Nieuws uit STAD en OMTREK 't Openluchtzwembad komt er HOUTMAN JURGENS Bioscopen deze week Programma voor Koninginnedag en Bevrijdingsdag Kruiswoord-puzzle 0 m 0 m R 1 1 Op het witte doek in Rotterdam vdqr Kolen 1 Sr i M fssask piano-S O ver cle 'ver de jJcim Achter de Poldervaart VREDEBREGT voor DAKBEDEKKING Mooie zvandeling voor mooie lentedag m Kunstagenda KETHEL ZATERDAG 25 APRIL 1953 PAGINA 2 De raad hoorde, ivat de exploitatie vermoedelijk kosten zal. Laatdunkende uitlatingen van de socialistische wethouder Van Bochove. In de Burg. Van Haarenlaan komt zowel systeem- als traditionele bouiv. J?R BELANGSTELLING GROOTHANDEL EIEREN EEN VERBETERD ALGEM. HANDELSENTREPOT BENOEMING ONZE EVACUé'S JUBILEUM BIJ GEMEENTE- REINIGING |BOTERSTR.62*TEL.6846r ZAKKENROLLENDE REM BRANDS TICHTERTJES TE WATER MEDISCHE ZONDAGSDIENST HOOFDSTRAAT 185-187-189 PASSAGE THEATER •>Anna" NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Op 30 April 's Middags 's Avonds avondfeest Op 5 Mei MONOPOLE THEATER OM HET DAMKAMPIOEN SCHAP VAN SCHIEDAM VI s b 9 /o' 7 "f 2/ a* )v 37 51 Wz V vq ïo Sl s7 s9 io T& 7 y/ 7b 77 7fj OFFICIëLE PUBLICATIES Aanplakborden gemeenteraads verkiezing Gemeenteraadsverkiezing Nummering eandidatenlijsten Onttrekking van de Boslaan aan het openbaar verkeer EXCELSIOR NAAR LAAK KWARTIER (DEN HAAG) D.R.Z.-PROGRAMMA SCHIEDAM IN ROTTERDAM BURGERLIJKE STAND K. A. B. KETHEL K.N.V.B AFD. ROTTERDAM De gemeenteraad lieeft gisteren na een breedvoerige discussie het voorstel tot het houwen van een modern openluchtzwembad met recreatiegelegen heid in Ketliel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Er was van Anti-Revolutionaire zijde nogal verzet tegen. De nieuwe wethouder, de heer \'an den Berg (C.H.) heeft in zijn maidenspeech een aantal misvat tingen moeten recht zetten, ö.a. als zou dit nieuwe zwembad als het ware uit de lucht gevallen zijn en te snel in de raad gebracht. De kwestie is reeds jaren oud en dat B. en W. thans met een voorstel gekomen zijn, is het gevolg van het feit, dat er dringend behoefte aan is en het noodzakelijk moet worden geacht, direct met de uitwerking van de plannen te beginnen, opdat het in 1955 gereed zal zijn. Ir Dominicus (A.R.) vreesde, voor een voorstel te stemmen, hetwelk geen gelegenheid over zöu laten voor een nader regelen van tal van kwesties, die zich zullen voordoen, waarop hij van de heer v. d. Berg de verzekering kreeg, dat de raad te allen tijde evenals de betrokken commissies zal worden gehoord en in de gelegenheid gesteld ,het zijne te zeggen. Het principebesluit gaat niet verder dan een globale opzet. fractie hetwoSdv^re^stfid^' Kn-" I Een denigrerende opmerking nig vast, niet precies te weten, welke I Het was de wethouder voor de finan- strekking een principebesluit eigenlijk ciën, mr Van Bochove, en de sportaange Itrnl h V» i i mi'aU a 1 A/fAnk ajIam u J -1.1 wel heeft. Doch hij verklaarde zich voor het bouwen van het zwembad, hierbij op merkend dat de door de A.R. ter sprake gebrachte kwestie van het gemengd zwemmen voor zijn fractie geen princi piële was. Het is algemeen bekend, dat de Katholieken niet voor gemengd zwemmen geporteerd zijn, maar voor de Katholieke raadsfractie kon dit geen aanleiding zijn, om haar steun te weigeren aan een be langrijk en heilzaam project. Hij wees er op, dat er gezorgd zal moeten worden voor een gelegenheid tot separaat zwem men en drong aan op een degelijk toe zicht. Hij wilde de volksgezondheid inte graal zien. Reine zeden maken er een voornaam onderdeel van uit, als een as pect tevens van de geestelijke volksge zondheid. Het personeel moet niet alleen technisch goed zijn, doch tevens krachtige leiding kunnen geven. Voorts drong hij aan op soberheid bij de bouw en uitte hij, evenals de heer Dominicus, zijn bezorgd heid over de exploitatiekosten. £j v R DRUPPELT om zo te zeggen nog iets van na. Van die 15.000ste in- woner. Het heuglijke feit heeft Schiedams naam door het hele land doen weerklinken. Voor een Amsterdams blad was het de vorige week aanleidinger een ver slaggever op uit te sturen, om eens te kijken, wat Schiedam eigenlijk voor n stad is. Deze belangstelling is een grote eer Want in de Amsterdamse pers wordt alles wat beneden Schiphol ligt doorgaans als provincie beschouwd en dienovereenkomstig behandeld. Nu, de verslaggever kwam tot een conclusie, die voor de Schiedammers niet nieuw is, maar voor de rest der Neder landse bevolking misschien wel, nl. dat het tegenwoordig niet meer de jenever IS WCLttTOP dB WClVCMLTt Vttjt OtlZB St(l(l drijft, maar metaal. HBt is altijd wel aardiaom te lezenwat men elders over Schiedam schrijft. 