de pom-mo Jvommrs van Bij het driejarig „bestaan" der Zuid-Molukse Republiek HET GRABBELTONNETJE DE HEILIGE VAN DE WEEK pijptabak AUSTIN Ambonezen demonstreerden en congres seerden in Den Haag Sir Winston Churchill Ridder v.d. Kouseband ZATERDAG 25 APRIL 1953 PAGINA 6 Obwi*** NEDERLAND KAN SOEST- DIJKS DEFILé ZIEN Min. Zijlstra in Caracas Kernplan Op het Binnenhof Oproep tot saamhorigheid VERLAGING BUNKER- PRIJZEN VOOR STOOKOLIE CORRESPONDENTIE-ADRES POSTBUS 8, HILVERSUM. KONINGIN EN PRINS OP KEUKENHOF mioN terug te roepen; dies veranderde hij hem in een bloem: de hyacint. De hyacint is in Nederland geen in heems gewas; wij moeten haar vaderland tn Klein-Azië zoeken. Eerst omstreeks 1560 deed ze haar „blijde incomste" in West-Europa. Aan de kweek van dub bele hyacinthen zal steeds de naam ver bonden blijven van de Haarlemse bloe mist Fieter Voorhelm. „De Bloemengodin onder de bloemen" begon omstreeks 1730 de tulp naar de kroon te steken. Voorhelm ruimt haar de eerste plaats in; dan volgen tulp, an jelier, ranonkel en anemoon. Hij prijst haar „bewonderenswaardig wegens haren geur. Men zoude tegens alle billijkheyd handelen, indien men haaren geur voor ondeugend wilde uytkrijten. Men be hoorde haar den naam van: „de getrou we" te geven". In 1733 besteedde men voor een bol 1600; voor de „gloria mundi" 5 800; voor de „tempel Salomons" 430. Van alle zijden ontbrak het niet aan verwij zingen naar de dwaze tulpenhandel: Denk om het zotste jaar; denk om uw hnysgezin, maar, is 't wel om 't vermaak? Neen, om het groot gewin Van harsenlooze (gekken), daar zij mede handel drijven. Foey, keert, onnoos'len Want het is alleen te doen Ik zeg het rond uyt, Om uw goude en zilv're poen. Hetzij door deze waarschuwingen, hét zij eenvoudig er na, begon de prijs der hyacintenbollen omstreeks 1736 verras send snel te zakken. Gelukkig waren er weinig slachtoffers door deze handel ge troffen. De hyacint bleef bovendien in de mode en wist zich gedurende de ge hele achttiende eeuw op dit hoge vlak te handhaven; de andere bollen heetten eenvoudig: bijgoed. Niemand minder dan de toonaangeven de Madame de Pompadour, wier heilloos gedoe Frankrijk in totaal op een 40 mil- lioen francs kwam te staan, nam de hyacint onder haar bescherming, zeer tot genoegen van het tiental Haarlemse bol- lenkwekers; de firma Voorhelm genoot „een wereldroep" als „célèbre fleuriste" (beroemd kweker). „Toen, 26 April, 1768, Prins Willem V en zijn gemalin een speelreisje naar Haarlem maakten om de bloemen te zien, kon het stadsbestuur hun nog geen tocht door de bollenvelden aanbieden, maar liet hun de tuinen in de stad van vijf bloemisten bezoeken". Het ziet er daarginds nu wel éven an ders uit. verstaan, die zich met de tulpenhandel afgaven, 'en voor één bol, de „Viceroi" onder koning) toentertijd 3000, of pl.m. 100 „vette verekens" bedongen. Deze „dwaze tulpenhandel" bereikte eind 1636 zijn hoogtepunt. In die dagen woedde binnen Haarlem „de gave Gods". „Alzoo in dezen tijd, dat God Almachtig ons schijnt te komen bezoeken met Zijn goddelijke gave, namelijk de sm'ettelijke ziekte, genaamd de gave Gods", aldus werd 't in Gothische letters voor het na geslacht geboekstaafd: de pest, die zich in 1349 voor het eerst pinnen Europa vertoond had. Te Nijmegen verloren in '36 niet minder dan 6000 mensen het leven, zowat de helft der inwoners. Ook te Haarlem