DE PRIJSPOLITIEK VOOR MELK EN ZUIVEL „Kerkmuziek is geloofsuiting" Verheugende bloei van koorzang in Nederland Feestconcert vereniging St. Gregorius- Naasten! ief de-rallye bezorgde ^stille helden" meer dan een gezellige dag V Druk „grensverkeer"' in Zuid-Limburg PATER LOOP KON ZIJN VREUGDE NIET OP EERSTE BOLLENZONDAG „Nou moest ik nóg alleen gaan" Rode aanval op stad in Laos verwacht De straatprijs voor melk binnenkort vrij mm mm m Vrouw met fosfor vergiftigd Weer vier ton er bij In het Concertgebouw In 3 maanden 1700 smokkelaars op de koffie Koninklijk bezoek aan Buren MAANDAG ï3 APRIL 1953 PAGINA 7 Een handdruk Wij zagen één gebaar, dat wij niet licht meer zullen vergeten: in een der vier stampvolle zalen, in de toneelzaal van het seminarie „Hageveld", dankte pater Loop, de directeur van de „Bond zonder Naam" in zijn korte toespraak uiteraard ook al deze sterrit-automobi- listen. En terwijl alle vaders en moe ders, de gefêteerden van deze onvergete lijke dag, enthousiast applaudisseerden, zagen wij een eenvoudige moeder, een heel simpel mensje, dat toevallig aan het middenpad zat. Ze onderbrak ineens haar applaus, greep heimelijk de hand van de heer die achter haar zat, haar „chauffeur", en drukte die. I BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM Koster keek zijn ogen uit SM®! Hoge vlucht Waar gedurende heel dit congres wer en van de meest diverse soort, in casu cn ou,de-nieuwe werken tot werd een soms meer Nog plaats in de ark Prijspolitiek voor melk en zuivel Huisvrouw zal er weinig van merken Twee arrestaties Gedurende het eerste kwartaal van dit jaar werden door de Aken- se douane langs de Nederlands Duitse en de BelgischDuitse grens ruim 19.000 kg Koffie, meer dan 53.000 sigaretten, 30 auto's en 18 fietsen in beslag genomen. Ver der werden in dat kwartaal bij Aken ongeveer 1700 smokkelaars aangehouden, van wie er tot dus ver 1043 samen tot 116 jaar ge vangenisstraf en 30.000 D.M. boete werden veroordeeld. NED. SOLDATEN IN FRANKRIJK Besprekingen over godsdienstige verzorging Aoster van Susteren zag het eerst de zee voor (Van onze speciale verslaggever) HAARLEM, Zondag. DÏX was een dag om verlegen te worden, een dag waarover men eigenlijk geen woord zon willen zeggen, maar 's avonds alleen stil naar huis gaan met een nieuwe warmte in het hart. Het merkwaardige is namelijk, dat de practiseh beoefende naastenliefde plotse ling schuw wordt, wanneer men haar bedelft onder veel woorden, ze omringt met daverende slagzinnen en gloeiende rhetoriek, die bijna altijd een valse toon krijgen wanneer ze de bescheiden charitas benaderen. En daarom was althans voor ons het beste moment van de .preek op w ielen", de naastenliefde-rall.ve, welke de „Bond zonder Naam" Zondag had ge organiseerd, de aankomst op die boulevard in Zandvoort van de bijna negenhonderd luxe-wagens en autobussen. Zaten nou al die vaders en moeders heel uitbundig in een uitgelaten feeststem ming achterin te genieten? Hadden ze nou allemaal echt de allures van uitgaan ders? Nee, het leek eerder of ze soms met hun figuur niet goed raad wisten. Langs de boulevard lopend, waar al die wagens practiseh geruisloos geparkeerd werden (B. en W. van Zandvoort hadden voor die gelegenheid geen parkeergeld geheven) sagen wij vele vaders en moeders een beetje timide door de raampjes naar de zee kijken, en met een schuchtere glimlach van dankbaarheid reageren op de grapjes der ijverige verkenners, die levensgevaarlijk soms met overvolle bakfietsen vol lunchpakketjes langs de enorm lange rijen wagens manoevreerden: „De bakker, Juffrouw!", en de een of andere moeder, die er op haar meer dan Paasbest dan eindelijk ook eens één dagje tussen uit gehaald was, lachte dan wat verlegen, liet zich ook dat wèèr „aandoen", en zei misschien alleen voor de zoveelste maal, dat het „veel te