Dr Drees „ploeterde" door Schouwen-Duiveland 59e lijst van slachtoffers Malan behaalt grote overwinning Aan prijsbeheer sing van landbouw gronden is niet te ontkomen Bewindsman matigde zijn principiële" verlangens Rampschaderegeling voor gebouwd onroerend goed snel en eenvoudig uitgevoerd Bruinisse strijdt verwoed G. W. Kampschoër Nl Joep Nicolas terug VRIJDAG 17 APRIL 1953 PAGINA 5 Vruchtbare gedachtenwisseling met burgemeesters van getroffen gemeenten Duidelijk beeld der moeilijkheden TOCHT DOOR DE MODDER ZORGEN VAN DE MIDDENSTAND WAAKZAAMHEID BLIJFT GEBODEN Minister Witte verzekert: Landbouwscliade op Goeree-Overflakkee: 70 millioen GETROFFENEN STAAN AAR ZELEND TEGENOVER VOORSCHRIFTEN Reeds 50 pet getaxeerd Rampscliadewet op komst Zeer waarschijnlijk zal reeds vol gende week, zo deelde minister Witte nog mede, het ontwerp voor een nieuwe Rampschadewct worden in gediend hij de Tweede Kamer. Hier bij wordt onder meer de vergoeding geregeld voor de gevallen waarin van herstelbare schade geen sprake meer is doch tot nieuwbouw moet worden DREISCHOR fijnaart kruiningen NIEUWERKERK NIEUWE TONGE OUDE TONGE STAVENISSE STELLENDAM ROOK EN LAVA UIT DE merapi Aan de Oude Dijk te Bruinisse is gisteren een verwoede strijd tegen het opdringende water geleverd. Toen de dag aanbrak was een Woens dag aangelegde zandzakkendam weer vijf meter in de diepte verdwenen. Men besloot toch, de daarvoor aan gekomen bak te laten zinken. Deze bak, de Lekstroom 38 van de Firma Van Haaften uit Den Haag, werd omstreeks 5 uur voor het gat tot zinken gebracht. Wel spoelde het water toen nog aan beide kanten langs de bak, ter wijl ook onder de bak nog water doorkwam. Maar met man en macht heeft men deze doorspoelingen met zandzakken opgevuld en zo werd men de toestand meester. voor mooi, gezond haar! OMDAT OMDAT OMDAT Vraag BRYLCREEM de meest verkochte hairdressing ter wereld BOEFJES IN DE DOP Vijf knaapjes stalen sigaretten en dolkmessen BETUWE TREKT BRUIDS SLUIERAAN Zilveren K.R.O.-bestuurder Minister Mansholt in Tweede Kamer: j Veertigduizend voormalige Nederlanders willen weer Nederlander worden Alleen maar: woorden? spel met CH en VVD: principieel tegen Voor beglazing van Kathedraal te Roermond Naturalisatie Naam M.T.S. wekt mis verstand Verzoek om wijziging in „Hogere Technische School" TIMMERMAN DOOR HOUTEN SCHOT GEDOOD RECTOR P. J. DE KOK Minister-president dr Drees heeft gisteren een zware dag gehad; met de secretaris-generaal van liet ministerie van Algemene Zaken, tnr C. L. W. Fock, bezocht hij het door de watersnood zwaar getroffen Schouwen-Duiveland om zich hier door op de hoogte te stellen van de toestand en kennis te nemen van de problemen die met het herstel van het eiland samenhangen. Nadat de minister-president des mor gens met een geel hefschroefvliegtuig van de Marine op het havenplein te Zierikzee was „neergezet", trok hij per luxe-auto, per jeep. en in een Vaartuig van de rijkspolitie rond, op verschillende plaatsen met de burge meesters contact opnemend, en zo doende kennisnemend van de critiek en het ongeduld van de eiland bevol king. Dat het naast een zware echter ook een vruchtbare dag is geweest bleek wel de uitlating van de commissaris der ~*°hingin in de provincie Zeeland, jhr ir i F» C. de Casembroot toen deze op de terugreis naar Zierikzee aan boord van "et rjjkspolitievaartuig verklaarde, dat dit bezoek een grote morele steun voor de bevolking heeft betekend. „De minister is langs de slechte wegen van het eiland vervoerd en heeft een duidelijk beeld ge- kegen van de grote moeilijkheden die zich hier voordoen. Speciaal na het laatste pech-week-einde Gedurende de morgenuren werden in 't Noordbureau van de provinciale griffie besprekingen gehouden; omstreeks half twaalf vertrok het gezelschap