Minister Suurhoff voelt weinig voor vrijere loonvorming Hum. Verbond in D.U. W. -kampen niet aan banden 1 I Ziekten en de christenmens Gezondheidszorg en persoonlijke verantwoordelijkheid Beraad over het Nederlandse Katholicisme GASCYLINDER ONTPLOFTE IN SMEDERIJ Rode doorbraak is sterk door 'n dosis Roomse onnozelheid m Eisenhower wil meer immigranten toelaten MET SCHOFFEL DOODGESLAGEN H. Vader verleent dispensatie voor 1 Mei M 106.9 MILLIOEN DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN.OMSTREKEN Donderdag 23 April 1953 V. WEERBERICHT N.Y.y.-voorzitter geeft wet op de P.B.O. „een kaakslag" Verbazingwekkend Verbetering van het werkloos heidscijfer Het probleem der ouderen Wijziging in D.U.W.-beleid Progressie kinderbijslag Nieuwe publieke moraal is nodig Specialisten-conflict ,,120.000 per jaar extra9' Op Keukenhof Analyst Geheimzinnige moor den zaaien onrust in Z.W.-Franse streek Reuter meldde Woensdag uit Vaticaanstad, dat de H. Vader op verzoek van bisschoppen uit ver schillende landen voor alle katho lieken ter wereld heeft gedispen seerd in de verplichting om zich van vlees-eten te onthouden op Vrijdag 1 Mei a.s. Het besluit van de H Vader is vervat in een decreet van de Con gregatie van het H. Concilie, aldus Reuter. De reden ervan is, dat de eerste Mei in vele landen als open bare feestdag wordt beschouwd. Belangrijke bijeenkomst te Rotterdam Raakpunten met levens overtuiging Tien Amsterdamse brandweerlieden gewond ™°r kw,,c"' Ruit van operatiekamer versplinterd Als een raket Nationaal Rampenfonds De weerverwachtlng van het K.N.M.I., geldig tot Vrijdagavond, luidt: Droog weer met voornamelijk in het Noorden van het land enkele overdrijvende wolkenvel den. Koude nacht met op enkele plaatsen lichte nachtvorst. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Ma tige tot zwakke wind hoofdzakelijk tussen Oost en Noord. Vrijdag 24 April: Zon op 5.25 uur, onder 19.52 uur. Maan op 15.04 uur, onder 3.39 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Schakering in de Kinderbijslag en Werkloosheidsproblemen 'S-GRAVENHAGE, 22 AprW Minister Suurhoff heeft in zijn antwoordlede hedenmorgen duidelijk te kennen gegeven, dat hij weinig voelt voor een vrijere loonpolitiek in de vorm van een zekere vrijere marge voor de bedrijfstakken en ondernemin gen, die een hoger loon zouden kunnen dragen. De meerderheid van de Sociaal Economische Raad heeft de regering, althans op de lange termijn, een dergelijke vrijere loonvorming aanbevolen en gisteren werd dit streven van K.V.P.- en A.R.-zijde krachtig ondersteund. De minister had echter kennelijk meer oor voor het felle betoog van de N.V.V.-voorzitter, de heer Oosterhuis tegen de z.g. marge-politiek, al merkte hij bij de replieken te dezer zake nog op, dat hij niet mag zeggen de marge-politiek per se onaanvaardbaar te vinden, omdat hierover nog geen regeringsberaad heeft plaats gevonden. De bewindsman was ernstig bevreesd voor de repercussies, die de intro ductie van een marge-politiek in andere bedrijfstakken zou veroorzaken, waardoor de geleide loonpolitiek in groot gevaar zou komen. De woordvoerder van de A.R., de heer Schipper had gisteren erop gewezen, dat het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhou dingen (B.B.A.), waarin d'e centraal-ge- leide loonpolitiek verankerd is, een nood maatregel is en dient te verdwijnen, nu er van een noodsituatie geen sprake meer is. Minister Suurhoff betwijfelde echter, of die noodsituatie wel voorbij is. ver schillende omstandigheden zoals de bevol kingsgroei waarschuwen ons ervoor de beheerste loonpolitiek in gevaar te laten brengen door experimenten met marges. De regering zal zich thans over de ge dachte der margepolitiek hebben te be raden, zoals deze door de S E.R. is voor. gesteld. De beslissing in deze wordt voor de regering evenwel niet gemakkelijk ge maakt, aangezien het S.E.R.