Rampenfonds kan huisraad- schade geheel vergoeden Tot dusverre bijna zes millioen hiervoor uitgekeerd Een onvergetelijke dag voor de familie Bosters Jtwtfctop! 3 £NNG- Geen direct gevaar meer voor Zeeuwsch-Vlaanderen Top Naeff overleden Afschaffing weeldebelasting van 30 procent Min. Mansholt boekte overwinning Onaanvaardbaar amendement door de Kamer verworpen lil ii s ^SLAGEN O 64 ste lijst van slachtoffers 870.000 heitjes verdiend Neem „AKKERTJE Mej. Geldens reikte pakketten uit in Nw. Vossemeer Nieuwe Zeesluis bij Cadzand Met haar verliest Nederland een groot roman schrijfster en toneelcritica Wetsvoorstel aan de Tweede Kamer Vermindering belastingopbrengst van f 10 millioen Terug naar tarieven van 15 procent Klachten van Kamer leden waren ongegrond Nog altijd strijd over verkoop van landbouwgronden Nacht bracht raad OVERZICHT TWEEDE KAMER Teruggave van ziekenfondspremie Tito niet naar Washington DONDERDAG 23 APRIL 1953 PAGINA 3 ERNSTIGSTE GEVALLEN KOMEN NOG Geen achterstand Kinderen naar het buitenland r# gold leaf Virginia Nog altijd achterstand Henk van der Maze. NIEUWERKERK OUDE TONGE Verkenners vieren St. Jorisdag Gen. Alons verklaart: „Burenruzie' De enthousiaste dame Geschilpunt blijft Amendementenwarreling Bij de behandeling van de amendemen ten op artikel 9 raakte tenslotte de Kamer zelf ook in de knoop. IN „NOODWET-GEZIN" Van onze Haagse redactie.) Gezien de bedragen, welke tot dusverre voor het Nationale Rampenfonds zijn binnengekomen en voorts rekening houdende met het feit, dat er nog altijd bijkomt, acht generaal Alons, de directeur van het fonds, het mogelijk, dat het Rampenfonds een integrale vergoeding van de geleden huisraad- schade geheel voor zijn rekening neemt. Integraal zelfs in die zin, dat „nieuw voor oud" wordt gegeven. In overeenstemming met dit inzicht wil het binnenkort in te dienen ontwerp-Rampschadewet dan ook deze „in de persoonlijke sfeer" geleden schade voor rekening van het fonds laten. Voor de schade in de andere sectoren zal het wetsontwerp voorstellen de vervangingswaarde te vergoeden. Ter vergoeding van de geleden huis- raadschade heeft het Nationaal Rampen fonds tot en met 20 April jl. 16.216 chèques uitgeschreven tot een totaalbedrag van 5,7 millioen gulden. Dit betekent een gemid delde per chèque van -352, hetgeen erg laag is. Hiervoor zijn drie oorzaken aan te wijzen, zo verklaarde generaal Alons, gis teren op een persconferentie. De mensen, die het zwaarst zijn getroffen, keren nog niet terug, zodat aan hen in deze sector nog vrijwel niets is uitbetaald. In duizen den gevallen, voornamelijk te Rotterdam en Dordrecht, is slechts weinig schade ge leden (alleen vloerzeil e.d in enkele ge meenten wordt de ontwikkeling enlSsf"?f afgeremd door de burgemeester, opdat ae koopkracht der getroffenen de capaciteit van de middenstand niet zou gaan over treffen. In totaal zijn er circa 50.000 huisraad- schadegevallen, welke ongeveer 225.000 personen omvatten. De rampschadebu- reaiix hebben op het ogenblik, wat de ver werking der voorschotaanvragen betreft, practisch geen achterstand. Bij de schade gevallen, welke beneden 100 liggen, is de 50 pet uitkeringsregeling niet toegepast, doch heeft men volledige vergoeding ge geven. In Zeeland wordt op het ogenblik zoals wij reeds meldden aan de terug kerende bewoners van totaal vervuilde en verzilte huizen een „kampeerinrichting" verstrekt, welke straks niet in mindering van de definitieve uitkering zal worden gebracht. Nieuwe meubelen zouden in deze woningen na verloop van drie maan den weer zijn vergaan. Vele mensen laten zich uit eigen verkiezing thans het volle dige bedrag, waarop zij recht hebben, nog niet uitbetalen. Het is moeilijk een zuiver totaalbedrag te noemen van hetgeen het Rampenfonds in de verschillende sectoren reeds heeft Uitgegeven, aangezien de afzonderlijke bedragen voor de onderdelen der hulpver lening nog niet bekend zijn. Voor „eerste hulp" werd tot nu toe aan het Rode Kruis ongeveer 2 millioen gulden uitbetaald, aan het K. K. Huisvestingscomité 75.000 (aan vankelijk 2 ton doch hiervan werd 125.000 weer teruggestort! en aan het Oranjekruis 200.000. De kosten, verbon den aan de uitzending van gezinsverzorg- sters, maatschapppelijke werksters en hulpcolonnes voor het schoonmaken der huizen, worden op 250.000 geschat. Niet bekend is nog, hoeveel met de verstrek king der „zakgelden 2.50 tot 10) aan alle evacué's voor kleine persoonlijke be hoeften is gemoeid. De kosten van de nu op gang komende vacantie-uitzending van kinderen naar het buitenland worden zeer globaal op 100.000 geraamd. Aan de provinciale op- bouworganen zijn tot dusverre voor locale behoeften credieten verleend van ruim 1,5 millioen in Zeeland, 150.000 in Noord-Brabant en 250.000 in Z.