Voorlopig handhaving van organisatie van de loonpolitiek Bij vaststelling basisionen rekening houden met werkgelegenheid 101,7 Millioen Schouwen-Duiveland probleem van ongekende grootte De „Ommelanden "overtraden bindende adviezen Prins Bernhard bij Voor buitenlandse hulp watersnood zegt de dank 1 Beiielux-geluiden Na 't huwelijk de prijzen e.i Ionen H NAAR LOONNIVELLERING IN DE BENELUX „Aan de Vrienden van Nederland 1 Lekenbrief van de kansel Voorlopig accoord te Pan Moen Djon DAGBLAD VOOR SCHIEDAM Vrijdag 10 April 1953 Geen eenstemmigheid over politiek op langere termijn Vertrek emigranten vertraagd Naar liet land waar de peper groeit Zelfs Zuiderzee gaf zoveel moeilijkheden niet Maatregelen, welke de christelijke vakbeweging wenst Daarom eist A.N.A.B. f 264.000 boete Reeds 93.000 B.B.'ers Voorbereidingen voor het uitwisselen der invaliden WEERBERICHT Sibajakdrie weken langer in dok Eerste K.L.M.-vhicht naar Cayenne EEN SCHIP VOER DOOR HET GAT VAN SCHELPHOEK Mogelijkheden van verruiming De toonverschillen Loonpeil en Benelux Uitkeringen in verband met de winst Gedragslijn voor naaste toekomst Unicum in kerkhistorie De weerverwachUng van het K.N.M.I., geldig tot Zaterdagavond, luidt: Licht tot half bewolkt met vannacht op de meeste plaatsen zware nachtvorst maar mor gen overdag zachter dan vandaag. Matige tot zwakke wind, vanavond nog Noord-Oostelijk, morgen uit Zuidelijke richtingen. Zaterdag 11 April: Zon op 5.53 uur, onder 19.32 uur; Maan op 4.55 uur, onder 18.10 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Op 20 Maart 1953 heeft de Sociaal-Economische Raad aan de minister van sociale zaken en volkshuisvesting op diens verzoek een advies uitge bracht inzake het in de naaste toekomst te volgen systeem van loonbe- heersing. De opzet van het advies is in belangrijke mate bepaald geworden door de vraagstelling van de minister, welke vooropstelt, dat de regering voors hands van mening dat enigerlei vorm van geleide loonpolitiek onder de gegeven omstandigheden niet kan worden gemist. De Sociaal-Economische Raad geeft in dit advies allereerst een resumé van het thans bestaande systeem van loonbeheer- sing. Daarbij wordt met name ingegaan op de normen, die bij de huidige loonpolitiek in de practijk worden gehanteerd, als bijv. werkclassificatie, prestatiebeloning, ver schillende toeslagen, terwijl tevens een uiteenzetting wordt gegeven van de orga nisatie van de loonpolitiek i.e. de verhou ding van het College van Rijksbemidde laars ten opzichte van de Stichting van den Arbeid. De S.E.R. vestigt er de aan dacht op, dat in het huidige systeem van loonbeheersing reeds een zekere mate van vrijheid voor het bedrijfsleven ligt beslo ten. Vervolgens gaat de S.E.R. na, of er be paalde motieven zijn aan te geven, waar om een wijziging in het systeem van de loonbeheersing wenselijk zou zijn en welke concrete vormen van wijziging in dit verband binnen het door de minis ter gestelde raam mogelijk zijn. Wat dit eerste punt betreft worden in het advies vier motieven vermeld: 1) Motieven van ideologische aard. 2) Wensen in verband met de beperkte mobiliteit van de arbeid. 3) De wens om meer dan tot dusverre bij de inkomens verdeling rekening te houden met de re sultaten in bepaalde bedrijfstakken of ondernemingen. 4) Wensen met betrekking tot de samenwerking in Benelux-verband. KaTmpennfonds totaal'" lOl^OO.flOo!