Ster rit der Naastenliefde onbekende kamp met loenen m MENINGEN uit Lezerskring Hoe voor watersnoodslacht offers wordt gezorgd PREEK OPWIELEN WIJ ZULLEN STEEDS INDACHTIG BLIJVEN... WILTON FUENOORD GEMATIGD OPTIMISTISCH 54ste LIJST VAN SLACHTOFFERS KARWEITJES, DIE NIET VOOR EEN HEITJE ZIJN Adenauer eist nieuwe verkiezingen in de Saar T Geen verplicht moyenne, geen kaartlees- puzzles, maar kompas der daad werkelijke charitas Idealen maar ook daden Koningin Juliana voor radio tot helpende wereld Bedrijfsleider sloot „drijfzand"-contrac- ten af Afdeling nieuwe bouw voor drie jaar volbezet Ondergedoken brand kast dook even op Gezin at bedorven worst Sterke man" in Kenya benoemd Remer vlucht Egypte naar Ontslag bij arbeidsovereenkomst Getroffenen ontvangen percentage van „normaal inkomen" gezinsgrootte ZATERDAG 11 APRIL 1953 PAGINA 7 Zalen liepen over Ruimte voor liet „toeval" Moraal op het lunchpakket HAARLEMS JONGETJE VERDRONK Op voetbrug uitgegleden Het 9-jarig jongetje L. S„ wonende in de Lekstraat te Haarlem, is gisteren bij het spelen op de voetbrug over de Jan Gijzen- vaart aldaar uitgegleden en te water ge raakt. Omstanders slaagden er niet in het knaapje op het droge te brengen, zodat het jammerlijk verdronk. De politie heeft het stoffelijk overschot later met een dreg opgehaald. 99 79 Avondlijke graveri] in eenzaam bos AMSTERDAMSE GRAAN MARKT Licht in malversaties bij de Hoogovens KATHOLIEK MILITAIR TEHUIS IN GRAVE P. A. ZOETMULDER Directeur Verkoopbureau Staatsmijnen KORTGENE KRUININGEN MEUWERKERK OOSTERLAND OUDE TONGE STAVENISSE STELLENDAM Dienstverrichting op een koopje SPEELBANKHOUDERS WAREN ONSCHULD ZELVE „Een principiële zaak en een kleine boete".... rercentage alnankelljk nen menen, dat hieronder wordt verstaan „Normaal inkomen „Zakgeld" VEE-AUTO REED TEGEN TRUCK Bestuurder gedood (Van onze verslaggever HAARLEM, 10 April 1953. Uit niet minder dan honderd en twaalf plaatsen in Nederland, uit Gilze en Wateringen, uit Maastricht, Bergen op Zoom en het Drostamt Tudderen, uit Purmerend, Rotterdam, Hengelo, Buggenum, Wolvega, Blokker, Amsterdam, Den Helder etc. etc. zullen Zondagochtend auto's starten voor een der merk waardigste sterritten, ooit in Nederland gehouden. Een sterrit naar Zandvoort, waarhij nu eens géén snelheidsgemiddelde hoeft te worden bereikt, een Rallye zonder kaartleespuzzles of klassementsproeven, een Rallye vanpraetiscne naastenliefde. Op Zondag 12 April 1953, de verjaardag van de Bond Zonder Naam, zullen namelijk niet minder dan 800 wagens en 15 bussen vaders en moeders, die er1 thuis eens nooit uitkunnen, naar Zandvoort brengen voor een onbezorgde dag een dag waarop ze er eens helemaal „uit" zullen zijn, terwijl ze weten dat er voor de thuisblijvers goed wordt gezorgd. Een Rallye op het kompas der daadwerkelijke Charitas. sterrit en neem zelf het huishouden over zodat de ouders volkomen gerust weg kun nen gaan, of zorg, dat het huishouden overgenomen wordt. Meen niet, dat ze er meteen warm voor zullen lopen, maar zorg, dat dit plan op delicate, volkomen menselijke wijze, zon der de koude organisatie ener „gemecha niseerde naastenliefde" ten uitvoer wordt gelegd. In November 1951 hield pater W. Loop 'n enquête over de naastenliefde. Uit dui zend antwoorden, binnengekomen uit alle lagèn der bevolking, bleek, dat de over grote meerderheid idee en idealen van 4e naastenliefdé sterk wilde gepousseerd lien, maar dat men zo mogelijk nog ster ker aandrong op een doodnuchter in prac- tijk brengen van deze idealen. Niet alleen propaganda voor de naasten liefde, maar ook daden. Niet alleen het gesproken woord van het wekelijkse „Lichtbaken", maar ook acties als die voor „Mensen in Nood", waarvoor o.m. één mil- lioen kerstkaarsen verkocht werden (bin nen vier dagen!) En daarom wordt er dit jaar op 12 April niet volstaan met de bekende dagorder van de Bond Zonder Naam: „Alle vlaggen uit!", maar gaat men ook iets doeft, iets dat de naastenliefde propageert en vele mensen actief inschakelt bij de beoefening daarvan. Uit de reacties op „Mensen in Nood", uit de talrijke brieven (soms postzakken vol) op zijn Lichtbaken, weet pater Loop namelijk, dat zeer vele mensen om allerlei redenen buiten het bereik der bestaande charitatieve organisaties vallen, vond hij In deze verjaardag van de Bond aanlei ding voor een „ongeorganiseerde" van naastenliefde. Die „eigenlijk een standbeeld