Souvereine rechten niet zo maar prijsgeven Wat de Februari-ranw hier vernielde 70ste lijst van slachtoffers FELLE STRIJD in Indo-China Rode stormloop op hoofdstad van Laos verwacht Werk en waarde van de mens Gebrek aan activiteit niet goed gaan praten Commissie „krotopruiming geïnstalleerd Schip verging Spionnen in W.-Berlijn gearresteerd Onderwijzen is niet maar vakken geven doch vooral vormen Rond de Troon N' Rampenfonds: 110 millioen FABRIEKSBRAND TE HAARLEM ZWENDELZAAK OPGEHELDERD r DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN,OMSTREKEN Donderdag 30 April 1953 Tweede Kamer bevreesd voor een te ruw ingrijpen Meer dan een sclioon- heidsfront OVERZICHT TWEEDE KAMER 8243 huizen en boerderijen verwoest of zwaar beschadigd Kans op niet-of ficieel beraad tussen „de vijf"? Versterkingen zullen vermoedelijk weinig meer helpen Geen wapentuig naar China Brandweerman licht gewond bij instorting van muur Geen arbeidssplitsing maar taakverruiming Minister Witte: „Kwart millioen woningen te kort" K.L.M.-vliegtuig mocht niet over Russische zone Drama op zee kostte 67 levens Spionnage-af faire in België Ge Analyst K.. WEERBERICHT Drie eisen OOSTERLAND OUDE TONGE OUWERKERK STR1JEN ZIERIKZEE KRIJGT WOONBARAKKEN WEER EEN POLDER DROOG Hogere motieven Slotwoord van minister Beyen v.Rossems Diepe tragiek „Journalist" en kunstschilder in arrest Toekomstige tweestrijd DE EERSTE VROEGE AARDAPPELEN woon maar belangrijk NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachtlng van het K.N.M.I., geldig van hedenavond tot Vrijdagavond, luidt: Vrij veel bewolking met tijdelijk wat regen. Krachtige tot matige wind tussen Zuid en West. Dezelfde temperaturen als vandaag of Iets lager. Vrijdag 1 Mei: Zon op 5.11 uur, onder 20.04 uur; Maan op 20.30 uur, onder 5.40 uur. Niet al te baastin met „Europa-één 'S-GRAVENHAGE, 29 April 1953 DE TWEEDE DAG van het debat over de Europese Grondwet is groten- deels een herhaling geworden van de eerste dag. Wie gedacht had, dat de Kamerleden-niet-Straatsburgers dit begin van een Europese integratie luide zouden toejuichen, zal bedrogen zijn uitgekomen. Zo mogelijk was de cri- tiek, die op het ontwerp-Grondwet werd geleverd, de tweede dag nog ern stiger dan de eerste. Er was zulk een lange rij van sprekers overgebleven, dat het onmogelijk bleek de debatten in twee middagen af te doen, zodat er nog een avondver gadering aan te pas moest komen. De voorzitter van de Kamer liet zich na afhandeling van bet wetsontwerp op de weeldebelasting weer vervangen, omdat bij zelf aan bet debat over dit ontwerp bad deelgenomen, zodat nu eens de beer Stapelkamp als het oudste ]id dat niet aan het debat bad deelgenomen de vergadering presi deerde, terwijl in de avonduren ook de heer Tilanus nog de voorzitterszetel beklom. OOK nu weer werd de sterkste nadruk gelegd op het feit van een ontbre kende economische integratie. De on ontbindbaarheid van deze integratie vond bij de heer Welter (K.N.P.) critiek. Hij meende, dat men dan later een beroep zou kunnen doen op „rebus instantibus", met andere woorden: men zou dan toch kunnen uittreden met een beroep op de omstandigheden, waaronder deze ge meenschap tot stand was gekomen, om standigheden, die dan wellicht niet meer zouden gelden. En als er één uittreedt, aldus vroeg de heer Weiter, blijven de andere dan gebonden? Een ernstig be zwaar vond hij, dat Engeland en de Scan dinavische landen zich van de gemeen schap afzijdig hielden en hij voegde er onmiddellijk aan toe, dat Engeland op grond van zijn eeuwenoude traditie zich nooit zou aansluiten bij enige continen tale