Wat de jongste bombardementsoefening en de Poolse M.I.G. ons leerden - 1 De Meteor-onderscheppingsjager blijkt machteloos Emigratie-mogelijkheden voor rampslachtoffers IR \D0R30HG DE H. LIDUINA VAN SCHIEDAM BEUOW Eff 000 Amerikaanse regering begint civiel proces tegen oliekartel UI 5- TXWtf 'd - HET GRABBELTONNETJE }$h 14 April 1433: Clarence Hunter naar New York Letterraadsel x Oplossing Spreek woorden Timeo Danaos ZATERDAG 11 APRIL 1953 PAGINA 6 - - •- ■lyffyppfiipp REEDS HONDERD KNIPPERLICHTEN we niet- CANADA WIL VELEN OPNEMEN 1. 2. 3- 4- 5. 6. 7. 8. 9. X X X X v X X X X V',-; De Engelse tweemotorige „Canberra" straalbommen werper; veilig en onbereikbaar voor de „Meteor (Van onze luchtvaartmedewerker) Ongeveer een maand geleden werd Nederland in zijn nachtrust gestoord door het overvliegen van groepen bommenwerpers, die deelnamen aan luchtmachtoefeningen van de Royal Air Force en de Tweede Geallieerde Tactische Luchtmacht. Deze oefeningen zijn niet voor niets gehouden en zij hebhen ons op het gebied van de verdediging tegen aanvallende bommen- werpers wel iets geleerd. Eigenlijk hebben ze ons niets nieuws, maar alleen datgene geleerd, wat reeds lang was te voorzien. Was er oorspronkelijk sprake van, dat Met het lijntoest.el naar New York is gisteravond van Schiphol vertrokken de heer Clarence E. Hunter, hoofd van de M.S.A.-missie, het bureau voor wederzijd se veiligheid in Nederland. De heer Hunter vertelde om privé re denen naar Washington te reizen. Zon dag 19 April zal hfj weer in ons land te rugkeren. „Ik ben nog steeds in functie en er is nog niets van bekend wanneer ik mijn post in Den Haag voorgoed zal verlaten," aldus Clarence Hunter, die vergezeld was van een functionaris van de M.S.A. in Ne derland. Zoals bekend heeft de heer Hunter in Januari van dit jaar aan de directeur van de M.S.A., Harold Stassen, ontslag uit zijn functie gevraagd. Bij de onbewaakte overweg te Lunte- i'en in de spoorweg BarneveldEde Wageningen zal op 17 April een auto matische knipperlichtinstallatie in wer king worden gesteld. Door het in ge bruik nemen van deze installatie, de zesde in dit jaar, is het aantal van hon derd bereikt. Van deze 100 knipper lichten zjjn eir 18 geplaatst bij tot dan bewaakte overwegen. Het is niet de eerste maal, dat wij in deze kolommen de aandacht richten op onze onderscheppingsjager, de zo bekende „Meteor". Ook in de laatste oefening heeft deze machine weer eens de aandacht op zich gevestigd en hoe. Bij vorige oefenin gen werd nog in vrij groten getale deel genomen door Superforten en Lincoln- bommenwerpers; bommenwerpers met zuigermotoren en dus met betrekkelijk ge ringe vlieghoogte. Ditmaal heeft de R.A.F. echter gebruik gemaakt van Canberra straalbommenwerpers in de rol van aan valler en zodoende kregen de onderschep pende jagers dus met modern materieel te doen. Het resultaat bleef niet uit. De Canberra's hadden vrij spel; zij beheersten het luchtruim en konden doen en laten wat zij wilden. Meteors, die opstegen om de aanval lende eskaders te verdrijven waren machteloos. Zij konden er niet bij ko men. Plafond en snelheid waren beide niet toereikend. De Meteors konden dus evengoed op de grond blijven. De spe ciale Meteor-nacht jagers, die boven West-Duitsland opereerden en met hun radarinstallatie tot taak hadden ook in het duister en, onder slechte weersom standigheden de aanvaller te verdrijven, waren in nog ongunstiger positie dan de dag-Meteor. Het geeft dan toch wel een gevoel van onbehagen te bedenken, dat het Westen nog practisch geheel en al op de Meteor als onderscheppingsjager is aangewezen. Dat zelfs Fokker ze nog ijverig aan het bouwen is en dat Frankrijk nog pas een bestelling heeft geplaatst op de NF—11 nacht jager, die thans zjjn onbruikbaarheid heeft bewezen. Mede in verband met het bovenstaande en datgene wat wij reeds eerder over de Meteor schreven brengen wij hier nog even in de herinnering de vragen omtrent de Meteor aan de regering. In het ant woord werd er op gewezen, dat wij niet met meer ongelukken te kampen hadden dan andere landen. De genoemde landen in deze vergelijking waren echter alle ook uitgerust met een groot aantal Meteors. Was het ongelukken-percentage