ZELFDENKENDE AUTOMAAT Fa. CP. MARTENS VOORSTELLEN aan de RAAD Achter de Poldervaart am Kunstagenda J aargangen De St. Liduina- bedevaarten GERRIT YERBOONSTR. 17 SCHIEDAM VLAARDINGEN Bescherming Burger bevolking UIT 75 i Buitenlandse reizen in katholieke sfeer DONDERDAG 16 APRIL 1953 PAGINA S IN SCHEEPSTANK GEVALLEN Hebben weer een aanvang genomen BURGERLIJKE STAND J. D. VAN BENNEKUM t HERDENKING GEVALLENEN 4 R. I. BOOM ONTWORTELD GEMEENSCHAPPELIJKE REGELING INZAKE DE GASVOORZIENING OVERSCHIESESTRAAT WORDT OVERSCHIESEWEG NIEUWE WONINGEN EN WINKELS AAN DE BROERSVEST DIEFSTALLETJE H.B.S.S.-NIEUWS HEITJE VOOR 'N KARWEITJE SCHIEDAM IN ROTTERDAM INWIJDING BIJKERK De lokaliteiten en het materieel zijn reeds goed voorbereid, het gehele appa raat staat gereed om de organisatie ver der uit te bouwen De heer Nouwen, hierna het woord ne mende, gaf een overzicht van de gehele structuur van de dienst B.B., hoe de dienst overal paraat zal staan- Wat Vlaar- dingen betreft deelde spr. mede, dat deze stad in 4 wijken is verdeeld. Door zijn bijzonder ligging valt Kethel onder Vlaardingen- Deze wijken zijn tezamen weer onderverdeeld in totaal 60 blokken, elk tellenden plm, 1000 zielen- De ge neeskundige dienst omvat extra mobiele groepen, van 50 man. Ook de Brandweer, Politie en Opruim- en reddingsdienst worden grondig voorbereid en uitgebreid met extra kader personeel- Voor de Dienst sociale verzorging wor den in Vlaardingen 2 verzamelposten per wijk ingericht, waar de eerste hulp wordt verleend, nl. noodkleding, dekking en E.H.B-O. Daarna vindt via de transport colonnes verder vervoer plaats naar 2 opvangcentra voor voeding en aanvul lende verzorging en van hieruit wordt de verdere distributie geregeld naar parti culiere huizen of daartoe ingerichte ge bouwen. Het voordeel van het kringver- band is, dat, indien men in een der ge meenten tekort komt aan hulp, de an deren bijspringen. Tot deze dienst be hoort ook de geestelijke verzorging der slachtoffers en personeel, hierover zal van de kerken een belangrijke brief uit gaan. De verbindingsdiensten zijn ook in Vlaardingen perfect georganiseerd, met veel reservewagens -Het rijk heeft reeds grote hoeveelheden materiaal verstrekt. Mr Heusdens vertelde in dit verband, dat de ervaring op harde wijze, zowel de overheid als de bevolking heeft geleerd, dat een organisatie niet op het laatste moment uit de grond gestampt kan wor den. Het paraat houden, ook als ér niets gebeurt, eist veel zorg, waaraan extra aandacht wordt besteed. Met klem ves tigde spreker de aandacht op de drin gende noodzaak, de aandacht levend te houden, om op verrassingen voorbereid te blijven- In Londen is bewezen, dat door een goede organisatie 60 t0t 80 pet der ongelukken kan worden voorkomen. Ook aan de bedrijven is veel aandacht besteed. Voor geringe kosten wordt het personeel door gem- instructeurs opge leid in de dienst B B. Het opleidings-ap- paraat werkt zeer intensief en duurt naar de aard van de taak 3 tot 6 maanden. Doordat kring A de toegangspoort vormt tot West-Europa, is de organisa tie hier veel groter en omvangrijker dan elders. De overheid, vervolgde mr Heus dens is doordrongen van de noodzake lijkheid dezer organisatie, het is echter ontzaglijk belangrijk dat ook de bevol king daarvan doordrongen wordt. Van de Rijks Mobiele Colonne Brandweer, zal op 29 April een gedeelte een rondrit maken