Niet de Amerikaanse opvatting Bidault waarschuwt tegen een verhaast verenigd Europa Dulles hamert op aanvaarding der E. D. G. TURF in ZUID-BEIJERLAND Eerste Nederl. krijgsgevangene vrijgelaten Eisenhower kreeg nog geen antwoord uit Moskou Tot eind 1952 ontving Nederland 1.122 millioen Zestienjarige jongen pleegde drie moorden Buitenlandse handel van de V.S. in tragisch-absurde toestand Duizend maal D gewone man 't Geboomte draagt vruchtDoch helaas veel geboomniet Vrijdag 24 April 1953 V. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN „Regering van verenigd Duitsland moet over toetreding tot Europese organen beslissen" Bijeenkomst „Grote Drie" in Parijs Hoop op verwezenlijking „binnen enkele maanden" Wmm 1 Europese officieren krijgen les in gebruik van atoomwapens PAN MOEN DJON Bestandsbesprekingen tot Maandag uitgesteld Luchtmachtpersoneel op herhaling Werking Economisch Hulp Programma Braziliëcursus voor emigranten Amer. raad van Internationale Jv. v. K. 's middags niet vrij WEERBERICHT Duitsland liiii Sergeant Biever werd hartelijk welkom geheten door kapitein H. Vader uit Leidschendam. Tot de groep, die vandaag werd teruggezonden, behoorden behalve Biever een Canadees, twee Britten, vier Turken, 21 Amerikanen en 25 Zuid-Koreanen. Boodschap van Eisenhower "JT «te Economische positie DRAMA IN ZUID-FRANKRIJK OPGEHELDERD VOORSTELLEN OM INVOER TE VERRUIMEN OP 5 MEI Rijkspersoneel De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot Zaterdagavond, luidt: Droog weer met nu en dan opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord. Over het algemeen weinig verandering ln tempe ratuur. Zaterdag 25 April: Zon op 5.23 uur, onder 19.54 uur. Maan op 16.13 uur, onder 3.50 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Franse soldaten naast Duitse toeschouwers bij aanval De Franse minister van buitenlandse zaken, Georges Bidault, als gastheer •ptredend aan een lunch voor twee honderd leden van delegaties der 14 N.A.T.O.-landen in het restaurant van de Eiffeltoren, heeft in een uitvoerige rede duidelijk afstand genomen van de door de Amerikanen gepredikte haast met de eenheid van Europa. Bidault vermeed het, de omstreden Europese Defensiegemeenschap, met name te noemen, maar wees er in het algemeen op, dat Frankrijk jnist als initiatiefnemer inzake de unificatie plannen van Europa wel het recht had tegen onnodige haast te waarschu wen. Later in zijn rede legde hij er de nadruk op, dat de regering van een verenigd Duitsland moest beslissen, of het tot de supernationale Europese lichamen wenst toe te treden. Bidault begon zijn rede met een com mentaar op de Russische „vredesvoel- hoorns", waarbij hij opmerkte, dat „het noodzakelijk is op te merken, dat de feiten veel minder bevredigend zijn, dan de ver klaringen, waarin zij werden aangekon digd". „Het is niet onze taak om te vra gen of onze partners in het Oosten op recht zijn. Onze enige zaak is het regis treren van feiten. Doch als dingen, geen woorden, zichzelf op een bevredigende manier zouden aandienen, zou een be langrijk element zijn ingevoerd in een gesprek, dat tot dusver ontbloot is geweest van elke bemoediging". Naar aanleiding van de ernstige toe stand in Indo-China waarschuwde de mi nister, dat „het ontoelaatbaar zou zijn, dat hervatting van onderhandelingen in Korea vergezeld zou gaan van hervatting der vijandelijkheden in Indo-China". Volgens Bidault schenen de Russische gebaren van de afgelopen weken niet zo zeer bedoeld om de goede wil van het Westen te beproeven, dan wel om de Wes telijke vastberadenheid om niet te zwich ten voor druk, chantage en uitgesproken agressie op de proef te stellen. Frankrijk meent, dat een aanzienlijke, gelijktijdige en gecontroleerde ontwape ning de enige voorwaarde is, die hoop voor de toekomst zou rechtvaardigen. Daarna kwam Bidault meer in 't bijzon der over Europa te spreken. Waarschijnlijk doelend op de vertraging bij de goedkeu ring van het E.D.G.