verdienden Er zijn in Nederland ontelbare gezin nen, waarvan de vaders en moeders overbelast zijn: geld voor hulp in de huishouding kan er niet af, gelegenheid om er eens even helemaal uit te zijn, één dag per jaar, hebben zij niet: voor deze onbekende vaders en moeders, de „stille helden van onze samenleving", de huismoeders, die „eigenlijk 'n stand beeld moesten krijgen", de vaders die zich bijna èlles ontzeggen moeten om rond te komen voor hen zal er Zon dag a s in grote steden en kleine plat telandsgemeenten een wagen komen voorrijden. Een wagen, waarin zij de hele Zondag zullen mogen rondtoeren, geheel gratis, nog op allerlei manieren verwend ook. Toen de idee voor deze verjaardagvje- ring gestalte gekregen had, schreef pater Loop zijn 9000 promotors en promotrices van de Bond aan, wijdde aan zijn plan te vens een Lichtbaken: Vraag: weet u in uw omgeving een ge zin, dat voor deze „naastenliefde-tracta- tie" in aanmerking komt, neem anders contact op met de geestelijkheid of de be voegde personen. Hebt u iemand gevonden, ga dan op zoek naar dames of heren, die die dag hun auto beschikbaar willen stellen voor de eigenlijk zo.onhandig" geweest was men was in Haarlem niet begonnen met eerst een enorme organisatie op touw te zetten, met zich te prepareren op alle eventualiteiten rpen organiseerde het plan niet dood, maar stond voldoende ruimte af aan het „toeval". Men liet deze naastenliefde uitbotten en uitranken en groeien zoals ze zélf volgens innerlijke wetten groeien wilde. Toe men geenzalen meer had om de mensen in te bergen. Aanvankelijk zou de sterrit rechtstreeks naar Haarlem gehouden zijn, maar toen het aantal deelnemers zo groot werd, zei de verkeerspolitie dat ze de auto's onmo gelijk zou kunnen verwerken, waarop de heer Hugenholtz, directeur van „Touring Zandvoort" er zich voorspande en men met volledige medewerking van alle plaat selijke autoriteiten de Boulevard Fauvage aldaar uitkoos als punt van samenkomst. alle voorruiten der auto's zullen num mers geplakt worden van verschillende kleuren, al naargelang hun uiteindelijke bestemming het „Krelagehuis", „Hage- veld", „Monopole" of de „Moulin Rouge" is. Op de achterruit zal een papier prij ken in de nationale driekleur met „Ster rit Bond Zonder Naam". In totaal zijn meer dan 200 vrijwilligers (voortrekkers, Rode Kruis, E.H.B.O., mo- Dat was de tweede Zaterdag van Maart. Aanvankelijk liep het niet hard. „Het bangst was ik voor de chauffeurs" bekende pater Loop, „mensen, die op zo'n dag misschien 'n maximum van een 500 km zouden moeten rijden, automobilisten uit Maastricht b.v. Daarom probeerde ik het voor hen aantrekkelijk te malcen door hun één reisgenofo)t(e) toe te staan Ik vond werkelijk, dat het voor hèn een offer betekende, dat je misschien nog maar net vragen mocht.... De tweede week kwamen de eerste reactiesnatuurlijk moest deze sterrit een climax hebben en daarom probeerden wij iets te organiseren in Haarlem: een paar uur van gezonde ontspanning met een behoorlijk amusementsorkest b.v, Daarvoor kreeg ik die middag de beschik king over het Krelagehuis in Haarlem. Het begon toen echter zó hard te lopen, dat ik al spoedig ontdekte, dat die zaal veel te klein zou zijn om allen te bergen; een nieuwe ruimte werd gevonden in net seminarie Hageveld; toen uok dat vol was en de toezeggingen nog steeds bleven bin nenstromen, trok men naar 'n Zandvoort- se bioscoop, en toen ook die „vol" raakte werd ook de „Moulin Rouge" in Haarlem nog ingeschakeld. In totaal zullen aan die rit, inclusief de chauffeurs, 4000 personen meedoen. De persconferentie, waarop deze enthou siaste, soms barok-Limburgse pater dit alles meedeelde, was voor ons vooral ver rassend, omdat de opzet van dit plan torordonnansen van de motorclub Zand-j voort etc. etc.) ingeschakeld om deze troom van auto's op te vangen. Tussen 12 uur en 1.30 uur zullen uit het hele land de deelnemers arriveren, verwei- komd door twee muziekkorpsen. In het lunchpakket, dat iedereen daar zal krij gen, zal men een kleine surprise aantref fen, vervaardigd door de jeugdbond van de B.Z.N., alle chauffeurs zullen boven dien een dankbetuiging ontvangen, een soort oorkonde en wanneer alle wagens I zijn gearriveerd, rijdt men in colonne van 50 stuks om de 9 a 10 minuten naar de diverse zalen voor de feestmiddag. In alle vier zalen houdt pater Loop een kleine toespraak, krijgt om dit program ma af te