veel" was, zoals ze alles veel te veel vond. Vfr nvpr rlp ROD anto's 1 ?.een commerciële kanten zaten, geen vel UVCl tic OlfU idlllO tirmanamen. geen intekenlijsten (al was er dan in het Krelagehuis even een toon, die er o.i. nét naast was). rER over de achthonderd auto's... Denkt U zich dat eens in, hoeveel mensen hier hun dag opofferden. Voor velen was het waarschijnlijk .veel gemakkelijker geweest om een tientje of vijfentwintig gulden aan de liefdadig heid te geven, om desnoods met enkele beter gesitueerden samen een bus te huren voor dit doel. Inplaats daarvan reden ze zélf 's ochtends-vroeg bij deze opgewonden en zenuwachtige vaders en moeders voor de deur, gingen de hele dag met hen op stap, genoten van wat zij'genoten een enkel fragment van het gulle amusementsprogramma hadden wij graag iets anders van toon gezien en waren veel meer dan uitsluitend chauffeur, dan uitsluitend verlengstuk van de wagen die zij beschikbaar stel- ien. En dit was het juist, wat ons ontroer de, toen wij daar op die Boulevard al die wagens zagen komen aanrijden, één eindeloze stroom. Het wés beseften wij toen niet zozeer het enorme be drag aan benzine, dat. op die rallye ver reden werd zonder dat het de vaders en moeders iets kostte, het was het ménse lijke contact, dat hier - en bjj de ach terblijvers thuis, waar de gezinsverzorg sters waren ingesprongen gelegd werd tussen twee categorieën mensen, die elkaar waarschijnlijk in vele geval len zelden of nooit ontmoetten. Dat er mensen waren te vinden en verras send vele die metterdaad bewezen: „Dit heb ik voor mijn medemens °ver dat het ditmaal geen toch altud betrek kelijk gemakkelijke gift m geld hetrof dat er aan deze geste ook eens helemaal j» HET is vandaag geen grote Deze klok is het geschenk van de Nederlandse regering aan het, Luxem burgs Groothertogelijk Bruidspaar, De Nederlandse gezant in Luxemburg, de heer H. A. Hooft, heeft dezer dagen een foto ran de klok op het Groothertogelijk Paleis overhandigd. De klok zelf later worden gezonden. al Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend, om gezondheidsredenen, aan de zeereerw. heer C. F. J. Berkemeijer, die pastoor was te Haarlemmerliede. Tot pastoor aldaaar is benoemd de wel- eerw. heer K. J. H. Lautenschütz, die ka pelaan was te Den Haag (O.L. Vrouw v. Goede Raad). Tot moderator van de School van Maatschappelijk Werk is voorts nog benoemd de weleerw. heer G. J. M. ten Have, die kapelaan was te 's Gravenhage (H. Willibr.) dag voor redevoeringen", zei pater Loop, die in een tamelijk oud brikje, voorafgegaan door een motor ordonnans van de Zandvoortse motor club, van de ene zaal naar de andere jakkerde. „Deze dag is op zichzelf een redevoering; een verdiend huldebetoon aan onze verborgen huisvaders en huis moeders. die we voor één dag uit nun afwaskeukens en huiskamers hebben mogen halen..." De zaal preekte Hij vond dat de rollen omgedraaid waren: deze keer preekte de zaal, was de aanwezigheid van deze ouders in ge zelschap van de automobilisten, omge ven door de goede zorgen van motor politie, Rode Kruis, verkenners, organi satoren, verwend door al degenen, die thuis voor één dag hun taak overnamen, waren deze zalen vol echt genietende mensen welsprekender „propaganda voor de naastenliefde", dan welke gloedvolle toespraak ook. „Ik spreek geen woord over de naas tenliefde; dit, wat U vandaag beleeft, Is naastenliefde... ik spreek geen woord over de Bond zonder Naam: het feit, dat tienduizenden in de weer zijn geweest om dit mogelijk te maken, het feit dat dit gebeurd is door katholiek en niet- katholiek door rük en arm, door allerlei officiële instanties en door de gewone particulieren... dat is eigenlijk de prac- tische verwezenlijking van de gedachte, HAARLEM, Zondag. (Van onze verslaggever) Op deze winderige, maar af en toe toch zonnige