eens ver geleken met landen, die geen of slechts zeer weinig Meteors in dienst hadden Zoals thans in de practijk is aangetoond is de Meteor waardeloos tegen aanvallen de straalbommenwerpers. Enal is de Canberra een toestel met voortreffelijke eigenschappen, het is toch al niet meer het laatste woord op dit gebied. Reeds vliegen er nog snellere typen met nog grotere vlieghoogte. Niet alleen dat deze aan de Westelijke zijde van het IJzeren Gordijn vliegen, ook de Sovjet-vliegtuigbouwers zijn geen kwajongens. Dat heeft de Poolse MIG ons wel geleerd. Alhoewel Polen als satelliet staat waarschijnlijk wel niet de beschik king heeft over de modernste uitvoering van Russische typen, bleek de Poolse vlie ger Garecki toch wel een machine mee gebracht te hebben, die tot een der laatste uitvoeringen behoort. Wanneer we daarbij nog bedenken, dat de Sabres in Korea toch al een hele kluif hebben om de MiG bij te houden, dan moeten we toch wel dubbel op onze hoede zijn. Bovendien zegt de vakpers over de af werking van het Russische product, dat die zonder meer voortreffelijk was. De machine bleek voorts uitgerust met een krachtiger Russische uitvoering van de Rolls-Royce Nene straalmotor, terwijl de straalpüp-uitmonding ten opzichte van vroeger uitvoeringen thans een wijziging had ondergaan en veel overeenkomst ver toont met die van de Sabre. Gezien de snelheid en het plafond van de MiG en het feit, dat hij slechts op 500 KM. afstand een half uurtje vliegen van onze grenzen aan de grond gezet werd en de grens van Qoat-Duitsland nog een beetje dichterbij ligt doen onze jagers, die beschikbaar zijn om dreigende bomaan vallen, die door dezelfde MiG's begeleid zullen worden, af te slaan wel een beetje laten we zeggen ouderwets aan. Momenteel zijn het alleen de Ameri kaanse Sabres en de in dienst komende Swifts, die iets kunnen presteren. Bepaald ontstellend is het dan ook, dat de NATO het nog altijd niet eens is over een opvol ger van de Meteor. de Engelse Swift als opvolger zou wor den aangewezen; thans lijkt het weer waarschijnlijker dat de, ongetwijfeld betere Hawker Hunter zal worden uit verkoren. Wanneer wij de Hunter of misschien de Gloster Javelin, waar ook al sprake van is, zullen toegewezen krijgen, moeten we echter niet vergeten, dat er ook nog tijd nodig is om de productie bij Fokker op gang te laten komen. Het kost allemaal tijd en wat er ondertussen boven de Rus sische proefvliegvelden rondvliegt weten De Hunter is een jager met voortreffe lijke vliegeigenschappen. Welnu laat de bestelling dan worden geplaatst. Ook onze Nederlandse vliegtuigindustrie zit er op te wachten. Wanneer straks de Meteor- productie ten einde is, zit zij met de armen over elkaar. Bovendien zullen we ons in de jaren, die nodig zijn om ons een be schermende luchtparapluie te verschaf fen, toch al niet bijster veilig voelen. Zal de Hawker „Hunter" eens de Nederlandse kleuren en registratietekens voeren1 De heer H. A. van Luyk van het com missariaat voor de emigratie heeft giste renavond voor de radio een toespraak gehouden over het onderwerp „emigra tiemogelijkheden voor rampslachtof fers". Hieraan is het volgende ontleend: „Na de watersnoodramp heeft het commissariaat voor de emigratie direct faciliteiten ingesteld voor getroffenen, die hun emigratie al aan het voorbe reiden waren. Hun vertrek werd, als zij dat wilden, bespoedigd en over de gehele lijn kregen zij de meest mogelijke me dewerking. Heel wat adspirant-emigranten heb ben reeds van deze maatregelen gepro fiteerd. Uit tal van landen, die spontaan hulp wilden bieden, kwamen aanbiedin gen voor het opnemen van, soms zeer grote, aantallen Nederlandse ramp slachtoffers. Het commissariaat voor de emigratie stelde zich echter op 't stand punt, dat niets moest worden onderno men om de emigratie van deze men sen in het algemeen te stimuleren. Integendeel, zou men kunnen zeggen, het herstel in de noodgebieden vergt, dat iedereen op zjjn post blijft of terug keert om zich tot het uiterste in te spannen. Dat was ons standpunt en dat is het op het ogenblik nog. Emigratie is geen stap, waartoe men plotseling be sluit onder de indruk van een bepaalde gebeurtenis, hoe ingrijpend ook. Emigra tie