door de droge corridor naar Brouwershaven. Het laatste gedeelte van deze tocht werd ge blaakt in twee jeeps van de rijkswater staat- De kundigheden van de chauffeurs berden hierbij zeer op de proef gesteld, ^vant de dijk was op sommige plaatsen [hodderig en daardoor vrijwel onberijd baar. Minister-president Drees is ongeveer een balf uur in Brouwershaven geweest en beeft in het gemeentehuis aldaar gespro ken met de burgemeesters van Brouwers haven, Zonnemaire en Dfeischoi^ Er is gevraagd om beschikbaarstelling van grond voor het dijkherstel, een onder hoek werd toegezegd. Verder is door de burgemeester van Brouwershaven ge vraagd om een nooddijk rond de gemeenie. Ir Slotboom van de rijkswaterstaat ver klaarde voor 100% met dat voorstel ae- coord te gaan. Brouwershaven zal een dijk krijgen aan de Westzijde van de ge meente. Voorts klaagden de drie burgemeesters dat er zo weinig gebeurt aan het verrich ten van het dijkherstel op Schouwen- Duiveland. De rijkswaterstaat heeft hier op geantwoord dat het dijkherstel op het riland voornamelijk stuit op moeilijk heden met de machines. Er schijnen te ^einig machines te zijn. De burgemeester Van Brouwershaven heeft voorts gevraagd 0bl spoedige afwikkeling van voorschotten °P de schade. Om te herstellen moeten Voorschotten aangevraagd worden bij het rÜk en dit loopt niet erg hard. De minis ter heeft hierover besprekingen gevoerd- Verder is behandeld het probleem van oe plaatselijke middenstand die thans v-'einig afzetgebied heeft wegens het onder Vtater staan van de omliggende dorpen. Gok hierin is een onderzoek toegezegd. Van Brouwershaven leidde de tocht via Upn Osse over Langendijk naar Schar- fendijke. Ook hier vormde de bijzonder sl°chte weg weer een lastig obstakel. Om kwart over twee arriveerde het gezelschap te Renesse waar in het ge meentehuis verschillende plaatselijke autoriteiten aawezig waren. Na het be zoek, dat een half uur duurde, werd naar Haamstede gereden - en vandaar naar Burgsluis, waar per boot de tocht naar Zierikzee werd begonnen. AT A afloop van deze tocht verklaarde •1 7 dr Drees dat hij de door de vele tegenslagen nadelig beïnvloede stem ming op Schouwen wel kon begrijpen Naar aanleiding van de door de burge meester van Amsterdam gemaakte opmer kingen over het niet werken tijdens de weekends zeide minister Drees dat de specifieke vakarbeiders der rijkswerken toch al vaak van huis zijn- De overige arbeiders gaan eenmaal in de veertien dagen met weekeindverlof. Het is uiteraard noodzakelijk dat men sen aanwezig zijn met het oog op moge lijke calamiteiten. Het gaat dan ook niet aan te zeggen; „Tijdens de Zondagen springt het leger wel in", maar nuttig zou zijn het vormen van een reserve van mensen van het eiland, die voortdurend bij de hand zijn. Dr Drees merkte )p, dat de hele kwestie in algemeen over leg nog nader zal worden besproken- Wat betreft de uitvoeringsmethoden der werken zei de minister, dat hij in het al gemeen bezwaren had tegen regiewerk. Gelet op de omvang van de werken even wel waren de risico's van aanbesteding te groot. De grotere firma's nemen- het standpunt in dat hoe eerder het werk klaar is, hoe beter. Zij nemen dan ook in grijpende maatregelen en laten zelfs in het buitenland gestationneerde ingenieurs overkomen naar Schouwen en Duiveland. Wat betreft het algemeen herverkave lingsplan en daarmede verband houdende uitbreidingsplannen van de gemeenten, zeide dr Drees, laatstgenoemde te zien als een primaire gemeentelijke taak. Het gaat niet aan van boven af deze zaak te regelen. Gisteren heeft het comité tot hulpver- 'ening aan Middelbands uit Doetinchem ®cn bezoek aan Middelharnis gebracht. Burgemeester D. Rijnders bracht dank G>Or de spontane en vooral spoedige hulp, die was verleend in de vorm van