Deel van de bevolking evacueert vrijwillig DEN BOMMEL ROUWDE Waarschuwende stemmen over Moskon s „nieuwe koers CMnada voor dit jaar volgeboekt DOOD GREEP KINDEREN DAGBLAD VOOR SCHIEDAMtEN+OMSTREKEN Eerst bewijzen! zo krijgt Rusland van 't Westen te horen Stereophonische radiouitzendingen Tito: „Kremlin zal zich op Azië 11 concentreren" Boeren hebben echter streepje voor Dinsdag 14 April 1953 „Ommelanden"-geschil naar oplossing „We zouden juist gaan zaaien Indrukwekkende begrafenisplechtigheid De Perzische olie vloeit weer Emigratiekansen voor Nederlanders Aantal aanmeldingen Dr Drees naar Schouwen-Duiveland Zaalc-Rosenberg weer uitgesteld Fordfabrieken wegens staking gesloten Twee kleuters overreden V WEERBERICHT Op 30 April en 5 Mei a.s. A.N.A.B. wil bespreking houden Met zakken zand niet te redden „Waren wij maar gewaarschuwd" Het is triest te bedenken, dat als men een uurtje te voren gewaar schuwd was, dat het water zo hoog zou wassen, men volgens de burge meester de dijk had kunnen red den. „We beginnen opnieuw" Stijgt Het aantal aanmeldingen voer emigratie naar Canada beweegt, zich in de afgelopen weken in stij gende lijn. Per week melden zich ongeveer 1200 tot 1500 personen aan. Dat betekent, dat verwacht wordt, dat degenen, die zich nog aanmelden, waarschijnlijk niet meer voor emigratie in 1953 in aan merking komen. Vertrek in 1953 blijft wel moge lijk voor naaste bloedverwanten van reeds gevestigde emigranten, voor landbouwers en voor slacht offers van de watersnood. Huisvesting ids moeilijker Mogelijkheden in Australië Hulp voor emigranten zonder kapitaal In de eerste helft van 1953 zullen er ZUID-AFRIKA VRAAGT MIJNWERKERS MINDER NEDERLANDERS NAAR NIEUW-ZEELAND Contacten Ellendige mentaliteit Analyst De weerverwachting van het KNMI geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk enkele buien, maar morgen over dag opklaringen en tot het einde van de mid dag droog weer. Aanvankelijk matige tot krach tige wind hoofdzakelijk tussen West en Noord, later matig tot zwakke wind draaiend naar richtingen tussen West en Zuid. Weinig ver andering in temperatuur. Woensdag 15 April: Zon op 5.44 uur, onder 19.37 uur. Maan op 5.52 uur, onder 22.39 uur. NIEUWE ïn Bruinisse vecht men weer verbeten tegen het water Op de beide nationale feestdagen, n.l. op 30 April en 5 Mei a.s. zal de Neder landse Radio Unie aan dt luisteraars ge legenheid geven tot het z*g. stereophonisch horen. Deze mogelijkheid ontstaat, doordat het nationale programma op die dagen uit gezonden wordt over beide zenders. In de radiobladen, waarin de nationale pro gramma's worden gepubliceerd, zal wor den vermeld, welke orchestrale program ma-gedeelten voor stereophonische behan deling zijn uitgekozen. ,ohhm Luisteraars die het verlangen hebben deze wijze van klankweergave te bewon deren. wordt aangeraden tijdig de voor bereidingen te treffen. Het enige wat men daartoe nodig heeft, is 'n tweede ontvang toestel, dat men zo gunstig mogelijk ten opzichte van het eerste in de kamer op stelt, d.w.z. zo dat de luisteraar zich bevindt ongeveer midden voor de twee ontvangtoestellen, die onder een hoek ten opzichte van elkaar zijn opgesteld op een onderlinge afstand van anderhalf a twee en een halve meter. De grootte van de hoek en de afstand van de toestellen zijn afhankelijk van de ruimte, waarin men zich bevindt Het ene toestel moet natuur lijk afgestemd zijn op Hilversum I en het andere op Hilversum If In plaats van het tweede