Aanvals-accent bij Duivels Coppens en Mermans samen tegen Terlouw Hockey-dames tegen Schotland de De laatste beslissingen voor hockey-competitie Puistjes D.D.D. Sport-Spatten Wilde voetbal-revolutie in Nice Gemeentebestuur greep hard in RANG RANG vetsnapetMtf. ■t PRINCESS MARINA" Het Mysterie Ook Belgische B-ploeg sterk geformeerd Gewijzigd Oranje-team niet kansloos K.N.V.B. houdt voet bij stuk Appel hielp Reims over dode punt VRIJDAG 17 APRIL 1953 PAGINA 9 Anoul maakte ruzie Iets goed te maken B-keeper vanAnkara Nederland B—België B GEWIJZIGDE STANDEN IN DE 3e EN 4e KLASSEN 4e klas H Ook NederlandBelgië niet op de televisie WIJZIGINGEN IN DE BELGISCHE VOETBAL PLOEGEN Voetbal-moe Reims niet gerust Revolutie in Nice Enquête voor Baratte DE OLYMPUS EN HET AMATEURISME Op jaarvergadering K.N.V.V.L. Belgische HELicoPTèR- VLIEGER WORDT GEHULDIGD OP DE door GUY HAMILTON Algy maakte zich geen illusies: zijn; B.M.R.S. (Van onze Brusselse sport-correspondent) BRUSSEL, Donderdag. De Rode Duivels komen Zondag met twee middenvoors naar Amsterdam! Hik Coppens en Jef Mermans beiden. En dat belooft voor Rinus Terlouw en zijn mannen een zeer zware strijd te worden. In liet algemeen trouwens is de voorhoede van dit Belgische elftal zeer sterk en in België leeft de verwachting dat de strijd tussen deze voorhoede en de Nederlandse ver dediging beslissend zal zijn voor de uitslag van deze 76ste Derby der Lage Landen. Mermans is pas weer hersteld van zijn teenbreuk en heeft verleden week weer voor het eerst in een competitie-wedstrijd van Anderlecht meegespeeld (maar de Brusselaars verloren tóch weer en staan in de strijd om het kampioenschap nu 1 Punt achter op Luik). Bij zijn huidige vorm is zijn wederopstelling in de Belgi sche ploeg beslist een versterking, maar het is niet alleen dèarom dat Anoul aan de kant is gezet. Op de jongste trainingsavond in de Heizei heeft Anoul een enorme ruzie gemaakt met Coppens en Mermans etl is hij uit het veld gelopen, omdat de twee hem in een oefenpartijtje niet in het spel betrokken. Nu is Anoul, die aan de P'°eg van ,je Rode Duivels sedert de oor- °6 grote diensten heeft bewezen, de laat- ste tijd zeer slecht in vorm; in zijn jongste thterlands bleek hij vooral te traag, zodat hij zijn toevlucht nam tot een vooruitge schoven positie en als binnenspeler zich niet om opbouw en verbinding bekom merde, reden waarom een deel van de (Vlaamse) pers de Luikenaar uitmaakte voor „paaltjeszuiger" en „zweetdief". Speelde Anoul op 19 Maart in Barcelona tegen Spanje nog rechtsbinnen (voorna melijk wegens de blessure van Mermans, die echter tóch met een royaal gebaar in de gelegenheid werd gesteld om de reis Paar het Catalaanse land mee te maken), thans is aan de interland-carrière van de Vinnige allround-Waal (internationaal zo- tyel in achter- als voorhoede) wel defini tief een einde gekomen. Coppens en Mermans naast elkaar. En then verwacht, dat de Rode Duivels de zelfde tactiek zullen toepassen als in de k>vember-wedstrijd op Wembley: twee htiddenvoors en 'n teruggetrokken binnen- 'Peler. Tegen de Engelsen (50) sorteerde deze tactiek geen effect, zodat men in de Kerst-wedstrijd te Parijs tegen de Fran- sen (toen Straetmans voor het enige doel punt in de verrassende 01 zege zorgde) en ook in de Jozef dag-wedstrijd tegen sPanje (31) tot de normale tactiek van het magische vierkant terugkeerde. Maar Oranje is geen Engelanden nu men in Coppens en Mermans de ideale puntspe- lers bij elkaar heeft, verwacht men van een dubbele middenvoor wèl het gewenste succes. - De Belgen hebben Zondag iets goed te maken; hun jongste wedstrijdentrits tegen Engeland-Frankrijk-Spanje heeft weinig jubel veroorzaakt en bovendien wil men de armetierige indruk van de povere 2—1 ^ge op Oranje in het jongste October- ^Vffen te Antwerpen uitwissen. In de zeer ?egaafde verbindingsspeler Straetmans °escbikt men over de aangewezen man Voor de rol van zwervende binnenspeler en over de jonge linkerwing van de Brus selse vrienden Straetmans—Janssens is men zeer content, terwijl er op rechts nog altijd geen betere buitenspeler te vinden is dan de oude maar onverminderd uit blinkende Lemberechts. Dat in de midden linie Van der Auwera Wegens een blessure niet kan worden op gesteld, is echter een verzwakking. Z,ijn Vaste vervanger, Bob van Kerckhoven, wil niet meer voor de nationale ploeg in aanmerking komen, zodat men zijn toe vlucht heeft moeten nemen tot de rossige Antwerpse dreumes Stanneke Huysmans, die ongetwijfeld