gemeenschap. Hij meende, dat het verstandiger ware geweest een staatkun dige constructie te maken voor een be paalde redelijke tijd, welke regeling het bovendien voor andere landen aantrekke lijker zou maken zich ook aan te sluiten De ontstentenis van de Scandinavische landen achtte hij meer dan een schoon hei dsfout. De geschiedenis had bovendien geleerd, dat zulk een federatie steeds wa3 uitgegroeid tot een gecentraliseerde super staat, die langzaam alle macht naar zich toetrekt, zoals Amerika en Duitsland in het verleden te zien hadden gegeven. Zo had de heer Schouten (A.R.) weer bezwaren tegen de instelling van twee Kamers, tegen de indirecte verkiezingen volgens het stelsel der evenredige ver tegenwoordiging en tegen de te kleine vertegenwoordiging der kleine staten in de Senaat. Maar allen stonden toch weer op het standpunt, dat nauwere samenwerking [U H. M. Koningin Juliana vandaag Haar 44ste verjaardag viert en neel Nederland in de feestvreugde deelt, mag wel even stil gestaan worden bij de aard van dit nationale feest. Immers de discussies rond de Be vrijdingsdag en de geringe aantrekke lijkheid, die een uitbundige viering daarvan voor een groot deel van ons volkt blijkt te hebben, stellen al duide lijk de bijzondere betekenis van de Koninginne-verjaardag in het licht. Voor de Nederlander houdt deze dag veel meer in dan een louter medeleven met de persoonlijke lotgeval.en van de Hoogstgeplaatste in den tat.de en dat laat zich alleen verklaren uit het feit, dat in die Hoogstgeplaatste evenals in Haar moeder Prinses Wilnelmina de ge voelens van de natie zelf naar uitdruk king vinden. Nederland vergeet oijna en al klinkt dat paradoxaal, daarom is het niet minder waar of te waarderen, dat het een allereerst persoonlijke aan gelegenheid, als de geboortedag van onze Landsvrouwe is, herdenkt; het viert zichzelf en zijn bestaan jaarlijks in de regerende Oranjetelg omdat Die als het symbool van de natie wordt be schouwd. En meer nog dan m de afge lopen jaren wordt deze onafscheidelijk heid, deze indent] teit in de geest, van Vorstin en volk als levende werkelijk- heid gevoeld, nu Nederland in de afge- lopen maanden zijn Koningin zag Joor" gaan in de bestrijding van de nood, die onze historische vijand over tientallen duizenden burgers heeft gebracht, in het medeleven met de slachtoffers van de Februari-ramp en in het richten van onze gedachten op dat wat ons boven de ellende van het ogenblik kan uit- beuren. Als de Bevrijdingsdag in Nederland niet tot het middelpunt van onze na tionale gevoelens is uitgegroeid dar. is dat, menen wij, niet allereerst aan economische omstandigheden, of de be trekkelijke willekeurigheid van de datum te danken. De Nederlandse natie heeft voor haar vaderlandse sentiment al een ander en onverdringbaar cen trum in de eenvoudige maar bij uitstek vorstelijke persoon van haar Koningin. Daarom is Koninginnedag het natio nale feest bij uitstek en richten al onze wensen zich vandaag eerbiedig en dank baar op onze geliefde Landsvrouwe over Wie wij Gods overvloedige zegen afsmeken. tussen de staten noodzakelijk was. Een integrale samenwerking zelfs en niet al leen maar 'n multilaterale overeenkomst. De heer Schouten toonde zich zelfs een voorstander van een bovennationale ge meenschap, mits het nationale de hem toekomende plaats en betekenis zou krijgen. Niet zonder economische integratie Niet te haastig, zo luidde de grondtoon van dit debat. Men moet de verschillen staten afslijpen, maar zo iets welke men wellicht kan ver niet overslaan. Men was tussen dc vergt tijd, korten, maar een te ruw in