Dr Kortenhorst (K.V.P.) noemde rdrag van mondiale betekenis ve „Ook zonder Russische dreiging is integratie nodig Zeer grote arbeidsonrust in Frankrijk -mmOmm mm Reorganisatie van Rijksarbeids bureau weer uitgesteld Oranjeveroorzaakte aanvaring met Ruys Vulkaan werkte ld Talentenjacht door Ger de Roos En dan maar jodelen was tegen alles... De heer Schmall (CH) M' V' DEPRESSIE IN AANTOCHT fr. |W Woensdag 29 April 1953 r DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN OVERZICHT TWEEDE KAMER 1' HU Vooral in de vervoersbedrijven dreigen stakingen 108.7 millioen Analyst NU TOT 1 JULI Personeelsverschuiving is grootste handicap Drieling in Denekamp .BAREND BAZOOKA" op lauweren naar Noordwijk Uitspraak Raad voor de Scheepvaart: Kapitein Hemmes één week geschorst Dertig kinderen in gloeiende lava Wereldselieepsbouw Noordelijken willen „een Aziatische mogendheid" WEERBERICHT V> r Bewijzen! Waar blijft Engeland v'' f 1 J - Positieve critiek Tegenover al deze bezwaren stelde de - Voorbeeldig voorbeeld M In Nederland grootste stijging in aanbouw zijnde schepen De weerverwachtirvg van het K.N.M.I., geldig vain Woensdagavond to<t Donderdagavond luidt: Overwegend zwaar bewolkt met atf en toe regen. Tot krachtig of hard toenemende wind, aanvankelijk Zuidelijk, later ruimend naar Zuid-West tot West. Weinig verandering in temperatuur. Donderdag 30 April: Zon op 5.15 uur, onder '20.01 uur. Maan op 21.05 uur, onder 4.44 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Tweede Kamer debatteerde over ontwerp Europese Grondwet JL JL verwacht, dat het eerste ontwerp 's-GRAVENHAGE, 28 April 1953. HET IS EEN GOEDE GEDACHTE geweest om het ontwerp voor de Europese Grondwet in de Tweede Kamer in behandeling te brengen, voor- aleer dit ontwerp begin Mei a.s. in Straatsburg zal worden besproken. Het moet de Nederlandse afgevaardigden immers welkom zijn te weten wat hun collega's op het Binnenhof over dit ontwerp denken, te weten of zij liet Nederlandse parlement achter zich hehben, ook al zijn zij dan geen lasthebbers van de Kamer, die hen naar Straatsburg heeft afgevaardigd. Er zitten nog andere goede kanten aan dit geval, want aldus kan, nu het ontwerp-verdrag tot instelling van een Europese (politieke) gemeenschap, wat het toch feitelijk is, in behandeling gaat komen, ook het Nederlandse volk worden voorgelicht over hetgeen er straks misschien en laat ons zeggen hopelijk zal staan te gebeuren n.l. het begin van een Europese integratie, waarbij alle burgers van de zes landen zullen zijn betrokken. TEN SLOTTE zal het ook de minister van Buitenlandse Zaken welkom zijn de opvatting-en van het Nederlandse parlement te Ieren kennen, voordat h(j straks in Straatsburg hierover zijn oordeel zal moeten geven. Deze behande ling was dus zuiver informatief; formeel hing deze bespreking in de Kamer eigen lijk in de lucht, omdat er geen tegenspeler was, die er wél is bij de wetsontwerpen, interpellaties of nota's, welke normaal in de Kamer in behandeling komen. De minister van Buitenlandse Zaken behoefde dus ook eigenlijk niet aanwezig te zijn. Hij is er echter wel zo nauw bij geïnteresseerd, dat het hem wat waard was deze besprekingen te volgen. Te antwoorden behoefde hij echter niet. Minister Beyen luisterde dus rustig toe van achter de regeringstafel. VERWACHT kon worden, dat nu voor al de niet-Straatsburgers hun mening over dit ontwerp-verdrag zouden kenbaar maken, zó zou men toch het bes de mening van het parlement leren - nen. De K.V.P, had dit al zeer geed_be grepen, want zij vaardigde m naar der dan de voorzitter van de Kamer naar Set spreekgestoelte af om zijn mening over dit ontwerp te geven. Het werd een rede in grote stijl, zoals men dat van de heer Kortenhorst gewend is. Hij begon met enige staatsrechtelijke /ragen over de positie van de minister, die gekozen wordt in de Raad van Ministers, over de positie van de leden van de Senaat (Tweede Kamer) en van de vertegenwoordigers in de Kamer der volken (Eerste Kamer). De betrokken minister zou naar zijn mening in zijn eigen parlement interpel- label zijn De leden va-n de Raad (Senaat Tweede Kamer) worden gekozen voor vijf jaar en zijn onafzetbaar, de leden van de Kamer der volken zijn afhankelijk van het vertrouwen van hun kiezers, voorgesteld wordt immers deze leden rechtstreeks te verkiezen. Over dit laatste zijn de meningen in Straatsburg echter zeer verdeeld, reden waarom dr Korten horst voorstelde betreffende de procedure bij de verkiezingen een blanco artikel in het ontwerp op te nemen met de be doeling, dat aan de Kamer zelf zou wor den overgelaten later een kiessysteem uit te vinden. De gang van zaken zou vol gens dit ontwerp zo moeten worden, dat naast deze beide Kamers een uitvoerende Raad zou komen. Het hoofd van deze Uit voerende Raad (minister-president) zou dan worden aangewezen door de Senaat, welke de functie zou hebben van de Twee de Kamer bij ons. Het Hoofd van deze Uitvoerende Raad kiest dan zijn ministers, precies zoals in het Franse systeem. Zo is de grote lijn van het ontwerp en hierover zal men dus straks in Straatsburg moeten gaan praten. noemde dit ontwerp- i!e betekenis. Hij vroeg Dr Kortenhorst verdrag van mom zich echter at, of dit ontwerp niet teveel inci denteel was af gestemd op de reële gevaren van het ogen blik. Met ander» moorden, hij vroeg of bij een radicale wijzi ging van de Sovjetpolitiek er géén aanleiding meer zou zijn te Ml streven l,aar Europese inte gratie. Hij al,t- woordde hierop zelf, dat er nog .anwpiin was van geen schijn of scha ut Sovjetrussische een aanwen*, datj^ h J hij herinnerde aan het woord van oud- minister Stikker, die gezegd had te huiveren bij de gedachte, dat Europa, als de oorlogsdreiging voorbij zou zijn en nieuwe moeilijkheden: economische en monetaire, andere schokken zouden ver oorzaken, dan niet gereed zou zijn. AAR deze gehele integratie, waar. naar Europa snakt, zette dr Korten horst in het licht van het Christen dom. Dit Europa was gevormd door het Griekse denken, door het Romeinse recht en de Romeinse administratie, geadeld door het Christendom. Zonder Christen dom is daarom, zo zeide hij. Europa niet denkbaar. Het is de roeping van het Christendom om de volken tot toenadering te brengen. Daarnaast stelde hij in het licht, dat de tijd van overheersing van Europa over andere volken voorbij is. Het heeft geen hegemonie meer over de rest van de we reld. En juist dit feit confronteert Europa met de rest van de wereld. In deze ge- dachtengang is de integratie een vol strekt axioma. Deze integratie beperkte zich echter nog tot het kleine Europa en vooral was het betreurenswaardig, dat juist Chur chill die deze zaak het eerste aan de orde' had gesteld, nu als minister-presi dent van Engeland niet de moed tot deel neming kon opbrengen. De reden hiervan moest wel zijn, dat Engeland voor een deel door zijn ligging oók buiten Europa staat, maar men mag daaraan toe voegen, dat dr Kortenhorst in