werken de beschikking over een paar motorordonnansen, die ruim baan voor hem zullen maken, terwijl de P.T.T. een doorlopende verbinding tussen drie zalen en de finish tot stand zal brengen. Kosten dezer enorme organisatie, waar aan katholiek en niet-katholiek mee werken, waarvan katholieken en anders denkenden profiteren, zjjn practisch nihil. Wannéér het allemaal betaald had moeten worden neem alleen de ben zine! zouden kapitalen nodig geweest zijn, maar op het lunchpakketje, dat iedereen krijgt, staat: „De mens leeft niet van brood alleen.en pater Loop mocht er dan een grapje over maken door eraan toe te voegen: „Er is name lijk ook beleg op het broodin feite zullen tienduizenden in den lande Zondag a.s., zowel de „gevers" als de genen die „ontvangen" zullen, andermaal gelukkig zijn in het besef, hoe waar het is, dat de mens niet van brood alleen leeft. Een preek op wielen over de naasten liefde vindt morgen namelijk haar climax in en rondom Zandvoort. Laat nu bij zoveel belangeloze naasten liefde De Bilt ook eens iets doen. Naar onlangs is medegedeeld, betuigt de Nederlandse regering aan de bevolkingen van 23 landen, die in de hulpverlening aan Nederland in verband met de overstro mingsramp een groot aandeel hebben ge had, haar erkentelijkheid ln de vorm van een speciaal radioprogramma, vervaardigd door Radio Nederland Wereldomroep. Het programma is in 13 talen en 23 versies vastgelegd op gramofoonplaten en is aan de nationale omroepen aangeboden. Ko ningin Juliana spreekt in dit programma een dankwoord namens het gehele Neder landse volk. De toespraak, welke H.M. in dit pro gramma houdt, luidt als volgt: „Wij Nederlanders zijn u diep dank baar voor uw prachtige hulpverlening. Gij hebt in groepen en als enkelingen grote offers voor ons gebracht. Gij hebt gezwoegd en gegeven, bovenal uw hart. Het resultaat was een zeer doeltreffen de hulp. Zo hebt gij ons uw vriendschap getoond en zo is er een internationale saamhorigheid gebleken, die een vreug devolle en bemoedigende verrassing was voor heel de wereld. Hebt gij allen be seft, dat gij bezig waart mee te werken aan een spontane actie op brede inter nationale 'schaal, zoals nog nooit had plaats gevonden f Gij allen hebt ons ge holpen een nieuw begin te maken om de rampgebieden opnieuw op te bouwen. Gij hebt door de wijze, waarop gij te hulp zijt gekomen, in ons de wens ver levendigd dit op onze beurt ook te kun nen doen waar en wanneer het nodig zou zijn. Wy zullen wat gij voor ons deed steeds indachtig blijven De afdeling voor reparatie van schepen en machines was gedurende het gehele (Van onze correspondent). De zware brandkast met een inhoud van f 3500 aan contanten, die eind Maart op een nacht spoorloos verdween uit het Cal- tex-kantoor aan de Maas te Venlo, is deze week heel even te voorschijn gekomen, doch weer even snel ondergedoken. In de eenzame Genooyer bossen tussen Venlo en Velden zag Donderdagavond een voorbijganger enkele mannen, die in de buurt van een stilstaande personenauto aan het graven waren. De voorbijganger vond deze late werklust in die omgeving lichtelijk misplaatst en stelde de politie veiligheidshalve van de vreemde graverij in kênnis. Toen de politie direct daarop poolshoogte ging nemen, vond men een vrij diepe kuil, maar de mannen en de auto waren verdwenen. Uit de sporen viel 0n tè maken, dat de gestolen brandkast in deze kuil ondergedoken heeft gezeten. jaar ruim van werk voorzien. Ook de af deling voor nieuwe bouw was gedurende 1952 volledig met werk bezet, aldus het verslag over 1952 van de Dok- en Werf- Mij Wilton-Fijenoord N.V., te Schiedam. Tengevolge van de aanhoudende grote drukt! in de afdeling 0o®ï nog niet mogelijk de aan dok 2 in deoor log toegebrachte schade te herstellen. Overigens is de geleden oorlogssch heel gerepareerd. De bijdrage van d is thans vastgesteld en betaald. Len 1952 ontvangen vergoeding is ten gunste van de reserve dubieuze debiteuren bijzondere risico's gebracht. Men ver wacht, dat de regeling van bezettingsscna- de in 1953 haar beslag zal krijgen en men hoopt eerlang ook met de molestvereni- gingen tot afdoening te komen. De in 1952 gereedgekomen aanschaffin gen en vernieuwingen hebben in totaal 5.206.949 gekost. Voorgesteld wordt dit bedrag uit het overschot van 1952 af te schrijven. Bovendien uit dat overschot af te schrijven op gebouwen, panden, bouw- dok en hellingen 999.998, op