Het apostolaat van de christen in de wereld KAMER NIET ENTHOUSIAST OVER „KIJKGELDWET" Van het Archief naar de Carmel Kruisheren vieren ook een Kromstaffeest Landelijk congres voor leken- apostolaat in Den Bosch BAANVAK ZWOLLE-NIJMEGEN ELECTRISCH I I Een eeuw geleden werd weer een magister-generaal gekozen sa r-JtóKTKwass, wa 66 ste lijst van slachtoffers „Niet vast blijven zitten aan wat was" Raadsverkiezingen in liet rampgebied Ondergrondse activiteit in Denemarken Britse ambassadeur bezocht Molotof Leidse Universiteit krijgt 15.000 dollar Bij nieuwe NS-Zomerdienstregeling Betere verbinding tussen Twente en Limburg Gouda-R'dam D.P. Britse granaten naar Indo-China Zondag bestands- besprekingen 11 „<:\Oinkeiprovmnade-^ynyaayi Op 1 Mei vertrekt dr Kersbergen naar IJsland Koninklijk besluit redde orde van ondergang Hernieuwde opbloei begon van Nederland uit Nieuwe Gouverneur van Nieuw-Guinea ZATERDAG 25 APRIL 1953 PAGINA 7 Bisschoppelijke opwekking Het Christelijke getuigen DREISCHOR NIEUWERKERK OUDE TONGE Minister bepaalde, waar ze niet doorgaan DIEVEN MAKEN EMMEN ONVEILIG Geld voor schoolreisje gestolen KOSTBARE FILM- NOVITEIT GESTOLEN voor goederen- en gedeeltelijk voor reizigersverkeer Autobusdiensten vervallen 16 KOEIEN VERBRAND PRINS BERNHARD REIKT ONDERSCHEIDINGEN UIT DODENHERDENKING TE WAALRE W De Vereniging te Rotterdam... 250,- 150,- 100,- Neusje van de zalm Krachtige groei Man der Voorzienigheid Bescheiden viering J. FRANCINO, Kruisheer. Publicaties Waarom geen Nijmeegse leerstoel in Scandinavische talen? A'DAMSE GRAANMARKT Veler ogen zijn op ons gericht.. Aanvaardde zijn ambt R'DAMSE COASTER AANGEVAREN Ondanks zware schade in veilige haven (Van onze verslaggever) Onder de titel „Het apostolaat van de Christen in de wereld", is gister avond in het Casino te 's-Hertogenhosch een groot landelijk congres voor Lekenapostolaat begonnen. Dit congres, dat georganiseerd is door de Katholieke Actie in samenwerking met de andere organisaties en instel lingen in ons land, welke werkzaam zijn op het terrein van het leken apostolaat, of een van zijn deelgebieden, is bedoeld als een bijdrage ter voorbereiding en bezinning op de officiële feestelijke herdenking van het herstel der kerkelijke hiërarchie in Nederland. Tevens ook als een Neder landse voortzetting van het Wereldcongres voor Lekenapostolaat, dat in October 1951 te Rome is gehouden. Ongeveer driehonderd werkers uit alle regionen van het Katholieke Apostolaat, nemen aan dit studie- en werkcongres deel. Gisterenavond mocht de voorzitter der Katholieke Actie, tegelijk voorzitter der congrescommissie, prol. dr ir F. Teilegen, als eregasten op dit congres begroeten mgr dr J. Hanssen, bisschop-coadjutor van Roermond, minister mr F. van Thiel en staatssecretaris dr G. Veldkamp. Een bij zonder welkomstwoord richtte hij ook tot de burgemeester van 's Hertogenbosch, mr H. Loeff en de vertegenwoordigers van de K.A. in Vlaanderen. In zijn openingswoord las prof. Teilegen boodschappen voor van kardinaal Pizzardo en dr Vittorino Veronese, resp. voorzitter en secretaris-generaal van het permanente comité voor internationale congressen voor lekenapostolaat, waarin beiden uiting geven van hun belangstelling voor dn congres. Namens het episcopaat sprak mgr Hanssen een kort woord, waarin hu hulde bracht aan de voorzitter van de KA en diens medewerkers en opriep tot een geest van onderlinge liefde. Er moet over ons vaardig worden, aldus de bisschop-coadjutor, een brede visie op de moderne maatschappelijke verhou dingen. We moeten niet vast blijven zitten aan wat was, maar ons bezinnen op het wezen der dingen en daaruit de richtlijnen voor ons handelen opdiepen. Prof. dr J. Groot hield hierna de alge mene inleiding over de oorsprong, aard en structuur van het Christelijke getuigen. Na een diepgaande theologische visie op de oorsprong van het Christelijke getuigen ontvouwd te hebben, trok hij hieruit enige Het Informatiebureau van het Ned. Rode Kruis heeft de zes-en-zestigste lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitgegeven. Roggeband, Adriaan, geb. 4.4.1932, laat ste adres: Bogerdweg D 238, Dreischor; Schot van Veen, Johannes Marinus, geb. 25.6.1931, laatste adres Langeweg P 50, Dreischor. KleemansVan de Vrie, Adriana Jo hanna geb. 30.7.1925, laatste adres Burg, Boumanstraat 26. Nieuwerkerk. Koert. Cornelia, geb. 31.7.1873, laatste adres: Stationsweg 75, Oude Tonge; Tig- gelman, Pieternella Adriana Stijntje geb. 31.10.1949, laatste adres: Oude Tonge B 49; Vroegindeweij, Klaas, geb. 3.11.1898, laat ste adres Oude Tonge B 