Ongerustheid over het herstel m ram pgehieden WEDEROPBOUW in Brabants rampgebied begonnen De elftallen voor de „derby der lage landen" Engeland verlaagt belastingen Luid applaus voor Butler s „stimulerende begroting" Cadeaustelsel aan banden Voorontwerp van wet bevat geen algeheel verbod NIEUWE SPOORBRUG BIJ MOERDIJK DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN^OMSTREKEN* In Engeland kan glimlach eraf gesprek over fiscus Het werk ma& niet stilliggen", zegt Amsterdam's burgemeester Bruinisse legt ring- dijk aan Auto reed onder oplegger Woensdag 15 April 1953 Tweehonderd gulden aftrek Prof. dr De Quay: Nederland „kankert" weer Drie debutanten in de Oranje-voorhoede Suiker gaat van de bon Alle varkensmarkten weer open Uitzonderingen, welke de regel bevestigen In 1955 over dubbel spoor bereden WEERBERICHT N an inkomsten voor noocjwet ouderdomsvoorziening NEDERLAND: VAN EDE (Sparta) ODENTHAL (Haarlem) KLAASSENS (V.V.V.) BEURDEN (B.V.V.) Janssens STRAETMANS (White St.) MEES (Antwerp.) terlouw (Sparta) bleyenberg O COPPENS (Beersch.) (R.C.H.) LENSTRA (Heerenv.) LUITEN (D.O.S.) SEGHERS (Gantoise) mermans LEMBERECHTS (Anderl.) (Beersch.) HUYSMANS (Beersch.) DRIES (Berchem) &ELGIE Eigenlijk werk voor bedrijfsorganisaties j Wat wel mag Overdracht van bevoegdheden Advies van de SER nieuwe De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met enkele verspreide buien. Matige tot zwakke wind aanvankelijk uit Noordelijke richtingen, later veranderlijk. Vannacht plaatselijk nachtvorst, morgen de zelfde of iets hogere temperaturen. Donderag 16 April: Zon op 5.42 uur, onder 19.39 uur. Maan op 6.23 uur, onder 23.59 uur.j NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT In gezelschap van zijn echtgenote bracht generaal Ridgway gistermiddag een bezoek aan de „Flora 1953". Generaal Ridgway neemt van een der Volendamse schonen een narcissenslinger in ontvangst als huldeblijk van de „Flora". (Van onze Amsterdamse redactie) De hoofdstedelijke burgemeester, mr A. d'Ailly, die Maandagavond is terugge keerd van een bezoek aan Schouwen- Duiveland, dat door Amsterdam is ge adopteerd,' heeft zijn grote verontrusting over de gang van zaken kenbaar ge maakt. Hij heeft de spanning van het weekend in Zeeland beleefd en meege maakt dat. weer gebieden door een plot seling 'opkomende hoogwaterstand onder liepen. Op Zaterdagmiddag en Zondag wordt in de Zeeuwse rampgebieden in het geheel niet gewerkt en zo kon het gebeuren, dat Zondag j.l. de bevolking uit de kerken moest worden gehaald om djjkwacht te houden. Nog steeds dreigt het gevaar, dat de bin nendijken voor calamiteiten komen te staan en daarom is het volgens de bur gemeester een wantoestand, dat machines, die in het rampgebied aanwezig zijn, niet continu werken aan het herstel. Dit heeft niets te maken met de orthodox religieuze inslag van de autochthone bevolking. De bereidheid om te werken is er, maar het schort, meent de heer d'Ailly, de organi satie aan het juiste inzicht. Werk, dat in D.11.W.-verband wordt uitgevoerd, behoeft ook niet stil te liggen als men extra-ploe gen inschakelt. De bevolking in het rampgebied is in hoge mate verontrust over de gang van zaken en ook over het stilzwijgen, dat van overheidswege wordt bewaard ten aanzien van de hulpverlening. Men spreekt in Zee land nog steeds over de ramp en de ge volgen en niets duidt er op, dat de conver satie binnenkort een breder terrein zal gaan omspannen. Daarom hebben de veer tig gemeenten, die diverse plaatsen op Sehouwen-Duiveland hebben geadopteerd aan Amsterdam gevraagd 'n coödinercnde recreatieorganisatie in het leven te roepen. De hulp