gqng- Minister Cals stelde leraren gerust Bewindsman voorstander van de af schaffing schoolgelden voor L.O. Wageningen kreeg zinvolle herinnering aan 5 Mei 1945 Nieuwe Bloemenzeep a 20 cent! Vijfde Mei blijft gedenkdag de bevrijding van De verantwoordelijkheid der Katholieken in openbare leven Voorkeursrecht voor pachter tussentijds geregeld wordt 58e lijst van slachtoffers SLAGEN Staatssecretaris mej. De Waal maakte goed debuut SPOEDIGE BESLISSING OVER TELEVISIEBELEÏD Thans drie soorten Castella Minister Mansholt voelt niets voor wet van beperkte duur Na TILBURGSE JEUGD SNOEPTE UIT VUILNIS-EMMER W\ Veelbelovende primeur in de Eerste Kamer Canadese generaal biedt capitulatie- «iocumenten aan U kunt Uw keus maken Koninginnedag wordt echter NATIONALE FEESTDAG Minister-president beantwoordt vragen He Vader onderstreept opnieuw: Een Week van rusteloze activiteit Overzicht Tweede Kamer Stroom van amende- menten ïn nog vier gemeenten geen verkiezingen Drentse varkens en biggen voor rampgebied „Feest" in de Koopvaardij straat Donderdag ió april 1953 PAGINA 3 C.P.N.-wolf als de oma uit het sprookje Rode fuik geopend Henk van der Maze. 's-GRAVENHAGE, 15 April 1953. Eerste stap naar verruiming studiebeurzen /Veem nAKKERT Op zoek naar de steen der wijzen Cultuur Aanvaardbaar ballet-voorstel Vrije prijsvorming niet mogelijk Versnippering niet onrust barend NED. AARDBEIEN VOOR KONINGIN ELIZABETH NIEUWERKERK OOSTERLAND Knechtje ruimde 40 repen vergiftigde chocolade op; GGD moest 25 magen leegpompen IN ONZE BIJDRAGE van 12 Maart J.l. schreven we onder de titel „C.P.N. met bijwagen" o.a.: Ze zijn zo slim, die rode jlfmeraden. Want wat was het geval? Ge- 'lik we toen mededeelden, lag het in het voornemen der Malenkovisten, om bij de Gemeenteraadsverkiezingen aan te sturen °P een gecamoufleerde C.P.N.-lijst, d.w.z. 6pn lijst onder een Z.g. neutrale kop van "belangen" of „vooruit" die lui zijn daarin zeer handig in te dienen. Dat spel is Dinsdag gespeeld en zo goed l®lfs, dat sommige journalisten, op zoek "aar de C.P.N.-lijst, alleen aan de namen van de hun bekende communistische Gemeenteraadsleden konden zien, dat de Sartij zelf was verloochend. Er zijn door Uit de hulptroepen der partijlozen candi daten naar voren te schuiven omwille van het beoogde doel zoveel mogelijk stem- ftien eigen zittende mensen „gesneu veld" of kansloos achter in de rij gezet. De communisten hebben heel goed aan- Gevoeld, dat zij in de gemeenteraden snel °f langzaam maar in 'ieder geval zeker '•van de kaart" zouden gaan. Daarom werd besloten de C.P.N. niet ais zodanig aan de verkiezingen te doen deelnemen, maar met plaatselijke belan- Gen te gaan schermen, gepaard met zwart- jhakerij van alle partijen inzake het be- 'aid van de afgelopen vier jaren en een ?'sen stellen in velerlei opzicht, die tot '1 het paradijs reiken. Wat geeft het allemaal? Als de verkie zingen voorbij zijn, zullen de communis ten de candidaten der partijlozen, onte vreden vakverenigingsmensen, buurt verenigingen, speeltuinorganisaties, henge laarsclubs, wielrenners, en weten wij veel andere zich onbehaaglijk voelenden °f teleurgestelden, wel in het gareel zien 'e krijgen. Het gaat nu om stemmen binnen te ha len. Gelijk in Rusland. Officieel zijn daar Slechts enkele millioenen lid van de partij. Maar bij de verkiezingen stemmen tussen de 99 en 100 procent op de communistische lijst. Dat een dergelijke lijst ingediend is kun- hen worden in verscheidene gemeenten, bewijst de hersenloosheid van een aantal kiesgerechtigden. Er waren altijd van die specifieke lijsten. In de meeste gevallen brachten de partijen het niet eens tot één retel. De C.P.N. heeft nu groepen en Groepjes aan haar verkiezingskar gebon den onder de leuzen van meer speeltuinen, bieer patates frites, geen huurverhoging, lagere prijzen, veel meer viswater, ruim baan voor wielrenners, wandelwegen voor bejaarden, nieuwe ladders voor glazen wassers, gratis tramvervoer voor echte Werkers, tandems voor verloofde paren, kieer kerkgebouwen voor Rooms-Kalholie- ken, salarisverhoging voor de geestelijk- beid, bloembollenvelden in eigen ge beente, aparte limonadekranen thuis voor ?e jeugd, meer zon en minder koude voor babies, gratis parapluies voor melk- en broodbezorgers, vijf