^ bijeengebracht. Woensdag was de stand S9,8 millioen gulden. By de gebruikelijke dokbeurt van het m.s. „Sibajak dat op 17 April a.s. met emigranten van Rotterdam naar Australië en Nleuw-Zeeland zou vertrekken, is on vers acht een reparatie aan de stuurin richting noodzakelijk gebleken. Als gevolg hiervan zal het schip pas drie weken later, nl op 8 Mei a.s., kunnen vertrekken. Voor een beperkt aantal emigranten, wier spoedige overtocht naar Australië dingend noodzakelijk is en die door de v'-rtragin? van de „Sibajak" ernstig zou den worden gedupeerd, bestaat de moge- fykheid op 5 Me: a.s. per vliegtuig te vertrekken. Zoals onlangs is gemeld, zou de hoofd stad van Frans Guyana, Cayenne, de hon derdste stad worden, die in het K.L.ivi. luchtnet zou worden opgenomen. Naar wij thans vernemen, zal de eerste vlucht van Curacao via Georgetown en Paramaribo paal' Cayenne Zondag 12 April a.s. worden gemaakt. Eenmaal per week za] deze dienst wor den gevlogen. Het uit Europa komende toestel geeft des Zondags de Paramaribo- aansluiting op de lijn naar Cayenne. Om gekeerd geeft het des Maandags uit Cavenne in Paramaribo landende toestel aansluiting op het naar Europa venrek- ^"1 Cavenne wordt hierdoor niet al- honderdste stad in het ruim 200 000 leen de honder«JS«t doch ook de km. lange K.L.M halfrond. 33ste stad op het wesieiy In de kathedraal van Luxemburg is gisteren met grote plechtigheid het huwelijk ingezegend van erfprins Jan van Luxemburg en prinses Joséphine Charlotte van BelgiëHet plechtige moment, waarop het huwelijk wordt gesloten. „Het probleem Schouwen-Duiveland is van ongekende grootte. Zelfs het werk aan de Zuiderzee heeft niet zoveel moeilijkheden opgeleverd. Maar er is vooruitgang te bespeuren, ook al is deze niet zo direct zichtbaar Deze uitspraak deed gisteren de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, toen hij met de leden der watersnoodcommissie uit de Tweede Kamer en met leden der commissies van rapporteurs uit de Eerste Kamer voor de begroting van Verkeer en Waterstaat en de noodwet dijkherstel een bezoek bracht aan het eiland Schouwen en Duiveland. En hij vertelde er bij, dat hij er prijs opstelt, de Staten-Generaai zo volledig mogelijk in te lichten over de moeilijkheden, welke men hij het herstel van de dijken ontmoet. men met de „prinsesseplaat" naar Burgh- sluis voer. Daar stapte men in de nieuwe werkhaven aan wal en bezichtigde men de aangerichte schade en het herstel. Van Burghsluis ging het gezelschap weer met de „Prinsesseplaat'' terug naar Zijpe. Men kwam hierby ook langs het gat van Schelphoek. De minister besloot het gezelschap dit gat eens goed in ogen schouw te laten nemen en gat order de boot naar binnen te laten varen. Hij bewees daarmee overduidelijk, dat z\jn mededeling in de Kamer, dat zelfs een schip als de „Maasdam" Schelphoek kan binnenvaren juist is. Het gezelschap vertrok om 11 uur uit Zierikzee en maakte vandaar per autobus een tocht naar Dreischor Kakkersweel en Brouwershaven. Men bezichtigde ook het werk aan de Schouwse dijk. Deze tocht werd meegemaakt door de burgemeesters van een aantal gemeenten op Schouwen en Duiveland. In het gezelschap van de minister bevonden zich voorts mr D. Spitzen, secretaris-generaal van het mi nisterie* ir A. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat; ir J. van de Wall, hoofdingenieur-directeur der Zuiderzee werken die belast is met de drooglegging werken, cue Th Heyblom> hoofd_ ^an ^enr directeur van de Rijkswater- mgemeur n^. mr A de Casem_ staat in z van de Koningin in broot, commissar stateIli mr Zeeland, en het lid van genheid te stellen met vragen Na de tocht naar Brouwershaven kwam men weer in Zierikzee terecht, vanwaar De bespreking van de concrete vorm van wijziging van het systeem van loonpolitiek wordt toegespitst op de vraag, in hoe verre het wenselijk is het bestaande systeem van loonbeheersing te verruimen door het toestaan van bepaalde marges boven en beneden de huidige richtlijn- Ionen, binnen welkr ...srges de betrokken werkgevers- en werknemersorganisaties vrij zouden zijn de lonen vast te stellen. Deze vrijheid zou, in bepaalde perioden, kunnen worden verleend op grond van een macro-economische analyse van de algemene economische toestand. £>e kleinst mogelijke meerderheid van de Raad is voorstander van het invoeren van een dergelijke margepolitiek. Deze leden zijn van mening, dat met name in een periode van monetair evenwicht of deflatie, aan de bij de loonvorming be trokken partijen binnen de gestelde grenzen overgelaten kan worden het juiste loonpeil te vinden. Op deze wijze kan overal, waar de toestand der bedrij ven zulks toelaat, een verhoging van het loon verkregen worden. Daarbij wordt aan de vrijheid, die aldus de partijen bin nen zekere grenzen zullen hebben, op zichzelf een grote waarde toegekend. Aan de eisen van mobiliteit kan dan boven dien beter tegemoet gekomen worden. Een deel van deze meerderheid is van mening, dat de marge alleen boven de richtljjnlonen dient te gelden. Deze leden zijn van mening, dat de bestaande richt lijnlonen het karakter van een loonvloer hebben. De grootst mogelijke minderheid van de Raad wijst een margepolitiek bij de loonbeheersing van de hand. Deze leden zijn er van overtuigd, dat de bekend te maken marge in alle bedrijfstakken ge heel zal worden uitgeput, waardoor het doel voorbij wordt geschoten en met name de werkgelegenheid en de arbeids- vrede in gevaar worden gebracht. Wan neer door zeer stringente nevenvoor waarden—bijv. overeenstemming tussen werkgevers en werknemers de marge niet overal wordt benut dan zal wille keur te vrezen zijn De toevallige machts verhoudingen of de beschutheid van een bedrijfstak zullen tot verhogingen kun nen leiden, ook daar, waar zij niet ge wenst zijn. Het zal de werknemers uit rechtvaardigheidsoverwegingen moeilijk duidelijk kunnen worden gemaakt, waarom de ene tak wel, en de andere niet aan de verhoging kan deelnemen. Door de S.E.R. wordt ook aandacht be steed aan de vraag, of het wenselijk is het toonverschil tussen geschoolde en on geschoolde functies te vergroten, om daar door enerzijds aan de bezwaren, die per- bonden zijn aan het verschijnsel van de „nivellering" der laatste jaren tegemoet te komen, en anderzijds een betere aan sluiting te verkrijgen aan de beloning der hogere functionarissen. Een bevestigend antwoord zou betekenen, dat de helling van de huidige loonlijn, welke voor de verschillende functiegroepen geldt, dient te worden versterkt. Op deze wijze zou een stimulans kunnen worden verkregen voor een meerdere doorstroming in de be drijven van ongeschoolde naar geschoolde resp- hoger geschoolde functies. Daar het de S.E.R. bekend is, dat dit vraagstuk in studie is in het overleg van de Stichting van den Arbeid met het College van Rijks- betniddelaars. doet hij op dit punt zelf geer uitspraak. Wel wordt er op aange drongen, dat bedoeld overleg spoedig tot resultaten zal leiden. Wat betreft de kwestie van de loonpoli tiek in Benelux-verband is de S.E.R. van mening, dat voor de economische positie van de Benelux-partners met zozeer het systeem van de loonpolitiek als wel de concrete hoogte van de Nederlandse lonen van belang is. De Raad is van oordcel, dat de hoogte van het Nederlandse loonpeil vrijwel in overeenstemming is met de redelijke eisen, die ten