ontvangtoestel, kan ook ge bruik gemaakt worden van 'n aansluiting op de radiocentrale, mits dan ontvanger en aansluiting niet dezelfde zender weer geven. (Van onze correspondent) Het hoofdbestuur van de Alg. Ned: Agrarische Bedrijfsbond heeft naar wij vernemen, de invitatie van „De Omme landen" tot het houden van een bespre- aanvaard. Inmiddels heeft de ANAB yan de Ommelanden nieuwe boeten geëist, n.l. 41 X 1000 gulden wegens het niet uitbe talen van loon aan daarvoor in aanmer king komende arbeiders op Zaterdag J.I. en 13 x 1000 gulden wegens verschil lende andere overtredingen, zoals het aanstellen van personeel zonder dat daarvoor toestemming is verleend. In totaal is door de ANAB van de Omme landen thans 300.000 gulden boete ge- eist. Verder heeft de ANAB aan de arbi ters verzocht nu de Ommelanden geen gevolg heeft gegeven aan de sommatie tot het betalen van de reeds geeiste boe te van 246.000 gulden om een dwangsom te bepalen voor iedere dag dat de Omme landen in gebreke blijft deze som' te betalen. De arbiters is verzocht hierover Uiterlijk Donderdag 16 April a.s. een be slissing te nemen. Nu rijdt hij ons in zijn werkplunje van Bruinisse naar Zijpe, waar hij telkens zakken oplaadt, die dicht Dij de dijk ge vuld worden. Het water spat hoog op onder en langs de auto, als wij over de betonnen weg rijden, die van Zierikzee naar Zijpe leidt. Toen wij er vanmorgen reden met de jeep van burgemeester Micnaëiis, die bij het bootje van Anna Jacoba zijn ambt genoot van Amsterdam, mr d'Ailly, uitge leide had gedaan, was deze weg nog droog. Burgemeester d'Ailly was Zaterdag en Zondag eens op Schouwen en Duiveland, welk eiland door Amsterdam is geadop teerd, poolshoogte komen nemen en is dus juist getuige geweest van de doorbraak van de binnenpolder, waardoor Bruinisse, dat net anderhalve week droog was, ge heel onder water is komen te staan. Een gebied van 50 ha, de dorpskern in begre pen, waar het water 40 50 cm hoog staat, is overstroomd en alleen het armoedige Stoofpoldertje is droog gebleven. Dat wordt nu benut om een kamp voor arbei ders te bouwen. „We zouden juist volgende week begin nen met gerst te zaaien", vertelt ons de burgemeester, die in zijn jeep van het ene punt naar het andere riidt en nog de hoop koestert, dat men voor de nacht het grote gat van wel 35 meter, dat in de Zuidelijke helft van de 7 km lange dijk geslagen is, droog krjjgt. Twee andere gaten, waarvan een van 10 meter, heeft men de afgelopen nacht nog kunnen stoppen. Onder tranen en gesnik der na- zijn gemeentenaren mede te leven met de bestaanden vervulden de inwoners van treurenden alsook moedig en eendrachtig Den Bommel op Flakkee ^renmid- dag de droeve pplicht van de bestelling in een gemeenschappen Uitief graf van negen der twaalf dod het dorp telt als slachoffers van de groie ramp van 1 Februari. Het grootste deel inwoners is ge-révacuegrd en iedeieen, die maar enigszins gemist kon worden, Woonde de rouwplechtigheid bij, die aan' ving met een indrukwekkende dienst in t eenvoudige kerkje der Ned. Herv. Ge meente, het oude gebouw aan het eind van de Voorstraat, die zozeer te lijden heeft gehad van de overstroming en de grote dijkdoorbraak. In deze dienst gingen voor de predikant der Herv. Gemeente, ds ?