woedde de ziekte op een vre selijke wijze. Om zich wat afleiding te verschaffen, voortspruitend uit noodlot tige zorgeloosheid, vluchtten nog méér mensen in de „tulp-manie". De kentering kwam in '37, de „Dood- rolle end'e groef (graf) maal van Flo ra!" De „speculatie" (het gokken) in de bollen kwam tot een schielijk einde. Niettemin.... bleef de tulp bestaan, en maakte zelfs nog zeer behoorlijke prij- zijn: „de tulpenhandel werd op volkomen normale en gezonde wijze voortgezet", tekent Krelage aan. Als centrum ontwikkelde zich de Bloemenstad-bij-uitstek, Haarlem, en: de omgeving van Haarlem (Overveen)Niet, dat er toen al „Bollenzondagen" kwa men; iets, wat in de verte daarop leek, zou nog énkele eeuwen duren. Maar: „la fleur merveilleuse", „de wonderbaar Hi ke bloem", ging haar enige plaats in de wereld veroveren. Hyacinten. Van Apollon wordt ver haald, dat hij beschikte over leven en sterven. Eens, toen hij bij het spel met de discus (werpschijf) zijn geliefde vriend Hyakinthos had gedood, gelukte het hem piet dezen weer tot het leven (Van onze correspondent) Op Koninginnedag zal van half elf tot half twaalf door de Nederlandse Televisie Stichting een reportage worden gegeven van het défilé langs het Koninklijk Palels Soestdijk, ter gelegenheid van de verjaar dag van H.M. Koningin Juliana. Hierna zal de voorzitter van de Nederlandse Tele visie Stichting een toespraak houden. De minister van Economische Zaken, prof. dr J. Zijlstra, die op het ogenblik op weg is naar de Ver. Staten, heeft tij dens een kort oponthoud te Caracas mee gedeeld, dat Nederland zich interesseert in de vestiging van een zuivelindustrie in Venezuela met Nederlands en Venezolaans kapitaal. Architect Van der Laan gaf vervolgens een toelichting over het universiteitscom plex, dat hoewel naar binnen een min of meer afgesloten werkgemeenschap vor mend, naar buiten een deel zal vormen van het stedelijk organisme. Bij de „plan ning" is rekening gehouden met de moge lijkheid, dat na verloop van enkele jaren weer nieuwe eisen kunnen komen, die een tot in details omlijnd plan in de weg zou den staan. Er is dus sprake van een kern plan en dit bestaat uit een gedeelte voor het Galgenveld, waar de aula, de biblio theek, de ftistituten, collegegebouwen en een nieuwe kapel komen, terwijl op Heyendaal de medische faculteit, met het Canisius-ziekenhuls aan elkaar verbon den, wordt gebouwd. De Verlengde Groe- nestraat loopt als een ader door deze twee gebieden, die door middel van een brug aan elkaar zullen worden geknoopt. Aan een grote binnenruimte, 100 m. breed en 400 m. lang, zullen zich de ge bouwen op de Heyendaal in twee stroken verdeeld groeperen. Links van de ingang koninkrijk ook, maar zware straf niet. Toch kwam er iemand opdagen, die durfde. „Ga je gang", zei de koning. En de man begon: „Er leefde eens een koning, die een ontzaglijk grote korenschuur liet bouwen. Alle graankorrels van het hele land kwamen er in. Eindelijk kon er geen graankorrel meer bij. Ongelukkig zat er naast de schuur een mierennest onder de grond. Er kroop een mier uit. Het diertje sloop tussen een openingetje door en keerde met een graankorrel terug. Toen kwam er een tweede mier en die haalde ook een korrel weg. Toen kwam een derde mier, die hetzelfde deed. Toen kwam er". „Hou asjeblieft op met je gemier" riep de koning. „Wat gebeurde er met die koning"? „Dat