-Holland. Evenmin valt nog te zeggen, op welk eindbedrag de kosten van levensonder houd der slachtoffers komen, die het fonds gedurende de eerste 3 weken na de ramp dus vóór het Rijk deze overnam op zich heeft genomen. Hetzelfde geldt voor de schade, geleden door de mensen die vrijwillig aan de hulpverlening deel namen en die zich op geen enkele op drachtgever kunnen beroepen. De aanvul ling der rampendépöts van het Rode Kruis hebben tot dusverre een som van ruim 277.000 gevergd. Nog geregeld worden er giften op de fondsrekening gestort. Ontvangen moeten o.m. nog worden de 2 millioen dollar, wel ke onlangs in Amerika prins Bemhard ter hand zijn gesteld. Deze berusten nog op de Nederlandse ambassade te Washington. Evenmin is tot nu toe in de dagstaat ver werkt de chèque van een millioen van het boekwerk „de Ramp". Voorts int het fonds dagelijks ruim 2.000 rente van de 83 mil, lioen die in kort schatkistpapier 1 pet zqn belegd. En tenslotte werken nog vele op 1 April jl. afgesloten acties na. „Rjjwielen en hulpmotoren" staat op de winkelruit in de Voorstraat no. 7 in Nieuw Vossemeer. Daar woonde op 31 Januari het gezin Bosters man, vrouw eu vijf kinderen. Toen het water die nacht kwam. behoorde geen van hen tot de 50 doden, die deze gemeente heeft verloren. Ook is hun woning niet een van de 100, die to taal zijn vernield of onherstelbaar zijn be schadigd. Toch zag het gezin Bosters, gisteren on der het toeziende oog van vele autoritei ten en dorpsgenoten enige pakketten zijn woning binnen dragen. Het mocht als eer ste van de tientallen getroffen gezinnen de textielpaliketten met Zweedse en Fran se lakens, slopen en dekens, een Ameri kaans voedselpakket en gaven van het NS geloof is ons levenskompas. Dat geloof geeft de beginselen, de vor men en de richtlijnen, waarnaar we heel ons leven hier op aarde moeten in richten. Heel ons leven. Aldus citeerden we Vrijdag uit de „kleine catechismus der K.A.B. „Dat zit zó. Maar zover zijn we allemaal nog niet. Noch watJ>etr®:" pers, noch wat aangaat organiseren goed georganiseerd zijn. Deze feiten zijn bekend, doch „Ru"" Zicht" deed uitstekend werk de situatie aan de hand van belangwekkend cijfer materiaal vast te leggen. De Nederlandse beroepsbevolking, die in loondienst werkt, was op 1 Januari 1852 vrij nauwkeurig vast te stellen op 2856000 mensen. In Nederland is 38,5 pet van de bevolking katholiek. Er kan niet veel be zwaar tegen zijn om hetzelfde percentage toe te passen op de beroepsbevolking. Het katholieke deel hiervan zou dan 1099560 mensen omvatten. Van dit aantal is in werkelijkheid slechts 359678 (of wel 32,7 pet) katholiek georganiseerd, dus lid van de K.A.B.of welke andere katholieke or ganisatie dan ook. Van de protestants- christelijke beroepsbevolking is 17 pet goed georganiseerd. Van de totale be roepsbevolking (2856000) zijn echter 1258200 mensen (44 pet) lid van een orga nisatie. Merkwaardige cijfers. Meer dan 60 pet onzer katholieke beroepsbevolking is niet ofverkeerd georganiseerd. Gerefor meerden en hervormden vormen samen ongeveer 40 pet der bevolking. Van hen zijn 83 pet niet of niet goed aangesloten. De z.g. algemene vakbeweging zou, gezien de bevolkingscijfers van 100 38,5 40 21 pet van de beroepsbevolking kun nen uitmaken. Haar ledental zou derhalve als allen georganiseerd waren, 21 pet van het totaal van 2.856.000 beroepsgenoten, is 614.000, kunnen bedragen. De algemene organisaties (E.V.C. inbegrepen) tellen ruim 704.000 leden. Dat is dus ongeveer 90.000 meer dan mogelijk, want we ver onderstelden reeds, dat iedere niet-con- fessionele beroepsgenoot „algemeen" ge organiseerd was. De voorsprong bij de algemene organi saties is dus enorm. Zij overschrijden hun eigenlijk terrein zeer ver. Wat tegelijk betekent een bijna angstaanjagend tekort in onze rijen door niet georganiseerd of verkeerd verbonden" te zijn. „Ruim Zicht" merkt bij dit cijfermate riaal op Hebben katholieken en protestants- christelijken minder belangstelling voor de vakbeweging, of zijn zij in overgrote mate lid van