drijvende droogdokken 699.999 op werktuigen etc. 1 en op werken onderhanden voor eigen rekening 3.000.000, tezamen 9.906.947 (8.052.489). Het saldo van de bedrijfsrekening met inbegrip van 76.980 (v.j. 59.515) batig saldo van verkochte, reeds afgeschreven machines e.d. en na aftrek van reserve voor belastingen bedraagt 11.933.337 (10.801.051). Daarbij komt boekwinst op verkocht terrein en opstallen 998.071 Na aftrek van bovengenoemd bedrag aan afschrijvingen resteert een saldo winst van 3.024.461 (2.748.563), Voorgesteld wordt uit te keren in con tanten op gewone- en prioriteitsaandelen 11 (9) pet en op de preferente aandelen 5 pet. Voor aflossing van amortisatie-be wijzen zal 150.400 (100.250) beschikbaar worden gesteld. Wat de vooruitzichten betreft wordt op gemerkt, dat de vraag naar nieuwe sche pen cn machines de laatste tijd is afge nomen. De amenstelling van de order portefeuille is echter van dien aard, dat in de afdeling voor nieuwe bouw op ca drie jaar van volle bezetting mag worden gerekend. Men hoopt alleen, dat de mate riaalpositie zich gunstig zal blijven ont wikkelen zodat men de gelegenheid krijgt het voordeel van de hoge investeringen der na-oorlogse jaren ten volle te verwer kelijken. In de twee eerste maanden van dit jaar is de bezetting van de reparatie afdeling bevredigend geweest. Zonder zich aan voorspellingen te wagen meent de directie de gang van zaken in 1953 met gematigd optimisme tegentoet te mogen zien. De materiaalpositie, vooral wat betreft scheepsbouwstaal heeft zich verder gun stig ontwikkeld. De lange levertijden zijn tot normale verhoudingen teruggebracht, waardoor het mogelijk wordt kleinere voorraden aan te houden. De prijzen voor kolen en schroot geven onder invloed van de KSG een stijging te zien. Te vrezen valt, dat deze uiteindelijk zal leiden tot een prijsverhoging van het staal. Dat dit nog niet gebeurd is, kan worden toege schreven aan de sterk gestegen productie capaciteit der staalindustrie en aan het teruglopen van het aantal opdrachten voor de bouw van schepen met de daar door verminderde vraag naar scheepspla- ten en -profielen. Dr Adenauer heeft Vrqdag te Washing ion zijn bewering, dat de op ze]f het Saargeschil aan de Saarbev „ïMRt „vorirMatcn verduiden!J". enauer ncw» «ninwine van ton zijn bewering, dat de op ze]f het Saargeschil aan de Saarbeio moet worden overgelaten ver door te zeggen, dat in Saarland vrije verkiezingen moeten worden houden. Hij verwierp de van zijn woorden gege ven interpretatie, als zou hij op een ple bisciet aansturen. Een plebisciet versterKt slechts de nationalistische sentimenten, en daar wilde hij niet van horen. Hij meende, dat een nieuwe, vrijgekozen par lement de oplossing zal moeten brengen. Maar hij vermeed te zeggen, waarom de onlangs gehouden verkiezingen dan niet aan het door hem begeerde doel beant woorden. Adenauer greep de oprolling van het spionnagecomplot in Duitsland aan om te betogen, dat de Sovjet Unie er op uit is de Westduitse bondsrepubliek te ondermij nen door gecamoufleerde organisaties. De vi-edesleuzen van Moskou trachten de Westelijke waakzaamheid te doen ver slappen. „De Russen willen de hand leg gen op ons industrieel potentieel, zonder dat dit potentioneel vernietigd is," zei hij ..en zij hopen, dat Wcst-Duitsland hun als een rijpe vrucht in de schoot zal vallen." „Als wij nu ook maar enigszins zouden verslappen," merkte hij op, „zal de Rus sische vredeswil, indien die werkelijk be staat, niet vermeerderen, maar vermin deren." Adenauer deelde nog mede, dat het vraagstuk van de Duitse Oostgrens niet bij de onderhandelingen met de Ameri kanen ter sprake was gebracht. De markt verkeerde over de gehele v,vf m een kalme stemming. Met het linie in heffjng der distributie, ble- °°g transacties in buitenlandse gra- lager werden geoffreerd. Inlandse granen hadden een goed prijs houdende markt, doch zonder zaken. K p penhaver 54 55 kg was per leveringen April en Mei te koop bij 26,50, terwij voor doorsnee-rogge op dezelfde termij nen 29,50 werd gevraagd. Zomergerst noteerde, al naar kwaliteit van ca 31. tot 33.