grijpen. De bevreesd voor heer Welter zei het aldus: Zij, die gelo ven, haasten niet. Dit was met alle critiek tenminste meer construc tief dan wat de heer Schmal de vo rige dag te ho ren had ge- CH. WELTER (K.N.P.) geven. Men gaat alz«' die geloven gemeen uit van het standpunt, dat de Europese inte gratie er moet komen, maar dat dit niet kan zonder een economische integratie en dat men souvereine rechten niet zo maar overhaast moet prijs geven WEL kwam ds Zandt (S.G.P.) met een emmer vol critiek aandragen en waagde hij zich zelfs aan de thea trale uitroep of Tromp en De Ruyter nu daarvoor hadden gevochten, het statuut vond een dapper en overtuigd verdediger in de heer Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) die zeer veel reële punten zag en tot de conclusie kwam, dat het sta tuut evenwichtig was, gematigd, progres sief en ook politiek reëel. Er ontstonden natuurlijk discussies over tal van detail punten, zoals over de al of niet paritaire samenstelling van de Senaat en over de plaats der kleine landen. Daarover werd ook in de avondvergadering nog uitvoerig gesproken nadat de heren Biaisse (K.V.P.) en Nederhorst (P.v.d.A.) de economische zijde van het vraagstuk hadden belicht- Beiden spraken o.a. over de gemeen schappelijke markt en de heer Biaisse behandelde de kwestie van de douane unie als de aanpak tot de economische integratie. Voor een gemeenschappelijke markt stelde hij drie eisen en wel: een ge meenschappelijke convertibiliteit, een gemeenschappelijke dollarpolitiek en Z.K.H. Prins Bernhard heeft Woensdag in het Paleis op de Dam te Amsterdam 120 dapperheidsonderscheidingen uitge reikt aan landgenoten, die door hun moedig gedrag, in de Meidagen 19''/O, ge durende de oorlogsjaren in het verzet, dan ivel in Indonesië of Korea, zich door bijzondere daden hebben onderscheiden. Foto's, links: Prins Bernhard geeft kapi- teit J. Anemaet, de ridderslag, nadat hij hem de M.W.O. klasse, welke hem werd verleendvoor dapper gedrag in Korea, had uitgereikt. Kapitein Anemaet was één van de twee personen, aan wie de M.W.O. werd verleend. Rechts: Prins Bernhard geeft It. ter Zee 2e klasse G. A. Doggett, die zich tijdens het verzet 191/0'1/5 heeft onderscheiden, de ridder slag, nadat hij hem de M.W.O. 1/e klasse had uitgereikt. Een zojuist verschenen statistiek van het C.B.S. stelt nog eens duidelijk in het licht de geweldige kracht, waarmede het vernielende water heeft huisgehouden in het rampgebied. Volgens deze gegevens, welke zfln opgemaakt naar de toestand op 31 Maart j.l- zijn van de 192.464 wonin gen in de gemeenten, welke schade leden, in totaal niet minder dan 8243 huizen en boerderijen geheel verwoest of zwaar be schadigd. Bovendien zijn drie kerken en zeven scholen vernietigd of onherstelbaar beschadigd en 35 kerken en 49 scholen zwaar beschadigd. Van de zwaar beschadigde woningen zullen de herstelkosten vermoedelijk meer dan 3.000 per woning bedragen. Het Informatiebureau van het Ncder- landsche Roode Kruis heeft de 70e lust van geborgen en geïdentificeerde slacht offers van de watersnood uitgegeven, luidende: Van der WeeleDe Vin, Johanna, geb. 13.10.1886, laatste adres: Rijksweg A 330 Van Eek—-Vervloet, Arendje, geb. 30 5- 1916, laatste adres: B 56; Jochems, Wilhel- mina Goverdina Maria, geb.: 26.5.1945 laatste adres: Jozefsdreef 5; Van Noord Cornells, geb.: 14.12.1940, laatste adres' Julianastraat 20; Van Noord. Jan, geb 19.4.1951, laatste adres: Julianastraat 20: Van Noord—Tamboer, Cornelia, geb 9.4.1918, laatste adres: Julianastraat 20: Van Wijk, Gerardus Marinus, geb.: 5.1- 1948, laatste adres: