BRUINISSE opnieuw onder water gelop en Binnendijken braken toen storm plotseling ging liggen Socialisten zijn het niet eens over Malenkof's koers MULO WIL EEN APARTE WETTELIJKE REGELING Ongevallen eisten zeven doden BOSBRAND WEER HAD EEN DRUKKE ZONDAG „Onze bisschoppen zullen er van opkijken!" Uitwisseling begint op 20 April Carthage wilde scheiden met JBAGBLADi VOOR SCHIEDAMENJOMSTREKEN Nieuive vloed van naastenliefde docli ook van het water Stichting 1853-1953 doet beroep op door onmacht overrompelde parochies W oordenwisseling met ouders had noodlottige afloop Maandag 13 April 1953 A Be van: „Alleen maar eigenbelang der Russen" Vandalen vernielden hunnebedden Andere wens: overal „vierjarige school" Jongens staken „voor de aardigheid" hei aan Lekenbrief aan katholiek Nederland Pan Moen Djon Vanmiddag „Generale repetitie" Hongaarse joden vrijgelaten Zó vielen de punten V. WEERBERICHT Noordelijke Noordzee leeggeblazen Dijk tussen Bruinisse en Oosterland doorgebroken Andere doorbraken In Bruinisse was het erger Waren wij verleden jaar nog be ducht voor grote gevaren, welke toen het MULO-onderwijs bedreig den, thans mogen wij met vol doening constateren, dat althans de ergste bedreigingen zijn afgewend; een en ander o.m. dank zij de acties^ door de MULO-organisaties ge zamenlijk dan wel afzonderlijk ge voerd. Meisje door auto overreden Motorrijder botste tegen luxe-auto Auto driemaal over de kop BIJNA 25 HA PROOI DER VLAMMEN Wij moeten die vreugde uiten Klinkende liefde Mijnongeval Knaapje onder boerenkar Kind uit raam gevallen Zoon schoot vader neer en pleegde daarna zelfmoord Voetbal-uitslagen van de Eerste-klassers De weerverwachting van het KNMI, geldig van hedenavond tot morgenavond luidt: Wisselend bewolkt met enkele buien. In de nacnt zwakke tot matige, overigens matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid-West en Noord-West. Vannacht hier en daar lichte nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Dinsdag 14 April: Zon op 5.46 uur, onder 19.35 uur. Maan op 5.29 uur, onder 21.11 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Vï Am Lfvtll ïisinaA tlTOfAYi VflTITIJïOilt Met Schouwen-Duiveland blijft het rampspoed. Verklaarde de minister van Verkeer en Waterstaat verleden week nog, dat de problemen, welke zich daar voordoen, moeilijker zijn dan ooit bij het afsluiten van de Zuiderzee voorkwamen, gisteren en vannacht is de waarheid van deze woorden onverwacht maar overduidelijk bevestigd. Er zijn namelijk opnieuw enkele dijkdoorbraken voorgekomen en het merkwaardige daarbij is wel, dat deze keer geen harde Noordwester de schuld had, maar een Zuiderstorm, die al te plotseling ging liggen. Het gevolg van een en ander is, dat Bruinisse vannacht weer onder water kwam te staan en dat er voor de bewoners voorlopig geen kijk is op terugkeer. De overstroming is geheel onverwacht I ter, die bij laag water droogvallen. De overstroming is geheel^onvei^ Jn Brouwershaven ig een kleine zand_ 'zakkendijk bezweken, die een blok hui zen beschermde. Ook hier begon men ge lijk overal elders terstond het gat te dichten, In enkele straten van Zierikzee is gisteravond enig polderwater gelopen. gekomen. De verwachting hoog tij geen standen zouden voorkomen, welke veel afweken van die van de gettl- tafel. Het werd Zondagmiddag echter een halve meter hoger. Het K.N.M.I. in De Bilt gaf oijs daar van de volgende verklaring Zaterdag stond op het Noordelijke deel