-advies met ZO kleine meerderheid (2119 stemmen) ls gegeven, aldus de heer Suurhoff. De heer Van Lieshout kwam bij de re plieken op de kwestie terug, waarbij hij in het bijzonder inging op de rede van de heer Oosterhuis. De K.V.P.-spreker vroeg zich terecht af, welke betekenis de orga nen der P.B.O. op het stuk van de ar beidsvoorwaarden nog hebben voor de heer Oosterhuis, nu deze de regeling der lonen blijkbaar in handen van de regering gehouden wil zien, niet alleen voor dit moment, maar, gelet op diens motivering, voor altijd. De heer Oosterhuis kwam hierop ver klaren, dat hij het vaststellen van loon- verordeningen door bcdrjjfsschappen in hoge mate bedenkelijk achtte voor een rustige ontplooiing van de P.B.O. Een verklaring, welke in hoge mate verbazingwekkend is. Met een dergelijke uitspraak toch geeft men, zoals prof. Mo lenaar (VVD) het plastisch uitdrukte, de wet op de P.B.O., indertijd door de vak beweging met vreugde begroet, een kaak slag. De (aak der bcdrijfsschappen ligt immers volgens deze wet met name op het terrein der lonen en andere arbeids. voorwaarden. Met een vaststellen bij verordening van wat bij collectieve arbeidsovereenkomst geregeld is, dus een algemeen verbindend verklaring door de schappen kon de heer Oosterhuis zich nog wel verenigen, maar dit is niet, wat de P.B.O. te dezer zake beoogt. Terecht noemde prof. Molenaar deze kwestie voor de toekomstige ontwikkeling van de P.B.O. van uitermate groot ge wicht. De heer Van Lieshout vroeg zich nog af, of het N.V.V. de centraal-geleide loonpoli tiek ook nog zou verdedigen als zij door een regering zonder socialisten zou wor den gevoerd. Tegenover de mening van de heer Oosterhuis, dat een vrijere loonvor ming de rechtvaardigheid geweld zou aan doen, stelde de K.V.P.-spreker: dat bij de huidige loonpolitiek die rechtvaardigheid evenzeer in het gedrang kan komen zij het op een andere wijze dan de heer Ooster huis voor ogen heeft. Wat de werk loosheid betreft, constateerde mi nister Suurhoff, dat er sinds enige tijd een wending ten goede valt waar te nemen. Eind i Maart van dit jaar waren er 34.000 werklozen minder dan eind Maart 1952. Als oorzaken van deze verbe tering zag Z.Exc de zeer gunstige weersomstandigheden, de overstromingsramp en de uitvoering van extra openbare werken. Hij gaf de heer Schipper echter onmid dellijk toe, dat één zwaluw nog geen lente maakt. Deze verbetering doet zich vooral gel den in de Noordelijke provincies en Noord Brabant, gebieden, waar vanouds de werk loosheid het grootst is. Eind Maart lag het I gemiddelde in de Noordelijke provincies zelfs beneden het landsgemiddclde, ter- Wijl het in Brabant hiermede gelijk kwam te liggen. De bestaande voorraad openbare werken is door het extra volume van pl.m. 75 millioen, met de uitvoering waarvan vóór 1 Maart van dit jaar is begonnen, geducht aangesproken. Maar reeds wordt gewerkt aan het vormen van een nieuwe voorraad. lagere publiekrechtelijke lichamen Worden hiervan zoveel mogelijk op de hoogte gehouden. Een groot aantal ge meenten werkt vrijwillig aan de verdere noodzakelijke voorraadvorming mede. Voor een stok achter de deur op' dit punt, waarvoor de heer Van' Lieshout gisteren had gepleit, voelde de bewinds man weinig. Hij moest trouwens in het algemeen weinig hebben van het hanteren van „stokken achter de deur". Men kan slechts hopen, dat deze socialistische mi nister zal weten te volharden in dit edele gevoel. De werkloosheid onder de ouderen, vooral in de administratieve sector, be schouwde de minister, met de heer Schipper, als een beklemmend gevoel. Ook bij een bevredigende graad van werkgelegenheid, komt een deel dezer oudere werklozen niet meer aan de slag. De bewindsman is van plan dit probleem met vertegenwoordigers van het bedrijfsleven onder de loupe te ne men. De minister wees voorts op plannen, die er zijn tot wijziging in het D.U.W.