weinig UitR usland vooralsnog maar critiek a Heen Onderzeeboot Walrus in Rotterdam Belgische uitvoer stagneert Veertigduizend Nederlanders willen nationaliteit terug Minister Donker herschreef het De Kruisweg van Servaes wetsontwerp van zijn voorganger 1 zZTtssfzri. "sssx Klinkende liefde WAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Er komt licht voor 40.000 getekenden van Min. Donker EISENHOWER'S VREDESPLAN Aankomst van Pauselijk Legaat A Straaljagersbasis bij Venray Ramoen fonds: 106,4 millioen Strijd om een school in Dinxperlo „Bomaanslag was imitatie-rijksdagbrand" Financiële toestand eist grotere waakzaamheid SLECHTS EEN BEGIN Na dienstneming in Duitse weermacht Tweede Kanier had toch nog enkele bezwaren Met vrouw en kinderen: 70.000 Z' 'or(la«r 1053 V WEERBERICHT Belangstelling te Moskou - „Honderd jaar Kromstaf' Kard. De Jong woont liturgische ontvangst bij Naar het K.N.P. verneemt zal Z. Em. Johannes kardinaal de Jong tijdens de eeuwfeestviering van het herstel der hiërarchie aanwezig zijn bij de liturgische ontvangst van de Pauselijke .Legaat, Z.Em. kardinaal Van Roey, op Zaterdagavond 16 Mei in de kathedrale kerk van Utrecht. Niet zo enthousiast Analyst Vlieger ging niet op Mr Steen berglie President-curator Kath. Econ. Hogeschool Amendementen O 1 De weerverwaehtlng van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veel bewolking maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind, krimpend naar iSoord-West of West. Vannacht plaatselijk mist en hier en daar lichte nachtvorst. Lagere temperaturen. Zondag 19 April: Zon op 5.35 uur, onder 19.44 uur. Maan op 9.06 uur, onder 1.53 uur. Maandag 20 April: Zon op 5.33 uur, onder 19.46 uur. Maan op 10.18 uur, onder 2.28 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Veel enthousiasme maar illusies in het Westen Zoals te verwachten was, heeft de grote rede van president Eisenhower, Waarin deze de nieuwe Sovjetrussische regering aangaf hoe zij met daden de oprechtheid van het sedert de dood van Stalin gelanceerde „vredes offensief" zou kunnen bewijzen, in de gehele wereld de gemoederen bezig gehouden. Uit de Westelijke landen werden bijna uitsluitend blijken van instemming ontvangen, voorzover de reacties tenminste niet afkomstig Waren van communistische zijde. De voorstellen van president Eisenhower borden door de Westelijke politici algemeen beschouwd als een constructief Plan om te pogen vrede en welvaart in de wereld te vestigen. Maar, zo vraagt men zich af, wat bereiken we er mee als de Russische leiders er zich niet in alle oprechtheid achter scharen? Men heeft over bet algemeen niet de illusie, dat Malenkof en de zijnen zulks zullen doen en de eerste reacties uit Moskou hebben weinig reden gegeven tot hoopvoller ver wachtingen. Het officiële Sovjetrussische persbureau Tass heeft zich aanvankelijk bepaald tot het uitbrengen van critiek op het plan, voor namelijk omdat de president de houding van het Westen jegens de positie van communistisch-China niet ter sprake heeft gebracht. Merkwaardigerwijs oefenden ook de Chinese nationalisten op Formosa critiek uit op Eisenhower's toespraak en wel om tol de president de positie vannatio- nalistisch-China niet had aangeroerd! Overigens stemde men ook te Taipeh in Jhet de voorwaarden, die Eisenhower aan ^Usland heeft gesteld. In Amerika heeft zelden een redevoe- Dng de politici zowel als de „gewone hian" zo intens bezig gehouden. Over het algemeen onderschreef men in de wandel gangen van het congres de woorden van Jje president ten volle. Een uitzondering "ierop vormde de democratische senator Green, lid van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, die zeide: >.Het is een tactische dwaling, de