°stma en de predikant van de Geref. ^«rk, dr Becker. De kerk was dan ook tot de allerlaatste Waats gevuld toen ds Postma de rouw dienst liet aanvangen met het zingen van *sslm 89:19, „Gedenk o Heer, hoe zwak ik hoe kort van duur; het leven is een "amp, de dood wenkt ieder uur", om dan Iri gebed troost af te smeken voor degenen, d'e zo zwaar bezocht zijn. Langzaam en diep onder de indruk ver beten de velen de kerk om zich naar de v'ak daarachter gelegen kleine doden akker te begeven, waarop in het vers ge dolven graf de stoffelijke overschotten der rampslachtoffers rusten. Burgemeester Kruyf sprak namens het gemeentebestuur. In het aangezicht van d»«« «rustige gebeurt«*ii«««n verzocht hij elkaar bij de wederopbouw te schragen. Deelneming betuigde de burgemeester aan de nabestaanden en bijzondere woorden van dank en eerbiedig herdenken wijdde hij aan wethouder Jan Hokke, die steeds vooraan gestaan heeft in het besturen der gemeentelijke zaken en het behartigen harer belangen. Namens het gemeentebestuur legde de burgemeester een krans aan de rand van het graf. De Commissaris der Koningin had zich voor deze begrafenis laten vertegenwoor digen door zijn kabinetschef, de heer Van Weele, die de nabestaanden persoonlijk condoleerde en woorden van troost toe sprak. De Italiaanse tankboot „Pica" heeft Maandag de haven van Bandarmasjoer aan de Perzische Golf verlaten met 5.000 ton ruwe Perzische olie aan boord. De Japanse tankboot „Nissyo Maroe" ver trok Maandagavond uit Abadan naar Japan met een lading van 18.000 ton geraffineerde olie. (Van onze speciale verslaggever) BRUINISSE, Maandag De mannen en vrouwen van Bruinisse, van wie een groot deel op eigen risico is teruggekomen, zaten Zondagmiddag in de kerk. Velen waren pas daags te voren teruggekeerd in hun eigen huisje dat zij de afgelopen week hadden schoongemaakt en vreedzaam hadden zij die eerste nacht weer onder het eigen dak geslapen. Hoe goed men het ook op het evacuatie adres gehad heeft, er haalt niets bij de vertrouwde sfeer van de eigen woning. Plotseling gilde die Zondagmiddag de sirene als een snerpende bege leiding tijdens het zingen der psalmen en toen ook nog de noodklok begon te luiden, stroomden allen de kerk uit. Tot hen behoorde ook 'le bode-rijder IJzelenberg, die met zijn vrouw Zaterdag avond het armzalige boeltje, dat ze met de ramp in Februari, toen in hun kamer het water 1.60 meter hoog stond, nog hadden weten te redden, weer hun huisje had ingesjouivd. „Zie zo, we zijn weer thuis", hebben ze zuchtend en met een glimlach tegen elkaar gezegd, dankbaar, dat ze er het leven afgebracht hadden, al schrijnt nog het leed om het verlies van een zuster, haar man en drie kinderen. Maar de volgende middag stapte IJzelenberg zo uit de kerk in zijn Zondagse pak in de cabine van zijn vrachtauto om zakken zand te rijden, want de oude binnen dijk was op twee plaatsen doorgebroken. Zijn vrouw en kinderen pakten de spullen weer bü elkaar en werden opnieuw liefderijk bij goede kennissen in Zijpe opgenomen. Tot Maandagochtend half tien heeft IJzelenberg in dat beste pak zon der oponthoud gereden, tot zijn oudste jongen achter het stuur klom en vader een paar uurtjes kon rusten. Als wij over de op 1 Februari aan één kant geheel afgeknabbelde dijk gewandeld zijn naar de plaats, waar opnieuw het water heeft toegeslagen, hebben we het al spoedig gehoord. Wat burgemeester Mi- chaëlis hoopt, is een ijdele illusie. Vóór de nacht krijgt men het gat niet dicht hoe hard de mannen van het waterschap 'huI- ster en Axeler-Ambacht", die vanmorgen om half zeven uit Hontenisse over Ant werpen met autobussen kwamen toege sneld, ook zwoegen. De mannen reiken elkaar in een ketting de zakken