-beleid. Zij verkeren nog in een experimenteel stadium, doch zullen met zich meebren gen, dat men niet meer met een afzon derlijke D.U.W.-loonregeling zal werken maar met een, welke is gebaseerd op die van het vrije bedrijf. Op de aandrang van de heer Van der Himst (K.V.P.), om de activiteit van het Humanistische Verbond onder de D.U.W.- arbeiders aan banden te leggen, antwoord de de heer Suurhoff, dat hij niet van plan is aan dit K.V.P.-verlangen tegemoet te komen. Hij zag een groot verschil op dit punt tussen gevangenissen e.d. en D.U.W.-kampen. D.U.W.-arbeiders zijn vrije arbeiders. Door humanistische pro paganda in hun kampen te verbieden of te beperken, zou hij in strijd komen met de grondwettelijk gewaarborgde druk persvrijheid. Merkwaardigerwijs kwam men van K. V. p.-zijde bij de replieken op dit afwfc zende ministeriële antwoord niet terug. Ten aanzien van de door de K. V. P. voorgestane progressie in de kinderbij slag naar het inkomen, deelde minister Suurhoff mede, dat hij dezer dagen het S.E.R.-advies over deze aangelegenheid heeft ontvangen, waaruit, zoals te ver wachten was, blijkt, dat de meerderheid van de Raad ook deze progressie van de hand wijst. De regering is voorne mens nog dit jaar de materie van de progressie naar kindertal en inkomen te regelen. Of aan alle wensen van de K. V. P. op dit punt voldaan zal worden, is echter een open vraag, daar een aanzienlijke meerderheid van de S.E.R. over deze kwestie anders denkt dan de K.V.P., aldus spreker. De generaties, die de bestaansonzeker- heid aan den lijve ondervonden hebben, zijn aan het verdwijnen. De grote vraag is, of de generaties, die van deze onze kerheid en ellende geen weet hebben, de waarde der sociale voorzieningen nog wel zullen beseffen en bij het gebruik ervan voldoende verantwoordelijkheidsgevoel zullen tonen. Met de heer Louwes (V.V.D.) was de minister van oordeel, dat hier een pro bleem ligt, dat zonder 'n nieuwe publieke moraal niet is op te lossen. In antwoord op de heer Louwes ver klaarde de staatssecretaris van Sociale Zaken, mr dr Van Rhijn, dat de admini stratie-kosten van de sociale verzekering vaak overdreven worden. Op de totale uit gaven belopen zij slechts 7 pet. Excellentie Suurhoff Zou 't voor de kleine middenstanders niet nuttig zijn, zo suggereerde hij, in verband hiermede een organisatie te stichten, die de administratie van kleine bedrijven zou kunnen coördineren. Wat de emigratie aangaat deelde mi nister Suurhoff mede, dat de vraag, hoe bewust te bevorderen, dat emigranten in huun nieuwe vaderland als „onbezoldigde" ambassadeurs voor Nederland optreden, bij de Emigratie Raad aanhangig is ge maakt. Tenslotte is er ook nog een en ander gezegd over de volksgezondheid. Het spe cialisten-conflict besprekende, merkte de bewindsman op, dat cle kern hiervan is gelegen, dat de specialisten in Breda en Tilburg destijds hebben geweigerd op de bestaande voorwaarden te werken. Zij wilden slechts onderhandelen op de basis, dat zij bij voorbaat een aantal eisen inge willigd kregen. De minister zeide in deze aangelegen heid niet te kunnen forceren, gezien de grote autonomie der ziekenfondsen. Er kan echter een moment komen, dat de overheid moet ingrijpen om de grote