-verdrag in Frankrijk verklaarde Bidault, dat „Europa niet slechts een markt is, doch ook een be- Na afloop van de N.A.T.O.-minister- conferentie, Zaterdagmiddag a.s., za»..jn Parijs een conferentie van de Westelijke „Grote Drie", de V. S., Groot-Brittanie en Frankrijk worden gehouden, aldus heeft Dónderdag het Franse ministerie van buitenlandse zaken bekend gemaakt. Het doel van de besprekingen is vol gens een Franse woordvoerder een „alge mene uitwisseling" van meningen ten aan zien van de internationale toestand. De besprekingen zullen worden bijge woond door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, en zijn Franse ambtgenoot Bidault. Het is nog niet bekend, wie voor Groot-Brittannië aan de conferentie zal deelnemen. Minis ter Eden is nog herstellende van een operatie, die hij onlangs moest onder gaan. schaving". „Frankrijk verwerpt het ver wijt, dat zijn overwegingen, gedicteerd door het feit dat het een wereld- en een Europese mogendheid is, uitlegt als beslui teloosheid". Juist omdat Frankrijk de initiatief nemer tot Europese eenheid was, heeft het 't recht te waarschuwen tegen on nodige haast, hetgeen op de lange duur de zaak van een stevig en gelukkig vere nigd Europa zou dienen, zo zei Bidault. Het Duitse vraagstuk noemde hij een essentieel element van elke bespreking tussen Oost en West. Het standpunt van de Franse regering in deze is duidelijk: het vreedzame herstel der Duitse een heid vormt een onontbeerlijk element van elke algemene Europese regering, die tot de voornaamste doelen van het Franse beleid en dat van de vrije wereld behoort. „Zich schikken in een blijvende verdeling van Duitsland betekent zich schikken in een blijvende verdeling van Europa". Er kan geen compromis gesloten wor den over het grondbeginsel, dat de Duit se eenheid in vrijheid tot stand moet worden gebracht, zo zei Bidault, die daarna vervolgde: een Duitse regering, voortgekomen uit vrije verkiezingen, moet voldoende vrijheid van handelen hebben en zelf in volle vrijheid kunnen bepalen, of zij zich al dan niet bij Europese in stellingen zal aansluiten. Een oplossing van het Duitse vraagstuk kan niet buiten Europa worden gevonden en evenmin kan er een Europa bestaan zonder Duitsland, aldus de minister. Bidault voegde hieraan toe, dat de ver deling van Duitsland betekende bestendi ging van een toestand van onzekerheid en daardoor van zwakte in Europa. Een ge wapend en geneutraliseerd Duitsland zou volgens hem echter spoedig bloot staan aan de gevaarlijkste verlokkingen. „Om de eenheid", aldus Bidault, „van Duitsland in vrjjheid te kunnen herstellen moet een einde worden gemaakt aan de verdeeldheid van Europa". „Hervatting van de onderhandelingen over een Oostenrijks staatsverdrag zou", aldus Bidault, „een gelegenheid scheppen om die verdeeldheid te verminderen. Als dit, het minst moeilijke probleem, zou kunnen worden opge]0st, dan zou dit de eerste factor zijn die ons toestaan te ver onderstellen, dat zich een echte verande ring heeft voltrokken", aldus besloot Bi dault zijn betoog. Enkele uren nadat minister Bidault de waarschuwing had laten horen geen onnodige haast te betrachten met de Europese eenwording, heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, die op dit ogen blik voor het bijwonen van de N.A.T.O.