22. De minister van Binnenlandse Zaken, heeft goedgevonden, dat <n de volgende gemeenten de candldaatstelling en de stemming voor de in 1953 te houden ver kiezing van de leden van de gemeenteraad op nader door hem te bepalen dagen zal geschieden: Klundert, Nieuw-Vossemeer, Iiooge en Lage Zwaluwe, Abbenbroek, Den Bom mel, 's Gravendeel, Heenvllel, Herkingcn, Middelharnis, Nieuwe Tonge, Ooitgens- plaal. Oude Tonge, Oudenhoorn Sommels- d(|k, Stellendam, Strljen, Zuid-Befjerland, Zuidland, Brouwershaven, Brulnissc, Drei schor, Duivendijke, Eikerzee, Ellemeet, Kerkvverve, Krabbendjjke, Kruiningen, Nieuwerkerk, Noordgouwe, Noordwelle, Oosterland, Ouwerkerk, St Phllipsland, Rilland-Balh, Serooskerke (Schouwen), Stavenisse, Waarde, Zierikzee, Zonne- maire. Een sluipschutter heeft Donderdagavond met een machinepistool gevuurd op een Deense wapenopslagplaats nabij Slagelse op het eiland Seeland. De wacht van het depot beantwoordde het vuur, doch de schutter werd niet getroffen. Later op de avond bleek, dat Iemand had getracht zich een weg te banen door de prikkeldraadversperring rond het de pot. De Deense militaire inlichtingendienst gelooft, dat in De.iemarkcn een geheime ondergrondse beweging werkt en da.t de aanslag van Donderdag door deze bew:- ging was georganiseerd. 'n ,B J) weken zijn uit verschillende delen van Denemarken dergelijke incidenten g meld. Sir Alvary Gascoigne, de Britse ambas sadeur in Moskou, heeft Donderdag een onderhoud gehad met de Sovjet-minister van buitenlandse zaken, Molotof, aldus deelt het Britse ministerie van buiten landse zaken mede. Het onderhoud, op verzoek van de Brit se ambassadeur, betrof kwesties, die uit sluitend Groot Brittannië en de Sovjet- Unie aangaan en reeds in een vorige be spreking ter sprake waren gebracht. De Sovjet-regering heeft de betrokken kwesties nog in studie. Naar verluidt omvatten deze 1. De toekomst van George Bundock, een in de ambassade te Moskou wonende Engelsman, wiens gevangenneming door de Sovjet- Unie wordt verzocht wegens een misdaad die hij zou hebben begaan. 2. Het geschil over de Brits-Russische visserijconventie en 3. Het probleem der Russische echtge noten van mannelijke Britse onderdanen. conclusies ten aanzien van de aard van dit getuigen. In de eerste plaats, aldus spreker, moet ons getuigen zijn van geestelijke aard. Het moet totalitair zijn, onze gehele persoon omvatten. Iedere idee van succesjagerij of poli tieke propaganda moet er vreemd aan zijn. Iedere al te intieme vermenging van'politiek met dit getuigen is fout. We moeten alleen getuigen uit de kracht van de Geest, niet uit de kracht van eigen spitsvondigheid. Ons getuigen mag daarom niet het karakter hebben van gelijkhebberij of zegevierende polemiek. Spreker waarschuwde in verband hier mede voor een overschatting van de kracht van onze organisaties. Ons getuigen moet staan in het teken van grote verdraagzaamheid. We moeten open oog hebben voor de persoonlijke en nationale nuances en geen achterdocht koesteren in eikaars getuigenis. Het is een getuigen in het tijdperk des Geestes tussen hemelvaart en wederkomst, waarin nog strijd en verzet is. Het ge schiedt in een menselijke gestalte, die de volheid der glorie nog niet bezit. Het is nog slechts op weg naar de volheid toe, is daarom bescheiden en mild in besef van eigen gebrekkigheid, welke ook in het meest getrouwe getuigen te vinden is. Daaron\ kent het de spanning van het op weg zijn naar de volheid der toekomst en is het nooit zelfgenoegzaam geborneerd. Wat tenslotte de structuur van het Christelijk getuigenis aangaat, daar de Geest van Christus de Geest ener hiërar chisch geordende gemeenschap is, heeft het Christelijk getuigen een hiërarchische structuur of vorm. Het dient te geschie. den in de eenheid der Kerk en in verantwoordelijkheid voor die eenheid. Het voltrekt zich dan ook in persoonlijk doorleefde verantwoordelijkheid voor groei en bloei van geheel de Kerk, waar aan niemand zich onttrekken kan. Deze eerste plenaire bijeenkomst werd besloten met een historische beschouwing van dr M. Arts' O.Carm. over dit Christe lijk getuigen in het kerkelijk volwaardige Nederland der laatste honderd jaar. In korte trekken schetste deze spreker de groei van het apostolische besef in dit tijdsbestek, dat in 1936 zijn organisato rische belichaming vond in de Katholieke Actie, het officiële orgaan van het Katho lieke Lekenapostolaat. De Zaterdag is geheel gewijd aan de bespreking der uitgebrachte prae-advie- zen in een zevental werkgroepen, terwijl Zondag de plenaire slotzitting plaats vindt, waarin