hoort u pas als de schuur leeg is" klonk het antwoord. Dagen en we ken ging de man zo voort, met die mieren en die korrels. Op het laatst werd de koning het zo zat, dat hij zijn dochter en het halve koninkrijk aan de lePe ver teller ten geschenke gaf. Bij mij in de klas is het 's Woensdags- en 's Zaterdagsochtends altijd heel rustig, want: dan ga ik vertellen, maar alleen als mijn veertig kinderen erg stil zijn. Wordt het druk, dan gaan er vijf minu ten van het vertellen af. Wordt het nog drukker tien minuten. Moet ik voor de derde keer waarschuwen, dan wordt er niet verteld, maar komen er sommen op het bord. Kinderen zijn dol op vertellen. Maar niet enkel kinderen. Hier heel ver van daan leefde er eens een koning, die luisterde heel de lieve lange dag naar vertelsels. Ja, soms lag hij al op bed en dan moest ër nog verteld worden. De soldaten van de koning reisden naar vreemde landen om er mensen te gaan zoeken die vertellen konden. Maar: hoe prachtig hun vertelsels ook waren, eens kwam er een eind aan en dat vond de koning vreselijk vervelend. Wat te doen? Op zekere dag plakten de soldaten overal grote vellen papier tegen de muren van de stad. De mensen lazen: „Wie een verhaal kan vertellen, waar geen eind aan komt, mag met de dochter van de koning trouwen, boven dien krijgt hij het halve koninkrijk ca deau. Maar wie een verhaal vertelt dat eindigt loopt zware straf op". Nu, de meeste mensen vonden de doch ter van de koning erg aardig en het halve De Britse premier, Winston Churchill, is gisteren tijdens een korte plechtigheid op Windsor Castle, door koningin Eliza beth tot „Ridder in de orde van de Kouse band" verheven. Winston Churchill knielde, zoals het protocol het wil, voor de koningin neer. Nadat koningin Elizabeth hem met een zwaard de lichte schouderslag had gege ven, waardoor de premier voortaan deel uitmaakt van de hoogste Britse ridder orde, die slechts 33 leden telt, sprak zq de woorden „Sta op, sir Winston en bekleedde hem met de versierselen van de orde. Slechts een kleine groep koningen, prin sen, hertogen, legerleiders, staatslieden en kerkelijke autoriteiten behoren tot de Orde van de Kouseband („Order of the Garter"), die vijf eeuwen geleden werd ingesteld en waarvan koningin Elizabeth hg,t hoofd is. Ook Prinses Wilhelmina is lid van deze orde. „Die Engelsen schijnen erg met zich zelf ingenomen hoorden wij onlangs iemand beweren. „Hoezo?", vroegen we. „Wel, hun woordje voor ik luidt I (ai)! Ze schrijven dat ™et een hoofdletter". Inderdaad. Het Engelse I is ons ik. Maar met verwaandheid heeft het niets te maken- Luister maar In het Middelengels werd niet ge schreven I. maar ich. In het nog oudere Engels schreef men ie. Denk maar aan het Nederlandse ik en het Duitse ich, beide samenhangend met het Latijnse woordje ego ik. Nu gaan we even verder. Gedurende de Middeleeuwen sleet dat ic uit tot i. Ooit hechtten kroniekschrij vers een werkwoord aan die i vast, het geen tot misverstand aanleiding gaf Soms werd de i als pootje van de N aangekeken, waarop de n tot m werd bevorderd. Om deze en andere redenen, eisen van duidelijkheid, ging men toen maar I schrijven, hoofdletter, die ver gissingen van deze soort ten enenmale buitensloot. rose haadjes trokken In de ochtenduren naar het Binnenhof. Boven hun donkere hoofden wapperden in de wind de span doeken met opschriften als: „Volk van Ne derland smoor Uw geweten niet", „Moslim vraagt christelijk recht" en „Ontheemden zoeken recht en vrijheid". Rustig stelden zij zich op op het plein, waar zo vele voetstappen der R.T.C.