een bond of vakvereniging, waarin zij volgens de in hun kring geldende opvattingen niet thuis ho ren? Gezien de duizenden katholieken en protestanten, die practisch met de Kerk hebben gebroken en dus aan een confes sionele organisatie al helemaal niet meer denken, is bovenstaande uiteenzet ting natuurlijk theoretisch van aard. Maar het kan geen kwaad om het ideale hoogtepunt eens te plaatsen naast de schrille werkelijkheid. De confessionele vakbeweging dringt moeizaam binnen op het terrein, dat toch eigenlijk het hare is. Het is niet jalouzie jegens haar „zusters" (met name het N.V.V.) welke daarbij haar krachten voedt. Maar bezorgdheid voor de mens, wiens godsdienst het gehele leven moet omvatten. Het gehele leven. En dan te moeten constateren, dat ruw en grootmoedig ge schat nog zeker een half millioen katho lieken in Nederland sjouwen en ploeteren voor hun gezin, voor hun naaste, voor een betere maatschappij, zonder zich van ®en organisatie wat aan te trekken of verbetering zoeken via een vereniging,, öie de hunne niet mag zijn. Wat een ver antwoordelijkheid (Van onze correspondent) De minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, heeft gisteren in gezelschap van de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, ir A. G. Maris en de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Zeeland, ir Th. Heijblom, een werkbezoek gebracht aan Zeeuwsch Vlaanderen. Na afloop van zijn bezoek verklaarde de minister tijdens een onderhoud, dat wij met hem in Hulst mochten hebben, dat de Rijks waterstaat met grote voortvarendheid aan 't herstel van Zeeuwsch Vlaande ren heeft gewerkt en dat geen direct gevaar meer voor deze streek bestaat. Een keuze moet nog gedaan worden om trent de plaats: aan de Westkant van Breskens, in welk geval tevens een nieu we weg zal moeten worden aangelegd, doch waardoor de overtocht korter wordt, of aan de Oostkant van het stadje. Het gezelschap heeft de tocht langs de *^usl l°t aan de Belgische grens gemaakt. Bij Cadzand, waar de duinenrij lelijk is afgebrokkeld, zal ten Oosten van het ha ventje een zware dijk van 400 meter leng te worden aangelegd en zal een nieuwe zeesluis worden gebouwd. De minister deelde mede, dat het herstel van de veerhaven van Kruiningen zo gauw mogelijk ter hand zal worden geno men. Vermoedelijk eind Augustus zal het laatste gat in de Kruininger polder gedicht zijn. Nog dit jaar, waarschijnlijk in De cember, zullen de veerboten weer tussen Kruiningen en de Ferkpolder in Zeeuwsch Vlaanderen kunnen varen. Sprekend over de ontevredenheid, die leeft bij sommige mensen ten aanzien van het dijkherstel, heeft mr Algera er op ge wezen, dat de Rijkswaterstaat voor enor me moeilijkheden wordt geplaatst. Als voorbeeld noemde hij de ™eg limgs de Nieuwlandse polder bij Oostdijk. Deze moest weer voor bet verkeer in oide wo - den gemaakt en in tien dagen heeft m kans gezien een betonweg aan te leggen. Hij noemde dit een grote prestatie. Het lid van Ged. Saten van Zeeland, de heer C. Philipse, die de minister eveneens op zün tocht vergezelde, deelde mede, dat de uitlating van de burgemeester van Amsterdam, mr J. d'Ailly, omtrent het niet werken op Zondag, cr volkomen naast is geweest. Steeds heeft op Schou wen en Duiveland een verlofregeling be staan voor de arbeiders op het eiland. Toen dc dijk bij Bruinisse op de bewuste Zondag doorbrak, was de normale arbeids reserve op Schouwen en Duiveland aan wezig. De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, ir Maris, heeft voorts nog medegedeeld, dat ongeveer over een week de spoorlijn, die men, zoals bekend, door de Kruininger polder aan het opho gen is, voor het goederenvervoer hersteld zal zijn. In Vlissingen heeft minister Algera in de morgenuren met de burgemeester van Breskens verscheidene problemen be sproken. Hij heeft toegezegd, dat binnen kort een beslissing zal worden genomen over de nieuwe veerhaven te Breskens. Jeugd-Rode Kruis en andere instellingen en de chèque van 700 Van de Schade- enquetecommissie in ontvangst nemen. Omdat vader Bosters nog geen halve week, voordat hü met zün gezin naar zün woning zou terugkeren, bü een verkeers ongeval het leven liet, toen hü van zijn evacuaticadres op weg was naar Nieuw- Vossemeer om met de schoonmaak van zijn huis te beginnen, waren zü de eersten, Maandag zou voor hem evenals voor honderden anderen de gmte dag van definitieve terugkeer