Nieuwe premieregeling voor de wonmgDouw mam Hij kent n cateniet Niet in een bond en neutraal Boeken tê weinig gewaardeerd „Geestelijke ondervoeding van ons katholieke volksdeel" w Alle goede dingen bestaan in drieën Nederland industrialiseerde ten koste van België" Barabbas was een moordenaar Indonesische studenten drongen krantengebouw binnen NG- SLAGEN anderFlip Eerste stap naar actieve bevordering van eigen woningbezit H Zo ook bij Castella Dollarschenking voor productiviteits verhoging Domme arbeider schreef in „De Waarheid" Sociografisch onderzoek van katholieke boekhandel noodzakelijk Felle aanklacht van onze Zuiderburen: Film van Alf Sjöberg naar de roman van Par Lagerkvist Henk Van der Ma~e Barabbas sterft te Rome nan het kruis. Beeld uit Alf Sjöberg's film naar de Grieven van kath. brandstoffenhandelaren Boerderij te Wyclien afgebrand Ons land bouwt mee aan grotere atoomoven Kleuter stak beddegoed in brand Ontevreden over geplaatst bericht A! 1679 VRIJDAG 17 APRIL 1953 PAGINA 3 Dat zit zo Twee toeslagen mogelijk Lopende aanvragen Voor Nederland 1.740.000 uit het „Moodyfonds" Factoren in emancipatie Assimilatie hoog nodig UITREIKING VAN PAKKETTEN Nu DRIE soorten. MINISTER DUVIEUSART HOOPT OP HERZIENING ECONOMISCHE UNIE roman van Par Lagerkvist. Hps Alf Sjöberg Protest tegen verwarrende prijzenpublicaties Brandweer kon niet blussen wegens ondeugdelijk materiaal Frankrijk als derde bij Noors- Nederlandse samenwerking SCHADE: HALF MILLIOEN RUPIAH (Van onze Haagse redacteur) Vandaag is de Premie- en bijdrage regeling Woningbouw 1953" gepubli ceerd, welke op 20 April a.s. in de plaats treedt van de alsdan verval lende Premieregeling Woningbouw 1950. De maximum-inhoud der wo ningen, waarvoor een premie kan worden toegekend, is nu bepaald op 500 m3 zowel voor eengezinshuizen als voor étagewoningen. Dit betekent een aanzienlijke verruiming van de inhoud volgens de oude regeling, die 375 m3 voor eengezinshuizen en 325 m3 voor étagewoningen bedroeg. De hoogte van de premie blijft daarbij in beginsel afhankelijk van het aan tal personen, dat in de te bouwen woningen kan worden gehuisvest, zo blijkt uit de begeleidende circulaire, welke de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir H. Witte, de gemeentebesturen heeft toegezonden. Esn belangrijke verbetering is voorts gelegen in de mogelijkheid, naast de pre mie, aan een belanghebbende, indien deze de te bouwen woningen zelt zal bewonen 'O niet ouder is dan 50 jaar, gedurende achtereenvolgende jaren een jaarlijkse tyfdrage van 2,5 procent van de toegeken de premie toe te kennen, mits de woning een bepaalde grootte ook weer afhan kelijk van het aantal personen, dat daarin onderdak kan worden verleend niet overschrijdt. Deze faciliteit is echter be perkt tot eengezinshuizen. Een gewichtig beginsel wordt hiermee voor het eerst in de Rijkssteunverlening voor de particu liere woningbouw gebracht. Daarmede wordt bedoeld een eerste stap te zetten op de weg naar oen actieve bevordering van het eigen woningbezit van arbeiders en met hen gelijk te stellen kleine zelf standigen. Dit onderwerp is onder het bewind van minister In 't Veld reeds bestudeerd. Het bleek toen zodanige consequenties te heb ben, dat tot dusverre geen maatregel kon worden getroffen, die dit in zijn geheel regelt. Minis- ter Witte is van plan. na- der te laten ||||j onderzoeken of in de toe- komst een vol ledige rege ling te realise ren is. Hij heeft echter gemeend op |J!g de uitslag van het onderzoek niet te mogen wachten, nu zich de gele genheid voor doet de Premieregeling zodanig uit te breiden, dat althans een bescheiden eer- Min. Witte Bespraken we woensdag de k.a.b.