Zondag, terwijl steeds nieuwe luxe-wagens zich een plaatsje zochten op de Boule vard, begroette pater Loop in een d-r auto's een oudere man, die in eens begon te huilen. Achttien jaar waren ze ge trouwd, zei hij, en het was er nog nooit van gekomen, dat zijn vrouw en hy er eens een dagje uit hadden gekund: een groot ge zin, een hoop zorgen.Totdat men ter gelegenheid van deze Zondag van practische naasten liefde ook hén benaderd had, er iemand gevonden was, die die dag het huishouden zou overnemen, en een automobilist zo vriendelijk was hen mee te nemen in deze sterrit naar Zandvoort. Drie dagen lang had zijn vrouw ongeveer niet kunnen slapen van opwinding bij het vooruitzicht van zo'n feestdag. „En nou, pater, nou vanochtend bij het vertrek was ze niet goed. nou moest ik nóg alleen gaan. die de Bond beheerst: de ongeorgani seerde samenwerking van al degenen, die overtuigd zijn, dat wij een nieuwe wereld moeten creëren door middel van de naastenliefde..." Men zou veel meer kunnen vertellen over deze dag: over de koster van Sus- teren, die nog nooit de zee, gezien had, en nu om half negen met zpn vrouw de tien kinderen had vaarwel gezegd en^in de wagen van een aannemer naar Zand- voort was gereden en zpn ogen uitkeek op die zee. Over al die eenvoudige men sen de vaders met een Zondagse sigaar en een klein koffertje in de hand, dat ze geen ogenblik in de steek lieten, en de moeders, die een beetje bedrukt in die enorme zaal van het Krelagehuis in eens helemaal aan het andere eind ken nissen zagen en opgelucht begonnen te wuiven. Over die man die in Zandvoort pater Loop zomaar honderd gulden in de hand duwde, en zei, dat ie volgend jaar ook mee zou doen, een man, die pater Loop nog nooit ontmoet had, en die daarna weer tussen de vele nieuwsgierigen ver dween Men zou honderden roerende „closo ups" kunnen geven van deze onvergete lijke dag, maar alle verhalen zouden on getwijfeld verbleken by die. welke deze mensen vanavond laat. veilig thuis af geleverd, zelf zullen vertellen. En wel sprekender waren bovendien ditmaal deze auto s, die laat in de namiddag te rugkeerden naar alle steden en dorpen, in alle provincies van Nederland. Denk met, dat morgen de wereld plotseling „anders" zai zyn Wél voor deze mensen. En wèl voor ons, die van deze dag ge tuige mochten zpn... Grote groepen van de 30.000 man tellen de geregelde groepen der Vietminh-op- standelingen in Indo-China hebben in het Noorden van Lans een der drie ver bonden Indo-Chinese staten de grens overschreden en posities ingenomen in de bergen, ongeveer 40 kilometer van de stad Sam Neua. Volgens een Franse militaire woord voerder z«n de bewegingen der Vietminh voltooid en staat het opstandelingenleger ïlTd vallen. "binnen enkele deMtroeMnWdaearr^mers Seloven niet' dat rtnch hoiaLriu- Franse Unie de kleine he? uiterst! zm?energstad Sam Neua tot Voiuti en verdedigen. Een wer- hniiriot !nl°m de Staat La0S te be* b°dde„n w Ig?ns hen worden onder nomen op het piateau van Tran Ninh, ongeveer 74 mpl ten Zuiden van Sam Neua. Hoewel het opschrift van de u~agen niet direct op bloemen slaat, lieten velen zich toch met bloemen kransen behangenhetgeen een schilderachtige aanblik bood. WÊÊÊÊÊR85» mm - "V;'* - -- - x -f 4 -- Pater Loop „groothandelaar in gemotoriseerde naastenliefde" De slotdag van het feest der St. Grego- riusvereniging werd gekenmerkt door een reeks van kerkmuzikale plechtigheden, welke in niet minder dan dertig kerken in Amsterdam plaats vonden. Hierbij werden de parochiële koren ingeschakeld en werd een breed overzicht verkregen van hetgeen in Nederland aan eigen kunst te voorschijn gebracht. Zo trof men reactionnairc stromingen als Ph. Loots, Hub. Cuypers en Perosi naast meer contemporaine richtingen. Gedurende de pontificale Hoogmis, welke door Z. Exc. mgr Huibers in St. Willibrordus