Stationsweg 79. Coumou, Leendert, geb.: 7.10.1922, laat ste adres: Verre Nieuwstr. B 159, Zierik- zee; Hage, Leendert J, geb.: 23.1.1944 laatste adres: no. 200; Schoenmaker Adriaan, geb.: 15 8.1916, laatste adres no 175. Aanvulling op verliesljjst d.d. 7.2.53. thans geborgen: Slagboom, Elisabeth, geb 18.10.1929, laatste adres: Buitendijk 50: In het Rampenfonds was tot gis teravond een bedrag gestort van 110.000.000. Eergisteren was dit be drag 108,7 millioen gulden. Slagboom, Pieter, geb. 27.9.1903, laatste adres: Buitendijk 50; VerschoorEngels, Elisabeth Pietertje, geb.: 5.9.1895, laatste adres: Buitendijk 11. Zowel in het Zekkepoldertje ten Oos ten van de stad, als op het plein bij de Grote Kerk te Zierikzee worden barak ken geplaatst, bestemd voor arbeiders in dienst bij de diverse aannemers. Ook zul len o-p genoemde plaatsen van rijkswege barakken worden gebouwd, die tijdelijk moeten voorzien in het gebrek aan woon ruimte. Het zijn geen permanente wonin- Ben. Langer dan twee en een half jaar mogen ze niet blijven staan. De Zuader Nieuwlandpolder, groot 59 ha, is drooggevallen door de aanleg van een verbindmgsdijk tussen de Gouwe- veerpoider en de z.g. Ruigedijk, Oostelijk van Zierikzee gelegen. Hierdoor is de rij huizen aan de rijksweg droog gekomen een gemeenschappelijke handelspolitiek Hij stelde de zaak aldus, dat de indu- I strialisatiepoiitiek niet schadelijk zou mogen zijn voor Nederland. Hij zou het als conclusie verstandig vinden, indien de regering zich in grote lijnen zou kun nen aansluiten bij het vijfde hoofdstuk over de gemeenschappelijke economie. Dat was de eerste duidelijke stap, welke moet worden gezet op de weg der reali sering van de Europese integratie, maar men mocht alleen datgene doen wat „haal baar" was en in de overgangstijd zou men het kalm aah. moeten doen. In het alge meen vond hij dit ontwerp méér dan een working-paper, namelijk een belangrijke bijdrage voor de toekomstige ontwikkeling van de economische en politieke samen leving. Nadat de heer De Groot zijn gebruikelijke fulminaties had „gelost", sprak mej. Klompé, die betoogde dat alles moet wor den gedaan om te bevorderen, dat de gemeen schap van zes zo ver mogelijk wordt uitgebreid Men wil Europa Mej. dr M. Klompé (KVP) njet op de eerste niet tegen Iets, plaats verenigen maar voor jetster verdediging maar om veel hogere motieven, de ver eniging gaat niet tégen iets maar vóór iets. De KVP- af ge va ardi-gde vond, dat de Assemblee juist heeft gedaan door twee Kamers voor te stellen Hij concludeerde, dat niemand m de Kamer tegen het op zetten der politieke gemeenschap bezwaar heeft. Niemand heeft zich strikt vast gelegd en gebonden. De critiek die geuit is sluit h.i* aan o-p he reserves, die in Straatsburg door de Nederlandse verte genwoordigers zelf gemaakt zijn. Mei. Klompé constateerde, dat er geen kloof is tussen deze vertegenwoordigers en degenen, die hier zijp. Minister Beyen sprak toch een slot woord. Hij vond, dat hij ruimschoots ge legenheid had gekregen om zijn licht op te steken. Aan het debat kon hij piet deelnemen en dat betreurt hij tot op wekere hoogte. De zaken, die hier besproken zijn, komen spoedig aan de orde in het comité van zes ministers; hij kon zich er dus hier be zwaarlijk over uiten. Een politieke gemeenschap, die niet ge volgd zou worden door een economische integratie, was z.i. niet aanvaardbaar Hij zou het betreuren als men in een te vroeg stadium tot directe verkiezingen zou ko men. De minister stelde een nota in het voor uitzicht, welke een verduidelijking en ver dieping zal zjj'n van wat in Rome is be handeld en een basis voor studie. Ze zal zeker niet het laatste woord bevatten. Een overgangsperiode van 5 of 6 jaar zou hij niet kunnen aanvaarden. In de komende vergadering van ministers zal hij de ge dachten, die hier leven zo goed mogelijk verdedigen. De beide verslagen worden voor kennis geving aangenomen. Tegen middernacht wordt de vergadering gesloten. F. S. f. 1.40 an 1.