is een daad van bezinning, iets, waar toe men alleen na rijp beraad mag over gaan. Tegenover dit alles staat evenwel, dat met name uit Canada nog steeds na drukkelijke aanbiedingen komen voor het opnemen van rampslachtoffers. In verschillende delen van Canada hebben zich commissies gevormd, die zich ten doel stellen als „sponsor" op te treden voor slachtoffers van de over stroming, die de wens te kennen geven naar Canada te emigreren. Deze com missies, samengesteld uit vertegenwoor digers van alle gezindten, richten zich elk tot een bepaald gebied. Men zou dus in zekere zin van „adoptie" kunnen spreken. Dit betreft spontane plaatse lijke acties van geëmigreerde landge noten in Canada. De overkoepelende lei ding van de kerkelijke emigratia-orga- nisaties in dat land, onder leiding van pater Van Weezei, de heer Heersink (Ned, Herv.) en de heer Van der Vliet (Geref.) heeft verklaard in staat te zijn te zorgen voor een behoorlijke vestiging van een groot aantal personen boven het normale aantal Nederlandse emigran ten voor 1953, los van hun beroep, hun gezinsgrootte en hun gezindte. De sa menwerkende kerkelijke organisaties in Canada delen voorts mede, dat zij zich bij de aankomst van elk immigranten schip zullen doen vertegenwoordigen en dat zij te allen tijde de verantwoordelijk heid zullen dragen voor de vestiging van deze immigranten boven het nor male aantal. De Canadese regering is bereid, voor 100 pet medewerking te verlenen aan de emigratie van rampslachtoffers, on geacht het beroep dat zij uitoefenen. Ook niet-iandbouwers kunnen dus emi greren. Zij moeten echter wèl voldoen aan de algemene eisen van geschikt heid, die voor iedere emigrant gelden, met betrekking dus tot leeftijd, gezond heid, betrouwbaarheid, enz." DINSDAG a.s., de 14e April, zal het 520 jaar geleden zijn, dat een der grootste boetelingen van haar tijd, de H. Liduina van Schiedam, door Christus, de Ruiter op het Blanke Paard der victorie, naar een beter leven werd weggevoerd. Wij geloven, dat het wel van belang is op deze plaats iets uit het leven dezer vaderlandse heilige te vertellen. dus over een week, de jaarlijkse Rotter damse bedevaart naar Schiedam plaats vindt, waaraan alle ingezetenen van Rotterdam, zonder kosten en zonder for maliteiten, welke dan ook, kunnen deel nemen. Men verzamele zich omstreeks 1 uur n.m. op het Marconiplein. vanwaar de stoet, evenals vorige jaren, te voet naar Schiedam afmarcheert, precies te 1.30 uur. De afstand RotterdamSchiedam wordt in volstrekt stilzwijgen afgelegd. Na aankomst te Schiedam wordt door de hoogeerw. heer J. H. Niekel, deken van .Rotterdam, het Lof gecelebreerd in de Liduinakerk. Tijdens het Lof proces sie en predikatie. „Liedwij die Maghet van Sciedam" werd op Palmzondag 1380 te Schiedam geboren. Haar vader heette Peter, en moest, door ,,'s nachts der stede wacht te houden" dus: als nachtwaker, de kost verdienen. Hetgeen niet wegneemt, dat zijn voorouders tot een adellijk en aan zienlijk geslacht behoorden. Haar moe der kwam uit Kethel, onder de rook van Schiedam. Liduina, Lijdwijd het woord woord betekent: grenzenloos lijdenwas haar vijfde kindje èn haar enige doch ter. Al vroeg moest ze moeder een hand je helpen in de huishouding. Te Schie dam werd toen een wonderdadige beel tenis van Maria vereerd- Wanneer ze even tijd had, ging Liduina bij dat beeldje een weesgegroet bidden. Op ze kere dag kwam ze wat later thuis dan gewoonlijk. „Moeder" zei ze opgeto gen „Maria heeft tegen mij gelachen''. Z. E. J. Möller schetst ons in zijn werk over de Heilige het jongemeisje Lide- wijde als een blond, Hollands kind, met een open, fris gelaat en kinderlijke lach, de oogappel van haar ouders. Haar va der droomde allerlei toekomstdromen omtrent zijn dochter; wie weet, zou een luisterrijk huwelijk weer glans gaan ver lenen aan zijn oud, adellijk geslacht? Zo jong als zij was, had Liduina evenwel een andere Bruidegom gekozen; deze was niet de zoon van een rijke reder, maar de Zoon van God. In de winter van het jaar 1396 kwamen vriendinnen haar halen om mee naar het ijs te gaan. De Schie, d.w.z. het wa ter óp de scheiding van Delfland en Schieland, dat toen, vermoedelijk, „Delf" heette, zat dicht. Er