Minister Witte over bouwen en huren Grootste spionnage-complot van na de oorlog" opgerold Accoord te Pan Moen Dj on dMsawiffifi Tenrikyo compromis tussen oude godsdienst en Christendom Verwezenlijking van een stuk medezeggenschap V.S. acht debat over Korea thans inopportuun Nog veel moeite om mensen elders en hier te huizen Fifty-fiftyregeling een mogelijkheid, dwang geen 102,1 Millioen in Rampenfonds Westduitse politie arresteerde tot dusver 35 personen Uitwisseling invalide krijgsgevangenen kan beginnen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN, r 4 Zaterdag 11 April 1953 V WEERBERICHT Huurpeil en rendabiliteit van middenstands- woningen Spreiding van bouwactiviteit Middenstandswoningbouw Aantrekkelijkheid van de woning Nieuwe secte verovert Japan Minister Suurhoff installeert Ondernemings raad Verbruikscoöperaties Geen verband tussen inkomen en huur Het uitgestelde vertrek van de „Sibajak" Overbruggingsmaatregel voor gedupeerde emigranten LIE KREEG EEN RUSSISCHE HAND Van Fleet pessimistisch Verdere voorstellen Britse sportvlieger vermist Poolse resolutie als Sovjet-propaganda beschouwd Pleven naar V. S. Rollen omgekeerd Analyst De weervervvachting van het KNMI geldig tot Zondagavond, luidt: Toenemende bewolking maar tot het einde van de middag overal droog weer. Matige latei- krachtige Zuidelijke wind. Vannacht veel min der koud, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zondag 12 April: Zon op 5.51 uur, onder 19.32 bur. Maan op 4.55 uur, onder 18.10 uur. Maandag 13 April: Zon op 5.49 uur. onder 19.34 uur. Maan op 5.11 uur, onder 19.40 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Nog 225.000 woningen te weinig O De overheid heeft niet tot primaire taak i zo snel mogelijk aan de slag. De bouwwe- de woningbouw te regelen. Haar taak is reld en de arbeidsmarkt mogen echter niet aanvullend. Dit bleek het standpunt van de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting ir H. B. J. Witte, tijdens een vraaggesprek over bouwen en huren. Allereerst kwam de zogenaamde „fifty- fifty-regeling" ter sprake. Eertijds is aangegeven, dat gestreefd zou worden naar een half-om-half verhouding tussen premiewoningen en woningwetwo ningen. Hierover is verwarring ontstaan, omdat velen in den lande bang werden dat deze verhouding stringent zou worden doorgevoerd. Wel is in de begroting 1953 rekening ge houden met 25.000 premiewoningen op een totaal woningbouwprogramma van 55.000, maar, aldus de minister, daarmede is een half-om-half verhouding alleen nog maar budgetair bereikbaar gemaakt. De over heid kan de particulieren niet tot bouwen dwingen, zij stelt hen slechts in de gele genheid dit jaar 25.000 premiewoningen te bouwen. De gemeentebesturen kunnen hun eigen woningpolitiek blijven voeren. Alle gemeentelijke plannen, die bij het mini sterie worden ingediend, zullen worden gefinancierd, of het nu premiewoningen of woningwetwoningen zijn, mits deze plannen binnen de toegewezen contingen ten blijven en de begroting goedkeuring toelaat. Indien de animo voor premiebouw dit jaar niet groot genoeg mocht zijn voor 25.000 woningen dan spreekt het vanzelf, dat er meer woningwetwoningen kunnen worden gebouwd. Er is met de fifty-regeling" dus een mogelijkheid, maar geen moeten geschapen. Een ander punt van ongerustheid, aldus de minister, blijkt het uitsmeren van het woningbouwprogramma over het gehele jaar te zijn. Er zijn diverse gemeenten, die al plannen klaar en geld gereed hebben om te gaan bouwen, maar de toestemming om te beginnen blijft uit. Dit is voor de betrokkenen natuurlijk niet prettig. In groter verband bezien echter is het nodig. Ten behoeve van de arbeidsverdeling zijn de provinciale contingenten in twaalf ter mijnen verdeeld, zodat iedere maand één twaalfde in uitvoering kan komen. Het staat