-vergadering in par;js ;8ï tijdens een persconferentie nogmaals uitdrukking gegeven aan 2jjn hoop, dat de Europese Defensiegemeenschap „binnen enkele maanden" verwezenlijkt zal worden. „Ik weet geen ander plan, aldus Dulles, <Jat jn piaats van liet E.D.G.-verdrag kan komen." Dulles deelde verder nog mede, dat alle ministers van de Atlantische Raad het er over eens zijn, dat het huidige Russische vredes-offensief' meer een verandering van tactiek, dan van politiek inhield. Men mag op grond van de aanwezige feiten niet aannemen, dat de Sovjet-Unie haar koers fundamenteel gewijzigd heeft. De V. S. hébhen dan ook voorgesteld de N.A.T.O.-plannen op een lange duur te baseren, aldus Dulles De V. S. zullen aan de daarvoor in aan merking komende geallieerde officieren in Europa met ingang van 28 April a.s. onderricht geven in de oorlogvoering met atoomwapens. In een verklaring van het hoofdkwar tier van generaal Ridgway, de geallieerde opperbevelhebber in Europa, wordt ge zegd, dat de cursussen ten doel hebben, geallieerde officieren bekend te maken met het „gebruik van atoomwapens in tactische situaties". Bij deze cursussen zullen geen gegevens te pas komen, waar- voor in de Amerikaanse wet op de atoom energie voorbehoud is gemaakt. De cursussen, die in de Amerikaanse zóne van Duitsland gegeven worden, zui len onder leiding staan van Amerikaanse officieren. Voor hoge bevelhebbers van de N.A.T.O. zullen de cursussen vier dagen duren, voor stafofficieren tien dagen. Bij de doorbraken in Zuid-Beijerland werden grote brokken uit de dijk meegesleurd. Toen de polders droogvielen bleven enorme stukken som mige van 2 bij 3 meter - achter. Verscheidene sloten werden zelfs gedempt. Bij onderzoek bleek de grond goede turf te zijn en dus waren de inwoners er vlug bij om hun wintervoorraad aan te vullen. Up de foto jeugd bezig met het afsteken van de onverwachte brandstof. ziet men De „American Broadcasting Com pany" heeft omgeroepen, dat bij de uitwisseling van vandaag, Vrijdag, de eerste Nederlander door de Noorde lijken is vrijgelaten. Het is Arie Biever. President Eisenhower heeft Donderdag ning van de Noordatlantisehe landen in op zijn wekelijkse persconferentie te Washington verklaard, dat, hij niets weet van diplomatieke voelhoorns, onderhan delingen of andere stappen als voorbe reiding tot een bijeenkomst op het hoogste niveau van de Westelijke mo gendheden met de Sovjet-Unie. Hij zeide, dat hjj van de Sovjet-leiders nog geen antwoord had ontvangen op zijn rede van vorige week, waarin hij voor stellen had gedaan om de meningsver schillen uit- de weg te ruimen. Met betrekking tot de vrede in het Verre Oosten weigerde Eisenhower te spreken over onderwerpen, die op een politieke conferentie na een wapenstil stand in Korea besproken zouden kun nen worden. Volgens Eisenhower kan er geen werkelijke vrede in Korea zijn, los van de andere Aziatische vraagstuk ken. Eisenhower deelde verder mede, dat de door president Truman opgestelde defen siebegroting voor 1953-'54 besnoeid zou worden, in welke mate wilde hij evenwel hief zeggen Toen de uitgaven voor de herbewape- het algemeen ter sprake werden ge bracht, liet Eisenhower duidelijk blijken, dat hij zeer gekant is tegen pogingen om een datum vast te stellen van een moge lijke vijandelijke aanval als uitgangs punt voor het bepalen van de uitgaven voor de bewapening. Het vaststellen van een dergelijke datum is onzinnig, aldus Eisenhower. (Foster Dulles legde te Parijs een ongeveer gelijkluidende ver klaring af). Niemand, die strategisch of tactisch in een defensieve positie verkeert, kan zijn positie baseren op de dag of het uur waarop een aanval verwacht wordt, aldus Eisenhower, die van mening