weken vacantie voor bllen, die op de rode lijst hebben gestemd, °nbreekbare nylons voor dames enz. enz. Aan leuzen hebben de communisten Geen gebrek. Elke partij heeft enkele Voorname slagzinnen als kenmerk van het algemene doel. Maar dat zijn er twee of drie. De C.P.N. heeft nu ook al vast de 1 Mei-leuzen openbaar gemaakt. U raadt hooit hoeveel. Tien, veertien? Niks hoor. Viet minder dan drie en twintig!! Het bovenstaande was gisteren geschre- v«n, toen wij in de avond „De Waarheid" van Woensdag als „dienststuk" doorna men. En al spoedig bleek ons, dat niet "a de verkiezingen, zoals we hierboven Vermoedden, toch reeds nu de C.P.N. de hulptroepen in haar gareel wenst te krij- Gen. Immers ln een groot artikel „Op ten strijde" jaagt Paul de Groot zijn lezers Gis volgt op: In talrijke plaatsen werden gemeente lijke programs opgesteld, waarin de ver langens en eisen zijn opgenomen die de werkers aan de gemeenten stellen. Maar om die eisen te verwezenlijken zal een harde strijd nodig zijn, niet alleen op gemeentel ij k terrein, maar gelijktijdig op landelijk terrein, te gen de regeringspolitiek. Voelt u, waar ze heen willen. Paul wordt na deze eerste aanloop nog duidelijker, als hij verder schrijft: Daarom staat de strijd, die thans een aanvang neemt, terzelfdertijd in het teken van de worsteling om internatio nale ontspanning en vrede, om herstel van onze nationale zelfstandigheid, om de verdediging van de volksrechten. De uitspraak van 27 Mei zal tevens een uitspraak zijn over de regerings politiek en over de leiding van de P. v. d. A., want die draagt daar de voor naamste verantwoordelijkheid voor. De rode fuik is opengezet. Om de toe komstige, argeloze Roodkapjes wat een Voortreffelijk beeld nog gemakkelijker te lokken door voortdurende overreding, kan men nu ook „De Waarheid" lezen op ■een koopje d.w.z. de hele maand Mei Voor één gulden. Dat alles ten bate van de lijst van „Gemeentebelangen". Ja, ja. Gisteren en vandaag lag voor het eerst een damestasje op de ministers tafel in de Eerste Kamer. Een klein symbool van de voortschrijdende emancipatie van de vrouw in onze „mannelijke" maatschappij. Naast minister Cals luisterde namelijk gisteren en vandaag de nieuwe vrouwelijke staatssecretaris mej. dr A. de Waal van achter de regeringstafel naar de woordenvloed, die stroomde uit de mond van een twaalftal senatoren, wier hart kennelijk vol was van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Het was vandaag ook voor de eerste keer, dat de nieuwe staatssecretaris in de Staten- Generaal het woord voerde. Het Tweede Kamerlid, mej, dr Marja Klompé, toonde op de gereserveerde tribune haar belangstelling voor dit evenement. Op vlette en heldere wijze beantwoordde mej. dr De Waal de opmerkingen der senatoren, voor zover zij op haar terrein lagen. Hare Excellentie kan op een goed debuut terugzien. Prof. Schermerhorn sprak by de replieken van een rede, die grote beloften voor de toekomst inhield. Zowel minister Cals als mej. De Waal verklaarden niet in staat te zjjn op zo korte termijn al de gemaakte opmerkingen het volle pond te geven. Het is inderdaad ook geen sinecure in zo'n korte tijd voor de velerlei be schouwingen, op. en aanmerkingen een passend ant- woord te vinden. Mej. dr A. de Waal grote belofte Wat dan allereerst de brandende kwestie der lerarensalarissen betreft, heeft minister Cals beloofd op dit punt de grootste spoed te zullen betrachten. Hij voegde eraan toe, dat bevredigende resul taten in een sfeer van wederzijds vertrou wen wel gemakkelijker verkregen kunnen worden. Al heeft de regering in het ver leden fouten gemaakt, hij meende, dat zij nochtans van de leraren vertrouwen mocht verwachten. Spr. kon zich het ongeduld der leraren indenken, maar anderzijds wees hij erop, dat de formulering van hun wensen nog van zeer recente datum is en dat zij moe ten worden bezien tegen de achtergrond van de ambtenarensalarissen in het alge meen. De op 14 Februari j.l. in bet leven geroe pen commissie voor georganiseerd overleg voor het docerend personeel bfl het V.H. M.O. heeft sindsdien reeds een viertal ver gaderingen gehouden. De minister was van oordeel, dat dit voor een regeringsdele gatie, welke ook overleg te plegen heeft met de departementen van