worden. Het werd voor zijn gezin een^dag, waarop het ver lies sterker dan ooit werd gevoeld, In de kleine huiskamer neemt mevrouw Bosters de gaven in ontvangst, die haar namens het Ned. Rode Kruis worden over handigd door mej. Geldens, lid van het dagelijkse bestuur en particulier secreta resse van Prinses Wilhelmina. Burge meester E. Janssens brengt haar dank over aan de vele belangstellenden ver tegenwoordigers van het Rode Kruis, on der wie de heer Peerenboom, hoofd afde ling binnenland, generaal Van de Kroon, kringcommissaris voor Noord-Brabant, ko lonel Reynols van het Canadese Rode Kruis, de echtgenote van de Franse con sul-generaal in Rotterdam, mevrouw De la Tour Jean, vertegenwoordigers van het departement van Maatschappelijk werk en anderen. In zyn dankwoord ge waagt hij van de vele steun, die van het Rode Kruis is ontvangen en die voor de toekomst is toegezegd. Met de uitdeling van de reeds aangekomen goederen zou vandaag op grote schaal worden begon nen. Het informatiebureau va„ het Ncd. Ro de Kruis heeft de vier en zestigste lijst van geborgen en geïdentificeerde slacht- ccerd Va" waters>noodramp gepubli- Van Dijke, Marinus, geb. 3-7-1930, laat ste adres Achterstraat 70 Hoogerland, Adriana M„ geb. 11-9-1926, laatste adres. Stationsstraat 372 Hoogerland, Cornelis, geb. 5-5-1887, laatste adres Stationsstraat 372 Kleemans, Jacob geb. 7-2-1891, laat ste adres Molenstraat 137Meijering- Kleemans, Wilhelmina Johanna, geb. 18- 11-20, laatste adres Stoofweg 149 a Mol, Machiel, geb. 9-11-1913, laatste adres, La- geweg 412; Nikerk-Sies, Neeltje, geb. 12- 6-1888, laatste adres Stoofweg 154 Peute, Jakoba, geb. 11-3-1933, laatste adres Oost straat 185 Peute, Jacobus, geb. 30-12-1934, laatste adres Ooststraat 185Peute, Jacobus J., geb. 27-9-1905, laatste adres Ooststraat 185 Peute, Pieternella, geb. 23-11-1936, laatste adresOoststraat 185. De Boet, Sara Johanna Maria, geb. 23- 8-1926, laatste adres Julianastraat 46 Koert, Adrianus, geb. 13-11-1910, laatste adres Stationsweg 73Nijsse, Adriana M. M., geb. 18-1-1947, laatste adres Mo lenweg 3. Gisteravond te acht uur is in het Ziekenhuis te Dordrecht, na een zeer korte ziekte mevr. Antoinette van RhynNaeff overleden. Niemand van de' velen die mevrouw Van RhynNaeff enige weken geleden kwamen huldigen hij haar 75ste verjaardag, zal vermoed hehben dat hij zo spoedig daarna haar dood zou moeten betreuren. Want als er iemand op die Maartse namiddag in de Dordtse raadhuiszaal levendig en vitaal was, dan was het de gehuldigde Top Naeff, die in een speeclije vol spitse en speelse humor antwoordde op de hartelijke woorden waarmee zij tot ereburgeres van Dordrecht werd benoemd. Een werkzaam leven, gewijd aan de letteren, is afgesloten. Haar debuut lag nog in de vorige eeuw. Van die dag af, toen zij schuchter haar eerste pennevrucht naar een heuse tijdschriftredactie stuurde, is de naam van Top Naeff met ere ge noemd in onze letteren. Aanvankelijk vooral als auteur van aardige meisjes boeken. Maar allengs bleek dat het werk van Top Naeff meer betekenis had dan charmant amusement voor onvolgroeiden. Zij bleek een zeer fijn psychologe, niet op zoek naar ziekelijke abnormaliteiten, maar diep en zuiver peilend wat er in het men senhart omgaat. Zij bleek bovendien een prozaschrijfster die in ons land haar weer ga niet vond. Een evenwichtige logische geest leidde een pen die, na zich korte tijd in de spectaculaire woordkunst van de Tachtiger-epigonen te hebben begeven, daar geheel van terugkwam. Scherp en raak de juiste woorden kiezen, dat werd de karakteristiek van Top Naeff's proza. Top Naeff werd vooral bekend als de schrijfster van romans. Bij gelegenheid van haar 70ste verjaardag werden zij in een luxe-editie herdrukt en menigeen zal ze de laatste jaren herlezen hebben. „De dochter" (1906) was het eerste werk van betekenis. Daarna volgde „Voor de poort" (1912). In deze boeken die men, op de werkwijze lettend, psychologische studies zou kunnen noemen, met name van de vrouwelijke hoofdpersoon Liesbeth uit „Voor de poort" en Julie uit „De doch ter" treft men ook het levensgevoel van Top Naeff aan dat zich dus reeds zee- jong uitdrukte. Gerard van Eckeren heeft het eens zo geformuleerd: „De mens is eenzaam en gaat aan zijn eigenlijke leven In de volle kracht van haar activiteit is Top Naeff gestorven. Tot het laatst toe bezocht mevr. van Rhyn nog geregeld de redactievergaderingen