die de hoofdstad biedt, ligt voor namelijk in de publieke sector en zo wil men hét ook houden. Wat de adopterende gemeenten niet kunnen verstrekken komt voor rekening van Amsterdam. Men wil de hulp niet in de persoonlijke sector voeren, omdat men dan vreest, dat dit van de later uit te keren schadevergoeding zal worden afgetrokken. De eerstvolgende grote actie zal zijn om kachels in te zamelen om de huizen op Sehouwen-Duiveland droog te stoken. De smedenbond van Amsterdam zal de kachels ophalen, reviseren en gebruikklaar afleveren. Wat betreft de aftrek van eigen inkom sten bij de noodwet-ouderdomsvoorziening is de regering bereid een bedrag van f 200 buiten beschouwing te laten. Zo deelt mi nister Suurhoff mede aan de Eerste Kamer. Op welke wijze deze maatregel moet worden ingepast in de andere wijzigingen van de noodwet, welke i.v.m. de huurver hoging noodzakelijk zullen blijken, wordt nog nader bezien. Met man en macht werkte men van nacht aan een ringdijk, die gelegd wordt om het gat in de oude dijk nabij Brui nisse. Om het bruggenhoofd te verster ken zal men een hak laten zinken in het gat, dat aanvankelijk 3 meter diep was, doch tengevolge van de sterke stroming tot zes meter is uitgehold. Het gat is 30 meter lang. Het schip dat men in het gat laat zinken is bedoeld als sluitstuk van de ringdijk, waarmee men vandaag hoopte gereed te komen. Het water in geheel Bruinisse was gisteravond nog vrij hoog; gemiddeld werd 55 centimeter ge meten. Na al het sombere nieuws uit het door de watersnood getroffen gebied waar irr* Bruinisse opnieuw taai gevoch ten wordt tegen liet weer opdringende water, komt uit een ander deel, namelijk uit het zwaar getroffen Klundert het verheugende bericht, dat daar een begin is gemaakt met de wederopbouw in het Brabantse rampgebied. Gistermiddag heeft namelijk de commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Brabant, prof. dr J. E. de Quay in deze gemeente de eerste steen gelegd voor de bouw van 50 woningwetwoningen. Van deze huizen zijn er 43 bestemd voor de bebouwde kom van Klundert en de zeven overige voor het KJundertse gedeelte van het dorp Moerdijk. De gemeente verloor door de watersnoodramp 190 woningen. Na het eenvoudige ceremonieel, dat in een kille Aprilregen werd verricht, merk te prof. De Quay in zijn toespraak op, dat het Nederlandse volk zijn eigen aard weer duidelijk heeft gedemonstreerd. On middellijk na de ramp was er de ens- gezindheid zoals deze er ook was tijdens de laatste oorlog en na de eensgezind heid kwam weer de verdeeldheid en de critiek „Het gaat volgens velen te lang zaam", aldus de commissaris van de Koningin „en men maakt elkaar daar voor gaarne verwijten. Dus ook in dit opzicht hebben wij Nederlanders onze eigen aard weer goeddeels teruggevon den. Deze mentaliteit echter prikkelt tot daden en na verloop van jaren zullen we weer, evenals na de oorlog, tot de conclusie komen, dat we het al moppe rend, tot grote resultaten hebben ge bracht". Dinsdagavond maakte zowel de Nederlandse als de Belgische keuze-commissie het elftal bekend voor de interland NederlandBelgië welke Zondag a.g. in het Olympisch stadion te Amsterdam gespeeld zal worden. De elftallen werden als volgt samengesteld: De woningbouw in Klundert was tot voor de ramp gunstig, zo vervolgde prof. De Quay. Het absolute tekort bedroeg toen slechts tien woningen. Dat deze ge meente zo snel na de ramp weer aan de slag kon, schreef spr. toe aan de activi- va" het gemeentebestuur vóór de *™P- "Mct het bouwen van woningwet.