te^- beoordeling aan de hoofdinge nieurs-directeuren in de Provincies waar en wanneer begonnen k uitvoe- Indien alle plannen tegel k ot uitvoe- ring zouden komen, dan zou zulks leiden tot instabiliteit in de bouw wereld me t een bijzonder onregelmatige arbel,dsv® hetgeen ongetwijfeld tot grote onaange- naamheden zou leiden. Het is daarom be- 'angrijk om de gunningen te verdelen, al dus de minister. Ik weet wel, dat in 1952 in een reeks gemeenten achterstand ontstond, omdat men wel plannen had, maar geen geld kon krijgen. Het geld is er nu en dus wil men ontwricht worden. Daarom is spreiding van de bouwactiviteit over het gehele jaar nodig en daarom worden de gunningen naar gelang van urgentie en mogelijkhe den op provinciaal maand-contingent ver leend. Minister Witte beantwoordde vervolgens een algemene vraag over mogelijkheden en moeilijkheden bij de middenstandswo ningbouw. Na de oorlog zijn zeer weinig huurwo ningen voor de middenstand gebouwd, waardoor velen in deze groep zich achter uit gesteld voelden. Tussen de beide we reldoorlogen echter, aldus de minister, is een aanzienlijke hoeveelheid midden standswoningen gebouwd, waardoor na de tweede oorlog nog een zekere reserve aan wezig was. In de laatste acht jaren bleek vooral een tekort aan arbeiderswoningen, waarvan tussen de wereldoorlogen te wei nig gebouwd waren. De premieregeling was tot dusverre voor de bouw van middenstandswoningen niet aanlokkelijk bij het bestaande huurpeil. Zoals men weet is de premie een gelimi teerde gekapitaliseerde bijdrage over een reeks van jaren. In zekere zin een afkoop som dus. Voor woningwetbouw daaren tegen wordt een jaarlijkse bijdrage gege ven, die zal fluctueren met het huurpeil. Een huurverhoging tot een landelijk ge middelde van 135 percent van de huren nog zo, dat wij in ons land een tekort van 225.000 woningen hebben. Indien nu het aanbod van woningen min of meer in evenwicht is met de vraag, dan zal blijken, welke woningen prijshoudend zullen zijn en welke niet. l^loewel bij de woningbouw steeds aan technische mini ma is voldaan, zal op den duur de aan trekkelijkheid van de woning naar de ma te van haar wooncomfort een steeds gro tere rol gaan spelen. Wjj zijn niet meer in het stadium, dat wü woningen uitsluitend op technische minima konden produceren. Het wordt van 1940 (afhankelijk van de klassen der zc]fs noodzakelijk om tot vcrmildering van gemeenten) zal de bouw van midden standswoningen economisch wat aantrek kelijker kunnen maken, omdat hierdoor het rendement van het geïnvesteerde geld hoger zal worden. Indien men by de huidige stand van za ken twee identieke arbeiderswoningen bouwt, dan zou de premiewoning, om ren dabel te zjjn, byvoorbeeld twee gulden per week duurder moeten zijn, dan de woning wetwoning. Stijgt het huurplafond, dan kan zelfs de huurwoning voor de midden stand als premiewoning rendabel worden en daarom aantrekkelijker om te bouwen. De onrendabele top boven de rendabele bouwprijs plus premie kan dan in vele ge vallen aanzienlijk verminderen en zelfs verdwenen. Ook in deze gevallen moet dus naar de juiste huren worden gezocht. Het huurpeil zal op den duur van in- vloed worden op de vraag naar bepaalde typen woningen. Op het ogenblik is het Een Nederlandse missionaris in Japan, pater Harry van Straelen S.V.D., die zich reeds een internationale faam als kenner van dit land heeft verworven, verklaart in een opzienbarend artikel in het Japanse missie-Hv'lletin, dat niet zoals meestal wordt aangenomen het Boeddhisme en het Shintoisme, maar het Tenrikyo thans de godsdienst met 'da grootste wervings kracht is in het land van de Rijzende Zon. Deze nog jonge godsdienstige secte is aldus pater Van Straelen een menge ling van Oosterse mystiek en Christelijke ideologie. Zij werd gesticht door een be jaarde vrouw, Miki