de voorzitter der Congres commissie een samenvatting zal geven van het besprokene in de voorafgaande dagen. Namens het Congres heeft prof. Telle- ?.?,n, telegrammen van trouw en aanhanke lijkheid gezonden aan Z. H. de Paus, kar dinaal De Jong, kardinaal Pizzardo en dr Vittorino Veronese. De rijksuniversiteit te Leiden heeft van de Rockefeller Foundation te New York ee gift van 15.000 dollar gekregen, ten behoeve van een nieuw laboratorium voor experimentele histologie. Naar wij vernemen, zal het bedrag van deze schenking worden gebruikt voor de aan schaffing Van enkele kostbare noodza kelijke instrumenten, die niet uit het van rijkswege beschikbare budget konden worden bekostigd. De voornaamste ob jecten zijn een inrichting voor microcine. matografie en een inrichting voor het droog vriezen van weefsels. Dit droog- vriezen is een methode van prepareren van weefsels, waarbij het preparaat zo min mogelijk in structuur verschilt van de levende toestand. (Van onze Utrechtse redacteur)) Wanneer Zondag 17 Mei a.s. de zo- inerdienstregeling van de N. S. zal in gaan, kan het baanvak Zwolle—Nijme gen eleetrisch worden bereden, waar voor een uurdienst met electrische stop treinen wordt ingevoerd. Deze treinen sluiten te Nijmegen aan op de diesel- electrische uurdienst Nijmegen-Krabben- dijke v.v. Te Zutphen hebben de stop treinen Nijmegen-Zwolle elke twee uur aansluiting op nieuw in te leggen snel le diesel-electrische treinen Roermond- Enschede, op de treinen uit Winters wijk en op de treinen naar Apeldoorn. Te Deventer bestaat elk uur aansluiting uit de richtingen Amersfoort en Al melo in de richting Zwolle en omgekeerd, benevens om de twee uur aansluiting uit de richting Zutphen en de richtingen Amersfoort en Almelo en omgekeerd. Naast de electrische uurdienst Nijmegen —Zwolle is tussen Arnhem en Deventer een tweeuursdienst met stoptreinen ont worpen, zodat ieder half uur reisgelegen heid met stoptreinen zal bestaan tussen laatstgenoemde beide plaatsen. In de ver binding Twente—Limburg v.v. wordt 17 Mei a.s. een belangrijke verbetering ge bracht. Iedere twee uur zal tussen Roer mond en Enschedé een doorgaande diesel- electrische trein rijden, die tussen Nijme gen en Zutphen sneltrein wordt en alleen te Arnhem stopt. Deze dienst wordt op het baanvak Zutphen—Enschedé opge voerd tot een uurdienst met D.L.-treinen. Van de door de N.S. bij Allan te Rot terdam bestelde diesel-electrische een- en tweerijtuigtreinen zullen vermoedelijk vier eenrijtuigentreinen en een twee- rijtuigtrein voor de dienst beschikbaar zijn. Een tweerijtuig-treinstel zal gaan rijden op de Betuwelijn (DordrechtT'el), naast de aldaar reeds rijdende diesel- electrische en stoomtreinen. Van de vier eenrijtuigtreinen, waarover waarschijnlijk beschikt zal kunnen wor den, zal er één rijden tussen Alphen a.d Rijn en Gouda ter vervanging van de daar gebruikte diesel-mechanische motor rijtuigen; één tussen Leeuwarden en Sneek en twee tussen Arnhem en Win terswijk; op de laatstgenoemde baanvak ken afgewisseld met stoomtreinen. Op het baanvak HarüngenNieuwerschans moe ten helaas de DE.-treinen nog even weg blijven. Enige onverlaten hebben in de nacht van Donderdag op Vrjjdag uit een schooi te Emmen het geld, dat de kinderen voor het komende Koninginnefeest had den bijeen gebracht, gestolen. De school- schoonmaakster ontdekte 's morgens half acht. dat de lessenaar van een der onderwijzers was opengebroken en dat de enveloppe, waarin het geld was gebor gen, opengescheurd op de grond lag. ln de andere lokalen waren lesse naars en kasten geforceerd. Samen met J}®* spaargeld voor een schoolreisje be draagt het gestolen bedrag 200. DP dle- waarschijnlijk door een raam naar binnen geklommen. Dit is de vier- nnehforaf 'rr 6 ln de afgelopen twee ,-Fmmen,is sepieegd. Gisteren WnVnlfan n°r7 ln de nacht van Woensdag op Donderdag wethouder A. Klein en het warenhuis Van Dijk slacht offer werden van inbraak Naar de politie thans heeft medege deeld is Zaterdagavond jl. uit een in de Vossiusstraat te Amsterdam geparkeerde auto van de heer K., directeur ener Am sterdamse N.V., een voor Europa geheel nieuw microfilmapparaat met leesappa- raat ter waarde van 6.000,— ontvreemd Door middel hiervan kunnen bijvoor beeld manucripten worden gecopieerd die dan op een scherm weer leesbaar worden gemaakt. Het filmapparaat ge lijkt op 'nkofferschrijfmachine, het lees- apparaat maakt de indruk van een tele visieontvanger. De toestellen, die pas sinds 15 April uit Amerika leverbaar zijn, waren als eerste juist van Schiphol afge haald. De politie