technische kwaliteiten heeft maar speciaal voor het Landen-der- by te klein van stuk is. De middenlinie bestaat verder uit de oude getrouwen Carré en Mees, twee die tegen de Neder landers hun sporen al dubbel en dwars hebben verdiend. De vervanging van de geblesseerde rechtsback Dirickx door de solide Antwerpenaar Dries wordt nauwe lijks als zwakker aangeduid; op links weer de prachtige fullback Van Brandt en in het doel heeft Seghers zich een vaste plaats veroverd. Men heeft in dit Belgische elftal groot vertrouwen. En van de nieuwe voor hoede (alleen Mermans en Lemberechts waren in de Antwerpse wedstrijd ook van de partij) verwacht men spreken der cijfers dan in October: omdat Mer mans en de sluwe Coppens nu samen tegen Terlouw optomen, omdat Lem berechts op rechts altijd nog de helft heter is dan op links en omdat de tegen Frankrijk en Spanje zo goed ingespeel de Brusselse vriendenvleugel Straet mans-Janssens (was Straetmans niet de grote organisator van de 5—0 zege op de Zwaluwen in Gent?) op sterke wijze het jeugd-element vertegenwoordigt dat ook het Belgische voetbal thans hard van node heeft. En ook het Belgische B-elftal voor de wedstrijd in Brugge mag er zijn. De ver dediging met de backs Saeren en Schroeyens (die beiden in Nederland niet onbekend zijn) en met de in Gent tegen de Zwaluwen uitblinkende spil Barré is van internationaal peil. En de Oostende- doelman Gernaey is de man, die voor vijf tig of méér procent het internationale militaire voetbal-toumooi van enkele weken geleden te Ankara voor de Bel gische ploeg won. Het was na de terug keer van de Belgische soldaten op het vliegveld Meisbroek, dat hun leider, kolo nel Wendelen, voor de radio verklaarde, dat Gernaey's prestaties met een uitver kiezing voor de Rode Duivels mochten worden gehonoreerd. De kolonel kreeg zijn zin en er zal straks in Brugge inder daad een prima doelman onder de lat staan. Van de kanthalves Maertens en Dodet speelde de eerste al eerder tegen Neder land als de vaste vervanger van Mees en in de voorhoede herinnert men zich de tweede-klasser Van Gestel als de rechtsbuiten in de 67 wedstrijd van November '51 te Rotterdam toen Schjj- venaar zijn been brak. Middenvoor Wil- lems viel bij het jongste Zwaluw-bezoek van de Zwaluwen aan Gent wel bijzon der op; als de bombardier van zijn voor hoede scoorde hij toen drie van de vijf goals. En deze slagvaardige aanvalslei der wordt nu op links bovendien gese condeerd door een complete clubvleu gel: Van Huffel en Orlans.'beiden even eens van Gantoise. Het is om deze „moot" intact te houden, dat de keuze commissie de linksbenige tweede-klas ser Mathieu Bollen van Waterschei als rechtsbinnen inzette; maar zo speelde hij ook in Gent en ook toen puik! Overigens ligt, in tegenstelling tot de A-ploeg, in deze B-ploeg het accent meer op de verdediging en de middenlinie dan op de aanval. Maar desondanks heeft men ook voor de „parallel"-wedstrijd van Brugge wel vertrouwen. In tegenstelling tot de Nederlanders heeft België al méér (en gunstige) ervaring met wedstrijden van de B-ploeg parallel met die van het officiële nationale elftal der Rode Duivels. En die voorsprong zal wellicht beslissend zijn. Van onze hockey-medewerker Na de heren zullen thans de dames van Nederland en Schotland de strijd aanbinden. Het vorige jaar hebben onze dames in Glasgow het Schotse elftal voor het eerst ontmoet en toen een eervol gelijk spel bevochten, 2—2. De dag daarna is zelfs nog niet-officieel door onze ploeg met 32 gewonnen. Sedertdien blijkt uit de wedstrijden, door de paarse Schotse dames gespeeld, dat ze grote vorderingen gemaakt hebben wat er toe leidde dat zij door het onoverwinnelijke Engelse elftal uitgenodigd werden voor de jaarlijkse grote wedstrijd in Wembley. Die ontmoeting vond de vorige maand plaats en ca 43.000 toeschouwers voor 90 pet vrouwelijke scholieren uit het gehele land zagen een mooie strijd die met 52 door Engeland gewonnen werd, zij het na harder strijd dan de cijfers doen vermoeden. De Schotsen komen vrijwel met dezelfde ploeg, die toen heel sterk speelde. Ons Nederlands elftal is gonnen met een nederlaag dit jaar be- ovan 21 in Antwerpen tegen België op een afschu welijk modderveld waar hockey eigen lijk niet gespeeld kon worden. Die wed strijd kon bezwaarlijk als maatstaf gel den, doch niettemin heeft de dames-elf talcommissie enkele wijzigingen in de ploeg aangebracht, o.a- is mevrouw Blom-Goeting naar achteren gehaald, waar zij met mej. mr Roelofs als partne- rin