ANTWOORD AAN EISENHOWER B>skou bereid zakelijk tot „ernstig overleg" en n BIJ HEUVEL 325 OP KOREA WERD EEN CAP GEVONDEN Adenauer heden voor nieuwe moeilijk met E.D.G.-verdrag Maier verliet liberale standpunt m Wat ONTBREEKT er aan het katholicisme van Nederland Priesters en leken overleggen in Evangelische vrijmoedigheid V) DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Er is veel gedacht en gepraat. Laten we het beste hopen Koel maar droog weer Weer een half millioen Vermiste Arie Biever komt naar huis Brand woedde in rusthuis te Zeist Zaterdag 25 April 1953 A Mislukt beraad Tussen Kerk en staat in Zuid-Slavië Na krijgsgevangenschap van 26 maanden Adenauer 14 Mei naar Londen Nieuwe gele rijders? Alle patiënten uit tie vlammenzee gered Geslaagde vergadering in Rotterdam De Liefde is het grootste gebod *~n Het Kremlin heeft geantwoord op de geruchtmakende rede van president Eisen hower, waarin deze een hartstochtelijk beroep deed op de nieuwe Sovjetrussische leiders om de woorden van het na de dood van Stalin ondernomen „vredesoffen sief" in daden om te zetten. Zoals men zich herinnert, vroeg Eisenhower de Sovjet leiders dringend om „een spoedig antwoord" op zijn voorstellen. Na tien dagen is dat gekomen. Het Kremlin gebruikte de „Pravda", het officiële orgaan van de Sovjetrussische communistische partij, als zijn spreekbuis, zoals het dat vaak doet. De gehele voorpagina van het blad werd gebruikt voor het ant woord aan Eisenhower, terwijl op pagina drie de volledige tekst van de rede van de Amerikaanse president werd af ge-drukt. Het Kremlin getuigt van zijn bereidheid om deel te nemen aan besprekingen, die zouden kunnen leiden tot „een vriendschappelijke rege ling van de kwesties, die de wereld verdeeld houden". Omtrent de vorm van dit eventuele beraad stellen de Russische leiders geen speciale eisen: zowel rechtstreeks overleg als onderhandelingen via de V. N. zijn voor hen aanvaardbaar. De toon van het artikel in de „Pravda" is rustig en welwillend. Uiteraard wordt er zekere critiek op enkele beweringen van Eisenhower geoefend, maar in zakelijke en beleefde termen. Nationaal Rampenfonds Duitse kwestie en Frankrijk China en Formosa Bereidheid „Onze houding is het bewijs van de bereidheid van Sovjetrussische zijde om deel te nemen aan een ernstige en zakelijke bespreking van daarvoor geschikte vraagstuk ken. Wij zijn daarom bereid zowel tot rechtstreekse onderhandelingen als in de gevallen, waarin dit is vereist tot beraad via de orga nisatie der Ver. Naties". Maier door zijn partij gedesavoueerd Het wezenlijke tekort Invloeden binnen en buiten de Kerk Subsidie voor seminari 'ies De Liefde Niet alleen zoeken naar zekerheid Analyst De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot Zondagavond, luidt: Wisselend bewolkt, maar tot morgenavond waarschijnlijk droog weer. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk tussen Noord en West, later krimpend naar Zuid-West tot Zuid, Koude nacht met op vele plaatsen lichte cn hier en daar zware nachtvorst. Morgen over dag over het algemeen iets hogere tempera turen dan vandaag. Zondag 211 April: Zon op 5.21 uur, onder 19.56 uur. Maan op 17.23 uur, onder 4.01 uur. Maandag 27 April: Zon op 5.19 uur, onder 19.57 uur. Maan op 18.35 uur, onder 4.13 uur. CHIEDAMSCHE COURANT r k Hele pagina van de „Pravda is aan bepaa.lde vooropges'telde eisen. De Amerikaanse president daarentegen heeft het nodig gevonden zijn vredes voorstellen vergezeld te laten gaan van verschillende voorwaarden, die hij aan de Sovjet-Unie stelt Dit heeft, zo gaat het blad voort, in de meest uiteenlopen de internationale