0«s trof een enkele zin speciaal: Een autotocht door deze groeiende stad onder de voortref felijke leiding van een der koo/dambte- jiareii overtuigt my er van, dat Schiedam zich als sterk groeiende en bloeiende fabrieksstad wil handhaven op dekplaats, die het behoort in te nemen, die het ver dient door zijn gunstige ligging en nij vere bevolking. Kijk. dachten we, dat hebben ~c op het stadhuis met een gezond gevoel voor public relations" gedaan. Misschien had de verslaggever zelf zijn auto by zich, maar zo'n 'geleide is toch ook wat waard. Het herinnerde ons er aan, dat we nog steeds een autotocht langs de by ge meentewerken onder handen zynde wer ken te goed hebben, het Kethelse recrea tie-oord inbegrepen. Het werd ons voor het invallen van de vorst beloofd De verslaggever ving nog iets aardigs op hetwelk we hier even weergeven. ..Cricket-minded", zette hij er boven: Ov 51 JuniUi',9 vond te Schiedam een cricketwedstrijd om het kampioenschap van Nederland plaats en wel op het ter rein van Hermes-D.V.S.. tussen A.C.C. en de Schiedamse club, die door Amster dam werd gewonnen. Een bedlegerige bewoner m pyama van de Damlaaii naast het terrein had de match door zijn ramen gevolgd en liet na afloort aan de capt. van A.C.C. Wally van Weelde vranen, even bij hem te komen. Deze deed het en kreeg een lofrede op het uitstekende spel te horen. Daarna areev de Schiedamse heer onder zijn stoel haalde een volle, kruik te voor. schijn ev overhandigde hem als geschenk aai' de Captain. Merkwaardin is ook. dat nog nooit eer klacht is binnengekomen over ver- v'olde ruiten daar de Damlnan. hoe wel er vriï geregeld harde cricketballen ..doorheen" vliegen. Het wordt echt sportief opgevat. pi ACHTER. OVIRSCHIESCHESTR.55-57'TEL. 67121 legenheden, die nader in ging op de ge opperde bezwaren en op 't nieuwe zwem bad in het algemeen. Mr Van Bochove is een vlot spreker en een handig debateur. Maar het was gisteravond niet de eerste maal, dat hij zijn opponenten op kwetsen de wijze bejegende. In verband met het geen de heer v. d. Toorn had opgemerkt over de noodzakelijkheid van een strenge leiding, ontviel hem de denigrerende op merking, dat zwemmeesters toch geen zedenmeesters konden zijn. Het was hier vooral „le ton, qui fait la musique". Uit zijn reactie bleek weer eens, welke een diep, fundamenteel verschil er in belang rijke kwesties bestaat tussen de Katholie ken en de P.v.d.A., onverschillig, of haar politieke exponenten humanistisch getint zijn of niet. Voor de heer van Lith, de rode fractieleider, bestaat er, althans offi cieel, geen God, de socialistische wethou der spreekt, wanneer er op delicate wijze op een niet te ontkennen gevaar gewezen wordt, ietwat smalend over „zedenmees ters". Hij demonstreerde wel duidelijk de klove, die er bestaat en leverde een symp toom van de mentaliteit der rode politici tegenover een principiële overtuiging van anderen. Dit deed hij niet alleen tegenover de Katholieken, maar ook ten aanzien van de anti-revolutionairdn, toen hij het ver trouwen uitsprak, dat „zelfs" deze het voorstel zouden anvaarden. Het woordje „zelfs" is hier karakteristiek. Indien hij „ook" gebezigd had. zou hij hetzelfde ge zegd hebben, maar op een andere, minder denigrerende toon. Zeer terecht protesteerde Ir v. d. Toorn tegen de opmerking van de socialisti sche wethouder over de „zedenmeesters". „Ze is niet waardig", constateerde htf, hieraan een olijke opmerking vastkno pend. Wethouder van Bochove had o.a. nog gezegd, vertrouwen in de mensen te hebben. U staat op het standpunt van Rousseau, die beweerde, dat alle mensen van nature goed zvln, maar dit neemt niet weg, dat u het beroep van advocaat uitoefent, aldus de heer v. d. Toorn, fijn. tjes. De raad gnuifde en wethouder Sabel, die een vorige maal, bij de behan deling van de kwestie van de S.S.N., zo met nadruk over de waardigheid van de raad gesproken had, keek even naar het plafond. Uit het debat kwam vast te staan, dat de exploitatiekosten vermoedelijk 150.000 per jaar zullen bedragen. Wet houder van Bochove wees er op, dat Schiedam deze last ten behoeve van de volksgezondheid moet dragen, zoals het de lasten van scholen etc. draagt. Ook hier weer een addertje onder het gras. Hij noemde speciaal de nieuwe Chris telijke en Katholieke ambachtsscholen, hierbij de indruk wekkend, alsof de Ka tholieke en Christelijke bevolkinggroe- pen de gemeente toch maar een zware last op de schouders leggen. Wat hij zeide over de zwemgelegenheden te Schiedam en Rotterdam was overigens alleszins behartigenswaardig. Het staats toezicht op de volksgezondheid acht het huidige bad aan de Havendijk een in richting, die zo snel mogelijk moet wor den gesloten. Ook in Rotterdam is de toestand bedroevend. De heer Dominicus, die om enkele kleine over de stad verspreide baden had gevraagd, wees hij er op, dat dit wel licht nog heel wat meer zal kosten dan het huidige project. Bovendien, waar de plaats er