van „Het Boek Nu" en ook in de Amsterdamse Stadsschouw burg, zo lang haar werkterrein bij uit nemendheid waar zij de stof vond voor haar voortreffelijke Dramatische Kronie ken, kon men haar nog meermalen aan treffen wanneer er een première gegeven werd. voorbij. Maskers dragen wij allen; onze grime is aandoenlijk of lachwekkend, maar ons hart verdort". Op dit thema borduurt zij voort, zowel in „Offers" als in „Huis in de rij". In „Offers" is het protest tegen het leven tot berusting geworden. In dit kleine boek over de liefde, het lijden en het offer van Madeleine Twist bereikte Top Naeff die schone harmonie tussen inhoud en vorm die dit werk tot een der klassieken maakt van onze nieuwe letterkunde. Natuurlijk dient in een opsomming van Top Naeff's werk „Letje" genoemd, het opstandige boek dat haa naast haar meis jesboeken als „Schoolidyllen" de grootste roem bracht. En terecht. Want tot de dag van vandaag is de jeugd, hoeveel nuchterder die ook schijnt geworden te zijn, op pre cies dezelfde w(jze gevoelig voor deze boeken als een halve eeuw geleden toen ze geschreven werden. Maar vraagt men wat van Top Naeff blijvend zal zijn, dan geloven wjj dat hiertoe de kleine roman „Offers" de meeste kans maakt. Om het evenwicht dat hier bereikt werd tussen de weemoed om de vergeefsheid en de geluksbeleve- nis, tussen de inhoud ook en de klare, zuivere vorm. Naast haar romans moeten Top Naeff's Dramatische Kronieken genoemd wor den. Jarenlang schreef zü week in week uit toneelcritieken voor De Groene, die onder deze titel werden gebundeld. Zelfs een zo vluchtige kunst als het toneel wist zij met haar preciese veelzeggende proza voor de lezer levend te houden; de illusie van 't toneelspel vast te houden, dat was haar grote ambitie bij dit schrij ven. Dat was het ook waaraan de prach tige biografie van Willem Rooyaards Top Naeff's laatste grote werk (1947) haar ontstaan dankte. Twee jaar geleden verscheen dan, als laatste geschenk aan haar trouwe lezers, de kleine autobiografische schets „Zo was het ongeveer". Hierin kan men de mens Top Naeft althans enigszins nader komen. Haar verknochtheid aan de atmosfeer van Dordt maar daarnaast haar verlangen naar verre landen; naar fijn gevoel voor humor en een zeker gemis aan gevoel voor het dramatische van deze tijd; haar geestdrift voor het toneel als achttienjarige schreef zij reeds een toneelstuk! en haar behoefte om een heleboel dingen te gelijk te doen. Top Naeff laat een leegte achter, niet alleen in Dordt waar zij geboren en ge togen is en waar zij als ereburgeres stierf, maar ook in heel Nederland, dat haar eer biedig herdenkt als de femme noble van onze letterkunde. Vandaag, op de feestdag van St Joris, schutspatroon van de padvtndersbewe ging, is aan alle Nederlandse padvinders, verkenners, gidsen en padvindsters be kend gemaakt, dat zü gezamenlijk met hun jongste actie „Een heitje voor 'n karweitje" f 217.545,76 hebben verdiend. Vanmorgen verzamelden zich alle 5.500.000 padvinders in heel de wereld om de vlaggenmast om reeds heel vroeg deze gedenkdag te beginnen met het hijsen van de St Jorisvlag, een rood kruis op een wit veld, en de nationale vlag. De hoofdaalmoezenier van de verken ners van de Kath. Jeugdbeweging wees de verkenners in zijn boodschap er op, dat zij goed werk hebben gedaan tijdens de ramp, doch dat iedere dag een taak voor hen klaar ligt en dat zij die kunnen vervullen door hun eigen leven op te bouwen volgens Gods bedoelingen en zo een sterke dijk op te werpen tegen de vloedgolf van het kwaad en kerels uit één stuk te zijn. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, dat opheffing beoogt van de weeldebelasting van dertig proeent. Blijkens de Memorie van Toe lichting moet dit ontwerp worden gezien in het kader van het geheel van de in de regeringsnota aangekondigde belastingmaatregelen, die noodzakelijk worden geacht met het oog op de verruiming van de werkgelegenheid. Indien het ontwerp wordt aanvaard zullen de goederen, waarvoor op het ogenblik bij levering door de fabrikant 6n bij invoer 30 procent omzet belasting is verschuldigd, weer worden onderworpen aan een heffing van 15 procent. Het ligt in het voornemen om wanneer daartoe voldoende aanleiding bestaat, aan de handelaren in die goederen over de op het tijdstip van inwerkingtreding van de belastingverlaging bü hen aanwezige voor raden een teruggaaf te verlenen op de zelfde voet ais destüds bü wüzigtng van de weeldebelasting per 1 Juli 1952 is ge schied. De vermindering van belasting opbrengst uit hoofde van deze maatregel wordt geschat op tien millioen gulden. De verhoging van het oorspronkelijke tarief van de weeldebelasting van vijftien ten honderd op dertig ten honderd, welke bü aanneming van dit ontwerp van wet „De klachten, welke onlangs in West- Brabant over de hulpverlening aan de rampslachtoffers tegenover een groep K-V.P.