- Socialistische Lagerhuisleden hebben gisteren opnieuw aan premier Churchill gevraagd hoe het stond met de kans op een gesprek met Moskou. Denkende aan het feit, dat het Kremlin wenst dat com- munistisch-China, welks regering door Groot.Britlannië is erkend, aan zulk een overleg deelneemt, w^trtegen de Ver. Staten zich verzetten, n'erd gevraagd, of dan geen „niet-officiële besprekingen op het hoogste plan" tussen de grote mogendheden zouden kunnen worden ge voerd. Churchill antwoordde, dat hq zulks zou toejuichen. Hij voegde hieraan toe, dat hij in de naaste toekomst, bij een debat over de buitenlandse politiek moge lijk méér over dit punt te zeggen zou hebben. Hij wilde daar thans niet op voor uit lopen. Uit Hanoi wordt gemeld, dat onge veer zes bataljons Vietminh-opstandeiin- gen zich gistermiddag op een afstand van 40 kilometer van Loeang-Prabang, de hoofdstad van de Indochinese staat Laos, bevinden. Men verwacht, dat nog deze week de aanval op de stad zal worden in gezet. De minister der verbonden staten, Letourneau, die op het ogenblik in Parijs is om de Franse regering verslag uit te brengen van de strijd in Indo- Ohina, zou hebben verklaard dat Loeang- Prabang zal worden verdedigd. De stad wordt inderdaad versterkt, maar officie ren der Franse Unie-troepen zeggen dat de verdediging „grote moeilijkheden zou opleveren". Intussen helpen mannen, vrouwen en kinderen de militairen bij het voorberei den van de verdediging, aangespoord door konijig Sisavong Vong, die weigert de stad te verlaten. Buitenlandse waar nemers en sommige Franse officieren vrezen nochtans dat Loang-Prabang de aanval niet zal kunnen afslaan. Valt de stad in handen der rebellen, dan ligt de weg naar Thailand en Birma voor hen open. Dinsdagavond is een Vietnamees op leidingskamp voor recruten nabij Nam Dinh, 80 km. ten Zuiden van Hanoi, door de Vietminh-opstandelingen overvallen. De rebellen maakten 350 gevangenen, allen recruten die pas twee weken in dienst waren en nauwelijks een geweer konden hanteren. Een onmiddellijk inge zette achtervolging der aanvallers heeft geen resultaat opgeleverd. De Franse minister van buitenlandse zaken. Bidault, heeft gisteren bij de mi nisterraad gepleit voor de wenselijkheid van een beroep op de Veiligheidsraad naar aanleiding van de toestand in Indo- China. Naar verluidt zijn de meeste Franse ministers tegen een dergelijke stap gekant. Het kabinet besloot gene raal Charles Lecheres, stafchef voor de luchtmacht, onmiddellijk naar Indo- China te zenden om de ondersteuning der huidige operaties tegen de Vietminh- opstandelingen door de luchtmacht te regelen Dulles: Verontrustend De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Foster Dulles, heeft op een besloten vergadering van de senaats commissie voor buitenlandse betrekkin gen verklaard, dat de aanvallen in Indo- China „een nieuw ernstig vraagstuk hebben geschapen, dat alle vredelievende landen verontrust". Dulles zeide, dat de ministeries van buitenlandse zaken en van defensie ern- tig bestuderen, welke aanvullende ma terialen en uitrusting naar Indo-China kunnen worden gezonden. Hij noemde Indo-China een „vooruitgeschoven po sitie, die de vrije wereld zich niet kan