pan klaar eten, kieren en geld. Hij deelde in ede, dat op het eilan<i Goeree-Over flakkee door de verzilting der gronden dit jaar vermoedelijk voor een hedrac Van 60 a 70.000.000 minder opbrengst aan landbouwproducten zou zijn. Jaren Sullen de gemeenten nodig hebben om fir weer bovenop te komen. (Van onze Haagse redactie). „Er is hier en daar ongerustheid ont staan over het tempo, waarin de taxatie en de financiële afdoening van de schade aan gebouwd onroerend goed in de ramp gebieden zich voltrekken. Dat is begrij pelijk als men in aanmerking neemt, dat in een deel dèrzelfde gebieden de oorlogs schaderegeling nog niet geheel werd af gewikkeld", zo stelde de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir H. Witte, gistermiddag op een persconferen tie vast. Het is echter mijn bedoeling, al dus voegde h|j daaraan toe, dat snel en eenvoudig wordt gewerkt, liever dan ge- perfectionneerd. Het eerste doel is het laxeren van de rampschade. Persoonlijk nu had de bewindsman de. indruk, dat dit bevredigend verloopt. In elke getroffen provincie is een hoofd- deskundige werkzaam met 4 of 5 assisten ten, die leiding geven aan ongeveer 15 deskundigen. In de zwaarst getroffen dor pen werken er soms 20 of meer. „En een telefoontje voor mijn departement is vaak voldoende om een gewenste correctie in dit opzicht aan te brengen", verklaarde ir Witte. De administratie op de rampscha- debureaux geschiedt met een minimum aan „papier". Er worden zitdagen gehou den (tot nu toe reeds 81 en deze maand zijn er nog 117 aan de orde), om te trach ten met de getroffenen overeenstemming te verkrijgen over het bij taxatie vastge stelde bedrag. Dit gebeurt meestal op het gemeentehuis, waarbij gemeente-ambte naren zo nodig voorlichting kunnen ge ven. In 1264 gevallen werd reeds een ac- coord bereikt. Het percentage der onmiddellijk bereik te accoorden ligt in enkele kantoren tus sen 70 en 80, in andere tussen 90 en 100 In de gevallen, dat geen accoord wordt hereikt wil de belanghebbende meestal eerst nog eens met de uitvoerder of de aannemer praten. Vaak komt men echte, reeds met aannemersbegrotingen. Men is dan, na enig overleg omtrent de verschil len, bereid het schadebedrag als juist te aanvaarden. Wordt de taxatie accoord bevonden, dan zijn beide partijen daaraan gebonden Voor het overeengekomen be drag kunnen dan meteen herstellingen worden aangebracht, die na het herstel worden vergoed. In Noord-Brabant, dat het eerst droog viel, zullen alle schadegevallen vóór 1 Juni zijn getaxeerd. In Zuid-Holland zijn 6.000 van de 11.000 binnengekomen aanvragen al getaxeerd en ongeveer 3.000 zijn reeds in onderling overleg geregeld. Voor Zeeland geldt, dat 2750 der 5000 in gediende aanvragen zijn getaxeerd en 1400 daarvan ook zijn besproken. In deze laatste provincies zal men waarschijnlijk op 1 Juli met het goedkeuren der taxaties gereed zijn, alles uiteraard voor wat de drooggevallen streken betreft. In Fries land werden slechts 25 en in Noord-Hol land 40 aanvragen gedaan. De aangifte-formulieren zijn zó inge richt, dat geen specificatie behoeft te worden gegeven doch slechts mededeling dient te worden gedaan van de rubrie ken, waarin schade werd geleden, zodat de taxateurs weten, waarop zij zich moe ten instellen. Hoewel op de naderhand uit te keren vergoedingen voorschotten kunnen worden verstrekt, is hiervan nog slechts in 116 gevallen tot een totaalbe drag van f 62.600 gebruik gemaakt. Men tast nog in het duister wat de reden hier van is. Wellicht is er enige aarzeling bij de getroffenen ten aanzien van de re geling, voortkomend uit wantrouwen. Op de zitdagen wordt het aanvragen van voorschotten zoveel mogelijk gestimuleerd. Theoretisch zou er al voor f 6 millioen verstrekt kunnen zijn! Het Informatiebureau van het