Juiste greep op de jongeren Eenheid in verscheidenheid van het katholieke jeugdwerk Nïjuie Hotelier kreeg opeens argwaan De kosten van ziekten en prijs van gezondheid de ZIT PRINSES ONDER ZUS EN ZO DE KAP?" AL a Radiozenders voor militaire voertuigen BREDA GAAT WEER Vermaak in een tentenkamp FEESTES Emanuel de Bom overleden Haute coiffure in het teken van de kroning i® I „Kromstaf-congres" werd critische bezinning en gewetensonderzoek Voor Matt Talbot's Zaligverklaring Premie voor woning verbetering Gezondheid is rijkdom „Cartliage'' klampt zich vast Mutaties bij Ballet der Lage Landen Millioenenorder gaat niet door 125 JAAR K.M.A. Kon. Paar woont deel der feestelijkheden bij WOENSDAG 15 APRIL 1953 PAGINA 7 Een gehoorzame" Kerk Moderne wereld is te kerstenen Onze houding tegenover de jeugd Aanvragen op beperkte schaal weer mogelijk „Zuid-Afrikaans" echtpaar „kocht" riante villa in Ede Wat kost een mens? KOFFIE VISSEN UIT DE WORM SCHOOLSTAKING IN DINNPERLO Conflict om een onderwijzeres DERDE INTERN. TENTOON STELLING „DE SUIKER" Toch naar Philips? Van de zijde van Philips deelt men ons mede, dat door een latere verandering in de eisen, welke Oorlog aan de zender stelde, het overigens prima apparaat, dat Phi lips als prototype had ontworpen, niet meer paste in 't bewapenings programma van ons land. Er bestaan echter plannen om een ander voertuigapparaat bij Philips te laten maken. A lleen T Van marketentster lot Milva Feest van cadetten en reünisten Officiële herdenkingsdag i Jl ifliu (Van onze redacteur) In het kader van „Honderd Jaar Kromstaf" hield de Katholieke Jeugdraad Zaterdag in 's-Hertogenboseli een studie-congres, waarop je<gdleiders(sters) priesters en leken na het aanhoren van een tweetal inleidingen in grote openhartigheid in verschillende secties met elkaar hebben gesproken over de tekortkomingen, die in het jeugdwerk nog bestaan. Daarnaast heeft men zich beraden over de nieuwe w(?gen, die eventueel ingeslagen moeten worden om de jeugd in haar geestelijke nood bij te staan en deze gedachten, die men uitsluitend als suggesties moet zien en niet als bepaalde conclusies van het congres, zijn geformuleerd aan de plenaire vergadering voorgelegd. Er zal later, zo verklaarde de voorzitter, mr R. G. A. Höppener, nog genoeg gelegenheid zijn op deze ideeën dieper in te gaan. Dit congres is dus zeker geen manifestatie geworden van zelfgenoegzaam heid over hetgeen werd bereikt, maar een critische bezinning op de resultaten en een gewetensonderzoek. Bij dit alles stemde het toch tot grote voldoening uit de mond van de bisschop van 's Hertogenbosch, Z.H. Exc. mgr W. Mutsaerts, die met de erevoorzitter mgr Bannenberg aanwezig was, de dank van het Epicopaat te mogen vernemen voor wat de Kath. Jeugdraad in de betrekke lijke korte tijd van zijn bestaan heeft ge daan. Eenheid van het katholieke jeugdwerk ln verscheidenheid was wel het grote punt, waarom de algemene besprekingen draai den na de interessante inleidingen van prof. dr J. Peters C.ss.R., die deze kwes tie uit philosophisch oogpunt beschouwde en een mr R. G. A. Höppener, die meer de practijk benaderde. In het bijzonder maakte prof. p.ete" betekenis van de kerkelijke eenheid en de zin van het herstel der H.erarchie in ons laDoorUheet"herstel der Hiërarchie werd d» Nederlandse Kerkprovincie weei Ecclesia" in de volle zin van het woord. De zin van deze Kerkorde ligt in het wezen van de Kerk: een op innerlijke eenheid steunend organisme. Deze inner lijke, geestelijke eenheid is uitgangspunt en einddoel van de uitwendige rechts orde. Onze gehoorzaamheid vloeit voort uit onderwerping in vrije wil, omwille van Christus en niet uit dwang, zoals in een burgerlijke gemeenschap. Wij moeten één zijn met de bisschoppen en priesters, maar ook één zijn onder elkaar, welke eenheid gebaseerd is op de liefde. Deze kerkelijke eenheid brengt een zeker isolement met zich mee, maar mag nooit afstoten en moet tegelükertyd openstaan voor anderen. We mogen geen stryd-eenheid vormen. Iets anders is het, wanneer ons de stryd wordt opgedrongen. De Kerk in Nederland is (Je laatste 100 jaar gekenmerkt door een besef van de belangrijkheid der Hiërchie en alles teza men is Zij, aldus prof. Peters, een ge hoorzame Kerk geweest. Was er wel g noeg aan geesteluke vurigheid(aanwezig, een christelijke moed om in de g situatie volgens het Evange ie te leven^ Rpctnnd er niet te veel