veroorloven te verliezen". In het Nederlandse staatsblad van Dins dag is opgenomen een Koninklijk besluit van 24 April 1.1., strekkende tot het tegen gaan van het vervoer per schip van wapentuig, andere krijgsbenodigdheden en strategische materialen, bestemd voor de Chinese volksrepubliek en Noord- Korea. Een uitslaande brand, die zich ernstig liet aanzien, heeft Woensdagmiddag de Haarlemse brandweer met volledig mate riaal doen uitrukken naar de Spaarnwou- derstraat. Midden in deze drukbewoonde gehete bovenverdieping dan ook in lich terlaaie. De brandweer had een moeilijke taak. doch wist de naastgelegen percelen te be houden. Bij de instorting van een muur zakenbuurt was brand ontstaan in een aan de achterzijde werd een brandweer kleine fabriek van matrassen, waarin te vens een grossierderij voor behangers artikelen is gevestigd- Door de straffe wind ontstond groot gevaar voor over slaan van het vuur op in de nabijheid liggende gebouwen. De brand ontstond op de bovenverdie ping van het pand, in een vertrek waar personeel bezig was met stoffeerders- werkzaamheden. Een grote hoeveelheid atpenigras en andere vulartikelen boden het vuur volop voedsel. Weldra stond de In een in „Boschlust" gehouden lunch vergadering van het Nederlands Insti tuut voor Efficiency heeft dr A. M. Kuy- laars S.J. gesproken over „Efficiency en de menselijke waarde van industriële ar beid" In zijn inleiding behandelde dr Kuylaars in het bijzonder de vraag of de opvoering van de productie dient te ge schieden door arbeidssplitsing dan wel door taakverruiming. Spreker noemde die vormen van ar beidsverdeling, waarbij de arbeid van zijn geestelijke inhoud wordt ontdaan, ar- De minister van Wederopbouw en Volk-huisvesting ir H. B. J. Witte, heeft gisteren de „Commissie Krotopruiming en Sanering" geïnstalleerd. In zjjn installatierede zeide de minister o.m. dat het bekend is, dat naast alle sociale hervormers, ook dc pausen in velerlei encyclieken en toespraken ge wezen hebben op de onmeetbare waarde, die een goede huisvesting voor het ma teriële en geestelijke welzijn der bevol king heeft. De wekroep voor een goede volkshuisvesting is te oud en te frequent geweest dan dat wji ons achter onwetend heid of onkunde kunnen verschuilen om ons gebrek aan activiteit op dit punt goed te praten. (Van onze correspondent) De rijkspolitie van Alkemade heeft een zekere W. uit Den Haag, die zich uitgaf voor journalist, in hechtenis genomen en tegelijkertijd werd in Leiden de kunst schilder H. V gearresteerd. Beide heren hadden een zwendelzaakje op touw Bezet' dat zich uitstrekte tot verschillende Euro pese landen en zelfs tot Amerika. Door knoeierijen met schilderijen en valse pa pieren hebben de gearresteerden grote sommen geld in de wacht gesleept. De po- ltie kon nog geen cjjfers verstrekken, maar in ieder geval staat vast dat er met de zwendel een halve ton gemoeid is. Vooral kleine middenstanders zijn de dupe ge worden van de practijken der genoemde heren. W., die ook betrokken is bij een gerucht makende erfeniskwestie in Amerika, zou de leider van de zwendel zijn. De kunst schilder staat bekend als een zeer be kwaam restaurateur, die veel voor musea in binnen-' en buitenland werkte. De ar restanten zijn heden voor de officier van justitie te Den Haag geleid. Er schuilt een diePe tragiek in de om standigheid, dat het probleem der krot woningen eerst tot hoofd en hart van alle Nederlanders is doorgedrongen op een tijdstip waarin tengevolge van de oorlog een niet gekende woningnood ons land teistert. Thans concurreren woning tekort en vervanging van slechte