een verder deel van zijn rede ook Washington aanhaalde, die bij de tot standkoming van de Amerikaanse Fede ratie er op gewezen had, dat die niet zou kunnen geschieden zonder belangrijke offers der staten. De winst kan niet naar één kant gaan en het verlies naar een andere kant. De vorm, waarin deze gemeenschap zal moeten worden gegoten, kon, volgens dr Kortenhorst, geen andere zijn dan die van een souvereiniteits-overdracht en niet van een multilateraal verdrag, daar dan de volken zelf zouden hebben te be slissen. Daarnaast onderschreef hij nog eens de noodzakelijkheid ook van economische integratie, waarover de heer Blaisse nog het zijne zou zeggen. Tenslotte gaf hij in overweging deze bespreking niet te besluiten met moties, daar deze de positie van de minister van Buitenlandse Zaken in Straatsburg alleen maar zouden kunnen verzwakken. UIT dit alles zou men kunnen opma ken, dat wat ons land betreft de Europese integratie in kannen en kruiken zou zijn, maar niets is minder waar. Daarvoor had men slechts naar de heer Schmal (C.H.) behoeven te luisteren, riin van dit 'hele ontwerp voor een Europese Grondwet geen stuk heel liet. De wijze waarop de heer Schmall deze zaak be handelde, was eigenlijk wel heel erg droe vig. Men kan natuurlijk be zwaren heb ben tegen de wijze, waarop hier getracht wordt de Europese integra tie te verwezenlijken en de heer Schmal had er zo enige. Hij had feitelijk alléén maar bezwaren. Hij was tegen de beide geconstrueerde kamers. Hij was tegen directe verkiezingen voor de Kamer der volkeren, omdat er nog geen Europese partijen waren en geen Europees kiezers publiek, hij was tegen de Raad van mi nisters omdat men deze volgens hem niet meer van hun plaats zou kunnen krijgen, kortom hij was tegen alles. Dit hele ont werp en dit typeerde de heer Schmal volkomen was: pour de badinage bon, pour ie marriage non. Het was alleen maar geschikt om er eens over te bab beien, maar om het te verwezenlijken deugde er volgens hem niets van. Op recht gezegd hebben wij ons daaraan ge- ergerd. Geen enkel zinnig mens zal hebben Dr J. J. R. Schmal (C.H.) babbelen verwacht, dat het eerste ontwerp direct het lot uit de loterij zou zijh. Iedereen begrijpt, dat een zó grote zaak als de Europese integratie za] moeten groeien en dat men deze niet met één ontwerp uit de grond kan stampen. Maar voor de heer Schmal was de hele zaak blijkbaar verwerpelijk, omdat dit niet kon geschie den. OOK de heer Oud (V.V.D.) had be zwaren tegen dit ontwerp, en voor het grootste deel liepen deze bezwa ren zelfs parallel met die van de heer Schmal, maar zo destructief als het be toog was van de heer Schmal zo construc tief was dat van de heer Oud. Tegenover zijn afbrekende critiek stelde de heer Schmal niets opbouwends: uit het betoog van de heer Oud begreep men, dat er in ieder geval een begln moest worden ge maakt, zelfs met alle noodzakelijke fou ten. Misschien komt er van deze eerste aanloop wel mets terecht, zo zei de heer Oud en misschien ook zal men van deze '4^. k v" o Wel zeggen» wat van Thorbecke werd gezegd in 1844 met diens ontwerp voor een grondwetsherziening, dat zij te vro g gelijk hebben gehad. Maar hoe men ook moge denken over de in houd, de aanbieding alleen al is een uiting van het verlangen naar een fede ratief Europa en dat reeds is belangrijk. fier TlP pn rr!le-Ve' dat deze ""tegra- 70" uit het bestaande en organisaüe tegel ij k tot stand moesten le„mnn'de realiteit°^ dienen teru« te val" J?P, 