Senatoren houden krachtig pleidooi voor leraren Streven naar positie-verbetering kreeg een onverdeelde steun Ons land geeft meer geld uit aan tabak dan aan onderwijs Ver. Staten hebben atoom- wapens in Europa" De Fransen verlieten beledigd de zaal Politieke partijen stelden candi daten voor raadsverkiezingen Taft wil geen tarief verlaging ars.?/1, r Noodzaak van eensgezindheid doet zich nog steeds voelen Gevaarlijk gemis aan krachtige richtlij nen In twee jaar geen stap verder GHNG- AJ SLAGEN y? Congreslid Johnson beweert: /T> fietsen Het blijft koud In vijf gemeenten één lijst ingediend De camera op t buitenland Ontevredenheid is alleszins te verklaren" Henk van der Maze. Afschaffing van schoolgeld brengt geen uitkomst voor middengroepen Britten's Kronings opera In Tilburg: Alles of Niks Incident in Politieke Commissie Scheuring in P.v.d.A. te Emmen 104 MILLIOEN Amerika diene initiatief-duel niet te verliezen Uitstel gemeenteraads verkiezingen in ramp gebieden ]V*Iilitairen kunnen stemmen bij volmacht „Ommelanden"-geschil uit de wereld VOENSDAG 15 APRIL 1953 PAGINA 3 Het K.A.B.-legioen Rechtspositie Bijzonder Onderwijs vZ* lijnproe^ "1®0aBB0mSEii=ffiEBr y> Een lid van de commissie voor de Rt'ijdkrachten van het Amerikaanse Suis van Afgevaardigden, Johnson, heeft Dinsdag te Washington be geerd dat de Ver. Staten „atoom leren en vliegtuigen van het type E-36, die deze atoomeieren kunnen herpen, in Europa hebben" Naar hij meende, zouden er ook Ameri kaanse atoombommen in Korea zijn. Hoog klassengemiddelde Pensioenen hoogleraren Gloriana stellen alles in de schaduw t Zwolle kan Krabbendijke niet helpen SLECHTS ZES LIJSTEN IN AMSTERDAM In Rotterdam In Den Haag In Utrecht WEL BESNOEIING VAN MILITAIRE UITGAVEN Overeenkomst met ANAB PRINS BERNHARD HAD PECH i (Van onze redacteur) 's-GRAVENHAGE, 14 April 1953. Toor de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, welke vandaag door de Eerste Kamer in behandeling is genomen, bestond van de zijde der senatoren bijzonder grote belangstelling. Niet minder dan tien sprekers voerden over dit chapiter der Rijksbegroting 't woord en toen de vergadering laat in de avond tot morgen werd verdaagd, was de sprekers lijst nog niet afgewerkt. Onder de talriike onderwerpen, die werden aangesneden, nam de kwestie der bezoldiging van het onderwijs-personeei, in het bijzonder die der leraren bij het V.H.M.O. een vooraanstaande plaats in. Verwonderlijk is dit bepaald niet. In de kringen der leraren heerst ernstige ontstemming over de trage gang van zaken bij de verbetering hunner positie. In het adres, dat het Actie-comité van Katholieke Leraren te Amsterdam i.v.m. de behandeling der Onderwijsbegroting in de Eerste Kamer tot dit College heeft gericht, is dit nog eens onverbloemd tot uiting gekomen. De verbittering der leraren over de steeds verder gaande ondermijning van hun sociale status door ontoereikende salariëring en overbelasting met werkzaamheden is zo hoog gestegen, dat zelfs op sancties is aangedrongen, als de regering niet binnen kort door daden toont ernst te willen maken met de verbetering der leraren salarissen. In genoemd adres wordt gewag gemaakt van plannen tot non-coo- peratie met het departement. Te denken valt hierbij o.a. aan het weigeren zitting te nemen in examencommissies buiten schoolverband en om meer dan het strikt voorgeschreven aantal lesuren (26) te accepteren. Zowel van de zijde der K.V.P. als van die der V.V.D. en P.v.d.A. kreeg het recht vaardige streven der leraren naar positie- Verbetering, welke ook uit zuiver cultureel oogpunt gewenst is, krachtige steun. Opvallend was vooral de kracht, waar mee van P.v.d.A.-zijde op dit aambeeld gehamerd werd. We zullen maar hopen, dat deze steun niet is ingegeven door de lijke voorziening te verdedigen. Een op vatting, die o.i. volkomen juist is. Ook prof. De Zwaan (C.H.) wees op de nadelen van de overbelasting der leraren, waardoor zij geen gelegen- heid meer heb ben hun studie bij te houden en zich verder te ontwikkelen De heer v. Velt- hoven (K.V.P.) waarschuwde de regering in de kwestie dei- lerarensalaris sen niet de schijn op zich te laden van een tactiek van „verdeel en Dr H. J heers". De K. V. P.