door Vlaanderen om 10 uur 's morgens. .Aanv/ervingsbureaux worden gevestigd op de afd, bevolking en in het voormalige gemeentehuis te VI. Ambacht Aan de Kethelweg en aan de Hoofdstraat worden vier étalages voor propaganda ingericht, terwijl voorts vele spandoeken de aan dacht zullen vragen. De sociale voorzieningen voor de deel nemers zijn uitsluitend geregeld- In Vlaardingen wordt gerekend op 15 a 1600 vrijwilligers, een „extra" mobiele geneeskundige dienst, 2 reserve brand weer- en reddingsploegen gereed bij op roep, zodat dit vak, bij isolatie, alle on derdelen bevat. In Vlaardingen komt 'n vaste cantine waar dames de slachtoffers en het dienstdoend personeel van ver snaperingen kunnen voorzien. Er zullen ook op drukke punten enige scherfvrije schuilplaatsen worden gebouwd. Het aan tal blokhoofden is reeds voor de helft aanwezig, hierbij vindt een zorgvuldige selectie plaats ook op verantwoordelijk heidsgevoel en omgang met mensen, waardoor een betrouwbare staf wordt ge vormd- Vannacht is de 22-jarige classificeerder J. v. S„ wonende Broersvest te Schiedam, aan boord van het m.s. „Westerdam", lig gende aan de Wilhelminakade, in een 3V4 meter diepe tank gevallen. Vermoedelijk met een ribfractuur is hij in het gemeente ziekenhuis te Schiedam ter verpleging opgenomen. Deze week zijn wederom de St. Liduina- bedevaarten ingezet. Er zijn reeds tame lijk grote groepen gekomen uit Rotterdam (R.K. Vrouwenbond), uit Leiden, Noord- wijk, Vlaardingen en Maassluis, alsmede uit het Westland. Zondag zal een grote groep Rotterdam mers, evenals vorige jaren naar Schiedam trekken. Men verzamelt zich omstreeks half twee op het Marconiplein en trekt daarna te voet en mediterend naar onze stad. Aan het hoofd van de stoet zal gaan de deken van Rotterdam, mgr J. H. Nie- kel, die in de St. Liduinakerk het Lof zal opdragen. Tijdens het Lof processie met de relieken van de Heilige. De predikatie wordt gehouden door de weleerw. heer A. v. d. Heuvel, kapelaan van de parochie van de H. Jozef te Rotterdam. Na het Lof reliquieverering en ommegang langs de historische plaatsen waar de H. Liduina haar boeteleven volbracht, met als sluit stuk een bezoek aan de Genadekapel van O. L. Vrouw van Schiedam. De grootste automatenfabriek van Europa A/S Wittenborgs' Automat- fabriker te Odense in Denemarken, heeft via haar agent voor Nederland DE NEDERLANDSE ATJTOMATEN- MIJ. N.V. te 's-Gravenhage, in Schiedam haar ZELFDENKENDE AUTOMAAT geplaatst en wel bij de GEBOREN: Gerda, d. van A. J. Riedijk en J. v. Rij; Theodoora L. en Petronella M., ds van A. J. Hertog en C. M. van Merwijk; Adriaan N., z. van N. C. Ver voort en J. B. Engels; Everardus J. M., z. van H. J. J. Wansink en E. W. J. Kleine- koort; Irmgard, d. van A. Gelens en E. I. R. Siewert; Jacquelina J. L., d. van P. Westerholt en )Th J. Collignon; Gerhar- dina, d. van J. Nels en H. D. Laferte; Willem K., z. van K. W. Romijn en R. Roos. üjk Voor: Somt °P e eon •.bel; laar Da «elfs haar van Seme Sarti Uit c latei bet 1 •hen Veld' De 8e v o Of 1; ••van Da ais 2 deelr 8en i [hake 'eid 'iser 'h h Deze machine geeft aan het publiek automatisch het wisselgeld terug. Wij raden U aan U hiervan persoon lijk te overtuigen door een bezoek aan de firma C. P. Martens, die met een ruime sortering aan sigaretten en sigaren practisch een ieder tevreden kan stellen. Vanmorgen werd op het stadhuis al