traditie in de arme zin van het woord, die een versmalling van basis betekent? Was er wel genoeg eerbied voor de verscheidenheid en is de eenheid niet te veel eenvormigheid ge weest? Hebben wij niet te gemakkelijk jongen en het meisje naar Christus kun nen brengen. Een andere kwestie, die de heer Höppener ter sprake bracht was, of men wel voor het primaire opvoedings- recht van de ouders terugwijkt en of met te veel waarde aan organisatie gehecht wordt Hoe staat het nu met onze houding tegenover de jeugd, die niet dooi het katholieke jeugdwerk bereikt wordt' Zien we de eenheid van het jeugdwerk wel in goede verhouding tot Christus en Zijn Kerk? In de sectie „Jeugd in de grote bevol kingscentra", waar de heer Th. Loerak ker de besprekingen leidde, werden ver gelijkingen getroffen met de jeugd op het platteland. Geconstateerd werd een desintegratie van verschillende levens waarden bij de jeugd in de grote steden De jeugd op het platteland kent een sterkere binding met de gemeenschap Daarom moeten de jonge mensen in de steden vooral geholpen worden aan goede levensvisie. Voor de jeugd ten plattelande, waar over pastoor H. Hendriksen een bespre king hield, achtte men een grotere en bewuster geloofskennis nog meer nodig dan in de stad. Gezien de variëteiten op het platteland moet men zoeken naar een goede structuur van het jeugdwerk. Ondanks verscheidenheid is toch eenheid van het jeugdwerk ook daar mogelijk, waarbij gedacht werd aan een parochiële jeugdraad. Priesters en leken moeten ge wezen worden op de belangrijkheid van het jeugdwerk. Voor wat de „jeugd in de geestelijke noodgebieden" betreft, waarover de heer L. S. J. Rogier sprak, dient erop geiet ie worden, dat bij de openstelling van hel platteland door de overheid van katho lieke zijde voldoende invloed wordt uit geoefend. In de sectie „Onkerkeiykheid onder de .jeugd", waar dr H. Fortman de leiding had, leefde vooral de gedachte, dat de historische ontwikkeling niet tot de op vatting mag leiden, dat de moderne wereld niet te kerstenen is. De geloofs beleving in de Kerk dreigt, zo meende men, te veel een kwestie van organisatie te worden en de leek moet opnieuw tot het juiste besef van zyn positie in de Kerk komen. De samenwerking met het niet-katho- lieke jeugdwerk in deze sectie was mr M. Custers prae-adviseur moet van geval tot geval bekeken worden. Mej. M. Vendrik leidde de besprekingen over Internationale samenwerking, waar bij men concludeerde, dat de jeugd ge leerd moet worden de noodzakelijkheid te zien om op breder plan te werken. Iedere gedoopte heeft een verplichting ten opzichte van internationaal apostolaat Op het gebied van de missie en ook sociale samenwerking heeft Nederland zijn inter nationale taak begrepen, maar de katho lieke stem moet internationaal nog meei gehoord worden. De gehele Nijmeegse binnenstad zal Zondag 19 April 11a kwart over één voor ai het verkeer worden afgesloten in ver band met de landing per helicopter van I'rins (Carnaval) Nico de Eerste thans lenteprins en de daarop volgende lentejool-optocht. De landing heeft plaats op het terrein Belvoir nabij de Waal brug. In verband met de te verwachten enorme belangstelling, zal genoemd ter rein van twaalf uur af niet per auto te bereiken zijn. Brigades van de verkeerspolitie zullen van dit tijdstip af alle automobilisten waarschuwen hun auto's niet langs de route van de optocht te plaatsen in ver band met mogelijke vernielingen aan de wagens door de duizenden toeschouwers welke voor de twee lentejool-evenemen- ten' worden verwacht. Voor het door gaande verkeer zijn uitgebreide verkeers maatregelen genomen. Tijdens de lentejool-dagen, Zaterdag, Zondag en Maandag, zuilen in Nijmegen verschillende kermis-attracties worden opgesteld, de café's en restaurants mogen op die dagen tot twee uur 's nachts ge- H m opend zijn en verschillende groepen van geloofd in simpele oplossingen van sociale winkels tot twaalf uur 's nachts. Een economische en familiale problemen zon deer te denken aan de mogelijkheid, dat anderen wellicht een betere oplossing hadden? Heeft niet te veel een speciale generatie het stempel op het katholieke leven gedrukt en is daarbij niet te _wei- nie vriiheid aan jonge mensen gelaten om zelf Christus te ontdekken? Hebben wij elkaar in liefde verdragen, zoals Pau- lus de Ephesiërs heeft vermaand. Vanzelf kwam prof. Peters ookover'de onkerkelijkheid te spreken