toe, tot dat de laatste man ze werpt in de gulzige muil die alsmaar water braakt. Er is geen houden aan, de stroom is hevig en steeds gaan er weer stukken aan de andere kant van het gat af. Dat redt men n'et met zakjes, daar zijn zinkstukken v nodig, die men voorlopig bij gebrek aan beter maar zelf improviseert, door een dertigtal zakken in een net, waarmee men een lading bieten bij elkaar houdt, samen te snoeren. Zo wordt altijd nog een gewicht van duizend kilo tegenover de wild op stuwende stroom geplaatst. Reeds spannen enkele mannen al hun kraenten in met het opbomen van vier pontons, die men straks zal laten zinken, als het water rustiger is geworden. En als dat niet lukt, zal men Dinsdag of Woensdag een schip in het gat laten zinken. idrie r*'t'>es zandzakken had de doorbraak voorkomen kunnen worden en u"rtje hadden we het klaar en we n "i raUs lis«en °P de d"k LI maeü l karretjes, die ook gereed V»'heh J mrilSt-°eVen tc laten r«den- Nu heb ik militaire hulp gevraagd maar het kon niet, omdat het te duur is" zo zegt de burgemeester. OUUr ,s z0 Zakje voor zakje werd de nooddam, die na de ramp van 1 Februari gemaakt was, weggevreten en nu komt misschien in Bruinisse het water hoger dan het die noodlottige dag geweest is. pe sianerAm, had toen zulk prachtig werk gedaan, slechts een man vond in Bruinisse bij de springvloed de dood en nog wej <j00r een ongeluk omdat het water hier slechts langzaam kwam opzetten. De sla perdijk hield echter Zondag de wakende toestand niet langer uit. Verwoeste landbouwwerktuigen op de betonweg getuigen, hoe het water in Oos- teriand heeft huisgehouden 'en geregeld schuiven dukws met zakken zand het water in om daarheen te trekken. De zon speelt een vals spel op d'e onaf zienbare watervlakte, <jat door die mooie lichtglans een pracht oord voor water toerisme lijkt, maar als het oog een steun punt vindt op de daken van huizen en schuren, geheel omringd door het water, krijgt men weer begrip Van de bittere realiteit. Het srherpe zand met schelpen op het lage gedeelte van de gehavende binnendijk wekt ook even de illusie van een strand, te meer, als halverwege 0nze wandeling een smetloos witte tuinbank tot een zitje schijnt te noden. Aan gene zijde van de dijk kraakt echter het aangedreven hout van kasten, ledikanten, stoelen en tafels en leeft heel 't drama van Schouwen-Duiveland weer op. We beuren een aangespoeld schoolschrift op. Hoe goed heeft een kind op het dictee, dat we daarin netjes geschreven vinden, zijtl best gedaan. Er staan in dat dictee Slechts een paar rt>de potloodstreepjes. Zijpe stappen In vrouwtjes gelijk met een paar Zeeuwse ons op het bootje, dat ons weer naar de overzijde vaart Zn nieuwT FrUit,BrU'n,ss* eT^a^nop? nieuw. Er zijn er veel meer, die uit eigen beweging vertrekken. „Ik had mijn huis „et mooj in ordc maar nou durf ik niet langer te blijven. Je wordt zo zenuwachtig als een poes", zegt er een. „VVe worden schuw van het water", heelt IJzelenberg ons gezegd. Maar hij vei telde ook, dat een Zeeuw een karakter heeft om steeds opnieuw te beginnen. „Anders werkte ik niet zo hard, meneer. We geven de moed niet op. Waar het donker is, zal het ook wel weer eens licht worden". Speciaal bestemd voor de jeugd uit de grote steden zijn e zgn. „sc oo tuintjes", waar jongens en meisjes van 10 jaar en ouder, eenmaa en soms zelfs enige heren per week hun eigen lapje grond komen e- werken, hierin bijgestaan door bekwame adviseurs. Men ziet ze aar spitten