heeft het onderzoek in handen. In de loop van de zomer echter keren de moderne treinen daar vermoedelijk terug. Van 17 Mei a.s. af zullen alle goederen treinen en een aantal reizigerstreinen tus sen Gouda en Rotterdam gaan rijden over de nieuwe 11.7 km lange spoorbaan Nieuwerkerk—Rotterdam-Noord. In de eerste plaats alle internationale treinen via Utrecht naar en van Hoek van Holland, dan de Britse militaire verlofgangers- treinen en tenslotte de z.g. beurstreinen AmsterdamRotterdam v.v. via Gouda. Alle autobusdiensten die de N.S. nog hebben, vervallen per 17 Mei a.s. Deze Seldt natuurlijk niet voor de tijdelijke autobusdiensten in Zeeland. De frequentie van de treinen Dordrecht- Gorinchem v.v. wordt uitgebreid van elf tot negentien treinen in beide richtingen, waarvan twaalf diesel-electrisch. Het nieuwe spoorboekje zal ongeveer twee centimeter hoger zijn dan tot heden het i ,isL,Peze wigging geschiedt volgens de richtlijnen, die de Europese spoorweg maatschappijen hebben vastgesteld in onderling overleg. Engeland heeft 500.000 granaten voor veldartillerie ter beschikking van de Fran sen in Indo-China gesteld. De granaten, afkomstig uit Britse wapenopslagplaatsen in het Midden-Oosten, zijn reeds in Indo- China aangekomen. De Franse strijdkrachten hebben bij de verdediging van Laos tegen de Vietminh te kampen met een nieuwe tegenslag: het belangrijkste vliegveld in de „vlakte der kruiken" is Vrijdag tengevolge van zware regenval onder water gelopen. Slechts door gebruikmaking van dit vliegveld kun- nen de Fransen hun troepen in dit gebied van voorraden voorzien. (Van onze correspondent). Doordat waarschijnlijk de vlam van een motoruitlaat een blik met benzine vlam deed vatten, is gisterochtend een stal de boerderij van M. s. te Zwollerkerspel in vlammen opgegaan. Hierbij kwamen zestien koeien in de vlammen om. Acht koeien konden nog gered worden. Een schuur met jong vee, het woonhuis en twee boerderijen konden behouden blij ven, dank zij het krachtige optreden van buren, spoorwegarbeiders en brandweer. Z. K. H. Prins Bernhard zal Woensdag a.s. te 11.30 uur, in het Paleis op de Dam te Amsterdam, een 120-tal dapperheids onderscheidingen uitreiken aan landgeno ten, die door hun moedig gedrag in de Meidagen van 1940, gedurende de oor logsjaren in het verzet, dan wel in Indo nesië of Korea, zich door bijzondere da den hebben onderscheiden. Bij de te decoreren personen zijn er twee die tot ridder M.W.O. zullen worden geslagen, één voor militair verzetswerk en de ander voor zijn daden in Korea; aan één zal de bronzen leeuw voor de le en 2e maal gelijktijdig worden uitgereikt, terwijl één het vliegerskruis voor de derde maal zal ontvangen. Voor het eerst na de instelling van de Gedenkdag 1945 zal de stichting Herden king Brabantse gesneuvelden niet meer, zoals andere jaren, op de eerste Zondag in September een herdenking houden bij het eregraf in de St. Willibrorduskapel te Waalre, maar in het vervolg zal deze plechtigheid samenvallen met de Nationale Herdenking op de vooravond van de be vrijding. Op 4 Mei a.s., zal mrg dr G. Bannenberg, voorzitter van het stichtings bestuur, het Onze Vader voorbidden, Gerard Knuvelder zal een korte toespraak houden en Leo Derijcken zal declameren Daarna zullen de koren van Waalre en Aalst meerstemmige gezangen uitvoeren. Het wetsontwerp tot het vaststellen van een kijkgeld voor de televisie, heeft in de afdelingen van de Tweede Kamer heel wat critiek gewekt. Vooral omdat er nog in het geheel niets bekend is of de rege ring na de experimentele periode, waar in wij thans leven, voorstellen zal doen om tot een definitieve regeling te komen. En die experimentele periode loopt op 1 October a.s. af. Zodat het wetsontwerp daarvoor dan ook weinig zin meer heeft. Resumerend kwam men van verschil lende zijden tot de conclusie, dat het wen selijk zou z(jn. indien de regering hel ontwerp terugnam tot zü een klaarder inzicht zal kunnen verschaffen in haar voornemens met betrekking tot de tele visie. Wat de inhoud van het wetsontwerp betreft, waren vele leden van oordeel, dat althans in een normaal, regelmatig televisiebeleid een zeker bedrag aan kijk geld, als bestrijding van de kosten, aan de uitzending verbonden, zeer wel te ver dedigen is. Sommige leden konden zich echter met de gedachte van een verplich te televisiebijdrage, waaraan onafschei delijk bepalingen zijn verbonden, als in artikel 2 neergelegd, nj dat het verboden is een toestel te bezitten zonder vergun ning van overheidswege, moeilijk vereni gen. Het bedrag van dertig gulden, dat de regering