheid dat Amerika in geval van een nieuwe wereld oorlog onmiddellijk met atoomwapens en andere wapens voor de lange afstand te rug kan slaan, een krachtiger beletsel voor agressie zal zijn dan de strijdmacht die de N.A.T.O.-bondgenoten in het veld kun nen brengen. Terwül erecompagmeen van^de Ameri kaanse strijdkrachten ston c tijden den en, voor het eerst sinds lange het „Dcutschland, Dcutschlan Amerikaanse bodem weerklonk. S kennelijk ontroerde bondskanselier Adenauer op het militaire kerkhof van Vri'ngton een krans bij het monument ^°°r „de onbekende soldaat". 2'.in komst op de erebegraafplaats ging gepaard met het afschieten van 21 saluut schoten. Tevoren had de Duitse bondskanselier ®en krans gelegd op het graf van Georges Washington, op het Washington-landgoed 1e Mont Vernon. Tijdens zijn verblijf in de V. S. heeft Adenauer ook een rede gehouden voor de Nationale Persclub te Washington, waarin hij o.m. zeide, dat „de bevolking van Saarland zelf via vrije verkiezingen het laatste woord moet hebben" in het Frans-Westduit.se geschil over de status van dit gebied. Hij weigerde te zeggen binnen hoeveel tijd tussen de bondsre publiek en Frankrijk een overeenkomst kan worden bereikt. Het Saarvraagstuk, zo zeide dr ^denauer, kan niet worden opgelost zon- der dat de bevolking van Saarland hier- nïlf meesPreekt. Heden ten dage is het Han oine„r„rnogeIijk, over het lot van meer besnrei mensen te beslissen door een S ™8, 'ossen Frankrijk en West- selier te houden> ald"a de bondskan- bondskanselier daagde de nieuwe Sovjet regering uit, de oprechtheid van haar po litiek te bewijzen door vrije verkiezingen in geheel Duitsland toe te staan en door de 300 000 Duitse krijgsgevangenen, die zich nog in haar handen bevinden vrU te laten. Dat zouden veel overtuigender be wijzen van eenveranderingder Sovtet- russische politiek zijn dan louter verkla ringen omtrent voornemens Dr Adenauer was van mening, ^at buitenlandse politiek der S°vj - geen belangrijke wijziging heeft onder gaan en dat de Westelijke mogendheden „dezelfde krachtige, kalme en consequente politiek" moeten blijven volgen. Een Amerikaanse senator, die niet met name genoemd wilde worden, heeft ver klaard, dat president Eisenhower de con gresleden heeft geadviseerd geen aandacht te schenken aan militairen, die druk wil - len uitoefenen om verlaging te voorkomen van de begroting voor de strijdkrachten ten bedrage van 46 milliard dollar, welke door Truman voor het belastingjaar be ginnend op 1 Juli a.s. was opgesteld. Eisenhower wil, aldus de senator, de begroting verlagen tot het laagst moge lijke peil, waarbij het land nog veilig zal zijn. De republikeinse senator Homer Fer guson, die voorzitter is van de subcom missie voor militaire toewijzingen van de senaat, zeide tot de journalisten, dat ge noemde druk niet afkomstig was van de militaire leiders zelf, maar via hen van degenen, die contracten hebben gesloten vo°r "e.t maken van militair materiaal, en industriëlen, die zeggen, dat werkloosheid f",°nt.^Ichti.nS van de economie het ge volg zullen zijn van besnoeiing der mili taire uitgaven. De nieuw-benoemde secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Ham- marskjoeld, werd door de Zweedse koning in afscheidsaudiëntie ontvangen. Tijdens de audiëntie. Rechts de Zweedse koning; links de nieuwe secretaris generaal. In Klundert aan de Mauritsweg ls van middag om half vier de eerste steen ge legd voor vUftig woningen, die als eerste na de ramp worden gebouwd. De ge meente kreeg hiervoor een extra-contin gent toegewezen. Klundert heeft hiermede een primeur, want Iets dergelijks is nog in geen der rampgebieden aan de orde geweest. Vermoedelijk door een fout bij de bediening van de lichtsignalen zijn gisteren twee treinen van de Londense „Ondergrondse" met elkaar in botsing gekomen in een drie en halve meter brede tunnel even ten Oosten van het station Stratford. Het was tijdens de spitsuren (ongeveer 7 uur s avonds)wanneer op deze uiterst drukke lijn, iedere minuut een afgeladen trein naar de Oostelijke voorsteden van Londen vertrekt, dat één der treinen niet de nodige afstand van zijn voorganger behield en er met donderend geraas op inreed. De ravage was enorm. De gehele tunnelruimte werd over een lengte van tientallen meters versperd door een «massa ver bogen ijzer, glasscherven en wagonmeubilair, die het onbegrijpelijk maken, dat zovelen nog levend uit de ravage te voorschijn zijn kunnen komen. De beide tremen waren stampvol met arbeiders en employé's, die uit de Londense city huiswaarts keerden van hun dagtaak. Direct na de ramp snelden in allerijl brandweer-eenheden, ambulancewagens, medisch personeel en politie naar het toneel van de ramp. Het reddingswerk werd uiteraard ten zeerste bemoeilijkt door de enge ruimte van de tunnel en het feit. dat de botsing tevens de afsnij ding van de electriciteit tengevolge had. Men moest zich met zuurstofapparaten, bijlen en zagen een weg banen naar de slachtoffers die men hier en daar om hulp kon horen roepen. Vooraan in de eèjife trein, waar de botsing geen ernstige gevolgen had gehad, kortte men de tijd met het zingen van een lied, getiteld: Wijs mij eens de weg naar huis. Meer achter aan had men evenwel minder lust tot zingen, bekneld als men zat in een onontwarbare ruïne en dat bij volslagen duisternis. Men vreesde aan vankelijk voor een zeer hoog aantal doden en gewonden en men had dan ook onver wijld zorg gedragen voor de aanvoer van brancards, dekens en medicamenten, in grote hoeveelheid. Toen de redders na enkele uren 'n pad naar 't centrum van de ramp hadden gehouwen bleek, dat hon derden passagiers op eigen gelegenheid de tunnel konden verlaten. Om elf uur gisteravond meldde een communiqué, dat er minstens acht men senlevens te betreuren vielen en dat drie personen ernstig gewond waren. Men schatte het aantal slachtoffers, dat zich nog (en vermoedelijk levend) tussen de ravage bevond, op ongeveer 20. Men werkte koortsachtig verder om alle slachtoffers te bevrijden en om het baan vak weer vrij te krijgen. Volgens ooggetuigen deed de bedrij vigheid buiten de tunnel terugdenken aan de luchtaanvallen in de jongste we reldoorlog. Verpleegsters stonden bij de uitgangen gereed om de lichtgewonden onder hen, die, na 3% kilometer door de donkere schachten te hebben gelopen, naar de begane grond konden komen, te verbinden. Zij hebben de tafellakens van een restaurant in de buurt in stuk ken gescheurd om dit als verband dienst te laten doen. Priesters daalden af om de zwaar-ge- wonden bij te staan. Vier jonge verpleeg sters, onder wie twee kleurlingen, bleven tien uren achtereen op de wrakstukken bezig om de in de ravage beknelde slacht offers te helpen en moed in te spreken. Functionarissen van de „Ondergrondse" noemden de ramp de ernstigste in de 81- jarige geschiedenis van het bedrijf. Woensdagavond is te Parijs bekend ge maakt, dat in Frankrijk een bedrag van bijna zevenhonderd millioen franc bijeen is gebracht voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland. Dit is meer dan 7 millioen gulden. Er is verder ruim tienduizend ton goe deren naar Nederland gezonden. Franse gemeenteraden en andere instellingen hebben in totaal 32 Nederlandse dorpen geadopteerd. Jonio Kenyatta, de 59-jarige leider van de 100.000 leden tellenden negerorganisatie in Kenya, de Afrikaanse Unie, en de an dere vijf beklaagden zijn tot zeven jaar dwangarbeid veroordeeld wegens het ge ven van leiding aan de Mau Mau en tot drie jaar wegens het lidmaatschap van die geheime vereniging. De straffen, die het maximum vormen, dat de rechter kon opleggen, znllen gelijktijdig lopen, zodat zij na zeven jaar zijn uitgezeten. Het proces tegen Kenyatta heeft in to taal 58 dagen in beslag genomen. Rechter De heer Visjinski had, zoals gemeld, in de Algemene Vergadering der V. N. zijn eigen ontwerp-resolutie inzake de