en de van haar ziekte herstelde mej. Jurrissen een prima achterhoede zal vor men. Helaas heeft zij bij de training 'n spiertje verrekt, waardoor haar uitko men twijfelachtig is geworden. Zij wordt eventueel vervangen door mej. Roemers van Hilversum. In de middenlmie debu teert de Haagse mej. Wolterbeek naast de dames Wijnstroom en Burgersdtjk en vóór bleven alleen de dames Coops en Brouwer gehandhaafd en z"'IeIjL c Tex mes Rouwenhorst, Qjthoff (Van onze hockeymedeiverker) Zaterdagmiddag wordt in Crailo de wedstrijd Be Fair gespeeld en bondag op de Roggewoning Groen Geel—Amsterdamwedstrijden die beslissend zijn voor de degradatie in de Westelijke hoofdafdeling. De stand aan de staart is nu: Amsterdam 1210, Be Fair 139, Groen Geel 139 en Laren 137. Als Groen Geel en Be Fair winnen en dat lijkt hns niet onwaarschijnlijk dan degradeert Laren automatisch en moet Amsterdam degradatie-wedstrijden spelen, aangenomen dat de hoofd- Oedelijken dan de laatste wedstrijd tegen HHIJC in het Wagener-stadion ëveneens verliezen. In Utrecht ontvangt Kampong bezoek ^an Gooi en speelt SCHC tegen HGC. Wint SCHC. dan is zij kampioen, als. Kampong verliest, doch waarschijnlijker i* een zege van Kampong. In het Zuiden moet de wedstrijd HTCC —-Breda beslissen of Breda degradeert of Geel Zwart. Vermoedelijk zal Breda, de oudste Zuidelijke club, wel het kind van de rekening worden. Tenslotte is er nog geen Noordelijke kampioen, doch als Zondag Groningen op het veld te Haren Daring klopt, dan is Meppel titelhouder, wint Daring, dan ^orden de Veendammers favoriet, maar beslissing valt dan nog niet. Te Brussel wordt Zondagmiddag als ^oor-wedstrijd van de landenweds rij 5elgiëSpanje de jaarhjkse wedstnjd elgië B—Nederland B gespeeld. De tsei H11 hebben ditmaal geen risico genome kozen een geroutineerde ploeg, op een 5 aUen oud-internationals- Nederland B is - geren die te doop gehouden worden als semi-internationals. Het kan een aardige en spannende strijd worden met gelijke kansen. geneesmiddel TEGEN huidaandoeningen Advertentie Zuiveren ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden ged ood en de huid geneest debuteren. Mej. Coops verhuist van links naar rechts- Kortom, het is vrijwel een nieüwe aanval. Als deze aan de verwach tingen beantwoordt dan lijkt ons on danks de roep die van dit Schotse elftal uitgaat een succes voor de Neder landse ploeg niet uitgesloten. Door de terugtrekking van Flakkee uit de 3e klas C en van 's-Gravendeel en Strijen uit de 4e klas H, welke terugtrek king als gevolg van de Februari-water- snood onvermijdelijk is geworden, naar wij deze week reeds meldden, hebben de ranglijsten van deze klassen in West ff enige wijzigingen ondergaan. In 3C, waar Flakkee's plaats voor volgend jaar gereserveerd bluft, is de consequentie, dat Overmaas nu een plaats stijgt. In 4H is L. S. V twee plaat sen omhoog gegaan. Zoals gemeld, blijft in deze klassen de degradatie van nr laatst van kracht. Wjj geven hieronder de ranglijsten in hun nieuwe vorm: 3e klas C CVV' 1&—28 Spartaan 20 1704 V. F. C. V. O. C. C. K. C. Moordrecht Slikkerveer Overmaas 15—17 16—16 15—15 14—13 14—13 16—11 Sliedrecht 1210 Mussen Transvalia 15— 9 14— 8 15—24 14—21 12—16 15—14 14—13 15—13 15—13 15—10 14— 7 R. D. M, - Hion Hardinxveld L. S. V. A. S. Hermandad R. C. D. O. S. S. S. S. W. Onder grote belangstelling vonden gis teravond de basketball-steden wedstrijden Rotterdam—Haarlem in gebouw Empo rium plaats. Na spannende strijd won Rotterdam op alle drie fronten, zij het met gering verschil: bij de jeugd met 3623, bij de dames met 2423, bij heren met 3634. de Het is thans, zo werd ons van de zijde der Nederlandse Televisie Stichting mee gedeeld, definitief dat Ook Nederland— België niet op het televisiescherm zal verschijnen. De Voetbalbond heeft afwij- zend beschikt op het verzoek van de Nederlandse Televisie Stichting. Wel wil de bond. als de N-T.S. dit verlangen ge stand doet, een bespreking over deze ma terie met t.y-vertegenwoordigers hou den, echter na de interlandwedstrijd- In televisiekring is men over deze afwijzen de houding van de Voetbalbond teleurge steld. Men had gehoopt nog vóór de in terlandwedstrijd tegen de Belgen con tact op te nemen, waardoor wellicht een modus voor de uitzending gevonden had kunnen worden. In de Belgische B-ploeg, die Zondag 19 April te Brugge tegen Nederland B uit komt, is een wijziging gekomen. Links back Schroyens (Beerschot) is vervangen door Van Ginderen (F. C. Antwerp); aan de