Huidig Russisch imperium: stalen kolos op lemen voeten Onderzoeknaar Stalin's erfenis brengt interessante feiten naar voren Het dagelij k se leven, gezien door „een simpele ziel" BLIJF SPRINGLEVEND MET DE SCHMIDT-METHODE Wat Moskou won en. verloor Zaterdagse mijmeringen ZATERDAG 25 APRIL 1953 PAGINA 3 Er is reeds veel gesproken en geschreven over de vraag, of Malenkov Stalins erfenis in haar geheel zal kunnen aanvaarden, of hij haar met anderen zoals Molotov zal moeten delen en zelfs over de vraag, of het anderen dan Stalin mogelijk zal zijn, het enorme complex, dat Sovjet-Rusland en zijn tatcllieten heet, in zijn huidige eenheid te laten voortbestaan. De hamer en de sikkel zijn thans de min of meer nationale emblemen voor zevenhonderd millioen mensen, een derde gedeelte van de bevolking der gehele wereld. Onder Stalin, de indertijd minst bekende medewerker van Lenin, is het Kremlin uitgegroeid tot een symbool van macht, waarvoor Oppermachtig in de satellietlanden Rood onder politie toezicht Instructies langs een omweg Moskou s Zuidelijke steun Duidelijke teruggang Katholieke Kerk ook hier een bolwerk Twijfelachtig en waardeloos Niet extremistisch genoeg Vlees of vis? Observator Humor in Nederland Familie Doorsnee Vrouwelijk Zelfspot Dat blijft zo Rood werkt overal door Katholieke persoonlijkheid Geert tweedehands En morgen? Harry Prikker WERELDREIS IN ROOD V at is nu wel Stalins nalatenschap? Wat heeft de rode heerser aller Russen en nog veel meer volken achtergelaten, als een erfenis voor zijn opvolger(s)? Wat moet(en) deze opvolger(s) in stand proberen te houden? Het zijn vragen, die op het ogenblik alleszins een nadere beschouwing en een breedvoerige beantwoording verdienen. zich vele mensen, zelfs in de meest vooruitstrevende landen, eerbiedig, buigen, zowaar in een positie van blinde gehoorzaamheid. Gedurende de laatste jaren is aan de expansie van het Kremlin echier een resoluut halt. toegeroepen. De hamer en de sikkel teerden uit Griekenland en Perzië (Iran) weggewerkt. In Joego slavië wierp Tito wel niet het embleem weg, maar hij onttrok zich toch aan de suprematie van com munistisch Rusland. Daartegenover wordt in vijf landen nog hardnekkig gestreden, om de macht van hei Kremlin te bevestigen: in Korea (dat nu gepacificeerd zal worden, maar waarvoor misschien een ander land of gebied zal worden inge schakeld), Malakka, Vietnam, Birma en op de Philippijnen. In de satellietlanden is het Krem lin nog oppermachtig. Zo pas hebben in de Baltische landen weer ingrij pende veranderingen plaats ge vonden, waardoor de marionetten- regeringen daar direct onder een Sovjet-Rus gesteld zijn geworden, die met het hoogste gezag hekleed werd. Elders oefent Sovjet-Rusland zijn invloed uit via een betrekkelijk kleine groep van verbeten aan hangers, wier succes in belangrijke mate afhankelijk is van de mate, waarmede ze politiek onnozelen voor hun karretje kunnen spannen. Hier geldt, dat tien partijleden minder gevaarlijk zijn dan één ondergrondse ofwel crypto-coramunist. Wanneer we in de wereld om ons heen kijken en speuren naar communistische machtssferen en invloeden, vangen we uiteraard aan met de Verenigde Staten, dat thans de leiding heeft in het verzet van de vrije wereld tegen het opdringen van de dictatuur. Hoe staat het daar met het communisme? In kort bestek kan hierop geantwoord worden: het lidmaat schap van de communistische partij is daar niet in strijd met de wet, maar alle leden moeten zich bij de politie laten in schrijven, als behorend tot een z.g. sub versieve ofwel een organisatie, die de bestaande orde omver wil werpen, wes halve ze onder geregeld politietoezicht staan en vaak zelfs nauwkeurig bewaakt worden. Het aantal leden van de com munistische partij in de Verenigde Staten wordt op 30.000 geschat, een treffende minderheid in een land van ongeveer 150 millioen inwoners. Bovendien zijn er 87 achter de tralies gezet