- uitgave „De kleine gids" als een voortreffelijk boekwerk van 160 pa gina's, vandaag mogen we nog over een ander „werkstuk" van de Centrale Pro- pagandadienst de loftrompet steken, nl. een handleiding voor huisbezoekers en propagandisten onder de titel „Dat zit zó" van ruim 100 bladzijden. Waarom deze uitgave? We vinden daar omtrent een antwoord in het voorwoord van het Verbondsbestuur, waar dit o.m. verklaart: Welke middelen men in de K.A.B. ook zou aanwenden, hèt middel bij uitstek zal altijd blijven het gesproken woord van man tot man, met name het huis bezoek. Intussen men kan niet méér geven dan waarover men zelf de beschikking heeft. Er is (in deze uitgave) gestreefd naar duidelijke antwoorden op al die actuele vragen, welke èn op vergaderingen en tijdens het schaftuur èn bij het huisbe zoek zo vaak gesteld worden. De meeste vragen zijn bekend, sommige zijn zelfs van heel oude datum, maar de antwoorden zijn kostelijk, duidelijk, raak en.... afdoende. Voorzover de mensen zich willen laten overtuigen. We achten, mede steunend op onze eigen ervaring, genoemde uitgave „Dat zit zo" van zulk een eminent belang, dat we dit boekje in handen van eik K.A.B.-gezin zouden wensen te zien. Het zou èn de standsorganisatie èn de vakbonden nog al enige „duiten" kosten, doch „Dat zit zo" zou met duimgebaar zó zitten. Tientallen vragen en moeilijkheden ..leven" nog volop en hoe eerder ze van de baan zouden zijn des te liever. In het be lang van het positieve werk der K.A.B. Leiders en kernen stuiten nu nog telkens op puinhopen van twijfelzucht, onwetend heid, roddeiarij, vermeend onrecht en oud roest der gemakzucht. Na deze geestdriftige aanbeveling on zerzijds zal een geduldige lezer-tot-nu-toe misschien de opmerking maken: Wat heeft die Henk het weer op z'n heupen. Waar om, wat staat er dan allemaal in Nu het zit zo, dat we uit „Dat zit zo" de hele lijst van behandelde onderwerpen inzake „hoe het zit" en „waarom het zo Zit", hier zouden willen afdrukken. We zullen om de belangstellng gaande ie maken een greep doen uit de nagenoeg honderd onderwerpen. Daar gaat ie dan. Waarom geen algemene vakbeweging, aPostolaatstaak der K.A.B.. geen politieke Arbeiderspartij, continubedrijven. Rijksoe- hLddelaars, contributie en wat er mee ge daan wordt, culturele arbeid, eenheids-1 vakbeweging, hoofdarbeiders, gebrek aan i Geschoolde jongeren en waar blijven de j verkenners, waarom ook standsorgamsatie °m niet alleen vakbond, loon- en arbeids voorwaarden en overheid, medezeggen schap en de eisen daarvoor, partij van de Arbeid en wij, standpunt inzake perso neelsverenigingen. raad van vakcentralen, rechten, tar'.efstelsels en gemeente-classi- Lcatie, verbod N.V.V.-lidmaatschap, ver anderingen en uithuizigheid, werkloosheid en uitkering, werknemende middenstand nn Arka, Zondagsarbeid en houding der j K.A.B. daartegenover. ,Z:e zo, dat zit. Maar aangezien het nog. n'et allemaal zó zit, doen we nogmaals een beroep op de leiding van de K.A.B. 1 en <je vakbonden alsmede op duizenden 'eden van het Legioen, om maa'regelen te treffen dit briljante werkje voor massa verspreiding te bestemmen hetzij gratis, hetzij tegen een heel kleine vergoeding. Deze kleine catechismus der K.A.B be hoort nogmaals in elk K.A.B.-gezin. ste begin met de bevordering van het eigen woningbezit der genoemde bevol kingsgroepen kan worden gemaakt. Een derde verandering is gebracht in de wijze, waarop de hoogte van de premie wordt bepaald. Deze was tot nu toe af hankelijk van het aantal te huisvesten personen, terwijl daarboven één toeslag voor funderings- en grondkosten werd toegekend. In het vervolg wordt een toe slag zowel voor de funderingskosten als voor de grondkosten gegeven; beide toe slagen zijn afhankelijk van een der drie groepen, waarin de gemeente volgens een aan de regeling toegevoegde bijdrage zijn gerangschikt. Overigens is geen essentiële wijziging in de thans geldende premieregeling aange bracht. Wel is naar een zekere perfectie gestreefd. Belangrijk is de bepaling, dat de in uitzicht gestelde financiële steun wordt ingetrokken, indien achteraf dat met de houw is begonnen vóór de premie was toegekend. Daar deze bepaling voor het reguleren der hoeveelheid in uitvoering zijnde bouwwerken van liet grootste belang