-Kamerleden werden geuitzijn bij een diepgaand onderzoek onzerzijds vr\j- wel allemaal volslagen ongegrond ge bleken so verklaart de directeur van het Nationaal Rampenfonds, It.-gen. b.d. Alons. Er blijven wel eens aanvraagfor mulieren enige dagen liggen, maar dat ligt dan meestal aan de verschrikkelijk slechte manier, waarop deze zijn inge- vuld. Thans worden er per dag 150 toe wijzingen definitief vastgesteld, een vol doende hoog tempo om achterstand te voorkomen. Er wordt veel critiek geuit, zo stelde de generaal vast, welke onvoldoende recht doet wedervaren aan de wijze, vmarop het Rampenfonds zijn taak tot nu toe heeft vervuld. In vier belangrijke sectoren is schade geleden, t.w. aan ge bouwd onroerend goed en schepen, aan beroeps- of bedrijf snitrustingaan be roeps- of bedrijfsvoorraden alsmede aan huisraad en textiel. Hei Rampenfonds nu is eigenlijk slechts in beschouwingen en critiek te betrekken, wanneer deze de regeling ten aanzien van de huis raad- en textielschade gelden. Ten behoeve van 2.000 gezinnen wer den in totaal 10 12.000 textielpakketten verstrekt. Oen. Alons deelde ons nog mede, in beginsel niet afwijzend te staan tegenover een verooeding van de imma teriële schade, welke de indirect getrof fenen zoals vele middenstandsbearijven hebben geleden, mits de regering bereid is de vergoeding van de huisraadscliade 's-GRAVENHAGE, 22 April 1953. Minister Mansholt begon de middag met een grootse overwinning. Zoals wij in ons overzicht van gisteren schreven, was de Kamer midden in een debat over de prijsvaststelling bij de verkoop van landbouwgronden blijven steken, toen zicli een principiële tegenstelling ontwikkelde over de vraag of deze prijsvaststelling zou moeten berusten in handen van de minister van Landbouw of in die van een organisatie van het bedrijfsleven. In eerste aanleg was daarbij de Centrale Grondkamer genoemd, welke de minister echter afwees met het argument, dat men haar geen vertegenwoordiging van het bedrijfsleven kon noemen. Nu ging het eigenlijk ook niet op de eerste plaats om de Grondkamer. Van K.V.P.-zijde immers zou men deze bevoegdheid willen geven aan het desbetreffende orgaan van de P. B. O., maar omdat dit nog niet was gevormd, wilde men de Centrale Grondkamer inschakelen. De nacht had intussen enige raad ge bracht en wel in die zin, dat de minister enige tegemoetkoming betoonde na zijn „onaanvaardbaar" van de vorige dag en dat ook de heer Droesen van zün kant zijn amendement wijzigde. De heer Mansholt was echter niet afge stapt van zijn standpunt, dat de minister de algemene regelen zou moeten vaststel len. Wel had hij artikel 6 in deze geest gewijzigd, dat hij (de minister) het advies zou dienen te vragen van het orgaan van de P.B.O., of andere organisaties van het bedrijfsleven. De heer Droesen (K.V.P.) had zijn principiële standpunt echter ook gehand haafd, namelijk, dat deze prijsvaststelling niet behoorde in handen van de minister, zeker niet voor goed. Hij had echter de Centrale Grondkamer los gelaten en in een gewijzigd amendement voorgesteld deze algemene regelen te laten geven door een openbaar lichaam als bedoeld in art. 152 van de Grondwet, maar dan onder goed- keuring van de minister van Landbouw. voor rekening van het Rijk te laten In afwachting van de totstandkoming van komen. 