Neder landse Roode Kruis heeft de 59e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitgegeven. Deze luidt als volgt: Duijnhouwer, Francina Pieternella, geb. 6.8.32 te Goes, laatste adres: Tilburgestraat 8 te Goes. Lips, Cornelia, geb.: 9.7.49 te Fijnaart laatste adres: D 222. Rijkse, Dina Adriana, geb.: 6.1.34 te 's-Heer Arendskerke, laatste adres: Grint weg 5. De Bruine, Adriana, geb.: 3.6.28, laatste adres: A 312 te Oosterland; Kloote, Kla- sina, geb.: 5.7.03, laatste adres: Muyeweg 209; Rentier, Maria, geb.: 24.9.04, laatste adres: Muyeweg 209. MeijerVan Splunder, Pietertje, geb.: 2.3.17 te Goedereede, echtgenote van Filip Meijer, laatste adres: Battenoordsedijk 22. Krouwer, Cornelis, geb.: 3.12.26, laatste adres B 88; Van Eek, Arie, geb. 10.4.10, laatste adres: B 56; Verdoet, Johannes, geb. 28.12.88, laatste adres B 56. Gaakeer, Cornelis Jacobus Bart, geb. 17.1.00 te St. Maartensdijk, echtgenoot van Geertruida D. van Dalen, laatste adres B 53; Van Vossen, Hubrecht, geb.: 23.8.89, laatste adres: Stoof dijk A 133 A. Bilkes, Pieter, geb.: 24.2.15 te Stellen- dam, laatste adres Voorstraat 113; Bos hoven, Mozes, geb.: 25.3. 09 te Goedereede. laatste adres Meidoornstraat 5; Van Seters, A^rt, 14.1.05, laatste adres: Voorstraat 90; Van Seters, Tannetje, geb.: 7.8.51 te Ridderkerk, laatste adres: dr Kui perstraat 6 te Ridderkerk. De krater van de vulkaan Merapi stoot dikke rookwolken en lava uit. De lava_ stroom loopt m de richting van de Kali Alpoh in het Magelangse. De hoeveelhe den lava zijn ech er niet groot. In de kra ter wordt een hitte geregistreerd van 800 graden Celsius, aidus de laatste be richten. Ook op de Noordelijke hellingen van de vulkaan zijn thans wachtposten ingericht om de bevolking, indien nodig, te waarschuwen. BRYLCREEM BRYLCREEM het haar ©en natuurlijke glans geeft voor heel de dag; BRYLCREEM Uw hoofdhuid gezond houdt, droog haar en roosvorming tegengaat; de zuivere oliën geëmulgeerd zijn voor smetteloze haarverzorglng. BRYLCREEM bevat geen gom, geen zeep, geen alcohol County Perfumery Co. Ltd. Stanmore, England - Imp. Jacq. Mot Jr. Amsterdam De Nationale Partij van dr Malan heeft b|j de Woensdag in Zuid Afrika gehouden parlementsverkiezingen een grote zege behaald, en de meerderheid, die zij tot dusver in het parlement had meer dan verdubbeld. Dit betekent dus, dat Malan's „apartheidspolitiek", de in zet der verkiezingen, in de komende par lementaire periode met kracht zal wor den voortgezet. De leider van de verslagen oppositione le Verenigde Partij, Strauss, gaf in z|jn „nederlaag-communiqué" uiting aan zjjn schraler wordende hoop op een omme keer van de publieke opinie in zjjn land in de toekomst „voor het te laat is". De Britse pers was in het algemeen zeer somber gestemd over het resul taat, dat volgens haar een onheilspel lend perspectief biedt voor de toekomst van de Unie. De laatste stand van de verkiezingsuit slag is: Nationale partij92 zetels Verenigde Party57 zetels Labour-party4 zetels De twee nog niet bekende uitslagen zullen, naar mag worden aangenomen, naar de Nationale Party gaan. De drie vertegenwoordigers - van de kleurlingen in de Kaap-provincie zullen zich aan sluiten bü de oppositie. Eén zetel moet later nog worden bezet by een byver- kiezing. Do Bussumse politie heeft een complot van vijf jeugdige diefjes gearresteerd. Toevallig had men Woensdag twee kna pen van 12 en 13 jaar, woonachtig in Naarden, kunnen betrappen, toen zij in een winkel aan de Vlietlaan te Bussum hun slag sloegen. Zij hadden de gewoon te, dat de een de winkelier aan de praat hield, waardoor de ander de kans kreeg het een en ander, dat van zijn gading was, weg te nemen. Bij onderzoek bleek, dat zij in een groot aantal winkels in Bussum en Naar den hun slag hebben geslagen. Zij