buiten de Veste werd opge dragen, hoorde men de bekende „Missa Secunda" van Jaap Vranken klinken op feestelijke wijze uitgevoerd door het koor der kathedrale kerk St. Bavo o.l.v. Dr Kat, terwijl onder beproefde leiding van pastoor Duyves de wisselende zangen met een schola van Amsterdamse kerkzangers werden uitgevoerd. De organist B. Bar- telink speelde met grote vlotheid de slot- variatie van Duruplé's „Veni Creator". In de namiddag vond de grote sluitings bijeenkomst in dezelfde Amsterdamse „kathedraal" plaats waarbij door diverse koren werken van Bruckner, Andriessen en mgr v. Schaik meest dubbelkorig werden ten gehore gebracht. Wat ons in al deze uitvoeringen opviel was de doorgaans correcte en bezielde weergave. anJ? !?atiRe vaardigheid van de zangers en koorleiders geëist. Als wc dan sinds het gouden jubileum der St. Grego- nusveremging de ontwikkeling van de zangbeoefening door kerkkoren in den lande gadeslaan, dan ontkomen wc niet aan een bijzondere waardering voor deze koorzang door leken. Hij, die 't dagelijks ievcn met al z n vrije tjjd-occupaties vooral in de steden, kent, weet, dat repe- titiebezoek dikwijls opoffering vraagt van andere meer materiële geneugten. Dat tientallen koren het klaar spelen om een muziek in onze kerken te doen klinken, welke zo niet altijd ideaal vertolkt, dan toch veelal hoge technische eisen stelt, bewijst dat in ons land in het bijzonder de koorzang een hoge vlucht genomen. Gaat zij in deze hoge vlucht haar oude, traditieröke verleden van klassieke koor zang weer innemen? Dit zal veel afhangen van de wijze waarop de muziek zich zelf zal ontwik kelen in de eerstvolgende decennia. In zijn historisch overzicht gaf prof. dr A. Smijers nog enkele punten weer van de groei der St. Gregoriusvereniging waarvan hij een der paladynen is inr zeide niet te veel door te zeggen d't „L een 35.000 leden de kerkmuz.ekbeoefenTng hier een geweldige vlucht heeft genome! welke zich met weinig of geetf a°™en landen laat vergelijken. Ook dr de Bruijn, directeur der afd Kerkmuziek aan het R.K. Conservatorium te Tilburg verduidelijkte nog eens de be doeling der kerkmuziek, hierbij teruggry. pend op het geestelijk fundament van ieder mens i.h.b. Hij wekte in geestige bewoordingen de parochieherders op om zonder vooroor deel hun steun te geven, en de niet aange sloten zangers om zich onder hoede der St. Gregoriusvereniging te plaatsen. „Er is nog plaats in de ark van Noë", riep hij brandend van geestdrift uit Z. Exc. mgr Giobbe cn Haarlems bis schop woonden deze slotplechtigheid by. Mgr Huibers richtte een slotwoord tot de duizenden aanwezigen, hen vermanend om kerkmuziek niet louter als een kunst te beschouwen, maar als een geloofsuiting die aan de liturgische teksten een verhe ven uitdrukking vermag te geven. Na het zingen van een naar tekst en muziek zeer conventioneel gehouden Paas- lied van H. Strategier en een weinig in dit kader passend orgelstuk van Mozart, overigens bekwaam door Alb. de Klerk gespeeld, stroomden de kerkzangers en kerkzangleiders naar hun soms verre haardsteden terug, dankbaar voor de wij dingsvolle en leerrijke dagen die zij in de hoofdstad, in een geest van grote saamhorigheid en wil tot begrijpen met elkander hadden doorgebracht. MARIUS MONNIKENDAM Een telegram aan Z. H. de Paus werd met een dito boodschap uit Vaticaanstad beantwoord. Ook werd mededeling ge daan van een benoeming van pater dr C. Huigens tot erelid der St. Gregoriusver eniging. Zaterdagmiddag had het congres naar twee sprekers geluisterd. Albert de Klerk hield een voordracht op een stampvol koor over kerkelijk orgelspel. Ongetwij feld interessant en leerzaam voor de or ganisten van onze kerken. Later op de middag hield Marius Monnikendam een lezing over „Perspectieven over moderne miscompositie". De heer Monnikendam