voor waarden aan te geven waarop wij vrede Willen sluiten. Dit is altijd iets, dat con troverses oproept". De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Foster Dulles, heeft gis teren in de commissie, waarvan senator Green lid is, gezegd, dat het Westen voort zou moeten gaan met zich te ver sterken, als Rusland niet spoedig offi cieel reageert op Eisenhower's vredes plan. Dulles verwachtte, dat in dat geval het te stellen doel voor 1953 voor de strijdmacht van het Atlantisch pact „waarschijnlijk aanmerkelijk hoger" zou komen te liggen dan dat van 1952, dat 50 legerdivisies, ongeveer 4000 vliegtui gen en 1600 schepen inhield. (Volgens de NATO-autoriteiten zijn deze aantallen ,,in bpofdzaak" bereikt). Verd€' zeide Dulles, dat alle Ameri kaans* diplomatieke vertegenwoordigers in het buitenland opdracht hebben gekre gen aan de minister van buitenlandse za ken van het land hunner standplaats een afschrift van Eisenhower's opzienbarende zede te overhandigen. AI heeft het Kremlin nog niet officieel gereageerd op Eisenhower's aanbod, ter wijl zijn spreekbuis, het persbureau Tass, alleen maar voorlopige critiek heeft uit gebracht, toch menen westerse politieke waarnemers te Moskou op te merken, dat de Russen althans grote belangstelling voor het Amerikaanse plan hebben. De Moskouse bladen hebben gisteren een samenvatting van de rede gepubli ceerd en de plaats, die ervoor werd inge ruimd, benevens de aandacht, die er ken nelijk aan was besteed, achtte men niet ontmoedigend. De redacties gaven nog geen commentaren op de redevoering. In Britse regeringskringen heeft men de Amerikaanse plannen van harte toege juicht. Premier Churchill verklaarde in een rede te Glasgow, dat hij zich zonder enige reserve achter Eisenhower's voor stellen schaarde. De premier noemde de rede „een veel omvattende en schitterende uiteenzetting van onze positie". Hij vervolgde: „Presi dent Eisenhower heeft de gehele reeks van practische kwesties, die de wereld verdeeld houden, onder woorden ge bracht". Over het Russische „vredesoffensief" zeide Churchill: „Wij kunnen niet bevroe den wat de Sovjetrussische heersers van plan zijn, maar wij mogen in geen enkel opzicht de hoop opgeven of ook maar een geringste teken van vriendschap, afkom stig van het andere kamp, afwijzen". In het Joego-Slavië van Tito werd de rede ontvangen als „een positief Ameri kaans initiatief om te komen tot beëindi ging van de koude oorlog". Het semi- officiële persbureau Joegopress bejubelde Eisenhower's verzekering, dat de Ver. Staten tegen inmenging in de binnen landse aangelegenheden van andere naties zijn. Vooral was het persbureau getroffen door Eisenhower's pleidooi voor één internationale gemeenschap, die vrede en voorspoed kent. „Dit staat in gunstige tegenstelling tot de Sovjetrussische op vatting van het in-vrede-naast-elkaar- leven, hetgeen dus een bestendiging van de huidige verdeeldheid in twee kampen betekent". De Nederlandse min:ster zonder porte feuille, mr J. M. A. H. LulIS, heeft namens cie regering zyn instemming betuigd met de rede van president Eisen de visie op de tegenwoordige wereld situatie, die in de rede van de president zo welsprekend is uitgedrukt". Sinds enkele jaren bestaat bij vele ouders in Dinxperlo de wens. van een eigen R.K. school. Deze wens is voortge komen uit de omstandigheid dat hun kin deren zijn aangewezen op de R.K. school te Breedenbroek in de gemeente Gendrin- gen, een afstand welke het voor de leer lingen onmogelijk maakt tussen de mid daguren naar huis te gaan. Bij de grenscorrecties kreeg Dinxperlo in Süderwiek de beschikking over een lo kaal, waarin het inmiddels gestichte Ka tholieke schoolbestuur een eigen katho lieke school wenste te