kaap ten o.a. ballpointpennen, vulpennen, siga retten .dolkmessen enz. Ook de week markt was een welkom operatie-terrein. Tevens kwam aan het licht, dat de jon gens de medewerking hadden van drie Naardense knaapjes van 9 tot 12 jaar oud. Het vijftal is door de politie ingere kend. Dc koude weersgesteldheid der laat ste dagen heeft haar invloed op de bloe sem-ontwikkeling in de Betuwe. De vooruitzichten zijn thans zo, dat Zondag a.s. de pruimen in volle bloesempracht kunnen worden verwacht. De vroege kersen zijn aan het. opengaan. Bij zacht weer zullen ook deze kunnen bijdragen aan het bloesembeeld. De Meikersen- bloei kan pas medio de volgende week worden verwacht. De appelen vertonen nog geen bloesem, terwijl de peren op het opengaan staan. In Rotterdam gaat aan de Merwe- haven de bouw van caissons voor het noodgebied aan de lopende band voort. Arbeiders aan het betonvlechten; nu moet nog een bekisting worden aangebracht en dan kan beton worden gestort. (Van onze correspondent) In April 1928 trad de heer G. W. Kampschoër toe tot het K.R.O. bestuur welke functie hij ook nu nog bekleedt zodat de heer Kampschoër deze maand zilveren KRO-bestuurder is geworden In 1928 trad de jubilaris tot het KRO- bestuur toe als afgevaardigde van de toen malige Bond van Katholieke Radiovereni gingen SI. Willibrordus. Later werd hij eveneens lid van het dagelijks bestuur, in welke functie hij talrijke belangrijke werkzaamheden voor de Katholieke Om roep vervulde. De heer Kampschoër is ook in het politieke leven een bekend® persoonlijkheid. Hij was o.a. lid van de Tweede Kamer en burgemeester van Mon ster-Poeldijk. Tevens bekleedt hij de functie van voorzitter van de Nederlandse Katholieke Boeren- en Tuindersbond en wijdt, hij zijn krachten aan de Katholieke emigratie. stermiddag arriveerde op Schiphol de eerste ambassadeur van Indonesië in jr.."'-Duitsland mr Maramis. Op 1 Mei zal hij t.r Bonn in functie treden. Mr 'amis werd op Schiphol begroet door de hoge commissaris in Nederland mr Soesanto Tirtoprodjo (r.J. de uitspraak van minister Mans- holt in eerste instantie, dat h|j met het wetsontwerp Enige rechtshande- delingen betreffende landbouwgronden, een principiële uitspraak wenste over het systeem van de prijsbeheersing, werd dit b|j de replieken, welke hedenmiddag in de Tweede Kamer werden gehouden, de kern van het debat. De heer Droessen (K.V.P.) had namelijk een amendement op dit wetsontwerp ingediend, waarbij werd voorgesteld om de duur van deze wet te beperken tot X Januari 1959. De wet zou bij aanneming dus een iooptyd krjjgen van ongeveer v(jf jaar. Nu had de heer Vondeling (P.v.d.A.) zich zeer verheugd getoond met boven geci teerde ministeriële uitspraak en wel vooral met de toezegging, dat de minister, indien het systeem dat in dit wetsontwerp was ontwikkeld, zou falen, zo nodig zelfs het systeem, dat de heer Vondeling had aanbevolen, namelijk verkoop door de Grondkamer, in zijn overwegingen zou betrekken. De heer Vondeling zei daarbij, cat hij meende te weten, dat oen beheer sing van de koop- en pachtprijzen een onderdeel had gevormd van de richtlijnen bij de Kabinetsformatie. Indien dit zo was, zou de heer Van den Heuvel (A.R.) naar zijn mening alleen voor zichzelf heb ben gesproken en niet namens zijn frac tie, en hij had geredelijker aanleiding dit te denker., omdat diens fractiegenoot, de heer Bieuwenga, een andere opvatting had verkondigd. Maar de heer Van den Heuvel liet dien aangaande bij de replieken niets los. Hij herhaalde nog eens zijn be zwaren tegen dit wetsont werp en daar kwam weer 'n vrolijke noot bij, toen hij de heer Vondeling antwoordde op diens opmer king, dat de heer Van dep Heuvel eigen lijk een min nodig had, (er was namelijk bij de algemene beschou wingen reeds