en „ploegen", zaaien en wieden. Ook in Baarn kent men e*e schooltuintjes, die voor een klein bedragje gedurende een jaar wor en verhuurd. Eén van die tuiniertjes is prinses Margriet, die, eenmaal per week per fiets met een vriendinnetje naar „haar akker" komt, waar ze ijverig aan de slag gaat. Geen van de kinderen schenkt meer dan gewone aandacht aan haar, zodat het prinsesje er rustig en ongestoord bezig kan zijn. Van verschillende zijden is gisteren twijfel geuit aan de oprechtheid van het Russische vredesoffensief. In bijna alle gevallen werd gezegd dat het Kremlin eerst zijn goede wil maar eens moest bewijzen. Verschillende punten werden opgenoemd, die aanleiding tot zodanige bewijzen zouden kunnen geven. Zij vormden, zoals men elders in dit blad kan lezen, de voornaamste inhoud van de resolutie, die op de conferentie van de raad der socialistische internationale te Parijs werd aangenomen. De Amerikaanse senator Knowland stelde gisteren te Washington voor, dat de Ver. Naties de oprechtheid van de Rus sische vredesstappen op de proef zouden stellen door aan het Kremlin te vragen accoord te gaan met het houden van vrije verkiezingen in Noord-Korea over de toe komst van dit gebied. De senator zeide te vrezen, dat de com munisten in Korea een bestand willen sluiten om de Sovjet-Unie intussen de tijd te geven voor het aanleggen van een voorraad atoombommen, terwijl de „vrije wereld" zich als gevolg van de „vermin derde spanning" ontwapenen zou. Ook maarschalk Tito van Joegoslavië maant tot voorzichtigheid. In een on derhoud met een vertegenwoordiger van de „U.S. News en World Report" zeide hij, in de huidige houding van het Kremlin een bewijs te zien dat de nieuwe Sovjet-Russische regering het beleid, dat Stalin tot aan zijn dood ge voerd heeft, verwierp; Tito meende echter dat dit nog geen verzachting van de koude oorlog betekende. Volgens Tito vormen Bulgarije en Tsjechoslowakije de zwakste punten in het vazallenfront van de Sovjet-Unie in Oost-Europa. Daarom kan Moskou niet te gelijk in Europa èn in Azië zijn plannen uitvoeren en moet het een keuze doen. In het algemeen meldt men zich voor Canada te laat aan. In Juli wordt in Canada niet meer geselecteerd Dat geldt ook weer niet voor de nabije bloedver wanten, waarvan bet aantal dit jaar waarschijnlijk 6 tot 8000 zal bedragen De emigratie-autoriteiten verwachten, dat, onvoorziene omstandigheden voorbehou den, het aantal emigranten naar Canada in 1953 ongeveer 20.000 zal bedragen, waar van 9000 agrariërs. Dr Smith van de emigratiedienst in Canada, die enkele dagen in ons land ver toefde. heeft met de commissaris voor de emigratie, mr ir B. W. Haveman, de mogelijkheden bezien om tot een versnel ling van het programma voor 1953 te komen. De versnelling zal mogelijk zijn door een systeem van „open placement". Dat betekent, dat men voor vele emigran ten reeds van ons land uit de plaatsen aangeeft waarheen de emigranten zich zullen begeven. Dat kan niet gebeuren voor grotere gezinnen, omdat men daar onder meer ook te maken heeft met het Probleem van de huisvesting. Tot nu toe was het zo, dat de stukken eerst naar c-anada gingen en dan terug kwamen naar in® Iar?d- °ok al ging zulks zo vlug moge- die procedure hield toch een ver tragend element in. In het algemeen is die Plaatsing voor 3g jariërs niet moeilijk. Anders ligt het or de andere emigranten. Daar hangt J?Iaatsing veel af van de gebieden en steden, waarheen deze zich willen be geven. Men kan