van de Noordzee een nogal zware Zui derstorm. Als gevolg hiervan werd het water als het ware uit het Noordelijke deel van de Noordzee weggeblazen en daarvan was weer het gevolg dat betrek kelijk veel water uit het Zuidelijke deel van de Noordzee naar het Noorden kon stromen. De storm is vrij plotseling opgehou den waardoor het water dat naar het Noorden was gelopen, weer terugstroom de. Deze terugstroming heeft, zo ver klaarde het K.N.M.I-, in het Zuidelijke deel van de Noordzee, dus aan de kusten van ons land, plotseling extra hoog water veroorzaakt. Een dergelijke hoge waterstand was vol gens het K.N.M.I- niet te voorzien, omdat men hier niet beschikte over gegevens, waaruif kon worden afgeleid hoeveel de oorspronkelijke verlaging van de water stand is geweest in het Noordelijke deel van het Noordzee-gebied, bijvoorbeeld op de kust van Schotland. Door dit buitengewoon hoge getjj nu, dat het water hoger deed stijgen dan na 1 Februari het geval was, was de druk van het water tegen de oude binnendijk tussen Bruinisse en Oosterland zo sterk, dat de dijk gisterenmiddag omstreeks vier uur weer op 'n plaats is bezweken. Het wa ter stroomde daardoor de Bruinissepolder, die ongeveer vier weken droog was, op nieuw binnen. Op twee andere plaatsen werd de dijk door het hoge water over spoeld- Ook op andere plaatsen ontstonden ga ten in binnendijken en stroomde het wa ter de polder weer binnen, maar gelukkig zijn nergens persoonlijke ongelukken gebeurd. Zo is in de Westdijk van het eiland een kleine zandzakkendijk doorgebroken, die de polder Burgh en Westland be schermt. Bjj laag water was hier tegen elf uur Zondagavond het herstel al zover gevorderd, dat men weer over de dijk kon rijden. In Burgh is in de kom van de ge meente een zandzakkendijkje doorge broken, waardoor ter plaatse op de straatweg van Haamstede naar Burgh een meter water kwam te staan. De J hier echter niet gevaar- I ijk. want er liggen hoge gronden ach- werkt en op de grond geworpen. Zierikzee en Bruinisse waren vannacht enige tijd gestoord. Bij Herkingen heeft de nooddijk het gehouden. Slechts een zeer geringe hoe veelheid water is er gisteren overheen gevloeid en toen in de namiddag gisteren de wind ging liggen kon het verster- kingswerk des te gemakkelijker door gang vinden. Ook de polder Dreischor kon gistermid dag nog net behouden blijven. De Schouwense dijk, die destijds met zoveel moeite door militairen werd ge dicht, heeft geen enkel gevaar gelopen. Erger dan op al deze plaatsen was het echter bij Bruinisse- Het gat dat daar gis termiddag in de dijk sloeg werd spoedig breder en dieper en in de avond werd het geschat op 30 a 40 meter breed en drie meter diep. Met man en macht werd er gewerkt aan het herstel omdat men bang was voor het hoge water van vannacht. Immers als het water dan zo hoog zou komen opzetten, als men vreesde, dan zou dit betekenen, dat de 1200 mensen, die weer in het dorp wonen, opnieuw naar de zolders zouden moeten verhuizen. Hoe men ook heeft gewerkt, heel de Zondagmiddag en -avond, het heeft niet mogen baten. Toen het tij vannacht kwam opzetten, was het gat nog altijd open en door de Oude Dijk stroomde het water de polder, die 780 hectare groot is, weer binnen- Vanmorgen stond in het dorp enkele tientallen centimeters water. In de gegeven omstandigheden heeft de burgemeester van Bruinisse bepaald, dat T-i i ----- oj.mui ficiiiccatci van jdi u r waren ook enige gevallen van kort- j