reserves is Thellin (Racing Standard) toegevoegd. Ook de Belgische junioren zullen niet in de oorspronkelijke opstelling Zater dagmiddag tegen het Nederlandse jeugd- elftal aantreden. In de plaats van links half Van Herpe (La Gantoise) zal Van Laenen (F.C. Antwerpen) spelen. Bij de reserves zal De Mol de reis naar Roosen daal niet meemaken. Van der Merisch (Eendracht) vervangt hem, terwijl Ver- cauteren (Beerschot) alsnog als reserve is aangewezen- In het Zaterdag-elftal van de K.N.V.B. dat op 18 April a.s. te IJmuiden een oefen wedstrijd speelt tegen Stormvogels, zijn enkele wijzigingen noodzakelijk gebleken. Het doel zal worden verdedigd door Bauw van Quick Boys en de gewonde Schaap van Quick Boys zal als spil vervangen worden door Keur van A.M.V.J. Zes noordelijke le-klassers en enige Groningse en Drentse 2e-klassers zullen op 30 April, 5 Mei en 14 Mei wedstrijden spelen ten bate van de Stichting 194Ó-'45 De le-klassers, die hieraan hun mede werking verlenen, zijn G.V.A.V., Be Quick Heerenveen, Leeuwarden, Frisia en Achil les. Dick van Rijn zal voor Wereldomroep en K.R.O. op Zaterdag 25 April over Hilver sum een reportage verzorgen van de hockeywedstrijd EngelandNederland te Nottingham in Engeland. Het laatste kwartier van de wedstrijd zal worden ver slagen. Deze uitzending begint om 17.30. Een te Brussel gespeelde voetbalwedstrijd tussen de kampioen van Oostenrijk, Austria, en de kampioen van Schotland, Hibernian, eindigde in een 32 overwin ning voor de Oostenrijkers. De rust was met gelijke stand 1—1 ingegaan. Een te Handzane (B.) gehouden wegwed strijd voor professionals- waarbij 123 ren ners aan de start verschenen, is gewon nen door de Belg De Baere. In een tijd van 3 uur 47 min. over de 150 k.m. ging hij als eerste over de eindstreep. Wim van Est (Nederl.) werd tweede, Maelfcrancke derde, Mertens vierde en Buyl (allen Bel gië) vijfde. Piet van As (Ned.) eindigde op de 'zesde plaats. Aan de op Zondag 17 Mei a.s. te Parijs door Stade Francais te houden internatio nale athletiekwedstrijden zal de Hagenaar Theo Saat deelnemen. De V en L.-er komt op de 100 en de 200 meter uit. Voorts zijn nog twee Nederlandse athleten uit genodigd. Wie Saat naar de Franse hoofd stad zullen vergezellen, staat thans echter nog niet vast. In verband met de berichten over twee zesdaagsen die in het eind van April en begin Mei te New York zouden worden gehouden, heeft de National Cycling Union die officieel aangesloten is bij de U.C.I. aan het secretariaat van laatstgenoemd lichaam medegedeeld, dat zij geen toestemming heeft verleend voor te New York of elders te houden zesdaagse wedstrijden. Renners die hieraan deelnemen, stellen zich bloot aan zware straffen. (Van onze Parijse sport-correspondent) PARIJS, April 1953. In Reims vloeit weer champagne. De roodliemden hebben de dalende lijn in hun prestaties eindelijk afgebroken en wel op het meest critieke punt. De wedstrijd tegen no 3 Nimes moest gewonnen worden, wilde Reims zijn kampioensillusieg behouden. In een wekenlange neergang waren die illusies tóch al aanzienlijk afgebrokkeld; en van het kampioenschap, dat weken geleden reeds onafwendbaar scheen, was nog maar bitter weinig zekerheid meer over. Een nederlaag tegen Nimes zou voor Reims de nek slag hebben betekend. Maar Reims won de eerste overwinning sedert 22.... Februari. yra echter niet hoe> Reims won met 2-0. Het eerste doel punt, in de laatste minuut voor de rust, werd door de Nimes-verdediger Golinski in eigen doel geschoten. Het tweede doel punt een kwartier na de hervatting, ont stond uit een strafschop, door Glo'vacki benut. En het was helemaal geen spre kende overwinning. Daar was trainer Batteux zelf ook wel van overtuigd. Hij had zijn ploeg, voetbal-moe zoals elke Franse ploeg aan het eind van het seizoen is, een week rust gegeven; de spelers hadden geen bal aangeraakt en het enige gras dat zij betraden, was dat aan de wallekant van het viswatertje, waar Bat- teux hen met hengel en leefnet de hele week heen had gestuurd. Nochtans speel de Reims niet beter dan in de voorgaan de weken, toen de ene nederlaag zich op het andere gelijke spel stapelde. Maar één was er, die althans de „zin" terug had onze eigen Bram Appel; en men mag die 2 0 zege dan ook wel voor een groot deel op zijn naam schrijven. Het eerste doelpunt ontstond uit een vrije trap nadat de drieste Appel bij een doorbraak met weinig-France elegance was getorpe deerd; Appel nam die vrije trap zelf en via Kopa schoot Golinski toen In