Bollenzondag was een feest In Zeeland zorgenteleurstelling over schade-uitkering Green voorstander van integrale vergoeding Zaterdag a.s. overleg inzake wapenstilstand Dijkgat bij Bath morgen dicht Uitwisseling invalide krijgs gevangenen begonnen Geschenk Spaanse Rode Kruis Bij eerste honderd geallieerden nog geen Nederlanders Meer bollen in de wereld voor vrede en vriendschap Hyacinihen gloriëren van kleur en geur 106,5 millioen in Rampenfonds Ontploffing bij Wilton-F ij enoord Maandag 20 April 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN^OMSTREKEN Zon, bloemen en bloesem Melkpoeder en zoet watervis naar Duitsland „Rampenfonds zorgt voor beleg, het rijk voor de boterham" Zeeuwen moeten leren zwemmen Massa-arrestaties in Argentinië 25.000 op no. 21527 Zó vielen de punten VOETBAL Dekens en wol voor watersnood-slachtoffers .Minister van Georgië gearresteerd WEERBERICHT „Voor 'n kwartje maar Iri Noordwijk winkels dicht 65-JARIGE BRUILOFT Kippen voor het rampgebied Het opperbevel van de strijd machten van de Verenigde Naties heeft er in toegestemd, dat de vol ledige onderhandelingen over een wapenstilstand in Korea op 25 April a.s. zullen worden hervat. Tweede waterkering op Goeree- Overflakkee Als ieder het had gekend Twee zwaar- en één licht gewonde In de 519e Staatsloterij is gevallen in de eerste klasse op no. 21527 een prijs van 25.000. HOCKEY 14 Franse burgers vrij Geknoei in Sovjet-staat De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot Dinsdagavond, luidt: Nagenoeg onbewolkt. Koude nacht met plaat selijk lichte nachtvorst, vooral in het Noord- Oosten van het land. Iets hogere temperaturen dan vandaag. Overwegend matige Oostelijke wind. Dinsdag 21 April: Zon op 5.31 uur, onder 19.47 y^uur. Maan op 11.31 uur, onder 2.53 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze verslaggever) Het was gisteren druk in de bollenstreek, heel druk zelfs tussen Haarlem en Leiden. Op de loodsen van de kwekers en aan de gevels van restaurants en theetuinen wapperden vlaggen van vele nationaliteiten. Bont van kleur, even bont als de bollenvelden, die zich als een strak schilderspalet uitstrek ten achter de duinen, waarvan de getande toppen goudgeel blonken tegen een blauwe voorjaarslucht onder een juichende zon. Een stevige Oosten wind woei de bedwelmende geur van rose, witte en paarse hyacinthen over de wegen, waarover duizenden auto's en touringcars, volgeladen met gretige kijkers, motoren, bromfietsen in allerhande „variëteiten" en rijwielen in lange files door het bollenland trokken. In het Frans, Engels, Duits en ook nog vaak in onze eigen taal werd men uitgenodigd op 't veld zelf de bloe men te komen plukken. Daar werd dan ook volop gebruik van gemaakt. De talrijke verkopers hadden hun handen vol werk en de gelukkige kopers ze waren niet duur de bloemen hun handen al gauw vol stralende, brutaalkleurige tulpen en hyacinthen of narcissen. Het was gisteren feest in de bollenstreek, een festijn van kleur, geur, zonneschijn en opgewekte men sen, die met tienduizenden met volle teugen genoten van deze bonte, typisch Hollandse lentetooi. Velen hebben Zondag 'n bezoek gebracht aan de bollenstreek. Ofschoon de drukte merkbaar beïnvloed werd door de voet balwedstrijd Nederland—België, welke te Amsterdam werd gespeeld en het vry gure weer konden verschillende bloemen verkopers toch nog aardig zaken doen. Ze waren niet opdringerig de vele kin deren langs de weg, omgord met rood-gele bloemenslingers en een bosje tulpen in de hand ,,'n Kwartje maar 'n kwartje de tien". Het krioelde van deze meisjes en jongens langs de rijksweg van Heemstede naar Leiden. En de bloemenstalletjes hier, waarin slingers