aanzien van het evenwicht in de betalingsbalans en het evenwicht op de arbeidsmarkt kunnen worden gesteld. Ook bij een minder beheerste loonvorming dan de huidige zou geen merkbaar ander loon peil dan het thans heersende kunnen wor den verwacht. Over de kwestie, in hoeverre met be trekking tot de uitkeringen in verband met de winst meer soepelheid gewenst is, is de S-E.R- eveneens niet tot een eenstem mige uitspraak kunnen komen. De helft van de S.E.R. is voorstander van meer soepelheid op dit punt. Deze leden vinden het met name niet langer noodzakelijk vast te houden aan de voorwaarde, dat regelingen ten aanzien van uitkeringen in verband met de winst in het algemeen statutair moeten worden vastgelegd. De andere helft van de Raad heeft ge meend zich in dit advies te moeten ont houden van een uitspraak over de vraag, of de gedragslijn, welke door de over heid op grond van het bestaande systeem van loonbeheersing wordt gevolgd ten aanzien van uitkeringen in verband met de winst, wijziging dient te ondergaan Deze leden zijn van mening, dat dit vraagstuk nog nader zal worden onder zocht in een ander nog door de S.E.R. uit te brengen advies over de loonpolitiek op lange termijn Zoals uit het hierboven staande is ge bleken, is de S.E.R. verdeeld wat betreft de op langere termijn te voeren loonpoli tiek. Wel is het mogelijl gebleken voor de naaste toekomst een gedragslijn vast te stellen, waarmede de S.E.R. zich in zijn geheel heeft kunnen verenigen. Voor de eerstkomende periode van 1 a 2 jaar kan naar de mening van de S-E.R. aan de wenselijkheid toi. grotere soepel heid in de loonvorming tegemoet worden gekomen, door bij de beoordeling van de vaststelling van de basisionen, behalve met de bestaande algemene objectieve normen, zoals werkclassificatie, tarifieë- ring e. d. rekening te houden met de stand van de werkgelegenheid. Daarnaast zou de aanwezige flexibili teit in de secundaire arbeidsvoorwaarden bestendigd dienen te blijven en in voor komende gevallen ook nader toepassing dienen te vinden. Daarbij wordt gedacht aan toepassing van scholings- en om scholingspremies en het aanbrengen van een differentiatie in de jeugdlonen in ver band met de vakopleiding. Ten slotte meent de S.E.R. in het licht van het uitgebrachte advies, dat de hui dige organisatie van de loonpolitiek voors hands gehandhaafd moet worden- Een uiteindelijk besluit ter zake van het vast stellen van loonregelingen diént derhalve nog door het College van Rijksbemidde laars te worden genomen. I aan de A.N.A.B. verschuldigd van 42 maai Het hoofdbestuur van de Alg. Nederl. 1Q()0 42.OOO. Krachtens nog een aan- A'1-arische Bedrijfsbond (A.N.A.B.) heeft, an(jere volgens dit schrijven gepleegde gisteren per aangetekend schrijven aan j overtredingen is „De Ommelanden" het bestuur en'de directie van „De Omme landen" medegedeeld, dat krachtens de bindende adviezen door de arbiters in het geschil tussen „De Ommelanden" en de A.N.A.B. is bepaald, dat „De Ommelan den" aan de bond een boete verbeurt van 1000 voor iedere overtreding van het in het advies bepaalde. Deze boete is vol gens het advies der arbiters verschul digd en opeisbaar zonder ingebrekestelling en'zonder rechterlijke tussenkomst. De' A.N.A.B. wenst thans een boete in te vorderen voor de door hem geconsta teerde overtredingen van de bindende ad- viezen, waarbij de bond zich het rechl voorbehoudt, boeten te vorderen voor andere gepleegde overtredingen en even tueel nog te plegen overtiedingen. Er werden aldus de A.N.A.B., 42 arbei ders niet per 31 Maart te werk gesteld. Hierdoor is „De Ommelanden" een boete .zo zegt de A.N.A.B., thans en onmiddellijk een zonder rechterlijke tussenkomst 0peis- hare boete verschuldigd aan de bond van in totaal 264.000. r\« a nt A B verzoekt a A hedrag onmiddellijk aan de bond den" dit bedrag onn uiterlijk vóór of op Zaterdag ?1 April a.s., des voormiddags UHeT hoofdbestuur van de A.N.A^B heeft ook tot de arbitersjn het schrijven gericht, waarin vei 0mme- nader te willen bepalen, da „„u.