be langen der volksgezondheid te bescher men. De staatssecretaris voor Volksgezond heid, dr Muntendam, verklaarde inzake het gebruik van verdovende middelen, aanwijzingen te hebben, dat dit na de oorlog is gestegen. Ook slaapmiddelen en opwekkende middelen kunnen een groot gevaar gaan vormen. In verband hiermede waarschuwde hij tegen de uitwassen bij auto-rallyes, waar «je deelnemers bij opwekkende middelen wakker moeten worden gehouden. Ook de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid is z.h.s. met de bekende aantekening, dat de c.p.N. tegen was, aangenomen. AD INT. President Eisenhowe, heeft het Ameri kaanse Congres verzocht een wetsont- werp goed te keuren, dat er in voorziet, dat de komende twee jaren 120.000 per sonen per jaar zich bóven het vastge stelde immigratiequotum in de Verenig de Staten zullen mogen vestigen. De president wijst er in een begelei dend schrijven op dat er in de laatste tijd steeds meer vluchtelingen in West-Euro pa zijn gekomen, die uit communistische staten wisten te ontkomen. In het perceel Ruysstraat 103 te Amsterdam is Woensdagavond na een begin van brand in een smederij een gascylinder ontploft. De gevolgen waren zeer ernstig. Tientallen gewonden, o.w. 9 brandweerlieden moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Honderden ruiten in de onmiddellijke nabijheid van de smederij wer den vernield. DR leden van de beide Kamers van de Staten Generaal hebben dezer dagen een bezoek gebracht aan de bloemententoonstelling van Keukenhof om eens 'n kijkje te nemen in de keuken van het ambacht, hetwelk de hof van Flora pleegt te verzorgen. Dat de da mes en heren van het parlement belang stelling hebben voor bloemen, kan niet vreemd genoemd worden, want zij zijn gewend om bloempjes, i.e. stijlbloempjes te plukkenEn geloof maar, dat daar variëteiten en rariteiten bij te vin den zijn. In de Kamer immers pleegt men het „met bloemen te zeggen", met stijlbloempjes weliswaar, doch in elk ge val blijft het bloemig! De voorzitter van de Tweede Kamer was tijdens een deskundige uitleg door de voorzitter van „Keukenhof" de heer Van Waveren er bij gaan zitten op het grastapijt. Ja, hij is nu eenmaal gewend om zittend van de „bloemen" te genie ten, terwijl de „geachte afgevaardigde" op het tapijt komt om zijn wijsheid onder fraaie woorden „naar voren te brengen". Doch er waren twee verschillen: in de Kamer zit Dr Kortenhorst op een voor name zetel enop de tweede plaats laten de parlementaire zeden niet toe dat hij zo vrolijk lacht om de bloemen als blijkens de foto op het Keukenhof! Want een ieder moet zich in de Kamer hoffelijk gedragen En zijn wij wel ingelicht, dan hebben de leden zich op Keukenhof inderdaad hoffeljjk gedragen en plukten zij niet, ondanks hun voorliefde voor stijlbloemp jes. als kleine kleuters in de hof Maar nu was er niet de minister van Financiën bij, anders .T Die is „pluk ken" zo gewend! Het aanstaande Eeuwfeest van de Ker kelijke Hiërarchie is ook voor de georga niseerde katholieke gezondheidszorg, die overkoepeld wordt door een Katholieke Raad van Overleg voor Volksgezondheid aanleiding geweest tot een overdenking Onder de bewoners van het dal van de Lot, een zijrivier van de Garonne (Zuid- West Frankrijk), heerst thans grote on rust, in verband met het feit, dat in een brandende boerderij de lijken werden ge vonden van de burgemeester van het dorp Bessue-Jovis, Jacques Brassat, en diens echtgenote, die met een schoffel bleken te zijn doodgeslagen. Hun oudste zoon, die zwaar gewond in de omgeving van de boerderij werd gevonden, overleed later in een ziekenhuis, zonder tot be wustzijn te zijn gekomen. In de afgelopen vijf