kringen een gewettig de critiek ontlokt. Vooral hebben de Sovjetrussische lei ders zich gestoten aan een passage in de rede van Eisenhower, waarin deze over de atoombom spreekt. Er bestond tussen de verschillende uitlatingen van de pre sident dus een flagrante tegenstelling, aldus het blad. „Want kunnen degenen, die in de oproep het oprechte verlangen naar vrede willen lezen, nalaten zich af te vragen: waarom moest de president in een rede, waarin hij oproept tot de vrede, dreigen met een atoomoorlog? Dacht hij soms met zulke argumenten zijn betoog meer kracht bij te kunnen zetten? Natuurlijk is dat niet mogelijk. En voor zover het de Sovjet-Unie betreft, kan worden gezegd, dat argumenten of juister gezegd: dreigementen als deze nimmer enige kans op succes zullen heb ben". De „Pravda" verklaart voorts, dat de opvatting van Eisenhower, dat de wil tot vrede slechts bewezen kan worden door feiten, juist Is en dat het derhalve van belang is, de grote internationale Het K.N.M.I. deelt mede: Nadat bet deze week In het grootste deel van Nederland en ook in België, Duits land en Frankrijk onafgebroken stralend voorjaarsweer was geweest, heeft zich de afgelopen nacht een belangrijke wijziging voltrokken. Een boven de Noordzee ge legen gebied van hoge luchtdruk, dat het weer hier te lande beheerste, heeft n.l. plaats moeten maken voor een depressie, die thans voor de Noorse kust is gelegen. Aan de achterzijde van deze depressie voerden krachtige Noordenwinden polaire luchtmassa's naar het Zuiden en deze lucht bereikte de afgelopen nacht ook Nederland. Dit ging op enkele plaatsen benaard met lichte regenval, maar meer dan 1 mm is er nergens gevallen. De regen en hagelbuien, die tot in Schotland voorkwamen, bleven ons gespaard en zul len ons ook morgen niet kunnen bereiken. Integendeel, het ziet er naar uit, dat het Weer morgen een kleine verbetering zal ondergaan. De nadering van een rug van hoge luchtdruk uit het Westen heeft nl. tot gevolg, dat de aanvoer van koude lucht reeds morgen tot staan komt. Aan gezien bovendien een op de oceaan aan wezige depressie, die naar het Oosten koerst, morgen het weer hier te lande nog niet zal kunnen beïnvloeden, is de kans op een droge Zondag met af en toe wat zonneschijn groot. Bjj het Nationale Rampenfonds is sinds gistermiddag een half millioen gulden binnengekomen. De stand is thans 101.5 millioen. kwesties, van welker oplossing de vrede afhangt, te analyseren. Het blad behandelt dan allereerst de kwestie van de oorlog in Korea en die van onafhankelijkheid van dat land, en verzekert, dat het Sovjet-volk altijd alle initiatieven gesteund heeft, die tot het sluiten van een wapenstilstand konden leiden. De laatste voorstellen van China en van Noord-Korea, die onmiddellijk door de Sovjet-regering ondersteund wer den, hebben een „nieuwe mogelijkheid geschapen om van woorden tot daden over te gaan en het vooruitzicht te ope nen op een einde van de oorlog in Korea". Wat de Duitse kwestie betreft cn die van het herstel der Duitse eenheid, doet de „Pravda' een aanval op de westerse politiek van losscheuring van het éne Duitsland en herbewapening van dat land, welke politiek gevoerd Is „met misken ning van de belangen der andere volken, met name van die van het Franse volk, dat reeds herhaalde malen slachtoffer was van de Duitse agressie". Het blad constateert, dat de verklaring van generaal Eisenhower „geen enkele grondslag biedt voor de oplossing van de Duitse kwestie" en „de besluiten van Potsdam totaal ignoreert". „Wanneer het Engels-Amerikaanse blok evenwel geen rekening hiermee houdt en voortgaat de tot nu toe