waaraan ook de katholieken zelf schuld kunnen heb ben doordat de Kerk in Nederland, zover onze menselijke gebrekkigheid daarin een rol speelt, het niet altijd ge makkelijk heeft gemaakt om de mensen de Blijde Boodschap van Christus te doen horen. Het is nodig, dat, gelijk een onge lovige prof. Peters eens opmerkte, het beeld van Christus en het beeld van de Kerk met elkaar samen vallen. Mr Höppener gewaagde van de juiste innerlijke gesteldheid, die bij de leiders en leidsters van het jeugdwerk aanwe zig moet zijn. De grote vraag moet zijn, hoe we de Gisteren is op 84-jarige leeftijd in het dorpje Calrnhout overleden de Vlaamse schrijver Emanuel de Bom, de laatst over geblevene van de oprichters van het tijd- schrift „Van nu en straks", het blad van August Vermeylen en Karei van de Woestijne. Bijna een halve eeuw was de Bom bibliothecaris van de Stadsbiblio theek te Antwerpen, met een onderbre king van 1918—1925 toen hij wegens zijn sympathie voor de Vlaamse activisten tijdelijk aan de kant werd gezet. De Bom werd in 1868 te Antwerpen ge boren. De Sinjorenstad heeft heel zijn le ven beheerst en ook in zijn litterair werk wordt herhaaldelijk het beeld van Ant werpen opgeroepen. Hij beschrijft zijn va derstad levendig en met een brede trek in zijn novellen en in zijn enige romans Wrakken" en „Het land van Hambeloke". Behalve als verteller heeft De Bom als essayist en criticus uitstekend werk ge- K' hreven o.a. over Peter Benoit, over Wil liam Morris, over Ibsen en over „de psy chologie van de Antwerpenaar". De Aartsbisschoppelijke rechtbank te Dublin is voor de laatste maal bij eengekomen voor het onderzoek in het proces der zaligverklaring van de Die naar. Gods Matt Talbot de eenvoudige arbeider, die in 1925 stierf na jaren van beste en vrijwillige armoede. De bevin dingen van de kerkelijke rechtbank zullen nu worden aangeboden aan de vice-postulator van het proces te Rome- Zij zijn vervat in een vierdelig boek werk, dat 1400 pagina's telt. In over eenstemming met de desbetreffende voorschriften van het canonieke recht is het gehele manuscript met de hand geschreven. Dit geweldige werk is ver richt door de Ierse Dominicanessen, die daarbij de eeuwenoude Ierse kunst schrift-traditie hebben gevolgd. Onder de honderden getuigen, die door de kerkelijke rechtbank van Du blin zijn gehoord, bevindt zich ook de president van Ierland, Sean T. O'Kel- ly, die Matt Talbot persoonlijk kende. negental carnavalsverenigingen uit Den Bosch zullen de feestelijkheden met een groot aantal leden en eigen muziekcorp sen komen opluisteren. Ook uit het Land van Maas en Waal. de Betuwe en Noord- Limburg worden deelnemers aan de fees telijkheden verwacht. In verband met de voetbalwedstrijd Nederland—Belgie zullen op verschil lende plaatsen langs de route van de optocht uitzendingen van de radio- rennrtaee worden gegeven, teneinde hiermede de voetballiefhebbers te ge rieven. Vóór de landing van de helicopter, die bestuurd wordt door de. bekende Bel gische piloot, kapitein Trimerie, zal een vliegtuig duizenden bouquetjes uitwer pen alsook routebeschrijving van de op tocht Ook prins Nico de Eerste zal tij dens de optocljt. niet minder dan 5000 bouquetjes uit 2ijn prinsenwagen werpen alsmede honderden kilo's Blauwe Schuit ulevellen. In alle zalen worden Zaterdag, Zondag en Maandag lentebal-masqué's gehouden welke hun hoogtepunt hebben in het grote lentebal m alle zalen van „De Vereeniging" Maandagavond, waarop de Nijmeegse lente-koningm zai worden ge kozen door een jury bestaande uit drie Nijmeegse journalisten. Zo gaat Nijmegen lentejool vieren, voor het eerst in zijn geschiedenis. Wegens de grote toevloed van aan vragen om premie voor woningverbete ring en -splitsing heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting in Fe bruari j.l. de indiening van aanvragen voorlopig moeten stop zetten. Thans heeft de minister aan de ge meentebesturen medegedeeld, dat op zeer beperkte schaal weer premie-aan vragen in behandeling kunnen worden genomen. Met het oog op de beperkte omvang van de voor 1953 nog aanwe zige middelen zal evenwel slechts in ur gente gevallen premie worden toege kend. Koning Idris van Libye heeft Dinsdag de Nederlander Adriaan Pelt, voormalig commissaris der Verenigde Naties in Libye, de Wisjah-el-Ekbar-medaille van Mohammed Ali Senoessi, een van de hoogste onderscheidingen in Libye, uit gereikt als erkenning