jaar zijn reeds vijf personen in deze streek met een soort gelijk wapen om het leven gebracht. Twee mannen hadden aanvankelijk deze moor den bekend, doch herriepen later in de gevangenis deze bekentenis. Op 23 December 1948 werden de ver minkte lijken van Pierre Grass en zijn dienstbode aangetroffen in de uitgebran de boerderij van Gras. Drie maanden la ter werd de oude molen van Roland Pel- ligri door brand verwoest. Pelligri werd gevonden met een gapende wond aan het voorhoofd, zijn echtgenote was onherken baar verbrand. In Augustus 1951 werd op een andere afgelegen boerderij Marie Prat, een oude weduwe, met een scherp instrument dood geslagen. Tenslotte werden in hetzelfde district in Februari van dit jaar een boer, zijn echtgenote en een dochter te elfder ure uit hun brandende hoeve gehaald. Zij bleken allen dodelijk te zijn gewond door slagen met een schoffel. De plaatselijke politie is inmiddels ver sterkt met een afdeling uit Montpellier, die een nauwgezet onderzoek instelt in de puinhopen van de boerderij van bur gemeester Brassat. ORGENAVOND zal in de Blauwe Zaal van 't. Beurs gebouw te Rotterdam een grote bijeenkomst wor den gehouden, waarvoor onder priesters en leken een zo grote belangstelling bestaat, dat reeds enige we ken geleden alle plaatsen waren besproken. Die avond wordt in onderling beraad naar een antwoord gezocht op de volgende vraag Wat ontbreekt er nu aan het katho licisme van Nederland? Deze vraag, die men vanzelfspre kend ook anders formuleren kan, werd ingegeven door enige zeer duidelijke symptomen van „onrust in de ziel zorg", die in de loop der laatste jaren steeds dwingender werden gesignaleerd. Het is altijd gemakkelijk enige uitingen van deze onrust met de dooddoener af te doen, dat alle mensenwerk on volmaakt is öf dat men sterk overdreef óf dat de toon Boven: In het bloemenpaleis op de „Flo ra'' wordt morgen een tentoonstelling ge opend door de Belgische ambassadeur Z. E. E. Graeffe, inelkc zal bestaan uit een inzending van Belgische culture. Exemplaren van de Azdlia Indica uit Gent worden aangevoerd Onder: Nog een fraai exemplaar, dat morgen op de Flora zal te zien zijn. Het is de Cymdidium Agot St Peter van de cultivator Sanders uit Brugge. terdam en op enige grotere in Amsterdam. Den Haag en Haarlem dit beraad tussen priester en leek reeds werd gehouden hetgeen overal de grootste interesse bleek te wekken wordt nu voor het eerst in de Maasstad dit beraad in zo breed mogelijke kring opgezet. Uit alle bestaande groeperingen van katholieken en uit alle ran gen der maatschappij komen Vrijdagavond katholieken bijeen, die gezamenlijk met hun priesters, van wie er bijna zeventig aanwezig zullen zijn, serieus met elkaar gaan spreken over hetgeen ons concreet vandaag te doen staat met betrekking tot ons hoogste goed de bloei ei toeneming der Nederlandse Katholieke Kerk Dat initiatief, uitgaande van de Kath. Actie te Rotterdam, jaar samenvalt met de eeuwfeestherdenking der schoppelijke Hiërarchie, is een factor te meer, aie welslagen van dit gesprek kan garanderen. De grootste garantie ligt evenwel in het van dit beraad: priester en leek, zo n?uw vpiGin 'dit met elkaar verbonden, gaan hieraan uiting g onderlinge en gemeenschappelijke gesprek, fr van volstrekte evangelische vrijmoedigheid. van hetgeen bereikt is en een bezinning op de toekomst. Na de rede van pater dr J, A. Pon- sioen S.C.J., die de principiële lijnen van de katholieke gezondheidszorg zeer helder had getrokken, kreeg de rede van mgr Alfrink bijzondere betekenis, omdat door deze bisschoppelijke woorden a.h.w. het fundament werd bloot gelegd, waarop de óenstructie van het practische