gevolgde weg te bewandelen door de nationale eenheid van Duitsland onmogelijk te maken en West-Duitsland in een militairistische staat te herscheppen, geregeerd door mensen die zinnen op revanche, dan zal een ernstige fout begaan worden, vooral jegens het Duitse volk. „Het gaat er dus om, zeer spoedig het vredesverdrag met Duitsland te sluiten en aldus aan het Duitse volk de mogelijk heid te geven, tot eenheid te geraken en de ontruiming van zijn land door de vreemde troepen te beleven." De rede van president Eisenhower be vat geen enkele toespeling op de kwestie- China, verklaart de „Prawda" verder. Met name bevat zij niets over de natio nale rechten van China en over zijn wet tige rechten op Formosa. De genoemde drie punten (Korea, Duitsland en China) resumerend, con stateert het blad, dat de verklaring van Eisenhower dus niet op daden steunt. Wat Eisenhower's bewering omtrent het lot der volken in Oost-Europa be treft, wier politiek regiem volgens zijn zeggen van buiten af is opgelegd, ver klaart de „Prawda", dat een dergelijke bewering in strijd is met de welbekende feiten en met de ware staat van zaken en dat het wel zonderling zou zijn van de kant van Sovjet-Rusland „een inmenging te verwachten in de binnenlandse aange legenheden van die landen ten gunste van het herstel van reactionnairë re giems, die door hun volken omver zijn geworpen". De „Pravda" zegt verder, dat er „voor zover de Sovjet-Unie betreft, geen reden bestaat om te twijfelen aan haar bereid heid een evenredig deel bij te dragen aan t £P'ossin8 van de internationale vraag- ^ie aanle'ding tot controversen I™" D® Sovjet-Unie heeft dit meer riike 3 ?e behandelinë van belang- wekze„":%runsaKlad.VraagStUkken be' van de hangende kwesties niet gekoppeld „Betekent de Sovjetrussische houding, dat Moskou geen wensen heeft?", vraagt de „Pravda" en antwoordt: „Natuurlijk niet. Maar niettemin verwelkomen wij iedere stap, die de regering van de Ver. Staten of welke andere regering ook wil nemen in de richting van een vriend schappelijke regeling van de kwesties, die de wereld verdeeld houden. Het partij-orgaan vervolgt met de woor den: „De politiek der Sovjet-Unie kan niet in strijd zijn met de belangen van andere vredelievende staten. Zij komt overeen met de wensen van alle landen, die bereid zijn, ongeacht net door hen aangehangen maatschappelijke stelsel, bij te dragen aan de ontwikkeling van inter nationale samenwerking. „Deze Sovjet-Russische politiek vertolkt bovendien de diepste bewondering, die het Russische volk koestert voor een verster king van de wereldvrede". Leden van de bereden „Metropolitan Police voor de gelegenheid gestoken in hun gala-uniformen, doen hun best zo veel mogelijk lawaai te maken en on- dtJ hrJ fr>en' waardoor zij de paar- mZr JL l, te wennen aan het feestru- die niet da';" De Paarden, TLAlfi, berijders zullen worden opgesteld m de straten, waar de stoet passeert, mogen dan geen last van ner vositeit hebben. Met het slaan van trom mels en het zwaaien van vlaggen tracht men ze thans reeds telden De „Pravda is het er met Eisenhower over eens, dat de wegen van de Sovjet- Unie en de Ver. Staten, na de overwin ning op Hitier, uit elkaar zijn gelopen, maar het blad bestrijdt de interpretatie welke de president van dit feit geeft. „Er kan niet stilzwijgend voorbij wor den gegaan aan het feit, dat de landen van het Brits-Amerikaanse blok, die ge durende de oorlog met de Sovjet-Unie waren verbonden, dadelijk daarna terug keerden tot het vooroorlogse beleid, waar bij de betrekkingen met de Sovjet-Unie in geen enkel opziet vriendschappelijk kond enworden genoemd". Verder