of in voorarrest ge steld, in afwachting van het proces van hoogverraad, dat tegen hen aanhangig wordt gemaaRtIn de Verenigde Staten worden inmiddels terecht de met het com munisme sympathiserenden als veel ge vaarlijker beschouwd dan de partijleden. In Engeland wordt de sterkte van de communistische partij eveneens op niet meer dan 30.000 geschat maar deze zijn stuk voor stuk actief in de vakbonden en be kleden daar min of meer belangrijke posi ties. Ook hier wordt het euvel der sympa thiserenden gesignaleerd, op wie men geen vat heeft. De communistische partij heeft geen enkele zetel m het pariement. De leider van de partij, p0llitt, krijgt zijn in structies met eens rechtstreeks uit Mos kou, maar van de Franse communistische partij. Frankrijk bezit de op één na de sterkste communistische partij in de Westerse Wereld. Bij de laatste verkiezingen haal den de communistische candidaten vijf millioen stemmen, ofwel 26terwijl ze 104 zetels in de Assemblee verwierven. Dit aantal was inmiddels 72 minder dan dat, hetwelk direct na de bevrijding be haald werd. De invloed van het commu nisme is in Frankrijk dus sterk vermin derd. De communisten hebben echter de leiding in de vakbonden. Het is Italië, dat de sterkste com munistische partij van de Westerse wereld lieeft, die direct achter de communistische partij in Sovjet- Rusland komt. Het percentage com munistische stemmen draait, on danks een sterke teruggang sinds de bevrijding, om de ruim dertig pro cent. Hier evenals in Frankrijk be staat onenigheid onder de voornaam ste leiders. Vele millioenen spreken zich inmiddels bij de verkiezingen slechts voor Moskou uit, omdat ze hopen, aldus de verdeling van het land onder de boeren te bespoedi gen. Dit neemt natuurlijk niet weg, dat ze vatbaar zijn voor communis tische invloeden. Daartegenover staat, dat onder de intellectuelen het coquetteren met het communisme veel minder voorkomt dan elders. In West Duitsland hebben de commu nisten het niet gemakkelijk, wegens de dingen, die in het onder het Sovjetjuk gebogen Oost-Duitsiand gebeuren en door het feit, dat daar veel ontbering geleden werdt. Het is niet bekend, hoeveel leden de partij heeft. Ook in West-Duitsland be staat geen onbetwist leiderschap en er vinden telkens afsplitsingen plaats. Oost- Duitsland behoort tot de satellietlanden, waar de Sovjetisering nog aan het begin staat. De collectivisering gaat er niet van 'n leien dakje en ondervindt vooral bij de boeren veel tegenstand. De communistische partij is er nog niet eens aan een gron dige zuivering toe, de eerste voorwaarde voor een volkomen afhankelijkheid van Moskou. De partij-secretaris, Walter Ubricht, gaat er voor de eigenlijke leider door, maar niemand weet precies, tot hoe ver zijn macht gaat en in hoeverre hij aan Moskou vastgeketend zit. Wanneer we de andere landen van de Westerse Wereld bekijken, ontwaren we, dat daar overal het communisme in de neergang is. Scandinavië is hiervan wel een heel duidelijk voorbeeld. Het feit, dat het zo dicht bij het Sovjet-paradijs ligt, zal hier wel een rol spelen. Toch heeft Zweden een communistische partij met 30.000 leden. De partij boqgt op vijf zetels in het parlement, hetgeen tegenover de vijftien van vóór de oorlog echter een be duidend verlies betekent. De grootste in vloed oefent de partij in de Noordelijke mijndistricten uit. In Noorwegen is de communistische partij sinds de oorlog tot de helft geslonken. De communisten had den in 1945 elf zetels. Ook hier is de com munistische invloed het grootst in het Noorden en wel, omdat dit door de Russen bevrijd werd. Het percentage communis tische stemmen is overigens slechts 6'It. Polen behoort tot de satellietlanden, waar de Sovjet-Russen zich het stevigst genesteld hebben. Er hebben daar in 1949 grote zuiveringen plaats gevonden en daarna nam de Sovjet-Russische maar schalk Rokosovsky de leiding in handen, zogenaamd om het leger te