is, dat het noodzakelijk is met de jaren een peil van paraatheid te bereiken. Doch als iemand probeert zijn verdediging op te bouwen met het oog op een aanval, die op een zeker ogenblik wordt verwacht, zou hij vastlopen als de aanval niet op dat ogenblik zou plaats hebben. De N.A.T.O, aldus Eisenhower, zou haar defensie niet tot een zeker peil kunnen brengen en deze daarna kunnen ver waarlozen omdat er niets gebeurt. De Noordelijken hebben de vertegen woordigers der V.N. in Korea verzocht de bestandsbesprekingen, die oorspronkelijk morgen, Zaterdag, zouden worden hervat, tot Zondag uit te stellen. Zuidkoreaanse burgers, geleid door leden van de Nationale Vergadering, hebben gisteren te Poesan grote betogingen ge houden tegen de hervatting van de wapen- stilstandsonderhandelingen. Vierduizend betogers verzamelden zich voor de Ameri kaanse ambassade en de Ame 'kaanse militaire politie schoot over de hoofden van de betogers toen het erop leek dat de menigte de ambassade zou binnen dringen. Intussen wordt uit Washington gemeld, dat de Amerikaanse senaatscommissie voor toewijzingen haar. beweerde communistische wreedh-den jegens Amerikaanse krijgsgevangenen in getrokken heeft, nadat zij de verzekering had gekregen, dat 't leger en het departe ment van buitenlandse zaken haast zullen maken met het verzamelen van bewijs materiaal voor een vervolging wegens oorlogsmisdaden, indien bewezen wordt, dat er werkelijk wreedheden Z13n begaan. De ve-rhoren, die de commissie zoals gemeld Woensd-ag J.l. reeds afnam op last van de voorzitter, servator Bridges, worden als „voorbarig" beschouwd. ,wi' ni®4 ^eggen, dat er thans bevre digende vorderingen wortjen gemaakt met het instellen van een verenigd Europees leger. Doch toen ik jn Februari j.l. Europa bezocht, zat pr ln het geheel geen schot in de uitwerking der E.D.G.-gedachte, ter wijl er thans naarstig naar wordt ge streefd dit denkbeeld te verwezenlijken" „Indien het er niét naar uitziet dat er o.m. door Westduitse deelneming een doelmatige verdedigingsmacht in West- Europa tot stand komt, zal het Ameri kaanse congres een algehele herziening van het N.A.T.O.-verdedigingsprogramma wensen", dreigde hij. „Ik weet geen ander plan, dat in ds plaats van het E.D.G.-verdrag zou kun nen komen. Ik heb een aantal personen verzocht mij andere oplossingen aan de hand te doen. In theorie zou West-Duits- land tot de N.A.T.O. kunnen toetreden doch mijn inlichtingen wijzen uit dat Frankrijk hier nog meer tegen gekant zou zijn, dan tegen het inschakelen van West- Duitsland bij de E.D.G. Doch de kans, dat de E.D.G. zal worden verwezenlijkt, is thans goed genoeg om het congres te doen aannemen, dat het er goed aan doet voorlopig op de ingeslagen weg voort te gaan, dit in de veronderstel ling dat het verdrag inderdaad zal wor den aanvaard en ten uitvoergelegd", ver klaarde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Foster Dulles vervolgde met te zeggen dat het thans de voornaamste taak der N.A.T.O. is te streven naar een verbete ring der kwaliteit harer weermacht, dooi de reeds bestaande strijdkrachten de be schikking te geven over nieuwere wa pens. „Ik ben van mening dat het, wanneer wij onze militaire plannen goed opstel len en met zorg uitvoeren, mogelijk is met geringere kosten meer te bereiken. Voor al het aanwenden van nieuwe wapens voor tactisch gebruik zou aanzienlijke be sparingeen mogelijk maken", verklaar de hij. En de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken besloot zijn persconferen tie ln de Franse hoofdstad met de steke lige opmerking: „Het is mogelijk, dat de Fransen bereid zijn hun soldaten, bij hel afslaan van een aanval, te zien sterven, terwijl de Duitsers als toeschouwers langs de kant staan. Doch dat is niet de Ameri kaanse opvatting". De ministers zijn Donderdag de N.A.T.O.