hier een conferentie gehouden waar de heren mr J- Heusdens burgemeester van Vlaardingen, A. L. Nouwen hoofd van kring A van de Bescherming Burgerbe volking omvattende Rotterdam Schiedam en Vlaardingen, W. van Lent plaatsver vangend hoofd B B. die in Vlaardingen de leiding heeft, bij aanwezig waren- Mr J. Heusdens achtte het een genoegen de heer Nouwen als hoofd van de B.B. van kring A te intj-oduceren in Vlaardingen. Aanvangende met de grote steden is dis- trictsgewijze met de propaganda gestart op 9 April- Deze campagne wordt van 13 April tot 2 Mei intensief gevoerd, daarna wordt met de daadwerkelijke werving begonnen. De voorbereiding is tot in de perfectie geregeld en de bevolking wordt ingelicht, opdat straks iedere man en iedere vrouw, wanneer het dringend appèl wordt gehouden weet wat zijn of haar plicht zal zijn, zowel tegenover zich zelf als tegenover de overheid. Eerst wordt het kader gevormd, waar mede men reeds een grooj deel is gevor derd, maar toch nog velen zijn nodig. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is te zijnen huize aan de Stadhouders- laan te Schiedam op 63-jarige leeftijd plot seling overleden de heer J. D. van Benne- kum, op /:hter van Van Bennekum's Ha venbedrijf te Rotterdam, die o.a. talrijke relaties onderhoudt met de katoenindus trie in Twenthe. De overledene was een bekende per soonlijkheid in sportkringen, hij was o.a. drager van het K.N.V.B.-bondsonderschei- dingsteken als verdienstelijk lid, mede oprichter en een tijd lang bestuurslid van Feijenoord, bestuurslid van de Rotter damse Bond voor Lichamelijke Opvoeding terwijl hij voorts voorzitter van de Wa tersportvereniging Schiedam was, waar van hij later lid van verdienste werd. De teraardebestelling geschiedt op uit drukkelijk verlangen van de overledene op de Hervormde begraafplaats te Kra lingen. Gistermiddag is in Circus Grand Cirque International 'n kindervoorstelling gegeven, waarbij het circus tot in de nok gevuld was. Op de foto de Les Cavalinio's met honderd procent Vlaamse kolder. Te Valkenburg en Katwijk aan Zee zal Zondag 10 Mei een herdenking plaats vin den van de gevallenen van het vierde Re giment Infanterie. In 'n herdenkingsdienst in de kapel op het vliegveld Valkenburg zal een H. Mis met militair eerbetoon wor den opgedragen door vlootaalmoezenier G. van Voorst tot Voorst S. J. Men verwacht er vele Schiedammers, aangezien een aan tal inwoners van onze stad bij het regi ment gediend hebben. nastieklokaal, ter grootte van 200 m2, waarop zjj voornemens is winkels met bovenwoningen te bouwen. Hiertegen bestaan b(j B. en W. geen be zwaren, mits ten behoeve van het gym nastieklokaal en van het gebouw, waarin o.m. de Gemeentelijke Dienst van Sociale Zaken is gevestigd, een vrjje gelijkvloerse doorgang beschikbaar blijft ter breedte van 3 meter. De prijs van de grond is bepaald op 100,per m2, doch voor het gedeelte, dat slechts overbouwd mag worden, omdat het gebezigd zal worden voor de doorgang, is een prijs overeengekomen van 50, per m2. Overigens geschiedt de verkoop onder de normale voorwaarden. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. voor de bedoelde grond aan de firma Kuypers te verkopen. Enkele gemotoriseerde Rotterdammers hebben gisteren hier ter stede nogal wat schade aangericht. Een zekere J. wilde zijn auto keren, in de Nieuwe Maasstraat. Hij reed hierbij tegen een boom op het talud, die volkomen ontworteld werd. De boom was gemeente-eigendom. Op de Koe markt, reed de motorrijder J. B. A. bij de oversteek, toen A. K. P., eveneens uit Rotterdam, daar plotseling stopte, tegen diens auto. Beide voertuigen bekwamen schade. De gemeenschappelijke regeling inzake de gasvoorziening voor Delft, Gouda, 's-Gravenhage, Leiden, Rotterdam en Schiedam is in de Nederlandse Staats courant bekend gemaakt en op 3 April jl. in werking getreden. Ter voldoening aan artikel 6, lid 4 van de regeling, waarin is bepaald, dat de eerste benoeming van de leden van de Algemene Raad (in welk College onze ge meente vertegenwoordigd wordt door 2 leden) plaats vindt binnen acht weken na de dag van inwerkingtreding, stellen B. en W., met inachtneming van hetgeen verder op dit punt in de regeling is voor geschreven, de raad voor ter benoeming voor te dragen tot leden: de heren mr M. J. M. van Kinderen en J. Weergang; tot plaatsvervangende leden de heren mr P. van Bochove en P. Mak. Als datum 'van aftreding bij eerste be noeming is in de regeling vastgesteld 1 September 1953. Het gedeelte van de straatweg langs de Schie, lopende vanaf de spoorwegover gang in de richting van Overschie, draagt voorzover dit op het grondgebied van onze gemeente is gelegen de naam van Overschiesestraat. B. en W. zouden er daarom de voorkeur aan geven ten aanzien van dit weggedeelte de bestaande practijk te sanctionneren en daaraan officieel de naam van „Over- schieseweg" te geven. Hierom geven B. en W. de raad in over weging het aansluitend gedeelte van vorenbedoelde weg, dat tengevolge van de laatste grenswijziging met Rotterdam aan de gemeente Schiedam is toegevoegd en reeds „Overschieseweg" heet, ook in het vervolg zo te noemen, zulks ter voldoe ning aan art. 2 van de grenswijzigingswet. De firma Kuypers alhier heeft aan het gemeentebestuur verzocht aan haar te verkopen een gedeelte van de open grond aan de Broersvest, gelegen bij het gym- DE WERVINGSACTIE is dan begonnen. In een persconferentie ten stadhuize heeft de burgemeester gisteren nog eens het grote belang en de noodzakelijk heid van de Bescherming Burgerbevolking uiteengezet. Hij legde vooral de nadruk op het aspect van de zelfbescherming,die er het voor naamste doel van is. Elke burger moet zich zelf tegen lucht aanvallen kunnen beschermen, die met atoombommen incluis. Dan beschermt hij tevens zijn medeburgers en als hij actief optreedt, voorkomt hij veel ellende. De wervingsactie geldt voor kring A, dus voor Rotterdam, Schiedam en Vlaar dingen. Van het begin af aan is het standpunt ingenomen dat Schiedam hier niet op zich zelf kan staan. Het gebied rond Rotterdam is misschien wel het gevaarlijkste van heel Nederland, in tijd van oorlog. En als er in Schiedam met zijn belangrijke scheepsbouwindustrie iets zou gebeuren, kan de hulp van Rotterdam niet gemist worden. Evenmin die van 't aangrenzende Vlaardingen. Omgekeerd is het precies hetzelfde. Zo is b.v. een gedeelte van Westelijk Rot terdam in een Schiedamse B.B.