beginnen. Er werd gestart met een klas voor de kleintjes, waarvoor een onderwijzeres werd aange steld, die zich dra in de algehele waarde ring mocht verheugen. Het nieuwe school bestuur zette zijn actie voort, hetgeen door het R.K. schoolbestuur van Breeden broek maar kwalijk kon worden geappre cieerd. Ook dit laatste is begrijpelijk, om dat de nieuwe school in Dinxperlo het leerlingental van de school in Breeden broek deed teruglopen. Het gevolg van een en ander was, dat de strijd tussen de twee plaatsen in he vigheid is toegenomen. Deze strijd culmi neerde bij de opening van de inmiddels verleden jaar gereed gekomen nieuwe R.K. school te Dinxperlo. Na conferenties trad tenslotte het bestuur van de nieuwe school te Dinxperlo af en de nieuwe on derwijsinstelling werd overgedragen aan het R.K. schoolbestuur, dat hoofdzakelijk in Breedenbroek zetelt. Daarop kwam de kwestie aan de orde of de onderwijzeres als vaste leerkracht aan de nieuwe school zou worden be noemd. Dit overeenkomstig de wens van de ouders te Dinxperlo. Toen het school bestuur van de parochies Breedenbroek— Dinxperlo hiertoe geen geneigdheid toon de zag men een massale uittocht uit deze school van ongeveer 90 kinderen, die on derdak zochten in de openbare school Een klein gedeelte bleef onder leiding van de omstreden onderwijzeres het onderwijs volgen in het oude lokaal in voormalig Süderwiek. Onder de belofte, dat haar t.z.t. wel enige garanties gegeven zouden worden werd zij tijdelijk aan de nieuwe school te Dinxperlo benoemd, waarop de leerlingen in de nieuwe school terug keerden. Nu echter haar vaste aanstelling uitblijft, hebben de R.K. ouders van Dinxperlo de strijd weer opgevat en hun Veertien radicale afgevaardigden heb ben gisteren In het Argentijnse parlement president Peron beschuldigd van het In elkaar zetten van „een armzalige imitatie van de rijksdagbrand". Zjj doelden op de bomaanslag van j.l. Woensdag. De afgevaardigden achten de president verantwoordelijk voor het feit. dat de re gering niet in staat ig <je ernstige proble men van het land op te lossen. „De be doeling van de zogenaamde aanslag is kennelijk, de aandacht van het volk af te leiden van de morele crisis en de econo mische ineenstorting", aldus de afgevaar digden. De politie heeft de arrestatie gemeld van vier personen, wegens het bezigen van „beledigende taal" in het openbaar Twee honderd personen zijn gearresteerd „in verband met het onderzoek naar de bom-ontploffingen". Hr ms Walrus, die Nederland in bruik leen heeft gekregen van de Verenigde Staten, is Vrydagmiddag in ons land aangekomen. Prins Bernhard, die onder vele Nederlandse en Amerikaanse auto riteiten aanwezig uas bij aankomst in de Waalhaven te Rotterdam, komt uit de onderseeer na haar te hebben be zichtigd. hower. De Nederlandse regering", aldus j kinderen uit protest een paar dagen uit de minister: „is het volledig eens met I de school thuis gehouden Terwijl de Marinierskapel het Wilhel-1 mus speelde, gleed gistermiddag de door I de Koninklijke Marine van de Ameri-1 kaanse Marine in bruikleen ontvangen onderzeeboot „Walrus" (ex „Icefish"), langszij een steiger van de onderzeedienst aan de Waalhaven te Rotterdam. Een aantal autoriteiten en genodigden, o.w. Prins Bernhard, die gekleed was in admiraalsuniform, ir C. staf, minister van Maiine, de Amerikaanse ambassadeur in ons land, Selden Chapin, „Major-General" Alfred H. Noble U.S.M.C., hoofd van de Militaire Advies Groep, de bevelhebber der zeestrijdkrachten, vice-admiraal A de Booy, commandant 'Zt .ipacht Neder land, schout-bij-nacht F. T. Burghard, de commandant van het korps mariniers, ge- neraal-majoor P. J. van Gijn, de comman dant van de onderzeedienst, kapitein tei