Binnenlandse Zaken en Financiën, een snel tempo is. Wat hiervan zij, als 's ministers hoop, waarvan wij reeds melding maakten, in vervulling gaat, zullen de leraren het nieuwe school jaar met nieuwe moed, want met een hechtere materiële grondslag, kunnen be ginnen. Het onderwijs zal er wel bij varen. In antwoord op de heer Derksen (KVP), die gisteren had aangedrongen op één on derwijsoverleg over salarissen met afzon derlijke subcommissies voor de onderschei den takken van onderwijs, verklaarde de bewindsman in principe voorstander te zijn van een dergelijke concentratie. Op dit moment zag hij echter meer heil in de instelling van afzonderlijke commis sies. Deze zijn echter niet als definitief bedoeld. De suggestie van prof. Schermerhorn (P v.d.A.) om een commissie te benoemen, die zou onderzoeken, in hoeverre ons on derwijs bewegelijker, dynamischer kan worden gemaakt, wilde spr. gaarne in overweging nemen. Verlaging van de leerlingen- schaal, zoals van verschil lende zijden was bepleit, zag ook de minister als een vereis te. Spr. stond volledig achter het afschaffen van schoolgel den voor de la gere school. Verder wilde hij in dit sta dium echter niel gaan. Het hoger onderwijs is een onder werp van toenemende zorg van de re gering geworden. De verhoging van het totale bedrag van de studiebeurzen met ongeveer 75 pet, zoals in deze begroting is geschied, is, naar de minister mede deelde, te beschouwen als een eerste Minister Cals niet verder „Aangeboden aan de stad Wageningen. "(lertekpning van de acte van capitu- at'e. 5 Mei 1945." Zo luidt de aanhef der in rood leer ge- jonden oorspronkelijke afschriften, die Canadese generaal Oharle» Foulkes, ?e geallieerde ondertekenaar er van, ."denochtend half twaalf aan de burge- ''""ster van Wageningen ten geschenke verliandigde -O» generaal ls gisteravond door de Ambassadeur mr Thomas A Stone be- P°et op Schiphol waar hij te half zeven P. een Dakota Van de Royal Canadian P'rforce uit Londen arriveerde. Een ge serveerd maar voorkomend man; niet- ?'astinghetalend ereburger van Wage- i^Ken sinds 1947, noemde hij zichzelf. Ju0en al, in 1947, is het denkbeeld ge- s»Zen. een van de twee oorspronkelijke MSchriften der capitulatiedocumenten 1®/ andere zal zich nog wel bij de na- Vj^nschap van generaal Blaskowitz be- hie vo°r de archieven van Wage- ngen af te staan. Voor enige jaren stond ik gereed het boek te gaan bren gen vandaar de datum 8 September 1950 op 'de titelpagina. De oorlog in Korea heeft het uitstel veroorzaakt. En ziehier nu mijn eerste gelegenheid om het ge schenk persoonlijk te overhandigen." Niet zonder een liefkozend gebaar opende hij het boek dat voor Nederland de bezegeling inhoudt van het einde van de Tweede Wereldoorlog. De sfukken be- vatten ook alle correcties, er die vijfde Mei 1945 nog ln aangebracht. Op de capitulatieparagrafen volgt een bladzyd die links begint met „Ordenance no. 1 en rechts: „Verordnung no. l Ik zal liet op hoge pnjs stellen, Vrijdag uw Koningin te kunnen bezoeken. A.s. Zaterdag beginnen miin militaire bospie- kingen bij de N.A.T.O. in Parijs. Helaas kan ik geen gevolg geven aan een uit nodiging op 5 Mei in Nederland terug te zijn want vier dagen na het einde der Parijse besprekingen heb ik alweer mili taire verplichtingen in het westen van Canada, zo besloot generaal Foulkes. stap op de weg naar de zo hoog nood zakelijke verruiming van het beurzen stelsel We mogen dus ten deze op een nog verdere verruiming rekenen. Wat de coöperatieve studenteneetge- legenheden (de z.g. mensa) betreft is met de studenten-organisaties overleg gaande om te komen tot een vaste prijs- rp^pl iiifZ Over de bouw van studentenflats een suggestie van de heer Schermerhorn had minister Cals zich nog geen oor deel gevormd. De kwestie der pensionnering van hoog leraren. door prof. Molenaar aangesne den, verkeert eveneens in het overleg-sta- dium. De nieuwe staatssecretaris, die haar rede begon met te wijzen op het belang van een samenwerking van man en vrouw, juist op het terrein van het on derwijs, rekent het, naar zij verklaarde, tot één van haar eerste taken het complex van vraagstukken, samenhangende met de invoering van een stelsel van wettelijke objectieve normen bij het voortgezette on derwijs met