voor te vinden in onze overvolle stad? Het zwembad aan de Havendijk moet weg. Het wordt industrieterrein. Eerlang zal er ergens anders een an der moeten komen. Er is in de raadsvergadering van gis teren nog gesproken over de vraag, hoe er aan de Burgemeester van Haaren laan gebouwd worden. Zal het weer systeembouw zijn of traditionele bouw? De heren Sonneveld (C.H.) en van Scho- neveld (A.R.) hebben er het woord over gevoerd. De eerste was bang, dat het bouwvolume in het gedrang zou komen, de tweede verklaarde zich voor tradi tionele bouw, maar wethouder Van Kin deren wees er op, dat de deskundigen het niet eens zijn. Naar alle waarschijn lijkheid zal het eerste blok, dat op de andere bebouwing daar aansluit, in systeembouw worden uitgevoerd, de rest, in traditionele bouw. Over de verkoop van het stuk grond aan het Broersveld aan de firma Kuy- pers sprak notaris Hoek (A.R.) Het voor stel was volgens hem niet erg duidelijk en in de voorwaarden van de verkoop was niet, zoals gebruikelijk, de bestem ming opgenomen. Zoals bekend, zullen daar winkels met woningen worden ge bouwd. Hij vreesde, dat er wel eens ont heffing zou kunnen worden verleend. Wethouder van Kinderen kon hem ge rust stellen, van ontheffing zal geen spra ke zijn. Er komen dus op het Broersveld winkels en woningen. De raad nam een aantal voorstellen zonder hoofdelijke stemming aan, koos een aantal nieuwe commissieleden en benoemde tot leraar aan het Stedelijk Museum hier ter stede de heer A. D. Vink, leraar aan de 1ste H.B.S. te Rot terdam. Het Algemeen Handels-entrepot aan de Lange Nieuwstraat heeft een grondige ver betering ondergaan. Ruim honderd jaar heeft het dienstdoende personeel het er moeten stellen met twee houten lokaaltjes van twee bjj twee meter. Doordat een nevenliggend benedenhuis leeg kwam, kon het tot kantoor worden ingericht en de toegangspoort verbreed worden. Het werk is naar een ontwerp van de ge meente-architect, ir de Haas. door Ge meentewerken uitgevoerd. Gistermiddag is het opgeleverd en een aantal firma's dal geregeld van het entrepot gebruik maakt, heeft de gelegenheid te baat genomen, om enkele geschenken aan te beiden, waartoe enkele officials acte de precense gaven. Daar was wethouder mr M. J. M. van Kin deren, tot wiens departement het entre pot behoort, de hoofdinspecteur van In voerrechten en Accijnzen, de heer W. F H. Goedeljee, de hoofd-verificateur, de heer H. de Pool. de leden van de stads- commissie voor het entrepot en de secre taris daarvan, de heer J. v. d. Graaf. De heer P. Mak sprak namens de huurders en bood enkele wandversieringenvaan, als een electrische klok, kantoormeubilair en een koffie- en theeservies, er op wijzend, dat de overheid steeds meer gaat inzien, dat de ambtenaren slechts in een behoorlijke omgeving met plezier kunnen werken. Wethouder van Kinderen constateerde, dat er tussen 1851 en 1881 geen samenwerking was tussen het personeel van het gemeen te-entrepot en de rijksambtenaren, maar hierin is verandering gekomen. De heer Goedeljee woont thans de vergaderingen van de commissie bij en geeft daar deskun dige adviezen, waarvan dankbaar gebruik wordt gemaakt. Spr. zegde de heer Mak toe, dat er alsnog verbeteringen in over weging zouden worden genomen. De heer Goedeljee was dankbaar voor de verbeterde situatie. Hjj verklaarde de accijnsverhoging te betreuren, aangezien deze fraude in de hand werkt, evenals het stichten van geheime distilleerderijen, die hij levensgevaarlijk noemde. Hij deelde mede, dat RotterdamSchiedam 72 pet van de totale invoerrechten en accijnzen op brengen en de Rotterdamse en Schie damse distillateurs 42 procent van de om zet in gedistilleerd voor hun rekening nemen. Tenslotte sprak de magazijn-boek houder, de heer J. v. d. Wel nog een woord van dank. De koeien van buurman Barend en van de andere boeren zijn weer in de wei. 'n Week vroeger dan ver leden voorjaar. Toen was moeder Natuur inmiddels zó gul met haar licht en warmte dat er achteraf maar weinig voor de zomer overbleef. Vanavond, na zonsondergang ver wacht ik weer 'n zenuw-knappend loeiconcert. 't Wordt dan killer en de koeien, die eerst zo dartel-blij waren, krijgen spijt en willen weer naar de warme stal. Gisteravond 'n goeie oude (jonge) kennis op visite gehad. Ingewikkeld hè? Bruin, lang, 'n tikkie mager, 'n echte wereldreiziger. Twee jaar ge leden in Mei, kwam hij bij me om afscheid te nemen. Hij ging naar Australië. Als tuinder, zonder tuin, zag hij hier geen toekomst. Die avond dus, twee jaar geleden, hebben we, op de dorpel zittend van de open staande tuindeuren, nog eens gezel lig geboomd over de voor- en nade len van emigratie. Het was Aad! Je kent Aad toch wel? Hij speelde ook mee in de club. Ik zie 'm nog in: „De Rimboe brandt", bij Jan de Bruin, 'n Succes, man!!! 