reorganiseren, maar in werkelijkheid ter versteviging van de communistische greep op heel het economische en sociale leven van het land. De collectivisering is er inmiddels nog slechts weinig gevorderd en ze stuit trou wens op het sterke verzet van de boeren bevolking. De Katholieke Kerk is er nog steeds een bolwerk tegen het communisme In Roemenië hebben de machthebbers in het Kremlin zelfs Stalin's vertrouwelinge, Anna Pauker moeten zuiveren. Over het algemeen wordt te Moskou de waarde van deze satelliet en „bondgenoot" als uiterst twijfelachtig beschouwd. De communis tische greep op Hongarije is sterker, maar toch is er veel ondergronds verzet. Hon- Het nieuwe gebouw van de universi teit van Moskou ligt aan de buiten kant van de stad. Op de spits van de hoogste toren verheft zich een grote rode ster, in brons uitgevoerd. De auto's zijn de nieuwste Russische modellen, de z.g. „7As", welke alleen door hoge functionarissen gebruikt mogen worden. gaarse legerafdelingen zouden in de Socjet- Russische weermacht vrijwel om een thans veel gebruikt woord te bezigen waardeloos blijken. Wat Griekenland be treft, waar het Kremlin tegenover de resolute Amerikaanse steun een beslis sende nederlaag leed, daar was de commu nistische partij tot voor kort verboden. Ze heeft onder een andere naam aan de laatste verkiezingen deelgenomen en be haalde toen 179.000 stemmen, tegenover de anderhalf millioen van enkele jaren na de bevrijding. Bulgarije daarentegen kan als een bolwerk van het Kremlin op de Bal kan beschouwd worden. Het is het meest collect!vistische satellietland en 60 procent van het land is er „gesovjetiseerd" ofwel ondere de boeren verdeeld, maar practisch staats-eigendom. De bekende leiders als Dimitrov en Kostov zijn evenwel sinds lang geliquideerd, terwijl de macht er door Sovjet-Russen wordt uitgeoefend. Oostenrijk levert het beeld, dat ondanks overvloedige Sovjet-Russische steun de communistische partij er geen vooruitgang heeft weten te boeken. Van de 176 zetels in het parlement worden er slechts zeven door communisten bezet. Nederland toont een lang niet zo éclatante vermindering als vele andere landen, maar in Moskou acht men de communistische partij in ons land niet erg hoog. Men vindt haar verre van actief en niet extre mistisch genoeg. België levert een voor het Krem lin helemaal geen opwekkend beeld op. Tsjechoslowakije evenmin. Daar is echter de belangrijkste industrie geheel in het Sovjet-Russische econo mische systeem opgenomen. In Amerika toont Mexico een commu nistische partij, welker aanzien sterk daalde. Ze heeft echter in Lombardo Tole- dano een leider met een groot gezag bij alle communisten in Noord, Midden en Zuid-Amerika. Guatamala is het centrum van de communistische activiteit in Latijns Amerika. In Canada, waar de communis ten zich de „Progressieve Arbeidsparty noemen, is het aantal leden sinds 1947 met vijftig procent verminderd. De partij telt niet meer dan zeven duizend leden. De spionnage-processen hebben de communis ten lelijk in discrediet gebracht. Argentinië tolereert een kleine commu nistische partij, om goede relaties met Moskou te kunnen onderhouden. Peron heeft in Sovjet-Rusland min of meer een bondgenoot, welke hij in zijn geïsoleerde positie van dictator zeer op prijs stelt. De communisten zijn er actief in de vak bonden, die echter volkomen onder con trole van Perons vertrouwensmannen staan. In het naburige Brazilië is de com munistische partij bü de wet verboden, maar ze ontplooit een grote ondergrondse werkzaamheid. In Australië werd het verbod van de communistische party door een volks referendum opgeheven. Ze is niet sterk, maar de communisten hebben een grote invloed in de vakbonden. In Indonesië zit geen schot in de communistische partij en het Kremlin weet niet, of het daar vlees of vis is. In Perzië is de voorheen verboden communistische Toedeh-party weer actief. Over haar sterkte