voorlopig de terugkeer van geëvacueerden Sluiting maar vannacht is het water naar Bruinisse verboden is. Hierop zal weer afgevloeid. Dg telefoonlijnen naar strenge controle worden uitgeoefend. Een aantal vertegenwoordigers van socialistische partijen in verschillende landen hebben in het afgelopen week einde op een driedaagse bijeenkomst van het algemeen comité van de socialistische internationale te Parijs van gedachten ge wisseld over de jongste Russische stappen. Duidelijk kwam het verschil van mening, dat tussen de verschillende delegaties be staat met betrekking tot de kwestie van het Europese leger en de eenmaking van Europa, gezien in het licht van de ge beurtenissen in het Kremlin, aan het licht. De Franse socialist Guy Mollet was van oordeel, dat de jongste Russische houding een vermindering van de defensie-in spanning rechtvaardigt. Deze opvatting werd bestreden door de Britse links- socialistische leider Aneurin Bevan en de Belg Larock. Bevan beide, dat de jongste Russische maatregelen zijn ingegeven door eigen belang. „Indien de Russen werkelijk vrede wensen, zouden zij de Duitsers wel in staat stellen vrije verkiezingen te hou den om over hun toekomst te beslissen", aldus redeneerde hij. Bevan geloofde, dat de gehele achtergrond van de zaak is, dat de communisten de onmogelijkheid inzien om China bij een oorlogseconomie te in dustrialiseren. De Westduitse socialistische leider Ollenhauer zeide, dat er vier grote pro blemen zijn waaraan men de eigenlijke bedoeling van de Russen kan toetsen In de provincie Drenthe is men zeer verontwaardigd over het feit, dat van dalen bezig geweest zyn vernielingen aan te richten aan de Hunnebedden van Havelte en Westervelde (Norg). Met gebruikmaking van stevige palen 4Aaeion. u. als hefbomen zijn n.l. verschillende enor- estand was hier echter niet gevaar- 1 me dekstenen van de staande stenen ge- (Van onze Utrechtse correspondent). Aldus constateerde de voorzitter van de vereniging voor R.K. Mulo-onderwjjs, de heer W. A. Brassé, op de Zaterdag te Utrecht gehouden algemene vergadering *tiner organisatie. Met voldoening stelde hjj verder vast, dat het een grote geruststelling geeft uit de uitlatingen van minister Cals cn andere vooraanstaande autoriteiten, tc kunnen voncludercn, dat het Mulo een onmisbare schakel in ons onderwjjs wordt geacht. Maar wij moeten ons door die optimis- t'-sche klanken niet in slaap laten wiegen; "og minder is er reden om te gaan rusten bij hetgeen wij thans bereikt hebben en hoogstwaarschijnlijk wel zullen behouden, 2o vervolgde de voorzitter. Wij moeten onze blik gericht houden op de toekomst, want er zijn zo nogal enige desiderata, welke dringend verwezenlijking behoeven, lot deze desiderata behoren: 1. een aparte wfttelijke regeling voor het Mulo-onder wijs; 2. in principe pariteit met de lagere klassen van de Middelbare school; 3. een nauwkeurige omschrijving van de voor rechten, verbonden aan het Mulo-onder- wijs en van het Mulo-diploma met het °og op de aansluiting aan verdere studie mogelijkheden; 4. een eigen inspectie; 5. een mogelijke wijziging in de naam van de Mulo-school, waardoor haar karakter duidelijker tot uiting komt; 6. een nieuwe regeling der te eisen bevoegdheden; 7. het streven naar de vierjarige school over de gehele lijn; 8. verlaging van de leerlingen- schaal; 9. hervorming van het examen, .zodat mogelijkheden voor goed onder wijs worden geschapen en deze mogelijk