werd druk ge schaatst. Hoewel Liduina niet erg goed was, ging ze toch mee. De schaatsen werden aangebonden. Een geschied schrijver vertelt dat een vriendin haar bij de hand vastgreep- Een andere, dat iemand tegen haar aanbotste. Hoe dan ook, Liduina viel- Een ribbe bleek ge broken, aan de rechterzijde. Ze moest naar huis gedragen worden. Tegenwoor dig komt daar doorlichten aan te pas, mogelijk een operatie, maar in die dagen waren de doktoren niet zo kundig als hun indrukwekkende kleding deed ver moeden. Men zegt, dat dezj noodlottige val haar laatste aanraking met de aarde was. Haar laatste aanraking met de aarde, in 1396. En zij stierf in 1433. Welk een lange lijdensweg ligt tussen deze twee jaartallen besloten. De ouders der zieke waren allesbehal ve welgesteld. Maar zij schroomden toch niet om zelfs de beroemdste specia listen bij het ziekbed van hun enige dochter te ontbieden. Onder hen muntte meester Andries van Delft uit. Hij schudde het hoofd. Mogelijk weet een scholier van tegenwoordig meer van het menselijk lichaam en zijn kwalen af dan deze meester Andries. Maar meester An dries bezat de genade het lijden te zien tegen de achtergrond der uitboeting. Niet, alsof Liduina voor zichzelve veel had uit te boeten. Maar „opdat de wer ken Gods openbaar zouden worden". „Wie Mij lief heeft, hij neme zijn kruis op, en volge Mij". Meester Andries gaf grif toe, dat zijn kunst hier niets vermocht. Hij verwees naar God- Geleidelijk werden haar ziekte en haar ongemak erger. Het eten ging heel moeilijk. Maanden, jaren gingen voorbij, dat zij haast niets gebruikte. „In het al gemeen leed zij aan alle kwalen, waar door de mensen kunnen beproefd wor den", zegt Möller. Het is hier niet de plaats om al die wonden, al die smarten, al die grove misvormingen tot in bijzonderheden te beschrijven. Wij willen met één woord volstaan: allerontzettendst, huivering wekkend. Zij kende nu nog maar één begeerte, de maagd van Schiedam: zo veel mogelijk de H. Communie te ont vangen. Niet twee keer per jaar, maar wekelijks, dagelijks! Voorzover de toen malige opvattingen dat gedoogden, kwam haar biechtvader haar daarin te gemoet. In die dagen waren er heel wat men sen, die aan het bestaan van heksen ge loofden, zelfs mensen, van wie men dit volstrekt niet zou verwachten. Heksen hadden haar ziel aan de duivel verkocht. Met zalven, kransen en toverspreuken probeerden zij anderen te schaden. Er werden processen op touw gezet, die dikwijls met de strengste straffen dreig den. Honderden vrouwen, maar mannen ook, kregen wegens hekserij de dood straf. Zo liet het stedelijk bestuur Li duina onderzoeken en bewaken, want het kwam dat bestuur vreemd voor: niet eten, niet slapen, en, ondanks ijselijke wonden, toch zulk een liefelijke geur verspreiden! Maar noch deze heren, noch de soldaten van Philips van Bour- gondië konden iets in het nadeel der zieke vinden. Omstreeks het jaar 1410 kreeg Schie dam voornaam bezoek! Omstuwd door hoge heren, arriveerde daar Graaf Wil lem VI, een geducht edelman, vergezeld van zijn echtgenote, Margaretha van Bourgondië, tante van Philips. (Zijn dochter was de ongelukkige Jacoba van Beieren; hij overleed in 1417). Het was deze ridder, die Liduina's vader een sober jaargeld schonk- Gelijk dat meer gaat bij zulke dingen, bleef de edelmoe digheid stokken in de gierigheid. In 1425 overleed Peter Joanneszoon; zijn vrouw, moeder Fetronella, was al eer der gegaan; hun dochter bleef verweesd achter. De priester Werembold van Gouda, een ingegeven geestelijke, had zich, tot 1413, het lot der kranke aan getrokken. Na zijn verscheiden geschied de zulks door Heer Andreas, die haar evenwel slecht begreep en eerder aan duivelse inblazingen dan aan Goddelijke genade dacht. Gedurende de laatste acht jaren van haar leven vond de Heilige in Jan Wouters echter een zieleleider, die bij haar paste. Toen droegen haar han den reeds de wondetekenen van 's Hozen bloedige kruisdood en mocht zij, om de twee dagen, de H. Communie ontvangen. Engelen klapwiekten af en aan in het donkere graf van de ziekenkamer. Zij reisden met Liduina's ziel naar oorden, nog nimmer door mensen betreden heel dikwijls naar het vagevuur, waar de lijdenden hun