Nakayama, die in 1887 op 90-jarige leeftijd stierf,'na twee van de 35 boeken van de Tenrikvo-biib»] te hebben voltooid. In Januari 1953 bezochten op de ver jaardag van haar afsterven niet minder dan 100.000 pelgrims de grote Tenrikvo- tempel te Tambaichi. Bij verschillende andere gelegenheden werd een half mil- lioen bezoekers genoteerd. Pater Van Straelen wijst er in zijn ar tikel op, dat het Tenrikyo zeer veel chris telijke elementen bevat. Hij noemt o.a het scheppingsverhaal, dat rechtstreeks uit het boek Genesis overgenomen zou De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft Verbruikscoöperaties geïnstalleerd Deze raad bestaat uit 23 leden op ca 1100 pet soneelsleden. Minister Suurhoff sprak van zijn grote belangstelling voor de ondernemings raad. Hierdoor wordt een stuk medezeg genschap tot werkelijkheid en de eman cipatie van de Nederlandse arbeider be vorderd, tot zijn materiële en geestelijke verheffing. Men is hiermede nog niet aan een eind maar men is wel een goed stuk voorwaarts gegaan. Dit is nodig omdat sociaal-economische problemen van grote omvang en betekenis niet op te lossen zijn zonder medewerking van de massa en in positieve zin door een grote arbeidsvrede. Er moet bereidheid en gezindheid zijn mede te werken mede te denken en medeverantwoordelijkheid te dragen. Dit alles zal voor de komende jaren broodnodig zijn. Wij zullen ons geen teKen«itrevende arbeiderbevolking kunnen ®n' Want over de werkloosheid minister Suurhoff?" Ü1UiSi6S makc"' aldus Spreker noemde dan de volgende werk- loosheidscyfers voor mannen op 31 Maart 1952. Toen was dit aantal 145.000. Op 31 Maart van dit jaar was dit getal gedaald tot 112.000, waarvan er dan nog 25.000 in de D.ll.W. werken. Het aantal werkciyk werklozen bedraagt derhalve minder dan 100.000. Dit is ten dele te verklaren door het gunstige seizoen, dat moest volgen op een ongustig winterseizoen. Ook door de watersnood en door een iets verbeterde conjunctuur. Maar deels ook door de uit voering van openbare werken in de werk- loosheidsgebieden. kunnen zijn. „In den beginne", zo leert het Tenrikyo, „was de wereld slechts een chaos. De Schepper wilde die toestand echter niet handhaven en het idee kwam bij hem op: „Laat ons de mens maken en ons verheugen in zijn vreugdevol be staan". Ook erkent het Tenrikyo een soort Drie vuldigheid, die aanbeden wordt onder de aspecten van Schepper, Bestuurder en Verlosser- De Nederlandse missionaris wijst erop, dat de innerlijke structuur van de nieuwe secte eveneens veel overeenkomst ver toont met die van de Katholieke Kerk. Zij bezitten een paus (hun huidige leider is een kleinzoon van de stichteres van het Tenrikyo), vele bestuurscongregaties en een „Vaticaan", dat te Tambaichi, nabij Kyoto is gelegen. Maar ondanks deze overeenkomsten met het Christendom zijn er diepgaande ver schillen, elementen, afkomstig uit de oude Japanse erediensten. Eén van de voor naamste is wel, dat indien de wereld ge red zal zijn, ieder menselijk wezen 115 jaar oud zal worden om dan opnieuw voor 115 jaar geboren te worden. Het Tenrikyo leert, dat de reïncarnaties eeuwig door gaan. te,r jVan straelen verklaart in zijn artikel, dat het Tenrikyo een enorme dy namische kracht en religieus fanatisme ezit. De secte bezit een eigen universi- snnnnTÏ. ef" biblio4heek van meer dan 600.000 boeken, die de theologische wer ken van alle belangrijke godsdiensten om vat. Om echter een bekering tot andere godsdiensten te voorkomen, wordt de studenten systematisch ingeprent, dat de godsdienstige schrijvers van andere sec- ten slechts gedeeltelijk „verlicht" zijn "ge weest, terwijl hun eigen leraren de' „vol heid van weten" hebben ontvangen. dc technische minima te komen. Vanzelf moeten wij zo doelmatig en rationeel mo- gelö'k blijven bouwen, maar dit mag niet alleen het