heden niet te persen in het keurslijf van examen-eisen. De voorzitter gaf voorts een overzicht van de werkzaamheden in het afgelopen jaar. Het aantal (352) aangewezen scholen bleef vrijwel stabiel, evenals het aantal (1736) leden van het werkorgaan. De vereniging is doende cursussen voor te be reiden in paedagogiek. Tot slot wijdde de heer Brassé een woord aan het eeuwfeest van het herstel der kerkelijke hiërarchie en aan de grote invloed van dit herstel op het onderwijs. Hij herinnerde aan de plicht, onder de geschapen omstandig heden de roeping te blijven vervullen: de opvoeding en vorming van de jeugd van ons land. Nadat in de ochtendvergadering de jaar stukken waren goedgekeurd en de geeste lijk-adviseur de aanwezigen had toege sproken, hield na de pauze de heer F. A Wagner van het Kon. Instituut voor de tropen te Amsterdam een rede over de geestelijke achtergrond van de primitieve kunst. namelijk: Korea, het Oostenrijkse vre desverdrag, de eenwording van Duits land en de invrijheidstelling van de Duitse krijgsgevangenen, die nog in de Sovjet-Unie gevangen worden gehou den. Samen met Mollet pleitte Ollenhauer er voor, in afwachting van eventuele Rus sische stappen op deze terreinen, niet te veel haast te maken met het Europese verdedigingsverdrag. Zij steunden het standpunt van de Oostenrijkse vice- kanselier Schaerf, die zich uitsprak voor een reeks viermogendhedenconferen- ties over de belangrijkste geschilpunten tussen Oost en West. De Nederlandse afgevaardigde, jhr van der Goes van Naters, zeide dat zijn partij sterk vóór een „klein Europa" is, dit is dus de economische cn politieke inte gratie van de zes landen van de K.S.G. De afgevaardig<ien van ge Ver enigdeA aties en de Noord-Korea- nen zijn te Pan Moen Djon tot een accoord gekomen. Over de hoofdpunten werd overeenstem ming bereikt. Foto boven: de afgevaardigden van de V N.: v.l.n.r. It.-kolonel William Welch Vi ®re<J°?l' c°fnrnandant James E. ,uJj ashing ton; kolonel Wmard Carlock uit Texas; schout- bij-nacht John Daniel uit Philadel phia, leider van de groep; kolonel fe r, tm'J> Seoel; kolonel Dou glas Cairns, uit Californië; lt.- kolonel Harry Odren uit Noord- Dakota en lt.-kolonel Leo JDu- lacki uit Nebraska. Onder v.l.n.r.: de delegatie der Noordelijken te Pan Moen Djon: kolonel Hsioh Tsing-Hwa, China; kolonel Wang Chien, China: generaal Lee Song Cho, Korea: kolonel Lee Pyong II, Korea en kolonel Ju YonKorea. Op een onbewaakte overweg in de spoorlijn Hengelo-Oldenzaal is een bijna vierjarig meisje uit bet gezin Westerhof, woonachtig in Hengelo, Zaterdag tegen een passerende trein gelopen en gedood De 12-jarige F. K. uit Grootebroek is Zaterdagmiddag in Grootebroek, toen het stuur van haar fiets het rijwiel van een vriendinnetje raakte, gevallen en door een achterop komende auto overreden. Het meisje was op slag dood. Toen de 44-jarige motorrijder B. uit Nieuw-Vossemeer met zijn gezin van vijf kinderen bij de zusters te Nispen geëca- cueerd. te Roosendaal op de Rondweg links afsloeg werd hij gegrepen door een luxe auto uit Limburg die uit de richting Breda kwam. De motorrijder, die van Bergen op Zoom kwam, werd in zorgwek kende toestand opgenomen in het R.K. ziekenhuis „Charitas" waar hij spoedig overleed. In de nacht van Zaterdag op Zondag werd een automobilist op de Rijksweg tussen Hoorn en Enkhuizen in de ge meente Blokker verblind door het licht van een tegenligger, waardoor hij een voor hem