- spreker drong aan op een spoedige loyale oplossing. Vóór het einde van het lopende cursusjaar die nen de leraren te weten, waar zij aan toe zijn, merkte de heer Den Dreu 'ten deze nog op. Het zal de regering nu onderhand wel geen J. v. VELTHOVfEN CK. V. P.) verdeel en heers" Duizenden zijn lid van de stands- en vakorganisaties der Katholieke Ar beidersbeweging, zonder zichtbare tekenen van krachtig medeleven met hun beweging en zonder trots deel uit te maken van het grootste katholieke legioen in Nederland. Al deze alleen-om-den-brode-leden moesten kennis nemen van een der jong ste uitgaven der K.A.B. „De kleine gids", samengesteld door de Centrale Propagan- dadienst. Een wegwijzer omtrent historie, doel en instellingen van genoemde orga nisatie. Onmeetbaar bijna zijn de intelligentie en werkkracht van de honderden voor mannen, die de eenvoudige verenigingetjes van volksbonders deden uitgroeien tot de fenomenale Beweging van vandaag. Doodschamen moesten zij zich, die nog geen lid zijn of slechts contributie beta len. Iedere werknemer immers diende dit organisatie gebouw volledig te helpen in stand houden en te schoren. Direct en op de man af is dan ook het voorwoord van het Verbondsbestuur wanneer dit opmerkt: „De beweging is, wat zij plaatselijk betekent. Dat plaatselijk werk kan echter op den duur alleen dan vrucht baar zijn, indien het gestuwd en geleid wordt door een kader, dat met voort varendheid en bezieling, met overtuiging en geestdrift zijn niet altijd even ge makkelijke taak vervult. Geestdrift zonder de nodige kennis van zaken, zopder gefundeerde overtui ging is echter een strovuur, dat geen stand houdt." Als steun en leidraad kwam een nieuwe „kleine gids" van Lumax' persen. In 160 pagina's wordt in deze gids een overzicht van indelingen, werkwijzen, stichtingen, instituten, instellingen, dien sten en gebouwen gegeven. Voor gezondheid en ziekte, voor vor ming en ontspanning, voor sociaal cultu reel en godsdienstig werk. De K.A.B. blijkt met zijn ledental van ruim 333.000 een indrukwekkende pijler van het katholieke levenskasteel te zijn. Hoe hard ook werd en wordt gewerkt aan de materiële welstand van de katho lieke arbeidende bevolking nooit werd vergeten dat niet alleen de lichamen moesten worden verzorgd. Telkens opnieuw en steeds krachtiger worden pogingen ondernomen en gelukkig met succes om mannen en vrouwen tot ook geestelijk geschoolde leden te vormen. Immers deze tijd van vernieuwing en omvorming, eist mensen op peil. Moge door de leden dan ook de wenk Worden begrepen, die ergens in het boek Segeven wordt n.l.: „Nu is het de tijd, om onze arbeiders, onze arbeidersgezinnen meer voorlich ting, meer vorming te geven, opdat de katholieke arbeider medezeggenschap en medeverantwoordelijkheid kan dragen." Elke katholieke arbeider moet dank zij zijn lidmaatschap een rots zijn in de bran ding van het moderne leven. Het tijd perk der „brave mensjes" is voorbij. Onder de titel „Alles voor het volk, het ai\, Christus" dient ieder overeen- hem door O.L. Heer geschon- waar zulks „odigV1?*61} tot behoud omgeving d w kerstemng van zijn gemeente.' gezin> werkplaatsen Moge de begrippen tenslott worden verhelderd, dat de leuze van df laatste pagina: ae Met man en macht naar de 400.000 ten spoedigste realiteit worde. Dat kèn Want nóg staan duizenden werkloos bui ten de gelederen van het K.A.B.-legioen. nabijheid der a.s. gemeenteraadsverkie zingen. De heer Schermerhorn sprak terecht van een toenemende verpaupering van het intellect, maar vergat erbij te vermelden, dat de socialistische politiek het intellect tot dusverre niet bepaald wel gezind is geweest. Hij wees hierbij op het inderdaad paradoxale feit. dat de over heid enerzijds in een verregaande over waardering van het diploma voor alles een intellectuele vooropleiding eist, maai; anderzijds het volgen van deze voorop leiding door haar politiek financieel zeer moeilijk maakt. Dat er in de kringen der intellectuelen, die in het algemeen weinig congres- en organisatie-,.minded" zijn, iets gaande is, bewijst, aldus de heer Schermerhorn, de groote belangstelling voor het Intellec- tuelencongres te Amsterdam. Volgens de tweede P.v.d.A.