'n Rieten stoeltje, 'n paar ge weren. 'n bruine snoet en daar gingen we- Heuse tranen (in de zaal!). En weet je nog dat Siem, toen hij 'n paar dagen later die ge weren weer terugbracht, 'n proces verbaal aan z'n broek kreeg, omdat hij die „paffertjes" vervoerde zon der vergunning? Maar ik dwaal af. We hadden t over Aad. Verleden week is ie terug gekomen. Neeniet omdat 't was tegen gevallen. Hij is teruggekomen om zijn a.s. vrouw te halen. Nu heeft ie 'n tuin in Australië, natuurlijk geen eigendom, maar toch 'n beste job. Midden zomer trouwen ze en in September gaan ze met z'n tweetjes terug. Dan heeft ie twee zomerseizoenen achter elkaar gehad: één in Austra lië en één hier. Je zou daar wel weer eens naar 'n wintertje gaan verlan gen. Melbourne, daar was hij, heeft practisch geen winter. Wel wat storm en regen ongeveer in October. Over Aad's belevenissen in Aus tralië de volgende keer. P. H. RIPHERIO. Tot leraar aan het Stedelijk Gymnasium te Schiedam is door de gemeenteraad aldaar benoemd de heer A. D. Vink leraar aan de le HBS hier ter stede. Advertentie Ter aanvulling van ons bericht over de zich hier ter stede nog bevinden evacué's kan het volgende gemeld wordenHet aantal geëvacueerden, dat heden nog ge registreerd is bij de afdeling Bevolking bedraagt 297. Zij zijn afkomstig uit de volgende gemeenten Alblasserdam 4, Den Bommel 2, Brou wershaven 6, Bruinisse 28, Dreischor 17, Goudswaard 7, Haamstede I, Heinenoord 3, Herkingen 5, Kerkwerve 4, Klundert 1, Krabbendijke 1, Kruiningen 2, Middel- harnis 4, Moerdijk 1, Nieuw-Helvoet 1, Nieuwe-Tonge 20, Nieuwerkerk 17, Noord- gouwe 13, Ooltgensplaat 5, Oosterland 34, Oude-Tonge 17, Ouwerkerk 3, Rilland- Bath 4, Scharendijk 3, Serooskerke 7, Sommelsdijk 2, Stad a/h Haringvliet 4, Stavenisse 9, Stellendam 14, Zierikzee 57, Zonnemaire 1. De heer W. van Luijk herdacht deze week het feit, dat hij 25 jaar als chauf feur in dienst was van de Gemeenterei niging. In de kring van het personeel werd hij toegesproken door de Directeur en één van zijn collega's, waarbij hem enige ge schenken onder couvert werden aangebo den. Gi'Sberimwiid&g heeft op die Nieuwe Haven op het fietspad aiöaar een merk waardig ongeval pHaats gevonden. De 56-jairtiige ambtenaar L. W. v. K-, wonende Wair>ainide passeerde daar de roeier C. O. uit de Caittanina Beersmaoatraat te Rot terdam. Bij het passeren, kwam de hand rem van O.'s fiets in de broekzak van K. terecht, waardoor beiden over de straat tuimelden. Van K. kwam ontvellingen en een pijnlijke linkensdhoudier. Drie knapen van 12 jaar hebben giste ren met brandende stoffen brand gesticht in dfe brievenbus van v- K. aan de Riotterdamsedlijk. Er vallgde een sterke rookontwikkeling, terwijl het vuurtje een grote stank verspreidde. Het is be kend, wie de brandlsticbtemtjes zijn en zij auilllten zich bij 'de politie te verantwoorden hebben. Op die Lange Haven is gistermiddag de 14-jainiige C. S. uit de Cartesdusstraat met een carrier waarover blij ihet stuiur verloor in het water gereden. Hij kon door voor bijgangers op halt droige worden gebracht, die eveneens die carrier weer op de vaete wal heisen. Deze week wordt de medische Zondags dienst waargenomen door de doktoren dr Meijer, Swammerdamsingel 43, tel. 69696, dr Jungerius, Vondellaan 2, tel. 67355, dr Beukers, B.K. Laan 76, tel. 68004. Apotheek Rembrandt, Rembrandtlaan 5 b. Deze dienst duurt van Zaterdagmiddag 1 uur tot Zondagnacht 12 uur. In het Passage Theater draait deze week de film „Anna", waarin Silvana Mangano, bekend van de film „Bittere Rijst", de hoofdrol vervult. Telefoon 68387 ^et is de geschiedenis van zuster Anna, die als novice in een ziekenhuis de rech terhand is van de doktoren en de meest geziene verpleegster bij de patiënten. Zij is in het ziekenhuis gekomen als verpleeg de, na een bewogen episode in haar leven, waarin zij zangeres was in een bar. Daar maakte ze kennis met de barkeeper, die zij Nu wij in een periode van zeer frequente opbouw en stadsuitbreiding zijn aange land, die in de naaste omgeving van Schiedam al het landschappelijk schoon dreigt te verstikken, verdient het aanbeveling nog eens een „ommetje" te maken langs de zelfkant van onze goeie, ouwe brahdersstad. Op de tekening ziet u het perceel Polderweg lSlf*. Het is tegenwoordig nog al druk op deze polderdijk, die pas versterkt en verbreed is, maar men is er toch wel even heerlijk buiten. Wij kunnen u als wandeling de volgende route aanbevelen: Damlaan, dan rechtsaf de Oude Dijk volgen, de spoorbanen richting Hoek van Holland en die van rich ting Den Haag oversteken tot aan het rolponton over de Schie. Dan linksaf de Polderweg op. Ge ontwaart nu aan weerszijden een prachtig polderlandschap (vooral aan uw rechterhandvervolgens gaat gij linksaf de spoorbaan over langs de Kerklaan en volgt het smalle linkerpad langs de Poldervaart en zo verder langs het bekende Blijdorp weer terug naar de stad. Merkwaardig is het dat ge tijdens uw wandeling als het ware een ceintuur-wandeling hebt gemaakt rond het in aanleg zyndé recreatieoord, dat door de gemeente Schiedam in deze polder ge projecteerd is. Vooral op de terugweg langs de Poldervaart heeft men een goed gezicht op de zeer interessante grondwerkzaamheden van dit recreatieoord. OAGêlGO GOOG SCGItOAM fW OÈÊSTOfGIM 75ste Jaargang No. 22135 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, Telefoon 66152. Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, J 1.— per maand, 0.47 per week. Advertentie prijs op gewone kolombreedte f 0.15 per millimeter ioogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0 30 per millimeter boogte. Bij contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie of bi) de erkende advertentiebureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kieine advertentiénj tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer J cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. Het bestuur van de Vereniging Nationale Feest- en Gedenkdagen (voormalige Oran jevereniging) sectie van de Schiedamse Gemeenschap heeft een keurig verzorgd programmaboekje doen drukken, dat aan toont dat het er in geslaagd is, een aan trekkelijk programma samen te stellen voor de komende feestdagen: Koninginne dag en Bevrijdingsdag. Aan de vooravond van Koninginnedag wordt zoals reeds gemeld, de gebruikelijke taptoe op de Grote Markt gehouden. Dit zal wellicht moeilijkheden opleveren, wanneer niet tijdig de stelling en de schut ting, nodig voor de restauratie van de voorgevel, zullen zijn verdwenen. Of dat mogelijk is, lijkt de vraag, ook al schiet de restauratie flink op. In ieder geval van 8 uur tot half 9 zal het tamboers- en pijperskorps Harmonie het publiek bezig houden. Van half 9 uur af arriveren de deelnemende muziekkorpsen met volle muziek op de Markt en om kwart voor 9 uur zullen bazuinklanken klinken van de trans van de St Janstoren, als inleiding tot de uitvoering van enkele marsen, eerst door de hoog- en dan door de laag ge stemde muziekkorpsen. Het Leger des Heils zal een toepasselijk lied spelen en om 9 uur zal Gusto's Mu ziekvereniging de taptoe blazen, waarna 't Wilhelmus. Tijdens het spelen van ons volkslied zal Bengaals vuur worden ont stoken. Met muziek gaat het daarna door de stad. Op 30 April 's morgens zijn er van 9 tot 12 uur op Boshoek de finales van 't school- voetbal- -handbaltournooi, gevolgd door handbal- en voetbalwedstrijden tussen ver tegenwoordigende Uloschoolelftallen en elftallen van de Rijks HBS. De burgemees ter mr J. W. Peek zal de prijzen uitreiken. Lang niet alle kinderen zullen naar Bos hoek trekken. Daarom is er op het con certpodium van de Schiedamse Gemeen schap in de Plantage een kinder-cabaret- revue van Roland Wagter. De voorstelling gratis toegankellijk, duurt van 10 tot 12 u. 's Middags tussen 2 en 5 uur zijn er kinderspelen voor leerlingen van de hoog ste klassen der lagere scholen en voor die van de scholen voor Ulo en VGLO. Om 2 uur beginnen in de Warande de wedstrij den ringsteken op versierde en niet ver sierde fietsen. In de Lange Nieuwstraat vangen om half drie de estafettes aan en in dezelfde straat worden ook rolschaat sen wedstrijden gehouden, waarvoor zich reeds honderd deelnemers(sters) hebben aangemeld. Ook voor de beide andere evenementen is de belangstelling groot. Dan is er 's avonds in de Plantage een avondfeest. Roland Wagter brengt daar 'n programma met medewerking van vele ar- tisten, o.m. van de LSK-korporaal Joop de Knegt, die in zo korte tijd zo geweldlig populair is geworden. On de Nationale Feestdag, 5 Mei, kunnen de kinderen 's morgens in de Plantage ge nieten van het gezelschap De Witte Vogel, dat op het concertpodium een opvoering zal geven van: Het wonderpaard van Mar- jolijntje. 's Middags is er voor kinderen schatgraven op de zandvlakte van het Sterrebos, waarvoor zich reeds meer dan 400 kinderen hebben aangemeld en 's avonds wordt er in de Plantage „een bonte avond" gegeven met medewerking van Oefening baart kunst, de volksdans groep van de AJC, de gymnastiekvereni gingen Arma, DOK, Excelsior, Hygiëa, ODO THOR en van de Voka's. Bovendien zullen de Zuid Afrikaanse Volksspelers, die dan in ons land vertoeven zoals gemeld optreden. Naar men ziet een boeiend programma, Als het weer meewerkt, zal Schiedam ZO' wel Koninginnedag als Bevrijdingsdag op prettige en opgewekte wijze kunnen vieren. veracht. Zij leert er echter een mnge landeigenaar kennen en besluit met hem te trouwen. Het komt tot een treffen tus sen de beide rivalen, waarbij de barkee per gedood wordt. André, haar verloofde, verwijt haar