Amsterdams bedrijf voor duizenden benadeeld Het personeel stal als de raven mm in Bronzen klok zal van liefde voor gevallenen getuigen Sacramentsprocessie Inlandse stijl m Moskou zou voelen voor vrije verkiezingen in Duitsland Eerste „biertap-competitie" ter wereld iü [DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Politie en G.G.D hadden handen vol werk met snoepers Winter kan echter met vertrouwen tegemoet worden gezien Bruinisse heeft pech Rampenfonds: f 105 millioen Peron kondigt grote zuiveringen aan Hulp voor getroffen middenstanders De Burgemeester van Rhenen wierp koperen centen in de „Spijs Gelovigen dansten en klapten hun handen Donderdag 16 April 1953 Ministers beantwoorden vragenkanonnade CHARLEY CHAPLIN niet terug naar de V.S. Massale arrestatie in de hoofdstad De tijd van overreden is voorbij, aldus de president N.R.K.M. zal bepaalde stappen doen in Concessies om E.D.G. te torpederen DE PRIjTVAN DE CONSUMPTIE-MELK WEERBERICHT V. HERVERKAVELING VOOR NAMELIJK IN SCHOUWEN Half millioen van Limburgse mijnen NIEUWE-TONGE WORDT BEVEILIGD Overplaatsing naar N.O.-polder V „Genadeloze schoonmaak Brandlucht „Het enige!" Analyst UITVOER NAAR DUITSLAND Nog méér voorstellen De weerverwachting van het KNMI geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Matige tot krachtige wind overwegend tussen West en Zuid. Morgen overdag minder zacht. Vrijdag 17 April: Zon op 5.42 uur, onder 19.39 uur. Maan op 6.23 uur, onder 23.59 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Volledig dii klier stel dit met te jaar nog Verwezenlijken (Van onze parlementaire redacteur) 's-GRAVENHAGE, 15 April 1953. Een viertal series vragen had het communistische Tweede Kamerlid Gortzak aan verschillende ministers gericht. Ht) wilde van alles weten omtrent het dichten der dijkgaten, de afwikkeling van de schade en de herverkaveling in deze gebieden. Hierop werd vandaag in de Tweede Kamer geantwoord door staatssecretaris Van den Berghe en de ministers Algera, Van Thiel en Mansholt, welke antwoorden het volgende inhielden. In Zuid-Holland is per 1 October alles hersteld behalve in de hals van Goeree; hier moeten vele kilometers nieuwe dijkvakken worden aangelegd. Noord-Brabant: om geving Moerdijk 1 Juli gereed; Steenbergse Vliet 1 Augustus, ten Zuiden daarvan 1 September. Wat Zeeland betreft: Kruiningen 15 Augustus voorlopig dicht; tot 15 October werkzaamheden voor definitief herstel. Duiveland: midden-zomer de dijken dicht. Schouwen: sluiting ongeveer October. St Philipsland: eind September. Overig Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderentegen eind September. Op een volledig herstel mag dit jaar nog niet gerekend worden, zo besloot mr Algera, maar wel verloopt de dichting zo, dat met vertrouwen de winter tegemoet kan worden gezien. Tevoren had de minister dezelfde gegevens verstrekt, die we Dinsdag reeds in ons Diaa vermeldden naar aanleiding van de mededelingen van ir Maris en prof. ir Thijsse. Minister Algera stond achter de rege ringstafel. omdat de communist Gortzak hem en andere bij de bestrijding van de tamp betrokken ministers aan een kanon- nade van vragen onderwierp. Nogal zuur merkte de communistische afgevaardigde op, dat hij hiertoe wel verplicht was, om dat de communisten geen deel uitmaken van de Watersnood-commissie van de Kamer, in welke commissie geregeld in lichtingen worden verstrekt. Vóór minister Algera had staatssecreta ris dr v. d. Berghe enkele vragen op fis caal terrein beantwoord. Zoals hij reeds eerder had meegedeeld, komen voor be lastingaftrek alleen in aanmerking gif ten, die middels het Rampenfonds en het Rode Kruis aan de getrbffenen zijn aan geboden. Later zijn hierbij gekomen vee en landbouwwerktuigen, die langs de coördi natie-commissie van de Landbouw hun weg