bestaan weinig betrouw bare gegegevens. Dit geldt trouwens voor de meeste Aziatische en Afrikaanse lan den. In Egypte is de communistische par tij verboden. Maar hier kan Moskou con stateren, dat zijn invloed er allengs toe neemt. Wat Zuid-Afrika betreft, daar is de communistische partij eveneens verboden, werkt echter ondergronds en is vooral actief onder de kleurlingen. In Kenya en Rhodesia bestaan geen communistische partyen, maar niemand daar twyfelt er aan, dat b.v. de opstandige beweging van de Mau Mau door Sovjet-Russische agenten gefinancierd wordt. Japan heeft weinig communisten. Het zijn merendeels voormalige krijgsgevangenen, uit Sovjet- Rusland teruggekeerd, waar ze onder de ban van de communistische propaganda kwamen. Siam levert weer het beeld, dat er geen communistische party is, maar de ondergrondse activiteit is er groot en het wordt als het grootste centrum van Sovjet- Russische agitatie in Oost Azië beschouwd, vanwaar o.a. de communistische benden in Malaka gesteund worden. Vietnam is een communistisch bolwerk, evenals Noord Korea. Ten slotte: in Israël, waar de sym pathie voor Sovjet-Rusland groot was, heeft Moskou door het anti-semitisme van Stalin veel aanhangers verloren. China is als communistisch land een groot vraag teken. Het blok van zevenhonderd millioen mensen, verenigd onder hamer en sikkel, blijkt bij een nadere beschouwing minder solide dan het schijnt. Er is hier al eens meer op gewezen. Maar het is toch wel goed, het aan alle kanten te be kijken. Dat geeft vertrouwen ten aan zien van de pogingen van het Wes ten, om er een ander blok tegenover te stellen. Malenkov c.s. zitten met een erfenis, waarover ze wellicht zo nu en dan het hoofd zullen schudden. Stalin is in hun redenering hoogstwaarschyniyk juist op tyd gestorven. Het verder uitdagen van het Westen, met name Amerika, zou nood lottige gevolgen kunnen hebben, omdat de stalen kolos lemen voeten blijkt te hebben Intussen, laten we ten voordele van Sta lins erfenis nog aanvoeren, dat Sovjet- Rusland heden tqn dage over een vloot beschikt, groter dan de Engelse. En dit, terwijl nog algemeen de opvatting heerst, dat Sovjet-Rusland een „landdier" is Deze kiekjes werden zo pas in Moskou gemaakt door de Amerikaanse journalisten, die er vrij mochten rondzwerven, overigens onder geleide van een Engels sprekende gids. Men ziet hier twee vrouwelijke journalisten bij een zeventiende eeuws kanon in het Kremlin. Voorts een bezoek in een staatswinkel. Op straat zwermden de kinderen om de buitenlandse bezoekers heen. Tenslotte, onderaan: een Amerikaans journalist spreekt met arbeiders op een bouwwerk. In een van liaar korte schetsen, verzameld in de bundels „Impressies van een simpele ziel" en „Nieuwe impressies", Uit geverij Em. Querido te A'daml spot Annie Schmidt heel fijntjes met de boeken over de juiste leefwijze. „Het zijn er naar ik meen een en tachtig", zegt ze lekker overdrijvend, „en ze gaan allemaal over voedings leer en gezondheids leer, vermengd met psy chologie en religie". Ze voeren allemaal verlok kende leuzen als: „Leef lang. Leef gezond. Leef eeuwig. Leef eeuwig ge zond en lang." En dan geeft Annie Schmidt een quasi-em- stige beschrijving van en kele kolderachtige be denksels, om te eindigen met de gedachte: Waar om zou ik eigenlijk zelf geen „blijf-springlevend- methode" uitvinden? Wel, die methode ANNIE SCHMIDT geen brandnetels thodedus -hadz^eedsduit|ev^nderen binnenkort «n derde deeltje zal worden in practjjk gebracht. Alleen werkte ze niet met brandnetels maar met een veel krachtdadiger „kruid": de humor! De twee en tachtigste „juiste leefwijze" ligt dus voor ons in de vorm van deze beide boekjes met „impressies", waaraan toegevoegd. De Schmidt-methode is gebouwd op de gulden regels: „lachen is gezond" en: „overdaad schaadt". De schrijfster is er niet op uit om ons van de ene schater lach in de andere te laten vallen, totdat we moe worden