Voetangels en klemmen in landbouwgronden Moskou matigt zijn „Spandoek beweringen" voor 1 Mei-viering Europa's bewapening Amerikaanse Congresleden achten tempo te laag Raad van Oude Tonge voor t eerst bijeen „St. Petrus Liefdewerk" is hard teruggelopen Semeonof uit Berlijn terug geroepen DAGBLAD voor SCHIEDAM 1 Verschil van hoge druk buiten en in de Tweede Kamer Voorschriften voor overdracht leveren nieuwe moeilijkheden Lutherse bisschoppen brandmerken Oostduitse Kerkvervolging 106.8 MILLIOEN in Rampenfonds Diepe rouw en diepe dank Woensdag 22 April 1953 Debat afgebroken na ministerieel onaanvaardbaar99 OVERZICHT TWEEDE KAMER Staatlozen weer Nederlanders Ondraaglijkonmenselijk en onvergeeflijk Mei geen halve dag vrij Maar Peking houdt zich aan oude spraakgebruik „Rome" vroeg volle aandacht voor dit gevoelig verlies W Geen startbaan voor vrachtvervoer bij Rotterdam Vlaggetjesdag WEERBERICHT """N Overdracht van grond aan de familie De P.B.O. in het geding mts»» ouderwets" Peking Voetbalwedstrijd: 110.000 Minister Algera heeft in dr Memorie van Antwoord op 't voor lopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting 1953 van Verkeer en Waterstaat medegedeeld, dat de aanleg van een startbaan bij Rot terdam ten behoeve van onge regeld vrachtvervoer voorshands De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot Donderdagavond, luidt: Over het algemeen weinig bewolking, maar ln de nanacht en vroege ochtend hier en daar mist of laaghangende bewolking. Zwakke tot ma tige Noord-Oostelijke tot Oostelijke wind. Iets hogere temperaturen. Donderdag' 23 April: Zon op 5.27 uur, onder ^^19.51 uur. Maan op 13.54 uur, onder 3.26 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Romme op de bres voor de P.B.O. 's-GRAVENHAGE, 21 April 1953. Een vreemde middag Het begon zo rustig met het wetsontwerp J ervreemding Landbouw gronden en voorlopig wees niets er op, dat de behandeling van de amendementen tot zulk een principieel debat, aanleiding zou geven, dat zelfs prof. Romme, toch geen landbouwdeskundige bij uitnemendheid, zich met deze materie zou moeten bemoeien. En toch kwam het zover. Verleden week was men met de algemene beschouwingen en de replieken gereed gekomen. Meestal is de zaak dan op een oor na gevild. Niet alzo met dit wetsontwerp, dat reeds een voorbereiding van vijf jaar had gevergd vanwege de voetangels en klommen, welke het op zijn pad voortdurend had gevonden. Het gevolg was dan ook, dat er na de algemene beschouwingen en replieken niet minder dan vijf en dertig amendementen op het slagveld waren achtergebleven. Men was eerst eens met de minister achter gesloten deuren gaan praten om het slagveld een beetje op te ruimen en de schade op te nemen. Het resultaat was dat Z. Exc. enige amendementen overnam en wijzigingen in zijn wetsontwerp aan bracht en dat enkele andere amendemen ten werden ingetrokken. Toen echter de behandeling van de overgebleven amen dementen hedenmiddag aanving, bleek, dat er nog altijd vijf en twintig waren overgebleven. En dat waren natuurlijk die, welke principiële kwesties inhielden. De Kamer kwam niet verder dan de be handeling van practisch slechts twee er van. Om het geheugen even op te frissen herinneren wij er aan, dat dit wetsont werp ging over de overdracht van land bouwgronden, wat in ons dichtbevolkte land een zeer moeilijke zaak is. Om een goede voedselvoorziening te waarborgen mag de grond niet méér worden versnip perd en moeten de prijzen bij overdracht van gronden ook in de hand worden ge houden. Daartoe strekte dit wetsvoorstel. Thans kwamen, als gezegd, de princi piële kwesties naar voren, waarover men bij de besprekingen geen overeenstem ming met de minister had kunnen berei ken. En het eerste, waarover vanmiddag in den brede werd' gediscussieerd, was de overdracht van grond aan de familie. Een amendement Engelbertink—van Rijckevorse] (KVP) wilde, dat deze over dracht niet zou worden onderworpen aan de goedkeuring van de Grondkamer, zoals het wetsontwerp voorschrijft. Daar waren nogal wat bezwaren