- hciu ™geia m°u't de nodige voorzichtig- sarfs ™n Hn„^tracht" aWus de commis- de definitieve uIn' "omdat straks bij eigenaren weer tot hU'S" gaan Moeeliit b?uwen zullen over- voor gedeelten de w? de gemeente aan particulieren'kan ove^»^' De burgemeester van r» Drayer, vertelde, dat i„ i dert' mr D' legde Mauritsstraat. waade f*8 aa"Be" woningen zullen verrijzen twee meter water heeft gestaan. Negen tlend^ van deze gemeente is overspoeld eewee.t „De Klundertse bevolking leeft 1 stemming van ongeduld", aid,£ Drayer, „omdat ook hier met smart wordt gewacht op door de rjjksoverh„ia te treffen regelingen". Na afloop bezichtigde je commissaris van de Koningin een tweetal houten wo ningen. z.g. „Oostenrijkse" woningen, die aan de gemeente Klundert zijn geschon ken door het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen. In een overvol Lagerhuis heeft gisteren de Engelse minister van Finan ciën, Butler, zijn begroting ingediend, waarin voor de eerste maal sedert de oorlog geen nieuwe of hogere belastingen werden aangekondigd, maar daarentegen enkele belastingverlagingen. Onder luide toejuichingen van de regeringsb^nken maakte Butler voorstellen tot verlaging van het standaard tarief van de inkomstenbelasting en van de omzetbelasting op een groot aantal huishoudelijke artikelen bekend. Voorts kondigde hij aan, dat de speciale overwinstbelastingna dit jaar zal komen te vervallen. De mededeling, dat de suiker later in dit jaar van de bon gaat, had nieuwe bijvalsbetuigingen tengevolge, doch de Labours in het parlement hervatten hun geroep van; „stemmen-vangerij" en „zieltjes-winnerij". Butler noemde zijn budget een stimulerende begroting. Ondanks de voorgenomen belastingver-i tevreden te zijn en het noodzakelijk te zal hebben te overwinnen. Ook zal Enge land alle inflationistische strekkingen in het oog moeten houden. Het is absoluut noodzakelijk, dat het vertrouwen van de wereld in het pond sterling gehandhaafd blijft. De regering doet alles wat in haar vermogen ligt om de bestaande belemme ringen voor de wereldhandel uit de weg te ruimen. Engeland streeft er naar de vrije omwisselbaarheid van het pond sterling te herstellen, doch er zijn duide lijk moeilijkheden, die het bereiken van dit doel in korte tijd verhinderen. Aan hét slot van zijn redevoering ver klaarde minister Butler, dat Engeland thans de toekomst met meer hoop tege moet kan zien. Het feit, dat Engelands productie-capaciteit niet ten volle benut kan worden is voor een deel toe te schrij ven aan de zware belastingen, die onge veer de hoogste ter wereld zijn. Zelfs na de thans voorgestelde belastingverlagin gen zullen de belastingen in Engeland nog niet een peil hebben bereikt, dat gematigd kan worden genoemd. lagingen verwacht de minister, dat de in komsten van de schatkist in het nieuwe fiscale jaar ruimschoots voldoende zullen zijn om de uitgaven te dekken. De totale inkomsten worden begroot op 4368 mil- lioen, terwfll de gewone uitgaven naar verwachting 4259 millioen zullen be lopen, dit is 108 millioen méér dan in het zojuist geeindigde begrotingsjaar. De minister verwacht dus, dat de gewone dienst een overschot Van 109 millioen zal opleveren. Vele aanhangers van de Labouroppositie geven toe, dat de voorgestelde belasting verlagingen de populariteit van de conser vatieve rege mg zulien verhogen, in het bijzonder bij de zgn. lagere middenklas- „men gemeenlijk aanneemt, fav e,n bi:i de verkiezingen. 