-vergadering niet begonnen met een openbare vergadering, zoals gewoon- 4 „De Bangert" bij Hoorn, in het hartje van West-Friesland, staat reeds in bloei; op de achtergrond de korenmolen van Blokker aan de Noordergracht. Ijjk, maar openden onmiddellijk hun ge heime besprekingen. Tijdens deze zitting las minister Dulles een boodschap van president Eisenhower aan de conferentie voor, waarin een voor zichtig optimistische klank te beluisteren viel. „Op het ogenblik, dat deze bijeenkomst wordt geopend, heeft de mensheid de ge legenheid voorwaarts te gaan naar een nieuw tijdperk van vrede en vooruit gang", aldus Eisenhower. De V. S. zullen trachten de „hoop op vrede tot een leven de werkelijkheid" te maken, hoewei de verwerkelijking van het doel „in de eer ste plaats zal afhangen van de daden van anderen". Voor een aantal onderdelen van de Kon. Luchtmacht zullen in de periode van 4 Mei tot 19 September van dit jaar herha lingsoefeningen worden gehouden. Het betreft in hoofdzaak de z.g. objectbewa- kingstroepen, die destijds als luchtvaart troepen naar Indonesië zijn gezonden. De in totaal ongeveer 2200 man, zullen bij de herhalingsoefeningen verdeeld worden over de vliegvelden, navigatiestations, de póts enz. De officieren en onderofficieren zuilen voor vier weken in dienst worden geroe pen; de korporaals en manschappen voor 20 dagen. Daarnaast zal een deel van het vliegende personeel in de periode van 11 Juli tot 29 Augustus onder de wapenen komen. Het zeventiende Verslag over het laatste kwartaal 1952 van de Nederlandse Rege ring aangaande de werking van het Eco nomische Hulp Programma maakt aller eerst melding van een tweetal belangrijke gebeurtenissen, welke begin 1953 in Ne derland plaats vonden. Het betreft hier het besluit van de Nederlandse Regering om voor het fiscale jaar 1952/53 af te zien van enig verzoek om economische hulp en de watersnoodramp, die Nederland in de nacht van 31 Januari op 1 Februari teis terde. Vervolgens wordt het bezoek, dat de heren Foster Dulles en Harold E. Stassen tijdens hun oriëntatiereis door Europa be gin Februari aan Nederland brachten, ge memoreerd. Vanaf het begin van het Economische Hulp Programma tot ultimo December 1952 ontving Nederland 1,122 millioen. Daarnaast plaatsten de Ver. Staten in Ne- derlapd voor een bedrag van ca 57 millioen aan zgn. „offshore" orders. Dit betref aankopen van de militaire instanties van de Ver. Staten in de andere N.A.T.O.- landen tegen betaling in dollars en wel voor eigen gebruik, dan wel voor gebruik van enig ander N.A.T.O.-land. Ook gedurende het laatste kwartaal van 1952 vertoonde de economische positie van Nederland een beeld, nagenoeg gelijk aan de voorgaande perioden. Hierdoor kwam De politie te Toulouse heeft medege deeld, dat Louis Brassat, de zestienjarige zoon van de burgemeester van het Franse dorp Espalion, heeft bekend zijn vader, moeder en oudere broer te hebben gedood en de boerderij in brand te hebben ge stoken. Van deze drievoudige moord heb ben wij gisteren melding gemaakt. Wij brachten hem in verband met andere moor den, die eerder in dezelfde streek hebben plaats gehad; maar de bekentenis achter haalt deze veronderstelling. De jongen bekende zijn ouders te heb ben aangevallen, nadat zijn moeder hem een standje had gegeven omdat hij hun koeien niet goed weidde. Na zijn ouders met een schoffel te hebben toegetakeld, begaf hij zich naar buiten, waar hij zijn 24-jarige broer Joseph met de schoffel zo ernstig