van felgele narcissen en rode tulpen in volle trossen hingen, waren eenvoudig niet te tellen. Bruingebrande mannen boden hun aanlokkelijke waar te koop aan en menig Belgisch vrouwtje toog gisteren met een bos echte Hollandse, verse tulpen naar huis. Tallozen hadden de motorkap van hun auto met een frisse slinger opgefleurd en wij zagen een Duit se wagen, die in een bloemencorso beslist geen slecht figuur zou hebben geslagen. Tussen auto's en bussen, die uit alle windstreken van ons land naar de bollen streek waren getogen, reden luxueuse touringcars uit Duitsland en opmerkelijk veel personenwagens en indrukwekkende „sleeën" van Belgen en Amerikanen. Vele Belgen waren reeds vóór de aan vang van de wedstrijd NetferlandBelgië een kijkje in bloemenland gaan nemen en na afloop van de match trokken zij in groten getale naar de Flora Keukenhof op de open velden om daar hun overwin ningsroes wellicht in bewondering uit te vieren- Onafgebroken slingerden zich de rijen auto's en ploffende bromfietsen langs de bloemenvelden- De Rijkspolitie had deze drukte echter voorzien en op alle kritieke kruispunten in de gehele bollenstreek stonden de blauw-zwart geüniformeerde mannen met witte handschoenen, kalm en zelfverzekerd, de vaak overstelpende stroom van verkeer te regelen, die zich in Noordelijke en Zuidelijke richting zonder ophouden voortbewoog. Handige wegom- leggingen zorgden, dat al te rampspoedige opstoppingen voorkomen werden, maar toch stonden b.v. bij de Flora te Heem stede en in Lisse vaak nog files van hon derden meters lang te wachten. Iedereen hield zich echter kalm: politie en auto bestuurders, geen irriterend getoeter, geen gefoeter, alleen blijde, opgewekte gezich ten om deze prachtige zonnige lentedag met zijn pracht en schitterende praal van bloemen- In Noordwijk aan Zee hebben wij van de duinen af de velden bewonderd. Onze ogen deden bijna pijn van die vuurrode tulpen, die daar aan onze voeten naast blokken helgeel te pronken lagen. De ove rige perce?cn tulpen, nier en ook elders De invoercommissie van West-Duits- land heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat de invoer wordt toegestaan van niet-ge- liberaliseerd melkpoeder uit Nederland ter waarde van 125.000 mark. Voorts is in voer uit Nederland toegestaan van zoet watervis ter waarde van 150.000 Dm. Op 25 April a.s. hopen tie heer en mevrouw Van GennepVermeulen, Dorpsstraat 53, Moordrecht, hun 65-jarige echtvereniging te her denken. in de bollenstreek, zijn echter nog groen of beginnen pas licht te kleuren. De nar cissen, die tot voor kort hoogtij vierden, zijn veelal uitgebloeid. Enkele gele vel den staan nog in volle glorie te stralen, maar de hyacinthen, .met hun pastelkleu- rig gamma van rose, wit, crème en paars, voeren de hoofdtoon in het kleurenpalet in het bollenland. Het was daar in Noordwijk niet zó druk als elders. Maar toch waren velen op hun tocht als vanzelf op de boulevard terecht gekomen om, uit de wind, van een kop koffie of een coupe ijs te genieten. Wij wilden ook wel een kaart naar huis sturen, naar onze alter ego, om te laten weten, dat ook wij van dit lentefestijn, van deze bollenzondag getuige waren ge weest. Maar de winkels waren dicht. Een vriendelijke dame ontsloot echter op ons bescheiden rammelen onmiddellijk haar deur en terwijl we het gewenste uitzoch ten vertelde zij, dat alle winkels nog ge sloten moesten zijn, tot half Juni zelfs. En dat nog wel, nu er zoveel vreemde lingen zijn. De mensen willen toch eens een kaart sturen en een filmpje is ook gauw op. Enfin, besloot zij, we zullen er maar een proces-verbaal op wagen- Het was gisteren goed in de bollen streek, waar de millioenen tulpen straks