vinden naar de getroffen gebieden. Dergelijke schenkingen van particulier aan particulier kunnen niet worden af getrokken. De minister van maat schappelijk Werk, mr Van Thiel, zal het 't zwaarst te verduren heb ben gekregen, wanneer niet een groot ge deelte van de tot hem ge richte vragen (over schade vergoedingen.) uitkeringen, aantal bureaux en ambtenaren voor taxatie, enz.) ressorteren onder Financiën. De mi nister van Financiën was echter niet bin nenslands, maar ook als hij er was ge weest, dan zou hij op een zo korte ter mijn (binnen tweemaal 24 uur) het uit voerig cijfermateriaal niet hebben kun nen verzamelen. De heer Gortzak zal de vragen nu schriftelijk tot minister v. d. Kieft richten. Wel kon minister v. Thiel de afgevaardigden verzekeren, dat de ge- Minister Van Thiel herhaald aanbod.... Volgens de getijtafel was gisteren het springtij op zijn hoogst en inderdaad was er zowel in de Zeeuwse zeegaten als in de geïnundeerde polders weer behoorlijk veel water. Daarbij kwam een straffe Noord-Noord-Westelijke wind. Wind en water maakten het de mensen, die belast zijn met het herstelwerk van de oude dijk alsmede van de gaten in de buitendijken nabij Oosterland en Sirjansiand uiterst moeilijk. Uur na uur werd een verbeten strijd ge voerd, zonder dat men op noemenswaar- reu taat kan hogen. J Ü„H»kVdue hestemd is om het gat in de oude dijk af te sluiten, is omhoogge varen en blijven zitten en kon daarom niet worden gebruikt. Of dit vandaag het geval zou zijn, moest worden afgewacht Bij de zinkwerken aan de dijk nabij dé hoek van Zonneschijn in het Mastgat,' had men eveneens met moeilijkheden te kam pen. Charley Chaplin heeft zijn vergun ning om opnieuw de Ver. Staten binnen te komen, ingeleverd. Met de woorden: „Ik zal dat ding niet meer nodig hebben" smeet hij het docu ment op het bureau van een functio naris op het Amerikaanse consulaat le Genève. Hij gaf daarmede te ken nen, dat hij niet van plan is zich Weer in de Ver. Staten te vestigen. Zoals men zich herinnert, heeft zich verleden jaar rond het vertrek van de beroemde filmacteur uit de V.S. een on verkwikkelijke scene afgespeeld. Nau welijks had Chaplin met zjjn gezin Amerika verlaten voor een bezoek aan Europa, of de toenmalige minister van Justitie te Washington gaf de immigra tie-autoriteiten opdracht, Chaplin bij zijn terugkeer aan een onderzoek te onder- Werpen. Chaplin bezat sinds 1910 een perma nente verblijfsvergunning als vreemde ling in (je Ver. Staten. Onlangs werd ge- fbf'd, dat hij het huis in Genève, waar met zjjn gezin woont, voor 600.000 gulden heeft gekocht. tF nen en is het wel gepast daardoor som migen der zo zwaar getroffenen opnieuw van huis en hof te verdrijven? Minister Mansholt had hierop niet meer behoeven in te gaan, omdat er inmiddels 'n ontwerp tot herverkaveling bij de Ka mer is ingediend. In het kort deelde de minister echter toch mee het is de be doeling de slachtoffers door herverkave ling te helpen en niet te treffen. Ze krij gen er grond van anderen bij. Een en an der kan zonder dwang evenals op Wal cheren. Getracht zal worden voldoende gegadigden te vinden voor andere streken b.v. de N.O.-polder. De herverkaveling zal slechts in een gedeelte van het getrof fen gebied (voornamelijk Schouwen) wor den doorgevoerd; men kan dus niet zeg gen, dat alle onrendabele bedrijven zul len verdwijnen. De hele aangelegenheid komt breedvoerig aan de orde als het ge noemde wetsontwerp i n behandeling wordt genomen. (Zie vervolg van Kamerover zicht elders in dit blad). In het Nationale Rampenfonds is tot gisteren 105 millioen gulden bin nen gekomen. Sinds Dinsdag is er dus een millioen bijgekomen. Het centrale verrekenkantoor voor brandstoffen van het Rijkskolen bureau heeft op rekening van het Nationale Rampenfonds een bedrag