voornemens is als kijkgeld vast te stellen, ondervond van verschillende zijden cUtiek. Men achtte de voorgeno men heffing, nu er nog zo weinig zend uren zijn, vooralsnog te hoog, terwijl het ook als een onbillijkheid werd gevoeld, dat men m streken, waar van een be- J k „ontVangst Seen sprake ls, een zelfde bedrag zou moeten betalen als elders. Het invoeren van een heffing van de grootte als voorgesteld zal ook, naar men vreesde, de lust om zich een televisietoe stel aan te schaffen, nog meer beperken. In dit verband valt ook te bedenken, dat het bezit van een televisie-ontvanger een vrij aanzienlijke verhoging van de per sonele belasting ten gevolge heeft: men spreekt zelfs van twintig gulden en meer Een en ander zou uiteraard de ontwikke ling van dit moderne communicatie- en verpozingsmiddel remmen. Vele leden hadden tenslotte bezwaar Uit een nadere mededeling van Reuter blijkt, dat de op verzoek der Noordelijken uitgestelde bestandsbesprekingen niet Maandag zullen plaats hebben, doch reeds Zondag. Het uitstel bedraagt dus slechts 24 uur. tegen het voorschrift, dat het kijkgeld per jaar bij vooruitbetaling zal moeten wor den voldaan. Waarom zal men niet, zoals bij de radiobelasting, in maandelijkse ter mijnen en bv. door middel van zegels mogen betalen? Advertentie roept deelnemers op voor een zeer belangrijke prijsvraag Eerste prijs Tweede prijs Derde prijs en tal van prijzen, welwillend afge staan door leden der Vereniging Gevraagd wordt: aan bovenstaand embleem een korte slagzin toe te voegen, waaruit onmiddellijk blijkt, dat met dit getal „66" de winkels bedoeld zijn, die in de herfst van dit jaar alle tegelijk zullen openen in het nieuwe hart van Rotterdam J de .^ÏOinkelpromenade-^ijnbaan" Oplossingen moeten vóór ^5 Me' as. rijn* Ingediend op hel Secre» tariaat der Vereniging; Schiedemse Vest 42', Rotterdam,. Het bestuur beslist over de toekenning der prijzen, op welk besluit geen beroep meer mogeli|k is, Mededingers aan deze Prijsvraag staan hun inzendingen, aan de Vereniging al. De namen der prijs winnaars zullen op 15 Juni in d«t blad worden bekend gemaakt. wmnaars zunen op i p juni in oh piaa woraen oeicena gemaa*G „U kunt ook bij mij thuis, in IJssel- monde komen" had een vriendelijke stem door de telefoon gezegd. Maar wetend wat mejuffrouw dr Kersbergen nu al zoveel jaren voor het Rotterdamse Gemeente archief betekent gaven wij er de voorkeur aan haar op haar eigen arbeidsterrein, in de enigszins plechtige stilte van het Archiefgebouw, te ontmoeten. Uit een vorig gesprek daar, in dezelfde kamer met de hoge boekenkast achter glas, hadden wij een indruk van dr Kers bergen bewaard: 'n klein tenger figuurtje, sprekend met de levendigheid van een vrouw die midden in de wereld staat. De verve, waarmee zij bij die gelegenheid plannen ontwierp, verraadde pleizier in het geestelijk avontuur, in het doen van oorspronkelijke dingen die zij als verstan dig en goed inziet, hoewel anderen er wellicht anders over denken. In dit beeld past het bericht dat dr Kersbergen op 1 Mei naar IJsland vertrekt om daar als Carmelites in te treden in de Carmel te Reykjavik. Zij zal dus voor het Archief, waar zij op 1 Mei „op de kop af 23 jaar" gewerkt heeft, verloren zijn. In de manier waarop zij haar levensver haal vertelt toont zij de zin voor volledig heid die een archivaris past. Zij vergeet noch haar geboorteplaats IJsselmonde, noch de Meisjes HBS te Rotterdam, noch het Staatsexamen. En dan vertelt zij hoe ze in Utrecht oud-germaanse talen stu deerde bij prof. van Hamel, doctoraal examen deed in Nederlands en geschiede nis. om vervolgens te gaan promoveren over een. oud-IJslandse saga. Verrast kijken wij op wanneer we weer het woord IJsland horen. Ja, glimlacht dr Kersbergen, er gaat U zeker een licht op. Mijn liefde voor IJs land is al oud; in feite is zij zelfs ouder dan mijn liefde voor de Kerk. Ik ben na melijk eerst na mijn promotie tot het katholieke geloof gekomen. Dat mijn proefschrift over een saga handelde die reeds in christelijke geest was omgewerkt, was zuiver toeval. Bent U tijdens Uw studie op IJsland geweest? Tijdens mijn studie niet, Wel heb ik de dood van zijn voorganger weer een magister-generaal gekozen. Dit feit is niet alleen merkwaardig, omdat het, daterend op 25 April, ongeveer samen valt met het herstel van de hiërarchie, maar vooral om de vele punten van overeenkomst, die deze twee gebeurtenissen vertonen Er is een uitwendige gelijkenis: wij vieren het herstel van de bisschoppelijke hiërarchie m Nederland onder de titel „Honderd Jaar Kromstaf" Ook voor