name het Nijverheidsonder wijs en het V.H.M.O., tot een oplossing te brengen. Er is gezegd, dat het nastre ven van een dergelijk stelsel t.a.v. deze takken van onderwijs, op één lijn is te stellen met het zoeken naar de steen der wijzen. Inderdaad betreft het hier een uiter mate moeilijk probleem. De bewinds vrouw koesterde echter het vaste ver trouwen, dat er een bevredigende oplos sing te bereiken is, die recht laat weder varen zowel aan de levensbeschouwelijke verscheidenheid als aan de sociaal-econo mische differentiatie. VVe kunnen slechts hopen, dat haar jeugdig enthousiasme de juiste weg zal weten te vinden om deze onderwijs-puzzle op te lossen. Gaarne was mej. De Waal bereid, zoals de heer Van Velthoven had gevraagd, tot het instellen van een grondig sociaal-geo grafisch onderzoek. Op dit punt mag men van de bewindsvrouw, gezien haar so ciaal-geografisch verleden, wel het een en ander verwachten. Opstelling van een plan als werkbasis is, aldus spr,, mede noodzakelijk om te komen tot een stelsel van objectieve normen. Wat de achterstand in de vaststelling der subsidies aangaat, een euvel, waarop de heer Schermerhorn met nadruk gewe zen had, deelde zij mede, dat ten aanzien van het jaar 1948 geheel is afgerekend. Zij gaf toe, dat de achterstand nog te groot is. Aan het inhalen ervan zal met voortvarendheid worden gewerkt. Over een wetsontwerp tot verbod van fabrieksarbeid voor 14-jarige meisjes, wordt met het departement van Sociale Zaken overleg gepleegd. Met grote spoed zal worden gezocht naar 'n oplossing van de vraagstukken, die met deze kwestie samenhangen, aldus spr. Over de cultuur in engere zin, is in dit begrotingsdebat niet zoveel gesproken. Dr Van Velthoven had gisteren aangedrongen op meer spoed bij het verwezenlijken van een cultureel plan, waarover 't Cen trum voor Staatkundige Vorming onlangs een rapport heeft gepubliceerd van de Commissie-Van Velthoven. Minister Cals verklaarde deze afgevaardigde te dezer zake een eindweegs tegemoet te kunnen komen. Hij was het anderzijds eens met de heer Wittemin (K.V.P.), dat het opstellen van algemene normen voor het subsidiëren van kunstuitingen, als beoogd in juist ge noemd rapport, zeer moeilijk is. in over leg met de colleges van Gedeputeerde Staten kan echter een voorlopig schema worden geconstrueerd. Ten aanzien van het Concertgebouw orkest leven op zijn departement, aldus de bewindsman, dezelfde ideeën als de heer Witteman gisteren had gelanceerd. Hij beloofde op korte termijn de benoe ming van een nieuw bestuur te zullen be vorderen. Op de begroting van dit jaar staat een post van 50.000 ten behoeve van een ballet. Deze post is nog ntej besteed, om dat er nog geen geschikt object voor is gevonden. Van één gemeente is thans te dezer zake een aanvaardbaar voorste, binnengekomen, dat op korte termyn za worden bezien. Inzake de televisie kan spoedig een be slissing verwacht worden. De re,®yls'®" Stichting moet op korte termijn weten, waar zy aan toe is. De begroting van O., K. en W. is ten slotte z. h. st. aangenomen. Volgens ons overzicht van gisteren zou de regerings-nota inzake huurverhoging en belastingverlaging o.a. een afschaffing der college-gelden inhouden. Dit is een abuis. De nota stelt n.l. geen afschaffing, maar verlaging der college-gelden voor. AD INT. Advertentie Castella brengt thans voor 20 cent een heerlijke, nieuwe bloemenzeepin zachte kleuren en geurend naar rozen en naar de lente die in aantocht is. Nu zijn er dus DRIE soorten Castella, voor iedere huid, voor iedere beurs. Bevindt Uw huid zich het best bij de overbekende, klassieke Castella Schoon- heidszeep? Is Uw teint meer gebaat met massage in het wonderlijk, over vloedig schuim van Castella Spécial? Wilt U weinig besteden en toch Uw huid verzorgen met een zeep van er- kend-goede afkomst? U kunt altjjd Uw keus maken.... meer dan ooit geldt nu de lijfspreuk van Castella: IEDERE vrouw kan mooi zijn! De klassieke Castella en Castella Spécial kosten 32 cent - de Bloemenzeep 20 cent. Er is geen reden te vrezen, dat de her innering aan de bevrijding, na, de beslis sing van het College van Rijksbemidde laars om voortaan niet meer op 5 Mei maar op 30 April de werknemers ROME, Woensdagavond W at liier in dit stralende voorjaar