-spreker van deze middag, de heer Den Dreu, heeft de vertraging in de verbetering van de positie der leraren funeste gevolgen voor ons onderwijs. De ontevredenheid der leraren, zo meende hij, is alleszins te verklaren. Het verloop van het gevoerde overleg Releverend constateerde hij, dat de leraren in feite sinds Mei 1951 nog geen stap ver der zijn gekomen. Hun wensen, met name de opheffing der discrepantie met het mid delbaar nijverheidsonderwijs en gelijkstel ling wat het maximum-salaris betreft met een hoofdingenieur bij de Rijkswaterstaat, achtte hij alleszins redelijk. Het maximaal aantal lesuren mag niet meer dan 26 be dragen. Meer lesuren is slechts als tijde- Pure gold leal Virgin.» In de nota voor de huurverhoging en de belastingverlaging stelt de regering o.a. voor de afschaffing van bet schoolgeld voor liet zesjarig lager onderwijs en de verlaging van schoolgelden voor het voortgezet onderwijs en afschaffing van de collegegelden. De heer Van Vclthoven toonde zich geen onverdeeld voorstander van afschaffing van schoolgeld voor het L. O. Kosteloos onderwijs zal minder waardering genie ten. Bovendien is de huidige schoolgeld regeling zeer laag. Afschaffing of verla ging van schoolgelden zal geen noemens waardige verlichting brengen t.a.v. de nood der middengroepen. Salarisverbete ring en belastingverlaging kunnen hier slechts uitkomst bieden- Van P v d. A.-zijde werd het stok paardje van kosteloos onderwijs over de gehele linie vandaag merkwaardigerwijs niet bereden. De heer Schermerhorn, de overheidssteun aan de studenten bespie- kend, voerde een warm pleidooi voor een belangrijk groter aantal studiebeurzen en renteloze voorschotten alsmede voor sub sidiëring van coöperatieve studenten- eetgelegenheden (Mensa) en de bouw van coöperatieve studentenflats. Aan dit drie tal maatregelen gaf hij de voorkeur boven het afschaffen van college-geiden. Sedert de pacificatie van 1917 is er in het onderwijs veel veranderd. Met name gaat nog slechts een betrekkelijk gering percentage der kinderen van de lagere school uit het leven in. De lagere school wordt over de gehele linie basisonderwijs. Ten aanzien van het voortgezette onder wijs nu, met name het nijverheidsonder wijs en het V.H.M.O., bestaat er nog geen stelsel van wettelijke objectieve normen, welke de rechtspositie van het bijzonder onderwijs vastleggen zoals bij het L. O. (het z.g. automatisme). Dit is geen on bedenkelijke situatie en het was goed, dat de heer Algra (A R.) de volle aandacht op dit verschijnsel vestigde. Vooral het ANNO f69O WAT LEVERT LEVERT IS GOED1 Johnson legde deze verklaring af op een bijeenkomst van schrijvers over lucht vaartaangelegenheden. Na de bijeenkomst zeide hij tegen een verslaggever, dat hij „het misschien niet had moeten zeggen", doch, aldus verdedigde hij zich: men weet het in het algemeen toch wel, wat wij daarginds in Engeland hebben Militaire functionarissen te Washington verklaarden, dat het departement van defensie nooit iets heeft onthuld over de plaatsen, waar atoombommen zijn opge slagen. Evenmin is ooit bekend gemaakt, dat tienmotorige bommenwerpers van het type B-36 in Europa zijn gestationneerd. prot.-christ. onderwijs verkeert, aldus de A.R-spreker, in deze onderwijssector in een ongunstige positie. Bij vrijwel elke urgentieverklaring, welke gemeenteraden hebben te geven met betrekking tot het prot-christ. nij verheidsscholen, laait de schoolstrijd weer op. Het valt hierbij op, zo con stateerde hij, dat in het Noorden de K.V.P. vaak samen met de P. v. d. A. het schild opheft ter bescherming van de néutrale school. Als dit waar is, lijkt ons dit een afkeurenswaardige houding der K.V.P- ter plaatse. Voordat wij verder gaan met de onder wijsvernieuwing, dient, zo meende de heer Algra, deze zaak eerst fundamenteel te worden geregeld, zodat we ook t. a. v. het voortgezette onderwijs een stelsel van wettelijke objectieve normen krijgen. De heer Derksen (K.V.P liet een soort gelijk geluid horen. Gestreefd zal moeten worden naar een stelsel van subsidiëring van het voortgezette onderwijs, waarin het subjectieve inzicht geheel of althans zo veel mogelijk is geëlimineerd. Dit is ook het standpunt van minister Cals in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. De heer Schermerhorn daarentegen wilde juist om het peil van het onderwijs op te voeren af van een stelsel van wette lijke objectieve normen. Wat bij hiervoor in de plaats wilde stellen, kwam neer op een paedagogische leiding van overheids wege. Iets wat de overheid, zoals de heer Derksen terecht betoogde, niet toekomt. De lieer