gest°rt ^an 508.920.31. Dit bedrag betreft de door extra productie der Limburgse mijnen op enige Zaterdagmiddagen .in Februari jï. bespaarde toeslagen op importkolen. Er zijn plannen in voorbereiding tot be veiliging van Nieuwe Tonge. Hoewel nog geen definitieve besluiten zijn genomen, ligt het in de bedoeling een dijk te leggen dicht bij het dorp, dwars door de polder Klinkerland. Hierdoor zal het westelijke gedeelte van het dorp, dat in dit gedeelte van de polder is gelegen en het zwaarst werd getroffen, worden beveiligd. troffenen alle hulp krijgen, die mogelijk is. De verstrekking van Rode Kruis-pak- ketten is bij tot op de dag van aanvrage De heer Gortzak had gezegd, dat er zeer veel klachten waren. „Dien ze allemaal bij me in, en ik zal ze bemiddelen", ant woordde mr Van Thiel, en hij voegde er aan toe „Ditzelfde aanbod heb ik enige tijd geleden gedaan aan uw fractie-genoot Haken, maar die deelde me toen mee. dat een en ander inmiddels was geregeld Tenslotte was minister Mansholt aan de beurt. j Wordt in de getroffen gebieden een herverkaveling doorgevoerd, waardoor onrendabele bedrijven dienen te verdwij- De centrale recherche in de hoofdstad heeft 17 Amsterdammers gearresteerd, die er van worden verdacht betrokken te'zijn geweest bij diefstallen van levensmiddelen e.d. voor een waarde van duizenden gul dens, ten nadele van een groothandel in levensmiddelen te Amsterdam. Een aantal van de arrestanten, chauffeurs van ex peditiebedrijven, magazijnbedienden en helers, is reeds voor de officier van Justitie geleid. De diefstallen moeten zich over een periode van anderhalf a twee jaar hebben uitgestrekt. Er werd als volgt gewerkt: de per auto of boot voor het bedrijf van elders aangevoerde goederen werden bij expedi teurs in de hoofdstad afgeladen ter bezor ging aan het bedrijf. Een aantal van de met dit locale transport belaste chauffeurs had afspraken met magazijnbedienden ge maakt, dat zij maar een deel van de goe deren afleverden en de rest zelf verkoch ten aan winkeliers. Op het ontvangstbe wijs werd echter vermeld, dat de gehele partij was afgeleverd. Ook is de recherche bij haar onderzoek gestuit op een aantal interne bedrijfsdief- stallen. Ook hiervoor zijn enkele personen aangehouden; deze behoren tot het reeds genoemde aantal van 17 arrestanten. De winkeliers verkochten de goederen of in hun eigen zaken of verkochten de par tijen door aan collega's. De recherche heeft een grote partij goederen, als zeep, olie, vetten e.d. in beslag kunnen nemen. Door een toeval is de politie op het spoor van deze diefstallen gekomen. Bij het verhoor van een chauffeur voor een andere zaak kwamen de diefstallen bij het levens- middelenbedrijf aan het licht. De recher che heeft nog geen overzicht van de totale omvang van deze zaak. WS In de komende twee iaren zal de enkelsporlge brug over het Hollandsch Diep by Moerdijk worden vervangen door 'n nieuwe spoorbrug, die zat^TinaeriXt Zor dubbel spoor. Op de tegenwoordige pijlers, die geschikt zyn voor het dragen van een dubbelsporiae brun zullen vijf bruggen van ruim 200 m. elk op drie steunpunten en 1 brug van 30 m. op twee steunpunten koriïente rust'endie gezamenlijk de nieuwe overbrugging uitmaken. Twee van de vyfbruggen zullen worden samengesteld nn een fabrieksterrein te Dordrecht, de overige op een nabij Moerdijk te bouwen montagestellingMen verwacht, datden^ebrtlflnOc^ kunnen worden bereden. Foto van een schildert], vervaar digd naar een perspectieftekening van de nieuwe Moerdijkbrug. Bommen on tploften Argentinië Tijdens een toespraak, die president Peron van Argentinië gisteren hield voor een menigte van naar schatting 150.000 mensen, zijn twee bommen ontploft in de nabijheid van het plein waar de meeting, bedoeld „als getuigenis van het vertrouwen der arbeiders