-p^e landen"*voor iedere dag, dat zij m blijft de bindende bepalingen van de ar trage-commissie na te komen, een do arbiters vast te stellen boete is verschu digd aan de bond vqor iedere overtreding met betrekking tot de tewerkstelling der arbeiders na heden. De „Prinsesseplaat" kwam ook weer zonder ongelukken het reusachtige gat uit. In Zijpe stapte men weer aan wal en hier maakte men met een tweetal dukws een tocht door het verwoeste gebied in da richting van Oosterland. Voor „Bescherming Bevolking", die enige tijd geleden een grote propaganda- actie begon, zijn thans reeds 93.000 van de beoogde 210.000 aanmeldingen binnen gekomen. Een groot deel van het land is thans „bewerkt" en als afsluiting van dit eerste stadium komen tenslotte Rotterdam, Am sterdam, 's-Gravenhage, Vlaardingen en Schiedam aan de beurt. De vertegenwoordigers van de Christe lijke vakbeweging van de Benelux-landen t.w. het Alg. Chr. Vakverbond van België, het Chr. Nat. Vakverbond en de K.A.B. in Nederland hebben elkaar Woensdag opnieuw ontmoet en wel te Hilversum. Na een overzicht van de verkregen re sultaten sedert hun bijeenkomst op 22 .Tanuari j.l. bevestigden zij de op deze bespreking genomen besluiten n.l. ten eerste, dat in Nederland a) bü het kiezen van de beste vorm van compensatie van de huurverhoging ern stig rekening dient te worden gehouden met het nog bestaande verschil in loon peil tussen België, Luxemburg en Neder land. b) de totstandkoming van een vrijere loonvorming moet worden bevorderd; c) een vermindering dan wel afschaf fing van de gemeenteclassificatie moet worden doorgevoerd. In België dient gestreefd te worden naar een wijziging van het fiscale stelsel, strekkende tot vermindering van indirecte belastingen. Voorts dat de kosten van le vensonderhoud moeten worden verlaagd door een rationalisering van het distri butieapparaat en door een herziening van het Benelux-landbouwprotocol van 1947. Ook thans nog blijven de afgevaardig den van de christelijke vakbeweging van oordeel, dat dcor toepassing van deze maatregelen de loonniveau's in de drie landen dichter bij elkaar zullen komen Voorts gaf de vergadering als haar me ning te kennen, dat het bedrijfstaksge- wijze overleg tussen de drie landen on danks alle moeilijkheden dient te worden voortgezet. Tenslotte vestigen de organi saties de aandacht van de bevolking der Beneluxlanden op de betekenis, die de eenmaking van hun potentieel of indus trieel, agrarisch en commercieel gebied zal hebben voor de positie van elk hun ner op de wereldnfarkt. De afgevaardigden zijn in verband hier mede overtuigd van de noodzaak van een fundamenteel andere aanpak van de Be- nelux-moeiiijkheden in die zin, dat de klemtoon moet worden gelegd op een ge meenschappelijke economische politiek van de drie landen naar buiten, niet het minst omdat daardoor een uiterst belang rijke bijdrage wordt geleverd voor het verder liggende doei: de integratie van Europa. Het buitenland was spontaan en prachtig in zijn reactie op de ramp, welke in de nacht van 31 Januari Nederland trof. Als voorzitter van het Natio nale Rampenfonds heeft Z.K.H. Prins