verlossing afwachten. „Als wij dit lijden kenden" sprak zij „zouden we de dagelijkse zonden vluchten gelijk de melaatsheid. Het ver zuim der boetedoening in het aardse le ven, wordt zo duur in het hiernamaals betaald I" Maar óók voerden Engelen handen haar ziel naar het Verre Land, geheiligd door de voetstappen van Onze Heer en van Zijn allerheiligste Moeder; naar Rome, de Eeuwige Stad; ook naar het klooster der H. Elisabeth, bij Den Briel. Kerkvaders maakten hun hoge op wachting om haar arme legerstee. Dg heerlijkste aromen van leliën, rozen en kostbaar reukwerk verspreidden zich door het ziekenkamertje, wanneer Christus, haar Bruidegom, haar ver scheen. De Allerheiligste Moeder Gods kroonde haar hoofd met levende bloe men, die zij zeven uur het heilige ge tal: zeven! mocht dragen. Tegen het laatste uur droeg haar geestelijke leids man deze krans naar het Madonnabeeld der Sint Janskerk. Daar kroonde hij die dierbare beeltenis met de hemelse kroon- Van Engelenhanden werd zij daarna weer naar de Hemel teruggebracht. Al dus staat opgetekend voor de nacht van de 18e November 1428- In het jaar 1433 sprak de Heilige: „Gedurende de Paastijd zal ik sterven. Men behoort zonder uitstel mijn uit vaart te houden. Mijn lichaam, dat drie en dertig jaar de aarde niet heeft aan geraakt, zal ook na mijn dood de aarde niet aanraken". Christus Zelf, omstuwd van Engelen en Heiligen, en vergezeld van onze H. Moeder Maria, diende haar gelijk zij aanschouwde in een extase het Laatste Oliesel toe. Terwijl haar pijnen in hevigheid toenamen, zag zij, als S. Stefanus, de Hemelen geopend. Des Dinsdags, na Pasen, ving de laatste strijd dezer hoogbegenadigde ziel aan. Haar uiterste woorden luidden :„Mijn kind, als mijn Heer zag, hoe ik lijde (14 April 1433). Het lichaam lag als een slapend lichaam, ln de ongerepte schoonheid der jonge jaren. De haren boetepij was aan het hoofdeind, zonder dat iemand de knopen had verbroken. De rechter arm, geheel verlamd, had zich kruis gewijs met de linker saamgevoegd. Bij de doodsbaar klonk het woord: „heilige" als vanzelfsprekend. Paus Leo XIII heeft deze verheven titel met zijn apostolisch gezag bekrach tigd. Heilige Lidewijde van Schiedam, wees ons aller voorspraak in de Hemel. Speciaal voor onze lezers in Rotter dam, z(j in aansluiting op het boven staande artikel de aandacht gevestigd op het feit, dat op Zondag 19 April a.s., Op de negen kruisjes komt de naam van een voorwerp, dat juist nu veel ge- zoci wordt. De helft van twee pond. Half-cylindervormige uitholling in een wand. Bestemd om daarin iets te plaatsen. De meestal houten vorm waarover de schoenen of laarzen gevormd worden. Datgene waardoor iets voortgezet wordt. Stoffen, die reeds in een kleine hoe veelheid toegediend of ingenomen de levensfuncties ernstig bedreigen. Het opzettelijk tonen om indruk te maken. Deeltje van een touw of lintje tot een oogje gedraaid om iets daarin te kunnen steken. Weefsel met mazen om vogels, vis sen e.d. te vangen. Romeins cijfer voor: 1. De oplossing der uit elkaar geraakte spreekwoorden luidt als volgt: Waar veel varkens zijn, is de spoeling dun. Met grote heren is het kwaad kersen eten. Ieder vogeltje zingt naar het gebekt is. Waar het hart van vol is, loopt de mond van over. Beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald. Beter een vogel in de hand, dan tien in de lucht, Vogeltjes, die zo vToeg zingen, zijn voor de poes. Er kunnen geen twee grote masten op één schip zijn. Krakende wagens lopen het langst. Het eerste gewin is kattegespin. Die in een glazen huis woont, moet geen steen op zijn buurmans dak gooien. Wie hoog klimt, valt laag. Wanneer van doorgaans vijandelijke zijde onverwachts welwillendheid wordt betoond, hoort, of leest men hier en daar wel de klassieke woorden: „Timeo Da naos et dona ferentes" „Ik vrees de Grieken, ook al brengen zij geschenken". Wij kunnen deze zegswijze vinden bij de grote, Romeinse dichter VergMus (t 39 v. Chr.) en wel in diens beroemd werk de „Aeneïs" 2e hoofdstuk, regel 49. De Grieken hadden een jaar of tien vóór Troje gelegen, zonder het te kunnen bezetten. Zij vervaardigden nu een groot houten paard. In de holle buik verborgen zich de dapperste