in het leiderschap van de president werd gehouden. Volg ens de laatste berichten werden drie per sonen gedood een jij van brandweer, een employé van de onder grondse spoorweg en een nog niet geïdentificeerde man. Het aantal gewonden wordt op 150 geschat. Voorts zou een oude vrouw tussen de opgewonden menigte zijn doodgedrukt. De toespraak van Peron werd door de radio uitgezonden en de luisteraars hebben de explosies duidelijk kunnen horen. De openluchtbijeenkomst was bijeenge roepen door de Argoat;;..se algemene vak bond, de machtigste steun voor president Peron in deze dagen, waarin zonder enige twijfel zijn regiem een crisis beleeft. De ministers van de verschillende wapens van de Argentijnse strijdkrachten hadden nadrukkelijk verklaard de bijeenkomst te steunen. Dit was, zo neemt men aan, be doeld als een tegenspraak van geruchten als zou er een verwijdering tussen de pre sident en de strijdkrachten bestaan. De ontploffingen vonden tien minuten na het begin van Peron's toespraak plaats. De eerste bom ontplofte in het hotel Mayo, de tweede enkele seconden later in een ongebruikt station van de onder- De watersnoodramp, welke een gedeelte van ons land heeft getroffen, heeft zeer vele en ernstige consequenties meegebracht voor het bedrijfs leven in de getroffen gebieden. Deze ernstige gevolgen vereisen, volgens de Ned. R. K. Middenstandsbond snelle en afdoende maatregelen om te voor komen, dat de schade proporties aanneemt, waardoor herstel vrijwel onmogelijk gaat worden. De Nederlandse Katholieke Middenstandsbond heeft zich gisteren tijdens een bespreking met getroffen vakbonden, bij welke bespreking ook een vertegen woordiger van de staatssecretaris van Economische Zaken en enige Kamerleden aanwezig waren, kunnen voorstellen hoe de problematiek voor de getroffenen gaat liggen en welke maatregelen genomen dienen te worden om tot een zo volledig mogelijk herstel van geleden schade te komen. De bond stelt zich voor naar aanleiding van deze besprekingen en de daar getrokken conclusies bij de desbetreffende instanties bepaalde stappen te ondernemen, waarover dezer dagen vermoedelijk nadere mededelingen kunnen worden gedaan. IN de hallen van klokkengieterij B. Eysbouts te Asten is gisteren de klok gegoten, die in de toekomst bij Nationale herdenkingen van de geval lenen uit de jaren 1940-1945 zal luiden in het nationale legermonument op de Grebbeherg. Het gieten van de klok, en het vervaardigen van de klokkestoel, wordt bekostigd door de drie Nederlandse klokkengieterijen, namelijk Eysbouts te Asten, Van Bergen te Heiligerlee en Petit en Fritsen te Aerle-Rixtel. Terwijl de felle schijnwerpers van Polygoon-Profilti en der fotografen de felle gloed van de uitstromende gloeiende klokspijs trachtten te overstralen, wierp de burge meester van Rhenen, mr Bosch Ridder van Rosenthal een aantal koperen center in de kroes onder het uitspreken van de volgende woorden: „Deze centen, bijeengebracht door het Nederlandse volk, voeg ik bij de klokspijs als een symbool van de liefde, die het Nederlandse volk voor alle gevallenen bezit. Moge deze klok nog lange jaren van deze liefde getuigen". Daarna stroomde het gesmolten brons in de vorm, terwijl de gasten met spanning toekeken of de gieting zou gelukken. Aanwezig waren behalve de burgemeester van Rhenen, de heer P. J. Oud, architect van het Grebbeberg-monument, dr B. van der Eist, voorzitter van de Nederlandse klokkenspelvereniging en lid der rijksadviescommissie, de heren Eysbouts en andere belangstellenden. Voor het nationale legermonument werd door de bekende actie van het Dam- plantsoen f 70.000.bijeen gebracht. Door middel van de „koperen centen"-actie werd f 27.500.ontvangen en zowel de burgemeester van Rhenen, als architect Oud, open nu maar dat de laatste f 