Algra wees op het bedenkelijke verschijnsel, dat de grote groei van het onderwijs blijkens de berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek niet geleid heeft tot een evenredig grote stijging van de kosten. In 1935 waren de kosten 4.3 pet van het nationale inkomen, in 1948 slechts 1.9 pet. Voor het onderwijs wordt thans dus naar verhouding minder uitgegeven dan voor de oorlog. Nederland, zo stelde de heer Schermer horn vast, geeft belangrijk meer uit aan bijv. tabak dan aan onderwijs. Ons z.g. dure onderwijs wordt relatief goedkoper. Hij zag hierin een gevaarlijke tendenz, die ons land in internationaal opzicht achter op doet geraken. Wat ons klassengemiddelde betreft, zijn wij dit ondubbelzinnig, naar uit een pu blicatie van de U.N.E.S.C.O., waarop de heer Wcndelaar (V.V.D.) de aandacht ves tigde, blijkt. Dit gemiddelde ligt voor ons land op 34. Slechts Ierland, Spanje en Portugal zjjn er nog slechter aan toe. Wij worden echter voorbijgestreefd door lan den als Bulgarije en Italië. Er zijn in ons land op sommige plaatsen scholen met meer dan 60 leerlingen per klas. De heer Derk sen heeft de legerjeugddagtm. die met mede weten van het departement v. O., K. en W. worden georga niseerd, ter sprake gebracht. Hij achtte dit soort propagan da voor het le ger, waarbij de licht ontvlam- bare jeugd slechts de pret-J. H. M. DERKSEN (K.V.P.) t'ge zijden vanalleen prettige kant d't. instituut krijgt te zien, niet onbedenkelijk. Het liefst zag hij, dat deze jeugddagen niet meej: met medeweten van O., K. en W. worden georganiseerd. 'De heer Witteman (K.V.P.) heeft zich speciaal met de kunst beziggehouden. Wat de huidige positie van het Concert gebouworkest aangaat, sprak hij de hoop uit, dat de huidige „scheiding van tafel en bed" tussen gebouw en orkest, welke de exploitatie per jaar 80.000 duurder maakt, door een verzoening zou worden gevolgd. duidelijk worden, dat het hoog tijd wordt met daden tegemoet te komen aan de grote nood der leraren. Prof. Molenaar (V.V.D.) vestigde de aan dacht op het lage pensioenbedrag van de hoogleraar (maximum 4.800). De terug val van 13.400 salaris op dit pensioen quaiificeerde hij als een schromelijke on rechtvaardigheid. Hij drong aan op een verandering in het algemeen van de pensioenen van alle cate gorieën van staatsambtenaren, die een salaris boven de 7.200 hebben en van die der hoogleraren in het bijzonder. Benjamin Britten heeft zijn nieuwe opera „Gloriana" voltooid- Zij zal haar première beleven bjj gelegenheid van de kroning van Koningin Elizabeth. De ko ningin zal de eerste voorstelling in het Royal Opera House op 8 Juni bijwonen. Het libretto, geschreven door William Plomer, is gebaseerd op Lytton Strachey's biografisch werk „Elisabeth and Essex", waarin Elisabeth's groot vertrouwen op Essex is uitgebeeld, dat tenslotte werd beschaamd- „Gloriana" is de naam die door bewonderaars aan Koningin Eliza beth werd gegeven. Britten voltooide de opera in 7 maan den. De zaal van het Royal Opera House is reeds nu uitverkocht. Tot dusver heb ben al 11-000 liefhebbers voor kaarten teleurgesteld moeten horen dat hun aan vrage vergeefs is. De RS lentecollectie biedt U een ottgebreide •erle, van 't traditionele, eenvoudige model tot de meest exclusieve sportfiets In prachtige kleu ren. Vraag Uw rijwielhandelaar naar de sier lijke, lichtiopende fietsen I Prijzen van f 144.- ai. R. S. STOKVIS ZONEN N.V. (Van onze correspondent) De goede wil van de vroede vaderen ten spijt zal Zwolle zijn voorgenomen hulp aan het door de watersnood getrof fen Krabbendijke niet kunnen verlenen. Ged. Staten van Overijssel hebben name lijk aan B. en W. verzocht te willen be vorderen, dat de raad zijn besluit f 10.000 te verlenen aan de Zeeuwse gemeente, zal intrekken, waar de begroting van de Peperbusstad voor 1953 reeds een tekort van 814.300 toont en de beschikbare mid delen zeker nodig zijn voor de verzorging van de eigen huishouding. Zwolle zou samen met het IJseldorp Wijhe hulp ver lenen aan Krabbendijke. Maandagavond heeft de raad bedoeld besluit ingetrokken. Van onze correspondent) In Tilburg werden door zeven partijen en groeperingen lijsten ingediend voor de gemeenteraadsverkiezingen in deze stad, op het laatste moment heeft een van de candidaten der K.V.P. (no. 39) zich terug getrokken. Hij is als enige candidaat met een eigen lijst uitgekomen, onder het mot to: „Alles of Niks". Een ander K.V.P.