rijdende bromfietser te laat op merkte. De automobilist remde zo krach tig, dat zijn auto drie maal in de lengte-as over de kop sloeg en in de berm terecht kwam. Van de vier inzittenden kreeg de 31-jarige C. F. uit Hoorn een zware her senschudding. Hij is Zondagmorgen in een ziekenhuis te Hoorn aan de gevolgen daarvan overleden. (Van onze correspondent) Ruim twee honderd brandweerlieden en militairen en enige tientallen wande laars hebben gisteren op drie plaatsen in de gemeente Apeldoorn strijd geleverd tegen het vuur op met vliegdennen be plante heide In totaal bijna 25 ha werd een prooi Gisteren is in alle katholieke kerken van Nederland van de kansel een schrijven voorgelezen, dat ditmaal nu eens niet van „herderlijke afkomst" was. Het was een lekenbrief van het bestuur van de Stichting 1853-1953, met een oproep tot de „beminde gelovigen, die niet minder dan beminde, ook beminnende gelovigen zijn" om, nu de parochiële inilddadiglieidsrace in velband met de nationale ramp afgelast werd, gul te offeren tijdens de collecte, die Zondag 19 April a.s. gehouden wordt om een stoffelijk hulde blijk te kunnen aanbieden aan het Nederlands Episcopaat ter geiegenlveid van de viering van „Honderd Jaar Kromstaf". In de annalen van de katholieke Kerk in ons land zal deze brief historisch geboekstaafd worden omdat het de eerste keer is, dat de bisschoppen het opstellen van een van de kansels voor te lezen brief hebben overgelaten aan leken. De tekst van de brief luidt: Geloofsgenoten, ZIJ, die vandaag een ogenblik Uw aan dacht vragen, behoren voor het meren deel, precies als U, in de banken thuis in plaats van op de preekstoel. Zij vormen het bestuur van de Stichting 18531953, die onder meer ten doe) heeft, een huldeblijk bijeen te brengen voor het Hoogwaardig Episcopaat ter gelegenheid van het Eeuwfeest van het herstel der Kerkelijke Hiërarchie- De K.R.O. is voor de stichting een actie begonnen die een groot succes beloofde te worden. Toen kwam die fatale dag, de le Februari, waarop ons land slachtoffer werd van de ramp, die ogenblikkelijk de naam ont ving van „De Nationale Ramp". Zij trof inderdaad de gehele natie, niet slechts materieel, doch ook geestelijk en door dit laatste te doen, gaf zij ook en in niet ge ringe mate, reden tot vreugde- Want wat was het bij alle ellende, door de ramp veroorzaakt, geen vreugde te zien, hoe één wij, Nederlanders zijn bij ai onze verdeeldheid! De Stichting 18531953, zich, niet 'minder dan welke Nederlandse instelling ook, be- Het eerste convooi zieke en gewonde krijgsgevangenen in Noord-Korea ver trekt Dinsdag naar Pan Moen Djon. zo meldt het persbureau „Nieuw China Het zal uit 23 voertuigen bestaan. Met de uitwisseling zal men echter pas 20 April beginnen. Een verzoek van de geallieerden om dit tijdstip te vervroegen, werd tijdens de onderhandelingen van Zondag door de communisten afgewezen. Krachtens de Zaterdag ondertekende overeenkomst zal de uitwisseling binnen twintig dagen geschieden, hetgeen, gezien de Zondag overeengekomen begindatum inhoudt, dat de uitwisseling op 10 Mei ge ëindigd moet zijn. Het opperbevel der V.N. heeft Zondag bekendgemaakt, dat Maandagmiddag een generale repetitie voor de komende uit wisseling van zieke en gewonde krijgs gevangenen zal worden gehouden. Aan deze oefening, genaamd „kleine heks", zullen Britse en Zuidkoreaanse soldaten en Amerikaanse mariniers deelnemen allen onder leiding van generaal Lionel