— en wintergerst werd gelaten voor 'f 29.75. Zoals wij gisteren reeds berichtten, is de recherche op het spoor gekomen van malversaties bij de Hoogovens. Omtrent deze affaire vernamen wij nog, dat het hier gaat om de gedragingen van de 32-jarige p. jj. R. te Velsen, die als bedrijfsleider van een Rotterdams montagebedrijf werkzaam was op het terrein van de Hoogovens. R. sloot volgens de Velsense politie transacties af, die een stafbaar karakter droegen: hij kocht o.m. een partij ijzer van de Hoog ovens voor 65.000 en deed alsof dit voor hemzelf was in plaats 'an voor zijn principaal. Verder werd hij firmant van een in oprichting zijnde firma, teneinde in de nabijheid van de Hoogovens 600.000 kubieke meter zand te doen afgraven. Een deel van dit zand werd doorver kocht aan bouwers en zandschippers. maar dit had minder prettige gevolgen voor de bij deze, naar later bleek, fictieve zand- handel betrokken personen. De aannemers kochten nl. het zand en rekenden er ten volle op, toen zij het materiaal nodig hadden. Er kwam evenwel geen zand. Hetzelfde is gebeurd bij diverse zand schippers, die contracten afsloten, welke, naar later bleek, „op drijfzand waren ge bouwd". Tenslotte gingen de fantasieën van de verdachte zover, aldus deelt de politie verder mede, dat zijn handelingen hem veel geld kostten, waardoor hij soms belangrijke leningen moest aangaan. R. verschafte zich enige keren onder valse voorwendsels, bedragen ter grootte van tien tot vijftienduizend gulden. Toen de schuldeisers lastig werden, zocht verdach te opnieuw naar middelen om met de grootste spoed over geld te kunnen be schikken. Ook dit gebeurde weer onder valse voorwendsels. R- is Donderdag door de politie terzake van oplichting in be waring gesteld. Doordat het vroegere militaire tehuis te Grave niet langer meer ter beschikking van de militairen staat, moet er naar een ander gebouw worden uitgezien. Het be stuur heeft zich tot Katholiek Thuisfront gewend met het verzoek de helpende hand te reiken. Katholiek Thuisfront bleek on middellijk bereid te trachten de benodigde financiën, welke op ca. f 25.000 worden ge schat, bijeen te brengen teneinde in de zo noodzakelijke behoefte van een Katholiek militair tehuis in Grave te voorzien. In de nacht van Donderdag op Vrij - dag heeft zich bij de familie K. in de Bakkerstraat te Hilversum een geval van vleesvergiftiging voorgedaan. De familie had Donderdagavond bij de broodmaaltijd smeerworst gebruikt, welke niet goed rook, zodat men ook niet de gehele worst had opgegeten. Des nachts deden zich bij verscheidene leden der familie verschijnselen van vergiftiging voor, o.a. braken en hevige pijnen in maag en buik. Een ontboden arts achtte de toestand van de vader zodanig, dat hij opneming in het R.K. ziekenhuis noodzakelijk achtte. Ook de politie werd op de hoogte gesteld, die de restanten van de worst opspoorde en toezond aan de rijksdienst voor de Volksgezondheid te Utrecht voor nader onderzoek. Gisterochtend waren de nadelige gevolgen voor de betrokkenen voorbij. Ook de gezondheidstoestand van de vader was zodanig verbeterd, dat hij naar huis kon gaan. 77 De nieuwe secretaris-generaal van de Verenigde Naties Dr Dag Ham- marskjoeld, de 47-jarige Zweedse econoom en diplomaat, werd bij zijn aankomst te New York begroet door zijn voorganger, Trygve Lie, (links) Te Nairobi is Vrijdag officieel bekend gemaakt dat de voormalige commandant van de Britse sector in Berlijn generaal Hinde benoemd is tot algemeen leider van de actie tegen de Mau Mau in Kenya. Hin de geniet de reputatie een „sterke man" te zijn. Onder zijn leiding zal de strijd tegen deze geheime anti-blankenorgani- satie, welke plaatselijk georganiseerd is, op een wijze, zoals ook in Malakka tegen verzetsstrijders wordt opgetreden, met kracht ter hand worden genomen. De werking van het justitiële apparaat zal worden nagegaan om te zien, of de be rechting van ernstige misdaden van ver zetsstrijders kan worden versneld. Twee Kikoejoes zijn Vrijdag ter dood veroordeeld wegens moord op het stam hoofd Waroehioe, die partij tegen de Mau Mau had gekozen. Een derde beklaagde werd vrijgesproken. Zes inheemsen die van medeplichtigheid worden beschuldigd, moeten nog voor het gerecht verschijnen. Tot directeur van het verkoopbureau van de Staatsmijnen is per 1 Januari 1951 benoemd de heer P. A. Zoetmulder uit 's-Gravenhage, chef van de directie eco nomische aangelegenheden van het direc toraat-generaal voor het economisch en militair hulpprogramma van het ministe rie van Buitenlandse Zaken. Nijsse, Cornells Pieter, geb. 14.12.47 te Middelburg, laatste adres: Torendijk 379. KRABBENDIJKE Verschuure, Jacoba, geb. 4.6.98 te