tegen, o.a. dat er dan een kettingverkoop zou kunnen ont staan in deze zin, dat er altijd wel ergens neven of nichten in de derde graad te vinden .zouden zijn, wie men tenslotte de grond in de hand zou kunnen spelen. Het bezwaar van minister Mansholt was bo vendien, dat dan ook de toetsing aan de beoordeling van de Grondkamer zou zijn onttrokken. Het liep tenslotte zo, dat men er me rendeels bezwaar tegen had dit vrije sys teem door te voeren ook tot in de derde graad van de zijlinie. Daar het duidelijk was, dat het amendement ongewijzigd geen meerderheid zou kunnen halen, ver anderde de heer Engelbertink het in die geest, dat de zijlinie er uit werd genomen en van de vrijheid bij de verkoop werd uitgesloten. Dit gewijzigde amendement werd tenslotte met 43 tegen 33 stemmen aangenomen. Voor stemden de KVP (uit gezonderd de heer Van Koeverden) de A.R., C.H.U. en K.N.P. Hoger sloegen de golven bij het vol gende amendement, waartoe ook nog twee subamendementen behoorden. Hier ging het er om of de minister, zo als het ontwerp wil, de regelen zou vast stellen voor de overdracht dus ó..k ten aanzien van de prijs of een andere in stantie. Nu wilde de heer Droesen (KVP) jj§|\ dat de minister liIS\ deze macht niet zou krijgen en vooreerst zat hierin een stuk verzet tegen het dirigisme. Maar er stak nog iets anders in ook en wel de kwes tie van het landbouwschap van de P.B.O. Men was over het algemeen Dr ir W. DROESEN niet zo geluk- op voor de P.B.O. j^g mej (je ge_ dachte, welke de heer Droesen had gelan ceerd, namelijk om de regelen ten aan zien van de tegenprestatie (de prijs) te laten vaststellen door de Centrale Grond kamer, gehoord de Grondkamers. Zelfs de CHU was daar niet voor, om dat zij deze instantie daartoe niet de ge- eigende vond. De Centrale Grondkamer immers kan men niet beschouwen als de vertegenwoordiging van het bedrijfsle ven. Maar aldus redeneerde de heer Droesen legt men deze bevoegdheid eenmaal in handen van de minister, dan krijgt men deze niet meer er uit en hij wilde deze bevoegdheid later zo mogelijk geven aan het landbouwschap van de P.B.O., wanneer dit eenmaal tot stand zou zijn gekomen. Dat wilde de heer Bieuwenga ook en hadde de minister nu deze toezegging gedaan, dan zou alles met een sisser zijn afgelopen. Maar hij deed dit niet en het zag er kennelijknaar uit dat hij ook niet van oordeel was, dat deze macht aan een landbouwschap moest worden gegeven. Om uit de impasse te geraken want de Kamer scheen het met de opvatting van de heer Droesen eens te zijn stel de minister Mansholt voor, dat de minis ter bij het stellen van deze regelen eerst de S.E.R. zou raadplegen. De heer Vondeling (P.vd.A.) meende bij herhaling minister Mansholt 'n handje te moeten helpen en kwam met het argu ment, dat eén prijsxegelende bevoegdheid voor een landbouwschap uitgesloten werd door de wet op de bedrijfsorganisatie. Op dat ogenblik achtte prof. Romme zijn P.B.O. bedreigd, vooral omdat de heer Vondeling zijn beweringen nogal boos en definitief had gesteld. Minister Mansholt ging uit van het standpunt, dat zo de minister deze regelen niet zou kunnen geven, er geen sprake zou kunnen zijn van een algemeen land bouwbeleid, waarvoor de minister van Landbouw toch vrantwoordeiyk is n hij sprak het woord „onaanvaardbaar". Toen gooide prof. Romme wat olie op de golven door te zeggen, dat de minister er nog maar eens over moest nadenken, maar dat hetgeen de minister stelde in verhouding tot het georganiseerde bedrijfsleven vol strekt onaanvaardbaar was en in flagran te strijd met de wet op de P.B.O. Hier door werd de uitvoering van deze wet aangetast en daaraan zou, aldus prof. Romme, de K.V.P. nimmer meewerken. Minister Mansholt betoogde daarop nog, dat men P.B.O. niet moest vertalen met Centrale Grondkamer. Wat een zwak ver weer was, omdat de heer Droesen dat ook niet had gepoogd. Hij had slechts bij ge brek aan beter in de plaats van het be drijfschap voor de landbouw de Centrale Grondkamer willen stellen, welke minis ter Mansholt kennelijk niet wenste als toezichthouder