richtsnoer biyven. Wy moeten meer en meer technische verworvenhe den ook die, welke de bouwkosten kun nen verlagen gaan toepassen, om het woonpeil tegen draagiyke huren te ver hogen, aldus minister Witte. Juist voor la ter jaren zal dit van grote betekenis zjjn. Indien de woningen op den duur „self supporting worden, dan zal men ook een duidelijker beeld van de woningkeuze op de woningmarkt te zien krijgen. Deze zal uit de aard der zaak mede afhankelijk van het peil der inkomens zijn. Indien het huurpeil bij een voldoende woningvoor raad zal kunnen worden vrijgegeven, dan zullen daarbij nieuwe verhoudingen ten aanzien van de huren optreden. Alleen al omdat dan de aantrekkelijkheid van een woning mede een grote rol zal gaan spe len ten aanzien van de prijs, die de huur der er voor zal willen geven. Minister Witte ïs een voorstander van de bestedingsvrijheid van de inkomens. Men zal nooit iemajid krachtens zijn inko men mogen dwingen bepaalde huurpryzen te aanvaarden. De enige zorg, die de over heid heeft is, dat het woonpeil niet onder bepaalde minima Za! komen. Voor het overige moet de. mens vrij zy'n in de keu ze van zgn woning en het gewenste woon comfort. Met deze minima hangt het opruimen van krotten en het saneren van verkom merde stadswijken nauw samen. Een com missie „krotopruiming" onder presidum van mr J. Bommer, Ud der Tweede Ka mer, zal hierover een reeks uitvoerige studies maken. Gebleken is, aldus de mi nister, dat de absolute prioriteit van het inhalen van het woningtekort niet te handhaven is, doch dat daarmee een ge leidelijke sanering Van de woningvoor raad gepaard zal moeten gaan. In het Nationale Rampenfonds is tot gisteren een bedrag gestort van 102,1 mil lioen gulden. Sinds Donderdag is er dus weer 400.000 bijgekomen. De commissaris voor de Emigratie deelt mede, dat emigranten, die op 17 April a.s. met de „Sibajak" naar Australië of Nieuw Zeeland zouden vertrekken en die door het onverwachte uitstel van dit vertrek tot 8 Mei a.s., dat noodzakelijk is gebleken tengevolge van een defect aan de stuur inrichting van dit schip, in ernstige moei lijkheden zou komen te verseren, voor de overbrugging daarvan voor zoveel moge lijk kunnen worden opgenomen in een sociale voorzieningsregeling. Bovendien kan indien nodig het subsidie-aandeel in hun reiskosten zoveel worden verhoogd, dat zij gedurende de drie weken wachttijd op dezelfde voet kunnen leven, als zij tot dusver deden en dat zij tevens in staat zijn, de voor hen uit het uitstel voort vloeiende inkosten te bestrijden. Emi granten, die op deze hulp aanspraak wen sen te maken, kunnen zich in verbinding stellen met hun eigen aanmeldingskantoor. Sir Abdullah Salim el Saheh (rechts), die regeert over het Ara bische Sheikdom Koeweit, een zeer rijk olieland, werd door Z.H. de Paus in audiëntie ontvangen. De Sheik is op doorreis naar Londen waar hij de kroning van Koningin Elisabeth zal bijwonen. Dc Westduitse politie heeft in de afgelopen dagen, gelijk wij gisteren in een deel der oplage meldden, „het grootste spionnage-complot van na de oorlog" ontmaskerd. De Westduitse vice-kanselier dr Blueclier, deelde hierover gisteren op een zeer druk bezochte persconferentie mede, dat dit spionnagecomplot van de Sovjetzone uit werd geleid en vertakkingen had in Hamburg, Zuid- Duitsland en het Ruhrgebied. Het werkte samen met Russische officieren. Tot dusver zijn 35 personen, die verdacht worden van deelneming aan het complot, gearresteerd. Naar zeven anderen, tegen wie eveneens een hevel tot aanhouding is uitgevaardigd, wordt nog gezocht. Bluecher herinnerde er aan. dat dit de derde spionnage-groep is, die door de ger heime dienst van de bondsrepubliek werd ontdekt. De vorige stonden in dienst van de Poolse en van de Tsjechische regering „Hieruit blijkt wel, dat onze organen er in