-lid die zich afgescheiden heeft, de heer J. van Nunen, die thans zitting heeft in de Til- burgse raad, is eveneens met een eigen lijst van 10 candidaten uitgekomen, onder de naam: Katholiek Democratische Groep. Behalve de reeds genoemden dienden voorts lijsten in de K.N.P. met mr F. J- van Liempt als lijstaanvoerder, de P-v.d-A. met N. van Pelt, de communisten onder de titel „Vrede en Welvaart", met A. Berghuis en de Prot.-Christelijken, combinatie A.R.-C.H.U. met C. Jasperse. De Franse gedelegeerden hebben Dins dag de vergadering van de Politieke Commissie der V.N.-Assemblèe verlaten uit protest tegen een aanval op het Franse bestuur in Tunesië en Marokko, bjj monde van de Iraakse afgevaardigde. De Fransen verklaarden zich beledigd over „de ma nier waarop de Iraakse gedelegeerde een kwestie, die niet op de agenda stond, te berde heeft gebracht". De commissie besprak de Poolse reso lutie, waarin, zoals men weet, „maatre gelen om de vrede te versterken" worden voorgesteld, uiteraard bezien uit commu nistisch oogpunt. De Griekse afgevaar digde vond dat het vasthouden van het Sovjet-blok aan deze, zij het enigszins gewijzigde, resolutie, niet strookt met de hoopgevende communistische gestes van Een Nederlandse speelfilmkunst oor deelde spr zeer wel mogelijk als de over heid maar meer geld ter beschikking wil stellen. Uok de fiscus kan hiertoe een steentje bijdragen, n.l. door verlaging der vermakelijkheidsbelasting. De resultaten van onze radio-omroep zijn naar zijn mening niet slecht. Onze omroepprogramma's kunnen volgens de heer Witteman de vergelijking met de buitenlandse doorstaan AD INT. Het K N.M.I. deelt mede: Nadat aan het begin van deze week een koudefront over ons land was ge trokken, stroomde voortdurend koudere lucht West-Europa binnen. Tegelijkertijd trok een uit de omgeving van IJsland afkomstige storing naar het Noordzee gebied. Deze storing, die geheel gevuld is met zeer koude lucht. veroorzaakt vandaag buien. Een nieuwe storing, die vanmorgen de barometers in Schotland deed dalen, zal morgen het weer in ons land beïnvloeden. Tussen Groenland IJsland bevindt zich nog een derde storing, die zich even eens opmaakt naar de Britse eilanden te trekken. De algemene drukverdeling maakt een aanhouden van het koude weer waarschijnlijk, waarbij de neerslag- kansen groot blijven- de laatste weken. De Turkse afgevaar digde was van oordeel, dat nu de onder handelingen te Pan Moen Djon op het punt staan te worden hervat, de bespre king van de Koreaanse kwestie in de politieke commissie deze onderhandelin gen zou kunnen belemmeren. De Britse afgevaardigde Jebb ondersteunde deze mening. Toen de Iraakse gedelegeerde het woord kreeg over de Poolse resolutie, ver wees hij naar het vasthouden van be paalde mogendheden aan haar koloniale bezittingen. Hij voegde hieraan toe, dat „Tunesië en Marokko twee staten zijn, die zonder enig voorwendsel onder de duim worden gehouden". De Fransen ver lieten daarop de zaal. Tegen het einde van de zitting van gis teren diende Brazilië een resolutie in, waarin onder meer wordt gevraagd de al gemene vergadering der V. N. bijeen te roepen zodra een wapenstilstand in Korea is getekend of de onderhandelingen we derom in een impasse zijn geraakt. Naar verluidt zullen de drie grote Wes telijke mogendheden de Braziliaanse reso lutie steunen. Gisteren heeft in geheel Nederland, uitgezonderd in 39 gemeenten in de nood- gebieden, de candidaatstelling plaats ge had voor de gemeenteraadsverkiezingen voor de volgende maand. Wij laten hier de partijen volgen, die candidaten stel den in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. In de hoofdstad zijn slechts zes candi- datenlijsten ingediend en wel door: P.v.d.A. (lijstaanvoerder B. C. Franke); C.P.N. (H. Gortzak); K.V.P. (Th. F. de Groot); Prot. Chr. combinatie C.H. en A.R. (mr A. B. Roosjen); V.V.D. (R. Th. Le Cavelier) en K.N.P. (H. F. P. van Hees). Nog nimmer heeft een zo klein aantal partijen aan de gemeenteraadsver kiezingen in Amsterdam deelgenomen. In Rotterdam werden, zoals wij gisteren reeds meldden, acht lijsten ingediend, nl.: P.v.d.A. (lijstaanvoerder J. van Tilburg); K.V.P. (H. E. v. d. Brule); A.R. (J. Wil schut); C.P.N. (S. Groenendijk); V.V.D. (mr J. Dutilh); C.H.U. (mr A. C. W. Beerman), alsmede Geref. Politiek Ver bond en Staatkundig Geref. Partij. In Den Haag werden tien lijsten inge diend, nl. van: A.R., V.V.D., Staatkundig Geref. Partij, K.V.P., Geref. Politiek Ver bond, P.v.d.A., Vrijz.