van diens werk voor de onafhankelijkheid van het land. De onderscheiding werd uitgereikt op een ontvangst ter ere van de heer Pelt. Eerder had de heer Pelt het naambord van een straat in Benghazi, die naar hem is genoemd, onthuld. Dank zij de waakzaamheid van een Edese hotelhouder heeft de Utrechtse recherche een echtpaar kunnen aan houden, dat zich behalve in Ede ver moedelijk ook in verscheidene andere plaatsen van ons land heeft schuldig gemaakt aan oplichting. Niet lang heeft de ster van de „Zuid- Afrikaanse" heer C. E. Wittke zijn ware naam is tot op dit moment nog niet bekend, maar Afrika zal hij wel nimmer gezien hebben geschitterd aan de hemel van het Edese zakenle ven. Maar toch nog lang genoeg om enkele ingezetenen te duperen. Deze keurige heer, een goede vijftiger, die de vorige week Vrijdag, vergezeld van een jonge vrouw, daar arriveerde, wek te al spoedig vertrouwen, vooral toen bekend werd, dat de vreemdeling het voornemen had zich in Ede te vestigen en onmiddellijk na aankomst voor de civiele prijs van 55 mille een riante villa aan de Stationsweg had gekocht. De verkoper van het huis, een be- kende bouwondernemer ter plaatse, bracht zijn cliënt en diens vrouw voor nachtverblijf naar een der grote hotels (Van onze medische medewerker) In ziin functie van „consultant in Pu blic Health Administration van de we reldgezondheidsorganisatie" heeft C. E. A. Winslow een boek geschreven over: „de kosten van ziekten en de prijs van ge zondheid De schr. wijst nog eens op de sociaal-economische aspecten van het in dividuele ziek-zjjn Voor de gemeenschap. Ziekte brengt niet alleen voor het indi vidu kosten met zich mee, maar ook voor de samenleving o.m. omdat de patiënt niet langer aan het productieproces deelneemt. In ons hoog-cultureel land zijn we bijna vergeten, dat de sociaal-economische toe stand van een bevolkingsgroep afhanke- ïyk is van de gezondheidstoestand van haar mensen. Een duidelijk voorbeeld is de malaria op de Philippijnen. Wegens ke' hoge ziekteverzuim was het nodig om 50 f van de Personeelssterkte als reserve- personeel aan te houden. Na de malaria- campagne kan men in de Phiiippijnse in dustrie met 75% Van het fahrieksperso- Saaldèn toata^5%! t0ta,e Productl<*osten Dit is een van de sprekende voorbeel den, waarmee Winslow aantoont, dat geld aan de volksgezondheid besteed niet al leen menselijk geluk en de hoeveelheid menselijke gezondheid vergroot, maar dat dit geld ook een goede belegging vormt. Dit is geen nieuwe gedachte. Niemand minder dan Calmette, de bekende onder zoeker uit het Instituut Pasteur te Parijs, heeft reeds tientallen jaren geleden ge schreven, nat uitgaven, die worden ge daan ter verbetering van de menselijke gezondheid, het beste belegd zijn, nl. in „menselijk kapitaal". Winslow gaat echter verder en wil een balans opmaken van kosten en baten. Dit „menselijk kapitaal" wordt in onze tijd maar al te vaak bedrijfseconomisch gezien. Het „menselijk kapitaal" wordt nl. in verband gebracht met zijn prestatie vermogen. In Amerika kost een jongen uit een ge zin, dat jaarlijks 2500 dollar verdient, op 18-jarige leeftijd, wanneer hijzelf de kost gaat verdienen, ongeveer 10.000 dollar. NIEMAND is meer Over tuigd van zijn eigen belangrijkheid dan een toneelspeler" heettei'lvroe ger in Frankrijk. Later zei men hetzelfde van een cou turier. Tegenwoordig worm nauwelijks meer over de ver waandheid van de ®°d®" koningen gerept, terwijl de acteurs haast modellen van bescheidenheid lijken ver geleken bij de kappers, die de mode voor onze coiffures ontwerpen. In heel Parijs komen daar misschien maar zes of zeven voor in aanmerking. Maar die zes of zeven maken meer drukte dan alle couturiers tezamen. Als men hen gelo ven zou. bestaan er geen grotere kunstenaars en tege lijkertijd geen nuttiger men sen dan zij! Ze doen het niet minder Op gezette tijden publice ren die heren ieder af zonderlijk natuurlijk een bulletin, waarin ze hun laat ste ..faits et gestes" wereld kundig maken. Iedere keer weer staat men verstomd van alle onbenulligheden die ze uitkramen. Behalve die bulletins leb ben de kappers ondhnd H felle concurrentiestrijd die ze onder elkaar voeren nn een ander ding gemeen CL leggen een grote voorli'eme aan de dag voor prinsessen en hertoginnen. Lagere titels vinden ze niet. de moei', te van het noemen waard, maar zeker iedere dag vra gen se zo hard mogelyk aan één van hun bedienden: „is prinses die of die al geko men", of Zit prinses X. al onder de kap?" Hoewel wc in een repu bliek leven, is het onge looflijk te zien, hoe de klan ten van genoegen stralen bij het idee, dat een authen tieke prinses haar haren door dezelfde kapper m krulletjes laat draaien! De voor jaarskapsels Wat brengen de kappers dit voorjaar? Eigenlijk niet veel nieuws. De haren blijven kort van achteren naar boven gekamd. De klanten van het genre coiffeurs die geen V Sterft hij op dat moment, dan is het ver lies voor de gemeenschap behalve het verlies van 10.000 dollar ook het verloren gaan van een aantal toekomstige produc tieve jaren. 