werk, zo als pater Ponsioen dit had aangegeven, rust. „De gezondheid van een mens" aldus mgr Alfrink hetzij de zuiver corporele, hetzij de psychische- en wellicht nog meer de afwezigheid van die gezondheid is een terrein, dat bij de christenmens onmiddellijk raakpunten heeft met zijn levensovertuiging. Omdat de ziekte een kostbare gave Gods is, een openbaring van Gods wil en Gods bedoelingen, daarom kan een christen mens niet met een ziekte en een zieke doen wat hij verkiest. Een christenmens kan b.v. nooit het naar onze christelijke levensvisie inhumane middel van de euthanasie aanvaarden, al wordt het met nog zoveel humane argumenten verdedigd en aangeprezen. „En het is niet zonder belang en niet zonder zin", aldus mgr", al schijnt niet iedereeg dat te willen of te kunnen zien, dat het Episcopaat de jubileum-gave van de gelovigen bij het eeuwfeest bestemd heeft voor de medische faculteit van de katholieke universiteit. Daarmee is niet alleen het grote belang van de katholiek- opgeleide medicus geaccentueerd, maar ook het belang van de katholieke volks- gczondheid-sector in zijn geheel". Pater Ponsioen zag de ontplooiing van de werken van barmhartigheid in moder ne vormen evengoed uit Gods geest ge boren en roemde in het bijzonder het werk van de Kruisverenigingen. Zeer belangrijk was hetgeen spr. zeide over het onderscheid dat gemaakt moet worden tussen socialisatie of vermaat schappelijking en étatisme. Wij kunnen aan de ontwikkeling, waarbij de gezond heidszorg groepswerk is geworden, niet voorbij gaan zonder onze maatschappe lijke verantwoordelijkheid te verliezen. Als wij echter maar nooit onze persoon lijke verantwoordelijkheid verliezen. De Staat moet slechts garant zijn, dat het algemeen welzijn wordt behartigd, waar bij het departement van Sociale Zaken wel wat meer vertrouwen en moed te genover particuliere instanties aan de dag kan leggen. Wij kunnen echter niet eisen dat de Staat zijn handen terugtrekt, als wij onze sociale verantwoordelijkheid niet tot volle ontplooiing brengen en het drin gende probleem van zuinigheid niet weten »p te lossen. In de geest volstrekte 'dfê deJKerk' van""Christus bezit de van spreken niet altijd getuigde van de nodige beschei denheid, deskundigheid en objectiviteit. Men kan dit alle maal van harte toegeven en tevens van mening blijven, dat er binnen de Katholieke Kerk van Nederland iets gaande is, dat geen werkelijk gelovige in Christus onbe roerd mag laten. Alleen reeds de onbarmhartige taal van enige cijfers betreffende de geloofsafval moet iedereen, die zich waarlijk kind der Kerk wil noemen tot de gewe tensvraag brengen Wat gebeurt er met het Neder landse deel van het ene heilige Mystieke Lichaam van Christus? Nadat op vele bijeenkomsten in kleiner verband te Rot- eenma- I iefde voor de" Bruid van Christus, die in doormaakt, Jiefde ook voor met hun noodza- ste kracht kende liefde. ons land een moeilijke crisis noodza- de verschillende ledor, 1 f~„rncnl,jl: de iheea- waaronder wü, katholieken, lij Natuurlijk kan het bij deze ene avond niet blo- ven Er moet een „follow-up" volgen, zoals men in het zakenleven zegt Maar wel moge door Gods zegen deze avond in het octaaf van Jozefs Beschermfeest gehou den een goede stoot geven aan het reveil van de Kerk van Christus in Rotterdam en daardoor voor geheel ons vaderland. (Van onze Amsterdamse redactie) Doordat gisterenavond in Amsterdam- Oost een acetyleenc.vlinder ontplofte, zijn tien Amsterdamse brandweerlieden nnn of meer ernstig gewond en in het zieken huis opgenomen, werden 35 burgers door glasscherven verwond en zijn van een twintigtal huizen vrijwel alle ruiten ver brijzeld. Het gebeurde