op de prijzen ondanks zijn bewering, dat hij een groot voorstander was van samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven. En op dit hoogtepunt werd het debat afgebroken om morgen te worden voort gezet. Aan het begin van de vergadering werd het wetsontwerp ter wegneming van de staalloosheid, dat 40.000 mannen, die door medewerking met de Duitsers hun natio naliteit verloren, de gelegenheid wil geven weer Nederlander te worden, aangenomen met 69 tegen 10 stemmen. Een groot succes voor minister Donker, die het af gewezen ontwerp van zijn voorganger zo danig had gewijzigd, dat de Kamer er nu mee accoord ging. Tegen stemden de C.P.N., vier leden van de V.V.D., te weten de heren Oud, Rit meester, Van Leeuwen en Cornel issen en mej. Klompé (K.V.P.), omdat zij zich niet kon verenigen met de verantwoordelijk heid van de regering ook tegenover de Insensen, die nu werden uitgesloten en voor wie de regering ook verantwoorde lijkheid droeg. Zij had eigenlijk liever het ontwerp van oud-minister Mulderije ge zien, dat deze zaak massaal oploste. Na een vijfdaagse conferentie in de Britse sector van Berlijn hebben tien Duitse Lutherse bisschoppen Dinsdag een verklaring uitgegeven, waarin zij er bij de veertien millioen Oostduitse protestanten op aandringen bij de aanvallen van de re gering niet te wankelen in het geloof. In de verklaring wordt gezegd, dat de «druk op de christenen in Oost-Duitsland „ondraaglijk, onmenselijk en onvergeef lijk" dreigt te worden. Bisschop Lilje van Hannover, die de ver klaring uitgaf, zei, dat de Evangelische Kerk weigert met de Oostduitse autoritei ten in onderhandeling te treden over haar acties tegen de kerkelijke jeugdgroepen. Hij zeide, dat kerkelijke autoriteiten bij de Oostduitse vice-premier Nuschke te gen deze acties hadden geprotesteerd. De verklaring zegt, dat bij de kerkver volging in Oost-Duitsland dezelfde midde len worden toegepast als door de Gestapo in de nazi-tijd. Er bevinden zich nu vijftig predikanten en andere kerkelijke func tionarissen in de gevangenis. Zij werden aldus Lilje, in vele gevallen gearresteerd zonder dat hun de reden werd medege deeld en zonder dat familie of vrienden over de inhechtenisneming werden inge licht. Bisschop Lilje zeide, dat de kerkelijke autoriteiten 300 gevallen kennen van stu denten aan staatsscholen en universiteiten wie het verder volgen van de cursussen vanbd?n,\She0,.mdat zij Oneven lid te zijn van de Lutherse jeugdgroeDen misbruiKen door schade te doen aan het geloof van jonge mensen. Tenslotte was er een interpellatie van de heer Gortzak (Comm.) over de samen voeging van de viering van Koninginne- verj aardag en de vijfde Mei, waar na tuurlijk hetE.D.G.-verdrag en het „Ameri kaanse kapitalisme" met de haren werden bijgehaald. Dr Drees heeft rustig uiteengezet, dat de viering van de vijfde Mei niet gewor den is, wat men ervan had gedacht. Een onderzoek naar deze viering had de Stich ting van de Arbeid aanleiding gegeven, de regering te adviseren deze viering te verplaatsen naar 30 April, waarbij de gemeentebesturen altijd nog gelegenheid hadden een viering 0 v ij fde Mei te organiseren. De eis van vrij 0d vjjfde Mei na 's middags een uur met behoud van loon wenste de regering n,jet te bevorderen. Een motie van de heer Gortzak in deze richting werd tenslotte verworpen met 72 tegen 5 stemmen. Alleen de communisten stemden voor. Zelfs paul de Groot was er voor overgekomen, daar men anders niet voldoende ondertekenaars voor de com munistische motie zou hebben gehad. F. S. Gisteren was 't jn Moskou „leuzendag". Tegen de tijd, dat de 1 Mei-viering georganiseerd moet worden, komen de van boven af gedicteerde leuzen uit de bus, die bij de optochten als leerzaam leesmateriaal moeten worden meegedragen. De verschillen met de beweringen van het vorige jaar zijn opmerkelijk. Om te beginnen wordt, blijkens een bericht van Radio-Moskou, geen enkel lid van de Sovjet-regering met een speciale groet vereerd. Vervolgens Wordt nergens melding gemaakt van „Amerikaans