de Kruisheren kan het herdenken van deze eerste g ener aalskeuze sinds de Franse revolutie het feest van de kromstaf genoemd worden, omdat de generaal der Kruisheren als teken van zijn waardigheid staf en mijter draagt Maar meer nog is de reden tot vergelijking om de betekenis, die deze beide gebeurtenissen hebben gehad voor de betrokkenen. Voor de Kerk van Neder land betekende het herstel van de hiërarchie, dat onder de krachtige leiding van de bisschoppen het katholieke leven, dat zozeer in verval was geraakt in nieuwe banen werd geleid en daardoor tot grote bloei kwam; dat de geloofs beleving verdiept werd en dat de katholieken de hun toekomende plaats pingen veroveren in om vaderlands volksbestel. Aangepast aan de omstandigheden, die gelden voor kloosterlingen, kan hetzelfde gezegd worden van het 'herstel van het generalaat in de Orde van het Heilig Kruis. ecu opvolger te kiezen, had Rome een commissaris-generaal ingesteld. Sedert 1839 werd deze functie waargenomen door mgrVan der Velde, apostolisch vicaris van het district Grave. Deze pre laat was een wereld-geestelijke en stond dus geheel huiten de orde en de ordes traditie. Door het besluit van Willem II bij zijn regeringsaanvaarding in 1840 konden weer nieuwe leden worden aangenomen. Het was hoog tijd. want in „St Agatha" leefden nog drie heren, terwijl in Uden nog slechts één Kruisheer in leven was. Dit koninklijk besluit heeft de orde van de ondergang gered. In hetzelfde jaar 1840 trad in 't Udense klooster de man der Voorzienigheid in, Henricus van de Wjjmelenberg. Hij was toen reeds achttien jaar priester en kon dus onmiddellijk na zijn noviciaat zijn zegenrijke arbeid beginnen Reeds binnen een maand na zijn pro fessie werd hij benoemd tot commissaris- generaal. Aan zijn onvermoeide werk zaamheid is het herstel van de orde te danken. tN de eerste helft van de negentiende eeuw was 't met de orde der Kruisheren treurig gesteld. Tengevolge van Jose- phisme, van Franse revolutie en het caesaro-papistische optreden van Napo leon had de orde alle kloosters in Duits land, Frankrijk en de Zuidelijke Neder landen verloren. Nog slechts twee huizen vormden de schamele resten van de eens zo bloeiende orde: het klooster St Agatha te Cuyk en het convent van Uden. Tij dens de regering van koning Willem I was de positie van deze twee kloosters verre van hoopvol. De koning had wel zijn goedkeuring gegeven, dat deze kloos ters mochten blijven voortbestaan, maar slechts onder voorwaarde, dat zij geen nieuwe leden zouden aannemen en dus zouden uitsterven. Deze bepaling betekende voor de nog overgebleven Kruisheren niets meer of nr.nder dan dat zij de laatste erfgenamen waren van een orde, die zes eeuwen lang een eervolle plaats ingenomen had onder de religieuze instellingen van de Kerk. Daar het niet mogelijk was bij de dood van de laatste magister-generaal in 1796 alleen de twee bestaande kloosters wor den bevolkt, maar ook nieuwe stichtingen worden begonnen. In 1853 was de uitgroei van zodanige omvang geworden, dat Van de Wijme lenberg, met goedkeuring van Rome, de stemgerechtigde leden der orde opriep om over te gaan tot de keuze van een magister-generaal, waardoor het bestuur derde orde weer in normale banen kon worden gebracht. Op 25 April 1853 werd met eenparigheid van stemmen Van de Wpmelenberg tot magister-generaal ge kozen en krachtens een eeuwenoud pri vilege, bekleed met de pontificale onder scheidingstekenen: paarse mozetta, gou den borstkruis, bisschopsring, mijter en staf. Met ongekende ijver zette de nieuwe h - ërug grijpend op de oude tradities generaal het herstel van de orde voort. HET was een geluk, dat van de vele novicen in de eerste jaren na 1840 verschillende reeds priester waren. Daardoor konden op korte termijn niet voerde hij de beleving van de ordesregel door. Hij zond zijn priesters uit naar nieuwe stichtingen in Europa en ver daarbuiten en luidde daardoor een tijd perk in van verdieping van de religieu ze geest bü de leden- van zijn orde en van groeiende activiteit op alle terreinen van apostolaat. Wat het herstel van het generalaat voor de orde der Kruisheren heen ge tekend, kan het best worden afgelezen uit de huidige stand van zaken Up net ogenblik zendt de orde zyn naar Azië, Afrika, Noord- en rika. In Europa heeft de orde boosters in Nederland, België, Itahè en Duits land In ons land telt de orde t^ans ze ven kloosters, drie parochies, n bloeiend college voor opleiding van toekomstige priesters te Uden en een erkend gym nasium te Amersfoort Dank zu het her stel van het bestuur kan de orde nu