zeggen, dat de huisvesting iets moeilijker geworden is, met name in de grote steden. Maar het is in Canada nl®t nodig, dat men kampen nodig h n 7, z^n er zogenaamde „emigration halls', waar men doorgaans niet langer dan 14 dagen verblijft. Spreiding wordt echter noodzakelijk geacht. Het herstel van de Nederlandse emi gratie naar Australië ontwikkelt zich op een kalme, maar stabiele wijze. Op 1 Januari is de Nederl. emigratie- dienst begonnen met de plaatsing van emigranten, 4^»arvoor de Nederlandse re gering de verantwoordelijkheid draagt. Van 1 Januari af zijn er door deze dienst 300 emigranten geplaatst. Bmnen een week waren er voor een gebied 40 pet en voor een ander 60 pet geplaatst. In de tijd van 6 weken was 90 pet der emigranten ge plaatst. In het kamp BonagiUa bevinden zich nog een vijftiental gezinnen, die nog niet op normale wijze zijn geplaatst. Met betrekking tot de economische om standigheden in Australië, welke 't vorige jaar en daarna een grote terugslag op de emigratie naar dat land hebben veroor zaakt, deelde men ons mee, dat de toe stand zich thans heeft hersteld. De werk loosheid neemt af. In het algemeen kan worden gezegd, dat elke vakman in Australië kan worden geplaatst. 4000 Nederlandse emigranten in Australië zijn. Het aantal had 7000 kunnen zijn, maar door het vacuum in de tweede helft van 1952 is men daaraan niet toegekomen Zoals bekend zijn de emigranten, die over kapitaal beschikken, thans geholpen door de nieuwe transfermogelijkheden. Aan de Raad voor de Emigratie is advies gevraagd of het nodig is emigranten zon der eigen kapitaal te helpen en zo ja, op welke wijze dat zou moeten gebeuren. Gedacht wordt hierbij aan het verlenen van een ruggesteun bij vestiging. Een commissie onder leiding van de voorzitter van de Raad voor de Emigratie, prof. De Quay, zal deze zaak bestuderen. De staatsmijnscholen van de Unie van Zuid-Afrika zijn op .het ogenblik ook in ons land bezig jongemannen aan te wer ven ter opleiding tot ondergronds "Hl"" werker in de goudmijnen van Zuid- Afrika Hier zijn mogelijkheden voor on geschoolden. Er bestaat echter een zeer sterke medische keuring. Daar die keuring voor velen die van grote afstanden naar Den Haag kwamen, vaak tot teleurstellin gen heeft geleid, worden de keuringen door het gehele land gehouden. In het vorig jaar emigreerden 4500 Nederlanders naar Nieuw-Zeeland, dat slechts een bevolking heeft van 2 millioen zielen. Dit jaar zal het aantal belangrijk minder zijn. Verwacht wordt een aantal van 1500. De minister voor de immigratie, Sullivan, wordt in ons land verwacht. Waarschijnlijk zal ook de minister-presi dent. de heer Holland, hier komen. Door het bestuur van de Raad voor de Emigratie werd in de laatste vergadering besloten, dat de emigratiedienst, die de Stichting Landverhuizing gaat vervangen, op 1 Juli van dit jaar met de werkzaam heden zal beginnen. Naar Tito's mening zou de Sovjet-Unie zich op Azië concentreren. Communistisch China kon volgens hem geen echte vazalstaat van de Sovjet-Unie worden genoemd, het autoritaire optre den van Stalin had wrijving tussen Mos kou en Peking veroorzaakt. „Nu Stalin dood is, zullen China en Azië een vrijere hand krijgen", aldus Tito". Het Westen moet daarom met China en niet met de Sovjet-Unie, over Chinese aangelegenhe den praten om de Chinese trots te ont zien". De kans op contact met het Kremlin blijkt nog steeds groter dan de laatste tijd het geval is geweest. Het Amerikaanse departement