schrift do „Pravda", dat de Sovjet-Unie niet van plan is eventuele onderhandehnge niet president Eisenho wer te openen met toe te geven, dat het ee" °f andei"e tijdperk uit de Sovjet- politiek is afgelopen». Indien men als begin en einde van een tijdperk rekent het optreden van een nieuw staatshoofd, dan kan men van Sovjet-zijde op goede gronden zeggen, dat bij het aan de macht komen van de regering van Eisenhower een tijdperk in de Amerikaanse politiek werd afgesloten. Maar Eisenhower ver dedigt juist zonder enige terughouding de gehele politiek van zjjn voorganger, op wie hij, in het bjjzonder in de verkie zingscampagne, niet ongegrond, in vele opzichten critiek heeft geleverd". Ook het gezaghebbende blad de „Izwes- tia heeft de volledige rede van Eisen hower en het antwoord daarop van de Sovjetleiders opgenomen. Beide bladen besteedden elk tien kol0mmen aan deze teksten, hetgeen, zoals men begrijpt, slechts bij zeer uitzonderlijke gebeurte nissen het geval is. Hagei ty, de^ Perssecretaris van het Witte Huis, zeide hedenmorgen te Was hington, dat er geen commentaar wordt gegeven voordat de volledige verklaring van Moskou m het bezit van de Ameri kaanse regering js Het Zuidslavlsche persbureau Tanjoeg heeft Vrijdag bekend gemaakt, dat be sprekingen tussen de Zuidslavische rege ring en vertegenwoordigers van de Rooms-Katholieke Kerk over een rege ling van de betrekkingen tussen Kerk en staat zijn mislukt. Aartsbisschop Josip Ujcic van Belgrado zou volgens Tanjoeg namens de Rooms- Katholieke vertegenwoordigers verklaard hebben, dat zij geen machtiging van hun superieuren hadden om besprekingen te voeren. „Onder de gegeven omstandigheden was het onmogelijk de besprekingen met de Katholieke bisschoppen voort te zetten" aldus Tanjoeg. De tijd van wachten is voor mevrouw Bicver voorbij. Binnenkort komt haar man thuis uit Korea, na twee-en-een-half jaar te zijn weg geweest. Van deze tijd bracht soldaat AUe Biever 26 maanden in krijgsgevangenschap door. Het was bij de bijna legendarisch ge worden gevechten bij heuvel 325 in Fe bruari 1951, dat Biever werd vermist. Het enige, wat men destijds vond was zijn cap „Soldaat Arie Biever wordt vermist" Met dit belicht brak de lange tijd van wachten aan voor zijn familieleden, voor zijn vrouw in 's-Gravenhage. Vier maan den later, in Juni 1951, ontving zij een brief van een Amerikaanse sergeant, die tegelijk met de Nederlandse soldaat ge vangen genomen was, maar naderhand zijn vrijheid herkregen had. In die brief stond, dat Arie het goed maakte. Dit be richt was natuurlijk een grote opluchting en geruststelling. „Toch had ik nooit het idee, dat Arie iets ernstigs was overkomen", verklaarde mevrouw Biever. „Ik weet nog van niets", zo vervolgde ze, „in Februari 1952 dus precies een jaar na de vermissing ont ving ik de eerste brief van mijn man- „Ik noodrantsoen gaf. maak het goed", stond er in. „Ik werk in de keuken van het kamp en ben vol goede moed. In het begin ben ik drie maal achter elkaar vrij ernstig ziek geweest, maar ik kan nu niet over mijn gezondheid klagen". AUe Biever maakte deel uit van het eerste detachement van Nederlandse mi litairen, dat op 26 Augustus 1950 naar Korea vertrok. Hij had getekend voor een dienstverband van één jaar. Nu, 2% jaar later, komt hij thuis. Enige soldaten, die tegelijk met hem waren vertrokken en na een jaar waren teruggekeerd, hadden me vrouw Biever destijds opgezocht en haar met verhalen over haar man een beetje opgevrolijkt. Zij hadden haar verteld, hoe hij steeds over zijn vrouw en zijn doch tertjes sprak. Toen hij vertrok waren de kinderen 2 en 1 jaar