geslaagd zijn een beveiliging van onze binnenlandse orde te verzekeren, iets wat voor enkele jaren nog niet het geval was", aldus Bluecher. Dr Egidi van het Westduitse ministerie van binnenlandse zaken vulde de verkla ring van vice-kanselier Bluecher met nadere details aan. De ontdekking der groep is. aldus Egidi, mede een uitvloeisel van de arrestatie van de handelsvertegen- Vertegenwoordigers van de V. N. en van de in Korea strijdende commu nisten hebben hedenmorgen te Pan Moen Djon de overeenkomst voor de uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen getekend. Schout-bij- nacht John Daniel tekende namens het opperbevel van de V. N., generaal- majoor Lee Sang Tsjo van Noord-Korea voor de communisten. De commu nisten zullen 450 Zuid-Koreanen, 120 Amerikanen, 20 Engelsen en 15, Canadezen, Turken en Nederlanders terugzenden de verbondenen 5100 Noord-Koreanen en 700 Chinezen. Het herstel op de Zeeuwse en Zuid- hollandse eilanden vindt voortgang. Het land valt droog en de boeren pakken aan, bewerken het zo snel mogelijk en hopen dat het zout gehalte van de grond toch nog zai meevallen. Links: dit zijn de brok stukken van wat eens het huis van de Oudehoorner Willem Hooy was Hij woonde aan de beruchte Molen dijk, waar zovele slachtoffers waren te betreuren. In de polders, die zijn drooggevallen wordt echter alweer hard gewerkt; een boer gaat niet gauw bij de pakken neerzitten en... zijn land gaat hem boven alles. Midden: in de Oudenhoornse polder op Voorne-Putten. Drie zware paar den trekken de ploeg, die wordt geleid door een stevige boerenzoon. Hij kan weer lachen: het is droog De komende zomer zal er weer fris groen gras groeien. Rechts: Ouden- hooorn, dat nog niet is aangesloten °P de waterleiding, profiteert thans van de hoofdleiding naar Helle- voetsluis, die de gehele dag tot de hoschikking is van de bewoners; het water in de putten is brak. De minister wees er dan op, dat in de komende 5 jaar de beroepsbevolking zal stijgen met 240.000. Wellicht zullen er hier van 110.000 emigreren. En als wij dan nog rekening houden met het uitstoten van ar beiders als gevolg van mechanisatie bijv. 'nHde landbouw, dan betekent dit, dat in de industrie voor een 150—175.000 mannen arbeidsplaatsen moeten worden 1„H ®peDat zullen ook moeten zijn kendf arbeiders homde? vreuSdeh waI" conflicten kunnènTe^enVaaromu'he~t za_1 daartoe Nadat dc nieuwe secretaris-gene raal der V. N„ Dag Hammarskjoeld, was beëdigd, werd hy door zyn voorganger, Trygve Lie, aan de voorzitter en de zeven ondervoorzit ters der Algemene Vergadering voorgesteld. Toen Lie Hammarskjoeld aan Vi- sjinski voorstelde, maakte de Rus het gebaar, waarop dc Algemene Vergadering al jaren had gewacht na enkele woorden tot de nieuwe se cretaris-generaal, greep Visjinski de hand van Trygve Lie en schudde "e aanwezigen huldigden deze 8CA een spontaan applaus. 2 .assen hebben, zoals bekend, Sinas 195° geweigerd Trygve Lie als iariS7scneraaI erkennen, K a J bet optreden der V. N. in h .onderschreven. Zij heb- j1eJn sindsdien volkomen gene geerd, tot t laatste ogenblik Zelfs toen Hammarskjoeld reeds gekozen was door de Algemene Vergadering en iedereen de gelegenheid greep om Lie te bedanken, hij Visjinski geen spoor van dclijkheid, ook niet jegens dc soon van Lie. Nu Lie's opvolger be ëdigd was, en Lie definitief secre taris-generaal af, kwam het eerste verzoeningsgebaar. aan was er vrien- per- gen naar een neutraal land over te brengen; maar, zo voegde hij hier aan toe, „de Chinezen en de Noord-Koreanen zijn van oordeel, dat er geen krijgsge vangenen zijn, die niet naar hun land willen terugkeren". Van ambtelijke zijde te Washington is het nieuws van de ondertekening te Pan Moen Djon „zeer goed" genoemd. Zodra de uitwisseling der invaliden zou zijn voltooid, zou het opperbevel der