van bui tenlandse zaken heeft besloten de plan nen van mevrouw Pearl Mesta, die Maan dag aftrad als Amerikaans gezante in Luxemburg, om als ambteloos staatsbur geres de Sovjet-Unie te bezoeken, goed te keuren. Mevrouw Mesta werd, tezamen met een republikeins lid van het Amerikaanse huis van afgevaardigden, Fulton, door de Sovjet-ambassadeur in België en Luxem burg, uitgenodigd voor een bezoek aan de Sovjet-Unie. Zoals gemeld heeft de Britse ambassa deur te Moskou, Sir Alvary Gascoigne, in het afgelopen week-einde een onderhoud gehad met de Sovjetrussische minister van buitenlandse zaken, Molotof. In zijn rapport over dit onderhoud zou Sir Al vary aan Londen hebben medegedeeld, dat Molotof bereid is faciliteiten te yerle" nen wat betreft de bewegingsvrijheid van de buitenlandse diplomaten. Molotof zou met name de wens hebben uitgedrukt, voortaan persoonlijk de buitenlandse ver tegenwoordigers te ontvangen en met hen de hangende kwesties te bespreken, dit in de plaats van nota-wisselingen. Sir Alvary zou ook de kwestie van de met Britse burgers gehuwde Russische vrouwen te berde gebracht hebben; voorts de eventuele toelating van Westerse journalisten in de Sovjet-Unie en ver zachting van de censuur op de berichten van buitenlandse correspondenten; en ten- slotte een uitbreiding van de handelsbe- trekkingen tussen de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië. Donderdag a.s. zal de minister president dr Drees, vergezeld van de secretaris ge neraal van het ministerie van Algemene Zaken, mr C. L. Fock, een bezoek aan Schouwen en Duiveland brengen teneinde zich op de hoogte te stellen van de moei lijkheden, welke zich bij het herstel voor doen. rAT men ver haalt, is lekker, luidt een oud spreekwoord, maar deze bewering is er vaak heel ver naast. Het maandblad „Nederlands Fa brikaat is uiteraard slecht te spreken over bovenbedoeld spreekwoord en in het nummer van April haalt het een paar gevallen aanwaarvoor het geen goed woord over heeft. Zy zijn dan ook ook inderdaad heel merkwaardig. Zo heeft een sinds 1872 bestaande Nederlandse fabriek na de oorlog een terugtrapremnaaf voor rijwielen en bromfietsen ontwikkeld. Door haar jaren lange ervaring op fijn-mechanisch ge bied en na uitgebreid speurwerk is deze fabriek erin geslaagd een product te vervaardigen, dat het buitenlands fabri kaat in vele opzichten verre overtreft. Teneinde zich een oordeel te kunnen uor- men over de reacties bij de afnemers, werd door de fabriek een enquête bij de rijwielhandel ingesteld, uiteraard zonder te vermelden, dat deze van de fabriek zelve uitging. Een grote categorie antwoorden luid de: D'e Beckson is prima, technisch is hy de andere merken ver vooruit, maar ja, het is dan ook een Duitse naaf'. Ja, een ,fiuitse" van Hollandse ma kelij! Een andere firma schreef het blad het volgende: „Zoals U weet zyn wij gespe cialiseerd op het gebied van theater- fauteuils, evenals de 2 andere Neder landse firma's. Wy zijn alle drie aange sloten bij de Ned. Bioscoopbond en heb ben gezamenlijk zeker 90 van het Nederlandse theaterpark verzorgd van af het meest eenvoudige toneelzaaltje ten plattelande tot de meest luxueuse thea ters en schouwburgen. Deze drie Neder landse firma's en een Belgische firma werden uitgenodigd offerte te maken voor de installering van de „Gemeente lijke Schouwburg" te.De order werd gegund aan de Belgische firma. Niet. de prijs, doch het „model" was reden voor deze Gemeente-instelling om de Neder landse