is. zal zij streng worden gehandhaafd. In het algemeen zullen geen premiën worden toegekend voor de bouw van wo ningen ter vervanging van door brand verwoeste woningen. De oude regeling blijft nog van toepas sing op de reeds ingediende premie-aan vragen, waarvoor de beschikking tot het toekennen van een premie op 20 April a.s. gereed is. Ingediende aanvragen echter, waarop nog niet is beschikt, worden op basis van de nieuwe regeling behandeld, tenzij de belanghebbende zijn aanvraag intrekt. De reeds ingediende aanvragen zullen in chronologische volgorde naar de data van indiening worden afgewerkt. Het aantal oude aanvragen bedroeg begin 1953 nog circa 5000. Deze opeenhoping is een gevolg van de in 1952 met het oog op de toen bestaande budgetaire moeilijkhe den getroffen maatregel, de behandeling tijdelijk stop te zetten. Met het behandelen dezer oude aanvra gen is ongeveer drie maanden gemoeid. Er moet dan ook rekening mee worden gehouden, dat de nieuwe aanvragen, waarvoor de formulieren binnenkort in de provincies verkrijgbaar worden ge steld. pas in Juni of Juli goedkeuring zul len kunnen verkrijgen. Dezer dagen werd tussen de Nederlandse en Amerikaanse regering overeenstem ming bereikt over een doliarschenking van 1.740.000 dollar uit het z.g. Moody fonds, waarvan de tegenwaarde bestemd is voor stimulering van speciale acties voor productiviteitsverhoging in de O.E.E.S.-Ianden. Een soortgelijke schen king tot een bedrag van 1.260.000 dollar is binnen enkele maanden in het vooruit zicht gesteld. De beschikbaar komende dollars kun nen worden gebruikt voor de financiering van normale importen uit de Ver. Staten binnen het kader van de terzake bestaande richtlijnen van de M.S.A. De tegenwaarde in guldens van de aan Nederland ver strekte dollarschenking zal worden be steed voor de financiering van projecten tot verhoging van de productiviteit in een aantal sectoren van het Nederlandse be drijfsleven. Daarnaast zal een deel van het bedrag de Nederlandse bijdrage vor men voor het Europese Productiviteits- centrum. Voorts zal, zoals gebruikelijk, een bedrag van lo pct van de tegenwaar- degelden van deze dollarschenking ter beschikking blijven van de Mutual Secu rity Agency. De onderhavige speciale dollarschenking staat los van de normale economische hulp welke de regering der Ver. Staten aan een aantal Westeuropese landen ver leent en waarvan Nederland enige tijd ge leden kon afzien. De zestien sovjetrepublieken zullen vele van haar ministeries samenvoegen, hier mee het voorbeeld volgend van de reorga nisatie der federale regering na Stalin's dood. De Oekraine, die na Rusland de grootste Sovjet-republiek is heeft bijvoor beeld zijn 19 afzonderlijke ministeries ver vangen door zes ministeries. (Van onze Utrechtse redacteur) lAlï situatie in katholiek Nederland is niet zo rooskleurig als velen nog al te gemakkelijk willen aannemen, daarbij afgaand op het katholieke openbare leven. Deze onbevredigende situatie nu openbaart zich o.a. in ons vak zeer duidelijk door een groot gebrek aan belangstelling voor uitgaven, die ideëel gezien voor de katholieke gemeenschap noodzakelijk en nuttig zijn". Zo sprak gisteren de voorzitter van de R.K. Ned .Boekhan delaren- en Uitgeversvereniging „St. Jan", de heer P. H. Bogaard, in zijn openingsrede op de algemene vergadering te Utrecht. ,,Dit, tezamen met een aantal andere verschijnselen, wijst op een geestelijke ondervoeding van het katholieke volksdeel, welke ernstige gevolgen zal hebben", zo vervolgde hij. et is heus niet terwille van hun „broodje" dat de katholieke boek handelaren overwegen een sociogra fisch onderzoek te doen instellen naar de verspreiding van het boek en naar de functie van de katholieke boekhandel in de verschillende delen van Nederland, maar zij zien het belang hiervan voor de katholieke gemeenschap. De besprekingen hierover werden ge voerd aan de hand van een voorlopig rap port van het Katholiek Sociaal-Kerkelijk Instituut, dat