ontwapening daags tevoren laten vallen, maar behield zich het recht voor op de bestaande Westelijke resolutie een tweetal amendementen in te dienen. In het gisteren gehouden debat heeft hij deze amendementen op een zeer rustige en verzoenende toon verdedigd, zonder echter de Algemene Vergadering te kunnen over tuigen van de gewenstheid van alle door de Russen voorgestane wijzigingen, liet eerste voorstel, om woorden van lof op het werk der Ontwapenings commissie uit de tekst te verwijderen vond begrip bij de vergadering, die zonder hoofdelijke stemming het Russische amendement overnam. Het tweede amendement echter, dat beoogde de passage, waarin de tijdens de vonge zitting der Algemene Vergadering aangenomen resolutie inzake de ontwapening wordt bevestigd, eveneens uit de nieuwe resolutie te ver wijderen, stuitte op verzet. Bij de stemming verklaarden zich 33 landen tegen Visjinski s voorstel, 10 vóór. Dertien onthielden zich. Daarmee was dit amendement van de baan. Bij de eindstemming over de Westerse resolutie, tenslotte, waren 52 landen voor. Argentinië, Birma en China hielden zich alzijdig. Alleen het Sovjet-bloc was tegen. In zijn toelichting op de amendementen zeide Visjinski, dat hii bereid is voor de voorgestelde resolutie te stemmen, „mits natuurlijk de door de Sovjet-Unie inge diende amendementen door de Algemene Vergadering zouden worden aangenomen." Hjj sprak de hoop uit, dat andere af gevaardigden evenals de Sovjet-delegatie halverwegen willen gaan bij 'n poging tot overeenstemming over de voorstellen. Deze overeenstemming zou, aldus Visjin ski, misschien tot overeenstemming over andere hangende problemen leiden. ^vt(V??r^estelde amendementen van de fieXt'Y,?'6 oetl'°ffcn. volgens hem, won no 6 a'rekkelijk kleine wijzigin- hoki -I hTn 8 van Iof of dankbaar- heid etan het adres van de V N -commis- sie voor ontwapening, zoals neergelegd in de resolutie van de Politieke commissie, kan moeilijk door de Sovjet-Unie worden aangenomen, omdat de Sovjet-Unie tegen de ontwerp-resolutie die op dat ogenblik aanhangig was. had gestemd. Wat de in de resolutie van de politieke commissie tot uitdrukking gebrachte be vestiging van de ontwapeningsresolutie van de zitting van 1952 van de Algemene Vergadering aangaat, zeide Visjinski dat, daar de Sovjet-Unie toentertijd deze reso lutie had verworpen, zij nu moeilijk voor deze bevestiging kan zijn. Hierop antwoordde sir Gladwynn Jebb, de Britse afgevaardigde, dat de vorig jaar aangenomen resolutie beginselen inhoudt, waaraan Groot-Brittannië veel waarde hecht. Indien die resolutie niet in de nieuwe resolutie zou worden bevestigd, zou zij feitelijk weliswaar onaangetast blijven maar het zou de indruk wekken dat die beginselen zijn verlaten. De Amerikaanse afgevaardigde, Gross, meende dat aanneming van het tweede Russische amendement „eenvoudig de klok zou terugzetten". Vóór de stemming nam Visjinski op nieuw het woord om te betogen dat de Westelijke landen herhaaldelijk hebben gezegd dat men de Sovjet-gedelegeer den kan horen spreken over hun be reidheid om tot overeenstemming te komen, maar dat deze landen dan vroegen hoe het met de daden stond Zijn er in de afgelopen maand niet enkele daden geweest?, merkte hij op. En hij vroeg de Westelijke mogendheden waar thans hun daden zijn. Visjinski zeide nog, dat hij trachtte de vergadering te bewegen de Russische amendementen aan te nemen, omdat het erop aan komt een kalme sfeer vol ver trouwen te scheppen, waarin de V. N. vorderingen kunnen maken zoals het een zichzelf respecterende internationale organisatie betaamt. Na de bovenvermelde stemmingen werd de zitting verdaagd. Thacker las het zeer uitvoerig gemoti veerde vonnis voor en had daar niet min der dan acht uur voor nodig. Hij zeide daarin, dat hij ervan overtuigd was, in Kenyatta de leider en plan-ontwerper van de wrede actie der Mau Mau te hebben gevonden. Er was overtuigend bewijs ge leverd, dat