- onderhandelaars liggen. Een fluitorkest speelde het Wilhelmus en 't Zuid-Molukse volkslied. Hierna overhandigde een depu tatie van vier personen, geleid door de B.P.R.M.S.-voorzitter, de heer D. J. Kaiha- tu, aan de griffier der Tweede Kamer, mr A. F. Schepel, een petitie. Hierin wordt de vrijlating verzocht van de ministers ir J. A. Manusawa en Wairisal, die beiden in Nieuw-Guinea gevangen worden gehou den. Tevens werd een exemplaar voor alle 100 Kamerleden aangeboden van deze petitie alsmede van het boek, dat ir Ma- nusowa over de nog steeds op Ceram ge voerde vrijheidsstrijd onder de titel „Om recht en vrijheid" heeft geschreven. Daarna werd afgemarcheerd naar „Amicitia", waar een aantal spandoeken, welke op last van de burgemeester in de stoet niet mochten worden meegedragen te prijken stonden. Intussen was in de Dierentuin onder de vlag een eed van trouw afgelegd. Na een herdenking der gevallenen had de heer F. Aponno het congres geopend. Eveneens in het Maleis hield de heer L. Pollhaupessy hierop een inleiding over „De nieuwe koers", die vol gens een andere gebezigde leuze leidt naar „een oud doel:: vrijheid en onafhankelijk heid". Spreker herinnerde aan de guerrilla op Ceram, waar de bevolking reeds drie jaar de strijd voert om het bestaan der republiek. Tegen de achtergrond van die worsteling laakte hij de onderlinge ver deeldheid onder de 14.500 Ambonezen ln Nederland. De heer Polhaupessy riep zijn toehoor ders op tot eenheid. De strijd moet nu allereerst gericht zijn op het vertrek der in de Nederlandse woonoorden verblijven de landgenoten naar de tropenzon van Nieuw-Guinea. Daar hebben de Ambo nezen z.i. ook de beste kansen om op het geschikte ogenblik in te grijpen en de be vrijding van het eigen land te bespoedigen Hij drong er tenslotte bij de leden van het C.R.A.M.S. op aan de tegenstelling met de B.P.R.M.S. niet de oorzaak te laten zijn van orde-verstoringen. Na de openbare beraadslagingen werden huishoudelijke zaken behandeld, o.m. werd een nieuw hoofdbestuur gekozen. Het congres werd beëindigd met een mars door de Residentie en een folkloris tische avond. Hierop werd o.m. de dans „Manari Parisé" uitgevoerd, en wel voor het eerst in tegenwoordigheid van niet- Ambonezen: een gracieus vertoon van rhythmische bewegingen, uitgevoerd door zwartharige en donkerogige meisjes in zeer fleurige kledij op de klanken van een melodieuze muziek. Dat gold ook voor de „zakdoekendans", ln schrille tegenstelling tot een wilde maar toch min of meer paro diërende krijgsdans met luid gekrijs en wild gezwaai van speren en zwaarden, alles op een obsederende maat ten beste gegeven. Uiterst merkwaardig was de „kolonne- geweer", een soort exercitie met namaak- geweren, stammend uit de tijd der oude K.N.I.L.