5™ llsten geloven zelfs, dat b®g otfng®voorstellen kunnen wor- u i ®en bevestiging van de geruchten dat m,m.ter Churchill zal voor stellen m het najaar nieuwe verkiezingen te houden, in de hoop z;jn huidige kleine meerderheid m het parlement te kunnen vergroten. Het defensie-budget ;s het hoogste in de Engelse geschiedenis. De kosten der lands- verdediging zullen 1(535 millioen bedra- gen. Daarvan zijn sgg millioen voor het leger, t>48 mülioep voor de luchtmacht en 364 milnoen voor de marine en het restant voor overige uUgaven. voor ge zondheidszorg, sociale verzekeringen, pensioenen enz. zal een bedrag van 182 millioen nodig zijn en voor de voedsel subsidies een bedrag van e 222 millioen. Verder zullen voor ane andere burger lijke uitgaven voor bestuur, politie, land bouw en koloniën nog ruim 1 milliard nodig zijn. De schuldendienst zal 615 millioen vergen. In het zojuist geëindigde begrotingsjaar lieten de Engelse financiën een overschot van 88 millioen aan inkomsten tegen over de gewone uitgaven. In verband met uitgaven op de kapitaaiudtenst. groten deels in de vorm van leningen aan ge meenten, ontstond echter 'n totaal nadelig saldo van 426 millioen. De voorgestelde belast,ngverlagingen houden in hoofdzaak in verlaging van de omzetbelasting op een groot aantal achten, dat deze vooruitgang aanhoudt. Butler wees er op, dat de inflatie tot staan is gebracht, doch hij waarschuwde dat Engeland moeilijkheden bij zijn ver koop van goederen naar net buitenland De eerste kersenbomen vertonen in Zuid-Limburg reeds ml hun prachtige witte bloesempracht. Deze foto werd genomen in Maas tricht op Maandag IS April 195S. Vannacht om ongeveer half een is op de Rijksweg onder de ge meente Hoogland een auto-ongeluk gebeurd, waarbij de 23-jarige H. J. W. uit Laren (N.H.) het leven ver loor. Zijn moeder, de 52-jarige mevr. J. W.M. en de 26-jarige mej. G. M. W. werden zeer ernstig gewond. Drie andere inzittenden, de twee meisjes S. W. en A. M. W. resp. 14 en 13 jaar en de 11-jarige jongen W. W. liepen minder ernstige ver wondingen op. Op de berm langs de Rijksweg stond een auto geparkeerd met een lekke band. De bestuurder hiervan had de hulp ingeroe pen van een chauffeur van een vracht auto met oplegger. De aandacht van de heer W. werd waarschijnlijk afgeleid door deze op de berm staande auto, tengevolge waarvan zijn wagen met grote vaart on der de oplegger schoot, met het noodlot tige gevolg. De geheel vernielde auto moest worden opengesneden om de slachtoffers te kun nen bevrijden. Zij werden allen over gebracht naar het St- Elisabethszieken- huis te Amersfoort. <Un. St. G.) VAN BRANDT (Lierse) LANDMAN (Sparta) (Rigtersbl.) CARRé (F. C. Luik) TEBAK (Eindli.) BIESBROUCK Nederlandse reserves: Van Raalte, Van Schijndel, Alberts en Schmidt. Belgische reserves: Daenen, Diricx, Blaise en Anoul, voor een kort commentaar zie men onze Sportrubriek. Met ingang van 14 April zijn, blijkens een publicatie in de Staatscourant, alle varkensmarkten in Nederland weer open. Zoals bekend, waren nog steeds bepaalde markten in het Westen en Midden des lands gesloten ter beteugeling van de var kenspest. Dit is de heer Richard Austen Butler, kanselier van de Engelse schatkist, die zijn documenten in het befaamde rode koffertje deponeert. huishoudelijke apparaten, automobielen, radiotoestellen, televisietoestellen en koelkasten met ongeveer een vierde; voorts verlaging van net standaard tarief der belasting op 'nkomens boven een bepaalde grens van 47 tot 45 pet met een overeenkomstige belastingver laging voor de inkomens beneden deze grens. De populaire cricketsport, het amateur toneel en de -opera, komen vrij van ver makelijkheidsbelasting. zijn begrotingsrede herinnerde Butler aan- dat Engeland op zijn betalings- oaians met de rest van de wereld in 1952 een batig saldo had van 291 millioen. terwijl er in 1951 nog een tekort op de Betalingsbalans was van 398 millioen. I "ij