oud. Nu zijn het al kleuters. Hun vader heeft nooit een foto van hen ontvangen, want, hoewel me vrouw Biever hem driemaal per maand schreef, had hij slechts éénmaal een briei van haar gekregen. Soldaat Biever, zo vertelden zijn vrienden, was dol op de Zuidkoreaanse kinderen, die hij altijd zijn Vrijdag, officieel bekend S-r i West-Duitse bondskan selier, dr Adenauer 7irt, „n 14 Mei od Ljindeiginf he*1 <lf! Br>tse regering, naar Ï5f£?,n 7al beKeven voor een gedachten- wisselmg met de Britse premier en an dere leden van de Britse regering. De bondskanselier zal tot 16 Mei in de Britse hoofdstad verblijven. De K.N.A.C. heeft zich nogmaals tot de Minister van Verkeer en Waterstaat ge wend met het verzoek de categorie brom fietsen, die volgens de nu binnenkort te verwachten wettelijke regeling, als motor rijwiel zullen worden beschouwd, de z.g. snelbrommers, maar die ondanks de ken tekenplaat desalniettemin geheel het as pect van een bromfiets blijven behouden, op duidelijker wijze als motorrijtuig te doen opvallen. De K.N.A.C. heeft als de beste oplos sing voor dit vraagstuk voorgesteld alle bromfietsen uit deze categorie geheel in een voorgeschreven, duidelijk herkenbare kleur te doen uitvoeren. Naar de mening van de Automobielclub zou geel de meest aangewezen kleur zijn. De Duitse Bondsraad heeft besloten zijn beslissing over de verdragen van Bonn en het E.D.G.-verdrag uit te stellen totdat het constitutionele hof van Karlsruhe zijn opinie over de grondwettigheid der verdragen en over dc bevoegdheid van de Bondsraad in dezen had gegeven. Deze beslissing, waar tegen bondskanselier Adenauer met grote bewogenheid waarschuwde, werd genomen dank zij de houding van de vijf vertegenwoordigers van Baden- Wuerttemberg. Onder aanvoering van de premier van dit land, de liberaal Maier, die tevens voorzitter van de Bondsraad is, stemden alle vijf leden van de liberaal-socialistische Baden-Wuertembergse delegatie vóór het door één hunner voorgestelde uitstel, en deden zo de schaal in een voor dr Adenauer ongunstige zin doorslaan. Onmiddellijk hierna riep de bondskanselier zijn kabinet in een spoed zitting bijeen. Aan de persvertegenwoordigers liet hij doorschemeren dal hij, ongeacht de gevallen beslissing van de Bondsraad, de verdragen aan president Heuss ter ondertekening zou voorleggen. Later werd dit offirieel tegengesproken. Het optreden van premier Maier van Baden-YVuertemberg heeft uiteraard de volledige instemming der socialisten, die de schuld voor de huidige ingewikkelde gang van zaken geheel op dr Adenauers „Selbstherrlichkeit" werpen. De liberale partijgenoten van Maier uit de Freie Deutsche Partei tonen zich echter uiterst verbolgen over zijn gedrag. In een gistervand uitgegeven verkla ring der partjj wordt gezegd, dat voor zitter Biuecher, die tevens vice-kanseher van West-Duitsland is, Donderdag nc, had aangedrongen op een spoedige ste> ming over de verdragen met het West-"?, omdat hü bekrachtiging hiervan schouwde als een eerste vereiste voor c.- Westduitse aanspraak om gehoord te Bondskanselier Adenauer zei tot de verzamelde journalisten, na het debat in de Bondsraad, dat e;r thans een ingewik kelde staatsrechtelijke situatie gescha pen is. Hij laakte in scherpe woorden het onverantwoordelijke gedrag van de Bondsraad. Zijn regering bleef bij haar standpunt, dat slechts twee van de vier ratificatiewetten, n.l. die waarin belas ting- en douaneproblemen worden be handeld, de toestemming van de Bonds raad nodig hebben. De twee overigen, waarin de hoofdinhoud van de overeen komsten met de geallieerden is neerge legd, vallen buiten de bevoegdheid van