't Voor hem geïnvesteerde kapitaal ver dient de mens meestal tijdens zijn pro ductieve jaren terug. Wanneer iemand op 40-jarige leeftijd komt te over lijden, betekent dit meestal winst voor de gemeenschap, want veelal heeft een mens dan reeds meer geproduceerd dan de aan hem gemaakte kosten bedragen. Overlijden op 65-jarige leeftijd, het tijd- stip waarop men gewoonlijk het einde veronderstelt van de productieve jaren, betekent dubbele winst. Ouder worden na de productieve leeftijd houdt in, dat de winst weer verkleint. Het spreekt vanzelf dat deze kostenbe rekening van een mens het gemakkelijkst is voor diegenen, van wie het prestatie vermogen in maat en getal is uit te druk ken. Toch wordt steeds meer in onze ge mechaniseerde gemeenschap de mens be oordeeld naar zijn bedrijfs-economische waarde, De gevaren van een dergelijke eenzy- dige beoordeling van de mens zün legio en voeren steeds tot een degradatie van de waardering van de menselijke persoon. Voor de arts staat deze waardering van de mens daarenboven ook in tegenstelling tot zijn medische idealen. In de Wereldgezondheidsorganisatie leeft de gedachte, dat er een aantal te voorkomen gevallen van ziekte zijn, die door arbeidsongeschiktheid van de pa tiënt een economische druk leggen op de gehele bevolking van diverse landen, waardoor deze in extreme gevallen niet tot economische en culturele ontplooiing kunnen komen. In de geest van de Ver enigde Naties is het begrijpelijk, dat de Wereldgezondheidsorganisatie de beter bedeelde volkeren verantwoordelijk acht voor de praeventie en de genezing van dergelijke massaal optredende ziekten in de economisch minder ontwikkelde ge bieden. Winslow toont aan, dat de hulp, die de Wereldgezondheidsorganisatie aan deze gebieden geeft in de vorm van tech nische bijstand, inderdaad een goede geldbelegging is. In het groot op wereldniveau wordt thans gewerkt aan hetgeen Chadwick in 1842 voor het eerst systematisch be handelde in zijn rapport over de ge zondheidstoestand van de arbeidersbe volking van Groot-Britannië: het ver band tussen de economische toestand van 'n volk en de gezondheidstoestand ervan. Hij ging uit van de interdepen dentie tussen ziekte en armoede. Het is onmogelijk voor Londen voor de helft ziek te zijn en voor de andere helft gezond. Even onmogelijk is het om voor de helft rijk te zijn en voor de andere helft arm. Grote problemen worden door deze technische hulpverlening aangeroerd. Zo zal de katholiek zich afvragen of niet gelijk met deze technische hulpverle ning, waardoor een economische en cul turele ontplooiing mogelijk gemaakt kan worden, een intensieve missie-actie aller dringendst nodig is, nu de onontwikkelde gebieden met een materialistische le vens- en wereldbeschouwing geconfron teerd worden. Want gezondheid is een schat, een rijkdom of om het philoso- phischer te zeggen: een goed; maar wil katholieken weten, dat gezondheid niet het hoogste goed is. met de afspraak, dat men de transactie deze week bij de notaris verder zou af wikkelen. Dit alles speelde zich Vrijdagavond af. De beide daarop volgende dagen gebruikte de heer „Wittke" voor het doen van allerlei inkopen, die zonder uitzondering betaald werden met chè- ques op de Ned. Handel Mij te Arn hem. Daarbij deed de keurige vreem deling belangwekkende verhalen over een in Afrika verdiend fortuin en de moeilijkheden om op korte termijn over de nodige contanten te kunnen beschik ken. Maar over een dag of drie zou dat wel beter gaan Ook de hotelhouder vloog er in eer ste instantie in en leende zelfs wat „kleingeld" aan de nieuwe inwoner met zijn kapitale villa aan de Stationsweg. Toen het echtpaar Maandag j.l. per taxi naar Utrecht vertrok om ook daar enkele inkopen te doen, kreeg de hote lier