Krab- bendijke, laatste adres: Oostdijk, Krabben- dijke. Rijkse, Marinus, geb. 23.9.05 te Wol- phaartsdijk, echtgenoot van Adriana Christiaanse, laatste adres: Grintweg 5. Krabbe-Hoogerland,Jannetje, geb. 6.4.84. laatste adres: Weststraat 30. De Bruine, Johannes Jan, geb. 21.4.05 te Oosterland, laatste adres: Rijksweg A 335; De Bruine. Pieternella F., geb. 4.7.40. laat ste adres Rijksweg A 335; De Jonge, Geert je, geb. 10.2.29 te Oosterland, laatste adres: Groeneweg A 356. De Jonge, Govert, geb. 4.11.88, echtgenoot van M. J. Stouten, laats te adres: Groeneweg A 356. Van Peperstraten, Adrianus Jacobus, geb. 4.2.98, laatste adres: B 54; Van Peper straten, Adrianus Jacobus, geb. 18.12.39, laatste adres B 54; Van Peperstraten, An- thonius Cornells, geb. 7.11.33, laatste adres: B 54; Van Peperstraten, Philomina Johan na, geb. 14.11.29, laatste adres: B 54; Kie vit, Jan, geb. 10.7.33, laatste adres: Jozefs- dreef 11. De Vries, Helena, geb. 7.4.76 te Stave- nisse, laatste adres: Kerkstraat A 313. Brederveld, Jacob, geb. 15.4.24 te Oud dorp, laatste adres: Wijk II, 5 a. De voormalige generaal-majoor Otto Ernst Remer, een neo-nazistische leider, bevindt zich in Egypte, aldus heeft de Westduitse vice-kanselier Bluecher Vrfl- dag te Bonn bekend gemaakt. Men weet niet hoe, maar Remer is zon der visum in Egypte aangekomen. Over een uitleveringsverzoek aan Egypte is nog geen besluit genomen. Remer verdween reeds in Februari. De vorige maand is een arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd. Hij had Zich 27 Fe bruari moeten melden voor het ondergaan van een gevangenistraf van drie maanden wegens belediging van mensen, die hebben deelgenomen aan het complot van 20 Juli 1944 tegen Hitier. Geachte Redactie, Met veel belangstelling las ik de be- schouwing van de Alg. Kath. Werkge- versvereniging en Henk v. d. Maze In Uw blad. Zie ik het goed, dan gaat het bezwaar van de Kath. Werkgevers tegen het voort duren van de taak van het Gew. Arbeids bureau, dat men bij ontslag van een werk nemer toestemming van de Directeur van het GAB moet vragen tenzij beide par tijen met het ontslag accoord gaan. De Werkgevers menen, dat zodra 'n Gerechte lijke instantie is geschapen die het ken nelijk onredelijk ontslag moet beoordelen, het GAB zich moet terugtrekken van een terrein, dat het zijne niet is. Volgens het Buitengewoon besluit Ar beidsverhoudingen is het een Werkgever én Werknemer verboden de arbeidsver houding te beëindigen zonder toestem ming van de Directeur van het GAB. Dit Voor het Haagse gerechtshof hebben zich gisterenmiddag vier bestuursleden en een spelleider van de Haagse speelclub „Cercle Mondiale" te verantwoorden ge had. Zij waren voor het exploiteren van deze club door de rechtbank elk veroor deeld tot 250 boete subs. 50 dagen hech tenis en een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden. Twee van hen, A. M. te Den Haag en F. J. K. te Amsterdam, waren niet versche nen. De drie overigen M. P. te Voorburg, J. F. en L. B. te Den Haag, zeiden in ho ger beroep te zijn gegaan, omdat zij de straf te hoog vonden. Zij beschouwden dit als een principiële zaak, die h.i. met een kleine boete afgedaan had moeten worden. Het betrof hier h.i. geen kwestie van wetsontduiking, maar van interpreta tie van een wetsartikel. De procureur-generaal mr Zaayer, was het daarmee niet eens. „Deze mensen zijn doodgewone wetsovertreders", zo zeide hij, „en als speelclubs een ontspanning in het algemeen dreigen te worden, vormen ze daardoor een groot maatschappelijk kwaad". Hij vorderde bevestiging van de door de rechtbank gewezen vonnissen, behalve ten aanzien van K, in wiens von nis een formele fout zou zitten. Wel vor derde hij voor K, dezelfde straf. Van de zijde der vier hoofdkwartie ren van de padvindersorganisaties wordt meegedeeld, dat met de actie „Mouwen omhoog, ons land moet droog", waarbij de 210.000 ruim werd overschreden, het publiek geneigd was om voor het goede doel meer te geven dan de prestatie waard was. Thans slaat de balans, aldus deze mededeling, wel eens naar de andere kant door. „Wanneer een vertegenwoordiger een jongen van 10 jaar de gehele dag met zijn koffer laat sjouwen voor één heitje, gaat deze man te ver. Wanneer een familie twee padvinders van 15 jaar een bijna complete aardverschui ving in de tuin laat volbrengen voor twee heitjes, dan gaat dit ook te ver en verliest de opdrachtgever de