4.000.nog door centenschenkers gegeven zullen worden. Zendingen kunnen gericht worden aan de burgemeester van Rhenen. vjrn tjnct' -a'S' •zaiT'let monument door de voorzitter van het comité, jhr Grotenhuis ir, h v,n UIt "°°fddorp onthuld en overgedragen worden aan het rjjk, waarna clLf e' gegeven wordt aan de genie. Het spreekt vanzelf dat „Die Haghe bangers, ae initiatiefnemers tot de „koperen centen-actie", op genoemde dagen de plechtigheid met hun zang zullen opluisteren. Het ligt m de bedoeling het kerkhof met het terrein te zijner tijd tot nationaal park zou, evenals de Rijn en de Donau, geïn- te verklaren. 1- j— grondse spoorlijn. Na de explosies ver spreidde de menigte zich in de zijstraten en een rookwolk hing boven het plein. Direct kwamen ambulances om de slacht offers weg te brengen. Enkele minuten na de consternatie was de rust weer hersteld en namen de de monstranten hun plaatsen op het plein weer in. De president vervolgde zijn toe spraak. „Degenen, die valse geruchten verspreiden, zijn vandaag luidruchtiger geweest dan ooit", aldus begon hij, doe lend op de ontploffingen. Daarna uitte hij onverbloemd waarschuwingen en bedrei gingen. „Er is een nieuwe fase in de nationale schoonmaak aangebroken", aldus Peron. „Ik zal deze schoonmaak doorvoeren, zelfs indien ik het gevaar zou lopen door de geschiedenis een tiran te worden genoemd. Tot nu toe heb ik overreding gebruikt, maar in de toekomst zal ik van vergel ding gebruik maken en tot God bidden, dat de omstandigheden mij niet zullen dwingen vreselijke straffen uit te spre ken". Volgens de president wordt de samen zwering tegen de regering gefinancierd door buitenlandse agenten. „Indien wij hen vinden, zullen wij hen aan een boom ophangen", dreigde hij. Hij kondigde het begin van een grote zuivering in regering en partij aan, even als een drastische actie tegen oneerlijke kooplieden. Peron verzekerde zijn toehoorders, dat de economische en sociale positie van Ar gentinië nooit beter was geweest dan thans. Hij voegde eraan toe, dat hij zich politiek sterk genoeg beschouwde om in de toekomst elke actie te ondernemen die noodzakelijk mocht zijn. Tot de oppositie zei hij: „Op de dag, waarop u bewijst dat u kunt werken voor de republiek, zullen wij u alles vergeven, de bommen incluis". Zoals men zich zal herinneren, deed zich vorige maand, enige minuten nadat Peron per trein in Buenos Aires was terugge keerd van zijn officieel bezoek aan Chili, een ontploffing voor in een bagageloods op het station. Er vielen toen geen slacht offers. Na de meeting zjjn demonstranten naar het centrale bureau van de socialistische partij te Buenos Aires getrokken. Zoals men weet, zijn de Argentijnse socialisten in oppositie tegen de regering en het ziet er naar uit, dat er voor hen een zeer on gunstige tijd gaat aanbreken. Deze tijd is ingeluid met het in brand steken van het gebouw van het centrale bureau der partij het „Huis van het volk". De opgewonden volgelingen van Peron legden op zovele plaatsen het vuur aan, dat verschillende aangrenzende huizen vlam vatten. Toen de brandweer arri veerde, had het vuur zich al over 21 hui zen verspreid. TT ET wordt er niet eenvoudiger op J_j_ om van alle genietingen des levens te profiteren. De techniek b.v. al leen reeds biedt zoveel mogelijkheden, dat men tijd maar vooral geld tekort komt. Dat een en ander in de papieren kan lopen valt b.v. af te leiden uit het feit, dat ons land meer geld uitgeeft aan tabak dan aan onderwys. Zulks beweer de 11.1. in de Eerste Kamer prof. Scher- merhorn en men mag niet aannemen, dat deze hoogleraar met onjuistheden schermt! Nu moet men echter niet vergeten, dat er meer personen roken dan studeren, al doet een groot deel van onze spes patriae beide. Waardoor dit sterke staal tje wel iets van zijn