werd toegelicht door patei drs W. Goddijn O.F.M. In het rapport worden allereerst alge mene sociologische aspecten bekeken, waarbij gewezen wordt op de positie vari het boek in een veranderende wereld Het katholieke boek, zo wordt opgemerkt, heeft ook in de donkerste dagen van de geschiedenis der Nederlandse katholieken het geestelijk licht verspreid, dat cultuur mogelijk maakt. Men kan zeggen, dat de katholieken in het algemeen het belang van het boek in de strijd der geesten heb ben erkend. Nu de katholieken zich bewust worden dat hun naar de moderne wereld gerichte levenshouding impliceert de aanwezig heid van een katholieke cultuurpolitiek, wordt ook de bezinning op de niet alleen cultureel-ideologisch doch ook sociaal wetenschappelijk gebaseerde strategie op het gehele veld van de publiciteit actu eel. Het is noodzakelijk een onderzoek naar de functie van de katholieke boekhandel te doen voorafgaan door een onderzoek naar de verspreiding van het boek onder de Nederlandse katholieken, in het bij zonder het katholieke boek. Ook de niet- katholieke boekhandel kan een dergelijke functie bezitten. e katholieke uitgeverij en de ka tholieke boekhandel zijn twee es sentiële factoren geweest in de katholieke emancipatie. Zij hebben mede de politieke en sociaal-economi sche emancipatie mogelijk gemaakt. De sociale structuur van de katholieke be- volking verandert echter in langzamei tempo dan het verwerven van staat kundige rechten en economische kansen Deze laatste rechten en kansen kunnen binnen het tijdsverloop van enige de cennia worden verkregen, de verbete ring van de sociale structuur is gebon den aan het rhythme van de generaties We zien dit duidelijk tot uiting komen in de statistiek van de academisch ge- vormden naar godsdienst. Wanneer men het katholieke aandeel in de gehele be volking op 100 stelt, dan is het gemid delde cijfer van katholieke academisch gegradueerden van alle studie-richtin gen in de leeftijd van 25 tot 39 jaar 59.5, van 40 tot 54 jaar 56.7 en van 55 tot 69 jaar 48.9. De situatie van de academisch gegra dueerden onder de katholieken is een af spiegeling van de gehele sociale structuur van het katholieke volksdeel. anneer de katholieke boekhandel regionaal en locaal aan de onver mijdelijke sociale assimilatie niet bewust en planmatig vorm zou weten te geven, zou de thans nog aanwezige func- tie in vele gevallen geheel of voor een belangrijk deel verloren kunnen gaan. De katholieke boekhandel verkeert thans in het stadium, waarin sociografisch onder zoek noodzakelijk js om zich rekenschap te geven van de huidige toestand en deze te zien als exponent van een bepaaide ^elin2 en vervolgens om ,ich een beeld te vormen van de gewens te ontwikkeling en de culturele organisa torische en financiële consequenties welke deze ontwikkeling met zich mee zal brem gen. Pater Goddon betoogde aan het slot van zqn voordracht, dat een onderzoek naar de functie van de katholieke boekhandel een belangruke steun aan de katholieke Kerk in Nederland kan betekenen. bestuursleden, de heren P. G. M. Coebergh en Paul Brand Jr zijn vervan gen door de heren P. j. F. Schoth en A. H. Bloemsma. Mevrouw Carus0> echtgenote van de Italiaanse gezant, en mevrouw Kesper, echtgenote van de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, brachten gis teren een bezoek aan Goeree Overflak- kee voor het uitdelen van goederen, kle ding en levensmiddelen, geschenken van het Rode Kruis. In het gezelschap be vonden zich de heren Jhr Verspyck, di recteur van het Nederlandse Rode Kruis, en L. A- Fiantua, adjunct-directeur van de stichting maatschappelijk werk- Elders op deze pagina onder de rubriek „Gongslagen" wordt een tweede boekje der Katholieke Arbeidersbeweging besproken. Henk van der Maze betitelt dit werk inet „De kleine catechismus der K.A.B.". Het pleidooi voor massale verspreiding vindt merkwaardig nog dezelfde dag bevestiging en aanmoediging middels een ingezonden stuk in „De Waarheid" van