-wijk op genomen en wel het Marconiplein. Is daar hulp nodig, dan komt deze in eerste instan tie uit Schiedam. Wie de tentoonstelling in de Beurs be zoekt, raakt daar werkelijk onder de in druk van de in wording zijnde, machtige organisatie. Maar om deze organisatie te doen functi- onneren, zijn mensen nodig. Schiedam moet 2300 vrijwilligers voor de B.B. hebben. Reeds is het merendeel van 't personeel der gemeentediensten ingeschakeld, met aan het hoofd uiteraard de politie en de brandweer. Ook de uitstekende reserve- politie maakt er deel van uit. Er heeft zich reeds een flink getal Schie dammers gemeld. Maar het moeten er 2300 worden. Oe tentoonstelling mag zich in een druk bezoek verheugen. Al hierom is ze een weekend verlengd. Ze blijft tot en met a.s. Maandag. Ze bleek een uitstekend initiatief. Het publiek ziet er voor ogen, wat de B.B. is. Gaat dat zien. DAMWACHTER. jes van de prijslijst zaten toch niet in z'n huid geprikt. Mannen vroede vaderen.... breek nóg eens een lans. En hoe gaat 't toch met onze, eens zo bloeiende, geitenfokver. „Nooit Gedacht"? Maar gelukkigHet ene ver- verdwijnt en het andere komt. We hebben er weer een stel mooie lan taarnpalen bijgekregen. Nu nog het stukje van de R. K. Kerk tot de Groeneweg en het is een complete „Boulevard". Daarom zal ik nu nog maar niet schrijven over die „dure" waterlei ding, die niet doorgetrokken wordt. Wèl over het unheimisch, kleine brandputje van 2 X 2 M. Daar zit vast het waterduveltje in. We heb ben hier kilometers lange sloten maar uitgerekend in dat brandputje is al menig kind kopje onder ge gaan Waar las ik dat stukje over „Het plezier van het Tafelen"? Zaterdag 'n fijne dag gehad. M'n hele toekomst zat in de wei van buurman pannekoeken te bak ken. En wij des middagso, weel de!.... heel rustig met maar vier personen aan tafel. Ja, buurman weet wat leven is en laten leven. V/at doet hem zo'n ge schroeid en plat gelopen stukje wei, op 'n oppervlakte van 19 bunder? Als de kinderen hier, alleen maar mogen spelen op die paar smalle buitenwegen, met levensgevaarlijk veel en zwaar verkeer, dan komen ze veel te kort tegenover de stads kinderen. En als ze nu vernielzuch tig waren. Heb ik nu een spierinkje uitge gooid'n acuut probleem aange boord?? Olivier van Zuidland, uit Bruinis- se, zal nu wel wat langer in ons dorp moeten blijven. „Olivier van Zuidland", wat 'n prachtnaam hè Ik zou direct willen ruilen. De naam natuurlijk. Maar ja, wat doe je er aan als je Italiaanse voorouders hebt? Dan heet je heel gewoon P. E. RIPHERIO. Door v. N. is aangifte gedaan, dat in een kleedlokaal van een fabriek aan de Wil- lemskade een bedrag van f 5 gestolen is. Het eerste elftal van H.B.S.S. speelt a.s Zaterdag een oefenwedstrijd tegen de sterke 3e klasser Zwaluwen V. De wedstrijd zal worden gespeeld op het terrein van Zwaluwen in Vlaardingen en de opbrengst is bestemd voor het adoptie fonds van de K.N.V.B. Bij Zwaluwen V. ontbreekt v. d. Weq- den en bij H.B.S.S. Mast; deze spelers moeten deelnemen aan de oefenwedstrijd van het Voorl. Ned. Elftal. Voor beide elftallen kan deze wedstrijd een nuttige oefenpartij worden, maar voor de Schie dammers zeker, want over enkele weken zal de promotie-competitie beginnen en daarvoor moet men „startklaar" zijn. De wedstrijd begint om 4 uur. Het overise programma luidt; Zwart Wit 2-HbII 2; HBSS 3-HVO 3; Exc. P.—HBSS4; HBSS a2—Exc '20 a3; Zwal V b4—HBSS b2; Zwal. V. c2— HBSS c. De padvindersgroep Burg. van Haren heeft met de actie „Een heitje voor 'n kar weitje" f 238.90 bijeengebracht. Hiervan namen de welpen f 90.70 en de verkenners f 148.20 voor hun rekening. Bij de welpen haalde Gerrit Hoorman het hoogste bedrag binnen, n.l. f 13.62 en Rob Uyl bij de ver kenners f 16.70. Twee jongens hebben hun „heitje" verdiend met werken in de tuin van de burgemeester. Een keer scheepte men de jongens ten onrechte met 'n heitje af. Dat was, toen ze een auto van binnen en buiten hadden schoongemaakt. De eige naar wilde het voorgeschreven tarief ad f 1.