Kenyatta welbewust de pri mitieve instincten der inheemsen had be- invloed en tot moord en wreedheden had aangezet. U hebt veel op uiv verantwoor ding, en u zult worden gestraft". Kenyatta kreeg, vóór de uitspraak, het laatste woord. Hij verklaarde op drama tische wijze, dat geen der beklaagden schuldig was aan het ten ;aste gelegde. Volgens hem waren hem en zijn medebe- klaagden moeilijkheden in de weg gelegd bij het voorbereiden van hun verdediging, waardoor zij in het nadeel waren geweest. Kenyatta was van mening dat de wijze, waarop het proces is gevoerd „niet recht vaardig" was. Hij zeide tegen de rechter, dat teveel de nadruk is gelegd op de anti- blanke gevoelens, die hij en zijn mede- beklaagden zouden koesteren. ..Doch ik zeg u dat ons optreden er uitsluitend op gericht was het Afrikaanse volk recht vaardigheid en een zelfde behandeling, als andere rassen ten deel valt, te verzeke ren", verklaarde hij, hieraan toevoegend: „Ik vraag niet om clementie, doch om ge rechtigheid en rechtvaardige behandeling der Afrikanen". Kenyatta besloot met te zeggen, dat hij het zijn plicht achtte, zijn advocaat op te dragen hoger beroep aan te tekenen en daarbij, zo nodig, tot in hoogste instantie te gaan. TT ET klinkt misschien wat „nihilis- tisch", maar de beste opmerking over de gebeurtenissen te Moskou vinden wij deze: „Over Rusland weten wij alleen zeker, dat wij er niets van we ten". Inderdaad, de berichten van ach ter het IJzeren Gordijn zijn zo fantas tisch, dat zelfs iemand met de stoutste fantasie ze nimmer zou hebben uitge dacht. Ook de „betweter" van „ik heb dat al gedacht", ontbreekt ditmaal vol komen. Wij zullen de Malenkof-manipulaties niet onder de loupe nemen; zonder ver groting zijn ze al opzienbarend genoeg. Doch één uitlating van het Russische ministerie van Binnenlandse Zaken willen wij hier voor het forum aan de paal van de publieke opinie slaan, om dat zij zo opvallend is en zo veelzeggend, dat hierop voortdurend gehamerd dient, te worden. In verband n.l. met de vrij lating van de beschuldigde artsen werd in dé verklaring van genoemd depar tement gezegd: „Er is vastgesteld, dat de getuige nissen van de gearresteerden, die zo genaamd de beschuldigingen tegen hen bevestigden, door personeel van het voormalige ministerie van staats veiligheid iverden verkregen met ge bruikmaking van methoden, die ontoe laatbaar zijn en ten strengste door de Sovjet-wet worden verboden". Nu wisten wij in het Westen reeds lang, dat er helse methodes gebruikt werden om beklaagden voor Sovjet tribunalen te doen bekennen. Kardinaal Mindszenty was daarvan ook op de hoogte; voor zijn arrestatie bezwoer hij daarom zijn gelovigen, niets te geloven, als hij later eventueel zou „bekennen". Nu echter geven de Russische auto riteiten zelf toe, dat men achter het IJzeren Gordijn bekend is met middelen om beklaagden te doen bekennen en ook, dat deze methodes zijn toegepast. Hierop kan niet genoeg geattendeerd worden, omdat de Communistische machthebbers hiermede zelf de gevoer de monster-processen veroordelen als van nul en gener waarde! Laten wij dat vasthouden Radio Vaticana heeft in een commen taar op de vrijlating van de 15 artsen te Moskou, die beschuldigd waren van spionnage en andere staatsgevaarlijke practijken, verklaard, dat de gehele vrije wereld met gevoelens van zeer grote verlichting deze vrijlating heeft ver nomen. Het feit, dat de onschuld van de mensen erkend is, aldus Radio Va ticana, vervult ieder weldenkend mens uit algemeen menselijk, maar vooral uit Christelijk oogpunt met grote voldoe ning. In het bijzonder wijst Radio Vati cana erop, dat Moskou erkent, dat hier, zoals zo vaak in de landen achter het IJzeren Gordijn, onwettelijke en onmen selijke practijken gebruikt zijn om valse bekentenissen af te persen. Tenslotte spreekt Radio Vaticana de wens uit, dat ten aanzien van de vele bisschop pen, priesters en leken, die eveneens verstrikt