wonin gen om prioriteit. De eerstkomende jaren zal de vervanging van slechte woningen in een aanzienlijk langzamer tempo moge lijk zijn, dan door de overgrote meerder heid van het Nederlandse volk urgent en gewenst wordt geacht. De minister vervolgde, dat de gevreesde teruggang van de woningbouwnijverheid niet een zaak is, die pas over vele jaren zal spelen. Het tekort van 250.000 wonin gen bij een jaarlijkse nieuwe vraag naar ruim 35.000 woningen zal landelijk gezien de woningbouwnijverheid nog vele jaren vol belasten, doch regionaal liggen de stuk ken anders. In sommige provinciën is al aanzienlijk op het woningtekort ingelopen en het lijkt onaanvaardbaar, dat het daar aanwezige bouwapparaat voor enige jaren practisch wordt stilgelegd 0m eerst nadat landelijk het woningtekort is ingehaald voor de krotvervanging weer te worden ingeschakeld. De vraag rijst, of er dan nog wei een behoorlijk bouwapparaat in die provinciën over zou zijn- In dit licht gezien zal het wellicht nodig zjjn het aantal te vervangen krotwonin gen, dat in 1951—1953 op 2000 per jaar was gesteld aanmerkelijk te verhogen. De voorzitter van de commissie, de heer J. Bommer antwoordde op de rede van de minister. De commissie zal bij haar taak nog wel eens in tweestrijd komen te ver keren. Aan de ene kant lokt de veelzijdig heid en ingewikkeldheid van het onder werp tot breedvoerige en diepgaande studie. Aan de andere kant is er de drin gendheid om binnen een redelijke ter mijn met voorstellen te komen, die voor onmiddellijke uitvoering geschikt zijn Tussen deze beide poten zal de commissie haar koers moeten bepalen. Ik heb ver trouwen. dat dit zal gelukken, aldus de heer J. Bommer: beidssplitsing. Deze soort arbeid, welke hij als „geestelijk gedraineerde" arbeid tyypeerde, heeft volgens hem nadelige gevolgen, zowel voor de werkende mens, die geen bevrediging in zijn arbeid vindt, als voor het bedrijf. Hij noemde zich voorstander van het beginsel van taaUverruiming. waardoor naar zijn mening de productie en de ef ficiency niet behoeven te worden ge schaad, maar integendeel zullen worden verhoogd. Hij ging daarna meer in het hijzonder op de toelichting van die stel ling in. De Sovjet-auloriteiten hebben Woensdag het lijnvliegtuig van de K.L.M. op de route Amsterdam—Frankfort—Wenen geen toestemming gegeven via de luchtcorridor boven de Russische zóne van Oostenrijk naar het Britse vliegveld Sehwechat bij Wenen te vliegen. Als gevolg hiervan landde het toestel op het vliegveld van Li<nz. in 1c Amerikaanse zóne van Oostenrijk, vanwaar de passa giers met een autobus naar Wenen zijn vervoerd. Aangezien Nederland geen bezettende mogendheid in Oostenrijk is. moet voor elke vlucht van een Nederlands vliegtuig over de Russische zóne toestemming wor. den gevraagd. Naar wij bij informatie oij de K.L.M. te 's-Gravenhage vernamen, neemt, men aan, dat de Sovjet-autonteiten in het onderhavige geval een ut'liteitsnnaatregei hebben genomen. De K.L M vliegt elke week op Wenen en ondervindt zelden moeilijkheden. man aan het been licht gewond. Over de oorzaak is nog niets bekend Het verkeer werd ten plaatse omgelegd, omdat gevaar bestond, dat ook de voor gevel zou instorten- De gehete bovenverdieping brandde uit. In de benedenruimte, *aar een ma gazijn was gevestigd, is grote water schade ontstaan. Te Bogota is officieel bekendgemaakt, dat Dinsdag het 1764 ton metende Colum- biaanse motorschip „Colombia" tussen Puertos Cupica en Bahia Solano. ter hoogte van de Stille Oceaankunst, is ver gaan. Aan boord bevonden zieh zeventig politicmannen, die het garnizoen te Bahia