zee O. de Booy en de burgemeester van Rotterdam, mr G. E. van Walsum, was ter begroeting aanwezig. Minister Staf hield na de begroeting 'n toespraak. Op 21 Februari is de „Walrus" door de Amerikaanse marine aan de Nederlandse overgedragen in Groton Connecticut. Ka pitein ter zee V. L. Vitucci, gaf toen het commando over aan de Nederlandse lui tenant ter zee der eerste klasse C. E. Woldering. Een tweede onderzeeboot, de „Zee leeuw" (oftewel de „Hawkbill", zoals zij in de V. S. heet), zal over enigè tijd even eens aan Nederland worden overgedragen. Beide oorlogsbodems zijn op een tijdelijke basis ter beschikking gesteld. In een te Antwerpen gehouden rede, heeft de Belgische eerste minister, Jan van Houtte, verklaard, dat sedert einde 1952 de algemene tendens in de Bel gische industrie aarzelend, zwak en zelfs terneergedrukt is. De vermindering van de buitenlandse bestellingen in een aan tal industriële sectoren is zeer opval lend, zo zeide hij, en vooral bij de uit voer zijn duidelijk symptomen van een economische stagnatie waar te nemen. De handelsbalans staat sedert Augus tus van verleden jaar met een nadelig saldo en de economische toestand wordt „De rede van president Eisenhower is slechts de inleidingsfase geweest van een algeheel vredesoffensief", aldus heeft gisteren een woordvoer der van het Witte Huis, die niet bilde dat zijn naam werd genoemd, Verklaard. ,.De Amerikaanse regering", zo zeide hij: „is reeds met alle haar ten dienste staande middelen een aclie begonnen om de Sovjet-Unie er toe ie bewegen, lenen aai plan". Volgens deze woordvoerder was het denkbeeld van dit Amerikaanse „vredes offensief" besproken met de republikein- Se leiders in het Congres, terwijl het Plan ook aan de regeringen van Groot- Brittannië en Frankrijk is voorgelegd, die er ..in algemene termen" haar goed- ittring aan hebben gehecht. haar medewerking te ver- i een doeltreffend vredes- Naar aanleiding van een gerucht als ?ou de congregatie van het H. Officie aan *PSr W. Mutsaerts. bisschop van Den Bosch °Pdracht hebben gegeven de kruiswegsta ties van Albert Servaes uit de gang van "'et Trappistenklooster te Tilburg te doen verwijderen hebben wij ons mei de pa ters Trappisten verstaan. ri Bet blijkt dat van een dergelijke op wacht geen sprake is. Wel heeft Rome. v.la de internuntius, van haar verwonde- 'n8 doen blijken dat de kruiswegstaties an de Vlaming, na de veroordeling in VGRAVENHAGE, 17 April 1953. MINISTER Donker is een voortvarend man Sinds hij is opgetreden aan het departement van Justitie heeft hij al enigè malen metterdaad bewezen, dat hij bij netelige zaken niet het systeem toepast van de bovenste Iade van zijn schrijfbureau om de oplossing van het probleem in kwestie over te alles oplossende tijd. Dat was ai heel spoedig na zijn op- treden alA minister het geval met de zaak-Lages. Hij wist, dat dit opschudding en rumoer zou veroorzaken, maar daarvoor deinsde hij niet terug, de zaak moest worden opgelost en hij kwam met een oplossing. Zo was het nu met de kwestie betreffende de veertigduizend staatlozen, die hun Nederlands staatsburgerschap heb ben verloren door in vreemde krügsdienst te treden. Dat is een probleem geworden voor ons land, dat moest worden opgelost. Minister MulderUe had reeds een po ging daartoe gewaagd, maar zijn vinding was door df Kamer zó slecht ontvangen, dat er geen kans was, daf deze zou worden aanvaard. Dat heeft minister Donker echter niet afgeschrikt Hij heeft het ontwerp bestudeerd en bevonden, nat het grote verzet van de Kamer tegen het ontwerp van zpr voorganger hierin moest worden gezocht, dat. in dit ge val zonder verder onderzoek aan al deze mensen massaa "«Nederlanderschap werd teruggegeven. Hp liet