7. Itrif "amelijk de K.S.G. en de E.D.G. om deze beide in verband met elkaar te brengen Daarilit Z0H cen Euro. pese Gemeenschap kunnen groeien. En Ir. eemeent j?e nadruk "P. dat een politieke gemeenschap ™„der e%n econo- h neênTf. w,n tle •«ebt zou komen te hangen, iets waarop de heer Korten- horst ook had gewezen Het was voor een 'hl3toricus aJs de wijzer?o-p V^Mk —niet te feit. dat zelfs de voorzitter van de Kamer d'ie zich daartoe had doen vervan gen door de heer Welter aan het debat had deelgeno men. Dat was nog ma®r drie. maai in de geschiedenis gebeurd, zo vertelde hij, namelijk in 1849 onder het voorzitterschap van Voti Goldstein., in 1882 onder Van Rees en in Dr L- G. KORTEN HORST (K.V.P.) „zo naief zijn we niet" Personeel van de Franse scheepvaart maatschappijen, de spoorwegen, de open bare tram- en busmaatschappijen, ban ken, hotels en autofabrieken hebben met staking gedreigd of zjjn in staking gegaan. Zowel de communistische als niet-commu- nistische vakbonden steunen de meeste van de eisen voor hogere lonen en betere arbeidsvoorwaarden. Zevenhonderd officieren van alle te Le Havre gevestigde scheepvaartmaat schappijen weigeren sedert Dinsdagavond met hun schepen zee te kiezen, tenzij aan hun eisen tegemoet wordt gekomen. Zij worden gesteund door hun bemanningen. I De spoorwegarbeiders zullen Donderdag in geheel Frankrijk een uur staken om kracht bij te zetten aan hun eisen tot loonsverhoging. Het personeel van de autobussen en de ondergrondse spoorwe gen te Parijs zullen Woensdagavond bij eenkomen om besluiten te nemen over de voortzetting van hun actie voor hogere lonen. Arbeiders in de genationaliseerde Re- naultfabrieken te Parijs overwegen in staking te gaan, nu ongeveer 10.000 van de 40.000 arbeiders gedeeltelijk of geheel hun werkzaamheden met kunnen uitvoe ren wegens een staking van 250 man in de bekledingsafdeling. Vakbonden hebben een beroep 0p de Parijse bankemployé's gedaan om Don derdag een uur later op het werk te ko- men teneinde hun actie voor hogere lonen kracht bij te zetten. In het Nationaal Rampenfonds was tot gisterenmiddag in totaal f 108.7 millioen bijeengebracht. Eergisteren was de stand f 108.5 millioen. KR T. OUD hiistorieus Jongste foto van H. M. Koningin Juliana, die morgen haar 44ste verjaardag hoop te vieren, (Foto Paul Huf) AN de Gemeentesecretaris van Reeuwijk ontvingen wij onder staand schryven: In uw blad van Zaterdag 25 dezer werd door Analyst in de rubriek „Onder de loupe" melding gemaakt van het feit, dat de gemeenteraad van ff»- teringen een voorstel van B. en W. heeft goedgekeurd houdende toeken ning van een subsidie aan seminaries tot een bedrag van 50.per leer ling. In verband met Uw mededeling in het slot van aangehaald artikel stel ik er veel prijs op U mede te delen, dat de Raad dezer gemeente op 18 Februari l.l. op grond van nagenoeg dezelfde overwegingen een voorstel van B. en W. heeft aangenomen tot het verlenen van een subsidie aan het Klooster St. Gabriël van de Eerw. Paters Passionisten te Haastrecht tot een bedrag van f 100.per leerling. Dit besluit trekt nog meer de aan dacht omdat van de 11 raadsleden er slechts 3 Katholiek zijn, terwijl de raad ra» Wateringen overwegend Ka tholiek is. Tot zover het schryven, waarvan w(j gaarne melding maken. De sympathieke 'geste van de gemeenteraad van Reeu wijk was ons intussen niet onbekend maar o.i. ligt de zaak in Wateringen even anders. Deze laatste gemeente sub sidieert alle seminaries, waarop