een katholieke arbeider en het antwoord der redactie van genoemd orgaan. In ,De Waarheid" schrijft een katholieke textielarbeider uit Borne in een van redactiewege be~kort stuk onder de rubriek „Meningen van lezers" het vol gende: „Hoe komt het toch, dat vele arbei ders zich nog door dienaren van de kerk laten beïnvloeden om van strijd voor lotsverbetering af te zien? Ik heb zelf een katholiek gezin, maar wij laten ons niets meer wijs maken Waarom volgen andere gelovigen dil voorbeeld niet? Waarom accepteren de arbeiders in de bedrijven steeds weer opvoering van de arbeidsprestatie, zoals b.v. in het be drijf waar ik werkzaam ben (de Stoom spinnerij Twente te Almelo)? Ik ben zelf niet in een bond en blijf neutraal, maar De Waarheid lees ik, omdat ik me niet zal laten onderdruk ken". Als deze katholieke textielarbeider eens de „kleine Catechismus der KAB" goed had doorgewerkt zou hij in nog geen twintig regels niet zoveel onzin hebben verkocht. Als hij werkelijk maatschappe lijke vooruitgang wil, zou hij na lezing weten, wat de K.A.B. en de bonden in het algemeen reeds deden en nog doen voor verbeteringen. En zou „van wijs laten maken" geen sprake meer zijn, al zou de man dan niet al zijn verlangens volkomen bevredigd zien- Dat hij nog niet in een bond is, bewijst 's mans achterlijkheid in den jare 1953- Dat hij neutraal wenst te blijven, doet twijfel aan zijn snuggerheid rijzen. Dat de textielarbeider naast reeds deze twee tekorten nog „De Waarheid" leest, neemt alle twijfel omtrent voldoende helderheid van geest helemaal weg. Als deze man toch eens terdege was bezocht door wakkere geschoolde katho lieke bedrijfsgenoten en tegelijk de „klei ne catechismus" had bestudeerd- Laten we nu ook nog even het ant woord van „De Waarheid" bekijken. Het orgaan wijst er ook op, dat de tex- tielarbieder de zaken te eng bekijkt en daardoor niet ziet, dat er wel degelijk door de arbeidersklasse strijd wordt gevoerd voor lotsverbetering. En is, volgens het communistische orgaan geen enkele reden om de zaken zo pessimistisch voor te stellen als hij doet. En wat verbeteringen betreft daaromtrent merkt „De Waarheid" redactie in de meest verpletterende waar heid op: Daarvoor is organisatie nodig en daarom is het fout, dat hij niet in de vakorganisatie is georganiseerd. Hij zegt „neutraal" te zijn, maar dat is hij natuurlijk niet, zoals uit zijn „ingezon den" blijkt. Een arbeider kan niet „neu traal" zijn op sociaal-economisch ter rein, zoals men dat b.v. bij een voetbal wedstrijd kan zijn. Hij is „partij" en dient als zodanig stelling te nemen. Twee vliegen in één rode klap. Er is organisatie nodig en neutraliteit is een onding. Doch dan ook de consequentie. Het lust ons weinig meer nogmaals de noodzakelijkheid van organisatie te be togen. Van belang is nog wel welke bond- En dan spreke de „kleine catechismus". Daarin staat: Ons geloof, is ons levenskompas. Het Katholiek Geloof geeft ons de beginse len, de normen en de richtlijnen, waar naar wij heel ons leven hier op aarde moeten inrichten om het einddoel te be reiken. Heel ons leven- Ook de inrich ting van het maatschappelijk leven is gebonden aan genoemde beginselen, normen en richtlijnen. De beste, de meest geschikte en de meest verant woorde middelen worden gekozen door de eigen principiële organisatie. De eigen principiële organisatie, het ideaal, dat eens Paus Leo XIII voor de geest zweefde. Zo "t dat. zegt „Dat zit zo" Advert en tl* Een nieuwe aanwinst van CASTELLA, de onverpakte BLOEMENZEEP voor de geringe prijs van 20 cent, dus bin nen het bereik van iedere beurs Onder het U zo welbekende motto: „Iedere vrouw kan mooi zijn" heeft Cas tella aan de beide toiletzepen Castella Spécial, met het wonderlijk schuim en Castella, de klassieke schoonheidszeep (beide 32 ct), een derde soort toege voegd en wel Castella Bloemenzeep, in heerlijke geuren en kleuren (20 cent). De Castella-fabrieken stellen nu letter lijk iedere vrouw in de gelegenheid