imperialisme", „imperialistische agressie" etc., met welke ontboezemingen men het vorig jaar nog zo vrijgevig was. Bovenaan de lijst staat thans „Er be staat geen meningsverschil, dat niet met vreedzame middelen op basis van weder zijds begrip tussen de belanghebbende landen kan worden opgelost'. De leuze, die op Korea betrekking heeft, luidt „Broederlijke groeten aan 't held haftige Koreaanse volk, dat strijdt voor de vrijheid en onafhankelijkheid van zijn land". De woorden „tegen buitenlandse indringers", waarmee de leuze van het vorige jaar eindigde, zijn nu weggelaten. Tot de Duitsers wordt ditmaal gezegd: „Groeten aan het Duitse volk, dat strijdt voor een spoedige sluiting van het vredes verdrag, voor de vestiging van één onaf hankelijk, vredelievend democratisch Duitsland". De leuze van vorig jaar was daarentegen met zoveel woorden gericht tot de „democratische krachten van Duits land", die streden „tegen de misdadige plannen om West-Duitsland te maken tot een basis voor imperalistische agressie". De leuze over de vriendschap tussen de volkeren van Engeland, de V. S. en de Sovjet-Unie in hun strijd ter verhinde ring van oorlog en tCT verzekering van een blijvende vrede in de wereld". Deze keer is zelfs geen speciale leuze gewijd aan de anti-Tito-krachten in Joego slavië. Verleden jaar werd aan deze gestaalde voorhoede van het Sovjet-volk, die onze overwinning bezielt en organi seert". krachten nog bijzondere hulde gebracht voor haar „bevrijdingsstrijd tegen het fas cistische bewind van de Tito-Rankovic- kliek en voor de onafhankelijkheid van haar vaderland, dat zich in handen van de imperiaisten bevindt". Aan het Japanse volk wordt nu zonder meer te verstaan gegeven, dat de Japan ners „moedig voor hun nationale weder geboorte als een onafhankelijk, democra tisch en vredelievend Japan strijden" Maar het vorig jaar werd hun strijd „te gen buitenlandse bezetters" nog een aparte zinsnede waardig gekeurd. Eén van de nieuwe Russische leuzen houdt een herinnering in aan de sensa tionele omkeer in de Moskouse dokters- affaire door te wjjzen op „de onaantast* bare rechten, die de Sovjet-burgers op grond van de constitutie genieten", een formulering, die ook by de vrijlating der artsen werd gebezigd. Frapperend is ook wat over de com munistische party wordt gezegd, n.l. „Lang leve de communistische party van de Sovjet-Unie, de leidende en Besturende kracht van het Sovjet-volk in de stryd voor de opbouw van het communisme". Verleden jaar heette de partij echter: „De grote partij van communisten, de party van Lenin en Stalin, de door de stryd In tegenstelling tot de Russische leuzen vertonen de slagzinnen van de communis- tisch-Chinese regering te Peking voor de eerste Mei echter hetzelfde beeld als hel vorige jaar. Een van de Chinese leuzen spreekt over de „bacteriologische oorlogvoering die door „Amerikaanse imperialisten" op touw is gezet. Een andere slagzin maakt gewag van de „grote vriendschap tussen de Chi nese en de Sovjet-volkeren" als de „krach tigste waarborg tegen de dreiging van een nieuwe oorlog en voor de verdediging van de vrede in het Verre Oosten en de rest van de wereld". ff.Af. Koningin Juliana heeft Dins dag het geheel gemoderniseerde weeshuis te Buren (Old.) officieel heropend. Niet in het minst onder de indruk van het Koninklijk be zoek graaide de 1-jarige Petertje Monster die tijdens de rondgang door HM. op de arm werd geno men in de voile van de hoed van de Koningin. Het kostte de direc trice van de inrichting (links) heel wat moeite het gaasachtige weef sel uit zijn grijpgrage vingertjes te halen. Koningin Juliana had zeer veel schik in het geval. Het Nationale Rampenfonds heeft tot gisterenmiddag 106.S millioen gulden ont vangen. Sedert eergisteren is er twee ton bijgekomen. De netto-opbrengst van de voetbalwed strijd FrankrijkNederlandse professio nals, enkele weken geleden m het Prinsen park te Parijs gespeeld, bedraagt 110 000 Dit bedrag is thans gedeponeerd bij de Nederlandse ambassadeur te Parijs; het zal worden gestort in het Rampenfonds