verklaarde, dat de autonome kracht van de kerkmuziek beperkt wordt door de dienende functie, die zij heeft. Dat de kerkmuziek dikwijls onverstaanbaar was, kwam volgens spr. door de dikwijls te autonome lyriek van de componist en ook door de soms trage Massa. De brug tussen componist en volk ls de liturgie. Volgens de heer Monnikendam eist de herleving van de kerkmuziek een univer sele kracht, immers de kerkmuziek is geen subjectieve aangelegenheid, en om goed te zijm eist ze, aldus spr., een terug gang naar de diepste fundamenten. Op 18 April a.s. wordt de consumenten- prys van melk vrü'gelaten. Men kan deze maatregel een mjjlpaal in de geschiedenis van de prüsbeheersing noemen. Melk is enerzijds een belangrijke post in het huis houdbudget van het gezin, anderzijds vormt de melkproductie verreweg de be langrijkste inkomensbron van de Neder landse landbouw. Vandaar dat de overheid zich gedurende de oorlogsjaren geroepen voelde de prijsvorming van melk en zuivel producten tot in details te regelen. De prijzen werden voor alle stadia (pro ductie, handel, verwerking en verbruik) vastgesteld, 'n Rantsoeneringsstelsel moest er voor zorgdragen, dat de voortdurend dalende productie zo doelmatig mogelijk over de Nederlandse bevolking werd ge distribueerd. Gezien de gereduceerde veestapel en het tekort aan veevoeder was het niet moge lijk de melkproductie direct na de be vrijding op het voor-oorlogse niveau te herstellen en om die reden bleven de prijsbeheersingsmaatregelen voorlopig be staan. Aan de boer werd een minimum prijs gegarandeerd, die zijn productie kosten zou dekken, voor de handel en de consument bleven maximumprijzen van kracht. De regering achtte het niet ge wenst, de melkprijs af-boerderij vermeer derd met de verwerkingskosten en de handelsmarges volledig op de consument te laten drukken en daarom stelde zij jaarlijks een aanzienlijk bedrag uit het Landbouw-Egalisatiefonds (L.E.F.) be schikbaar als subsidie voor de consumptie- melk. De rantsoenering van de melk en zuivelproducten bleef de eerste jaren na de oorlog gehandhaafd. Voorts werd de consumptiemelk op 2,5 pet vet gestan daardiseerd. Hierdoor kwam een zekere hoeveelheid melkvet vrij ten behoeve van de boterproductie. De opbrengst van deze boter betekende bovendien ten verlichting voor de subsidie uit het L.E.F. Het jaar 1949 luidde een nieuwe phase in in de prijspolitiek voor melk en zuivel. De minimum-prijsgarantie voor de boer alsmede de maximum-consumentenprijs voor consumptiemelk bleven onvermin derd gehandhaafd. De prijsvaststelling van boter en kaas kwam evenwel te verval len: De minister van Landbouw greep deze gelegenheid tegelijk aan om de in houd van de overheidsgarantie duidelijk vast te leggen. Zij betekende, dat de over heid zich garant stelde, dat de gemiddelde opbrengst van alle melk (niet van iedere kg melk afzonderlijk ongeacht zijn be stemming) niet beneden een bepaalde minimumgrens zou dalen. Het was bij de nieuwe koers dus wel mogelijk, dat bijv. de prijs van de melk, die tot boter werd verwerkt, tijdelijk beneden de garantie prijs zou zakken. Om echter te voorkomen, dat de prijs van de industrieel verwerkte melk al te zeer zou dalen, stelde de regering de han del in de gelegenheid boter, kaas en ma ger melkpoeder tegen van te voren vast gestelde prijzen bij het In- en Verkoop bureau voor Zuivel (commercieel orgaan van het Bedrijfschap voor Zuivel) in te leveren. Op die wijze werd aan de indus- triemelk een bodem in de markt gelegd. Van deze inleveringsmogelijkheid is voor al voor boter vaak gebruik gemaakt. De prijzen van boter, kaas en melk producten hebben zich sinds 1949 laten richten door de krachten van vraag en aanbod op de binnen- en buitenlandse markt. De incloed hiervan was duidelijk iR6rk1)33r Men denke slechts aan de snel op elkaar volgende