weer werken tot heil van vele zielen. Er is dus reden om dit eeuwgetij niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. De viering zal op zeer bescheiden wijze plaats vinden: in de week na Pinkste ren zal in het klooster „St. Agatha" te Cuyk een tentoonstelling gehouden worden, die een indruk zal geven over het werk van de orde in de laatste honderd jaar. En wanneer in Neder land de feestelijke kerkklokken zullen luiden om de jubel uit te zingen over het eeuwfeest van het herstel der hiërarchie, zullen de kloosterklokjes der Kruisherenkerken meeklinken in de algemene feestvreugde, maar ook om te juichen over het eigen eeuw feest en om God te danken voor Zijn zichtbare zegen in de afgelopen eeuw. een half jaar in Kopenhagen gewerkt waar ik IJslanders leerde kennen. U zult zeggen vanwaar die grote belangstelling voor het hoge Noorden? Wel, als U in de taalwetenschap geen vreemdeling bent, dan weet U dat het oud-IJslands voor linguisten het neusje is van de zalm. Al leen in het IJslands zijn alle uitgangen en verbuigingen van het oud-Germaans bewaard. Na mijn promotie ben ik geruime tijd in IJsland geweest. Ik was daar de eerste Nederlandse student aan de universiteit van Reykjavik. In die dagen ben ik bijna het hele land rondgetrokken. Te paard, moet U weten. Want autowegen waren er in 1928-'29 nog maar bitter weinig. Later, tussen 1930 en 1940 is dit snel verbeterd en na de oorlog hebben de Amerikanen er nog een schepje opgedaan. En toen bent U, terug uit IJsland hier in Rotterdam op het archief gekomen? Ja, dat was een hele overgang, van paardrijden in IJsland naar de paperassen van het archiefwerk. Dr Kersbergen heeft heel wat ovei haar geliefd IJsland gepubliceerd. Zij vertaalde novellen, en een boekje „Hel- gekwad" geestelijke Skaldeliederen. Voorts schreef zij een verhandeling over de moderne katholieke IJslandse dichter Stefan Gvitadal, die o.a. eens een loflied op kardinaal van Rossum schreef toen deze een visitatiereis naar IJsland maakte. Zij spreekt graag over IJsland en laat er propagandaboekjes van het reisbureau bij zien. —Vond U IJsland een mooi land? Prachtig. Het heeft een ruw klimaat met veel sneeuw en langere winters dan hier, maar schitterende landschappen. Het land is zeer vylcanlsch; het krioelt er van kratermeertjes waaromheen de bodem de vruchtbaarheid heeft van een broeikas. En hoe staat het met het Katholicis me daar? Er is in Reykjavik een bisschop en een grote kathedraal, maar het hele land telt niet meer dan een paar honderd katholieken. Dat is op de 150.000 in woners die dit land vier maal zo groot als Nederland telt, zeer weinig. De Nederlandse Montfortanen hebben er hun „missie". Maar zo noemen de IJslanders het niet graag. Zij voelen zich niet gaarne gelijkgesteld met ongeciviliseerde negers. Er moest in Nederland begrip voor dit ge voelen bestaan. Dan zou men het missie werk daar als een culturele taak kunnen opvatten. Maar daarvoor is een achter grond in het vaderland noodzakelijk. Waarom hveft de Nijmeegse Universiteit leerstoel in de bijvoorbeeld nog geen Scandinavische talen? Gaat U zich ginds ook nog in het mis siewerk begeven? De Carmei in Reykjavik is juist het zelfde als de Carmel over de gehele we reld. Ik zal dus, wanneer mijn noviciaat 15 Mei begonnen is, niet veel meer van IJsland zien. Maar de orde is in zoverre ingeschakeld in het apostolaat dat er veel ook niet katholieke IJslanders het kloos ter komen bezoeken. Over het algemeen schijnt het klooster een stichting van Egmond, daterend van 1939 veel steun van de IJslanders te hebben. Maar wat ik U nu vertel weet ik slechts uit de tweede hand, uit brieven. Als ik er zelf ben, zou ik U dat allemaal beter kun nen vertellen." Hier sprak weer even de nauwgezetheid van de archief-ambtenares. Een nauwge zetheid waarvan gedurende de 23 jaar welke dr Kersbergen hier heeft gewerkt, velen hebben geprofiteerd, met name de promovendi, die gegevens over Rotterdam behoefden. Een nauwgezetheid die Rotter dam enige publicaties van blijvende waar de opleverde, zoals „Zes eeuwen Rotter, dam" en een geschiedenis van Kralingen. Een nauwgezetheid die thans geheel ge richt gaat worden op de dienst van God volgens dezelfde regel waaraan ook de beide Theresia's gehoorzaamd hebben. Het Bedrijfschap heeft nadere mede delingen gedaan omtrent de prijzen welke zullen gelden, wanneer per 27 April a.s. geen grondstoffentoewijzingen behoeven te worden ingeleverd bij aankoop van buitenlandse granen. Deze prijzen zullen worden vastgesteld op basis van de wereldmarktnoteringen en voortaan voor lopig