het dus niet liggen, maar veranderde het ont werp. Juister gezegd: hij herschreef het. En zo kwam t. dat de Memorie van Toelichting nog de handtekenin gen droeg van de ministers Stikker, Mulderye en Teu- lings. Een van de grootste bezwaren welke de Kamer tegen het oorspronkelijke ontwerp had was wel dit, dat het. kleine aantal van hen, die in do eerste wereldoorlog en in de jaren '36'39 in Spanje zich wel in vreemde ntaar niet in vijandelijke krijgsdienst 'hadden begeven, over één kam werden ge schoren met hen. die in de bezettingstijd welbewust bp de Duitse vijand in dienst traden. JV/T INISTER Donker beperkte zich toen in zijn nieuwe ont werp tot hen, die zich tijdens de oorlog bij de Duitse weermacht hadden aangemeld, een kleine veertigduizend niet alle direct soldaten, maar ook duizenden van de N.S K K. en dergelijke te zamen ,r»et vrouwen en kinderen rond 70.000. Het is duidelijk, dat men zulk een probleem in een staal niet kan laten voortwoekeren. Minister Donker voortvarend mar 1921 - toen het H. Officie verbood ze ais kerkstaties voor de kerk m Luythagen (B te gebruiken - thans weer als reli gieus gebruiksvoorwerp in het Tilburgse klooster zijn opgehangen. In lgoed v trouwen hadden de paters dit gedaan, op grond van tal van symptomen die wezen op een eerherstel aan Albert s®.Ivae.®' o.a. een pauselijke onderscheiding kreeg en over wiens werk tal van lovende pub - caties verschenen. Nu de paters hebben vernomen, dat ac houding van Rome integendeel ongewij zigd blijft, hebben zij de staties uit eigen beweging naar de zolder verwezen. Dit is reeds enige tijd geleden gebeurd. De heer Scheps (P.v.d.A.) verklaarde gisteren reeds, dat de P.v.d.A. nu geen bezwaar meer had. omdat deze minister niet zoals minister Mulderije, de nationale deur wijd open gooide voor deze mensen, maar een bepaalde controle achter de hand hield en hen voor de naturalisatie ook liet betalen: Die contróle legde de minister nu in handen van de politie door voor de natu ralisatie te verlangen een bewijs van goed gedrag en het voldoen aan de voor waarde, dat de betrokkene gedurende drie jaar voorafgaande aan zijn naturalisatie niet mocht zijn geïnterneerd of gedeti neerd. Voorts was er de beperking, dat zij gedurende tien jaar niet het kiesrecht konden verkrijgen, wat voor ter dood of levenslang veroordeelden, die later waren gegratieerd een uitsluiting van het kies recht voor het leven zou betekenen. De betaling van de kosten werd afhankelijk gesteld van het inkomen. De minister rekende de Kamer voor, dat er nu via naturalisatie-wetsontwer pen gemiddeld duizend mensen per jaar worden genaturaliseerd. Zou de Kamer er kans toe zien ieder jaar ook duizend van deze mensen te naturaliseren, dan zou het nóg veertig jaar duren, voordat deze veertig duizend mensen hun Ne derlandse nationaliteit hadden terug gekregen. OCH was bijvoorbeeld de heer Van Rijckevorsel (K.V.P-) met zo enthou siast over dit wetsontwerp Hij had in het begin zelfs zeer ernstige bezwaren gehad, omdat hij het verlies van het Nederlanderschap niet in overeenstemming achtte met de rechten van de mens. D;e wet moest nodig worden herzien. Zoals het systeem hier vigeerde, gold het slechts naturalisaties in twee jaar tijd zou kun nen afwerken. Hij ontraadde het amendement van de heer Koersen geen puDlicatie in de Staatscourant omdat dit voor de be trokkenen van het grootste belang kan zijn als legitimatie van hun nationaliteit. De minister zelf had ook de richtlijnen gekenmerkt door een grote onzekerheid en onmiskenbare verslapping. De ge makkelijke na-oorlogse jaren van de hoogconjunctuur moeten dan ook be- I schouwd worden tot het verleden te be- horen, aldus de Belgische premier. I De heer van