haar huid met een van de drie soorten Castella te verzorgen. Geen enkele vrouw behoeft zich nu meer deze een voudige schoonheidsbehandeling, een dagelijkse massage met het weldadige schuim van Castella, te ontzeggen! Na afloop van de jaarlijkse algemene vergadering van het Belgische Nationaal Verbond van Kleding en Confectie-fabri- kanten heeft de heer Emery, voorzitter van het verbond, gesproken over de door Benelux veroorzaakte moeilijkheden, als gevolg van de tegenstelling tussen de ge leide economie in Nederland en de vrije economie in België. „Sedert de oorlog heeft Nederland zich geleidelijk ten koste van België geïndustrialiseerd, zo zeide spreker. Aan de andere kant liggen de Belgische lonen thans minstens 65'/« ho ger dan de Nederlandse, tegen slechts 20'/. in 1948. Reeds lang heeft de productieleider van één der meest progressieve Zweedse filmmaatschappijen, Rune Waldekranz van Sandrew Film, met het plan rondgelopen, een fi]m te maken naar een boek of toneelstuk van de Zweedse schrijver Par Lagerkvist. Het bleef echter bij een plan, want tot een keuze kon Waldekranz niet komen Toen verscheen Lagerkvist's roman „Barabbas", waarin Lagerkvist ver telt, hoe Barabbas, nadat hij is vrijgelaten en de terechtstelling beeft gezien van de man, die zyn plaats heeft ingenomen aan het kruis, ronddwaalt en zichzelf niet meer kan vinden. Door de eenvoud en directheid van stijl en door het aangrijpende gegeven maakte „Barabbas" opgang bij 't publick. Het boek werd vertaald u meer dan vijftien landen en bezorgde de grijze Scandinaviër de Nobelprijs voor literatuur in 1951. Rune Waldekranz wist_ Anders_ Sandrew wilde een prestige-productie maken en de er van te overtuigen, dat dit een gegeven was voor een Lagerkvist-film. Men begon berekeningen te maken en calculeerde de kosten op anderhalf millioen Zweedse kronen, hetgeen komt te staan op ruim een millioen gulden, voor welk bedrag drie a vier films van geringere importantie kunnen worden gemaakt. Maar de grootte van het bedrag kon de zeventigjarige vaderlijk uitziende Sandrew millionnair en vrijgezel, niet deren. Hij wereld tonen, dat Zweden in staat is films te produceren, die iets te zeggen hebben. Het gegeven was hem bovendien zo sym pathiek, dat hij niet draalde geld in deze nieuwe film te steken. Besloten werd om aan Alf Sjöberg, die zich de begaafdste toneel- en filmregisseur van Zweden mag noemen, opdracht te geven het scenario te schrijven, in samen werking met Par Lagerkvist en hem de regie toe te vertrouwen. Daar verschillende delen van de film in Israël en in Italië moesten worden ge maakt, was er de moeilijkheid voor Sjö berg om de juiste plaatsen te vinden. Maar hij, met zijn intelligentie en zijn scherp oog voor het détail, wist décors te vinden, die de „toerist" niet bekend zijn. Hij ver baasde zelfs, zoals in Rome he- was, de Italianen door met zijn cn - nan een onooglijk monument te b«ni- om van daaruit een van de moois:, ïinst be kende trappencomplex- fi i m. Alf Sjöberg, die in Juni dit jaar vijftig zal worden, kwam pas in 1941 in de filmstudio's. Reeds in 1929 regisseerde hij een film, maar daarna passeerde men hem constant, als het op het geven van op drachten aankwam. „Ik deed alles, wat in mijn vermogen lag om een film te kunnen regisseren, en liep alle maatschappijen af. Ik bood zelfs aan voor niets te werken, om later uit de eventuele winst mijn hono rarium betaald te krijgen, maar het gaf niets". En met iets van bitterheid en te leurstelling in zijn stem voegt hij er aan toe: „Mijn creatiefste jaren zijn zo voorbij gegaan, terwijl ik mijn krachten alleen aan het toneel kon geven". Aldus kreeg deze regisseur, die slechts Na de oorlog, toen de in 1947 in wer king getreden douaneovereenkomst de douanerechten tussen de beide landen had afgeschaft en de Nederlandse artike len in België onbeperkt konden worden ingevoerd, heeft Nederland de Belgische artikelen streng gecontingenteerd. In 1952 steeg de Nederlandse