zonen van inwoners studeren, ook wanneer het een student betreft, die b.v. voor dominee opgeleid wordt. Reeuwijk be perkt zich tot een in de streek gelegen bepaald seminarie. Wat niet wegneemt, dat ook Reeuwijk door dit besluit een navolgenswaardig voorbeeld gaf. 1918 onder Fodk. De bedde laatste keren geschiedde dit bij een debat over Indi sche aangelegenheden en beide voorzit ters waren later gouverneur van Indië geworden. De heer Kortenhorst zal nu wel niet aan de besprekingen hebben deelgenomen met de bedoeling de eerste president van de Raad van Europese mi nisters te worden, zo veronderstelde de heer Oud. Ook die heren Ruygers en Roemers (beiden Pv-d.A.) voerden nog het woord, hoofdzakelijk over de economische zijde van dit vraagstuk. Maar voor morgen staan er nóg zes sprekers op de lijst, zodat men er dan een avondvergadering aan zal moeten wagen om de debatten morgen nog te kunnen beëindigen. Wie er op de rede voeringen zal antwoorden, ligt in het duister. Misschien niemand. Minister Beyen schijnt het niet van plan te zijn en er bestaat voor hem ook geen enkele reden daartoe. Maar misschien- zuilen de Straatsburgers-ad-hoe, die aan dit ont werp meewerkten, nog behoefte gevoe len nader op de geuite bezwaren in te gaan. F. S- De reorganisatie van het Rijksar beidsbureau, die volgens een besluit van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid op 1 Mei a.s. haar beslag zou krijgen, is ten twee den male uitgesteld. Als datum van inwerkingtreding der reorganisatie is thans 1 Juli a.s. genoteerd. Dit heeft minister J. G. Suurhoff gisteren medegedeeld tijdens een bijeenkomsl met vertegenwoordigers van de amb- tenarenorganisaties en van het depar tement. De bijeenkomst werd ge houden met het oog op de reorgani satieplannen. De reorganisatieplannen van het Rijks arbeidsbureau zijn voornamelijk gericht op de interne organisatie. Thans ressor teren onder het departementale hoofdbu reau in Den Haag 24 Gewestelijke Ar beidsbureau^ en 135 bijkantoren. Geble ken is, dat het contact tussen het hoofd bureau en de 24 Gewestelijke Arbeidsbu- reau's te stroef verliep. Niet efficient was ook de spreiding van de administratieve en comptabele zaken over 24 kantoren. Een andere moeilijkhed was gelegen in het feit, dat in vergaderingen met diens ten en particuliere instellingen op pro vinciaal niveau evenveel vertegenwoor digers van het Rijksarbeidsbureau ver schenen, als er gewestelijke arbeidsbu- reau's in die provincie werden gevestigd. Om aan deze en andere moeilijkheden te gemoet te komen, zouden volgens de reor ganisatieplannen districtsarbeidsbureau's worden ingericht wier werkgebied samen valt met de provincie. Onder deze 11 dis trictsarbeidsbureau's ressorteren 84 Ge westelijke Arbeidsbureau's en 75 neven- bureau's. Aanvankelijk was bepaald dat de reor ganisatie per 1 Maart j.l. zou worden door gevoerd. Later werd besoten op 1 Mei a.s. de reorganisatieplannen In werking te doen treden. Er blijken evenwel vele moeilijkheden te zijn verbonden aan deze inwerkingtreding. Op verscheidene pun ten hebben de ambtenarenorganisaties be zwaren geopperd, waarvan de moeilijk heden bij de personeeisverschuivingen wel de belangrijkste zijn. Verlaten liggen de huizen, omringd door boomgaarden, in de overstroomde Krui- ningerpolder op Zuid Beveland. Bij eb zakt het water en valt een gedeelte van het land bijna droog. Bij het wisselen van het getij echter wordt alles weer overspoeld. Enkele vruchtbomen