Houte wees er vervol- gens op hoe de Nederlandse concurrentie op de Belgische markt de laatste maan- i den in de publieke opinie een ernstige en vaak gewettigde beroering heeft ge wekt. De regering beschouwt dit vraag stuk als uitermate belangrijk en is over tuigd van de noodzaak maatregelen te treffen om het verbroken evenwicht te herstellen. Erkend moet evenwel worden, aldus de eerste minister, dat het economische vraagstuk voor België veel verder reikt dan het Beneluxverband. Het inwerking treden van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap heeft ons duidelijk doen gevoelen hoe belangrijk het voor België is zijn concurrentie-positie te IA E Party van de Arbeid heeft het I nodig geoordeeld om in 'n manifest over ,-Jloskous vredesoffensief' te waarschuwen tegen illusies. En deze waarschuwing kan zeker niet misplaatst genoemd worden. Reeds van zeer vele 'zyden, zowel in het binnen- als het bui- land werd er op gewezen, dat Rusland eerst met daden moet tonen, dat het ernst is met de ommezwaai. In dit op zicht kan het manifest van de P.v.d.A. niet een primeur genoemd worden en ge zien de zeer sarcastische woorden'over de rol van de Nederlandse Communis ten, die ,^sich vernederd hebben tot slaafse napraters van wat Moskou ge biedt", komt ons het manifest ook wel „een beetje" als een verkiezingsstunt voor! Wj; laten dit rusten. Begrijpelijk, dat de P.v.d.A. bij de dagelijkse aanvallen in J0e Waarheid" behoefte gevoelt om eens terug tc slaan. Doch los van dit alles blijft de waar schuwing tegen dc Sovjets op haar plaats. Erger dan de vroegere „koude oorlog" zouden wij het vinden, wanneer men in de vrye landen zon gaan denken, dat „de Communisten niet zo kwaad meer zijn". Zo'n geruststellingis fataal, trant ongetwijfeld zou men op hardhandige wijze in deze rust gestoord kunnen worden. Daarom onderschrijven wij ten volle dr passages uit het manifest, waarin be toogd wordt, dat het „Westen zich thans minder dan ooit mag laten misleiden. Van een dictatuur, die by voortduring de rechten van de mens met roeten treedt, kan niet worden verwacht, dal zij plotseling vrede en vriendschap zal doen neerdalen op een door vrees en on rust gekwelde mensheid. Er is voors hands geen enkele reden om aan te nemen, dat er tot een wezenlijke, blijven de wijziging in de communistische doel einden of methoden zou zijn besloten. Tot nu toe betekende elke verandering van politieke koers in werkelijkheiddc ene mensenjacht is ten einde, een nieu wen mensenjacht is begonnen. Er is alle, reden er aan te herinneren, dat Stalin in zijn laatste grote rede verklaarde, dat het communisme zijn macht en invloed sou kunnen vergroten door het aanbla zen van echte of vermeende tegenstellin gen in de Westerse wereld. Daarop heeft Moskou bliikbaar thans zijn hoop geves tigd. Daarbij speculeert het er op, dat de mensheid hunkert naar rust en vrede. De Westerse wereld is tot grote offers en toegevendheid bereid, als dit kan bij dragen tot het verminderen van de inter nationale spanningen. Immers zij ver afschuwt wapengeweld. Maar zij zal de ■rode nooit kopen ten koste van de vrij heid. Wie zelf vrijheid siin deel mag noemen, heeft grote verplichtingen voor de vrijheid van andere mensen én volke ren. waar ook ter wereld. Daarom en daarom alleen is de vrije wereld ver plicht. thans de Sovjet-Unie ondubbel zinnige waarborgen te vronen, omtrent de ernst, van haar bedoelingen. Geen woorden maar daden". minister zen naa ook: ae nunuijneii How/iKo,*' tA Uvv4." Hat helemaal niet nodig, zei minister Donker, omdat zij de bewindsman elk ogenblik naar deze richtlijnen zou kunnen vragen. De termijn van drie jaar, waarbinnen men niet geïnterneerd of gedetineerd mag zijn