nor male arbeidsproporties uit het .oog Het gaat er de padvinders en pad- vindsters bovendien niet om het werk te verrichten, dat tot de normale bezigheid van beroepsmensen be hoort. In hoofdzaak dienen het die karweitjes te zijn, die anders door de opdrachtgever zelf gebeuren, doch cue tijdrovend zijn en waaraan hijzelf niet toekomt". Bij de padvindsters en gidsen ligt dit eenvoudiger dan bij de jongens. Depar tementen en kantoren hebben werk jes, als het plakken van zegels of ver sjouwen van archieven. Menig open bare leeszaal maakt gebruik van de actie om boeken opnieuw te laten kaften. Voor de jongens is dit soort karwei tjes ook geschikt, doch hun terrein lig meer in het houtjes hakken, koffers dragen, tuin harken, de schuur oprui- men enz. In Breda worden b.v. door de verkenners en padvinders alle vui nisbakken schoongemaakt. kkie De onjuiste opdrachten zijn geiuklug slecht zeer klein m percentage, aldus de vier hoofdkwartieren. hi de radiorubriek „Verklaring en toelichting' heeft de secretaris-generaal van het ministerie van Maatschappelijk Werk, mr Ph. 1Verner, gisteraion een uiteenzetting gegeven van de door de overheid getroffen regelingen ter i oor ziening in het levensonderhoud van de slachtoffers van de watersnood Een der grote gevolgen van de watersnoodaldus mr Werner, nas. i at e landgenoten plotseling zonder middelen van bestaan kwamen. Het was an non een der eerste opgaven, waarvoor de regering stond, om een rege mg t treffen, welke zou kunnen voorzien in het levensonderhoud van e s ar i offers van de ramp. Reeds op de eerste dag na de ramp maakte e er van Maatschappelijk Werk bekend, dat de regeling Hulpverlening Oorlogs slachtoffers van toepassing zou zijn. Deze regeling is vort toepassing op a slachtoffers van deze ramp. die niet óf niet voldoende in hun levenson er tou kunnen voorzien. De regeling komt kort gezegd hierop neer, at ie et een een percentage ontvangt van zijn normaal inkomen. T» XI 1 1"1 verwarring stichten, want men zou kun- In de eerste plaats het percentage: dit is niet voor iedereen gelijk. Het is afhan kelijk van de grootte van het gezin. Een vrijgezel ontvangt 65 pet van zijn normaal inkomen, een gezinshoofd 75 pet en dit percentage wordt hoger naar gelang hei aantal gezinsleden groter is- Het kan op lopen tot 90 pet en in bepaalde gevallen kan het daarboven uitgaan. Deze uitdrukking „normaal Inkomen" kan echter, volgens spreker, gemakkelijk I1CJ.1 llicutu» z. TV4- het inkomen, dat men vroeger genoot- Dit is echter niet zo en het kan zo ook niet zijn. De regeling wil een zodanige hulp verschaffen, dat een redelijke bestaans mogelijkheid verzekerd is. Niet minder, maar ook niet meer. Zou men nu een percentage geven van het inkomen, dat vroeger werkelijk werd genoten, dan zou bet kunnen zijn, dat de verleende hulp beneden een redelijke bestaansmogelijk heid bleef, maar ook, dat men daarboven uiting. Het een. zowel als het ander wordt in de regeling vermeden. Hoe wordt dan het „normaal inkomen" vastgesteld? De regeling noemt een mini mum en een maximum en deze stijgen naar gelang het gezin groter is. Om een voorbeeld te noemen: voor een echtpaar zonder kinderen is het normaal inkomen minstens ƒ39, hoogstens 47 per week Voor een e^tpaar met 8 kinderen is het minstens f 71 en hoogstens 102. Bij ae berekening van de uitkering worden de inkomsten uit anderen hoofde in m.nde- ring gebracht. De besproken regeling vindt toepassing als men de eigen huishouding kan blijven doem Het geval doet zich echter voor, dat vele rampslachtoffers niet in eigen wo ning zijn blijven wonen of met tijdelijk een andere eigen woning hebben gekre gen maar zolang bij anderen hun intrek hebben moeten nemen, betzij in hun woon plaats zelf, hetzij daarbuiten. Indien nu deze kwartiergevers kost en inwoning verschaffen, kunnen zij voor één persoon f 2.50 per dag ontvangen; voor 5 personen is het f 9 per dag en voor elke persoon daarboven 1.25 per dag. Voor het geval uitsluitend huisvesting of alleen voeding wordt verschaft, gelden weer andere voor zieningen. Voor allerlei persoonlijke uitgaven ont vangt een echtpaar zonder kinderen een z.g. „zakgeld" van 9 per week; een echt paar met kinderen 8 en daarboven 2 voor kinderen beneden 10 jaar, 2 voor kinderen van 10 tot 18 jaar en 3 voor kinderen boven 18 jaar; alleenstaanden ontvangen 3 of 4 per week- Ook op de uitkeringen voor inkwartiering