gesproken over een kinder meisje), die hem de opvattingen van hem nastaande figuren over de prijsbeheersing van gronden zou kunnen bijbrengen. „Ik dacht", zo zei de heer Van de Heu vel nu tot de heer Vondeling, dat een min meer bij een vondeling hoorde". Vondeling (p. een „min' v. d. A.) bod op dit stuk in de toekomst geen spra ke zou zijn en dat maakte een prijsbeheer sing voor de lange toekomst dus noodza kelijk. Uit dat oogpunt ware het niet no dig geweest, dat de minister de zaak prin cipieel had gesteld. Nu hij dit wel deed, kwam van de zijde van de heer Droessen dit amendement. Maar deze aanvaardde daarbij een blijvende prijsbeheersing in de practijk. En dus stonden beiden prac- tisch en feitelijk op het zelfde standpunt. Het amendement moest er nu komen, om dat de minister hiervan een beginsel kwestie had gemaakt. Minister Mansholt sprak dan ook hij zijn antwoord op de replieken niet meer van een principiële vraag, maar bestreed dit amendement thans op andere gronden. BINDT men, zo redeneerde h|j nu, deze wet aan 'n bepaalde termijn dan zal zu Intussen kwam de heer Droessen terug op die kwestie van de prijsbeheersing. Hij wees de prijsbeheersing hie en nunc niet af, maar zeide deze slechts uit een oogpunt van opportuniteit te aanvaarden, niet uit beginsel. Indien de zaak goed blijkt te lopen, dan zal deze wet in 1959 voigens hem zeker niet vervallen. Stelt men het aldui, dan zou men tot de con clusie kunnen komen, dat het hier verder alleen maar om een spel met woorden gaat. De minister was immers uitgegaan van het standpunt, dat de toeneming van onze bevolking de oorzaak zou zijn, dat er van een evenwicht tussen vraag en aan- nooit gaan leven in het rechtsbewust zijn van het volk, zoals dat met de Papbt~ wet is gegaan, waartegen in 1938 dezelt e bezwaren bestonden. Men zal dan ook nooit 'n goede regeling kunnen ,°Pb"u^^" omdat men door deze wet te b,n<^® een periode de rechtszekerheid s vaar brengt. Zal het in de ^praotrik bi li ken, dat de regeling onvolkomenheden bevat, dan moeten deze worden verbeterd door een wetswijziging, waartoe de Kami zelf de bevoegdheid heeft door het recht van initiatief De Kamer bezit zelfs me dat zelfde recht de bevoegdheid deze wet dan ter zijde te stellen door een nieuw wetsontwerp. De minister was ook be reid dc Kamer leder jaar een nota te overleggen over de werking van deze wet. Over een uitspraak ten principale ten aanzien van de prijsbeheersing repte hij niet meer hij ging nu niet verder dan te verklaren, dat óók hij geen voorstan der was van prijsbeheersing in het alge meen, maar wel voor zover het land bouwgronden betrof. Hij kwam de heer Droessen nog verder tegemoet en wel in zake het voorkeursrecht van de pachter, dat in dit ontwerp niet is geregeld. On danks de moeilijkheid dit te regelen, wilde hij ernstig overwegen dit toch in deze wet te brengen, maardat zou zeer moeilijk zijn, indien deze wet een korte looptijd zóu hebben. Bovendien: prijsbeheersing voor de pacht alleen was 1 al een zeer gebrekkige wetgeving- Ook de heer de Hartogh (VVD) had zich nu een duidelijke uitpraak veroor loofd- In eerste instantie had hij op grond van de omstandigheden verklaard zien niet tegen prijsbeheersing te zullen ver zetten, maar wilde de minister ren prin cipiële uitspraak, dan moest hij nu zeg gen, dat hij principieel tegen prijsbe heersing was. Ook de heer De Ruyter (CH) had de minister het met zijn verlangen een prin cipiële uitspraak te willen horen niet ge makkelijk gemaakt. Zou zo n uitspraak moeten komen over de prijsbeheersing dan zou ook de CHU moeten tegenstem- Het was dus geen wonder, dat minister Mansholt bij de replieken niet meer aan drong op een principiële uitspraak, maar nu het amendement Droessen over een beperkte looptijd bestreed op