— niet betalen en maakte er zich met een „heitje" van af. Hij was niet zo rijk zei hij. Mooier den U had verwacht en eerder dan U had gedacht. Uw bed in één dag uit en thuis en weer als nieuw. Vakwerk van bedden makers. Vrijdag 17 April PASSAGE-THEATER Sterren stralen overal (alle leeft-)- MONOPOLE-THEATER S.O.S. Held in nood (volw.). KATHOLIEKE KRING: „De Waaier Patience", in het Passage Theater te 8 uur, door het Rotterdams Toneel- Beursgebouw: Tentoonstelling Bescher ming Bevolking iedere dag tot en met Maandag van 3—5 en van 710 uur. Lorentzplein: Grand Cirque Internatio nal hedenavond 8 uur. TONEEL EN MUZIEK Schouwburg, 8 uur: „De komiimg gaat voort (Mutua Amdcitia) Rmèraih-al, 8.18 uur: Bijzonder concert R. Ph. O. Broersvest 64—66 - Schiedam - Tel. 67920 Z.D.H. de Bisschop van Haarlem zal morgen (Woensdagavond H Mei 1881) ten half acht ure per spoor alhier arrl- veeren, om den volgenden dag de plech tige inwijding van de Bijkerk van de Parochie van den H. Joannes den Dooper te verrichten. Op het uur van aankomst zullen de klokken van de beide kerken dier parochie worden geluid, terwijl, naar wij verder vernemen, verschillende ingezetenen voornemens zijn alsdan hunne woning met de nationale driekleur fp sieren. De wijding der kerk zal ten 7 ure 's morgens aanvangen, doch de geloovigen zullen niet voor 10 ure toe gang tot het gebouw kunnen verkrijgen; door het luien der klokken zal het tee- ken daartoe worden gegeven. De feestrede onder de H. Mis zal wor den uitgesproken door onzen voormali- een stadgenoot den Ze°r Eerw. Zeergel. heer J. V. de Groot O.P. (Nieuwe Schiedamsche Courant, van 11 Mei 1881). Blijkens de in dit nummer voorkomende advertentie biedt de „Stichting Centrum voor Katholiek Tourisme en Verkeer" een reisprogramma aan, waarin een aantal reizen naar het buitenland voorkomt, dat vele aantrekkelijke aspecten vertoont. Uitgezochte verblijfplaatsen, prima ho tels met volledige verzorging, moderne, gerieflijke vervoermiddelen en deskundige, beschaafde R. K. reisleiding! Enkele voor beelden van ontworpen reisschema's ko men in beknopte vorm in de advertentie voor, uitvoeriger uiteraard in het pro gramma, dat verkrijgbaar is in het paro chiehuis der Parochie van de H. Teresia van Avila, Westeinde 18, Den Haag. OAGRIAO VOOR SCUfDAM f* OMStRlKt* 75ste Jaargang No- 22127 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam. Dam 18, Telefoon 66152. Giro-nummer 590913 Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2.— per maand, 0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte f 0 15 per mtllimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0 30 per millimeter hoogte. Bil contract gelden lagere tarieven, welke bil de administratie of btj de erkende advertentiebureau* verkrllgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentlën) tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer 8 cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor bet Advertentie-wezen, 's Werelds kleinste paardrijdstcr Josette Baltini in 't „Grand Cirque"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2