van Rome liet meest opvalt is de hernieuwde activiteit van de H. Vader, die met name in de afgelopen week dusdanig werkzaam is geweest, dat elke herinnering aan Zijn ziekte vrijwel is vergeten. Om hiervan een denkbeeld te geven, moge het volgende schematische overzicht dienen. Verleden week Donderdag ontving Hij een grote groep studenten van de Sorbonne en hield een rede. Vrijdag ontving Hij een groep studenten, leden van de Italiaanse katholieke actie, die Hij eveneens toesprak. Op Zaterdag hield de H. Vader een radiorede, welke bestemd was als de officiële inauguratie van de nieuwe katholieke radiozender van Sutatenza in Colombia een zender, die speciaal bestemd zal zijn voor de landbouwers in dat land. Maandag ontving de H. Vader de deel nemers van het vijfde internationale congres voor psychotherapie en klinische psychologie, waarbij Hij een grote rede hield, die pas hedenavond is gepubliceerd. Dinsdag ontving de Paus enkele hon derden afgevaardigden van de zoge naamde commitati civici; dit is een Ita liaanse organisatie van de Katholieke Actie, die zich ten doel stelt de grote en partijloze massa van het Italiaanse volk voor te lichten en te leiden in de doolhof van de hedendaagse politiek, waarin de beruchte camouflage-tactiek van de Italiaanse communistische partij zo'n groot gevaar betekent. De Paus wees er op, dat de militante katholieken thans de plicht hebben zich in te zetten voor de vorming van een betere structuur der economische, poli tieke, juridische en speciale samenleving van vandaag. „Geen enkel contrast aldus de H. Vader; „bestaat er tussen de doeleinden van de ware godsdienst en de werkelijke belangen van het vaderland De taak van de katholieken bestaat onder de huidige omstandigheden wel degelijk in het waakzaam houden van de publieke opinie en in het daadwerkelijk steunen van hen, die de wetten maken en er de Uitvoering van controleren. Waar dit nodig mocht blijken, ontbreke de critiek niet, mits deze gezond en opbouwend is. Gij zult alles in het werk stellen om te voorkomen dat de rechten van de gods dienst worden geschondenaldus zeide de H. Vader onder meer. Natuurlijk is deze rede door de com munisten ais een „verkiezingsrede" aan geklaagd en als een onwettige inmenging in de Italiaanse binnenlandse politieke ontwikkeling. De „Osservatorc Romano" reageerde hierop onmiddellijk door te verklaren, dat de Raus als hoogste autori teit van de Kerk spreekt en blijft spreken, ook ln critieke verkiezingscampagnes. Het zou, aldus het officiële orgaan van de H. Stoei, al te dwaas worden, als de souve- reine opperpriester zou moeten zwijgen in omstandigheden, die zowel voor het christenvolk ais voor de algemene poli tieke omstandigheden van doorslagge vende betekenis zijn. Tenslotte vermelden we nog, dat juis' hedenavond de benoeming bekend ge maakt werd van de nieuwe pauselijke nuntius in Parijs, als opvolger van de onlangs tot kardinaal benoemde mgr Ron- calli, die, na zijn verheffing tot patriarch van Venetië werd aangewezen. De nieuwe nuntius in Frankrijk is mgr Paolo Marel- la, die sedert 1948 apostolisch delegaat in Australië was. Deze benoeming is in zoverre van be lang, omdat het hier een hoogst belang rijke post betreft in de pauselijke diplo matieke dienst en omdat volgens hard nekkige en ietwat indiscrete geruchten de aanvankelijk door de H. Stoel voor gestelde prelaat door de Franse regering minder geschikt werd geacht. In ,ia geval resten thans nog de benoeming van nuntius te Madrid, Lissabon en se Dat hiervoor in het pauselijke Rorn&s! belangstelling bestaat, spreekt vanzelf. 's-GRAVENHAGE, 15 April a het vragenuurtje, waarbij zoals wij elders in dit blad berichten, uit voerig werd ingegaan op de door de communist Gortzak ingediende vragen over het rampgebied, werd de behande ling van het wetsontwerp Rechtshande lingen met betrekking tot landbouwgron den voortgezet. Uit de redevoeringen, die nog volgden, bleek, dat de V.V.D. bi) monde van de heer Den Ilartogh een be heersing van de prijs verkoos boven vrij laten van de prijs. Tevens pleitte hij voor een voorkeursrecht van de pachter, dat in dit ontwerp niet is geregeld, en hij drong er zelfs bij de minister op aan met de regeling hiervan niet te ^wachten tot de pachtwet tot stand