eigen doel. En de aan de tweede goal ten grond slag liggende penalty werd veroorzaakt, toen Nimes' keeper, Dakoski. als laatste maar onaanvaardbare redmiddel bij een wéér doorgebroken Appel naar de' „clinch' greep; Appel mocht die strafschop niet zelf nemen, maar Glovacki bleek het kunstje ook te verstaan. Nimes werd dus uitgeschakeld. En Reims behield zijn 3 punten voorsprong op Bordeaux, dat met één doelpunt van De Harder een 41 zege op Nancy be haalde. Al verklaren de Bordelezen zélf, verder nog slechts naar de eervolle twee de plaats in de eindstand te streven, Reims is er toch nog allesbehalve gerust op. De rest telt, met nog maar 5 wedstrij den te spelen, niet meer mee; de achter stand van Nimes en het opvallend con stante Sochaux op de derde plaats, be draagt 6 punten. Revolutie in de staart, waar het degra datie-gevaar steeds dreigender wordt. Re volutie in de tweelingstad Roubaix-Tour- coing, waar men de enige weken verguis de doelman-trainer-aanvoerder Julien Darui ten einde raad terug haalde; ver geefs. want C.O.R.T. (zoals de officiële naam is van wat in de wandeling kort weg Roubaix wordt genoemd) verloor met 21 van Lille. De drie andere laagst geplaatste verloren ook Montpellier van Sochaux met 3—2, Nice van Metz met 2—0, Rennes van Stade Francais met 2—0. En met dit viertal nederlagen is de strijd tegen de degradatie, die de week daarvóór nog open scheen na een serie wilde kat- in-'t-nauw-sprongen, wel gelocaliseerd, te meer daar Le Havre en Saint Etienne weer een extra veiligheidspuntje verover den met 1—0 tegen Lens resp. 2—2 tegen Sète; en vooral de opgang van Saint Etienne. onder de bezielende ijver van Keesje Rijvers, is markant. Revolutie in Nice. De tactiek van het „Vreemdelingenlegioen" heeft zich wel gewroken. De Adelaarsjongens, in 't vo rige jaar kampioen èn beker-winnaar, staan nu aan de gapende afgrond naar de tweede klasse. Het gemeentebestuur van Nice (zoals wjj al eens eerder beschreven valt de club onder de door de gemeente geregelde publieke vermakelijkheden en is zij via de secretarie-afdeling financiën verantwoording schuldig aan de burge meester; de gemeente heeft er ook méér dan een half millioen aan belastinggeld in zittenheeft verleden week het complete bestuur afgezet en de jurist Cotta als beheerder aangewezen. En bij de bonzen, die stuk voor stuk van hun zetels tuimelden, was ook trainer Zatelli, de enige die aan de vreemde handels transacties op de spelersmarkt geen schuld had. Zijn voorlopige opvolger startte ook met een nederlaagEn om de Franse voetbalwereld nu aan nóg een spectacu laire „revolutie" te helpen, is het alleen nodig, dat Racing Paris, door de 3—0 ne derlaag tegen Marseille altijd nog in de buurt van de bedreigde hoek,, ook nog een eindje zakt. Met zit er in de hoofd stad al een beetje op te wachten, op die revolutie althans. Blinken Appel en De Harder nog steeds iedere week uit, de rest van de Neder landers doet gewoon zijn „plicht". De enige, die verder nog opvalt, is Jan van Geen bij de tweede-klasser Nantes, die elke week een of twee doelpunten scoort In het schutters-klassement van de twee de divisie staat Van Geen met 20 treffers op een uitstekende derde plaats, achter de geboren Pool Sboralski van Valen- clenes en de Zweed Mellberg van Tou louse met 22 goals. In het klassement van de eerste klasse is Bram Appel met 23 doelpunten van een onbedreigde tweede plaats verzekerd, maar de Marseillaanse Zweed Andersson, met zijn productiecij fer van 32, kan hij niet meer inhalen. Overigens behoren bij die „rest" van elke week trouwe Nederlanders niet Brandes en Schaap, die na enige weken bij Montpellier resp. Racing Paris weer van het vaste plan zijn verdwenen, ter wijl Van Lent en Hofman bij Lens resp Alès ook nog maar weinig gezien worden en Röhrig van Roubaix nauwelijks meer bestaat. En dat ook in Frankrijk het publiek het niet altijd eens is met de keuze-commis sie, blijkt uit een doorhet officieel orgaan van de Franse voetbalbond gehou den enquête over de vraag, wie op het ogenblik de populairste Franse voetballer is. Als winnaar kwam uit de bus Jean Baratte, de zwaargewicht en aanvoerder van Lille, die onlangs uit het Franse na tionale elftal was gezet. Hij won het daar mee van Roger Marche (Reims) nr 2, René Vignal (Racing Paris) 3, Antoine Bonifaci (Nice) 4 en nóg een stuk of wat interna tionaals. Tenslotte de beker. Lille ontnam Nice met 4—2 dat kleinood en daarmee de laatste illusie op althans nog 'enige roem; in zijn halve