invoer tot het re cordbedrag van 501 millioen, terwijl onze uitvoer terugviel op 221 millioen. „Het is ons recht", aldus spreker, „te zeggen dat de grondbeginselen van Be nelux met voeten worden getreden en daarom eisen wij met klem dat de in 1947 bekrachtigde douane-overeenkomst wordt opgezegd, als men er niet in slaagt de conventie uitvoerbaar te maken". De heer Bekaert, voorzitter van het Verbond voor de Belgische Nijverheid, gaf de verzekering dat zijn verbond deze strijd tegen het verbreken van het eco nomisch evenwicht als gevolg van Bene lux zal steunen, hoewel hij zijn toehoor ders waarschuwde voor de internationale terugslag welke een opzegging van deze conventie teweeg zou brengen. Minister Duvieusart, die eveneens het woord voerde, erkende dat de toestand zich niet gunstig ontwikkelt. Spreker be treurde onder meer dat op het Belgische voorstel voor een vrij kapitaalverkeer „niet is gereageerd". De minister ziet in een aan weerszijden overeenstemmende politiek, waar gelijke lonen niet te verwezenlijken zijn, een middel om een natuurlijk evenwicht te scheppen. Tot besluit gaf de minister uiting aan de hoop dat een herziening van de economische unie, met een aantal overgangsbepalingen, het mogelijk zal maken de voornaamste moeilijkheden van het gestelde vraagstuk op te lossen. dan een film regisseert, wanneer het gege ven hem bevalt, de kans deze film te maken. Alf Sjöberg ziet „Barabbas" als een spel van licht en donker, waarbij het licht God is en het donker de vrouw. Barabbas is volgens zijn opvatting de zoeker: een ander nam zijn plaats in aan het kruis en later verneemt hij, dat deze persoon Jesus was, de Zoon Gods. Hij, die geen liefde heeft gekend en door zijn moeder bij zijn ge boorte werd vervloekt, kan niet begrijpen, hoe een vader zijn zoon kan opofferen. „Het voornaamste thema van de film is, dat Barabbas zijn moeder tracht te vinden Aan het einde, ais Barabbas, die heeft ge probeerd het goede te doen doch van twee mogelijkheden steeds de slechte koos, met andere christenen buiten Rome is gekrui sigd, is hij de laatste die sterft. Met bre kende ogen kijkt hij in de vallende avond schemer om zich heen en ziet, hoe drie vrouwen christinnen, die voor de chris tenen hebben gebeden zich opmaken om te vertrekken. Zij kijken naar hem en de vrouw in het donkere gewaad schijnt hem toe de moeder van Christus te zijn. Zij wendt zich van hem af en op dit moment, maar ook dan pas, opent Barab bas de mond om met zijn laatste adem tocht „In Uw genade beveel ik mijn geest" te zeggen. „Wie zal vertellen of Barabbas al dan niet een christen was; misschien was hij een beter christen dan de christenen Alf Sjöberg ziet Barabbas als een kunste naar van deze tijd „De strijd van Barabbas is de strijd van de moderne mens, die zich schuldig voelt aan al het leed, dat in het verleden is geschied." H. S. De Ned. Katholieke Bond van Han delaren in Brandstoffen „St. Theobald" heeft te 's-Hertogenbosch een speciale vergadering voor de voorzitters en se cretarissen van kringen en afdelingen gehouden. Het doel van deze bespreking was een uiteenzetting te geven inzake hetgeen gebeurd is bij de samenstelling en pu blicatie der nieuwe kolenprijzen en tevens de mening te horen van wat m dit opzicht leeft bjj de gehele brandstof- fenhandel in het land. De bondsvoorzitter gaf een duidelijke uiteenzetting over de besprekingen, welke met betrekking tot de prijsstelling waren gevoerd. Verder werd nogmaals gereleveerd boe vaag, verwarrend en ontijdig de publicaties ten opzichte der prijzen aan het publiek worden verstrekt. Eenparig werd een resolutie aangeno men, welke de verschillende gi ïeven weergaf. Deze resolutie werd tor verdere behandeling aan de Federatie voor de Nederlandse Brandstoffenhandel doorge- geven. Gisteravond is in de buurtschap De Noord te Wychen nabij Nijmegen een kapi tale boerderij, bewoond door de familie C. P., tot de grond toe afgebrand. Een groot gedeelte van de inventaris en