opeens argwaan en controleerde de handtekening op enkele chèques, door zijn gast afgegeven. Die handte kening bleek niet steeds eensluidend en voor de zekerheid belde de hotel houder toen de Ned. Handel Mij op. Hij hoorde toen, dat de bewuste chèques niet door een tegoed waren gedekt. De hotelhouder nam direct de Edese poli tie in de arm en deze alarmeerde op haar beurt de recherche in Utrecht, welke er in slaagde de taxi met de bei de passagiers op te sporen en aan te houden. Zij hadden juist een groot mo demagazijn met een bezoek vereerd en daar op de beproefde manier inkopen gedaan. Natuurlijk volgde onmiddellijk arrestatie het grootste deel van de goederen, die door de man waren bij eengebracht, kon in beslag worden ge nomen. Ook de gistermiddag bij hoogwater aan gewende pogingen van Smits zeesleep boten om de „Carthage" van het Scheve- ningse strand te trekken hebben geen resultaat gehad. De taaie trekkers moch ten al verwoed het schroefschuim achter zich opwerpen en roetzwarte rookwolken uitpuffen de Tunesiër zelf mocht zijn wild- wentelende propeller al even vinnig door het vloedwater laten wentelen, tegen vijf uur werd de vlag op de vrachtboot op nieuw gestreken- De golven lieten weer wat meer ruimte op het in deze dagen uiterst smalle strand zonder de blijkbaar op de Koningin der Nederlandse badplaat sen verliefd geworden boot op hun wit- gerande ruggen te hebben gedragen- De beide slepers verdwenen in Zuidelijke richting en de honderden kijkers trokken huiswaarts met als enige mededeling voor hun huisgenoten: „hij ligt er nog!" Vanmiddag zou de laatste poging van deze maand aangewend worden om het schip vlot te krijgen. Nederlandse douaniers hebben in de nacht van Maandag op Dinsdag te Kerk- rade—Haanrade negen smokkelaars ach tervolgd. die met koffie op weg waren naar Duitsland. De smokkelaars wisten zich allen uit de voeten te maken over de Worm. die ter plaatse de grens vormt tussen Nederland en Duitsland. Tijdens hun vlucht moesten zij echter ongeveer vijftig kilogram koffie achterlaten. Een gedeelte daarvan werd door de douaniers uit het riviertje opgediept. De zakelijke leider van Het Ballet der Lage Landen, de heer F. Niemeyer, heeft in verband met zijn benoeming tot zake lijke leider van Het Nederlands Kamer koor o. 1. v. Felix de Nobel reeds 3 De cember j.l. zijn ontslag by het Ballet in gediend. Op uitdrukkelijk verzoek van het bestuur van de Stichting heeft de heer Niemeyer zich echter thans berqjd ver klaard zpn werkzaamheden by het Ballet tot 31 Augustus a.s. te blijven voortzetten. De heer Niemeyer heeft ais zakelijk lei der van Het Ballet in de balietwereld tot nog toe ongekende resultaten weten te bereiken. Dank zij zijn toedoen is ook van verschillende zijden een, zij het beschei den, subsidie aan voornoemde balletgroe- pering toegekend. Maar naast zijn werk zaamheden op louter zakelijk gebied is het mede aan hem te danken, dat het Neder landse publiek ballet-minded is gemaakt. Thans kan men n.l. gerust zeggen, dat ook in de kleinere plaatsen van ons land een belangstelling is gekweekt voor de dans kunst. In de artistieke leiding van Het Ballet der Lage Landen is ook een mutatie op getreden. De heer Max Dooyes is n.l. be gin April als lid van de artistieke leiding afgetreden. Hij werkt thans aan het ver wezenlijken van plannen tot oprichting van een eigen ensemble dansers en dan seressen. Met het heengaan van Max Dooyes zal Het Ballet der Lage Landen zich snel moeten beraden op samenstlling van een nieuwe artistieke leiding, indien men wil voorkomen, dat deze dansgroep geheel uit elkaar zal vallen. Zoals men zich zal herinneren, heeft enige tijd geleden ook de heer P. van der Sloot afscheid genomen van voornoemd ballet om in Nice danseur-étoile te wor den. In Dinxperlo is onder het katholie ke deel van de bevolking een school- conflict uitgebroken. Van de ruim hon derd leerlingen van de nieuwe R.K. school verschenen er gisteren slechts veertig in de klassen, de overige wor den door de ouders thuis gehouden. Men is het niet eens over de houding van het schoolbestuur tegenover een onderwijzeres, die zeer bij de ouders in de gunst staat, maar die nog steeds geen vaste aanstelling heeft ontvan gen. Reeds met het sluiten van de tweede Suikertentoonstelling, welke in 1952 te Amsterdam gehouden is, werd van de zijde van het uitvoerend Comité medegedeeld, dat het alleszins mogelijk