de Bondsraad, aldus Adenauer. De Bonds raad heeft veertien dagen de tijd om een behandeling hiervan door het „bemidde lingscomité" in te roepen. Die veertien dagen lopen Maandag a.s. af. Doet de raad dat niet, dan kan de regering de wetsontwerpen aan de president voor leggen, aldus Adenauer, Op de rechtstreekse vraag of hü dit ook zou doen antwoordde de bondskanselier: „Wat zou u doen in mün plaats? De we reld leeft op het scherp van het mes. Ik kan de verdragen toch niet in de scliuifla leggen?". Omstreeks half drie gistermiddag is een felle uitslaande brand uitgebroken in het Rusthuis „Pasadena" aan de Verlengde blotlaan te Zeist. Het vuur, dat een gre- "ge prooi vond in het rieten dak, ver. Woestte een groot gedeelte van het ge bouw. Alle bewoners, alsmede het verple gend personeel konden echter in veilig heid worden gebracht. De vlammen sloegen reeds ver boven het uit, toen de brandweer arriveerde. Omwonenden hadden inmiddels ongeveer zestig patiënten van het rusthuis, dat eigendom is van de stichting „De Op bouw", overgebracht naar bet christelijk lyceum, dat aan de overzijde van „Pasa dena" is gelegen. Het kostte zeer veel moeite de patiën- !®n, die uitsluitend aan chronische ziek ten lijden en waarvan de meesten bedle»e_ rig zijn, uit de vlammenzee te redden Velen van hen bevonden zich op de bo venverdieping, toen de brand uitbrak. En kele patiënten liepen lichte brandwonden op. De brandweer, die de vlammen met tien stralen bestreed, kon n:et voorkomen, dat d-e bovenverdieping geheel uitbrandde. Van de benedenverdieping bleef een ge deelte gespaard. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. De brand werd ontdekt door leden van net verplegend personeel, die rook uit de bovenverdie ping zagen komen. Vele leerlingen van 't lyceum assisteer den politie en Rode Kruis bij de reddings werkzaamheden, waardoor deze een vlot verloop hadden. De patiënten zijn inmid dels overgebracht naar huize „De Kemp" in Zeist. In de Blauwe Zaal van de Rotterdamse Beurs vond gisteren het overleg plaats van geestelijken en leken, dat in ons nummer van Donderdag werd aangekon digd. Uitgangspunt was de onrust, die terecht in de zielzorg wordt gevoeld nu de onverbiddelijke cijfers omtrent non- paschan-ten, gemengde ouwelijken, de daling van 't aantal priester, en klooster roepingen uitwijzen, dat een gevaarlijke situatie, een crisis binnen de Katholieke Kerk in Nederland is ontstaan. Wanneer deze bijeenkomst geslaagd ge noemd wordt, valt allereerst te denken aan de overvolle zaal, waaruit een ruime belangstelling voor de vraag, wat aan het katholicisme in Nederland ontbreekt, wei duidelijk valt af te leiden. Katholieken uit alle groeperingen en naar stand rijk gevarieerd waren naar het Beursgebouw gekomen om zelf hun me ning te zeggen of om te luisteren naar de visie van anderen op het vraagstuk waar de kwaal ligt en welke therapie zou voor te schrijven zijn. Onder de twee honderd-vijftig aanwezigen waren en dat gaf het overleg extra betekenis niet minder dan 67 priesters, zodat een wei-gebouwde Geloofsgemeenschap gereed »tond om het aan de orde gestelde pro- bleem aan te snijden. En ook om de stijl waarin dat gebeurde, een combinatie van Evangelische vrij moedigheid, respect voor eikaars opvat tingen en liefde voor het grote doel: de Kerk van Christus en haar bloei binnen de vaderlandse grenspalen, mag het ge sprek het praedicaat geslaagd dragen De vrijmoedigheid werd in haar uitingsvor men getemperd door het respect, dat weer van elke remmende nevenwerking werd bevrijd d'oor de liefdevolle overtuiging, de spreekbeurten wérd mee- die aan gegeven. VI