-ers doch ditmaal gemaakt door zeer jeugdige personen tot groot vermaak van het goedlachse publiek, waaronder vele vrouwen, zelfs met babies op de arm, door autobussen uit de woonoorden naar de Hofstad gebracht. (Van onze Haagse redactie) Den Haag heeft gisteren in het teken ge staan van het blauw-wit-groen-rood, de nationale kleuren der Zuidmolukse Repu bliek. In het Dicrentuingebouw werd een congres gehouden, dat met een folkloris tische avond werd besloten. Op 't Binnen hof werd een betoging gehouden, een petitie en een boekwerk aan de Tweede Kamer aangeboden. Vandaag bestaat de Republiek drie jaar en ter gelegenheid daarvan wordt in de namiddag in de Houtrusthallen een open bare meeting gehouden, welke is georgani seerd door de Stichting „Door de eeuwen trouw". Twee groepen waren het, die gisteren haar stem verhieven om daarmee opnieuw de aandacht voor de tot dusver weinig hoopvolle vrijheidsstrijd te trekken. Het waren de C.R.A.M.S. het rehalilitatie- comité der Molukse K.N.I.L.-militairen en de B.P.R.M.S., het orgaan, dat de vrije Zuid-Molukkers hier te lande vertegen woordigt. Ruim 150 Ambonezen mannen in khaki-uniform met donkerbeige das, vrouwen en meisjes in rode sarongs en De Shell Petroleum Comp. en de Anglo- Iranian hebben hun bunkerprflzen voor stookolie verlaagd. Voor de havens van het Ver. Koninkrijk bedraagt de reductie 30 sh. per ton voor stookolie voor sche pen. De prijsverlaging gaat voor de ha vens waar de noteringen in sterling lui den met terugwerkende kracht in op 15 April. De verlaging in de prijzen is een gevolg van een onlangs door de London Tanker Broker's Panel aangekondigde verminde ring in de vrachttarieven voor tankers en vormt tevens een aanpassing aan de la gere noteringen voor bunkerolie op de wereldmarkt. Door de Broker's Panel werd n.l. onlangs het tijdcharter-tarief voor een standaardtanker van 42 sh. 3 d. per ton per maand teruggebracht op 32 eh. 3 d. per ton. De prijsverlaging voor bunker stook olie heeft de noteringen voor scheeps- stookolie in het Ver. Koninkrijk terug gebracht tot 137 sh. 6 d., vergeleken met 157 sh. 3 d. eerst. Andere soorten stookolie werden eveneens met 20 sh. per ton in prijs verlaagd. Iet eens op hoeveel U 'er op de weg Nv ziet R. S. STOKVIS ZONEN h.V. 140 dealers en subdealers, overal in Nederland. .W Hare Majesteit de Koningin heeft met d'e leden van „De Tijd", een club van Neder landse grote industriëlen, en hun dames gisteravond een diner op Keukenhof ge bruikt. Aan dit diner zaten 30 personen aan. Hare Majesteit arriveerde onopge merkt om iets over half zeven; prins Bernhard kwam drie kwartier later. Zondag 26 APRIL HILVERSUM I 402 m. 746 kc/s, 8.00 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 17.00 IKOR, 19.00 NCRV, 19.45—24.00 KRO. 8.00 Nws, 8.15 Gram, 8.25 Plechtige Hoog mis, 9.30 Nws; 9.45 Strljkork. 10.00 Kerkd. 11.30 Geest. lied. 11.45 Harp en orgel 12.15 Apologie 12.35 Gram. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nws en kath. nws 13.10 Lunchconc. 13.40 Boekbespr. 13.55 Gram. 14.00 V. d. jeugd 14.30 Kamerork. 15.05 Muz. caus. 15.35 Pianokwart. 16.05 Gram. 16.10 Kath. Thuisfront overal! 16.15 Sport 16.30 Vespers 17.00 Oecumenische jeugddienst 18,00 Wijdingsdienst 18.45 Pas torale rubriek 19.00 Vocaal ens., Bachork. en sol. 19.30 „Gelooft U dat?" 19.45 Nws 20.00 Gram. 20.25 De gewone man 20.30 Gevar. progr. 22.00 Promenade-ork. en soliste: 22.38 Act. 22.43 Avondgeb en lit. kal. 23.00 Nws 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m. 1007 kc/s, 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 17.00 VARA, 18.30 VPRO, 19.00 IKOR, 20.00—24.00 AVRO. 8.00 Nws 8.20 Gram. 8.30 Vacantietips: 8.40 Orgelspel 8.55 Fostduivenber. 9.00 Wat er '-6 -A**-?1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 6