Dertigduizend breinen faalden harde Naar een vrije ruil van goederen en diensten Meer dan 10 wekeri in open zee Fascinerende ballonvaart voor meer liefhebbers REEDS DRIE VIETMINH-LEGERS IN LAOS Belgisch departement was ondeugend Tien inzenders waren net niet te bondig Unificatie lioeft niet af te stuiten op loonverschillen tussen de landen Schokkend relaas van twee jongens Kon. raar ontving „bevrijdings"-generaal Verrassing in de Politieke Commissie Israël bezorgd over Suezkanaal-zone KNYYL klaagt over te weinig terreinen voor sport- en zweefvliegerij I)e Gaulle blijft R.F.P leiden VRIJDAG 17 APRIL 1953 PAGINA 7 De verschillen in lonen Bezoek aan Wageningen Amerik. Hoge Commissie: „Oost-Duitsland heeft 120.000 soldaten" STOOMVAART MIJ .^NEDERLAND" Dividend van 10 pet. (v.j. 12|, waarvan 10 pet in aandelen) Maar alleen „in de grote problemen" Een Belgisch parlementslid heeft de ministers van Buitenlandse Zaken en Landsverdediging enige tijd geleden schriftelijk de vraag gesteld, waarom de correspondentie over een accoord van militair karakter tussen Nederland en België in het Frans is gevoerd, terwijl toch de verzekering was gegeven dat in de officiële betrekkingen tussen beide regeringen de Nederlandse taal gebruikt zou worden. De Belgische minister van Defensie heeft hierop thans geantwoord dat het initiatief tot bedoelde conventie werd genomen door het Nederlandse ministerie van Oorlog in een in het Frans gestelde brie), welke gedateerd was 16 Juni 1952. Uit beleefdheid en naar men kan veronderstellen niet zon der enige ondeugendheid, so voegt de minister hieraan toe, is op dit schrijven ook in het Frans geantwoord. „Wan neer mijn departement het initiatief neemt tót onderhandelingen met de Ne derlandse autoriteiten", aldus de minis ter van Defensie, „dan wordt de corres pondentie steeds in het Nederlands op gesteld". aansporen de natuur net jes te houden. De directie van de ANWB heeft nu een vijftal kunstenaars uitgenodigd om voor de eerste Mei een affiche over het onderwerp der schillen en dozen te ont werpen. De gekozenen zijn Hein Dirksen, Frans Mettes, Han Nygh, Koen van Os en C. van Roem- burgh. Deze ontwerpers mogen kiezen uit 52 van de 30.000 ingezonden slag zinnen, doch rijn hierar n niet gebonden. De jury, bestaande uit de heer H. J. van Balen, hoofddirec teur van de ANWB, de ontwerpers J. F. Doeve en J. M. Moerkerk, de reclamedeskundige K. Sartory en de pers- en propagandaleider van de ANWB J. M. C. Verkerk, is geweldig benieuwd of deze tweede, rijk te ho noreren prijsvraag, het gewenste resultaat zal opleveren. Dertigduizend slagzin nen werden versla gen door een van ouds bekende. De ANWB zoekt namelijk een nieuwe slagzin in plaats van „Laat niet tot dank voor 't aangenaam ver pozen den eigenaar van 't bosch de schillen en de dozen". Maar hoe wel op een prijsvraag zich vele breinen aftob den, was het resultaat, dat helaas geen der ruim dertigduizend inzendin gen werd gekozen als de favoriete van de toe komst. Tien der beste in zendingen het moesten korte en bondige inzen dingen zijn werden uit gekozen om mee te loten om de prijzen, waarbij de heren J. W. van Winger den en Hz van Os uit Rotterdam met de eerste en de tweede en de heer J. Lodewijks uit Groene- kan met de derde prijs uit de bus kwam. En thans liggen enor me stapels papier met dertigduizend verslagen slagzinnen ogenschijnlijk renteloos te wachten. Men vindt er, ondanks het voorschrift verzen bij van twintig tot veertig regels. Zelfs kan men er hier en daar de politieke en religieuze in zichten van de mededin gers uit ontwaren. Tal van Nederlanders hebben aan hun dichtaderen zit ten peuteren, niet inzien de, dat een slagzin heus niet hoeft te rijmen. Nie mand echter vond „je van het", de slagzin, die de wandelaar of toerist moet door de Ned. Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg. De heer Heymans is van mening, dat de ontzaglijke diensten, welke de munt unies gedurende de tientallen jaren van hun bestaan hebben bewezen, de belang hebbende landen, welke vrij goederen verkeer nastreven, tot nadenken zouden moeten brengen. Er wordt beweerd, dat de verschillen de economische mogelijkheden in de ver schillende gebieden wederzijds vrije munt en goederen-circulatie moeilijk of zelfs onmogelijk maken, maar er zijn ook aan zienlijke verschillen in het economisch potentieel van gebieden, welke tegen woordig door een en de zelfde munt wor den beheerst Schotland en Engeland, de 48 staten van de Ver. Staten van Amerika de landen van het Duitse Zollverein. latei van 't Duitse Rijk, het industriële Noord- Italië en het agrarisch Zuid-Italië. enz Een onderling onbelemmerde toegang tot de grondstoffen, zou de economische mogelijkheden der leden van het Noord- Atlantisch pact dichter bij elkaar bren gen. De rationalisatie van de productie in de verschillende landen met vrije afzet, binnen dit belangrijke economisch com plex, ware een even belangrijke factor op het gebied van de gelijkheid der econo mische mogelijkheden en prestaties. Beide factoren veronderstellen niet al leen onderlinge mogelijkheid van betaling, maar ook opheffing van de bestaande con- tingcnteringsmaatregelen en de onderlinge tolmuren. Hiertegen wordt doorgaans als bezwaar geopperd, dat afschaffing of verlaging van toltarieven er toe zou leiden, dat de landen met lagere lonen de andere met hun goederen zouden overrompelen en daardoor de bestaansmogelijkheden aldaar in gevaar zouden brengen. Bovendien zou een uitwijking van de arbeiders ont staan naar de landen van de hoge lonen, en een verplaatsing van industrieën. De heer Heymans acht deze gevaren, zo niet denkbeeldig, dan toch wel over dreven. Hij is juist teruggekeerd van een reis in de Ver. Staten, waar hij op dit gebied verrassende gegevens heeft verza meld. De betalingen lopen in verschillen de gebieden van de Ver. Staten voor ge lijkwaardig werk n.l. ten zeerste uiteen, tot 25 pet. en meer. Niettegenstaande dit verschil in loon peil hebben er echter geen noemenswaar dige verplaatsingen van werkkrachten en productiecentra plaats gevonden. De heer Heymans durft de vraag, of het wel gerechtvaardigd kan blijven, de verruiming van de circulatie der goederen tussen de landen van 't Noord-Atlantisch pact nog verder te verdagen wegens de verschillen in loonpeil in de landen van dit economisch complex, daarom ontken nend te beantwoorden. Het loonpeil is overigens niet de enige factor in de uit eindelijke kostprijs van industriële pro ducten. De heer Heymans eindigde zijn toe spraak met de" hoop en de overtuiging uit te spreken, dat West-Europa, en vooral de leden van het Noord-Atlanti sche pact, niettegenstaande de noodzake lijke offers op materieel gebied en wel licht ook op het gebied der nationale fier heid, verder op besliste wijze en met versnelde tred de weg zal weten op te gaan, die binnen afzienbare tijd zal lei den tot de noodzakelijke economische uni ficatie, met de politieke aanpassingen, welke daarmede verbonden zijn. (Van onze correspondent) In gezelschap van de Canadese ambas sadeur Z, Ex. Thomas A. Stone en de militaire attaché in ons land. kolonel T. A. Johnston, bracht de „bevrijdings"- generaal gisteren een bezoek aan Wage- ningen, waarvan hij tevens ere-burger is. Ten stadhuize overhandigde hij aan de burgemeester van Wageningen een copie van de capitulatie-documenten. Na een rondrit door de stad legde ge neraal Foulkes bij het bevrijdingsmonu ment een krans neer. Hierna Werd in het capitulatie-hotel „De Wereld" de lunch gebruikt. In de loop van de namiddag brachten de gasten een bezoek aan het Arboretum, het laboratorium voor Tropische Land bouw plantenteelt en het laboratorium voor Planten-phychologisch onderzoek. Generaal Foulkes, die thans voorzitter is van het Canadees comité van staf chefs, is vandaag op paleis Soestdijk ont vangen door H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bemhard, Van militaire zijde wordt te Hanoi ver nomen, dat een volledige divisie der Vict- minh-opstandelingen, welke sinds Zater dag jj. langs de Oostelijke grens van de Indo-Chinese staat Laos manoeuvreerde, deze grens Donderdag heeft overschreden. Dit is de derde Vietminh-strijdmacht, die in de afgelopen vijf dagen de grens van Laos heeft geschonden. Deze derde legergroep trekt in weste lijke richting op; de tweede marcheert De Amerikaanse hoge commissie in Duitsland heeft Donderdag te Bonn een verklaring uitgegeven, waarin