Bernhard thans in een open brief „aan de vrienden van Nederland" zijn warme dank uitgesproken voor de hulp, welke zij zo algemeen en met royale hand verleenden. In dit schrijven, dat is toegezonden aan de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordigers in het buitenland, zegt de Prins: „Nadat wij God uit het diepst van onze ziel innig dank hebben gebracht na het uur van onze beproeving, is het thans onze eerste behoefte, onze diepe dankbaarheid uit te spreken jegens alle vrienden van Nederland in de ge hele wereld, die ons onverwijld met hun warm. medegevoel, hun energieke en menigvuldige steun en met hun persoonlijke bijstand te hulp snelden, teneinde het ons mogelijk te maken het overstroomde deel van ons land uit de greep van het water te bevrij den. Nauwelijks had zich ons land enigs zins hersteld van de gevolgen van de oorlog, toen plotseling de zee in een koude winternacht het Zuidwesten van Nederland binnendrong. Dat betekende angst, leed en dood voor vele mensen. Op dat ogenblik zijt gij ons onmid dellijk te hulp gekomen in een onge kende en ononderbroken omvang, die nu reeds weken onverminderd aan houdt. En dit alles geschiedde enkel als antivoord op de roep „Watersnood in Nederland". Noa is het overstroomde gebied niet van het water bevrijd, maar toch zyn de eerste resultaten van het herstel lingswerk reeds zichtbaar. Schouder aan schouder staan de helpers uit vele landen om tezamen met °tize manvieu en vrouwen de gaten m de dijken te dichten. Wij hebben vrienden, vele vrienden in onze nood. Wy hebben de waarheid van het spreekwoord „m de nood leert men zijn vrienden kennen ondervonden. Voor deze vriendschapdie het Ar- derlandse volk diep heeft getroffen, wil ik 11 als voorzitter van liet Aatio- nale Rampenfonds onze innige dank 4ot uitdrukking brengen". Zondag aanstaande zal voor de eerste keer in de Nederlandse R. K. Kerkhistorie een lekenbrief worden voorgelezen en wel van het bestuur van de Stichting 18531953. Hierin worden alle gelovigen aangespoord om alsnog mee te werken aan liet slagen van de collectes voor het aan bieden van een huldeblijk aan het Nederlands Episcopaat op Zondag 17 Mei in het Utrechtse stadion hij het eeuwfeest van het herstel der Kerkelijke Hiërarchie. Schout-bij-nacht John Daniel, de voornaamste onderhandelaar dei V.N. te Pan Moen Djon, heeft na de besprekingen van hedenmorgen ver klaard, dat er overeenstemming over de hoofdzaken van een ontwerp overeenkomst over de uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevange nen tot stand is gebracht. Dit ont werp is aan generaal Mark Clark, de opperbevelhebber der V. N., toe gezonden „ter definitieve goed keuring". Een innig gelukkige bruid en bruidegom op het balcon van het groothertogen- lijke paleis te Luxemburg. Op de bijeenkomst van hedenmorgen hebben de Noordelijken volgens Daniel een „zeer belangrijke brief geadresseerd uan generaai-majoor William Harrison, de voornaamste geallieerde onderhande laar bij de bestandsbesprekingen, over handigd. Waarnemers zijn van mening, dat de brief betrekking heeft >p een hervat ting van de onderhandelingen over een wapenstilstand Generaal Mark Clark heeft de ontwerp overeenkomst goedgekeurd- 7Aj zal naar verwachting Zaterdag worden getekend. De radio-stations van New York hebben Donderdag medegedeeld, dat zeven in het begin van de Koreaanse oorlog door de Noord-Koreanen gevangen genomen Brit se burgers in vrijheid zijn gesteld. De stations hadden dit bericht opgevangen van Radio-Pjongjang.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1