geweest, terug te brengen tot één jaar, achtte de minister niet raadzaam. Deze termijn achtte hij te kort. Tot twee jaar zou hij wel willen gaan. Deze amendementen werden na de re plieken nog behandeld. Het amendement betreffende de publicatie in de Staats courant, waarvoor in de Kamer geen meerderheid bleek te zijn, werd door de heer Koersen ingetrokken. Hy handhaaf bedrijvigheid op de export is aangewe zen staat en valt met zijn kostprijzen, zo zeide hij. Een gelukkig verschpn- sel is evenwel dat het aantal werklozen van 259.000 in 1952 gedaald is tot 236.000. DP financiële toestand van Belgie eist een grote waakzaamheid. z.o ver volgde Van Houtte, en wij moeten des noods drastische maatregelen treffen om de toestand meester tc blijven. Een speciale commissie heeft tot .tam* gekre gen na te gaan welkp bezuinigingen de onderscheidene ministeries kunnen worden doorgevoerd, terwijl de aanwer- van personeel voor de overheids- - Nieuwe ucci nuciBcii mgvM wans.»». mvuuiiaai- ving i----- i. \ietnve de echter het amendement tegen de beta- j diensten voorlopig is stop gezet. lin«r van f 25 indien men aeen heiast- i belastingen of vermindering en salarissen worden, aldus de premier, vooralsnog echter niet overwogen. ling van 25, indien men geen belast baar inkomen heeft. Hier verklaarde de P. v. d. A. zich tegen. Freule Wttewael van Stoetwegen wijzigde haar amende ment, waarin zij één jaar stelde, waarbin nen men niet mag zijn geïnterneerd of ge detineerd, in twee jaar. De minister kon het echter niet overnemen, daar ook de P. v. d. A. zich er tegen verklaarde. Dinsdag zal er over deze amendemen ten en het wetsontwerp worden gestemd. AN het begin van de vergadering kondigde de voorzitter aan, dat hij het plan had na afdoening van deze agenda niet meer bijeen te komen vóór 19 Mei. Die vlieger ging echter niet op. want de heer Burger (P.v.d.A.) vroeg een debat over de Europese Grondwet en over de internationale toestand in ver band met de vergadering van Straatsburg van begin Mei. Als de afgevaardigden^ die daar heen gaan. de mening yan het parlement niet kennen," kunnen zij alleen maar spreken als particulieren, maar niet de mening geven van het Nederlandse parlement. Maar de voorzitter zet, dat er toch een basis moest zijn voor n gespreu in de Kamer daarover en het rapport van de delegatie was er nog met. De heer Schmall (C.H.U.) zeide daarop, dat de - j ontwern-constitutie uit de kranten bekend in enkele lauden en dan moest daar nog voorzjtter repiiceerde met voor ieder geval een speciale uitspraak was w p Kamer toch niet kon Sedert de dood. nu enkele maanden geleden, van de heer H. M. J. Blomjous. heeft het curatorium van de Ka'h. Economische Hogeschool te Tilburg aeen voorzitter meer. Naar ons thans t-r ore komt is eerlang, ter voorziening in die vacature, de benoeming te verwachten van oud-minister mr M P. L Steenber- ghe tot president-curator. (Van onze correspondent). In de nog onontgonnen Meerseise Peel by Venray zal waarschyniyk een straal jagerbasis worden aangelegd, die aanvan kelijk in de pas ontgonnen Vrede-peei ge bouwd zou worden. Dc ontginning van de Vrede-peei heeft namelijk zoveel kosten geëist dat er tairyke bezwaren waren ge rezen tegen het oorspronkelijke plan Thans schijnt het vrijwel zeker, dat de straaljagerbasis in de Meerseise Peel te recht zal komen. Er worden reeds volop opmetingen verricht. De bouw van een militaire vliegbasis zal ook de aanleg van een nieuw wegennet met zich mee bren- ben; men denke aan een verbinding met het vliegveld Volkel. Tot" zover onze correspondent In aan sluiting daaraan vernemen wij nog. dat de commissie, welke het vraagstuk van dit vliegveld in studie neeft. met haar werk nog niet gereed