dat zij een moordenaar van hem gemaakt heeft en versuft van smart, na uren ronddolen, wordt zij door een automobilist langs de weg gevonden en naar een ziekenhuis gebracht, waar zij, na haar herstel, besluit te blijven. Dit alles gaat opnieuw door haar geest als André, bij een auto-ongeluk gewond, in het zie kenhuis wordt binnengedragen. Als hij hersteld is vraagt hij haar met hem mee te gaan, doch na een heftige strijd met zichzelf blijven. zichzelf besluit zij bij haar zieken te De film geeft deze geschiedenis over het algemeen vrij aanvaardbaar weer en vooral het ziekenhuisleven lijkt volkomen in overeenstemming met de realiteit. Zus ter Anna ziet er net iets te geraffineerd uit in het strakzittende habijt, hetgeen niet wegneemt dat Silvano Mangano een alleszins acceptabele verpleegster speelt. De KFC keurde de film goed voor vol wassenen. De film „De Arend van Madagaskar" speelt in een zeeroversmilieu. Aangezien Errol Flynn de hoofdrol vervult, Is ze ge laden met romantiek. Een boeiend kijk spel vol spanning. Bij de wedstrijden om het persoonlijk damkampioenschap van Schiedam, be haalden alle witspelers de volle winst, v. Leeuwen won van Sleeuwenhoek; P. v. Noordennen van Breevoort; Struik van v. Otterloo; Onnink van M. v. Noorden nen en Mast van 't Hart. De uitslagen van de bordenwedstrijden luiden: W. HeuvelmanA. v. d. Moer 20; J. LeveringG. Baatsen 20; M. CotéW. Pranger 2—0; I. VisserP. Slie- ker 2—0; D. Mast—P. van Noordennen 2—0; J. v. Walsum—A. Verberk 0—2; T VisserD. Zonneveld 02. Horizontaal I. Koningir der goden, 5 metaal. 9 gewicht, 12. Caesar, 14 schone jongeling, 17 technicus, 19. vrucht, 21 palmsoort, 22. familielid 23. belofte, 25. half, 27 maat, 28. hoeveelheid, 29 grondsoort, 31. optassen 33. vaas, 34. schooljaai 36. gesteente, 37. afschei ding, 40. eigen, 42. zonne god, 43. voegwoord, 44 rivier in Azië, 46. Euro peaan, 47. eetgerei, 49 zangnoot, 50. vreemde munt, 52. bijwoord, 53 geste. 55. getal, 57 lichaamsdeel, 58. geluid 60. herkauwers, 61. bi., elkaar, 63. zuivelproduct 65. huid, 66. voorzetsel, 6- vogel, 69. vloerbedekking 70. dezelfde, 71. doopge tuige, 73. pasta, 75. voor zetsel, 76. lichaamsdeel 78. vervoermiddel, 80 tors, 81. getal, 82. slag. Verticaal2. voeg woord, 3. elasticiteit, 4. oorlogsgod, 6. bergplaats, 7. gebergte op Creta, 8. graansoort, 9. me taal, 10. herkauwer, 11. lichaamsdeel, 13. stad in Rusland, 15. troefkaart, 16. vis, 18. hark, 20. beschimpen, 22. reis-artikel, 24. deel van Sumatra, 26. hetzelfde, 28. stof, 30. bergplaats, 32. voedsel, 33. familielid, 35. bouwmateriaal, 37. loods, 38. Ierland, 39. familielid, 41. Europeaan, 42. zeebe woner, 45. diploma, 47. gezien, 48. erken telijkheid, 51. miereneter, 53. berggeit, 54. lijst, 56. riviertje, 57. voorzetsel, 59. tijdaanduiding, 61. bevestigingsmiddel, 62. lot, 64. paar, 65. getal, 66. grondsoort, 68. deel van een tuin, 71. speelgoed, 72. voor zetsel, 74. lichaamsvocht, 76. voorzetsel, 77. l 3 (l /3 /y Zl 1ST IS 3/ iZ 3 b 5S idM Vo y/ Yb vy VS VS S/ Si SV SS Sb SS O' 63L bi bS 66 b<f 7V (Po vreemde munt, 79. familielid. Oplossingen kunnen ingestud tot Donderdagmiddag. Over rubriek kan niet worden g« deerd. De oplossing van de pijlen-puzzle van verleden week is Verbonden pijlen pentagram, 1 paren tage, 2. erkenning, 3. negentien, 4. tegen weer, 5. armenhuis, 6. garenklos, 7. rede natie, 8. arsenicum, 9. molenwiek. Ditmaal krijgt een postwissel toegezon den: Mevr B. Overzier, Boerhavelaan 54 B Schiedam. Ten behoeve van de door de verschil lende politieke partijen te voeren propa ganda voor de a.s. gemeenteraadsverkie zing zijn van gemeentewege uitsluitend voor het aanplakken van verkiezings reclame vier tijdelijke borden opgericht en wel op de volgende plaatsen: Koolas, plantsoen hoek Nieuwe Haven/St. Lidui- nastraat, Hoofdstraat (Straatmakerswerf), en Tuindorp Kethel. Biljetten, mits voorzien van het goed- keuringsstempel van de politie, kunnen worden afgegeven bij de Gem. Aanplak- dienst (Gem. werken, Korte Haven 33), die dan tegen betaling slechts van het plakloon voor het bevestigen op deze borden zorg draagt. De burgemeester van Schiedam brengt ter openbare kennis, dat de genummerde eandidatenlijsten voor de a.s. Gemeente raadsverkiezing ter gemeente-secretarie (afd. Alg. Zaken, Stadhuis) voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing zijn zeven eandidatenlijsten ingeleverd. Aan deze lijsten zijn de navolgende num mers toegekend: P.v.d.A. 1; K.V.P. 2; C.H.U. 3, A.R. 4, V.V.D. 5. C.P.N. 6, Ger. Pol. Verband 7, Ingevolge art. 12, 2e lid, van de Wegen- wet wordt ter openbare kennis gebracht, dat ter gemeente-secretarie van Schiedam (afd. Alg. Zaken) van 27 April t/m 10 Mei 1953 ter inzage van een iéder is gelegd het besluit van de raad der gemeente Schie dam van 