deze bloemenvelden nog meer luister zul len gaan bijzetten, als hun nu nog groene, rijpe knoppen zich zullen gaan ontplooien onder de strelende, warme stralen van de zon- Deze zon was het ook, die in de afge lopen dagen de milliarden knopjes deed ontluiken aan de vruchtbomen in de bon gerds van Zuid-Limburg. En zo hadden zich gisteren al de pruimen, vroege peren en alle kersenvariëteiten getooid met hun verblindende overdadigheid van bloese- mende praal. Ook daar was het lentefeest. Rwnpenfonds'^n^totaa? f ^106,5 ^milUoen binnengekomen. Sinds VrUdag was er dus honderdduizend gulden bijgekomen. Twee samenwerkende pluimveehouders verenigingen en de verenigde eierbroede- rijen hebben besloten gedupeerde pluim veehouders in de rampgebieden met hulp in natura tegemoet te komen. De broede- rijen hebben haar broedcapaciteit gratis ter beschikking gesteld. Van de pluimvee houders worden thans 70.000 broedeieren gevraagd. Hieruit hoopt men 23.000 prima jonge hennen te kunnen selecteren,. waar door over enige tijd de gedupeerden in het bezit van de beste soorten achtweekse jonge hennen kunnen worden gesteld. De beslissing viel na een ontmoeting der verbindingsofficieren te Pan Moen Djon, op Zondagochtend, welke 20 minu ten duurde. Op verzoek van de commu nisten werd de vergadering tot nader order verdaagd. Men zal vóór 25 April niet meer bijeenkomen, tenzij een der partijen hierom zou verzoeken. De geallieerde verbindingsofficieren hadden aanvankelijk 23 April als datum voorgesteld, doch aanvaardden tenslotte de door de Noordelijken voorgestelde da tum voor de heropening van de plenaire wapenstilstandsconferentie. Een nabij Pan Moen Djon opgevangen radiobericht van een communistische pro- De Zeeuwse gemeentebesturen blijken ernstig bevreesd te zijn, dat de uitkeringen uit het Rampenfonds straks in mindering zullen worden gebracht op de rijksuitke ringen. In de jaarvergadering van de af deling Zeeland der Vereniging van Ned. Gemeenten, die te Goes is gehouden, is deze zaak uitvoerig besproken. Burgemees ter A. Stemerding van Oost- en West-Sou burg, heeft er met nadruk op gewezen, dat op deze wijze giften van het Rampenfonds neerkomen op donaties aan het rijk, het geen hij zeer zeker in strijd noemde met de bedoelingen van de gevers. „Het Ram penfonds", zo zeidc hij, „zorgt alleen voor de belegging van de boterham, maar het rijk moet voor de boterham zelf zorgen". Daarmee was de vergadering het volkomen .r,J,/tenAU1£ een u'"at'nS van de voorzitter, „L i ^es' lid van Ged- Staten, bleek, "®_°°„h®Lpro.v,ncia>e bestuur er zo over jpnH - c ucsmur er zo ovei noftfïffimm ?ett de leden van dp waters noodcommissie met nadruk wezen. Een voorstel van de burgemeester var» Schoondijke, de heer F. a'm Rosevel? om dit standpunt ter kennis van de rege ring te brengen, vond warme instemming. Daarbij zal er voor worden gewaakt, dat Ook dit jaar hield Jacoba van Beieren met haar echtgenoot Frank van Borsc- kI^JT&s deaWntdoor Z dente« uit ^recht. Indien de voorbereidende maatregelen niet stagneren, zal morgenvroeg om 9 uur het dijkgat bij Bath gedicht worden. De dijk over de Vierde Weg, die met een kleilaag is bekleed, acht men thans sterk genoeg om een eventuele hoge vloed te keren. Opruimingsploegen uit Zaandam, Valkenburg en Aalten zijn reeds geruime tijd bezig met het schoonmaken van de straten in de overstroomde gemeente. De huizen zijn door de meeste bewoners, die veelal in Bergen op Zoom een onderdak vorsten, schoongemaakt. Hierbij hebben ook schoonmaakploegen geholpen van stu- Met het aanbrengen van de tweede wa terkering op Goeree Overflakkee is men begonnen. Thans is definitief bekend, dat de Duivenwaardsedijk, de