hardheid inboet. Wij kunnen het ons mede voorstellen, dat menig onderwijskracht z'n rokertje nodig heeft om fit te blijven voor het onder wijs geven! Doch over het roken wilden wij het niet hebben; wij doen het liever dan dat wij er over praten; vooral aan kosten berekening ten deze hebben wij een hekel. Zij kan te veel schuldbewustzijn opmerken! Om op het pad der techniek te blijven, zy dan geconstateerd, dat b.v. de tele visie niet bepaald een goedkoop vermaak is. Hoe interessant ook. kan deze genie ting niet door een ieder genoten wor den. Met de radio gaat het beter, ver reweg de meeste mensen hebben zo'n wonderkast thuis, hetzij een eigen toe stel, hetzij radio-distributie. Maar nu wordt het ingewikkelder. Op de beide nationale feestdagen, op 30 April en 5 Mei a.s. zal n.l. de Neder landse Radio Unie aan de luisteraars ge legenheid geven tot het z.q. stereonho- visch horen. Deze mogelijkheid ontstaat doordat het nationale programma on rl'e dagen uitgezonden wordt over beide zenders. Het enige wat men daar*™, nodig heeft ja het staat er werkelük is 'n tweede ontvangtoestel, dat ïvn zo gunstig mnaeliik ten onzichte van h"t eerste in de kamer opstelt, d.w.z. zo dof de luisteraar zich bevindt ongeveer m'd- den voor de twee ontvanafnestellen, die onder een hoek ten opzichte ran elkaar zijn opaestéld op ren onderVnae afstand ran anderhalf d twee en een halve metr-. De grootte van de hoek en dr afstand van de toestellen zijn afhonkelHk de ruimte, waarin men zieh bevindt. Re' ene toestel moet vatuurink ofn»s'eir* zün on Hilversum I en het andere op Hilversum II. ..Het enige", wat men dus te doen heeft is; een tweede radio-toestel te koven enmeetkunde te gaan stu deren! De Westduitse autoriteiten hebben een bedrag van 7,5 millioen D M beschik baar gesteld voor invoer van boter, 3 mil lioen D M voor invoer van groente en 3 millioen D M voor invoer van fruit, alles uit Nederland. In het besef, dat een neger zijn gevoe lens van eerbied en godsvrucht niet kan uiten op dezelfde wijze als de Europeaan, heeft een inlands priester in Frans West- Afrika, Michael Djedi W.P., een Sacra mentsprocessie georganiseerd, waarbij de Afrikaanders de priester met het Aller heiligste omringden met dezelfde eer- Een leidende functionaris van de Sovjet contróle-commissie in Duitsland, namelijk de Rus Tarkhof, die de zaken betreffende geheel Duitsland onder zijn beheer heeft, zou hebben verklaard dat de Sovjet-Unie „op het ogenblik méér dan ooit vóór hereniging van Duitsland, met vrije ver kiezingen onder internationaal toezicht, is". Moskou zou bereid zijn z'n bezettings troepen uit Oost-Duitsland terug te trek ken, indien zulk een hereniging werd bereikt. Tarkhof zou zijn verklaring hebben af gelegd in een gesprek met prof. Klara Fassbender, een der leiders van de „neu trale internationale conferentie voor een vreedzame oplossing van de Duitse kwes tie". Volgens de nadrukkelijke medede ling van mevrouw Fassbender is deze or ganisatie niet communistisch getint. Feit is echter, dat de Russen haar steunen. De Rus zou letterlijk hebt' gezegd: „Wij hebben er genoeg van bezetters te zijn. Wij willen naar huis! Wij zouden de uitslag van eventuele verkiezingen in ge heel Duitsland erkennen, zelfs als deze een overwinning voor de rechtse bour geoisie opleverden Omtrent de werkelijke bedoeling van dit jongste geluid in het Russische „vredesoffensief" laat Tarkhof weinig twijfel: het gaat om het voorkomen van de vorming van een Europees leger. De Rus zeide namelijk, dat een herenigd Duitsland de conventies van Bonn en het Europese defensieverdrag zeker zou verwerpen. Merkwaardigerwijs en terecht voegde hij hieraan toe, dat ook de (door West-Duitsland fel bestre den) OostduitsPoolse overeenkomst over afstand van de Duitse gebieden ten Oosten