werd geacht binnen enkele jaren opnieuw zulk een expositie te organiseren- Het uitvoerend comité heeft nu in een dezer dagen gehouden vergadering beslo ten, plannen uit te werken voor het hou den van de derde Internationale Tentoon stelling ,De Suiker", waarvoor als tijdstip gekozen werd de tweede helft van de maand April 1955. „Jan van Brakei". In deze maand wordt Hr. Ms. fregat „Jan van Brakei" in dienst gesteld als visserij-poliüekrui- ser. De schout bij nacht met de tijdelijke rang van vice-admiraal A. de Booy is bij K.B. bevorderd tot vice-admiraal. In 1949 heeft de Nederlandse regering aan de N.V. Philips verzocht een radio zender voor militaire voertuigen te ont werpen, welke aan bepaalde eisen zou moeten voldoen. Philips ging op dit ver zoek in, temeer daar de belangrijke kos ten, welke met een dergelijk ontwerp ge paard gaan in casu een millioen gulden door de regering werden gefinancierd. Enige tijd geleden heeft de N.V. een prototype van een dergelijke zender af- geleverd, doch dit bleek niet te voldoen aan de eisen, welke het ministerie van Oorlog daaraan meende te moeten stel len. Hierop is tussen Philips en het departe ment het nodige overleg gevolgd, waaruit resulteerde, dat de fabriek zich bereid verklaarde een nieuw ontwerp te bou wen, waarbij met alle gestelde eisen reke ning werd gehouden en de gewenste ver anderingen zouden worden aangebracht. Daarvoor was echter tij„ nodig, en de N.V. meende, dat het 1956 zou worden eer zij daarmede gereed zou zijn. Toen bleek, dat Oorlog deze termyn te lang vond, is in onderling overleg beslo ten, dat Philips van dit object zou afzien, zodat de in uitzicht gestelde order van 25 millioen gulden ook niet doorgaat. Tot zover de informaties, welke wij van de Legervoorlichtingsdienst ontvingen. Kroningskapsel va»i Fernand Aubry en Lyon van Bry. Type van het kapsel 1953 van Phyris „le coiffeur de la Reine des Pays-Bas" zoals hij zich noemt. prinsessen onder hun klanten tellen, willen daar niets van weten en dragen het haar kort in de nek geknipt Het hoofd blijft iets vierkants houden doordat het haar od de kruin en vlak daar onder tamelijk lang is en uitstaat Pas geknipt, golft het haar quasi ongekunsteld, maar een paar dagen later is het een genoegelijke warwinkel, die het hoofd beslist groter doet lijken dan dat het is. Natuurlijk zijn andere kap sels gelanceerd, maar zonder enig succes. Het lijkt wel of we ook wat het haar betreft een zekere stabiliteit hebben bereikt. Plukjes haar ontbleken wordt in het geheel niet meer gedaan, wel wordt nog met een penseeltje hier en daar een veegje over het kapsel gegeven, meestal in goud-, zilver- of roodkoper-kleur! Maar ook dit ziet men min der dan verleden jaar. Daar entegen zijn er hoe langer hoe meer dames, die haar grijzende haren ongeverfd laten. Over het algemeen wordt minder geverfd haar gedragen dan een tiental jaren geleden. voor een perfecte make-up De kroning van de Engelse koningin speelt alle kappers door het hoofd. Geen Parijse coiffeur van naam, of hij lanceert er een kapsel voor. Bij deze coiffure moet een diadeem gedragen, wat wei nig fantasie voor het kapsel zelf toelaat. Fernand Aubry kwam met het strenge kapsel wat op de bijgaande foto is uitgebeeld, het heeft het bezwaar, dat het alleen zeer opgemaakte gezichten staat. De diadeem is hier vervangen door de „rose of York' van goud en diamant. Dit bijou staat jong en eenvoudiger dan een dia deem. In tegenstelling met wat men gewoonlijk denkt, flatteert een diadeem maar weinig vrouwen, meestal zien ze er „opgetuigd" uit. En dat is wel het laatste wat men tegenwoordig wil; maar dit neemt niet weg, dat de Pa rijse kappers toch allen met een kroningskapsel komen. DINY K—W. (Van onze speciale verslaggeverI Breda, dat vorige zomer, toen de stad 700 jaar bestond, getoond heelt, voor zover dat nog nodig was, dat liet feesten kan, maakt zich ander maal op voor een festijn, waartoe het 123-jarig bestaan van de Koninklijke Mil. Academie thans aanleiding is. Natuurlijk vieren op de .eer»t« Pl®®ts cadetten, docenten, rcumsten en oud leraren dit jubileum, maar ook de bur gerThUt »ch niet onbetuigd, omdat de Academie een stuk van haar stad ,s en bovendien willen de Bredanaren op hun beurt iets stellen tegenover de vriende lijke geste vorig jaar van de heer van het Kasteel— waar het kader van ons Wer wordt opgeleid t0l'n voorplein voor Oranjestad beschikbaar