finale komt Lille nu tegen Saint Etienne, dat met 1—0 van Sète won. JULIEN DARUI, in opperste nood teruggeroepen Het was voor het eerst na de oorlog, dat alle vier kwart-finales ineens werden be slist in de andere halve finale komen de tweede-klasser Troyes (die Stade Fran cais, Parijs' hope. met 3—0 gevoelig af strafte) en Nancy dat Grenoble met 2—0 klopte. En er is maar één ploeg favoriet Lille, de ploeg van Cor van der Hart. die hier de Nederlandse voetbal-eer hoog houdt zoals Appel in Reims en De Harder en De Kubber in Bordeaux dat doen in de laatste strijd om de competitie-titel. Op de vergadering van het bestuur van het I O. C. te Mexico City. aan de voor avond van het congres, is de amateur- kwestie ter sprake gekomen. Door enkele sprekers werd gewezen op het feit, dat verschillende landen geen ploegen aan het Olympisch voet- baltomoof te Helsinki hebben laten deel nemen, aangezien hun spelers niet aan de amateursbepalingen voldeden; andere landen waren echter wel vertegenwoor digd, terwijl de spelers, die voor deze landen uitkwamen, algemeen als profes sionals werden beschouwd. Tot een definitieve uitspr-tak is het in deze kwestie niet gekomen. Enkele spre kers waren van mening, dat hier de é'ifa regelend en controlerend dient op te treden en dat het voldoende moet zijn. wanneer de internationale federatie de nationale Olympische comités verzoekt, streng op de amateurstatus van de sport lieden toe te zien. Na afloop van de bestuursvergadering verklaarde de president van het I.O.C Avery Brundage, dat indien besloten werd, dat de Spelen in 1956 niet te Mel bourne zullen worden gehouden, tijdens dit congres geen plaatsvervanger zal worden aangewezen, aangezien enkele Amerikaanse steden, die zich voor de eventuele organisatie hebben gemeld, niet vertegenwoordigd zijn. ZATERDAG 18 APRIL HILVERSUM 1 (402 M.). 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30—12.33 Land- en tuinb - meded.). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. 13.20 Lunchconc. 13.50 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateurprogr 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.55 Gram. 16.00 Promenade-ork. 1S.30 De schoon heid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gevar. muz. 18.15 Journ. week- overz. 18.25 Orgel. 18.40 Caus. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.20 Parlementsoverz. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 „Lichtbaken 20.55 Gram. 21.00 Gevar. progr. 21.50 Actual. 22.00 Amusementsmuz. 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nws. 23.15 Nws in Espe ranto, 23.22—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.). 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19 30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gymh. 7.30 Gram. o.OO Nws. 8.18 Gram. 8.40 Idem. 8.55 Voor de huisvrouw. 9 00 Gram. 10.00 Caus. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de arbeiders. 11.35 Bas-bariton en piano. 12.00 Gram. 12.30 Land en tulnb.meded. 12.33 Dansmuz. 13.00 Nws 13.20 Accordeonork. 13.50 Weekjourn. 14.15 Dansmuz. 14.45 Boekbespr. 15.00 Harmome- nrk 15 30 Caus 15.45 Gram. 16.15 Sport. 16.30 Kamerork en sol 17.15 Voor de jeugd. 18.00 eën combinatie van enkele ouderen Couvret) en verschillende jon- de^v- ^aarlÜkse algemene vergadering van v Koninklijke Nederlandse Vereniging des luchtvaart zal Zaterdag, 25 April a.s. VI- hhddags worden gehouden in 't zweef- va„ centrum Teriet. Het hoofdbestuur an de K.N.V.V.L. heeft besloten in de •,Soon van de Belgische helicoptèi-vlio- N.. Gérard Tréméri alle buitenlanv.:«: w 'ooptèrel-vliegers te eren, die bij de Tra r?nood te hulp zijn gesneld. De heei eméri zal met een der Bell-hefschruef- jj. e®tuigen van de Belgische Luchtvaur.,- Pj Otschappij „Sabena", naar Teriet ko rf1 32) Meer niet. Hoe kon de anders toch zo voorzichtige juffrouw Spencer er toe ko men, vroeg Mortlake zich af, hem een der gelijke waarschuwing als het ware bloot toe te sturen? Hij twijfelde er niet aan, of Petrakoff had de boodschap gelezen, vóór hij haar op tafel deponeerde. Daartoe stelde de man te groot belang in zijn doen en laten; Algy was het gebeurde met de revolver nog niet vergeten. Aan boord van een schip kunnen zich rare dineen afspelen, zei hij achteloos. I Heel rare, gaf Petrakoff met een flauwe glimlach toe. De Rus leek Mortlake op dat moment een grote, luie kater, die behaaglijk in t zonnetje lag te spinnen. Een kater, die nu nog de nagels ingetrokken hield, wiens ge snor van een