MacGarr. wust, dat er op dat ogenblik slechts één zaak aan de orde was: de nationale ramp en slechts één gironummer: dat van het Nationaal Rampenfonds heeft de in zameling voor het huldeblijk aan het Hoogwaardig Episcopaat en dit met volledige instemming van de K.R.O. ge staakt- echter zijn wij weer enige maanden verder. De ergste nood is gelenigd en het leven even hard als mild staat ons nauwelijks toe achterom te schouwen; het dwingt ons vooruit te zien en door te gaan. En zo, voortgaande zoals het leven ons gebiedt, arriveren wij binnen enkele weken bij ons feest, het feest van de Nederlandse Katholieken, van het herstel der Kerkelijke Hiërarchie. Het zal een sober feest zijn, een vooral geestelijk feest, doch een feest in de werkelijke zin des woords. Wij zijn vervuld van dank baarheid en daarom kan deze herdenking ons niet anders dan tot diepe vreugde stemmen; wij moeten die vreugde uiten. Dat zullen wij doen in enige stijlvoile manifestaties, die ervan zullen getuigen, dat, wij ons in de afgelopen honderd jaren inderdaad geëmancipeerd hebben; dat zul len wij vooral doen in die hoogste uit drukking onzer mystieke Gemeenschap: het Misoffer. Maar nu deze vraag aan U: Moeten wij onze vreugde toch ook niet stoffelijk j tonen? Wjj, het bestuur van de Stichting 18531953, menen van wel. De genade bronnen der Sacramenten, waartoe de Bisschoppen ons voeren, zjjn onuitputte lijk. Dus kan onze dankbaarheid moeilijk anders dan onuitputtelijk zijn. En wij menen, dat wij ook iets van die onuitput telijkheid moeten doen blijken doordat wjj, ondanks 't feit, dat wij de laatste tijd zoveel hebben moeten geven, nu toch geen verstek laten gaan, maar ook met een stoffelijk huldeblijk onze Bisschoppen verrassen. drukken in de stof. Zo dragen wij op hoogtijdagen onze bloemen naar de Kerk; zo omgeven wij het Mysterie met aardse luister; zo heeft eenmaal de gemeenschap der gelovigen de sublieme kathedralen ge bouwd, welke tot in onze dagen getuigen, dat Europa Christelijk is- Als U er over denkt zoals wij, dan zegt U: Maar natuurlijk! Wij treden straks, over enkele weken, niet voor onze Bis schoppen aan met lege handen; wij zullen onze dankbaarheid en vreugde dan ook stoffelijk doen blijken; onze Bisschoppen krijgen ook een waardig stoffelijk hulde blijk. Waar gaat het nu echter precies om? Kijk: enige parochies hebben reeds in klinkende munt hun dankbaarheid be wezen, maar de meeste evenwel nog niet. Zij hebben de kans niet meer gekregen zij wilden wel en wat graag, maar zij bonden niet. Overmacht! Als nu deze parochies, deze door overmacht overrom pelde parochies, de volgende week eens in één collecte hun dankbaarheid toonden. Wij doen U het volgende voorstel: Wij de beminde gelovigen, die niet minder dan beminde, beminnende gelovigen zijn die hun Bisschoppen, naar Zij hopen en willen, beminnen in de op rechtheid, de volledigheid, de diepte van de Goddelijke liefde besluiten van daag om de volgende w tk Zondag onze liefde te doen klinken- Wij brengen een huldeblijk bijeen, dat onze Bisschoppen Hun zorgen zal verlichten, vooral omdat het een bewijs is van onze dankbaarheid. Wij met onze gezinnen, met onze kin deren. wat kunnen ons de zware zorgen deren als wij weten, dat die zorgen aan ons gezin, aan onze kinderen wel be steed zijn? In dat grote mystieke gezin, dat in ons vaderland in gezonde, nor male verhoudingen is gegroeid dank zij het herstel der Kerkelijke Hiërarchie, dragen onze