zou zijn gekomen, maar dit tussentijds te regelen. Het bleek later dat de minister hiernaar wel oren had. Dit voorkeursrecht was om prac- tische redenen alleen uit dit wetsontwerp gelaten. Ook de minister van Landbouw vond dit een verarming. H\j was het met het standpunt van de heer Den Hartogh eens en zou overwegen of deze regeling bij novelle of bij een aparte wet zou kun nen geschiedden. Een overdracht van het voorkeursrecht wees de minister echter af, omdat dit dan een handelsobject zou worden en er knoeierijen zouden volgen. Voordat het echter zover was, vertelde de heer Bieu- wenga (A.R.) de Kamer nog, dat zijn standpunt afweek van dat van zijn partij genoot Van den Heuvel en dat hij voor stander was van een zekere prijsbeheer- sing. De heer Lemaire (KNP) sprak zich uit vóór vrije prijzen. Minister Mansholt betoogde allereerst in het algemeen, dat gezien het nog steeds afnemende sterftecijfer en 't nog steeds toenemende geboortecijfer in ons land 'n plei dooi voor prijs- beheersing niet meer nodig moest worden genoemd. Er is nu eenmaal een sterke wanver houding tussen vraag en aanbod en bovenverme! de verschijnse len doen in d- eerste decennia geen gunstige wending ver wachten. Hij constateerde daarbij, dat het grote deel van de georganiseerde boerenstand zich voor prijsbeheersing had uitgesproken. De betekenis van deze wet zag de minister in de uitspraak van de Kamer of deze het beginsel van beheerste grondprijzen zou aanvaarden. Zou deze wet een proefwet worden, waarvoor de heer Droessen had gepleit, dan zou er een groot element van onze kerheid komen in deze wet en dit punt was voor de regering van principit Ie betekenis. Minister Mansholt zeide dus nu reeds niet onduidciyk, dat hU een wet van beperkte duur niet zou aanvaarden. De bewindsman vestigde er ook nog eens de aandacht op dat WJ -ye Prijs vorming er geen en da, ',u J .1 Raob tan Minister Mansholt bestaanszekerheid mag nietillusoir worden. WRptreffende een vestigingswet tfv hereid nadere voorstellen te doen al ontveinsde" hij zich niet, dat dit een zeer moeilijke materie zou zijn. Tot de heer Van de Heuvel (A.R.) zei hij, dat men uit de onvoikomenheden van deze wet niet de conclusie moest trek ken, dat men dan de prijzen maarmoesl vrij laten. Integendeel moest men dan de handen ineen slaan en trachten tot betere regelingen te komen. Men zou dan zelfs ook de toewijzine door de Grondkamei in die overwegingen dienen te betrek ken. De versplintering bij de verkaveling achtte de minister niet onrustbarend, d. zou later bij de nieuwe ruilverkayelmgs- wet opnieuw kunnen worden bezien. Alle details, die minister Mansholt nog behandelde, komen morgen terug als do stroom van amendementen, die op dit ont werp zijn ingediend, aan de orde;sullen komen. Wij komen er dan automatisch op ^Minister Donker zal waarschijnlijk nog •nkele juridische aspecten, die aan dil wetsontwerp vastzitten, moeten beant- woorden. Bij de aanvang der vergadering werd beëdigd het nieuwe lid der Kamer, drs C. P. Hazenbosch, die de plaats inneemt van de heer Van Baal, die Zon dag a.s. als nieuwe gouverneur naar Nieuw Guinea zal vertrekken. De beslis sing over een interpellatie, aangevraagd door de heer Gortzak, werd nog even uit gesteld, daar juist heden de schriftelijke antwoorden van de regering waren bin nen gekomen op vragen van de heer Nederhorst (P. v. d. A.) over hetzelfde onderwerp namelijk: over het samengaan van de viering van Koninginnedag en Nationale Feestdag. Na bestudering van deze schriftelijk beantwoorde vragen (zie hiervoor elders in dit blad, Red.), zou de Kamer er morgen over beslissen. F. S. middag vrij-af te geven, met behoud van loon cn niet in mindering te brengen op het aantal geldende vacantiedagen, zal verflauwen. De herdenking op de 4e Mei van hen. die vielen in de strijd voor die bevrijding zal daarvan een krachtige ge tuigenis blijven afleggen. De Stichting van de Arbeid heeft de wens geuit, dat waar op de 4e Mei herdenkingsbijeenkomsten plaats vinden, evenals vorige jaren, de ondernemingen op die dag, zo enigszins mogelijk, om vier uur zullen sluiten ten einde de werknemers in de gelegenheid te stellen hieraan deel te nemen. Bovendien zal worden bevorderd, dat de 5e Mei, zij het op enigszins andere