16 Januari 1953, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten der provincie Zuid- Holland bij hun besluit van 7 April 1953 G.S. no 187/1, tot het onttrekken van de Boslaan aan het openbaar verkeer, met ingang van 1 Maart 1953. Voor het eerste elftal van Excelsior '20 staat morgen een uitwedstrijd tegen Laak kwartier in Den Haag op net programma; vertrek per touringcar van de Koemarkt om kwart voor één. De verdere wedstrijden: Exc. 2Fortuna 3 om 2 uur, Exc. 3Feijenoord 6 om 12 uur, Exc. 4—DHS 3 om 12 uur, Exc. 5 is vrij, Transvalia 5Exc. 6 om 12 uur, DCV 6Exc. 7 om 12 uur, Exc. 8Mussen 7 om half 3, Exc. 9GLZ 3 om half 3. Het eerste elftal van D.R.Z. mag Zon dag wederom van een vrije dag genieten D.R.Z. 2 ontvangt thuis om twaalf uui V.D.L. 3 uit Maassluis. Hierna speelt eveneens aan de Laan ons Genoegen D.R.Z. 3 tegen Hekelingen 3. Dit wordt een zware thuiswedstrijd voor de Rood- witten en de jongens van het derde zul len flink hun best moeten doen om hun promotiekansen niet te laten ontnemen. Wij vertrouwen echter dat onze stad genoten onze verwachtingen niet be schaamd zullen zetten. Aanvang half drie. D.R.Z. 4 speelt om half tien thuis tegen Nado Vooruitgang 5 en D.R.Z. 5 gaat uit en speelt om 2 uur tegen Roga 4. De meest ongewone van de nieuwe films, die van de week in de Rotterdam se bioscopen draaien, is „DE DIEF" in Lutusca; de meest sympathieke en on derhoudende „IVANHOE" in de theater- trits Cineac, Colosseum en Victoria. Over „DE DIEF" (The Thief), de woordloze film, waarin Clarence Green en Russell Rouse een geval van atoom- spionnage uitbeelden met Ray Milland in de hoofdrol, hebben We gisteravond reeds uitvoerig geschreven. Hoewel bij zonder interessant als experiment, dat de verhouding in de film tussen beeld en geluid weer eens met nadruk aan de orde stelt, zullen personen boven 18 jaar, die deze film van de week in Lutusca gaan zien, zich haar waarschijnlijk alleen blijven herinneren als een wat naïeve, zij het hier en daar opwindende curiositeit. „GETUIGE VERMOORD" is een in het Frans nagesynchroniseerde Italiaan se film. Het is een thriller", die in zo verre afwijkt van het gewone recept, dat, men de dader van de twee moorden kent, waarbij het er in de film om gaat, hoe de politie hem op het spoor komt en zodoende kan verhinderen, dat een on schuldige de dupe dreigt te worden- Achttienjarigen en ouderen kunnen zich van deze politiële methode deze week in Arena op de hoogte gaan stellen- In Capitol varen Jeff Chandler en Scott Brady „MET GEHEIME INSTRUC TIES" over het witte doek. Hun schip, een marinevaartuig, krijgt opdracht 0m als kaperschip te gaan fungeren .tenein de op die manier een kapersnest onscha delijk te maken. Er komen moeilijkhe den, omdat één der officieren nogal eigenzinnig optreedt, maar een gevaar lijke landingsopdracht volbrengt hij uit stekend, zodat grondig met de zeerovers kan worden afgerekend. Een avontuur lijk, met veel routine door Frederic de Cordove verteld verhaal, dat wel eens aan duidelijkheid te wensen overlaat, maar dat liefhebbers van romantische avonturen, die de 14-jarigen leeftijd heb ben bereikt, wel zal amuseren- „TELEFOON VAN EEN ONBEKEN DE" is een belangwekkende studie over de levens van vier mensen in een vlieg tuig. dat verongelukt. Eén hunner, die er het leven afbrengt, zoekt de nabestaan den op van zijn omgekomen medepassa giers, wier lotgevallen hem doen beslui ten terug te keren naar zijn vrouw, die hem een misstap heeft bekend. Gary Mer rill, Shelley Winters, Michael Rennie en Bettie Davis spelen de hoofdrollen in deze door Jean Negulescu met zorg ge regisseerde, maar ietwat theatrale en vrij breedsprakerige film. Vooral Bette Davis speelt op bijzonder knappe manier de rol van een verlamde vrouw. Ondanks de nobele strekking, dat men de eenheid van het gezin niet te licht in gevaar mag brengen, eist het gegeven van deze film, die van de week in Luxor wordt ver toond, voorbehoud voor personen boven 18 jaar. In Prinses draait deze week „DE DRIE PIRATEN", een opwindend, maar overi gens pretentieloos Italiaans filmwerk, dat overvol zit met zeeroversromantiek. Voor wie anderhalf uur degengekletter, pis toolschoten, bijlslagen en doodskreten op prijs weet te stellen een „hartige kluif" maar dan moet men 18 jaar zijn geweest. In zijn film „FANFAN-LA-TULIPE", die men in 't Venster kan terugzien, heeft de Franse regisseur Christian-Jaque de legendarische figuur uit het chanson van Emile Debraux de gestalte gegeven van Gérard Philipe, die de bekoorlijke Itali aanse filmactrice Gina Lollobrigida tot tegenspeelster kreeg. De galante avontu ren van de vurige Fanfan en zijn schone Adeline maken deze luchtige, spranke lende, virtuoos gemaakte film ongeschikt voor jongeren, zodat de katholieke na keuring haar