Solano zouden aflossen- Hiervan zijn er 5 om het leven gekomen. Voorts zijn 15 leden van de bemanning verdronken Be halve de 18 politiemannen konden alleen maar de gezagvoerder, twee werktuigkun digen en de betaalmeester worden gered. Het schip wordt als verloren besehouwd. De eerste vroege aardappelen in West- Friesland zijn Woensdag te Wognum ter veiling gebracht. De aangevoerde partij van de heer Th. Berkhout te Nibbixwoud werd voor 1.71 per kg. verkocht. Dc Wcstberljjnse politie heeft in de af gelopen vier dagen zeven personen ge arresteerd, van wie er vijl worden vast gehouden onder verdenking san spionnage ten bate van de Sovjet-Unie Drie van hc zijn West-Berljjners, de twee anderen Oost-Duitsers. Deze spionnage-organisatie heeft niet9 te maken met de groep van ruim dertig personen, die eerder in April werd ge arresteerd. De pas ontdekte organisatie werkte onafhankelijk en meld zich voor namelijk bezig met het verzamelen van in lichtingen betreffende de geallieerde troe pen in West-Beriijn en over wat er om ging in het bureau van de Westduitse commissaris voor defensie. Blank Zoals men weet, werkt dit bureau plannen uit voor de Westduitse defensie Een van de gearresteerden was een voormalige Oostduitse polHieman, die zo genaamd naar West-Berlijn was uitge weken. Men gelooft, dat de gearresteerden connecties hadden in bepaalde regerings- bureaux in West-Duitsland. Functionarissen van het Belgische mi nisterie van defensie hebben Woensdag meegedeeld, dat naar aanleiding van het uitlekken van militaire^ geheimen twee personen in hechtenis zijn genomen. Een van de arrestanten is een militaire vrij williger, die op de luchtbasis Meisbroek was gelegerd. De functionarissen verklaarden, dat het onderzoek reeds verscheidene dagen aan de gang is. Verdere bijzonderheden wilden zij niet meedelen. Aanvankelijk waren vier personen aan gehouden, doch twee van hen zijn na een ondervraging weer vrijgelaten. Intussen heeft de politie te Mechelen zes clan destiene lenders in beslag genomen en 3 personen aangehouden. Functionarissen van het ministerie van defensie wilden niet zeggen, of er verband bestaat tussen beide zaken. 71 ISSCHIEN heeft U vanavond niet IfJ. veel tijd om de krant helemaal te lezen en moet U zich beperken tot de advertenties, welke natuurlijk nimmer overgeslagen worden. Daarom willen wy kort zijn. Voor ons is het trouwens ook een feestdag, even goed als voor iedere Nederlander. Ja, het mag wel bijzonder verheugend genoemd worden, te kunnen schrijven, dat schier iedere Nederlander het Ko- ningtnne-feest meeviert. Er is een tijd geweest, dat de voormalige S.D.A.P. zich afzijdig hield, doch reeds voor dr door- braak-actie" braken zich hier betere ge dachten baan en durfde men in die krin gen ook openlijk te getuigen van Oranje liefde. Momenteel zijn het alleen nog maar de Communistendie van dit feest openlijk tenminste niets willen weten. Afwachten echter, of Malenkof ook hier geen koerswijziging gaat voor schrijven. Enfin, dus vandaag is het feest. Over het algemeen wordt de viering op ver langen van H.M. de Koningin sober ge houden in verband met de beruchte stormramp. Maar de vreugde behoeft er niet minder om te zijn. Er bestaat alles zins reden om te feesten, want ondanks alles zijn wii gelukkig, omdat Neder land een vrij land is, waarin alle rechten van een ieder gewaarborgd zijn. Dat zal men wellicht geen denderend nieuws vinden. Soit. maar wij zijn daar aan zo gewend, dat wij de vrijheid niet voldoende waarderen en er weieens te weinig voor over hebben.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1