fabrikaten te passeren en kost bare deviezen onze devie,zenpositie in 191,9 ten opzichte van België was zeer zeker niet rooskleurig te noemen) te be steden aan een product, dat evengoed, zo niet beter, in Nederland vervaardigd kon worden. Hoe geheel anders cn oprechter doet dan de gedragslijn van b.v. de Gemeen te. aan, toen bij haar de Stads schouwburg moest worden geïnstalleerd. Daar kreeg deze Belgische firma te horen: „Wij als Gemeente-instelling plaatsen geen orders bij buitenlandse firma's, zolang wij evengoed in Holland kunnen slagen". Met. deze laatste gemeente,-instellinn kan Nederlands Fabrikaat uiteraard wel op één stoel aaan zittendoch da tma„ andere gevallen vallen natuurlijk min. der in zijn timaak, ..Ellendige mentali teit" noemt het blad zo iets.' Inderdaad, want zo'n mentaliteit kan oorzaak zijn ran. veel ellende voor onze nationale welvaart. Het hoogergerechtshof te Washington, dat zich gisteren had moeten uitspreken over het nieuwe cassatieberoep van het wegens atoomspionnage tot de doodstraf veroordeelde echtpaar Rosenberg, heeft de zaak uitgesteld. Het zal thans niet vóór 27 April een beslissing nemen. In dertien van de achttien Fordfabrie ken in geheel Amerika heeft men Maandag het werk moeten staken wegens gebrek aan onderdelen. Deze moeten namelijk worden geleverd door ds fabriek te Monroe in de staat Michigan, waar sedert 1 April 2200 arbeiders in staking zijn In totaal zijn nu 47.000 van de 130.000 arbei ders van de Fordfabrieken zonder werk. Dit aantal zal nog aanzienlijk stijgen naarmate het gebrek aan onderdelen groter wordt. ■.vyeWv.v- De Egyptische ministers volgen momen teel een militaire opleidingscursus van een maand. Na de dienst zullen zy een bewijsstuk ontvangen, dat zij geschikt zjjn voor soldaat in dienst van het land". De minister van Buitenlandse Zaken, Mahmoud Fawzi, leert hoe hij met een geweer moet omgaan. Op de Deventerstraat te Vaassen werd gistermiddag omstreeks 5 uur het drie jarig zoontje van de familie H. ter hoogte van de ouderlijke woning door een auto aangereden en op slag gedood. Het kind kwam onverwachts achter een boom van daan en holde weg over en werd ge grepen door een juist passerende auto. De bestuurder van de auto, een vertegen woordiger uit Eefde, treft geen schuld. Maandagmorgen omstreeks 10 uur werd in Rijkevoort het driejarig zoontje J. van D. gedood toen het vanachter een turf- wagen plotseling de rijweg opliep. Het knaapje werd gegrepen door een luxe wagen, komende ui't de richting Beugen en bestuurd door de heer V. uit Rijke voort. Hoewel medische hulp vrijwel on middellijk na het ongeval aanwezig was, mocht deze niet meer baten. Gistermiddag is de vierjarige J. T, uit Hengelo bij het spelen te water geraakt in de petroleumhaven. Hoewel het kereltje spoedig op het droge gebracht kon worden, faalden de pogingen om de levensgeesten weer op te wekken. In Oud-Gastel bij Roosendaal is gisteren het tweejarig dochtertje van de familie De B. verbrand, toen het te dicht bij een benzinemotor kwam, welke door een defect plotseling in brand gerahkte. De dorsvoorraad. almede een schuur, waarin diverse landbouwwerktuigen, werd even eens een prooi der vlammen. Gisteravond brak ook brand uit in St Willebrord, waar een huis annex café totaal afbrandde. De bewoners, onder wie een 82-jarige man, werden gered, even als varkens en een deel van de inboedel. De brand is in de schoorsteen ontstaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1