Te New York zyn Dinsdag vüf leden van het Amerikaanse Congres aangeko men, die een rondreis van veertien dagen door Europa hebben gemaakt, waar zy de tenuitvoerlegging van het program voor wederzydsc beveiliging hebben bestu- deerd. e De leider van de groep, Lawrence Smith uit Winconsin, verklaarde dat, hoewel de herbewapening der verschillende NATO- landen niet geschiedt met de snelheid, welke wellicht wenselijk zou zMn, toch J M T Terwijl arbeiders in koortsachtige haast bezig waren 0111 de laatste hand te leggen aan bet inrichten van de grote oantine, die door de stad Haarlem aan Oude Tonge is geschonken, kwamen de raadsleden van dit zwaar getroffen Flakkeese dorp voor de eerste maal na de ramp op het gemeente- huis in openbare vergadering bijeen. Onder voorzitterschap van mgr Bcrnar- dini, secretaris van dc H. Congregatie de Propaganda Fide, hebben de Pauselijke Missiegenootschappen in de afgelopen week hun jaartykse vergadering in Rome gehouden. Zondag werden de verschillen de nationale directeuren en de andere deelnemers door Z. H. de Paus in audiën tie ontvangen. Zeventien landen waren op deze verga dering vertegenwoordigd. Voor Nederland waren aanwezig mgr H. J. van Hussen, nationaal directeur van de Pausetyke Mis siegenootschappen, en mgr J. Damen, na tionaal adviseur. In de toespraak, welke Z. Em. Kardinaal Fumasoni Biondi, Prefect van de H. Con gregatie van de Propaganda Fide, tot de vergadering richtte, betoogde Zijne Emi nentie de noodzaak om als algemene regel de kinderen-leden van de H. Kindsheid op 13-jarige leeftijd naar het Pauselijk Liefdewerk van de Voortplanting van het Geloof over te hevelen als leden. Daarenboven vroeg Zijne Eminentie van het St. Petrus Liefdewerk steun voor het grote inlandse seminarie, dat in aanbouw is te Boena in India en waarvan de Anos- tolisch Internuntius van India, de Neder landse aartsbisschop mgr Lucas, kortgele den de eerste steen heeft gelegd. In verband met dit laatste liefdewerk moest de vergadering constateren, dat de opbrengst voor dit liefdewerk over het algemeen en vooral in Nederland, hard was teruggelopen, vergeleken met de inkomsten in vorige jaren, waardoor aan 67 aanvragen van steun van Apos tolische Vicarissen in de missiën geen gevolg kon worden gegeven. Terwijl daartegenover staat dat de globale op brengst van het Liefdewerk van de Voortplanting van het Geloof voor Ne derland door de actie van het Heilig Jaar betere resultaten voor dit jaar heeft gegeven, moet het Petrus' Liefde werk vanwege de hoge betekenis voor de opvoeding van inlandse geestelijk heid de volle aandacht van de Neder landse Katholieken gedurende het ko mende jaar vragen. geen enkele van deze staten met opzet achterbiyft. „Wij hebben de indruk", aldus Smith, „dat de samenwerking tussen de verschil lende landen en de internationale onder handelingen langzamer vorderen dan het geval zou zijn, als alle naties van West- Europa zich voldoende rekenschap gaven van de dringende noodzaak om haar de fensie te organiseren. Hij voegde hieraan toe, dat zijn met gezellen en hij „in het bijzonder be zorgd" zijn over de vertraging bij Je aanleg van een pijpleiding voor vlieg tuigbrandstof in Frankrijk, welke aan leg de V S. geheel bekostigen. De missie had in het bijzonder ten doel het bestuderen van de voortgang bij de bouw van N.A.T.O.-vliegvelden en -ha venwerken, alsmede de practijk van het program voor „off-shore"-aankopen. Na te hebben verklaard, dat de N.AT.O reeds „veel meer dan een defensiestelsel- op-papier" is geworden, deelde Srnitn mede, dat zijn groep aan het Congres zal verzoeken een artikel uit de wet op dt wederzijdse beveiliging t? schrappen, dal betrekking heeft op het beschikbaar stel len van fondsen voor het aanmoedigen van het particuliere initiatief in het bui tenland. Wij zijn van oordeel, zo zeide hij. dat deze passage een onnodige inmenging in de aangelegenheden van andere landen betekent. geven, daarbij in het bijzonder sprekend over hetgeen men aan medewerking heeft ondervonden uit Haarlem, dat Oude Tonge adopteerde. Aan het eind van zun rede sprak bur gemeester Van Dijk de hoop en de «ver- De burgemeester, de raadsleden en vele belangstellenden begaven zich na tuiging uit. dat Oude To"g? J®' her"J" 1 j e r>..? 