zijn geraakt in het raderwerk van de communistische rechtspleging, ook spoedig de onschuld officieel zal worden erkend. Uiteraard sluit ieder weldenkend mens zich daarbij van ganser harte aan. Of het zal gebeuren T De wonderen zijn de laatste tijd de Russische wereld niet uit. De Russische Paaseieren" met ver rassingen zijn zo groot als die van struis vogels op hun paasbest. Maarlaat de vrije wereld zich niet laten verblin den en een stuisvogel-politiek gaan voe ren! Want dan is Moskou de laatste, die het best lacht! In het Nationaal Rampenfonds is tot gisterenmiddag in totaal 99.8 millioen gulden bijeengebracht. Eergisteren was de stand 97,9 mil lioen. Op dezelfde dag, dat in Djakarta het vonnis viel over sultan Hamid II heeft de krijgsraad in Djogja uitspraak gedaan in het tweede grote proces, dat dateert uit de strjjd om de federale republiek Indonesië. Hier ging het tegen Andi Abdul Aziz, die gepoogd had de zelfstan digheid van Oost-Indonesië te redden. Hij zag zich door de krijgsraad veroordeeld tot veertien jaar gevangenisstraf met aftrek. Je auditeur-militair had zestien jaar met aftrek geëist. „Dat het communisme op het ogenblik nog altijd bestaat is niet te danken aan de sterkte van het communistische stelsel zelf, maar slechts aan het feit, dat wij nog altijd te weinig met hart en ziel geloof willen schenken aan de beginselen, die Paus Leo XIII heeft neergelegd in zijn Encycliek Rerum Novarum", verklaarde de Amerikaanse minister van arbeid, Mar tin P. Durkin te Jersey-City, toen hem al daar voor zijn aanhoudende bemoeiingen om de betrekkingen tussen werkgevers en werknemers te verbeteren, de Rerum No varum-prijs van het Saint Peter College te Jersey-City werd verleend. „Door de verwezenlijking van de doel stellingen, die Paus Leo XIII in zijn Chris telijk manifest Rerum Novarum heeft neergelegd", zo verklaarde de minister verder, „kan het communisme op de doel treffende wijze bestreden worden. Rerum Novarum tc'jnt de mensen de weg naar een economische en geestelijke gezond making van de wereld. Iedere andere weg aldus Durkin leidt onvermijdelijk tot sociale tegenstellingen, klassenstrijd, wan trouwen en armoede". Aziz deelde mede, dat hu zich als mili tair zou neerleggen bij het van hoger hand gevelde vonnis. Tegenover de pers verklaarde hij, dat hij niet i-i hoger be roep zou gaan. maar de president gratie zou vragen. Na beëindiging van zijn straf, zo deelde hij aan Aneta mede, wil hij in het leger blijven. Bij het uitspreken van het vonnis zei de de rechter, dat als verzachtende om standigheid in aanmerking was geno men, dat destijds de staat van oorlog en beleg in Oost-Indonesië niet van kracht was. Voorts, dat verdachte in een Neder lands milieu was opgevoed, waardoor hij vervreemdde van de opbloei van de In donesische nationaliteit, dat hij door fe deralisten en vooraanstaande leden van het K.N.I.L. was beïnvloed en tenslotte, dat verdachte het ten laste gelegde eer lijk bekende Volgens het vonnis golden als bezwa rende omstandigheden, dat Aziz een mi litaire opstand ten uitvoer legde; enkele malen weigerde gevolg te geven aan de oproep naar Djakarta te komen; insu bordinatie pleegde: actie voerde kort na de souvereiniteitsoverdracht, toen de A.P.R.l.S. juist tot taak had de veilig heid te handhaven, en dat h\j de naam van Indonesië in de internationale we reld besmeurde. De rechter herinnerde in verband hiermede aan de uitspraak van nir Van Kleffens in de Veiligheidsraad, dat dui zend sultans Indonesië niet veilig konden maken. De rechter verklaarde voorts, dat hetgeen Aziz deed even erg was als hetgeen Westerling in West-Java deed. al verklaarde Aziz ook, dat er tussen beide gebeurtenissen geen verband be stond. De rechter sprak als zijn mening uit. dat verdachte op de hoogte had moe ten zijn van het streven om de bewe ging van Westerling uit te breiden tot Oost-Indonesië.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1