tevreden stemming getuigde maar die daarom toch niet minder ge vaarlijk bleef. Een gevoel van hulpeloosheid beving Mortlake. De sfeer van geheimzinnigheid, ..3arin hij gehuld was, begon langzamer- l—..d op zijn zenuwen te werken. Gevaren -..aigden hem en hij wist niet, van Ve .i-o kant zij komen zouden, noch van welke aard zij waren. Aan het lijstje van verdachte personen was nu weer Agatha Blackett toegevoegd Algy martelde zijn hersenen af met de vraag, welke rol zij vervulde. Het kon niet anders, of in de mysterieuze gebeurtenissen, die zich aan boord van de Princess Marina afspeelden, was zij van zeer nabij betrokken. Mort lake had er geen enkel bewijs voor toch stond het onomstotelijk voor hem vast. Geen ogenjplik echter veronderstelde hij, dat zij de moord op Gertrude Dewar had gepleegd. Dat zij er evenwel meer van wist, naar alle waarschijnlijijkheid zelfs de dader zou kunnen aanwijzen, was voor Algy zo zeker als tweemaal twee vier. Van juffrouw Blackett dwaalden zijn gedachten naar juffrouw Spencer. Voor de tweede keer had zij hem nu gewaar schuwd. Hij voelde zich geprikkeld. Wan neer zij van zoveel dingen, die hem be troffen, op de hoogte was, waarom voor de drommel hield zij zich dan zo angst vallig schuil? Overdag te midden van zijn medepas sagiers, wist Mortlake zich veilig. Zodra echter de duisternis ingevallen was, kon het gevaar hem bespringen. Hij had er de vorige avond reeds een voorproefje van gehad. ,,Ze loeren op u". Onwille keurig herhaalde hij juffrouw Spencer's waarschuwing. Ze vager kon het niet! En waar? In de hut? Met iemand als Petrakoff, voor het minst een handlan ger van de onbekende vijanden? Vra gen, vragen, vragen! Nog vier dagen zou hi) in die martelende onzekerheid moe ten leven! Vier dagen, waarin de dood onafgebroken op hem loerde! positie was, op zijn zachtst uitgedrukt, in hoge mate onbehaaglijk. Aan de ene kant werd hij verdacht van moord, aan de andere kant er mee bedreigd. Pas sief blijven zou het gevaar slechts kun nen vergroten. En toen nam Mortlake zijn besluit. Hij was tot nog toe in zaken geweest van dit ogenblik af zou hu een detective zijn. XI De avond begon te vallen. Kapitein Thraves kon nu wel antwoord hebben op zijn tweede radiogram en Algy besloot eens te gaan informeren. De comman dant stond in de ingang van zijn hut, niet de minste notitie nemend van Mort lake, die familiaar op hem toestapte, een glimlach op de lippcu. Het vooruit zicht, dat de bordjes verhangen waren en hij nu tot de actie zou overgaan, had zün stemming aanmerkelijk verbeterd. Iets gehoord op uw tweede radio- gram, kapitein? Nog niet. Heel vreemd. De kapi tein zei het op een toon, alsof hij het recht had, Mortlake voor het uitbleven van het bericht verantwoordelijk te stel len. Troost u, kapitein. Ik heb geen kans, om van het schip af te korneh, herinner de Algy de gezagvoerder poeslief. Tot we in New York zijn, hebt u me onder uw hoede: dat moet een hele geruststelling voor u zijn. Apropos is u bijgeval de reden bekend, waarom juffrouw Blac kett gisteravond zo laat haar hut op- zocht -r- jawel. Alleen zie ik niet in, wat u daarmee te maken hebt, mijnheer Mort- Niet? Nu, ik dan wel. Het ligt er zelfs dik boven op. zou ik zo zeggen. Ik sta onder verdenking, kapitein, en het is niet meer dan natuurlijk, dat ik me daarvan tracht te zuiveren en ik ben heel benieuwd naar uw antwoord. De gezagvoerder gaf door een scherp keelschrapen van zijn ontstemming DIUK- UggggAls u dan zoveel belang er in stelt, mag u weten, dat zjj de av0"° doorgebracht heeft in h e t ge ze I se h a P v a zekere mijnheer Reeves. Ik heb henr naar gevraagd en hij bevestigde de klaringen van juffrouw Blackett van A tot Z ^Kan het uw goedkeuring wegdra- S°Algy glimlachte innemend. -Volkomen. Ik ga du-eet uitlassen, wat voor iemand die meneer c)aude Ree ves is. Sinds vanmorgen ben ik m jut frouw Blackett erg veel belang gaan stellen Ik doe het met minder in allen, die zich in haar vriendschap mogen ver heugen. Hn verliet de kapitein. Wéér moest een naam toegevoegd worden aan de lust van verdachten, thans die van de heer Clau de Rêeves Merkwaardig, piekerde Algy, dat die sinjeur blijkbaar ook al op zeer goede voet met de jongedame staat, pre cies als Vaughan Reilly. Dan zouden die twee elkaar óók wel kennen. Mortlake stapte het sloependek op. zijn ogen terdege de kost gevend. De eer sten die hij in het vizier kreeg, waren zowaar juffrouw Blackett en Vaughan Reilly juist de twee, met wie zijn ge dachten zich