verklaarde met het resultaat nog met Zeven-en-twintig mannen, die ervan beschuldigd worden te hebben deelgenomen aan de terreurdaad van de Mau Man in het Britse gebied Kenya in Oost-Afrika op 26 Maart, worden onder sterke bewaking naar de rechtbank te Githoen-goeri gebracht. Zoals bekend werden tijdens deze wandaad van de Mau Man ongeveer 200 leden i an de Kikoejoestam om het leven gebracht. De overval plaats op slechts korte afstand van Nairobi. (Radiografisch overgebrachte foto). Sedert tal van jaren vormt het cadeau-stelsel een omstreden vraagstuk. De tegenstanders willen een wettelijke regeling er van doch zijn van de andere kant dikwijls weer bang, dat de Overheid zich hier zal gaan begeven op een terrein, dat het bedrijfsleven voor zichzelf wil houden. En daarnaast zijn er dan nog ontelbare nuances in de beantwoording van de vraag, hoever een eventueel verbod zal moeten gaan. Deze laatste vraag is ook weer oorzaak, dat de voorstanders van het cadeaustelsel geen aaneengesloten groep vormen, maar dat ook hier, wat de een wil, voor de ander veel te ver gaat of omgekeerd. De overheid heeft zich al meer dan eens met deze zaak bemoeid en ook voorschriften op dit gebied uitgevaardigd. Bevrediging gaven die echter niet en als resultaat van veel overleg heeft het departement van Economi sche Zaken een voorontwerp van wet samengesteld, dat gisteren aan de openhaarheid is prijs gegeven. Het voorontwerp bevat regelen tot be perking van de vrijheid tot het aanbieden en verstrekken van geschenken in ver band met het uitoefenen van een bedrijf en gaat vergezeld van een uitvoerige me morie van toelichting, waarin een uiteen zetting wordt gegeven van de voorge schiedenis van het cadeaustelsel. De ministers van Economische Zaken en voor P.B.O. en Bezitsspreiding ne men het standpunt in, dat het cadeau stelsel zich bij uitstek leent voor rege ling door bedrijfsorganisaties. Nu echter het tot stand komen van de organisaties in kwestie langer op zich iaat wachten dan aanvankelijk waarschijnlijk werd geacht en de toepassing van het ca deaustelsel als gevolg van de ver scherpte concurrentie aanzienlijk is toe genomen, achten zij het gewenst, dat in afwachting van eventueel door bedrijfs organisaties te treffen maatregelen een wettelijke regeling tot stand komt. Bij de samenstelling van het ontwerp leeft de bedoeling voorgezeten het bc- Irijfsleven een zekere mate van vrijheid e laten, met name voor zover het zich /an het cadeaustelsel bedient voor het naken van reclame. Wi! echter het scheppen van een onhan- eerbare, tot talrijke meningsverschillen •n onbillijkheden aanleiding gevende re- I reling worden vermeden, dan komt het, I ddus de toelichting, noodzakelijk voor. al leen vormen van toepassing van het ca deaustelsel toe te staan, waardoor het ge ven van kleine geschenken, die algemeen door het bedrijfsleven toelaatbaar worden geacht, geoorloofd blijft. Bij de gemaakte uitzondering voor goe- deren en diensten, die naar plaatselijk gebruik als toegift plegen te worden ver strekt of verricht, is gedacht aan gebrui ken, die van ouds ten plaltelande bestaan en die veelal van folkloristische aard zijn. Het is niet de bedoeling daaraan een einde te maken. Voor typische reclame-artikelen is een uitzondering opgenomen. Vrij gelaten wordt het geven van een toegift van het artikel zelf of een toegift in de vorm van eenzelfde dienst als de tegen betaling bewezene. Geoorloofd blijven toegiften in de vorm van goederen of diensten, waarvan de waarde gering is in verhouding tot die van het verkochte goed of de tegen be taling verrichte dienst, mits zij tot het assortiment