Strijpsedijk en het stuk van Strijpsedijk naar Herkingen tot bij het z.g. Paardengat zullen worden opgehoogd tot drie meter plus N.A.P. De Strijpsedijk wordt verhoogd tot aan de chichoreifabriek te Nieuwe Tonge en zal aansluiten op de aan te leggen nieuwe dijk. die aansluit op de Battenoordsedijk prachtige park. de regering geen wapen in de hand wordt gegeven tegen de integrale schadevergoe ding. In verband hiermede verklaarde de heer Mes, dat deze wel een vrome wens zal blijven, vooral met het oog op de aan oor logsslachtoffers uitgekeerde vergoedingen. Bij besprekingen met minister Drees was duidelijk gebleken, dat deze geen voor stander is van integrale schadevergoeding. Aan het begin der vergadering heeft de heer Mes in het bijzonder de commissaris der Koningin bedankt voor zijn enorme werkzaamheden in de afgelopen maanden. Hij zeide ook een woord ter nagedachtenis van wijlen burgemeester De Goffau van Rilland en schetste deze als een toege wijd en goed burgemeester, die gevallen is als slachoffer van zijn plicht. De commissaris van de Koningin dankte de gemeentebesturen voor de wijze, waar op zij in de rampzalige dagen hebben ge werkt. Tijdens de rondvraag heeft burgemeester J. van Dongen uit Aardenburg, secretaris der Stichting Watersnood, mededelingen gedaan over de rampschadevergoeding. Hij deelde mede, dat het ontwerp-Rampwet de Raad van State heeft bereikt. Ernstige critiek leverde hij op het zo genaamde forfaitaire stelsel, waarbij voor de berekening van het voorschot op de schadevergoeding wegens huisraad, wordt uitgegaan van uniforme stan- daarduitzetten en uniforme prijzen voor de gezinnen. De schade moet worden op genomen, zoals die werkelijk is geleden, Een andere vorm is niet aanvaardbaar. De heer Van Dongen, deelde nog mede, dat hef zwaartepunt bij de vaststelling der schade gelegd zal worden bij de burge- In de jaarvergadering van de afd. Zee land der Vereniging van Ned. Gemeenten is ter sprake gekomen de dringende nood zaak van meer zweminrichtingen in Zee- *jd;. stappen, welke het bestuur der afdeling in die richting reeds heeft ge daan hebben echter nog geen resultaat opgeleverd. De commissaris der Koningin, jhr mr A. de Casembroot, deelde mede, dat de zaak de belangstelling heeft van prins Bernhard, die de minister van O.K. en W. er op heeft gewezen, dat, ware het schoolzwemmen meer gepropageerd, het aantal slachtoffers van de watersnood waarschijnlijk geringer zou zijn geweest. Minister Cals heeft Ged. Staten daarna verzocht, medewèrking te verlenen tot het stichten van deze inrichtingen. Fr zal waarschijnlijk een provinciale commissie van deskundigen worden ingesteld. meesters, die een commissie benoemen, welke het vertrouwen der bevolking heeft en zal samenwerken met de enquêteurs der rampschadebureaux. Omtrent de zendingen, die door de Stich ting Watersnood nog steeds door de slacht offers uit Den Haag worden ontvangen, deelde hij mede, dat deze zeer eenzijdig zijn. Hij adviseerde de burgemeesters ter plaatse een klein magazijn aan te leggen. Aanleg van grote magazijnen in of voor plaatsen waarheen de bevolking voorlopig niet terug zal keren, moet sterk worden afgeraden. Niemand behoeft zorgen te heb ben, dat straks de goederen op zijn. Hel Rampenfonds zal namelijk een flink bedrag reserveren voor uitkeringen aan mensen, die pas over maanden terug kunnen keren. Scherpe critiek bracht burgemeeester Van Dongen uit op de hoogte der voor schotten wegens geleden bedrijfsschade. Een bakker, die 23 tot 24.000 gulden be drijfsschade had geleden, kreeg een voor schot van f 3000 om weer te beginnen. Dan kan men beter niets geven, zo vond hij Zoals wij Zaterdag nog in een deel van onze