verwondde, dat hij korte tijd later overleed. Vervolgens stak Louis de boerderij in brand. Politiemannen en brandweerlieden drongen het huis binnen. Mevrouw Bras sat was reeds overleden. De zwaar gewon de burgemeester antwoordde op de vraag van een politieman, wie hen had aange vallen: „Het was..niemand". Dadelijk daarop stierf hij. Politiefunctionarissen deelden mede, dal de jongen op de plaats van het misdrijf zonder enige uiterlijke emotie de toe dracht had verteld. het gehele jaar 1952 in het teken te staan van een in het algemeen gunstige ont wikkeling, hetgeen o.m. zijn weerspiege ling vond in het constante verloop van het prijsniveau en de consumptie. Een van de belangrijkste kenmerken van het afgelo pen jaar was de grote omvang van het be talingsoverschot ad rond ƒ1,8 milliard, dat gepaard ging met een aanzienlijke aanwas van de goud- en dollarreserves ad 2 milliard. Deze ontwikkeling was voorna melijk toe te schrijven aan een sterke ver mindering van de import na de aanzien lijke invoeren gedurende de voorafgaande periode. Het industriële productievolume in het tweede halfjaar van 1952 vertoonde ten opzichte van het tweede halfjaar 1951 een voortschrijdend herstel. Naast de cursussen voor emigranten naar Engels sprekende landen heeft de emigratiedienst der Katholieke Ar beidersbeweging nu een speciale cur sus georganiseerd voor Nederlanders, die naar Brazilië willen vertrekken, de aspirant-emigranten ontvangen hier een all-round voorbereiding voor hur: emigratie naar dit Zuid-Amerikaanse land. De lessen worden gegeven door leer krachten, die zelf in Brazilië zijn ge weest, terwijl de medische en hygiëni sche voorlichting geschiedt door een arts, die op de hoogte is met tropische ziekten en de bestrijding daarvan. De cursuskosten zijn zo laag moge lijk gehouden, zodat deze voor niemand een belemmering tot deelneming be hoeven te zijn. Aanmeldingen dienen te geschieden bij de Emigratiedienst der K.A.B., St Annaplein 21 te Tilburg. De Amerikaanse raad van de'"'«na- tionale Kamer van Koophandel heeft een vijf punten omvattend plan voorgesteld, dat beoogt verbetering te brengen in de tragisch-absurde toestand, wa»"" d.e buitenlandse handel van de Ver. Staten is geraakt". De raad acht het besluit van president Eisenhower, om het Congres te verzoeken r.CJ i Jarenlang volhield. Toen het was Duizend maal „De Gewone Man" een buzonder radio-jubileum. Er zijn maar weinig radio-programma's, die zo bjj het publiek in de smaak vallen, dat zij dui zend maal de aether ingaan en na deze duizendste uitzending nog een glorieuze toekomst tegemoet gaan. Tot deze uit zonderingen behoort De Gewone Man, naar wie ettelijke duizenden luisteraars zeven maal in de twee weken gespannen luisteren. Een radio-rubriek, die prompt na de start aller aandacht won door de originele vormgeving en de boeiende stem, welke de tekst uitsprak de stem van Wam Ileskcs, alias Koos Koen, alias "e Gewone Man. Wam Heskes hééft een bijzondere stem, die hem bij luisterend Nederland beroemd maakte, een stem, waarmee hij practisch alle figuren kan uitbeelden het barse geluid van de grim mige bootwerker net zo goed als de zan gerige toon van een fröbelonderwijzeres. De oudere garde weet zich Wam Hes kes levendig te herinneren als Koos Koen. Meer dan duizend keer kwam hij in de schets „Het Bruiloftsdiner", waarin hij veertien personen uitbeeldde, op de plan ken en ontelbaar zijn de radio-program ma's, waarin hij de meest buitennissige personages voorstelde. In zijn jeugdja ren kon Heskes moeilijk bevroeden nog een microfoon-carrière te maken. Hij had andere idealen de radio was toen trou wens nog onbekend, uitgezonderd