en de vertellingen ons schrijft Annie Schmidt dit bezoek aan de vervelen. Ze zoekt het niet in geforceerde situaties en gewild-grappige effecten of een moeizaam bedachte „clou". Neen, ze vertelt ons heel natuurlijk en fijntjes van de gewone dingen van het dagelijkse leven, goedmoedig spottend, soms iro nisch, een enkele keer (bijvoorbeeld in: „En zo'n laatje heet een woning", dat over het gevaar van de kleine, uniforme blokkenwoning gaat) even scherp. Annie Schmidt schotelt ons geen bui tenissigheden voor ze badineert zo'n beetje over de doodgewone dingen, die ze zelf meemaakt of om zich heen ziet gebeuren. En dan is er natuurlijk ook de nodige fantasie (en welk een!) om de kleine feiten 'n beetje bij te boetseren tot een nóg amusanter werkelijkheid. Het is alles even vlot en onder houdend en gezellig, maar laat u niet misleiden: denk niet dat de schrijfster alleen maar uit is op een goedkoop succesje, want in verschillende bijna oppervlakkig schijnende schetsjes staan opmerkingen of kenschetsingen soms maar 'n regel groot die ge tuigen van een grote en scherpe men senkennis. Ze zijn raak of veelbeteke nend of geestig, deze opmerkingen maar ze hebben gelukkig bijna nooit iets bitters of venijnigs. De „helden" van Annie Schmidt zou men leden van „de familie Doorsnee kunnen noemen. (Wie kent niet deze voortreffelijke hoorspelen Dit zijn dus wij allemaal, u en ik en onze vrienden en buren Bijna al de dingen, die in deze bundels verleid worden, zouden ook ons kunnen overkomen. Verbeeldt u eens, dat u een haas van een goede kennis cadeau krijgt en dat u aan het gekibbel met uw heer gemaal over wie er uitgenodigd zou moeten worden op het partijtje, waarop het wild" als hoofdschotel zou moeten dienen", een einde maakt door een nogal ruime berekening te maken van de af schrikwekkende kosten, die zulk een twijfelachtig festijn met zich mede zou brengen. De oplossing? Wel, u gaat op uw beurt met een vriendelijk gezicht „de verrassing" aan andere vrienden bren gen. Ondeugend luidt de titel van dit schetsje: „Hoewel zaliger is het te ge ven En vindt u heus niets van uzelf terug in een schetsje over de zware tocht naai de tandarts? Heerlijk overdrijvend be heer D. F. Stovenbrei, tandarts, Van Len- nepstraat 1die onder de afschuwelijke behandeling ontnuchterend-doodgewoon opmerkt: „De aardbeien zijn nog duur, vindt u niet? Spoelt u maar!" Veel van wat tot dusver over de „im pressies" van Annie Schmidt is gezegd, zou men ook kunnen laten gelden voor ander superieur werk, dat onder de dwang van een krantenrubriekje is ge boren. En dan denkt men natuurlijk direct aan S. Carmiggelt. Maar er is een groot en gelukkig onderscheid tussen het werk van Annie Schmidt en dat van haar col lega: het is zo volkomen vrouwelijk. In de zéér goede zin van het woord, wel te verstaan, want het heeft niets te maken met sentimentaliteit of kinderachtigheid. Hoever staan deze schetsjes af van de lieve verhalen", waarmede welmenende dames eertijds dachten de „vrouwelijke vrouw" juist af te schilderen, terwijl ze er juist bijna een caricatuur van maakten. Hoeveel aantrekkelijker is de 'n beetje nuchtere en spotzieke moderne jonge vrouw, die midden in het leven staat en lak heeft aan elke pose en die durft te zeggen wat ze werkelijk denkt en voelt, dan de onwezenlijke kasplant van eer tijds. En die (hetgeen deze verhalen voor de man zo sympathiek maakt) de heer der schepping goedmoedig in het ootje durft te nemen, zonder hatelijk of bit ter te zijn. Misschien genieten mannen zelfs wel het meeste van de fijne spel- deprikken, die hun op zo amusante ma nier worden toegediend. Tegenover deze milde plagerij staat trouwens ook voldoende zelfspot. Men leze maar eens: „Het voordeel van zeven tien te zijn", „Zij hebben alles en wat heb ben wij?" het ondeugende versje: „Hebbu al een kokteeldres?" en de ontelbare an dere schetsjes, waarin met de een of an dere hebbelijkheid 