is Waarschijnlijk echter is over een maand naar besl ssing te verwachten. Thans, zo reide men ons. kan alleen nog maar met zekerheid wor den gezegd, dat de vliegbasis niet in de Vredepeel komt. Waar het wél zal zijn is nog een open vraag. Tot gistermiddag heeft het Natio nale Rampenfonds 106 4 millioen gulden ontvangen. Sinds Donder dag is er dus weer 400 000 gulden bijgekomen. worden gedaan. Jkvr. Wttewaal van Stoetwegen (CHU) was het niet eens met die drie jaar, dan zou de procedure te lang worden Voorts j had de heer Koersen (K V p er bezwaar tegen om iemand, die geen belastbaar in komen had. voor deze naturalisatie nog 25 te laten betalen en tenslotte was spr. tegen de publicatie in de Nederlandse Staatscourant. Minister Donker verdedigde dit wets ontwerp. dat natuurlijk nog heel wat sentimenten uit de bezetiingstijd oproept, voortreffelijk. Zelf krijgt hij. indien het ontwerp wet wordt, het recht op de gestelde voorwaarden om met éen pennestreek de naturalisatie te verlenen, maar dan geval voor geval Zelf meende hij, dat hij de grote stroom van deze te zeggen, dat de Kamer gaan discussiëren op de basis van kran tenknipsels. De heer Ruygers (P.v.d.A.) verwees toen naar twee vroegere rappor- Het resultaat was tenslotte, dat de voorzitter met de leden der delegatie, het senioren-convent en de commissie van Buitenlandse Zaken deze zaak zou bezien en als streefdatum voor deze bespreking de datum zou aanhouden van 28 en 29 April. Een motie van mevr. Fortanier-de Wit over de studiebeurzen, werd van de agenda afgevoerd, daar minister Cals een nota had aangekondigd over heel het ter rein van sociale zorg voor de studenten aan alle univeristeiten en hogescholen. Maar hij had al gezegd, dat hij daarin nog geen concrete toezeggingen over beurzen zou kunnen doen. F. S. Nog klinkt in ons na de slotzin van de Zondag j.l. in alle Kerken voor gelezen brief: „De bisschoppen zullen ervan opkijken" Daarin viel een loon waar te nemen, afwijkend van die in herderlijke brieven gebruikelijk. Rich ten gewoonlijk de bisschoppen zullen ervan opkijken" Daarin viel 'n loon opwekkend woord, ditmaal waren de bischoppen zelf tot object geworden. Er werd in de brief op zeer hartelpk? wijze aan de gelovigen' gevraagd hun bisschoppen nu eens te verrassen. Wp menen dat er, voor wie zijn bisschop verrassen wil met een geschenk, geen betere gelegenheid denkbaar is dan het a.s. eeuwfeest van het herstel der Kerkelijke hiërarchie. Daarbij herdenken wij immers juist dat het de in 1853 opnieuw gevestigde bisschoppelijke hiërarchie is geweest die de Nederlandse katholieken de mogelijkheid schonk tot wijder wiekslag op sociaal, politiek en cultureel terrein. Die Katholiek Neder'and zichzelf be wust deed worden en tot een integrerend deel van het Nederlandse volk maakte. Daarom is het zinvol, onze dankbaarheid en onze aanhankelijkheid aan het episcopaat bij dit eeuwfeest te manifesteren. Wy behoeven niet meer te zeggen hoe Ieder weet dat morgen de collecteschaal bestemd is voor het geschenk van Katholiek Nederland aan zijn bisschoppen. Wp behoeven ook niet meer te zeggen wat dal geschenk zal zijn. De Nijmeegse Universi teit, de top van de pyramide der Katholieke emancipatie, is in volle groei. Zojuist heeft zij zich kunnen uitbreiden met de belangrijk? en kostbare vierde faculteit. Dit is een grote triomf, maar het blijft een onderneming die voortdurend de zorg en de financiële steun van het episcopaat behoeft. Zou men de bisschoppen een groter vreugde kunnen geven by het eeuw feest dan door voor hen deze zorg te verminderen? Gaarn? zeggen wij het daarom de briefschrijvers van Zondag j.l. na: Laat de liefde klinken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1