el was er een ogenblik waarop hel geheel van korte toespraken een al te moeizame tocht langs een vicieuse cirkel scheen: want na ordening vau de ge maakte opmerkingen voerde de heldere analyse van de gesprckleider, pater dr G. Mulders S.J, regelrecht naar de conclusie, dat de laatste oorzaak van het tekort aan werikracht, élan en geestkracht van het vaderlandse katholicisme in een tekort aan liefde voor de Kerk als voortzetting va.n Christus op aarde gezocht moet wor den. En deze conclusie ljjkt bedenkelijk op een tautologie, die inplaats van een oorzaak aan te geven, nog eens het te verklaren verschijnsel noemt. Maar dat kan geen afbreuk doen aan de betekenis van het gesprek. Allereerst om dat aan het eind de gemaakte opmerkin gen onderling in hecht verband waren geplaatst en de diepere achtergrond bloot kwam van alles wat als oorzaak van het verval in het geloofsleven geschilderd was. maar bovendien werd de concentratie op het begrip liefde en haar stootkracht bij de bevestiging en uitbreiding van het christelijk leven onder leiding van pater dr Mulders hoogst vruchtbaar. Er was gewezen op de materialistische geestes-instelling in de wereld, op econo mische moeilijkheden ten opzichte van de huwelijks-beleving, op de onchristelijke trekken in de tegenwoordige maatschappij, op de gevaarlijke invloed van personeel- verenigingen en naast deze factoren, die in de wereld buiten de Kerk gezocht moeten worden, was een reeks oorzaken opgesomd, die binnen het Kerkelijk ver band zouden liggen. Onder deze laatste categorie waren feitelijkheden van uiter lijke en organisatorische aard, zoals de tekorten bij het uitwendig contact van de priesters en bij het godsdienstonder wijs, een te eenzijdige gerichtheid van alle activiteit op het behouden van de scha pen en de voor brede lagen weinig be vattelijke vorm van het H. Misoffer. Tot op zekere hoogte viel met de meeste van de terzake geplaatste opmerkingen wel mee te gaan, maar terecht betoogde de gespreksleider, dat het aanwijzen van factoren buiten de Kerk als oorzaken van de tegenwoordige crisis een veroordeling van het christendom zelf zou betekenen. Dc taak van de Kerk ligt juist in een zondige wereld, in welke gedaante de zonde zich bij het wisselen der tijden ook zal kleden. De Kerk is de voortzetting van Christus, die zonder meer gezegd heeft: „Ik heb de wereld overwonnen". Als dus invloeden werken uit de wereld van buiten de Kerk, dan is dat alleen mogelijk op de conditie, dat er daar' binnen tekorten zijn. Christus al te zeer achter een stelsel van geboden en verboden verbergt, de dadendrang, die het gebed om de nodige wasdom, bij het apostolaat ver waarloost en het gebrek aan offer vaardigheid. Al deze verschijnselen culmineren in een te weinig aan dienen de liefde, die zo universeel is, dat zij God en de naaste tegelijk omvat. De gemiddelde goede parochiaan blijft katholiek en wil zijn geloof ook doorgeven aan het nageslacht, omdat hij daarin een houvast ziet voor leven en dood en dat is op zich zelf een redelijke visie. Maar uit het Evangelie blijkt wat voorop moet staan: „Gij zult God dienen met geheel uw hart. met al uw kracht en al uw zin nen". Dat betekent, dat wij boven ons zelf moeten uitstijgen en zoals wij zijn, zelfs met onze fouten, God moeten lief hebben. Onze houding is blijkbaar be- worden bij besprekingen tussen de V'"es- telüke mogendheden en de Sovjet-Unie over Duitsland. „Op grond van verscheidene beloften, dié hü aan de partü heeft gegeven, had den wü aangenomen dat dr Maier op de Bondsraadszitting van vandaag een dui- delük en onvoorwaardelijk ,,ja" inzake de verdragen zou