prijsstijgingen van boter m oe zomer en in het najaar van 19u2, toen ae regering-Pinay in Frankrijk er toe ovei - ging grote orders op de Nederlandse bo termarkt te plaatsen (zgn. „importations de choc", bedoeld om het prijspeil van boter in Frankrijk in de hand te houden, maar zeer gesmaad door de Franse land bouw). De prijzen van consumptiemelk en consumptiemelkproducten waren de enige, die na 1949 gebonden bleven. De subsidie uit het L.E.F. werd eveneens gehandhaafd. Er ontwikkelde zich hierdoor een merk waardige situatie op de Nederlandse melk en zuivelmarkt. De prijzen van boter, kaas en melkproducten waren vrij en lie pen sterk op als gevolg van de gunstige exportkansen. De prijs, die de consump tiemelk voor de boer opbracht, mist deze mogelijkheid, daar hij gebonden was aan de maximumconsumentenprijs. Deze toe stand kon het bedrijfsleven niet bevredi gen en men heeft gezocht naar een vorm van egalisatie. De oplossing werd gevon den in de oprichting van een Zuivelfonds (April 1950). Dit fonds kreeg een egalise rende functie. Ieder jaar legt het Be drijfschap voor Zuivel aan alle aan de standaardisatiebedrijven en fabrieken ge leverde melk, aan de boerenkaas en aan de in consumptie gebrachte volle melk heffingen op ten behoeve van het Zuivel fonds. Gedurende het jaar wordt per vierwekelijkse periode de realisatiewaar- de (zgn. zuivelwaarde) van de industrie- melk berekend. Deze wordt vergeleken met de prijs, die de consumptiemelk voor de boer opbrengt. Op grond hiervan wordt aan de consumptiemelkbedrijven een toe slag uitgekeerd (zgn. zuivelwaardetoe- slag), welke het deze bedrijven mogelijk maakt hun boeren een prijs voor de melk te betalen, welke overeenstemt met de zuivelwaarde van de industriemelk. Zo doende ontvangen de veehouders, die de consumptiemelksector voorzien, en zij wier product tot boter, kaas, condens of poeder wordt verwerkt, dooreengenomen dezelfde prijs voor hun melk. De uitkering van de zuivelwaardetoe- slag is de belangrijkste uitgave van het Zuivelfonds. Daarnaast worden ook de verliezen die het In- en Verkoopbureau voor Zuivel op de afzet van de ingelever de producten lijdt, ten laste van het Zui velfonds gebracht. Dit laatste is een uit vloeisel van de regeringsgarantie, welke immers inhoudt, dat de overheid afgezien van de subsidie op consumptiemelk geen géiden ter beschikking van de melk- en zuivelsector stelt zolang de gemiddelde opbrengst van de totale melkproductie boven de vastgestelde garantieprijs ligt. De prijspolitiek voor melk en zuivel is geleidelijk uitgegroeid tot een ingenieus, voor de buitenstaander niet te begrijpen systeem, waaraan iedere schakel in de loop der jaren doelbewust is aangebracht. De minimum-garantieprijs voor de vee houder is voor het jaar Nov. 1952-1953 vastgesteld op 20 ct per kg met 3,5 pet vet. De zgn. verrekenprijs voor consump tiemelk (hieronder te verstaan de op brengst voor de boer excl. de zuivelwaar- detoeslag) was vóór Nov. 1952 steeds ge lijk aan de minimumgarantieprys voor alle melk; sinds Nov. 1952 bedraagt hij evenwel 22 ct. Hierdoor is een toestand ontstaan, waarbij de zuivelwaardetoeslag op consumptiemelk kan omslaan in een zuivelwaardeheffing, nl. zodra de zuivel waarde van de industriemelk beneden 22 ct. daalt. De maximumconsumentenprys voor ge standaardiseerde melk bedraagt in het Westen van het land 22 ct per liter, in overig Nederland 21 ct. Deze prijs wordt 18 April vrijgelaten. Tegeiyk wordt dan de administratief omslachtige aanvullings- melkregeiing, volgens welke aan de con sumptiemelkbedrijven vergoedingen wer den toegekend om in tijden van onvol doende productie in staat te zijn melk van de zuivelfabriek bij te kopen, afge schaft. Daar de subsidie gehandhaafd blijft en het Zuivelfonds in ieder geval tot Nov. biyft bestaan, zal de huisvróuw betrekke lijk