staan in bloei. Vruchten zullen ze echter niet dragen. agressie tot het verduw. Heel de vrije wereld hoopt he n-jPf zijn, aldus dr Kortenhorst, niet naief genoeg: om het te geloven, vooraai u bewijzen hebben gezien. Maar ook zonder die dreigende ëe.Yar®*? zal een Europese integratie nodig zijn Gisterenavond heeft mevrouw G. Wie- gink-Arkink, wonende te Groot Agelo (gem. Denekamp) in het R.K. zieken huis te Oldenzaal het leven geschonken aan drie jongens. Moeder en kinderen maken het goed. Ze zijn er weer! Vanochtend om half acht stoof de Equipe 42 met Jan Hulsker en onze sportredacteur Martin Duy- zings in Rallye-stijl de Kortenaer- straat in Rotterdam binnen om een enkele minuut te stoppen voor het Maasbode pers-gebouw. Moe, hondsmoe waren ze, maar niettemin voldaan, méér dan vol daan over het feit, dat het dan. tóch maar gelukt is: zonder strafpunten en in de laatste klassementsproef zelfs met winstpunten. Is het een wonder dat ze, als op lauweren gezeten, die laatste vijftig kilometer, die hen van Noordwijk en de daar voorradige, helaas verre gende en verwaaide tulpen scheid den, naar de finish wiegden? Deze lustrum-Tulpen-Rallye was alles behalve een toeristenritje; ui het verhaal van onze verslaggevei dat we vannacht uit Luik getelefo neerd kregen en dat U aantreft o] pagina 7 blijkt dat wel heel duide lijk. En de beloofde autosportroman voor morgen zal dat nog wel ns haarfijn uit de doeken doen. Van onze speciale verslaggever) De Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam heeft nog gisteravond, na de gehele dag besteed te hebben aan de behandeling van deze opzienbarende zaak uitspraak gedaan inzake de schuldvraag bij de aanvaring tussen iet m.s. „Oranje" van de Stoomv, Mij Nederland in A'dam en het m.s. „W illein Ruys" van de Kon. Rotterdamsclie Lloyd in Rotterdam op 6 Jan. j.l. iin de Rode Zee. De raad heeft de kapitein van de „Oranje", de lieer H. \V. Hemmes, schuldig verklaard aan de aanvaring en heeft hem de bevoegd- heid om als kapitein te mogen varen ontnomen voor de tijd van een week. De raad is voorts tot de conclusie gekomen, dat de kapitein van de Willem Ruys" de heer C. C. Goedewaagen, onschuldig is aan de aan varing. De overwegingen van de raad zullen op een latere datum bekend ^inspecteur-generaal voor de Scheepvaart, de heer C. Moolenburgh had in zijn conclusie als zijn mening uitgesproken, dat de aanvaring te wüten was aan de manoeuvre van de «Oranje De kapitein van de „Oranje" heeft zich vergist in de afstand tot het andere schip maar wat veel erger is: hij heeft een manoeuvre willen uitvoe ren die niet in overeenstemming is met het goede zeemansgebruik. Hij heeft de voorzichtigheid uit het oog verloren en zijn schip in een positie ten opzichte van een ander schip gebracht, waarin het nooit had mogen knmen" aldus de heer Moolenburgh die tot slot de raad had voorgesteld kapitein Hemmes van de „Oranje" de bevoegdheid om als kapitein te varen te ontnemen voor de tijd van vier weken. (Voor een verslag van de zitting verwijzen wij naar elders m dit bladl. Gevreesd wordt, dat dertig kinderen om het leven zijn gekomen in de kraterv.in de vulkaan Aso op Kioesjo, het ^'tjk- ste Japanse eiland. Op het ogenblik van de uitbarsting bevonden z.ch namelgk 400 schoolkinderen, die een uitstapje maakten, op de berg. Op 'n dertigtal na konden z„ in veiligheid worden gebracht. Het zal nog wel twee dagen duren voordat reddingsploegen de krater zullen kunnen betreden, tenm.nste nlnsdag