voorstel voor de uitwisseling van alle gevangenen in overweging nemen, zo zeide men. Berichten, volgens welke generaal Mark Clark instructies zou hebben ontvangen om van nu af aan de operaties der geallieerden te matigen, werden volkomen ongegrond genoemd. De Sovjet-Unie heeft Washington hulp toegezegd bij het verkrijgen van de in vrijheidstelling van de Amerikanen, die in het begin van de Koreaanse oorlog door de Noord-Koreanen zijn gevangen genomen. Zoals bekend, heeft zij ook haar voorspraak verleend (en met goed gevolg) voor de Franse en Britse burger geïnterneerden. Generaal Van Fleet, voormalig bevel hebber van het Amerikaanse achtste le ger in Korea, heeft in een rede te Chicago verklaard, dat slechts een „verpletterende militaire overwinning" van de Ver. Naties in Korea blijvende vrede zou kunnen brengen. „De huidige communistische tactiek be vat geen hoop voor een blijvende vrede of vereniging van Noord- en Zuid-Korea, V. N. waarschijnlijk het communistische een der V. N.-doelen", zo zeide hij. Volgens de overeenkomst zullen alle zieke en gewonde 8evangenen binnen dertig dagen uitgewisseld worden. Daniël verklaarde na de bijeenkomst, dat de V.N. binnen 72 uur kunnen be ginnen met uitlevering van communis tische gevangenen. De communisten zouden hem morgen. Zondag laten weten wanneer zij zouden kunnen beginnen met de uitwisseling. De voorbereidingen voor de practische uitvoering van de overeenkomst zijn in volle gang. Aan geallieerde zijde staan zestig ambulances klaar om teruggezon den gevangenen naar Moensan, het hoofdkwartier van de geallieerde onder handelaars en hun staf, te brengen. Moensan ligt ongeveer 22 km. van Pan Moen Djon verwijderd. In het gebied van Pan Moen Djon worden tenten op geslagen voor de ontvangst van com munistische gevangenen. Overgedragen geallieerde gevangenen zuilen door per soneel van het Amerikaanse Rode Kruis verzorgd worden. Generaal Nam II, de voornaamste Noord- koreaanse onderhandelaar, heeft Vrij dag voorgesteld nieuwe besprekingen te beginnen over de uitwisseling van alle krijgsgevangenen het enige punt, dat het sluiten van een wapenstilstand in Korea in de weg staat. Nam II deed dit voorstel in een brief gericht aan zijn ge allieerde collega, generaal-majoor Har rison. Nam II schreef, dat de communisten - hereid zyn onmiddellijk na het vangedrongen wordt op een staken der vijandelijkheden en onmiddellijke aIleCgevangenen^iie zuVs^nsfn.'taar ,iervat'inS der bestandsbesprekingen, achtte hij dan oök, op zijn gunstigst hun land te laten teruggaan en de 'overi- „onnodig De Amerikaanse afgevaardigde was van mening, dat de Poolse resolutie niets bij draagt tot het streven naar „eervolle overeenkomsten". De Punten waren z.i. voor het merendeel reeds apart behan deld, terwijl de algemene vergadering herhaalde malen de meeste van deze voorstellen had verworpen. De wereld heeft niet aan nieuwe vre desverdragen, doch aan nieuwe vredes- daden behoefte, zo besloot de Amerikaan se vertegenwoordiger. Ook de Belgische afgevaardigde, van Langenhoven, zag weinig nieuws in de Poolse voorstellen. woordiger der Sovjetzóne Weiss, welke vorig jaar in Frankfort plaats vond. Weiss' bureau was toen ontmaskerd als het cen trum van een spionnage-organisatie. De thans ontdekte groep werkte onder de dekmantel van het „Institut für Wirt- schaftswissenschaftliche Forschung" in Oost-Berlijn, dat onder de opperste lei ding van ministers der Oostduitse repu bliek stond en in feite een door in Moskou getrainde beroepsspionnen geleid spion- nagecentrum is. De groep legde zich vol gens Egidi niet uitsluitend toe op het ver zamelen van economische inlichtingen, doch evenzeer op militaire en politieke spionnage. De groep maakte volgens de woordvoerder voornamelijk gebruik van personen en firma's, die legale of illegale