Bisschoppen de zorgen van de ouders. Laat ons Hun doen weten, dat Hun zorgen wel besteed zijn, en dit ook doordat wij stoffelijk blijk geven van onze dankbaarheid. Laat ons Hun een verrassing bereiden, laat ons Hen ontroeren door Hun testbaar de geluk kig'makende zekerheid te geven, dat wij weten, wat Zij voor ons doen en dat onze kinderlijke liefde naar Hen uitgaat in kinderlijke onstuimigheid. De volgende week! En dan, over nog enkele weken, het feest! Onze Bis-schop pen zullen ervan opkijken. Daarvan houdt zich overtuigd. Het bestuur van de Stichting 1853-1953. Naar bet Britse Zondagsblad „Obser ver" meldt, zijn dr Laszlo Benedek en dr Imre Zador, resp. directeur en eerste geneesheer van het Joodse ziekenhuis te Boedapest, en hun twee assistenten, die onlangs werden gearresteerd, weer vrij gelaten. Ook de voormalige economische dictator van Hongarije, de Jood Zoltan Vas, die in Januari werd aangehouden, IXIot mot lono lmnrfon is in vrijheid gesteld. Hij is echter niet l\iel met lege handen in z„n vroegere functie hersteld. Het DE mens bestaat uit ziel en lichaam, I blad zegt, dat berichten uit de Hongaarse en leeft hij niet van brood alléén, hij hoofdstad de indruk geven, dat het hui- leeft ook niet zonder brood. Wij be- dige regiem aldaar zijn politiek in c-ver- doelen: ook de stof is hem eigen en hel eenstemming wil brengen met de nieuwe ligt in zijn aard, het geestelijke uit te I koers van het Kremlin. van het vuur, dat een gemakkelijk spel had in de krukdroge heide- De grootste brand, waarvoor Zondag middag om goed drie uur de bosbrand- weer van Hoenderloo en Beekbergen en de brandweren van Apeldoorn en Beek bergen werden gealarmeerd, woedde in de heide op het landgoed „De Krim" in Hoenderloo. Twintig ha heide met vliegdennen ging bij deze brand verloren. Achteraf bleek, dat hier twee jongens van de Stichting „Hoenderloo" voor de „aardigheid" een stukje heide in brand hadden gestoken. Het vuur greep echter zo snel om zich heen, dat ze geen kans zagen de gevolgen van hun overmoedige daad tot het uiter ste te beperken. Ze sloegen toen alarm, waarop de vrijwilligers van de bosbrand- weercorpsen van Hoenderloo en Beek bergen en de brandweren van Apeldoorn en Beekbergen in actie kwamen. Ruim twee uur leverden deze vrijwilligers een harde strijd tegen het vuur, dat zich moei lijk liet bedwingen. De jeugdige brandstichters werden aangehouden en na verhoor door de po- itie overgegeven aan de leiding van de Stichting die beide knapen een verdiende straf oplegde. Bij de twee andere branden ging bijna 4 ha heide verloren. De eerste brand melding kwam Zondagmiddag om 12-12 u- binnen op de centrale van de Veluwse Bosbrandweer te Apeldoorn. Er woedde een brand in de heide van het Orderbos te Apeldoorn. Vermoedelijk is hier een achteloos weggeworpen sigarettenpeukje de oorzaak van de brand geweest, die bestreden werd door de in Willem III- kazerne gelegerde militairen en door de Apeldoornse brandweer. Twee ha heide werden een prooi van het vuur. Om half vijf kwam tenslotte de melding binnen van een heidebrand op het terrein achter de Julianatoren. Hierbij gingen eveneens twee ha heide met vliegdennen verloren- Op de 485-meterverdieping van de mijn „Willem Sophie" te Kerkrade-Spekholzer- heide raakte Zaterdagavond de 31-jarige meesterhouwer, dienstdoend hulpopzich ter, Math. Jopen uit Kerkrade, zodanig bekneld, dat hij aan zijn verwondingen overleed. J. was gehuwd en vader van