van de Oder-Neisse linie geen genade bij een herenigd Duitsland zou vinden. Volgens Tarkhof zouden de Sovjet-Unie en Polen bereid zijn tot verreikende con cessies aan een herenigd Duitsland. Stet tin zou bijvoorbeeld een vrije haven voor Duitsland kunnen worden; en de Oder Polen tot voordelige handelsovereenkom sten met Duitsland bereid zijn. Naar het Franse blad „France Soir" meldt, zou de leider der Franse commu nisten, Maurice Thorez, uit Moskou naar Parijs zijn teruggekeerd met de medede ling voor zijn partijgenoten, dat de nieuwe Sovjet-Russische regering „bereid was tot verreikende concessies, teneinde tot elke prijs een herbewapening van West-Duits- Iand te voorkomen". „De Sovjet-Unie zal met nog meer plan nen komen, teneinde te bereiken dat de spanningen in de wereld verkleind wor den", aldus zou Duclos, de plaatsvervan ger en naaste medewerker van Thorez, hebben verklaard: „De meest interessante van deze voorstellen zullen betrekking hebben op de Duitse kwestie". bewijzen, als die, waarmede zij hun oude inlandse koningen ontvangen. Gedurende de gehele processie, die enige uren duurde, roffelden de trommen een rhytme. Kleurrijk uitgedoste negers dansten op dit aangrijpende slaan. De priester, die het H. Sacrament droeg, werd gedragen in de speciale draagstoel, die altijd gebruikt wordt bij de bezoeken van de koningen van Dahomey. Voor de stoet uit danste een heraut, roepende „Tigo; Tigo!" (De Koning! de Koning!). Al de overige gelovigen zongen luidkeels en klapten in hun handen. Na afloop van de processie waren allen erg onder de indruk van deze feestelijke gebeurtenis. Voorlopig geen verhoging in centraal Westelijk deel des lands De Algemene Vereeniging voor Meik- voorziening te 's-Gravenhage is tot het besluit gekomen, dat een verhoging van de verkoopprijzen voor consumptiemelk bij de wijziging van de prijzenpolitiek der regering en de afschaffing per 19 April a.s. van de sedert jaren geldende maximum prijzen, zo lang mogelijk moet worden voorkomen. Dientengevolge zijn alle prijzen met in gang van 19 April op het bestaande niveau gehandhaafd. De gewijzigde regeringspoli- tiek zal wel ten gevolge hebben dat bin nen afzienbare tijd enige wijzigingen in de prijzen in overweging moeten worden ge nomen. Bedoeld besluit geldt voor de pro vincies Zuid-Holland, Utrecht en 't Zuide lijk gedeelte van de provincie Noord- Holland. ternationaliseerd kunnen worden. Ook zou In Leeuwarden is Woensdag de eerste biertapcompetitie ter wereld gestart, en daarmee had de Friese hoofdstad een iet wat vreemdsoortige primeur. In de garage van „Spoorzicht" tapten en serveerden bar-men en keilners bier onder de ogen van 'een achttal juryleden, die uitmaakten, wie de kneepjes van het vak (want over tappen en schenken is een apart vak met allerlei kneepjes), het best onder de knie hadden. In de komende maanden zullen overal in den lande dergelijxe wedstrijden worden gehouden en de winnaars van de plaatselijke wedstrijden komen 29 Augus tus naar Amsterdam voor de finale. Deze nationale biertapwedstrijden wor den georganiseerd door het Centraal Brou werij Kantoor. In Leeuwarden traden zes-en-twintig tappers en keilners in het strijdperk. Mej. A. Wagenaar en de heer G. Kuindersma bleken het meest bedreven in het tappen en serveren, en zij gingen met de eerste prijs naar huis. De deelnemers aan deze wedstrijden hebben ogenschijnlijk geen iware taak Zij behoeven niets anders te doen dan een glas pils en een flesje Miinchner bier naar de juryleden te brengen en r-t Miinchner bier uit te schenken. Het lijkt zo eenvou dig maar de jury die overigens alleen maar naar de glazen mocht kijken was niet mals. Op het ene glas was het witte manchet te dik, op het andere weer te dun.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1