editie konden melden, heeft Zaterdagmiddag op het terrein van Wilton-Fijenoord te Schiedam een ern stig ongeval plaats gevonden. Er ont plofte namelijk een donkeyketel, als gevolg waarvan twee arbeiders zwaar werden gewond en een ander min of meer ernstige verwondingen opliep. Alle drie moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. Een tweetal arbeiders was Zaterdag op het terrein van Wilton-Fijenoord aan het 'werk met het controleren van de druk van een cylinder voor een zuiger in een waterreservoir. De zuiger werd van een hangende kraan uit bediend en de druk werd tot twintig atmosfeer opgevoerd. Doel van het onderzoek was vast te stellen, of het reservoir lekken had. De 19-jarige bankwerker, K. L. van Voorenen, wonende Heiman Dullaert- straat te Rotterdam, voerde de controle uit, terwijl de 23-jarige bankwerker J. W. M. de Vliet, wonende te Vlaardingen in de P. K. Drossaertstraat. bij de cylin der stond, voor de luchttoevoer Door onbekende oorzaak is het deksel van het reservoir losgeslagen. Het zware stuk metaal trof in zijn val de twee arbeiders, van wie Van Voorenen zwaar gewond werd- De Vliet kreeg een gebroken rechterarm en verwondingen aan het hoofd. Het deksel maakte nog een slacht offer en wel de 34-jarige kraandrijver C. C. Vlasveld uit de Waterloostraat te Rotterdam, doordat het tegen de kraan- baan vloog en de man, die in de kooi stond maar juist zijn hoofd buiten het raampje stak, raakte. Vlasveld werd eveneens zwaar gewond. De bedrijfsarts verleende de eerste hulp. paganda-uitzending liep alvast op het verloop van deze besprekingen vooruit en beweerde dat beide partijen omstreeks 20 Juni een wapenstilstand zouden kunnen sluiten. Minder positief, maar toch ook optimis tisch drukte de V. N.-opperbevelhebber, generaal Mark Clark, zich Zondag uit op een persconferentie te Moensan, waar hij thans vertoeft om bij de terugkeer der ge wonde krijgsgevangenen aanwezig te zijn De vooruitzichten op vrede in Korea blijken „thans zeker bemoedigender zijn", zei hij. De Algemene Vergadering der V. N. heeft Zaterdag met algemene stemmen de haar door de politieke commissie toe gezonden Braziliaanse resolutie over Korea goedgekeurd. Voor het eerst sedert lange jaren heeft dus het Sovjetbloc mee- gestemd met de overige naties. De politie te Buenos Aires deelt mede, dat zij bijna honderd mensen heeft aan gehouden als verdacht van het versprei den van valse geruchten. Tweehonderd andere personen, onder wie een Ameri kaanse burger, bevinden zich in arrest om te worden ondervraagd over de bom aanslag van Woensdag. Tenslotte is een niet genoemd aantal personen aangehouden wegens laatdun kende uitlatingen over president Peron. Het aanhouden van zakenlieden wegens prijsopdrijving duurt nog voort. Officieel is meegedeeld dat er op die grond Zater dag weer 61 zijn gearresteerd. NEDERLANDBELGIë 0—2 België BNederland B 23 Nederl. JeugdBelgië Jeugd 2—1 RotterdamAntwerpen 33 AmsterdamBrussel 1—0 Belg. Limburg—Ned. Limb. 22 R'damseAntw. scheidsrecht. 34 Zuid JeugdOost Jeugd 11 Prov. UtrechtTwente 25 Competitie te klas C SittardiaJuliana 4—4 Dames Nederland—Schotland 32 Heren België BNederland B 11 Voor uitvoerige verslagen en be schouwingen zie men onze sport- rubriek. „Vrijheidsdorp" is de naam, welke men heeft gegeven aan de verzame ling hospitaaltenten, welke door de geneeskundige dienst van het Ameri kaanse leger zijn ingericht op Korea voor de ontvangst van zieke en ge wonde krijgsgevangenen van de Ver enigde Naties, die door de Roden zullen worden uitgewisseld tegen gewonde en zieke communistische krijgsgevangenen. De formele uitwis seling der krijgsgevangenen begon vandaag. Men schrijft ons uit