helden. De Trojanen maakten een bres in de muur om het voorwerp binnen hun stad te trekken. Hun priester Laokoön stiet met zijn lans tegen de buik, onder het uitspreken dar boven aangehaalde woorden. Kinderen vragen mij wel eens, of vo gels kunnen tellen, een, twee, drie, vier, net als de jongens en meisjes in de eerste klas? Nu, een hoog cijfer op hun rapport krijgen ze zeker niet! Een fazant, juist, ja, die vogel met die prachtige veren, heeft soms wel vijftien kuikentjes te verzorgen! Wanneer moeder er mee uit wandelen gaat, is ze zelfs tevreden als de helft bij haar blijft. Naar de andere helft kijkt ze niet om. Kleine vogels, die een nest met jongen te verzorgen hebben, voeren die vogel tjes op het rijtje af. Zodoende kan de een niet alles krijgen van het voer en de an der niets. Dat heeft niets met tellen te maken. Het komt er maar op aan, dat ieder jonkie dezelfde plaats houdt. Liefhebbers van papegaaien beweren, dat deze vogels tot twee, hoogstens drie kunnen tellen. De koning der vogels, de arend, brengt het tot vier; daar is hij dan ook koning voor. ,'n Geleerde heer legde vlees neer in de buurt van een arendsnest. De arend zweefde ln de lucht, „telde" tot de man weg was en kwam toen het vlees halen. Daarna legden twee mannen vlees neer ze liepen niet naast, maar achter elkaar. Eén ging er weg. De arend kwam niet. Pas toen ook de tweede de plek verliet, haald.* de roofvogel het vlees. Toen legden drie mannen een lekkere hap'neer. Een ging weg. Er gebeurde niets. De tweede ging weg; niets. De derde. En ja, daar kwam de arend. Met vier mannen wachtte de vogel, tot ze alle vier verdwenen waren. Ein delijk verschenen er vijf. Vier gingen weg. Eén hield zich schuil. Toch kwam de arend aanzetten. Na 4 was hij dus de tel kwijt geraakt. CORRESPONDENTIE-ADRES: POSTBUS 8, HILVERSUM. De Poolse MIG-IS op Bornholm. Robust, snel en prima afgewerkt, getuige wel de iveerspiegeling op de vleugel. Naar wij vernemen, is het leggen van de eerste buis voor de drinkwaterleiding te Vuren en te Beuslchem, die op 20 April zou geschieden door de pharmaceutisch inspecteur van de volksgezondheid in Gel derland, dr Louwe Kooymans, andermaal uitgesteld. Contractueel schijnt de zaak tussen de waterleidingmaatschappij Gel derland en belanghebbenden nog niet ge heel geregeld zjjn. De Amerikaanse regering heeft bekend gemaakt, dat zij een proces tegen grote Amerikaanse en andere oliemaatschap pijen aanhangig zal maken en deze maat schappijen zal beschuldigen van overtre ding van de anti-trustwetten wegens vor ming van een internationaal oliekartel. Nadere bijzonderheden werden niet hekend gemaakt, doch er ztin aanwij zingen, dat ongeveer 20 oliemaatschap pijen in staat van beschuldiging zullen worden gesteld. Het betreft hier een civiel-rechterlijke vervolging en er zijn tekenen, die erop wijzen, dat de Ame rikaanse regering voornemens ia de - straf rechterlijk» vervolging tegen het beweerde oliekartel van Amerikaanse, Engelse en Nederlandse maatschappijen, die aanhangig is gemaakt voor een federale „grand jury" ln te trekken. Het besluit om een civiel proces te be- binnen is genomen na overleg tussen pre sident Eisenhower, andere leden van de regering en generaal Bradley, de voorzit ter van de commissie van stafchefs. Dc eis zal binnen drie weken worden ingediend. Wanneer de regering het pro ces wint, kan z(j de rechter verzoeken de betrokken maatschappijen te bevelen on wettige combinaties te ontbinden. Voorts kan zij dan een rechterlijk verbod op de vorming van kartels in de toekomst doen uitvaardigen. ZONDAG 12 APRIL HILVERSUM I (402 M.) 8.00 KRO. 9.30 NCRV. 10.00 IKOR. 12.00 NCRV. 12.15 KRO. 17.00 NCRV. 19.45—24.00 KRO. 8.00 Nws en kath nws. 8.20 Radio Philh. ork. 9.23 Mannenkoor. 9.30 Nws. 9.45 Gram. 10.00 Caus. 10.30 Kerkdienst. 12.00 Gram. 12.15 Pontificale Hoogmis. 13.45 Gram. 13.55 Nws. 14.00 Voor de kinderen. 14.30 Aum. muz. (In de pauze: 14.55 Kath. Thuisfront Overal). 15.20 Gram. 15.30 „75 Jaar Sint Gregorius Vereniging". 17.00 Kerkdienst. 18.30 Vocaal Dubbel-kwart. 18.48 Gram. 19.05 Geest. lied. 19.30 Caus. 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 „AHes of niks". 20.45 Grln- zingklanken. 