praetische gronden. Buiten dit amendement waren er echter nog acht en twintig andere, zodat deze eerst eens moesten worden geordend, voordat men aan de behandeling daar van zou kunnen beginnen. Zodat de be handeling van dit wetsontwerp na de replieken werd geschorst en deze eerst Dinsdag a.s. zal worden voortgezet. Naar w|j vernemen zal Joep Nicolas, de bekende Roermondse glazenier, die sinds 1939 in Amerika vertoeft, in het begin van de volgende maand naar z|jn vaderstad komen. Z|jn komst staat in verband met de opdracht die men voornemens is hem te geven tot beglazing van de gerestau reerde kathedraal van Roermond. Zulk een grote opdracht werd hier te lande noy nimmer aan een glazenier ge geven. Het is namelijk de bedoeling, dat Nicolas alle ramen van de Roermondse kathedraal zal maken. Ook de drie ramen die bij de restaurate reeds werden uit gevoerd, zullen weer uit de kerk worden verwijderd, om door ramen van Joep Ni colas vervangen te worden. Ook bestaan er plannen tot beglazing van de Munsterkerk te Roermond. Moge lijk wordt de opdracht hiertoe gegeven aan Gisèle van Waterschoot van der Gracht, die een leerlinge van Joep Nico las is. TOEN verdiepte de Kamer zich nog een ogenblik in een wetsontwerp Voorziening ter wegneming van staatloosheid. Dit ontwerp heeft betrek king op 40.000 voormalige Nederlanders die door dienstneming in het Duitse leger, maar ook reeds door dienstneming in de geallieerde legers in de eerste wereldoorlog en in Spanje tijdens de burgeroorlog hun nationaliteit hebben verloren. Het ontwerp strekt er toe de minister van Justitie te machtigen over te gaan tot naturalisatie zonder 'n voorafgaande wet. Voor hen, die dienst namen in het Duitse leger wordt dit echter bij dit wetsontwerp aan bepalingen gebonden zoals de voorwaarde, dat zij de laatste drie jaar niet geïnterneerd mogen zijn ge weest en geen gevangenschap hebben doorgemaakt- Overigens blijft naturali satie dan nog afhankelijk van gebleken goed gedrag. Morgen zal met de behandeling van dit wetsontwerp worden voortgegaan en dan komen wij erop terug. Aan de heer Gortzak werd tenslotte verlof verleend de regering te interpel leren over de samenvoeging van de Ko ninginnedag en de Nationale Feestdag. Deze interpellatie zal morgen of begin van de volgende week worden gehouden. F. S Het algemeen bestuur van het Ned. Instituut van Middelbare en Hogere Tech nici, N.I.M.H.T., waarvan zowel de con fessionele als de algemene verenigingen van middelbare en hogere technici deel uitmaken, heeft zich in een schrijven tot de minister van O., K. en W. gericht, waarin met aandrang een beroep op de minister wordt gedaan de wijziging van de benaming „Middelbare Technische School" te willen bevorderen. Uit ervaring is ons (zo wordt in dit schrijven gezegd, gebleken, hoeveel misverstand er in het buitenland ten aanzien van de naam „Middelbare Technische School" bestaat en groot en vele zijn dan ook'de moei lijkheden, waarmede de afgestudeerden van deze scholen vcor een juiste waarde ring en bescherming van hun opleiding en diploma s te kampen hebben. De naam „Middelbare Technische School" past niet meer in het internationale milieu. (Van onze correspondent) Donderdagmiddag raakte op het Stik- stofbindingsbedrijf der Staatsmijnen te Geleen de 51-jarige timmerman A- W- uit Sittard by het transport van een zwaar houten schot met zyn hoofd bekneld tus sen dit schot en een z.g. „afsluiter". Hy werd daarbij zo ernstig gewond, dat hy korte tyd later in het ziekenhui» te Sit tard overleed. Het slachtoffer was ge huwd, doch had geen minderjarige kin deren meer. De zeereerw. heer P. J- de Kok rector van Huize „St- Martinus" te Naaldwijk, is voorzien van de laatste H. H. Sacra menten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 5