Madrid Donderdag j.l. hebben de president van het Spaanse Rode Kruis, Z. Exc. Martinez de Tena, de gouverneur Her tog van Hernani, de secretaris-gene raal dr Valero en mevr. van Vollenho ven, geb. Prinses de Bourbon, gedele geerde van het Spaanse Rode Kruis voor Nederl. een officieel bezoelc ge bracht aan de Nederlandse gezant te Madrid, graaf van Rechteren Limpurg om hem een geschenk in natura aan te kondigen voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland. De president gaf uiting aai» de ge voelens, die de instelling bezielde en wees op de vriendschap en saamho- Nabij Pan Moen Djon is de uitwisseling van zieke en gewonde krijgs gevangenen begonnen. In bet totaal zijn 100 krijgsgevangenen door de communisten aan de autoriteiten der V. N. overgedragen. Onder hen bevinden zicli 30 Amerikanen, 12 Britten, 4 I urken, een Zuid-Afrikaan, een Philippino, een Griek en een Canadees. De overigen zijn Zuid-Koreanen. Nederlanders waren er de eerste maal dus niet bij. De teruggekeerde gevangenen droegen blauwe zwaar gewatteerde Chinese uni formen, een blauwe muts en linnen schoenen- Ieder had een deken bij zich- Van Pan Moen Djon werden de gere- patrieerden snel overgebracht naar Moensan, het „bestandshoofdkwartier" der verbondenen- Vandaar zullen zij naar Japan worden overgebracht, via welk land de terugreis naar huis zal ge- righeid, welke tussen de volken moet heersen. De gezant antwoordde in de zelfde geest, waarbij mevr. Van Vol lenhoven, Nederlandse door haar hu welijk, zich aansloot. Er worden o.a. wollen dekens en breiwol geschonken. In verband hiermede zij er aan her innerd, dat toen aan het einde van de oorlog in 1945 de Duitse autoriteiten bezwaren maakten tegen het transport van levensmiddelen uit de stad Utrecht naar de provincie, mevr. Van Vollen- hoven Nederlandse burgemeesters of ficiële documenten van het Spaanse Rode Kruis verstrekte, waardoor de Veertien Franse burgers, die sinds het begin van de oorlog in Korea door de Noord-Koreanen werden vastgehouden zijn Zaterdag aan de Mandsjoerijse grens stad Antoeng vrijgelaten, aldus heeft de Noord-Koreaanse radioomroep van Pjong jang Zondag gemeld. Dit bericht werd te Moskou bevestigd. Onder de Fransen bevindt zich de voor malige Franse zaakgelastigde in Seoel. Perruche, en een correspondent van het Franse persbureau A.F.P. Ook een pries ter en vijf religieuzen maken deel uit van de groep. De Sovjet-Unie heeft zoals be kend, „haar invloed aangewend" om de vrijlating te bewerken. schieden. De krijgsgevangenen konden t0t het laatste ogenblik niet geloven, dat zij wer kelijk gerepatrieerd werden. Zij dachten dat zij voor de een of andere propagan- dastunt werden gebruikt, De geallieerden zijn intussen van hun bereikèmgenS bCStemming konden kant °ok begonnen met het overdragen van communistische krijgsgevangenen. olgens het blad Zarya Vostoka, dat Zaterdag in Moskou is ontvangen, is dc minister van staatsveiligheid van de Sov jet-republiek Georgië, Roekhadze gearre- steerd. HU wordt er van beschuldigd een „avonturier en vUand van het volk" tc zijn en „een valse zaak van nietbestaand nationalisme" geënsceneerd te hebben, waarin leden van de communistische par- tU en de regering van Georgië betrokken werden. De arrestatie van Roekhadze werd Woensdag bekend gemaakt in een verga dering van de Opperste Sovjet van Geor gië door de nieuwbenoemde premier Bak- ridze, die verklaarde, dat twee voormali ge secretarissen var de communistische par tij van Georgië, Tsjarkmiani en Mgeladxe handlangers van Roekhadze waren ge weest en hadden meegewerkt aan de ar restatie van „volkomen onschuldige wer kers".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1