StDee'naam G. Sliepen, directeur van VVV die evenals bij de stadsfeesten ook ,,u 'de leiding heeft bij de organisatie van het gedeelte der feestelijkheden, dat de burgerij voor haar rekening neemt, U er borg voor, dat het weer af zal zyn en mr Jan Derks, artistiek leider zorgt met behulp van de tekenaar Ch. Boost er voor, dat de nodige stijl niet ont breekt. Het wordt een vredes-feest, verklaar de mr Jan Derks ons enthousiast, want tenslotte betreft het een jubileum van de verdedigers van onze vrijheid en de grote geestelijke goederen, die ons dooi de vrijheid deelachtig zjjn geworden. Vandaar, dat het niet alleen jolijt zonder meer zal zijn, maar er wordt naast ver maak in een tentenkamp een pakkend en levendig beeld gegeven van de mi li- taire samenwerking in N.A.T.O.-verband fius ons ingelicht. en al wat met verdediging te maken heeft. Op een bepaalde datum in de periode van 17 Juli tot 9 Augustus, waarin de feestelijkheden vallen, wordt 'n N.A.T.O.- dag gehouden. Aan een mast op de Markt worden in aanwezigheid van ver tegenwoordigers van deze naties, de vlag gen der deelnemende landen gehesen. Verder wordt er een militaire tentoon stelling ingericht en aanschouwelijk ge maakt. welke belangrijke instituten Rode Kruis, E.H.B.O. en de verschillende thuisfronten vormen. Meer luchtig en vrolijk zal het mili taire karakter van het kamp zijn. waar elke tent een eigen sfeer heeft en rondom een groot kampvuur iets van de romantiek van het vroegere leger zal rondwaren. Het wordt een bonte wemeling van de schilderachtige uni formen uit de tijd van de slag bij Waterloo, om niet te spreken van het bonte volkje, dat vroeger een leger volgde als waarzegsters, standwerkers en dergelijke figuren. Van markentent- ster naar „Milva" zal hier slechts één stap betekenen. Buurtverenigingen spannen zich nu al in om de straten te versieren en het reeds zo prachtig opgeknapte park „Val kenberg" wordt nog weer mooier en zal andermaal door een bloemententoonstel ling een lusthof worden met in de avond uren een feeërieke verlichting. In de straten wordt een braderie ge houden, die men liefst in goede herinne ring aan vorig jaar Oranjerie noemt en de Bredase Carnavalsvereniging belooft vvoor 1, 2 en 3 Augustus eer Carnaval d'été, dat klinkt als een klok. Alle politiemuziekcorpsen van ons land, 22 in getal, zullen 17 Juli het feest der burgerij welluidend „inblazen". Over de eigenlijke militairp feesten, die Maandag 20 Juli beginner, heeft de gouverneur van de Academie, generaal K. F. Puf- Des morgens tussen 11 en 12 uur wor den op het Stationsplein de reünisten verwacht 4000 adressen zijn aange schreven die met muziek naar de Academie marcheren, voorzover hun leef tijd militaire pas nog mogelijk maakt. Op de binnenplaats van de Academie wordt het aperitif en de lunch gebruikt, des middags om half drie wonen de reünisten de onthulling bij van een ge denkteken. ontworpen door luitenant- kolonel Lohmeyer. waarvoor zich een comité gevormd heeft met als ere-voor- zitter Prins Bernhard en als voorzitter de Chef van de Generale Staf, generaal Hasselman. Vervolgens is er een receptie, waarna er een taptoe is onder leiding van Kapi tein R. van Ieperen. Wellicht is er op een vroeger uur een taptoe in de stad voor de burgerij. Dinsdag trekken de reünisten naar het Cadettenkamp, waar zü met de nieuwste militaire voertuigen kennis zuilen maken om daarna schietwedstrijden te houden. Zij zijn aan een luneh op de Schietbaan de gast van de verschillende wapenver enigingen. Weer terug in Breda wonen zij op de binnenplaats, waar kaarsen voor de boog ramen een stemmig licht zulien ver spreiden, een concert van de Kon. Mili taire Kapel bij. Woensdag 22 Juli is de officiële her denkingsdag met een bijeenkomst in de Grote Kerk, waar de Chef van de Gene rale Staf een rede uitspreekt. Voor genodigden is er daarna op de K.M.A. een lunch, gevolgd door een parade van de 350 cadetten. In „Valkenberg", dat die dag voor de gasten van de K.M.A. is gereserveerd, zal een tuinfeest zijn met een ballet, ein digend met een gala-bal op het Kasteel. Dit bal gaat over in het traditionele Cadetten-assaut, dat de twee volgende dagen wordt voortgezet. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebbeti te kennen gegeven een deel van de feestelijkheden op de offi ciële herdenkingsdag te zullen bjjwonen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 7