van de betrokken onderne ming behoren. Teneinde te voorkomen, dat de naleving van de voorschriften tot beperking vai. de toepassing van het cadeaustelsel illusoir zou worden gemaakt door hel verkopen van waren tegen abnormaal lage prijzen of het bewijzen van diensten tegen ab normaal lage vergoeding, 's bepaald, dat op zodanige wijze aan de man gebrachte waren en diensten voor de toepassing van die voorschriften eveneens a!s geschenken worden beschouwd. Het maakt voor de toepassing der ver bodsbepalingen geen verschil of de ca deaugever detaillist, grossier en fabrikant is en evenmin, of de ontvanger van het geschenk consument detaillist of grossier is. Aan de minister van Economische Za ken is de bevoegdheid gegeven in bijzon dere omstandigheden ontheffing van de verbodsbepalingen te verlenen. HierJoor zal aan de in incidentele gevallen bestaan de behoefte kunnen worden tegemoet ge komen. De regering acht het gewenst, dat de minister van Economische /aken zijn be voegdheid zal kunnen overdragen aa.n de Sociaal Economische Raad. aan het be stuur van een product-, een hoofdbe drijf- of een bedrijfschap dan wel aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Hierdoor wordt de mogelijkheid geopend, aan 't bedrijfsleven zelf de beslissing over het verlenen van ontheffingen over te la ten, zo de wenselijkheid hiervan blijkt. Aan de Sociaal-Economische Raad is de bevoegdheid gegeven, om. indien aan de bedrijfsorganisaties niet het treffen van een regeling of nadere regeling van het cadeaustelsel is overgelaten, op haar ver zoek dan wel op verzoek van een of meer representatieve ondernemersverenigingen de onderhavige wet voor een bepaald be drijf buiten toepassing te stellen. Zoals wij reeds eerder bonden melden, heeft de Sociaal-Economische Raad aan ^e regering advies uitgebracht over de re geling van het cadeaustelse, De meerder heid van de Raad is van mening dat deze regeling niet bij de wet moet worden ge troffen, maar aan de oedrijfschappen moet worden overgelaten. Ren minderheid meent, dat daarop niet gewacht kan wor den. Met de grote lijnen van het ontwerp van wet zou de raad zich, indien een re geling bij de wet zou worden getroffen, kunnen verenigen. Wel doet hij enkele voorstellen, om het aantal vrijstellingen van het verbod verder uit te strekken, dan in het voorontwerp is voorzien. Zoals men weet, bestaat het plan in de komende twee jaren de enkel- sporige brug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk te vervangen door een nieuwe spoorbrug, die zal worden ingericht voor dubbel spoor. Deze nieuwe overbrugging zal, üo vernemen wij thans, bestaan uit vijf bruggen van tweehonderd meter, elk op drie steunpunten en een brug van dertig meter op twee steunpunten. Er zal gebruik worden gemaakt van de bestaande pijlers, die voor het dragen van een diibbelsporige brug geschikt zijn. Het assembleren van twee van de vijf bruggen zal op een fabrieksterrein te Dordrecht geschieden. De overige drie bruggen worden op een, nabij de Moerdijkbrug te houwen montagestelling geassembleerd. Het ligt in de bedoeling in de loop van 1954 drie bruggen op de pijlers te plaatsen en in 1955 de overige twee. Elk der vijf bruggen zal in twee helften worden inge- De oude overspanningen zullen eerst worden verwijderd door ze uit te varen. Naar verwacht wordt, zal de nieuwe overbrugging in 1955 dubbelsporig bereden varen, zodat in totaal tien brugdelen met kunnen worden. Het gehele werk zal wor tussenpozen door invaring op hun plaats zullen worden gebracht. den uitgevoerd door veertien Nederlandse bedrijven. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1