handel met Oost-Duitsland dreven. Zelfs werd gebruik gemaakt van gefingeerde firma's, ten koste van aanzienlijke be dragen voor dit doel in het leven geroe pen. Onder de gearresteerden bevinden zich slechts enkele met een in West- Duitsland bekende naam. Eén hunner, dr Kroth uit Düsseldorf, was leider van een handelscentrale voor de interzonale han del en vroeger communistisch afgevaar digde in de economische raad te Frank fort. Twee andere, F. Brannekaempmer. de vertegenwoordiger te Bonn van het „Verband Chemische Industrie" en E. van Hazebrouck uit Frankfort, bezochten vorig jaar de economische conferentie in Mos kou. (De firma Hazebrouck te Frankfort heeft inmiddels met klem tegen de be schuldiging geprotesteerd en verklaarde de zaak harerzijds voor de rechter te brengen). In vier landen West-Duitsiand, Oos- tenrijk, Italië en Joego-Slavië zijn Vrijdagavond nasporingen begonnen naar het Britse sportvliegtuig „Liege Lady", waarmee de 46-jarige Tom Hayhow Vry- dagochtend van Londen is opgestegen voor een recordvlucht naar Belgrado. Het toestel had tegen de avond in de Joego slavische hoofdstad moeten aankomen. Het vliegtuig, een „Auster Aiglet", is het laatst gezien,, toen het tegen de mid dag een tussenlanding te München maakte om benzine in te nemen. Men neemt aan, dat het ergens boven de Alpen is verdwe nen, waar een zware storm woedde. Hayhow, een bekende figuur in Britse sportkringen, heeft vorig jaar met zijn toestel, dat met een motor van 130 P.K. is uitgerust, 28 records voor sportvliegtui- gen gevestigd tussen Londen en een aan tal Europese hoofdsteden. In de politieke commissie der V.N.-Assemblée verklaarde de Amerikaanse afgevaardigde, Ernest Gross, Vrijdag, dat de onderhandelingen te Pan Moen Djon vorderen en dat er reden is te hopen, dat de uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen spoedig kan beginnen. Hij was van mening dat een debat over Korea thans er niet toe kan bijdragen, dat een wapenstilstand wordt gesloten. Het op het ogenblik in debat zijnde Poolse voorstel, dat door de Sovjet-Lnie wordt gesteund en waarin o.m. aan- De Franse minister van defensie, Réné Pleven, is Vrüdagavond per vliegtuig naar New York vertrokken. TT ET SPREEKT van zelf, dat „De J Waarheid" niet weinig verlegen sit met de verrassende berichten uit Moskou. Want mogelijk is het niet so moeilijk om de Russen de capriolen van de laatste maanden als normale politieke toeren te doen sien, doch de nuchtere Nederlanders slikken dat allemaal niet. zo maar. Al slaat „De Waarheid blijk baar het geheugen en het onderschei dingsvermogen van haar lezers niet zo hoog aan. Om maar iets te noemen toen de thans weer vrijgelaten Russische medici gearresteerd werdenverschenen felle aanvallen in „Dc Waarheidop zionisti sche organisaties, welke zouden complot teren met de AmerikanenDoordat deze geneesheren onschuldig zijn verklaard, verviel vanzelf deze beschuldiging. Zy bleek vals Nu verwachtte uiteraard niemand, dat „De Waarheidvoor de waarheid zou uitkomen en ronduit schrijven „wij heb ben ons vergist". Maar het blad maakt het wel heel grof door de rollen thans om te draaien en de anti-communisten van antisemiet isch drijven te beschuldi gen. Zonder blikken of blozen schrijft „De Waarheid" n.l. Nu door de vrijlating van de valse- lijk beschuldigde medici de rel over zg. antisemitisme in de Sowjet-Unie m- eenaestort. is, begint de terugtocht. „Trouw" bijvoorbeeld schrijft Streep onder antisemitisme Naar ook dit is nog een laffe leugen. Er was nooit antisemitisme, er valt inde Sowjet-Unie dus niets té strepen. Het enige waar de streep onder gezet moet worden, is onder het barbaarse en in werkelijkheid antisemietische bedrog van „Trouw". Dat is nu toch wel voor de waarheid om over te blozen f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1