-Dem. Bond, Kath. Nat. Partij, C.P.N. en C.H.U, Utrecht komt met negen lijsten uit, nl.: K.V.P., P.v.d.A., A.R., C.H.U., V.V.D., C.P.N., Staatkundig Geref. Partij, Geref. Politiek Verbond en Republikeinse Volks partij. In de Partij van de Arbeid in de ge meente Emmen, die met negen zetels in de raad de grootste fractie vormt, is een scheuring ontstaan welke zich heeft vol trokken naar aanleiding van scherpe tegenstellingen tussen voor- en tegenstan ders van de socialistische wethouder, de heer A. van Bolhuiz. Men vindt de tegenstanders van de wet houder voornamelijk in de afdeling van het dorp Emmen en de voorstanders in de andere dorpen van de gemeente. De republikeinse leider in de Ameri kaanse Senaat, Robert Taft, heeft ver klaard, dat hij gekant is tegen verlaging van de Amerikaanse invoerrechten, welke reeds beneden het niveau van 1913 liggen, aldus Taft. De Europese landen zouden er niet veel baat bij hebben en een ver hoging van de werkloosheid in de V. S. zou er alleen maar het gevolg van zijn, meent Taft. Hij verklaarde van mening te zijn, dat in het komende fiscale jaar de Amerikaanse militaire uitgaven verlaagd kunnen worden met 4.000 millioen en wel door uitschakeling van de verspil- ling. Hij hoopte, dat de militaire uit- gaven in 1954/'55 met 10.000 millioen verminderd zouden kunnen worden. Taft verklaarde, dat de bevolking der VS op zijn gunstigst kan verwachten, dat de begroting voor het volgende jaar in totaal met S 8-10 milliard wordt be snoeid. President Eisenhower en hij waren overeengekomen, zo voegde Ta" h,"aau toe, te pogen om de wtgaven beneden de S 70 milliard te houden. Voor het jaar 1954-55 zou gestreefd worden naar een maximum van I 60 rrnHiard^ Een ge g In het Rampenfonds was tot gister avond 104 millioen gulden binnengekomen. Maandagavond bedroeg de stand 103 9 millioen. Het ledenaantal van de Partij in het dorp Emmen is ongeveer even groot als in alle andere dorpen bij elkaar. Nadat de heer Van Bolhuiz op de voor lopige groslijst als nummer één voorkwam is hij na heftige vergaderingen van de definitieve lijst geheel verdwenen. Thans hebben hij en zijn vrienden zich verenigd in een eigen partij welke waarschijnlijk Vrije Socialistische Partij zal heten. De V.S.P. beschuldigt het Partijbestuur, de raadsfractie en de afdeling Emmen van de P.v-d.A. ervan bij het houden van het referendum over de groslijst het Partij- reglement met voeten te hebben getreden. De nieuwe partij wordt geleid door de heer W- Dijk uit Nieuw-Amsterdam die tot Maandag j.I. voorzitter was van de Emmense federatie van de Partij van de Arbeid en die nu voor het lidmaatschap van deze partij heeft bedankt. Geen raadsverkiezingen in Hoeven, Nuland, Teteringen, Berkei- Enschot en Katswoude Voor zover thans bekend zullen in vijf gemeenten in ons land op 27 Mei a.s. geen gemeenteraadsverkiezingen gehouden worden n.l. in de Noordbrabantse plaatsen Hoeven, Nuland, Tereringen en Berkel- Enschot en in de Noordhollandse plaats Katswonde. In deze gemeenten is namelijk slechts één ijjst ingediend, zodat de nieuwe leden van de gemeenteraden daar automatisch zijn aangewezen. In Hoeven is alleen maar een KVP-Iijst ingediend, in Nnland, Teteringen en Berkei-Enschot één lflst van alle in deze gemeenten voorko mende kath- groeperingen gezamenlijk- In Hoeven bestaat de raad thans uit vijf ver tegenwoordigers van de boerenstand, één van de middenstand en één van de ar beiders, welke vertegenwoordiging men wil handhaven. In Berkei-Enschot is ook een dergelijke combinatie, bestaande uit elf leden en in Teteringen één van zeven, namelijk drie arbeiders, drie landbouwers en een middenstander- In Katwoude werd een lijst ingediend van alle politieke par tijen gezamenlijk. Nog STEEDS heeft de vrije wereld zich geen precies denkbeeld kunnen vormen van de bedoelingen van het jongste vredesoffensief van de nieuwe mannen in het Kremlin. Scheen het een ogenblik, dat men tot de overtuiging was gekomen, dat Moskou al zijn diplomatieke krachten op het Duitse probleem zou con centreren, thans kijkt men met minstens evenveel aandacht