laten horen. Wij betreuren de houding, welke hij thans heeft aange nomen, zeer. Zijn optreden :s in strijd met de politieke lijn van onze partij, haar parlementsfractie en haar ministers", aldus de verklaring van de vrije demo craten. Het liberale Bondsdaglid Fassbender heeft zelfs al meegedeeld, dat hij de partijraad om royering van Maier zal verzoeken. Dat de financiële moeilijkheden voor vele ouders van kinderen, die een geeste lijk ambt ambiëren, groot zijn, mag be kend geacht worden. De studie- en ver blijfkosten in een seminarie zijn vaak voor de betrokkenen hoog en de betref fende onderwijsinstellingen kunnen niet goedkoper werken, omdat haar inkom sten beperkt zijn, Deze wisselwerking invloed door de reformatorische gedachte i brengt alzo heel wat zorg. aan de heilsgewisheid en tezeer gericht op een soort geestelijke levensverzekering. Maar een levensverzekering verwekt geen élan, zoals bijvoorbeeld het huwelijk en andere gebeurtenissen, die rechtstreeks in het teken van de liefde staan. De Sacramenten geven de liefde voor allen, die zich ervoor open stellen, de Misviering kan als uiting van liefde ge zamenlijk geschieden en het gebed wordt als de ademhaling van de christen, die God lief heeft. De naastenliefde ontkomt in de juiste gesteldheid aan haar moderne ontpersoonlijking en de priesters dienen Onze Lieve Heer zo te preken, dat de mensen Hem wel beminnen moeten. De liefde is de wortel van waaruit alle daad kracht en élan gevoed en gesterkt wordt. Dat was de geestdriftige conclusie, waar mee de door de Katholieke Actie in Rot terdam belegde bijeenkomst kon sluiten. Voor die sluiting zorgde de deken van Rotterdam, mgr J. H. Niekel, met 'n korte opwekking om de gemaakte gevolgtrek kingen in praktijk te brengen, als vol gende maand de plechtige H. Mis in de zaken als: het te veel streven naar de Ahoy'-hall zal worden opgedragen bij het Hemel inplaats van naar Gods glorie, honderd-jarig jubileum van de Bisschoppe. het moralisme, dat de persoonlijke I lijke Hiërarchie in Nederland En de uiterlijk-organisatorische be zwaren, die in de praktijk van godsdienst en geloofsbeleving te ontdekken zijn, vor men een gebrek aan de nodige zichtbaar heid van de Kerk zelf. W:1 in de uiter lijke aspecten van het katholieke leven verbetering gebracht worden, dan is ver. nieuwing van de innerlijke gesteltenis binnen de Kerk nodig om die zichtbaar heid beter te maken. Langs deze weg kwam het analytische deel van het gesprek tot diepere oor- Er wordt getracht op verschillende wyze hieraan tegemoet te komen, spe ciaal door de parochiële studiefondsen, welke bedoelen, de priesterstudenten financieel bij te staanDoch daardoor worden niet altijd alle moeilijkheden weggenomen. Bovendien komt het ons onbillijk voor. dat seminaries als regel geen subsidie gemeten van het Rijk. noch van andere openbare instanties. Terwijl toch bij een opleiding aan een gymnasium voor elke leerling ingevolge de wet op het Middel baar Onderwijs een vrij belangrijk be drag uit de openbare kassen verplicht fs. Zo bezien zit er geen enkele onbillijk heid in, dat de onderhavige instellingen, die het moeten stellen buiten de rijks subsidie, door gemeenten worden ge- subsideerd. Aldus oordeelde het college van B. en W. van Wateringen, dat voorstelde om een jaarlijkse subsidie van 50.per leerling toe te kennen. En dc gemeente raad keurde het voorstel goed. Ongetwijfeld kan deze regeling even ongewoon voor boven de Moerdijk als sympathiek genoemd worden. Moge dit voorbeeld navolging vinden, zodat, in Wateringen de victorie begonnen is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1