in de Ruyschstraat 111 de werkplaats van een smederij, die toe behoorde aan de heer R. A. Kiepkema. Omstreeks tien ninuten voor half zeven kreeg de brandweer van de., heer ■\,eP" kema melding, dat er in zijn smederij een kleine brand was uitgebroken ter wijl hij boven zat te eten. Des middags had hü een drietal ecetyleeneylmders ge kregen, die hij in zijn werkplaats had opgeslagen. Hij hoorde een gesis en be neden gekomen zag hij, dat er vuur aan de onderkant van een der cylinders brandde. Enige ogenblikken na het alarm was de brandweer, die uitgerukt was van de posten op de Nieuwe Achter gracht en de Dapperstraat, reeds ter plaatse. Nauwelijks echter hadden de brandweerlieden de slangen uitgerold en waren de eerste stralen gericht, of een van de acetyleencylinders explodeerde met zo'n kracht en geweld, dat tien brandweerlieden over de straat werden geslingerd en werden gewond, waarvan vier ernstig. Van alle omliggende huizen werden de ruiten verbrijzeld. Ook de op de hoek van de Ruyschstraat gelegen kraamkliniek kreeg enige glasschade. De grote ruit van de op het moment van de ontploffing gelukkig lege operatiekamer, die gelegen is aan de evenwijdig met de Ruysch straat lopende Tilanusstraat, werd totaal versplinterd. Twee rechercheurs van het bureau Linnaeusstraat. die op dat ogen blik in verband met een onderzoek naar een onlangs gepleegde diefstal ter plaat se aanwezig waren, werden meters ver weg geslingerd. De een kwam aan de overkant van de straat tegen de pui van een groentewinkel terecht, terwij] de an der langs de brandweerwagen, die voor het perceel stond, werd weggeslingerd. Er ontstond een paniek onder de om wonenden, in wier huizen huisraad door elkaar werd gesmeten en de ramen veel al met sponning en al er uit vlogen. Van het O. L. Vrouwegaethuis, dat nauwelijks honderd meter verder ligt, kwamen direct na de explosie verpleeg sters met brancards toesnellen om de gewonden op te halen en te verzorgen. Zes van de gewnnoe brandweerlieden zijn in het Gasthuis opgenomen. Vier van heil zijn naar het Binnengasthuis overge bracht. Van deze tien gewonden, zijn er vier zwaar gewond, alhoewel er geen le vensgevaar bestaat. Nadien meldden zich aan de Eerste Hulppost vlak bij het O. L. Vrouwegast huis nog 35 burgers, die allen kleine sn\j- wonde'n hadden opgelopen door de glas scherven. Zij konden na behandeling weer worden weggezonden. De meeste bewoners van de raamloze huizen, hebben bij buren en kennissen onderdak gevonden om de nacht door te brengen. De cylinder, die stond in de hoek van de smederij, welke gevestigd is op de nummers 101 en 103, wag als een raket door de gehele werkplaats en de bin nenmuur, die de beide p.erceien scheidt, gevlogen en daarna uit elkaar gespat. Deze cylinders zijn er op berekend een druk van 3 êi 400 atmosfeer te kunnen verdragen. De politie was genoodzaakt het ver keer om te leggen en gedurende de ge hele nacht werd het politietoezicht op de woningen gehandhaafd. De hoofdcommissaris van politie, de heer H. Kaasjager, was terstond na de ontploffing ter plaatse, evenals de bur gemeester. mr Am. d'Ailly die in rok verscheen, omdat hit juist met do ambas sadeur van Australië de heer Alfred T. Stirling aan een diner aanzat. Na het toneel van de ramp in ogenschouw te hebben genomen, begaf mr D'Ailly zich naar het Binnengasthuis om een bezoek te brengen aan de getroffen brandweer lieden. Over de oorzaak van de ontploffing weet men nog niets met zekerheid te zeggen. In het Nationale Rampenfonds is tot gisterenmiddag 106.9 millioen gu'-ien ge stort. Sinds eergisteren was er weer een ton bij gekomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1