1 zen nat het na alle verschrikkelijke leed raadsvergadering naar het massagraf, waar mevr. Van Dijk witte tulpen schó°er te voorschijn zal komen dan het legde aan de voet van het grote witte kruis. geweest is. 0 Na de raadsvergadering, die door Diep was de rouw om de meer dan de gevoelens van ontzetting eerst en van enige vooraanstaande burgers werd bij- driehonderd slachtoffers en de vlag woei rouw daarna om hetgeen zich over gewoond, begaf men zich naar het tnas- halfstok van het raadhuis. Een der raads- Oude Tonge heeft voltrokken; hij kon sagr&f op de Zuiddijk, waarin nu bijna leden, de heer Van Kampen, ontbrak; hij geen woorden vinden om het leed weer driehonderd doden rusten en waar nog vertoeft in het Noorden van het land, te geven, noch om de verschrikkingen welhaast iedere dag een nieuw graf ge- ziek en treurend om het verlies van znn van de angstnacht te beschrijven en Ke" dolven wordt. Mevrouw an Dijk, echt- echtgenote en vijf kinderen Bijna geen durende enige tijd stond raad en bur- genote van de burgemeester, bracht met der raadslden was er of hy had droe- gemeester stil rond de groene tafel, in een bouquet witte tulpen een stille groet fenis in het hart om een bloedverwant, gedachten verwijlend bij hen, die nimmer en een symbool van innig herdenken die dé ramp niet overleefde terugkeren aan de rampslachtoffers, mannen, vrou- Burgemeester A, D. van Dijk vertolkte De raadsvergadering stond geheel in wen en vele kinderen. De cant ine, die aan dc voet van het raadhuis van Oude Tonge is opgebouwd, een kostelijk geschenk van de stad Haarlem, dat van grote betekenis zal blijken voor de wederopbouw van het zuaar geteisterde dorp. Hedenmiddag vond de officiële opening plaats, gisteren woei van het raadhuis de vlag halfstok, toen de gemeenteraad er voor het eerst na dc ramp vergaderde. NIET verantwoord is. het teken van herdenken van ra™P rampgevolgen. De burgemeester gaf uitvoerig overzicht van hetgeen allemaal gebeurd is en daarna betuigde hij dank fan de velen uit het eigen dorp, u.t he eiland Flakkee, uit geheel Nederland en zelfs uit het buitenland, die de in gezetenen ter hulp zun gesneld en die nog steeds blijk van hulpvaardigheid jaren, dat hij zijn taak vervulde, eerder i°f matiging dan tot verscherping van de bestaande tegenstellingen heelt bijge dragen, Hij sprak zeer goed Duits en Engels en bewoog zich met gemak in Westelijke kringen. Van Yoeddin, die een belangrijke rol heeft gespeeld in het uit stoten van Tito uit de Cominform, ver wacht men een minder soepele manier van optreden Moskou heeft Vladimir Semeonov te ruggeroepen van zijn post ais politiek adviseur, met de rang van ambassadeur, van de Russische controle-commissie en in zijn plaats het lid van de centrale comité der Russische communistische partij, prof. Pavel Yoeddin, benoemd. Aan deze mutatie wordt in Westerse kringen veel belang gehecht in verband met (Je houding van de nieuwe Sovjet regering t.a.v. het kardinale Duitse pro bleem. Men verliest zich daarbij in aller lei gissingen over mogelijke Russische be doelingen. Men wijst erop, dat Semeonof de politieke Jijn voor het tot dusver in Oost Duitsland gevoerd beleid sterk be ïnvloedde en gold voor de meest belang rijke vertegenwoordiger van het Krem lin. Ondanks de onverkwikkelijke poli tieke ontwikkeling in dit gebied menen sommige Westelijke diplomatieke lerin gen, dat Semeonof als een gematigd man moet worden beschouwd, die in de zeven De helft van de Nederlandse Haring vloot zal hoogstwaarschijnlijk op 26 Mei a.s. dus daags na Pinksteren van de di verse vissershavens uit, weer zee kiezen. Op 2 Juni vertrekt dan de rest. De Vlaggetjesdag is voor Vlaardingen vastgesteld op Zaterdag 23 Mei a.s De beide Pinksterdagen liggen de opgetooi de schepen dus in de havens.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1