'n beetje de draak wordt gestoken. Zeventien jaar te zijnmijmert de schrijfster. „Je kunt dan met zóoooveel mannen huwenmet een kampioen bokser of met een dichter of met een pre sident van de United States. Je kunt een schatrijke oesterkweker trouwen en met een dure ras-pekinees onder je arm naar bridge-parties gaan. Maar een doodarme schilder is ook niet te versmaden; fijn de stille heldin zijn in z'n leven op een zol dertje en dan zeggen: jongen, ik geloof toch in je; en er met borduren bij slecht licht iets bij verdienenEn je zult nog eens een groot staatsman huwen en hem dagelijks zacht maar dringend raad ge ven, zo, dat de wereld ineens Goed wordtDit is een prachtig voorbeeld van de directe, geestige en toch zo ge wone schrijfwijze van Annie Schmidt. Het terrein, dat de schrijfster bestrijkt, is veelzijdig. Haar „methode" heeft (dat bewijzen de elkaar snel opvolgende her drukken) haar succes reeds bewezen en gaarne bevelen wij u deze 82-ste „gezonde leefwijze" aan. DE AFDELING AUGSBURG van de Katholieke Arbeiders Beweging voor Zuid-Duitsland, heeft in haar laatste diocesane vergadering een resolutie aan genomen, waarin geprotesteerd wordt 'tegen de achterstelling van de Christe lijke richting in de Deutsche Gewcrk- schaftsbund. „De gelijkgerechtigheid van het Chris telijke 'element in de D.G.B.", aldus de resolutie, „laat zeer veel te wensen over". Dat kan niet anders. En die klacht zal wel aanhouden, tot ook in Duitsland de vakbeweging weer op eigen katholieke benen staat. IN EEN TWEEDE resolutie keerden, de deelnemers aan bovengenoemde diocesane, bijeenkomst zich tegen dc kwaadwillige pogingen om de wezenlijke successen van de verantwoordelijke staatslieden der Bondsrepubliek bij hun arbeid voor de wederopbouw van de staat en het economische leven te ver kleinen of zelfs te verdraaien. Er is niet anders te verwachten. Ons geloof is ons levenskompas. Dat woord geldt voor de socialisten ook. Neutrali teit bestaat niet, welke mooie smoesjes ook worden opgehangen. BIJ DE VERKIEZING van de nieuwe burgemeester van Bombay in India heeft de candidaat van de Congres partij, de katholiek dr P. ADias, de meerderheid op de Hindoe-candidaat be haald. Deze verkiezingsuitslag kan zeer verrassend genoemd worden, 'immers, de stad Bombay, die voor twee derden uit Hindoes en voor een vijfde uit Islamie ten bestaat, telt op een inwoneraantal van 1.200.000 slechts ruim 100.000 ka tholieken. Een schoon succes. Doch die nieuwe burgemeester zal dan ook wel 'n figuur zijn, die zijn mannetje staat. DE REGERING der Verenigde Staten heeft aan de Commissie voor Buiten landse Zaken van het Congres medege deeld, dat president Eisenhower niet. voornemens is om binnen afzienbare tijd diplomatieke betrekkingen met het Vati- caan aan te knopen. Eisenhower laat derhalve de beste luisterpost ter wereld onbezet. Toen president Eisenhower de katho lieke mevrouw Clare Booth benoemde tot gezante by de Italiaanse, regering, wer den daarbij veronderstellingen geopperd, dat zij tegelijkertijd betrekkingen met 't Vaücaan zou onderhouden. Zowel de ge zante zelf als het Vatic aan hebben er de onmogelijkheid van aangetoond, daar de. H. Stoel met een dergelijke regeling nimmer accoord zou gaan. DePaus kan vandaar niet met een tweederangspositie genoegen nemen. MORGEN IS HET weer Zondag. Een aparte dag, al zijn we dan maar pel grims en vreemdelingen op aarde. Doch met een taak. Want in het epistel krij gen we een por van St. Petrus om. 'n voorbeeldig leven te leiden, opdat de hei denen in verband met onze goede wer ken God, zullen gaan verheerlijken. Hoe staat het met uw levenIn het evange lie kondigt Christus Zijn heengaan ndar de Vader aan. Een droefheidsperiode voor ons, maar er komt een andere tijd. Denk eens na, er zit wel wat in. Voor de rest een uitstekende Zondag met een vreugde-gelaat, dat niemand kan ont nemen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3