21.05 Act. 21.15 Bond zonder Naam. 21.50 Gram. 21.55 „Bureau Zeden politie", hoorap. 22.50 Avondgebed. 23.00 Nws 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.) 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 17.00 VARA. 18.30 VPRO. 19.00 IKOR 20.00—24.00 AVRO. 8.00 Nws. 8.20 Gram. 8.30 Vacantietips. 8.40 Orgelspel. 9.00 Caus. 9.10 Cantate. 9.45 Caus. 10.00 L. muz. 10.30 ,.Mec en zonder omslag". 11.00 Politiekapel. 11.30 Cabaret. 12.00 Am. muz. 12.35 „Even afrekenen, Heren!" 12.45 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.05 Med. of gram. 13.10 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.20 Kamerork. en soliste. 15.25 Fllmipraatje. 15.40 Disco-caus. 17.00 L. muz. 17.30 Voor de Jeugd. 17.50 Sport- Joum. 18.15 Nws en eportuitsL 18.30 Kerk dienst 19.00 Voor de jeugd. 19.36 Bijbellezing 20.20 Nws. 20.05 Operette. 21.05 „Dêsirée" hoorsp. 21.55 Med. 22.00 L. Muz. 22.15 „Moet je horen". 22.30 Dansmuz. 23.00 Nws. 23.15 Report, of gram. 23.2524.00 Gram. Engeland BBC Home Service. 330 m. 12.15 Caus. 12.30 Muz. caus. 13.10 Critieken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 „Country Magazine". 14.40 Gram. 15.00 Wenken v. d. tuin. 15.30 L. muz. 15.45 Hoorspel. 17.00 Gevar muz. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Voor de kinderen. 18.50 Caus. 18.55 Weerber. 19-00 Nws. 19.15 Verslag Ver. Naties. 19.30 Symph. Ork. en soliste. 20.45 Avonddienst. 21.25 Lief- dadigheddsoproep. 21.30 Hoorspel. 22.00 Nws. 22.15 Caus. 22.35 Concertork. 23.20 Caus. 23.50 Intermezzo. 23.52 Epiloog. 24.00—0.03 Nws. Engeland BBC Light Programma. 1500 en 247 m. 12.00 „Can I come in?" 12.30 Kerkdienst. 13.00 Verzoekprogramma. 14.00 Variétéork. en solist. 14.15 Gevar. progr. 16.00 Interviews. 17.00 Variété ork. en solisten. 17.30 Gevar. progr. 18.00 Round Britain Quiz. 18.30 Gevar. progr. 19.00 Gram. 19.30 Hoorspel met muz. 20.00 Nws en radiojournaal. 20.30 Gevar. muz. 21.30 Community hymn singing. 22.00 Gevar. progr. 23.00 Nws. 23.13 Pianospel. 23.30 Muz. caus. 23.45 Orgelspel. 0.15 Gram. 0.55-1.00 Niews. Nordwestdeutsche Rundfunk. 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.20 Am. muz. 15.00 Verzoekprogr. 16.30 Dansmuz. 18.00 Symphonie-ork. 19.00 Nws. 20.20 Operettemuz 21.00 Klankbeeld. 21.45 Nws. 22.15 Dansmuz. 22.45 Cabaret. 23.15 L. muz. 24.00 Nws. 0.15 Svmphonie-ork. 1.15 Muz. tot morgen vroeg. Frankrijk Nationaal Programma. 347 m. 12.00 Hoorspel. 13.00 Nws. 13.20 Hoorspel. 15.30 „Bocaccio". opera, 17.40 Gram. 18.00 Nat. ork. en solist. 19.30 Gram. 20.02 L. muz. 20.34 Gram. 20.35 Hoorspel met muz. 21.35 Klankbeeld. 22.45 Kamermuz. 23.45—4Ï4.00 Nws Brussel 324 en 484 m. 324 m. 11.00 „De XTV Stonden" of „De bloedige dagvaert ons Heeren'. oratorium. 12.3 Weer ber. 12.34 Omr. ork. 13.00 Nws. 13.15 Vlaamse liederen. 14.00 Gram. 15.30 Zwitserse volks- muz. 16.00 Sport. 16.45 Gram. 17.00 Sport. 17 00 Gram. 17.45 Sportuitslagen. 17.50 Gram. 18 00 Viool en piano. 18.30 Godsdienstige uit zending. 19.00 Nws en persoverzicht. 19.30 Gevar. progr. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Verzoekprogr. 23.00 Nws. 23.0524.00 Gram. 484 m, 12.10 Omr. ork. 13.00 Nws. 13.10 Verz. progr. 14.30 Fanfare-ork. 15.00 Gram. 17 00 Nws.17.lQ Dansmuz. 19.00 Goded. halfuur. 19.45 Nws. 20.00 Omr. ork. en so-1. 21.00 Gram. 22.00 Nws. 22.10 L. muz. 22.50 Nws. 23.00 Gram. 23.55 Nieuws. Engeland, BBC European Service. Uitzen dingen voor Nederland. 8.00—8.15 Engelse les voor beginnelingen. Deel 3 (Op 464, 49, 42 en 31 m.). 17.0017.15 Engelse les voor beginnelingen. Deel 6. (Op 224 49 42 en 31 m.). 22.00—22.30 Nws. Lon- dense brief. „En dan nog dit" (Op 224, 49 en 42 m.). MAANDAG 13 APRIL HILVERSUM 1 (402 m.) 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nws 7.13 Gewijde muz. 7.45 Een woord v. d. dag 8.00 Nws 8.10 Fportuttsl. 8.20 Gram. 9.00 V. d. zieken 8.30 V. d. vrouw 9.35 Wa- terst. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienft 11.00 Gram 11-15 Garvar. progr. 12.25 v. boer «n tuinder 12-30 Land- en tuinbouwmeded. 12-33 Orgel 12-59 Klokgelui 13.00 Nws 13.15 Mando line-ensemble 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio 14.30 Gram. 14.43 v. d. vrouw. 