en kele stuks vee gingen verloren. De brand, die om kwart voor negen door onbekende oorzaak in de veestal was uitgebroken, kon niet geblust worden, on danks het feit dat de Wychense brand weer onmiddellijk was gealarmeerd. De oorzaak daarvan is, dat de Wychense brandweer sinds jaren geen deugdelijk materiaal meer heeft- Men heeft slechts een spuitje uit 1930, dat gisteren, na en kele ogenblikken gebruikt te zijn verdere diensten weigerde. Met de grootste moeite is het gelukt een nabij gelegen 'ooerdern te sparen. Toen de Nijmeegse brandweer arriveerde, viel er niets meer te reddem Burgemeester mr Van Thiel zeide, dat Wychen geen sluitende begroting Jiee*t en Ged. Staten van Gelderland derhalve niet kunnen besluiten een post goed te keuren, die al jaren op de begroting staat en die beoogt de brandweer deugdelijk materiaal te verschaffen. De brandweer commandant heeft een jaar geleden ver klaard geen enkele verantwoordelijkheid voor de toestand te kunnen aanvaarden. De burgemeester ziet in deze brand een aanleiding te meer voor Ged. Staten om eindelijk een gunstig besluit te nemen. De gemengd Noors-Nederlandse com missie voor samenwerking op het ge bied der kern-physica is Woensdag te Bergen (Noord-Noorwegen) een twee daagse conferentie begonnen, waar over rapporten en plannen voor het toe komstige kernonderzoek zal worden ge- SPVolgens het Noorse blad „Dagbladet" zal Frankrijk in de naaste toekomst aan de Noors-Nederlandse onderzoekingen gaan deelnemen. Voorts meldt het blad, dat de groep wellicht zal voorstellen een belangrijk grotere atoonioven te bouwen dan die, welke thans te Kjeller, aan de rand van Oslo wordt gebruikt, n.l. één met een capaciteit van 10.000 KwH. De huidige levert slechts enkele honderden KwH. Terwjjl zijn ouders afwezig waren heeft het vijfjarig zoontje van de familie P. wonend aan de Leeghwaterstraat te Hil versum, kans gezien zijn beddegoed Sn brand te steken, waardoor de gehele bovenverdieping van het huis Donderdag uitbrandde en de bovenwoning, waar de familie P huisde, verloren ging terwijl de benedenwoning aanzienlijke waterschade opliep. De buren bemerkten de brand doch konden, omdat het vuur reeds tc zeer uit gebreid was, niet meer blussen. De brand weer had ruim een uur nodig om de vlammen meester te worden. Het jongetje had zich na het aansteken van bet bedde goed naar de benedenverdieping begeven waar zijn grootouders wonen- Hij ver telde echter niets over de brand, die hij boven had aangestoken Naar schatting zestig Indonesische stu denten van de juridische faculteit te Sura- baja zijn gisteren de kantoren van het dagblad „De Vrije Pers" in Surabaja binnengedrongen- Zij sloegen de ruiten van het gebouw in, vernielden het groot ste deel van de administratie en de redac tie, verscheurden en verbrandden daarna een portret van H. M. Koningin Juliana en namen een portret van Sukarno mee. Enkele leden van het Nederlandse perso neel werden licht gemolesteerd en enkele zetmachines werden licht beschadigd. De moeilijkheden ontstonden na de plaatsing van een stadsbericht, waarin ge sproken werd over de moeilijkheden, die Indonesische studenten, die niet het Ne derlands beheersen, ondervinden bij hun studie, daar vertaalde studieboeken ont breken. Maandag drongen ongeveer UW studenten het gebouw van „De Vrije Fors" binnen. Toen kwamen geen belangrijke incidenten voor- Directie en hoofdredactie en ook de commissaris der Nederlanden in Surabaja brachten daarna de dreigen de houding van de studenten onder de aandacht van de betrokken autoriteiten, hetgeen niet heeft geholpen, want Donder dags keerden de studenten terug. Het blad kan voorlopig niet verschijnen. De directe schade bedraagt naar schatting een half millioen rupiahs. Enige maanden geleden zijn de kan toren van het dagblad „Malang Post" kort en klein geslagen door een groep jongeren, die bezwaren had tegen een door li»t dag blad opgenomen bericht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3