uitsluitend toelaatbaar ver klaarde voor volwassenen. PASSAGE THEATER: Anna, (volw.). MONOPOLE THEATER: De Arend van Madagaskar (14 jr). TONEEL EN MUZIEK Zondag, 26 April. Schouwburg, 8 uur: „Het Hemeltbed", (Riatiterd. Taneeü) (volw.) Maandag, 27 April. Schouwburg, 8 uur: Besloten. GEHUWD A. Briegoos, 31 j. en C. M. de Groot 37 j., A. P. M. Peeters, 19 j. en W. Hamerslag 17 j., H. v. Santen, 26 j. en A. C. Meulstee, 21 j., S. Verveer, 25 j. en M. J. de Jager, 24 j., J- Wijzenbroek, 25 j. en A. C. L. H. Boer 19 j., F. H. Hertog, 26 j. en A. Hoekstra, 27 j. ONDERTROUWD C. J. Alberts, 25 j. en J. Ozephius, 25 j., D. J. v. Beek, 20 j. en N. Valk; 18. j-, G. C. Blom, 29 j. en Th. M. v. Gogh, 23 j-, J- W. Blommers, 38 j. en J. H. Karens, 39 j., C. J. Breijer, 29 j. en A. D. Paul, 23 j., P. D. Brugmans, 24 j. en C. J. Brökling, 21 j., v. A. Calon, 31 j. en J. C. M. Nellen, 27 j., H. Deiman, 32 j. en H. v. d. Oever, 26 j., L. Glimmerveen, 24 j. en C. Klinge, 22j., C. T. Groeneveld, 57 j. en M. M. Postma, 39 j., N. D. d. Hol lander, 26 j. en H. J. Barends, 23 j., B. v. d. Houwen, 29 j. en H. C. Kraan, 31 j., F. H. Jansen, 24 j. en C. J. Haesakkers, 20 j., G. J. v. Kasteren, 27 j. en J. M. Hen driks, 27 j., H. Kiviet, 24 j. en G. Meijer, 24 j., A. Krommenhoek, 21 j. en J. H. Esbach, 19 j., J. J. Lemson, 22 j. en J. H. Roetman, 22 j., L. Meerhof, 28 j. en K. Hamerslag, 20 j., M. A. v. Noort, 28 j. en W. K. H. Weiter, 28 J., H. J. Stavenuiter, 25 j. en M. M. Zagwijn, 22 j., L. H. v. d.' Stel, 23 j. en A. v. d. Horst, 23 j., C. v. d. Torre, 30 j. en J. de Jong, 23 j., F. J. Veldhoven, 28 j. en M. C. Burger, 21 j., A v. d. Zouwen, 35 j. en A. M. Heijster, 31 j. GEBOREN: Cornells, zn van S. Hout- mn en E. van Tilborg; Albert Th. J„ zii van A. de Boer en G. Barink; Clementina M„ dr van L. H. H. Heesbeen en A. p. Ooms; Adriana, dr van A. G. Uitten- bogaard en C. van Ti borg; Ineke, dr van L. Notenboom en E. Bouthoorn; Denijs, zn van D. v. d. Blom en "avelaar; Jo- hamna Th., dr van G Noordhoek en Th. Weiland; Robert L., zn van G. van Tricht en M. Roeters; G'eertruida J j. m., dr van J. C. Gilden en Th A- Kruithof; Geer- truida, dr van J- A. C. Putters; Clara M., dr van A. M. tje Raaij en C. M S. M. v. d. Water; Martina M. M„ d. v. J. A. Ham en M. J. J. v_ winden, Jaco- ba W. M- d. v. J. a. C. Keijzer en G. A. M. de vette, levenl. kind van Th. C. v. pelt en G. Feijen. OVERLEDEN: h. J. M. Govaart 10 j.; C. C. lasveld 34 j. OVERLEDEN L. v. Zon, 67 j. Donderdagavond hield de K.A.B. afde ling Kethel een alg. ledenvergadering in het R.K. Verenigingsgebouw. De voorzitter, de heer N. v. d. Water, sprak in zijn openingswoord over het grote nut van de K.A.B. Staan wij als enkeling zwak, door organisatie vormen wij een machtig lichaam, dat de belangen van de Katholieke arbeider kan beharti- gen. Spr. spoorde dan ook de aanwezigen aan steeds goede en trouwe leden van da K.A.B. te blijven, omdat juist onze mede arbeiders aan ons gedrag kunnen zieri, dat we Katholiek zijn. Hierna hield de geestelijk adviseur, Kap. J- R°°d een causerie, geïllustreerd met lichtbeelden over 100 jaar Kromstaf, terwijl tenslotte Pater Roghmans sprak over „de sociale school", waar aan de Ka tholieke arbeider de kans geboden wordt om zijn kennis op velerlei gebied te ver rijken. De voorzitter dankte beide sprekers voor de wijze, daarop zij ertoe hebben bijgedragen deze leerzame vergadering te doen slagen. 1001 GELUKKIGEN Morgen zullen na alle H. Missen de le den van de R.K. E.H.B.O. te Kethel, ge assisteerd door de Gidsen, aan de uitgang der kerk de „geheimzinnige" steentjes verkopen 'n kwartje per stuk. Die steen tjes geven een kans op de, reeds vaak in propaganda hierover genoemde, 1001 prachtige prijzen. De opbrengst wordt 'n bijdrage voor „100 iaar. Kromstaf". Het prettige van deze loterij is, dat men reeds dezelfde avond door de radio hoort of men prijswinnaar is- Voor Zondag 26 April a.s. is in de K.N.V.B. afd. Rotterdam het volgende wedstrijd-programma vastgesteld le klasse A: D.H.S.—Roga; Hekelin genSaturnuKHellevoetsluisD.O.K. N.H.S.Florissant; R.c.R.Progress. B: Demos—-W-fc NoorderkwartierDilet tant; OJJ.O.S.F.C.—Zuidersler; Soag Uud Beijerlahd. C; Activitas Kopttanje; A.V.O,BloemhofGerminal Hurricanes—Ons Huis; Sport- vogols—Smgelkwartier. 2e klasse A: A.V.S.—S.V.D.P.; D.F.S.V. —D.K.S.; St Lodewijk—D.O.Z.; Eureka Zwart Wit B- G.V.M.D.—S.S.A.V.R.; St googer—TiO.G.B.; Voorwaarts—S.V.- tJ-F-W-,' West EndNestoro. C: A.S.B. U.S.C.; BlijdorpPostef; Pechvogels Wico; R.k;w.I.K—Vierpolders. 3e klasse A: N.R.C.—Puttershoek; O.L.D.I.Babberspolder. B: LunoSun rise; R.M.V.Z.—Varkenoord: V.O.B.— O.H.V.V.W.C.R.—S.V.O.; C: H.B.B.— R.E.T.; D: D.L.B.—Rood Groen; G.B.R.— H.A.V.O.O.R.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2