in Aziatische richting, sinds maarschalk Tito als zijn mening heeft te kennen gegeven, dat Malenkof op de allereerste plaats de communisti sche positie in Azië wil consolideren en dat hij, als het in dit verband nodig of wenselijk is. desnoods belangrijke conces sies in Europa zal doen. Bij al deze onzekerheden mist men toch wel heel sterk het doelbewuste beleid van het duo Truman-Acheson; men mist volkomen de leiding yan de Verenigde Staten, welke in de vrije wereld nu een maal de toon aangeven, maar in 't geheel niet schijnen te weten, welke toon zij moeten aanslaan. Staatssecretaris Foster Dulles en met hem president Eisenhower, worden zozeer door allerlei binnenlandse en partijruzies en ruzietjes gekweld en in beslag genomen, dat zij aan hun eigen lijke taak niet meer kunnen toekomen. Ook Acheson heeft vaak voor zeer hete vuren gestaan, maar hij hield steeds het hoofd koel, zeker van de ruggesteun van Truman. Men heeft allerminst de indruk, dat Foster Dulles geestelijk van het for maat van een Acheson is; hij mist de rust en de zekerheid, welke op deze hoge post worden vereist; men voelt in hem ook niet de kracht om aan de fanatieke lingen, die voortdurend tegen hem storm lopen, weerstand te bieden. Tegen zich heeft hij de felle, actieve rechterzijde van zijn eigen, de republikeinse, partij en na tuurlijk een grote groep democraten; van ganser harte gegeven steun vindt hij ner gens, wat ook wel bezwaarlijk zou zijn, daar hij nog geen goed afgebakende in ternationale politiek heeft ontworpen. Noch in, noch buiten de Verenigde Sta ten weet men, waarheen Washington Wil. En president Eisenhower aarzelt nog steeds om zijn gezag en prestige in te zetten om zijn staatssecretaris en ook ztjn minister van oorlog, Wilson, een flmke ruggesteun te geven, zoals president Tru man gewoon was onmiddellijk te doen. als zijn medewerkers werden aangevallen. Onder normale omstandigheden zou n dergelijke situatie een onverkwikkelijk, maar tamelijk ongevaarlijk schouwspel zijn; nu, op een moment, dat de wereld misschien (men heeft geen zekerheid maar zelfs een mogelijkheid mag men niet verspelen), misschien dus voor de be langrijkste na-oorlogse beslissing staat. Is zij eenvoudig hopeloos. Men kan voor of tegen de politiek of een besluit van Truman en Acheson zijn, maar men wist ten minste waar men aan toe was; op t ogenblik ziet men slechts een kinderlijk gedoe van onderling tegenstrijdige, ver warde en verwarrende, redevoeringen en verklaringen. Men beweert de laatste da gen wel eens. dat het Kremlin zelf me precies weet. wat het doet en wil; dat het een ontwikkeling heeft ontketend, waarvan bet alleen het begin, niet de ver dere gang kan zien. Als Washington met snel tot een vaste richtlijn van zijn poli tiek komt. zal echter het initiatief hech ter en hechter in Russische handen ko men. En zal de verdeeldheid van de vrije wereld angstwekkende vormen gaan aan nemen. HIER RAKEN WE een punt, wellicht het gewichtigste punt in de verwar ring van deze dagen. Men meent soms de jongste stappen van 't Kremlin te kunnen afdoen met de bewering, dat de nieuwe mannen van Moskou geen an der doel hebben dan verdeeldheid in het Westen te brengen, Europa van Amerika te verwijderen, in Europa zelf de twist appel te werpen. We achten dit een tamelijk onnozele bewering. Zeker is, dat Moskou niet on gaarne ziet, dat de landen van 't Westen, van de gehele vrije wereld, het niet eens kunnen worden over een gemeenschappe lijke politieke gedragslijn. Zelfs als het Kremlin eerlijk en oprecht internationale ontspanning en vrede zou nastreven, moet het zich liever geplaatst zien tegenover een innerlijk verdeelde dan tegenover een eensgezinde tegenpartij Het is ster ker, naarmate, in dezelfde mate als de anderen het oneens zijn. Het speculeren op verdeeldheid vindt men overigens niet alleen in het communistische kamp; men treft het evenzeer aan, aan deze zijde van het ijzeren gordijn. Zo zagen we de laat ste dagen in meerdere bladen, dat men de suggesties van Malenkof maar moest laten voor wat ze zijn en pogen te onder handelen met Mao Tse Toeng, teneinde aldus de meningsverschillen, welke tus sen de Sovjet-Unie en communistisch China wel moeten bestaan, aan te wak keren en te verscherpen. Maar als Malenkof op de verdeeldheid van het Westen speculeert, dan is het