weinig van deze overgang van een ge bonden melkprys naar een vrije melkprijs bemerken. De regering wil de subsidie niet intrek ken, omdat zij een stijging van de melk prijs in het raam van de algemene loon- en prijspolitiek thans niet gewenst acht. Het zuivelfonds blijft in eerste aanleg be staan, omdat het het jaar Nov. 1952-1953 bestrijkt. In November zal het bedrijfs leven een definitieve beslissing over het lot van het Zuivelfonds moeten nemen. Dit wordt een zeer interessante en belang rijke beslissing. Handhaving van het Zuivelfonds geeft de zekerheid, dat het rendement van de consumptiemelk en de industriemelk zal worden genivelleerd. Opheffing van het zuivelfonds betekend onzekerheid. On zekerheid ten aanzien van eventuele ver schuivingen tussen het aanbod van con sumptiemelk en industriemelk en onze kerheid over het prijsverloop der ver werkte producten bij een evenueel toene mend aanbod van industriemelk. Melk is echter één van de voornaamste levensbehoeften en om die reden kan men verwachten, dat de vraag naar consump tiemelk vrij inelastisch is. Met een ver schuiving in het aanbod van consumptie melk naar industriemelk zal het wellicht zc' t vaart niet lopen. Voegt zich hierbij speciaal op de buitenlandse markt een vrij grote mate van elasticiteit in de vraag naar melk- en zuivelproducten bij de gel dende prijzen, dan behoeft men van een eventuele stijging van het aanbod van in dustriemelk ook geen ongunstige reper cussies op het prijsverloop der eindpro ducten te vrezen. Dit pleit voor opheffing van het Zuivelfonds. Wanneer in Novem ber blijkt, dat het bedrijfsleven deze me ning ook is toegedaan, zal dit ons opnieuw een stap nader brengen tot het volledige herstel van de vrije markt voor melk en zuivelproducten. Na het plotselinge overlijden van een 36-jarige vrouw te Hengelo deden geruch ten de ronde dat deze vrouw geen natuur lijke dood was gestorven. De recherche stelde een onderzoek in en verhoorde de echtgenoot van de gestorvene, de 39-iarige Van der S. en een bij het gezin inwonende vrouw, de 36-jarige H. Deze laatste ver klaarde dat zij met Van S. had overlegd de vrouw door het toedienen van ratten- kruid van het leven te beroven. Hoewel de man alle schuld ontkent, bleek bij sec tie, dat de vrouw aan fosforvergiftiging was gestorven. De beide verdachten zijn gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld. Het gezin Van der S. telde vier kinde ren; de gearresteerde vrouw was moeder van twee kinderen. Het Nationaal Rampenfonds blijft nog dagelijks groeien. Sinds Vrijdag is er weer een bedrag van vier ton bijge komen, zodat de stand nu 102,5 millioen bedraagt. Veel belangstelling en niet minder spanning (om niet te zeggen nieuwsgierig heid) bestond er voor de uitvoering van Honegger's „Jeanne d'Arc au bücher" door het R.K. Hoofdstadkoor met mede werking van de Haarlemse Ork. Ver o.l.v. Theo v. d. Bijl. Men heeft nl. dit werk in zijn grandioze herschepping door de Antwerpse koor élite. gestuwd door de alles-bezielende kracht van Lod. de Vocht, leren kennen als een soort epos van de hedendaagse oratorium-literatuur. Enorme technische ,fe?steb.jk-muzikale eisen worden ge steld in dit werk, waarin de hele rijk geschakeerde «1- 1 apparatuur der jongste mu ziek komt bloot te liggen. Er heerste dan ook een merkbare reserve, nu zulk een werk in handen werd gelegd van een jonge vereniging als het R.K. Hoofdstad koor. Nu zijn vergelijkingen altijd hachelijk en al is de herschepping van de Antwerpe naren tot dusver een onovertroffen voor beeld, zó, dat men bijna van een klas sieke uitvoering kan spreken, toch mag zulk een ideale interpretatie geen geluids barrière vormen, die andere tout prix moeten doorbreken. Er was echter Zaterdagavond één be zieler van deze uitvoering: Theo v. d. Bijl, die met een ongemene slagvaardigheid