15.15 Kamer ork. en solist 16.00 Bijbellezing 16.30 Vocaal ensemble en solist 16.50 Gram. 17.00 V. d. kleuters 17.15 V. d. jeugd 17.45 Caus. 18.00 Dameskoor 18.20 Sport 18.30 Lichte muz. 18.45 Engelse les 19.00 Nws 19.10 Hobo's 19.30 Caus. 19.45 Gram. 20.00 Radiokrant 20.20 Gram. 20.40 „Dood Spoor", hoorspel. 21.40 Koorzang 22.10 Twee Violen en piano 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nws 23.15 Caus. 23.30 —24.00 Gram. HILVERSUM II (398 m.), 7.80 VARA, 10.00 VPRO, 10.29—-24.00 VARA. 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws 8.18 Gram. 9.00 „Onder de pannen" hoorspel 9 20 Gram. 10.00 Caus. 10.05 Morgen wijding 10.20 Voordr. 10.40 V. d. zieken 11.40 Tenor en piano 12.15 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland 12,38 Dansmuz. 13.00 Nws 13.20 Gram, 13.30 Trio 13.55 V. d. middenstand 14.00 V. d. vrouw 14.15 Viool en piano 14.42 Gram. 15.15 „L'his- toire du soldat" 16.25 Omr. dubbelkwartet 16.45 V. d jeugd. 17.15 Orgel en zang 17.50 Mil. comm. 18.00 Nws 18.13 Gram. 18.30 Pari. overz. 18.43 V. d. Jeugd. 19.45 Caus. 20.00 Nws 20.05 Cabaret 20.35 Aetherforum 21.10 Dans muz. 21.30 Caus. 21.45 „Voor en achter het voetlicht", klankb. 22.05 Concertgebouwork. 23.00 Nws 23.15—24.00 Gram. Engeland BBC Home Service. 330 m. 12 00 Klassieke muz. 12.45 Voordr. 13.00 Rhythm, en romantische muz. 13.25—13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. muz. 15.00 BBC Northern Orchestra. 16.00 Critieken. 16.45 Gram. 17.30 Interviews. 18.00 Voor de kinderen. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 1913 Sport. 19.20 Caus. 19.30 Fragm. „II Trovatore opera. 20.30 Hoorspel. 21.00 Twintig vragen. 21.45 Wereldbeschouwing. 22.00 Nws. 22.15 Hoorsp- 23.45 Ah en piano. 24.00—0.03 Nws. Engeland BBC Light Programma. 1500 en 2*? m- 12.00 „Mts. Dale'» dagboek. 12.15 Pianospel. 12.30 Dansmuziek. 13.15 Orgelspel. 13.45 BBC Welsh Orchestra en soliste. 14.45 Voor de kleuter». 15.00 Voor de vrouw. 16.00 Strijk- ork. en soliste. 16.45 Gevar. muz. 17.15 „Mrs Dale's dagboek". 17.30 Hoorspel. 18.30 Gram. 19.00 Mil. ork. 19.30 Hoorspel. 1945 Hoorspel. 20.00 Nieuws en radiojournaal. 20.25 Sport. 20.30 Gevar. progr. 21.00 Klankbeeld. 2130 Verzoekprogr 22.00 Discussie. 22 30 Gevar. progr. 23.00 Nws. 23.15 Actualiteiten. 23 20 Dansmuz. 0 05 Voordracht. 0.20 Gevar. muz. 0.56—1.CO Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 W. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nwa. 13.20 Omroep- ork. 14.13 Gevar. muz. 15.50 Duitse liederen. 17.00 Nws. 17.45 Gram. 19.00 Nws. 19.30 Sym- plwnie-ork. en solist. 21.15 Hoorspel. 21.45 Nws. 22.10 L. muz. 22.30 Klankbeeld. 2100 Nws. 0.30 Dansmuz. 1.15 Muz. tot morgen vroeg. Frankrijk. Nationaal Programma. 347 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.20 Roemeense muz. 14.00 Nws. 14.17 Gram. 14.30 Gewijde muz. 15.00 Orkestconc. 16.00 Kamermuz. 17.00 Klass. muz. 17.50 Gram. 18.30 Amer. uitz. 19.01 Gram. 20.02 Symphonie-ork. en soliste 21.02 Symphonie-ork. en soliste. (vervolg) 22.45 Gram. 23.4524,00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Voor de landbouwers. 12.42 Gram. (Om 12.50 koersen) 13.00 Nws. 13.15 Pianospel. 13.30 Gram. 13.45 pianospel. 14.00 Gram. 15.45 Symphonie-conc. 17.00 Nws. 17.10 L. muz. 18.00 Franse les. 18.15 Gram. 18.25 Caus. 18.30 Voor de soldaten 19.00 Nws en persoverzicht. 19.40 Napolitaanse liederen. 20.00 Omroeporkest. 21.00 Verzoek progr. 21.30 Vlaamse volksliederen 22.00 Nws 22.15 Orgelspel en gram. 22.523.00 Nws. 484 m. 12.10 L. muz. 13.00 Nws. 13.10 L. muz. 14.15 Gram. 16.00 L. muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 18.30 Zigeunermuz. 10.00 Gram. Nws. 20.30 Gram. 21.15 Omr. ork. en sol. 22.00 Nws 22.10 L. muz. 22.50 Nws. Engeland, BBC European Service. Uitzen dingen voor Nederland. 8.008.13 Engelse les voor beginnelingen. Deel 3. (Op 464, 49. 42 en 31 m.) 22.00—22.30 Nws. Engelse les voor gevorderden. (Op 224, 49 en 42 m.L ZATERDAG 11 APRIL Radioprogramma B.M.R.S. Uitzending vanuit Eng. Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 31 meter: 22.00 uur Verzoekplaten. 23.00 uur Martin Blocks. 23.30 uur Vervolg verzoek programma. 24.00 uur Sluiting.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 6