wijze, als gedenk dag van de bevrijding wordt gehandhaafd. Dit heeft de minister president geant woord op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Nederhorst (P. v. d. A.). Óp 26 Januari heeft de Stichting van de Arbeid zich, zoals bekend, tot de regering gewend met een brief waarin er aan werd herinnerd, dat sinds enige jaren een halve dag vrijaf gegeven mocht worden op de nationale feestdag, welke niet op het gel dend aantal vacantiedagen in mindering werd gebracht. De grote meerderheid dei centrale werkgeversorganisaties had het gebruik maken van deze vergunning krachtig aanbevolen, maar de regeling had niet aan de verwachtingen beantwoord. Van de vergunning werd niet algemeen gebruik gemaakt, terwijl ook waar dit we! het geval was, in de middaguren weinig feestelijkheden werden gehouden. Het bestuur van de Stichting van de Ar beid stond dan ook op het standpunt, dal de geldende regeling niet moest worden gehandhaafd. Het gaf in overweging in plaats daarvan deze vergunning te geven voor de Koninginnedag, waarop meer al gemeen feestelijkheden ook in de middag plegen te worden gehouden. Na een veelzijdig overleg hieromtrent heeft de regering gemeend, dat aan deze door de vertegenwoordiging van het be drijfsleven geuite wens gevolg ware te geven Het College van Rijksbemiddelaars heeft, zoals bekend, dienovereenkomstig beslist Al wordt hierdoor op de 30e April als feestdag een sterker accent gelegd, dit sluit geenszins in, dat de 5e Mei niet meer als bevrijdingsdag zal worden herdacht. Het is de bedoeling, dat op die dag zaJ worden gevlagd en dat het radioprogram ma het karakter van de dag zal wee - spiegelen, terwijl ook feestelijkheden zul len plaats hebben. Vraagt men zich af, zo zegt de minister president verder, waarom de 5e Mei als feestdag niet algemeen tot volle ontwikke- Behalve in de gisteren door ons reeds genoemde v(jf plaatsen, zullen ook in de gemeenten Wijde Wormer .Noord Hol land), Mheer (Zuid-Limburg), Hees (Noord- Brabant) en Haarzuilens (Utrecht) op 27 Mei a.s. geen raadsverkiezingen worden gehouden. In Wijde Wormer hebben de Prot. Christ, en de Katholieke Volkspartij één gecombineerde lijst ingediend. In Mheer zijn de zeven zetels thans ook reeds ver deeld. Er werden twee candidatenlijsten ingediend, waarop tezamen zeven namen voorkwamen. In Hees bij Oss heeft alleen de KVP candidaten gesteld en in Haar zuilens is ook maar één lijsi, welke door samenwerking tussen KVP en Chr. Hist. Unie tot stand was gekomen. ling is gekomen, dan valt o.m. aan de vol gende factoren te denken. Een groot deel van het land is bevrijd maanden voor de 5e Mei. In vele gevallen wordt daar. al miskent men niet de betekenis van de dag, waarop de bevrijding van ons land vol tooid werd, allereerst de dag van bevrij ding der eigen omgeving gevierd. In de tweede plaats worden op de 4e Mei vrij wel overal op ontroerende wijze de ge vallenen herdacht. Het is niet onwaar schijnlijk, dat deze herdenking bij velen de neiging remt de volgende dag op grote schaal feest te vieren. Tenslotte valt sedert de troonsbestijging van H. M. Ko ningin Juliana de Koninginnedag enkele dagen voor de bevrijdingsdag, terwijl een deel der bevolking ook de 1 Mei dag viert. Dinsdagavond zijn per vliegtuig van Schiphol 300 doosjes gewassen aard beien naar Glasgow verzonden, afkom stig van de groenteveiling in Roelof- arendsveen. De aardbeien zijn bestemd was de voor het diner, dat gisteravond in Glas gow werd aangeboden aan koningin Elizabeth, ter gelgenheid van haar be zoek aan die stad. Het informatie-bureau van het Neder- landsche Roode Kruis heeft de 58e lijst van geborgen en geïdentificeerde slacht offers van de watersnood uitgegeven. Deze luidt als volgt Van de Berg, Gillis, geb. 25.5.38, te Nieuwerkerk, laatste adres Molenstraat 135 b; Van der Biji, Maatje Maria Dina, geb. 31 10.36 te Ellemeet, laatste adres Gouweveerseweg 44; Van Dienst, Nele- ward, geb. 23.1.01 te Scherpenisse, laatste adres Stoofweg 152; Geluk, Cornelia Le- vina, geb. 28.2.11 te Nieuwerkerk. laalsle adres Provincialeweg 74; Lodevvijk Cor nells Iman Lourens. geb. 7.1.97 te Nieu werkerk, echtgenoot van Janna Blom, laatste adresSluisweg 393; Van dei- Maas, Jan, geb. 20.9.96 te Bruinisse. laat ste adres