en ongewone kennis van de partituur zijn zangers- en spelersscharenom de talloze klippen van Honegger's muziek wist heen te stuwen. Niet zoals de meeste dirigen ten, diei een nieuw werk leiden, stond hij met z'n neus in de partituur, maar zijn geest bedwong met een doelbewuste slag de honderden die onder de ban stonden van zijn opvatting. Dat hy hierbij een middelmatig bezet orkest als van Haar lem en niet het voor deze muziek meer geëigende Concertgebouworkest tot steun had, vermeerdert in hoge mate de waar de van zijn prestatie. Nu is het gemakkelijk om feilen aan te tonen. Van de honderden inzetten werden er enkele gemist; de Rococo-achtige ve - fijning van het Jeux de cartes miste allure; de titelrolzegster Ellen Vogel mis te ondanks veel verdienstelijke, kwali teiten - het geestelijk niveau dat voor deze Jeanne d'Arc-interpretatie vereist is, terwijl haar zingen zelfs pijnlijke mo menten veroorzaakte. Henk Schaer. als Dominicus. en de andere meer bijkomstige solisten kwamen nauwelijks boven een middelmatig niveau uit; het jongenskoor (van het parochieel zangkoor der Chassé- straat) zong correct, maar greep met vol doende in de handeling m (zij is toch louter als een stem uit het verleden be doeld). En zo zou men nog andere onvol komenheden kunrien signaleren. Gegeven echter de omstandigheid, dat men een begeleidend orkest had. dat nauwelijks voldoende repet'tie-tijd achter de rug had om het werk aoor te nemen en voorts een min of meer improvisato risch voor deze gelegenheid opgeroepen apparatuur, dan kan men niet anders dan van een succes spreken, dat voor de toe komstige ontwikkeling van het R.K. Hoofdstadkoor een groot vertrouwen in zichzelf èn in zijn leider inboezemt. Geestdriftsbetuigingen der paar duizend congressisten en een rijke oloemenhulde gaven uitdrukking aan de waardering voor dit hoofdstedelijk katholiek gebeuren. In Maart j.l. nam de Akense douane driemaal meer koffie in beslag dan in Februari j.l., namelijk 9150 kg, een hoe veelheid die sinds Septemoer 1951 niet meer was bereikt. Het maandgemiddelde over 1952 bedroeg 6100 kg. Toch was in Maart de bedrijvigheid van de smokke laars niet veel groter dan gedurende de vorige maanden. Dat de koffiebuit van de douane toen zo groot is geweest, was een gevolg van het feit, dat de douaniers in de eerste helft van Maart enkele uitzon derlijke goede vangsten deden. Op 6 Maart bijvoorbeeld konden zij fn veerti'en uur tijds drie smokkelauto's met in totaal on geveer 500 kg koffie aanhouden; een week later viel hen onder meer een Cadillac met niet minder dan 1300 kg koffie in handen. De Akense douane heeft de indruk, dat de strenge straffen, welke tegenwoordig aan smokkelaars-recidivisten worden uit gedeeld, hun uitwerking niet missen. Ter wijl vroeger de smokkelaars, als zij wer den achtervolgd, nog zo lang mogelijk probeerden hun smokkelwaar bij zich te houden, gooien zij die thans veel eerder van zich af, teneinde snelier te kunnen vluchten. (Van onze correspondent) H. M. Koningin Juliana zal op Dinsdag 21 April a.s. een officieel bezoek brengen aan het Betuwse stadje Buren. Na des morgens Zetten en de aldaar gelegen Heldring-gestichten te hebben be zocht zal de Koningin om ongeveer half vier in Buren arriveren en een bezoek brengen aan het Koninklijk Weeshuis dat pas is gerestaureerd en gereorganiseerd. Het Koninklijk Weeshuis zal door H- M. officieel worden heropend* De hoofdlegeraalmoezenier mgr H. J. J. M. van Straelen is in gezelschap van de hoofdlegerpredikant ds T. W. A. De Kluis vandaag naar Parijs en Fontaine- bleau vertrokken om in overleg met de autoriteiten aldaar de kwestie der gods dienstige verzorging der Nederlandse troepen in Frankrijk te bespreken. De besprekingen zullen vermoedelijk een week duren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 7