elke Zaterdag per radio in de uit zending van het Landbouw-wereldmeuws om 12.30 worden bekend gemaakt. In deze uitzending, die Zaterdag 25 April is aangevangen, worden alleen de prijzen medegedeeld van maalmais, maalgerst en haver. Aan de hand hiervan kunnen dan de noteringen voor de overige artikelen worden vastgesteld, aangezien kippen- mais 4 hoger dan maalmais zal zijn, klppengerst 2.50 hoger dan maalgest, Milocorn 1.50 lager, Milletzaad en Sorghumzaad 2.50 lager dan maalgerst. Voor buitenlandse granen heerste een kalme stemming. Enkele bestellingen von den plaats in maalmais en Milocorn. Ook inlandse granen hadden een kalm gestemde markt. Inlandse haver 54/55 kg werd per Mei levering verhandeld voor 26>25.75, terwijl Aug./Sept. levering nieuwe oogst 23.50 noteerde. Zomer- gerst werd gelaten voor 29—31 al naar monster en nieuwe oogst Aug./Sept. leve ring voor 26.75. Wintergerst was aan de markt voor 28.75 directe levering. Voor rogge doorsnee-kwaliteit werd 29.50 be taald, terwijl nieuwe oogst Aug. Sept levering 25.75 noteerde. Donderdagmiddag is de nieuwe gouver neur van Nieuw-Guinea, dr J. van Baal, per Constellation van de K. L. M.. op Biak aangekomen, waar hij door de tal rijke autoriteiten werd venvèikomd en de nacht ten huize van de K.L.M.-verte- genwoordiger doorbracht. Gistermorgen zette de gouverneur de reis naar Hollandia voort. Op het vlieg veld aldaar heette als eerste de waarne mende gouverneur, de heer N. Makkes hem welkom. Na inspectie van de ere wacht van de landmacht, volgde de be groeting door een commissie van ont vangst. Precies om 12 uur begon een openbare vergadering van de raad van diensthoof den, waarin de officiële ambtsaanvaar ding geschiedde. Na een dankwoord voor het welkom zeide de gouverneur o.m., dat hij de over tuiging heeft, dat alle moeilijkheden ge zamenlijk kunnen worden opgelost door goed teamwork. ,,Gij en ik moeten van dag tot dag in goed samenspel deze taak vervullen. Te allen tijde kan een beroep op mij worden gedaan. Samenwerking moet bestaan tus sen overheid, bedrijfsleven, zending en missie, welke laatste geen geringe taak vervullen. In het beleid moeten vastheid en klaarheid aanwezig zijn om land en volk van Nieuw-Guinea tot ontwikkeling te brengen. Alles dient in het werk te worden gesteld om tot spoedige verhef fing van de autochthone bevolking te ge raken. Veler ogen zijn op ons gericht, om te zien op welke wijze Nederland 'zijn taak ten opzichte van Nieuw-Guinea verricht. Een moeilijke doch uiterst fascinerende taak". Na een bede tot de Allerhoogste ver klaarde dr van Baal zijn ambt van gou verneur van Nieuw-Guinea als aanvaard. Daarmede was de plechtige zitting van de raad van diensthoofden ten einde. Gisterenavond om 20.34 uur meldde North Foreland Radio een bericht van ae loodskotter van Dungeness, dat het Nederlandse motorschip „Markab-N" een mjjl ten Zuiden van Folkestone in aan varing was geweest met de Noorse tan ker „Sarita", De „Markab-N" had bjj deze botsing een groot gat opgelopen en zette zo snel mogelijk koers naar Dover. De Sarita bleef in de buurt ter eventuele assistentie, aldus dit radiotelegrafisch noodberieht. Nadat aanvankelijk het radio-noodver. keer was opgeheven, werd om 22 uur een S.O.S.-sein van de Nederlander op gevangen, waarin dezP verzocht om on middellijke hulp. Het schip bevond zich toen twee mijl ten Westen van Dover Twintig minuten later seinde North Foreland Radio, dat de reddingboot van Dover langszij de „Markab-N" lag Er b'nJL ee" Jikke mist om de schuit" Om 22.3.:> meldde het Noorse s.s Sarita" dat de reddingboot poogde de Neder landse boot de haven van Dover binnen te slepen en deze poging is gelukt ook. Blijkens een bericht van Foreland Radio •w tT"Markab-N" om 23-50 Dover be reikt. Het radio-noodverkeer werd daar op opgeheven. De boot is te Dover aan de grond gezet. De kapitein werd aan and gebracht met wonden aan het ge laat. De „Markab-N", die 499 ton meet en op weg was van Algiers naar Londen, is eigendom van Van Nievelt Goudrlaan en Go. te Rotterdam. Het is een nog nieu we coaster, die in 1951 van stapel liep. Het schip werd vandaag in Londen ver wacht. De Noorse tanker, waarmee de Neder landse coaster in botsing kwam. meet 9.874 ton. Het Overijsselse verzetsmonument 1°<m 1945 zal Zaterdag 2 Mei a.< te Merite, lo worden onthuld door de Commi»-"»-i? der Koningin in Overijssel, ir J. ridder de van der Schueren. Kolonel b.d. G. Hotz, ere-voorzitter van de Stichting Overijssels Verzetsmonument 1949—1945, zal een rede houden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 7