onafgebroken bezig hiel den ZÓ hadden hun dekstoelen naar een donker plekje getrokken en praatten op gedempte toon. Mortlake ontweek in een brede boog het genoeglijke tête-futête en keek daarbij de andere kant uit. Het was nergens voor nodig, te laten merken, dat hij hen gezien had. Het versterkte hem intussen niet weinig in zijn overtui ging. dat de bekoorlijke Agatha had ge tracht, hem bij de neus te nemen, toen zü voorgaf, de secretaris van professor Conway niet te kennen; alles wees er nu op, dat zij zelfs op vertrouwelijke voet met hem stond. Algy liep door tot achteraan bij de davits. Hij had gevolg gegeven aan een onverklaarbare aan drang, dezelfde plek te kiezen, waar de vorige avond een aanslag op zijn leven gepleegd werd. Maar nu was hij voor zichtiger. Hü leunde met de rug tegen de reling; niemand zou hem onopge merkt kunnen naderen. Algy rookte sigaret na sigaret. Lang zamerhand hadden de weinige passagiers zich van het sloependek teruggetrok ken; de avond was kil. Uit de grote salon klonk gedempt muziek op; het dansen had een aanvang genomen. Hij grinnikte zachtjes de mooie Agatha zou vergeefs naar hem uitzien! Mis schien had Reilly zo juist wel het lesje met haar gerepeteerd, dat zij tegen zo'n broekje als Mortlake moest opzeggen! Het zou niet lukken! (wordt vervolgd Nws. 18.15 VARA-varia. 18.20 Dansmuz. 18.45 Orgel. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Caus. 19.40 Caus. 19.55 Caus. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr 22.00 Social, comm. 22.15 Lichte muz. 22.40 „Onder de pannen". 23.00 Nws. 23.15— 24.00 Verzoekprogr. Engeland. BBC Home Service, 330 M. 12.00 Gram.; 4:2 55 Gevar. progr.; 13.55 Weerber.14.00 NWs.; 14.10 Hoorap.14.40 Gram; 15.00 Arbeidersankesten; 15.30 Dans- unk.: 16.00 BBC Northern Orchestra, 17.00 Hoorsjelen; 18.00 Voor de kiinderen; 18.0» Weerber.; 19.00 Nws.; 19.15 Sport; 19.30 Gevar muz.; 20-la Interviews; 20.40 Parlements overz.; 21.00 Gevar. progr.; 22.00 Nws.; 22.15 Hoorap.; 23.46 Avondgebeden 24.00—0.03 Nws. Engeland. BBC Light Progr. 1500 en 247 M. 1200 BBC Welsh Orchestra en solist; 13.00 Parlementsoverz.; 13.45 Dansmuz.; 13.55 Siportpraatje14.15 Gevar. muz.; 14.45 Voor de kleuters; 16.00 Variété Ork. en solisten; 15.45 Verzoekprogr.; 16.05 Sport; 16.20 Mil. ork.; 16.45 Sport; 17.45 Idem: 18.05 Orgelsp.; 18.30 Sportberichten; 19.00 Gram.; 19.45 Caus: 20.00 Nws. en radiojourn.; 20.25 Sport; 20.30 Hoorap.21.30 Concertork.: 23.00 Nws.; 23.15 Dansmuz.; 24.00 Gram.; 0.56^1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 M. 1200 Aiwusem.-muz.; 13.00 Nws.; 13.20 Gevar. muz.; 14.00 Lichte muz.; 15.00 Oo9t-Duitse volskmuz.16.00 Gevar. progr.; 18.00 Gram.; 19.00 Nvvs.1930 Mapinenkeoor 2000 Gevar. progr.; 21.45 Nws.; 22.10 Sympihcmie-ork.; 22.40 Dansmuz.; 23.30 Littera;r-muz. prog.24.00 Nws.; 0.15 Dansmuz.; 1.00 Jazzmuz.; 2.15 Muz. tot morgen vroeg, Frankrijk. Nationaal Programma. 347 M.. 12.00 Gram.; 12.30 Orkesteonc.13.00 Nws.; 14.05 Nws.: 14.17 Symphonie-ork.; 15.40 Gevar progr. 16.35 Klass. muz.; 17.55 Gram.: 18.10 Gram; .18.30 Amerllk. uitz.; 19.01 K'lass. muz.; 20.02 Lichte muz.; 20.30 Hoorsp. met muz.; 22.00 Pianorecital; 22.45 Gram.; 23.25 Idem; 23.4524.00 Nws. Brussel. 324 en 484 M. 324 M. 111.45 Klass. muz.; 18.50 Gram.; (Om 12:55 Koersen); 13.00 Nws.; 13.1S Vlaamse muz.; 14.00 Muzi'Okkron.15.00 Symchonie-ork., koren en solisten; 15.40 Engelse !es; 16.00 Symphonie-ork.koren en solisten (vervolg) 17.00 Nws.; 17 10 en 17.30 Gram.; 17.45 Accor- deonmuz..; 18.00 Gram.; 18.15 Accordeon- muz.18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws. en persoverz.: 19.40 Gram.: 19.45 Cabaret; 24.00 Gram.; 21.45 Moderne tijden; 22.00 Nws.; 22.15 azzmuz.28.45 Gram.; 23.00 Nws.; 23.05—84.00 Gram. 481 M. 12 10 Omroepor.; 13.00 Nws.; 13.10 Verzoek progr.; 14.05 Klass. verzoekprogr.; 15.00 Gram.; 16.30 Lichte muz: 17.00 Nws.: 17.15 Lichte muz.. 1030 Aecordeonsp.19.40 Gram.; 19.45 Nws.; 20.00 Gevar muz.: 20.30 Chansons; 21.00 Gram.; 22.00 Nws.; 22.10 Jazzmuz.; 22.50 Nws.; 23 00 Dansmuz.; 22.55 Gram. Engeland. BBC European Service. Uitzendingen voor Nederland. 17.00'17.45 Engelse les voor beginnelingen. Deel 6. (Op 224. 49. 42 en 91 M.) 28.00—88.30 Nws. Spiegel van de week. Sportjoum. (Op 224, 49 en 48 M.) RadioprogTHrnjTiia B M. R. S. Uitzending vanuit En?. Trams it Caimp. Hoek van Hol land. Golflengte "U M VRIJDAG, 17 APRRIL. 22.00 uut: Vei7'jckpilaten. 24.00 umr SHuiiting.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 9