een kind. Te Lieshout raakte het 11-jarig zoontje van landbouwer Vogels bij het omslaan van een met paard bespannen kar zo ernstig tussen kar en grond bekneld, dat de jongen op slag werd gedood. In een onbewaakt ogenblik viel de anderhalf jarige Hansje T. uit het raam van de ouderlijke woning in de Bossche- straat te Delft. Het kind maakte een val van ongeveer 4% meter en werd ernstig gewond opgenomen in het gasthuis al waar het aan de verwondingen is bezwe ken. In het huis van het gezin Van der T„ wonende aan de Parkweg te Voorburg heeft zich Zaterdagmiddag een drama af gespeeld. De 22-jarige zoon kreeg name lijk een woordenwisseling met zjjn ouders, die hem zjjn geregeld 's avonds laat thuis komen verweten. De jongeman, die in het bezit bleek te zijn van een revolver, schoot in drift zjjn vader in de buik en richtte daarna het vuurwapen op zichzelf. In hel bijzijn van de moeder die hevig ontsteld was, klonk toen een tweede schol dat door het hoofd van de jongeman ging. Vader cn zoon werden in ernstige toe stand in het ziekenhuis St Antoniushove te Voorburg opgenomen, waar de laatste eniger tijd later overleed. Vorig jaar heeft de jongeman een her- sensschudding gehad en het schijnt niet uitgesloten te zijn dat hij tengevolge daar van nog geestelijk gestoord was. A: Sneek—GVAV 0—2 1—1 3—0 Ensch. BoysHeracles 3—2 NEC—RCH 0—2 2—0 B: 0—0 I—0 StormvogelsEnschedé 3—3 Blauw Wit—Ach'lles 1—1 Elinkwjjk—AGOVV 0—0 Leeuwarden—Heerenveen 6—0 Be Quick—DWS 0—2 C: 5—1 SVV—Theole 4—0 1—1 2—5 3—2 Longa—Sparta 1—4 3—2 D: NAC—RBC 4—2 ADO—PSV 1—0 1—0 XerxesLimburgia 1—2 BiejjerheideDHC 1—1 MauritsHermes-DVS 2—1 1—1 HOCKEY 3—1 ONDANKS hel feit dat de „Carthage",! v'j<n de ..Carthage" af liep een zware tros, het Franse schip, dat in de nacht d'e °P bet schip zelve gesteund werd door van 31 Januari op 1 Februari tijdens een trektros, die over een enorm katrol- de storm op het Scheveningse strand blok liep. De zware tros van staaldraad sloeg, Zondagmiddag zelf dapper met haar schroef meewerkte en zelfs genegen was haar neus een paar graden meer zee waarts te richten, is men er toch niet in geslaagd het logge gevaarte weer in zijn element te brengen. Twee zware sleepboten van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst de „Schelde" en de „Waterweg" waagden de poging gistermiddag, toen hoog water en tamelijk gunstige wind hoopgevend leken. Duizenden waren naar de Scheveningse boulevard getrokken om de slepers, die als hijgende trekhonden in de trossen hin gen, aan de slag te zien. Om elf uur des morgens waren de slepers aangekomen en met behulp van een kotter werden de trossen overgebracht. Van het voorschip verdween in zee en eigenlijk was het enige wat men van het trekwerk zien kon, dat de sleepboten met enorme rookplui men en de achterstevens diep naar de zeespiegel gedoken, bezig waren met ruk ken en trekken. Al dit zware werk heeft echter niet mogen baten en om kwart over drie werden de pogingen voorlopig opgegeven. Een van de sleepboten voer terug naar Hoek van Holland, de ander begaf zich naar Terschelling, waar een nieuw karweitje wacht. Het is nog niet bekend wanneer een nieuwe poging zal worden gedaan om de „Carthage" weer op de zilte baren te brengen. Ter voorbereiding van dit sleep- werk is op het Scheveningse strand, voor het Seinpost-restaurant, een groot bassin gegraven met behulp van graafmachines en bulldozers.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1