1 deze algemene regelen, die dan immers zouden moeten wachten tot bedoeld open baar lichaam was ingesteld, zouden deze regelen kunnen worden gegeven bij alge' mene maatregel van bestuur. Minister Mans- bolt betoogde nog eens, dat 1 men de prijs vaststelling van de gronden niet los kon maken van het gehele landbouwbeleid, maar gezien de wens van de Kamer was hij L--» wel bereid het advies van ge noemde organi- Min. MANSHOLT saties in te scha- .overwinnaar.... kelen, waartoe hij reeds een nota van wijziging had in gediend. De heer Droesen evenwel bleef vast houden aan zijn principieel bezwaar tegen het toekennen van deze bevoegdheden aan de minister. En hij pleitte dus voor de instelling van bijvoorbeeld een Raad voor Grond- en Pachtzaken, waaraan deze be voegdheid zou kunnen worden toegekend. Dit had een staatsrechtelijk debat ten gevolge, waarin natuurlijk de heer Oud zich mengde. Deze laat zich zoiets nimmer onigaan en hü weet daai ook altüd nieuwe gezichtspunten te openen. Hü begon nu met een toespeling op het wat felle debat van de vorige dag tussen de heren Romme en Vondeling en zeide de familieverhou dingen waarover de heer Engelbertink de vorige dag had gesproken politiek niet meer zo vreedzaam te vinden. Hij had zelfs de indruk gekregen, dat niet hij maar prof. Romme de leider van de op positie was geworden. Dat liet prof. Romme natuurlijk niet op zich zitten. Hü constateerde, dat nu 00 de overbuur, die al een poos lang v0° zjjn horretje had zitten loeren, zich met de politieke ruzie ging bemoeien, de heer Oud moest bedenken, dat het üijï- wüls voorkwam, dat de twee par u ruzie hebben, zich dikwijls tezamentegen de derde keren, zodra deze zich in de kwestie gaat mengen. Maar, hoe dat ook zij, de bezwaren van Drot Oud kwamen hierop neer, dat zolang er prijs^heersing nodig was, het zeggen schap in handen van de regering moest Mij ven. Nu de heer Droesen er met de wet op de P.B.O. niet uit komt, zoekt hij naar een ander bedrijfsorgaan op een ogenblik, dat wij aan de uitvoering van de wet op de P.B.O. nog moeten beginnen. Op dit ogenMik reeds een begmsel-uit- spraak te doen over een daarnaast staand orgaan, achtte prof. Oud verwarrend. Hij vond dit zelfs een wonderlüke wijze van wetgeving en de practische betekenis v,ngnihif, omdat dit alleen zotkunnen geschieden door een nieuwe we^a^e'1Le wel heel lang op zich zou laten jachten. Het ware dan ook beter geweest, indien de K V.P. dit orgaan in dit wetsontwerp h ad gecreëerd Waartaeid in de wetgeving doceerde prof. Oud. Een dame op de publieke tribune aPPlautd:issee^rddemik rede, waarop de v0?I?!^ert t d tribune een waarschuwing nchtle tot de tribune, dat zij zich van goed- en afkeuring had fe onthouden op straffe van ontruiming. Professor Romme herinnerde er aan, dat de liefde van de heer Oud voor de PBO nu niet zo heel groot was, wat de minister zou moeten waarschuwen daar- voor op te passen en zich af te vragen of dat standpunt van prof. Oud wel juist WOverigens stelde prof. Romme zich op het standpunt, dat de bevoegdheid tot het stellen van algemene regelen behoorde bij een openbaar lichaam, bedoeld in art. 152 van de Grondwet. En toen deed prof. Romme deze veel zeggende uitspraak, dat deze bevoegdheid niet blijvend aan de overheid behoort te worden toegekend, maar aan het georga niseerde bedrijfsleven. Dat wilde dus zeggen, dat de KVP zich zou verzetten tegen het blüvende karak ter van dit wetsontwerp. Ook ten deze is reeds door de heer Droesen een amen- dement ingediend, dat be"°5' werkingsduur van deze wet een tydelijk karakter te verlenen, en waartegen de minister van Landbouw reeds heeft medegedeeld overwegende bezwaren te hebben. Dit is een amendement op het laatste artikel van dit wetsontwerp en dat kwam hedenmiddag niet meer aan de orde, omdat daartussen nog een goede twintig andere amendementen lagen. Maar morgen kan men dus opnieuw een stevig debat verwachten over de al of niet tüdelükheid van deze wet. Het gewü'zigde amendement-Droesen werd intussen verworpen met 5136 stem men (voor KVP en A.R.). Een amendement-Droesen, dat het voor keursrecht voor de pachter wilde regelen, was tevoren reeds door de minister ver werkt in een nota van wijziging er waren niet minder dan negen zulke nota's ingediend zodat dit amendement kon worden ingetrokken. Merkwaardig hierbij was, dat de minister bü het overleg dit voorkeursrecht had aangeboden in ruil voor de tijdelijkheid van deze wet, waar over de KVP een amendement had inge diend. De KVP was hierop echter niet ingegaan, desondanks had de minister het voorkeursrecht opgenomen in het ont werp en morgen zal hü zich daarop nu wel beroepen. Omdat bü artikel 9 punt c was ver worpen, waarin werd bepaald, dat de Grondkamer zou moeten onderzoeken of de overeenkomst zou leiden tot een ver kleining van de omvang van bestaande bedrijven tot minder dan de gemiddelde omvang van het desbetreffende bedrijfs- type in de streek, had het amendement- Droesen. dat hierop betrekking had, geen zin meer. Een amendement-Vondeling (P. v. d. A.) hetwelk mede wilde laten onderzoeken of de overeenkomst zou leiden tot schade aan de algemene belangen van de land bouw, werd verworpen met 47 tegen 34 stemmen. Voor stemden P. v. d. A. en V.V.D. Een amendement-Den Hartogh (V.V.D.) om neven en nichten voorkeur te geven boven de pachter werd bij zit ten en opstaan verworpen. Drie amendementen op artikel 11, een van de heer Vondeling en twee van de heer Droesen werden ingetrokken, deels omdat er ten principale reeds uitspraak over de inhoud was gedaan bü artikel 9, deels omdat zij bleken toch geen kans te maken aangenomen te worden. Dit laatste was het geval met het amende ment Droesen, dat beoogde uitzonderin gen toe te laten t.a.v. de hoogste toelaat bare tegenprestatie. Daartegen had de minister ook al weer overwegend be zwaar, daar hiermede de prijsbeheersing op losse schoeven zou worden gezet. Een heel stel amendementen werd hierna nog ingetrokken en midden in de kwestie over de pachters, besloot de voor zitter er maar een eind aan te maken en de zaak morgen voort te zetten. Dan komt als voornaamste amendement nog de kwestie der tüdelijkheid aan de orde. F. S. komt te vervallen, is in de omzetbelas tingwetgeving gebracht bü de wet van 16 Augustus 1951, welke op 1 Sejjtember van dat jaar in werking trad. Bü de parle mentaire behandeling van genoemde wet is tot uitdrukking gebracht, dat met de verhoging van de weeldebelasting een tweetal doeleinden werd nagestreefde n.l. consumptiebeperking ter verbetering van de betalingsbalans en verkrijging van een bijdrage voor de dekking van de bqzon- dere uitgaven voor de defensie. De rege ring heeft daarbij onmiddellük erkend, dat die maatregel minder gewenste reper cussies zou kunnen hebben in die sectij- ren van het bedrijfsleven, die de desbe treffende goederen vervaardigen of daarin handelen, en daaraan de toezeg ging verbonden, dat zü niet zou aarzelen geheel of ten dele op de maatregel terug te komen, indien die repercussies van ernstige aard zouden zijn. Verschillende ondernemers, die de aan het dertig-percentstarief onderworpen goederen vervaardigen, hebben in zeer ernstige mate de weerslag van de heffing ondervonden. Aangezien inmiddels een verbetering van de betalingsbalans is ingetreden, ter wijl het budgetaire aspect thans niet meer hetzelfde belang heeft als bü het tot stand brengen van het dertig-per- centstarief het geval was, is het, alles byeengenomen, gewenst in het kader van het belastingplan thans zo spoedig moge lijk tot opheffing van dat hoge tarief over te gaan en niet te wachten tot dat tarief komt te vervallen door het verstrij* ken van de termijn, waarvoor die belas ting geldt, n.l. tot I September 1955. In gevallen, waarin in een gezin de man een uitkering krachtens de noodwet- Ouderdomsvoorziening en de vrouw een rente van ten minste 125 per jaar krach tens de invaliditeitswet geniet, was tot dusverre voor ieder hunner 1,50 pei maand aan premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering verschuldigd. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid zal nu een wetswijziging be vorderen, waardoor, te rekenen van 1 Januari 1953 af. aan degenen, die op grond van een rente krachtens de invaliditeits wet rechtstreeks verzekerd zün en die ge zinslid zün van een noodwet-trekker de op hun rente ingehouden ziekenfonds premie van 1.50 per maand wordt terug gegeven. De voorgenomen maatregel betreft dus niet alleen de vrouw van een noodwet trekker maar eventueel ook kinderen, met inbegrip van stief- en pleegkinderen. Voorts geldt voor die gezinsleden het recht op teruggave ook, wanneer de nood wettrekker zelf, op grond van reeds be slaande bepalingen, aanspraak op terug gave heeft. Met machtiging van de minister heeft de voorzitter van de ziekenfondsraad aan ue te verwachten wettelijke maatregel de algemene ziekenfondsen verzocht, aan de te verwachten wettelijke maatregel reeds thans, ook over het eerste kwartaal van 1935, toepassing te geven. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Foster Dulles heeft in ant woord op een vraag van de nationale ka tholieke mannenorganisatie, de „Ridders van Cólumbus". verklaard, dat de Ame rikaanse regering geen plannen heeft de Joegoslavische president, maarschalk Tito, uit te nodigen voor een bezoek aan de Verenigde Staten, aldus meldt K.N.P. Mil I 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3