Prov. Straatweg 437 A; Mol-de Feijter, Johanna, geb. 7.4.20 te Terneuzen, echtgenote van Machiel de Mol, laatste adres Lageweg 412; Nikerk, Lieven A. geb. 10.6.12 te Nieuwerkerk, laatste adres: Stoofweg 154; Overbeek, Pieter. geb. 24.4.69 te Nieuwerkerk, laatste adres Molenstraat 166; Ter Riet, Gerard, geb. 15.11.87, laatste adres: Muyeweg 210 B; Schoenmaker. Jacob, ,geb. 13.9.24 te Nieu werkerk, laatste adres Stolpweg 414; Van Strien, Kornelis, geb. 18.3.06 te Nieu werkerk, laatste adres Loenswegje 435; Timmerman, Cornelis, geb. 9.10.20 te Oos- terland, laatste adres Weststraat 41; Van der Weijde. Klazina, geb. 4.2.38 te Nieu werkerk, laatste «dres Polderweg 367 A Van de Vin-Cashoek, Neeltje Martina M., geb. 25.7.77 te Zierikzee, laatste adres Rijksweg A 330. Na de ramp is destijds in Drenthe door vertegenwoordigers van de Drentse land bouwers het Landbouwnoodfonds Drenthe opgericht. Werd enige weken onder auspi ciën van dit fonds reeds een respectabele hoeveelheid veevoeder, door de landbou wers en veehouders bijeengebracht, naar het rampgebied verzonden, gisteren wa ren varkens aan de beurt. In totaal zijn 370 dieren bijeen gebracht, waaronder on geveer 200 biggen en verder goede fokzeu- gen en drachtige zeugen. Deze werden in Breda overgedragen voor de getroffenen in Noord-Brabant. Zes vrachtwagens kwamen gisteren uit alle delen van Drenthe in Meppel samen. De levende lading werd bijeengebracht in vier vee-auto's en onder leiding van de heer J. L. van Rijswijk, van de Stichting voor de Landbouw in Noord-Brabant, en de heren Wittebols uit Roosendaal en Vermeulen uit Klundert van de vakgroep varkenshandelaren, vertrok de karavaan naar hel Zuiden van het land. Uit Drenthe werd de vracht vergezeld door de heren G. M. Lambers, secretaris van de Drentse Stichting voor de Land bouw en Dik. van dezelfde organisatie, door de plaatselijke bureauhouders uit Emmen, Zuidwolde en Meppel. Uit Nije- veen, Ruinewold, De Wijk, Beilen, Assen, Norg en Roden, de plaatsen waar veel was geschonken, vertegenwoordigers van de landbouwers, alsmede een vertegenwoor diger van de landarbeiders. Gisteravond werd de geschenkzending bij de ont vangstcentrale van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond te Breda door de heer G. M. Lambers officieel overgedra gen aan de voorzitter van de Stichting voor de Landbouw in Noord-Brabant, de heer Zegers. DE Tilburgse politie heeft gistermiddag handen vol werk ge had om 25, merendeels jeugdige inwoners, van de vergiftigingsdood te redden en op het ogen blik heeft zij goede hoop, dat zij daarin volledig is geslaagd. Drie bewonertjes van de Koopvaardijstraat in deze gemeente vonden gistermiddag om een uur of twee in een van de vuilnisemmers, die op straat waren gezet om geleegd te worden, een doos met veertig repen chocolade. Dat betekende feest voor de jeugd van de Koopvaardijstraat en omgeving want natuur lijk deelden de vindertjes hun schatten kwistig rond. En ook enkele moeders waren zo onver standig mee te snoepen. AT bleek echterT De repen waren allen met ratten vergif bestreken. Een bewoner van de Koop vaardijstraat, die daar een bedrijf in levensmid delen heeft, had een tijd lang grote last gehad van ratten en muizen. En had er dit op bedacht. Met groot succes, want het ongedierte verdween. Het knechtje van de za kenman vroeg tenslotte wat hij met de nu over bodig geworden vergif tigde repen moest begin nen en het antwoord van de baas was: „ruim maar op!" Dat deed het knechtje, op zjjn manier, zodat de repen in de vuilnisemmer terecht kwamen. Met het gevolg dat de politie, die om ongeveer drie uur, dus een uur nadat de „vondst" was gedaan, van het geval hoorde, via de radio en door middel van een luid- Sprekersauto de buurt bewoners moest alarme ren. Het hielp: om vier uur waren al vijfentwin tig personen bij de G.G.D. geweest om hun maag té laten leegpom pen, meest kinderen. De jongste was twee jaar maar, zoals gezegd, een paar moeders waren er ook bij. FIJFTIEN van de veertig repen waren nog achterhaald voor se geconsumeerd konden worden, zodat die vyfentwintig mensen met elkaar ook vijfen twintig repen hebben ge geten. Men heeft ge gronde hoop dat er'nu geen gevaar meer is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3