wordt ge zegd dat „volgens inlichtingen uit ver schillende bron" Oost-Duitsland op 1 Maart van dit jaar 120.000 man onder de wapenen had. Voorts zou dit land beschikken over 25.000 man in para-militaire organisa ties, zoals de grens- en de transportpoli- tie; en ongeveer 400.000 man in de „ver eniging voor sport en technische oplei ding", welke de hoge commissie be schouwt als een organisatie voor mili taire voor-opleiding. Van de 120.000 militairen dienen 5.000 hian bij de luchtmacht en een even groot aantal bij de Oostduitse marine, aldus de Amerikaanse verklaring. De Israëlische regering heeft Groot- Brittannië in een nota doen weten, dat zij bezorgd is over de verstoring van het machtsevenwicht in het Midden-Oosten, die zou worden teweeggebracht door het volledige Egyptische beheer over de militaire bases in het Suezkanaalzone. In de Nota vraagt Israel in de gelegen heid te worden gesteld om met Groot- Brittannië over die zijden van het pro bleem, waarbij Israëlische belangen be trokken zijn, te overleggen. De directie van de Stoomvaart Mij. „Nederland" deelt mede, dat aan de alge mene vergadering van aandeelhouders, die op 21 Mei a.s. wordt gehouden, zal worden voorgesteld over het jaar 1952 een divi dend van 10 pet in contanten uit te keren (v.j. 12(4 pet, waarvan 10 pet in aan- deien). .Het bericht, dat generaal De Gaulle *'ch uit de leiding van de in 1947 gestichte Lassemblement du Peuple Francais (RPF) ïou terugtrekken, zjjn door een woord voerder van deze partij tegengesproken. Iet blad „Paris Presse" geeft echter de /O'gende toelichting. De generaal zou van mening zijn, dat hi| in het huidige tijds- «owricht zich alleen dient bezig te houden met de grote problemen van de staat en de plaats van Frankrijk in de wereld. Op grond van deze overweging zal hij 1 e. dagelijkse leiding van de RPF over riden aan het partijbestuur en aan het «ureau van de fractie, zulks onder super- isie van zijn broer Pierre, de burgemees- rt„ van Parijs. De algehele leiding van ,RpF blijft echter bij de generaal be ften, aldus „Paris Presse". Pierre de Gaulle had reeds eerder te ennen gegeven, dat hij zich n(et bij de t?m6Pde gemeenteraadsverkiezingen her kiesbaar zal stellen. Voor het einde van dit jaar zal ons land vermoedelijk drie sportvliegveldjes rijker zijn, t.w. Ameland, Haamstede en Seppe. Het hoofdbestuur van de KNVVL heett een commissie ingesteld, welke zou rap porteren over de te nemen maatregelen en richtlijnen zou aanbevelen vuui de te volgen politiek inzake opleidingsmethoden voorziening met vliegend en grondmate- ieel en hiermede verwante problemen. De commissie heeft, zoals bekend is, haar rapport uitgebracht- Het vormt het basis document van diepgaande besprekingen met de ministeriën van Financiën, van Oorlog, van Marine en van Verkeer en Waterstaat. Het ware te wensen, aldus tot slot hel verslag, dat de KNVVL beschikte over middelen om dc beoefening der zo fae- cinerende ballonsport moeeliik te maken voor een grote groep luchtvaartgezinden Er bestaan hiervoor plannen, waarvan de verwezenlijking kortgeleden enig perspec tief heeft gekregen. Het bestuur van de Kon. Ned- Vereniging voor Luchtvaart heeft, aldus blijkt uit het jaarverslag over 1952, grote zorgen wat betreft de terreinen-nood, welke een op bloei van de sport- en zweefvliegerij, in het bijzonder in het Westen des lands, in hoge mate belemmert. De Zuidhollandse sportvliegers, die zich Ypenburg binnen kort practisch zullen zien ontnemen en de zweefvliegers uit die gewesten, die feitelijk alleen nog voet aan de grond hebben op Valkenburg, zijn wel zwaar ge handicapt en het is vurig te hopen, dat de desbetreffende overheidsorganen zich spoedig bereid zullen verklaren de nodige medewerking te verlenen tot de oplossing van deze waarlijk ernstige kwestie. Die oplossing is betrekkelijk eenvoudig en zonder exhorbitante kosten te vinden: men geve de sportvliegers een eigen vlieg- weide in de Zestienhovense polder ten Noorden van Rotterdam en men bezorge de zweefvliegerij een clubcentrum op het Langeveld in de gemeente Noordwijk en een in de Zuid-Westhoek van de „Rand stad Holland", aldus het bestuur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 7