was de Aso nog met tot rust ge komen Er werden krachtige bevingen ge registreerd en er bestaat kans op een nieuwe uitbarsting. Gloeiende as werd hoog de lucht in geslingerd en vlammen schoten uit de kratermond hoog op. De daling van de scheepsbouw op Britse werven sinds 1950 werd ook in het eerste kwartaal van dit jaar blijkens de door i de Lloyd Register of Shipbuilding ver- strekte gegevens voortgezet, met een da ling van 13.499 ton. Aan het einde van het eerste kwartaal waren in Engeland en Noord-Ierland 323 schepen van tezamen 2 132.933 ton in aanbouw, waarvan 82 schepen van tezamen 577.816 ton voor buitenlandse rekening. Wat de wereldseheepsbouw buiten de Sovjet-Unie, Polen en communistisch China betreft wordt medegedeeld, dat aan het einde van het eerste kwartaal 1.202 schepen van tezamen 6.004.757 ton in aan bouw waren. Nederland is het land met de grootste stijging der in aanbouw zijnde schepen n.l. met 77.114 ton tot 452.985 ton. Japan loonde de grootste daling n l. met 116.533 Ion tot 450.562 ton. Aan olietankschepen van 100 ton en meer waren per einde Maart j.l. over de gehele wereld in aanbouw 296 stuks te zamen metende 3.267.259 ton of 19.990 ton minder dan per einde December 1952. Van deze olietankschepen zijn 86 in aanbouw voor Engeland, 44 voor Noorwegen, 24 voor- Panama, 26 voor de Ver. Staten en 20 voor Italië. nieuwe als er zich uitbarstingen tenminste voordoen. Het K.N.M.I. deelt mede: Na een langdurige periode van droogte is het weer in geheel West-Europa in het begin van de week onder invloed geko men van depressies, die welkome regen hebben gebracht, niet alleen in Neder land, maar ook in Engeland, België, Frankrijk, Duitsland, Zwitserland, Oos tenrijk en Noord-Italië. Zwaar was de regenval in de Po-vlakte: daar viel plaatselijk meer dan 50 mm. Zowel gisteren als vandaag werd het weer in Nederland in het bijzonder be heerst door een boven Schotland gelegen depressie, waaromheen koele en tegelij kertijd onstabiele luchtmassa's stromen. Buien met onweer en hagel kwamen hier in tot ontwikkeling, terwijl de temperatuur sinds Maandag ongeveer 7 graden terug liep. Van belang voor de verdere weeront- wikkeling zijn jiu de gedragingen van een ten Westen van Ierland gelegen de pressie, die met steeds groter wordende snelheid naderbij komt. Het ziet er naar uit, dat deze depressie morgen dicht langs Nederland zal trekken. Dit betekent, dat de wind nog wat zal aanwakkeren, ter wijl het bovendien af en toe zal gaan regenen. De Noordelijken hebben hedenmorgen bij de bestandsbesprekingen te Pan Moen Djon de wens te kennen gegeven, dat een Aziatisch land de zorg voor de niet naar huis willende krijgsgevangenen op zich zou nemen. De geallieerde onderbande, laars hadden, zoals bekend, Zwitserland voorgesteld. De zitting van heden duurde 64 minuten. De Noordelijken noemden het Aziatische land, dat zij de voorkeur geven, niet bij name. De chef-onderhandelaar der V. N., ge neraal Harrison toonde zich niet geheel afwijzend. Het voornaamste bezwaar der V. N. tegen de Noordelijke voorstellen, die Zondag werden gedaan, gold volgens Har rison niet de tijd, dat de krijgsgevangenen onder deze voorstellen nog zouden worden vastgehouden en evenmin de verwerping van Zwitserland, maar het feit, dat de Noordelijken de eindbeslissing over dit probleem aan de politieke conferentie wil den voorbehouden, die na de wapenstil stand moet worden, gehouden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1