al- ierminst omdat hij ze hoopt te verwek ken, maar eenvoudig en zonder meer, om dat hij ziet, wat iedereen, die niet volsla gen blind is, wel moet zien dat die ver deeldheid bestaat en steeds onheilspellen der vormen aanneemt. Oorzaak en schuld van die verdeeldheid is echter niet het Kremlin, dit wakkert alleen wat aan, gooit droog hout op het laaiende vuur; de volle verantwoordelijkheid voor die verdeeldheid rust op het Westen, op de vrije wereld. En dan kan en mag men niet één land beschuldigen; natuurlijk zijn er landen, die meer, andere die min der schuld aan deze ongelukkige, wel licht catastrofale toestand dragen; maar in laatste instantie is het een collectieve schuld, die op allen drukt. En waarvan allen de gevolgen dragen en nog zullen dragen. Men kan veilig aannemen, dat ook in het communistisch blok geen eensgezinde opvattingen bestaan. Maar het Westen is geen reëel gevaar voor het Oosten, zoals het Oosten dat wel is voor het Westen. Daarom ook heeft het Westen meer be hoefte aan eenheid, vooral thans, nu ook al louter door de omstandigheden elke eenheid, hoe hecht ook, aan de zwaarste proef zou worden blootgesteld. De Egfste Kamer heeft gisteren z.h.s. het wetsontwerp „Voorzieningen gemeen teraadsverkiezingen in watersnoodgebied" aangenomen. In de door de minister van Binnen landse Zaken aan te wijzen gemeenten, waar tengevolge van de watersnood de gemeenteraadsverkiezingen van 1953 niet onder normale omstandigheden kunnen worden gehouden, zullen volgens dit wetsontwerp de Candidaatstelling en de stemming voor deze verkiezingen ge schieden op nader door genoemde minister vast te stellen dagen. De aldus gekozen leden der gemeenteraden treden af met ingang van dezelfde dag. waarop de op 27 Mei a.s. te verkiezen leden der gemeenteraden aftreden Aan stemgerechtigde militairen zal in het algemeen bijzondere faciliteiten wor den verleend om zich op 27 Mei, de dag der gemeenteraadsverkiezingen, te be geven naar de gemeenten waar zij in het kiesregister zijn opgenomen. Krachtens de kieswet kunnen zij echtei hun stem bij volmacht uitbrengen. Vertegenwoordigers van het bestuur en commissarissen van „De Ommelanden" hebben met vertegenwoordigers van het hoofdbestuur van de Algemene Neder landse Agrarische Bedrjjfsbond bespre kingen gevoerd over de naleving van de arbitrale beslissingen inzake het stakings geschil tussen „De Ommelanden" en de A.N.A.B. De besprekingen hadden een goed ver loop. Overeengekomen werd, dat „De Ommelanden" zal nagaan welke 20 arbei ders Maandag 20 April te werk gesteld kunnen worden, terwijl de resterende arbeiders uit de vaste groep op 27 April te werk gesteld worden. „De Ommelan den" zal nog deze week aan de A.N.A.B. de lonen uitbetalen, welke de 65 per sonen die voor onbepaalde tijd van 16 Maart af weer in dienst van de fabriek zijn getreden, derven, terwijl tevens de nog verschuldigde lonen over het vorige jaar en de vacantietoeslag in orde ge maakt zullen worden, wanneer admini stratieve redenen dat deze week niet be letten. Het boetebedrag van plus minus drie ton werd door de A.N.A.B. gehandhaafd, daar over deze aangelegenheid de arbiters nog moeten oordelen. Van de zijde van „De Ommelanden" zal getracht 'worden het bedrijf zo spoedig mogelijk weer nor maal te doen functionneren, waarbij de werkgelegenheid van de personen die thans nog op de wachtlijst staan niet uit het oog verloren zal worden. Het ligt in de bedoeling, dat de besprekingen nog deze week worden voortgezet. Prins Bernhard, die gisteren met de Prinsessen Beatrix en Irene per vliegtuig uit Venetië in Nederland is teruggekeerd, onderbrak zijn reis met het oog op het slechte weer en landde te Nice. Na aldaar het noenmaal met vrienden te hebben ge bruikt, vertrokken de Prins en zijn doch ters om enige minuten later echter weer terug te keren. Een van de motoren van het vliegtuig werkte nl. niet goed. Het euvel was spoedig verholpen en tien minu ten na de tweede landing te Nice steeg het toestel van de Prins om drie uur weer op. President Eisenhower heeft de gou verneurs der 48 Amerikaanse staten uit genodigd, op 4 en 5 Mei op het Witte Huis een conferentie bij te wonen, ten einde „uit de eerste hand een beeld van de huidige toestand in de wereld en de rol der V.S. hierbij te krijgen".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3