bij een groepje liefhebberende amateurs. Wam Heskes ging hij telde toen negentien lentes de wereld in. In Italië hoopte hij zijn fortuin te vinden. Hij leerde er, naast vele blijmoedige ervaringen, óók bittere armoede kennen. Na zijn terug keer in Nederland greep hij de tekenstift en werd hij journalistiek tekenaar. Per jaar tekende hij voor de dagbladen zo'n slordige duizend tekeningen, hetgeen hij jarenlang volhield. Toen het was in het jaar 1928 was de radio begonnen aan zijn grote, alles overheersende groeipe riode. Men wilde artisten engageren, bij zondere artisten, die niet voor een zaal maar tevens voor de microfoon konden excelleren. Wam Heskes was daarvoor de geknipte man. Hij kreeg een nieuwe naam Koos Koen en in minder dan geen tijd was die naam gevestigd. In talrijke creaties heeft men Wam Heskes leren kennen. In de populaire Negen Heit de Klok programma's van de K.R.O. ver tolkt hij o.a. de rol van de kapper, die zijn brommerige klant zijn visie op de dagelijkse gebeurtenissen geeft. Hoe „De Gewone Man" ontstaan is De idee is te danken aan de K.R.O.-program- maleider Toon Rammelt, die peinsde op een radio-rubriek, welke temidden van de andere programma's een bijzondere noot zou vormen, voor de luisteraars een prettige afwisseling. Hij kwam op de idee van De Gewone Man. In het eerste jaar, van October 1946 tot November 1947, wer den de teksten geschreven door mr Jan Derks later nam Toon Rammelt het over. j Het zijn de teksten, die voor iedereeen te begrijpen zijn echter niet gewild popu lair. Toon Rammelt heeft er nauwlettend zorg voor gedragen, dat uit de teksten een gezond oordeel en bovenal een strikte eerlijkheid te beluisteren vallen. Oók hierdoor werd de Gewone Man een radio rubriek, welke zonder de geringste moei te de duizend uitzendingen haalde en de mogelijkheden in zich heeft voor een nog vééél langere staat van dienst. de wet. die voorziet in het verlenen van tarief-concessies op basis van weder kerigheid. met een jaar te verlengen, on voldoende en wenst dat de volgende stap pen worden gedaan 1). Onmiddellijke goedkeuring van een wet, waarbij de douane-procedure wordt vereenvoudigd. 2). Geleidelijke verlaging van alle in voerrechten der Ver. Staten, beginnende met een verlaging van niet minder dan 20 pet. op 1 Januari 1954. 3). Intrekking der wetten, die 'n voor keursbehandeling van het Amerikaanse bedrijfsleven voorschrijven, zoals de „buy American"-wet. welke de Amerikaanse aankopen van buitenlandse goederen be perkt. 4). Geleidelijke afschaffing van de kwantitatieve invoerbeperkingen en 5). Instelling van een speciale advies raad voor zakenlieden, die tot taak zal hebben te onderzoeken, op welke wijze de buitenlandse handel van de Ver. Staten kan worden uitgebreid. De Amerikaanse raad van de Interna tionale Kamer van Koophandel acht een grondiger heroriëntering van de Ameri kaanse handelspolitiek noodzakelijk, en naar zijn mening kunnen de tegenwoor dige problemen niet worden opgelost door zonder meer de bestaande wetgeving op het gebied van de buitenlandse handel te handhaven. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de colleges van Burgemeester en Wethouders der gemeenten in Neder land medegedeeld, dat de raad van minis ters in zjjn vergadering van 30 Maari j.l. heeft besloten, het accent van de viering van de nationale bevrijding te verplaatsen van 5 Mei naar de Koninginnedag 30 April en o.m. dientengevolge de halve vrije dag op 5 Mei voor het rijkspersoneel te doen vervallen. De minister verzoekt de colleges van B. en W. met het vorenstaande rekening te houden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1