en zak geld worden inkomsten uit anderen hoof de in mindering gebracht- Sinds kort is hier een belangrijke wij ziging ingevoerd, ingevolge welke inkom sten uit arbeid en bedrijf niet meer ten volle in mindering worden gebracht. In dien nl. het gezinshoofd of een ander ge zinslid in het rampgebied werkt, wordt niet meer dan 50 pet van de verdiensten in mindering gebracht: indien buiten het rampgebied wordt gewerkt, wordt niet meer dan 70 pet van de verdiensten in mindering gebracht. Onder de verdiensten worden verstaan de netto verdiensten, d.w.x. na aftrek van de noodzakelijke ver wervingskosten. Vooralsnog geldt, dat met vermogensbezlt geen rekening wordt ge- houden. geldt o.a. niet bij wederzijds goedvinden bij dringende redenen in de wet genoemd (ontslag geven en nemen op staande voet), enz. De Directeur van het GAB wordt bij zijn beslissingen geadviseerd door een Commissie en sub-Commissies, samenge steld uit een lid-werkgever en een lid werknemer. Het BBA draagt nu een tijdelijk karak ter, zoals de considerans van de wet zegt „in afwaohting van het tot stand komen van een nadere wettelijke regeling". Hoe heeft dit ontslagverbod nu in de afgelopen jaren gewerkt Door het grote gebrek aan arbeids krachten na de bevrijding werden de ar beiders sterk aan de bedrijven gebonden. Dit is van niet te onderschatten beteke nis geweest voor de wederopbouw van het bedrijfsleven. Voor de arbeiders betekende dit dik wijls een groot offer, omdat zij bij veran dering van werkkring meer konden ver dienen. Gezien de loon- en prijspolitiek, die de Regering noodzakelijk achtte hebben de arbeidersorganisaties hieraan medege werkt. Maar nogmaals de arbeiders heb ben door zelfdiscipline hiervoor grote of fers gebracht. Mede hierdoor is het eco nomische leven weer op peil gebracht. Door omstandigheden, die hier gevoeg lijk buiten beschouwing kunnen blijven, is het aantal werklozen niet onaanzien lijk gestegen. De Werkgevers gaan nu de toestemming van het GAB als een belemmering be schouwen voor hun persoonlijke vrijheid van handelen in hun onderneming, en wil len weer zelf beslissen, of zij arbeiders al of niet zullen ontslaan. Moeten wij nu weer terugkeren naar de toestand van rechteloosheid voor de ar beiders 7 Dat zij naar willekeur kunnen worden ontslagen en aangenomen Naar gelang de wet van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt Wij zijn met Henk v. d. Maze ervan overtuigd, dat dit zeker niet leeft bij de leiding van de Kath. Werkgevers, maar wij zijn er evenmin van overtuigd, dat deze sociale opvattingen bij alle werkge vers leven. De Beroepsrechter zal bij kennelijk on redelijk ontslag de arbeiders tegen wil lekeur beschermen en daarom moet de taak van het GAB verdwijnen, zijnde een overbodige figuur, zeggen de Kath. Werk gevers. Zal dit de oplossing brengen Voors hands geloven wij dit niet. Schijnbaar is ook de Regering hiervan niet overtuigd, althans in de Memorie van antwoord van 15 April 1952, waarin deze materie aan de orde komt, blijkt de.taak van de Gew. Arb. Bureaux te zijn ge handhaafd. Wij kunnen dit alleen maar toejuichen. De ervaring bij geschillen tussen werk gevers en werknemers bij civiele vorde ringen is, dat deze procedures maanden lang duren. De arbeiders als de econo misch zwakkeren kunnen op de uitspraak niet wachten en zijn dus voor hun onder houd aangewezen op de Dienst van So ciale Belangen. Wij vrezen, dat. bij een regeling als door de Kath. Werkgevers voorgestaan, dit dezelfde weg zou opgaan. Inschakeling van de Beroepsrechter accoord. Mits deze instantie maar vlot werkt en de arbeider spoedig rechtszeker heid verschaft. Hieraan zijn wij echter nog lang niet toe. Daarom prefereren wij de huidige rege ling van het BBA, omdat deze in de afge lopen jaren uitstekend heeft gefunction- neerd. In het belang van werkgever en werk nemer W. (Van onze correspondent). De 56-jarige expediteur M. de B. uit Nijland liet gisteren het leven, toen hij met zijn veeauto op de Rijksweg tussen Sneek en Bolsward ln botsing kwam met een truck van de coöperatieve condensfa- briek „Friesland" uit Leeuwarden. Het ongeluk gebeurde, toert De B. met zijn auto uit een zijweg kwam gereden. Bij werd met zware verwondingen in hel R. K. Ziekenhuis te Sneek opgenomen waar hij korte tijd later is overleden. Enkele schapen in de veewagen werden gedood. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 7