Beroepskeuze en de scholing OVERHEID en de arbeid van de vrouw Gevolg van kardinaal Van Roey benoemd Loeang Prabang lijkt reeds belegerde vesting op Felle brand in Doetinchemse ijzergieterij Nieuwe Mau.Mauactie NEDERLAND STEUNT HET ATOOMONDERZOEK Commissie moest „indruk" van tanks beoordelen Amsterdam aanschouwde machtige militaire parade Ruim 4500 man defileerden voor minister Staf PROF. ROMME KREEG HOGE PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING i D Wederom doden en ontvoeringen Tof 16 jaar volledige, tot 18 jaar beperkte leerplicht Slotdividend Philips Verveners beperken turfproductie Treinen staan twee minuten stil Ligging van de stad ongunstig voor de verdedigers Nederland gaat draag- golftelefonie verbeteren Spionnen in W.-Berlijn bekennen Japanse kleur- houtsneden in Boymans Noordelijken rekken de onderhandelingen Vlammen vernietigden twintig machines Werkplaats één vuurzee Vijf grote ondernemingen werken samen Bliksemstakingen in Frankrijk Geluidsbarrière van verrukte oil's Concertgebouw trilde op zijn grondvesten VRIJDAG 1 MEI 1953 Op gewone en pref. aandelen resp. 6 en 1.2 pet. PAGINA 3 hi Z.O. Drente: Op 4 Mei: SPREEKT Z.H. DE PAUS IN RADIOREDE TOT KATH. NEDERLAND? Wij menen te weten, dat er momenteel een kleine kans be staat, dat tijdens de plechtigheden in het stadion niemand minder dan Z. H. Paus Pius xn zelf in een radiorede tot de katholieken van Nederland zal spreken. V. N. eisen terugkeer van nog meer zieken en gewonden In de N.V. Doetinchemse ijzer- Thailand tvaakzaam Volgens een bericht in de „New-York Times" uit Den Haag heeft een vijftal leidende Nederlandse ondernemingen besloten samen te werken bij de uitvoering van plannen welke een spoedige toepassing van atoomkracht voor industriële en commerciële doeleinden beogen. De betrokken ondernemingen zijn Philips, de Bataafsche Petro leum Maatschappij, de Staatsmijnen, de K.L.M. en de K.E.M.A. Vertegenwoordigers van deze ondernemingen zullen volgende week te Utrecht bijeenkomen met vertegemoDordigers van de „Stich ting voor Fundamenteel onderzoek der Materie (F.O.M.ter op stelling van de vereiste contracten De „New-York Times" vernam uit goede bron dat de overeen komsten waarschijnlijk nog voor September getekend zouden zijn. Directeur ivist van niets Wegvliegende vonken de oorzaak GROTE PRODUCTIESTIJGING BIJ CONCORDIA Rupsbandmotiefjes Paarden werden schichtig Sovjet ambassadeur aanwezig Amsterdams burgervader vreesde beschadiging van asfalt H»t bestuur van het Centrum voor Staalkundige vorming heeft in 1948 twee co1 imissies ingesteld betreffende de arbeid van de vrouw. De ene, onder voorzitter schap van mevr. v. Nispen tot Sevenaer IP'ijs de Beerenbrouk moest rapport uit- b engen over de arbeid van de gehuwde vrouw, de andere over algemene vraag stukken, welke de arbeid van de vrouw betreffen. Deze tweede commissie, waar van mej. H. Noltc voorzitster was, moest in het bijzonder de vraag beantwoorden of het wenselijk is, van overheidswege maatregelen te nemen tot het opheffen van nadelige gevolgen van de arbeid der vrouw. In het eerste hoofdstuk van haar zo juist verschenen rapport maakt de com- missie-Nolte enige algemene opmerkingen over arbeid. In het tweede hoofdstuk heb ben de daar gegeven beschouwingen be trekking op de verhouding van de vrouw en het meisje tot haar beroep. De jongen ziet het beroep als een onmisbaar middel ter bereiking van zijn nagenoeg zekere levensstaat. Voor het meisje daarentegen is de levenstaak onzeker en daarmede ook de betekenis van het beroep voor haar later leven. Welk standpunt neemt het meisje hier tegenover in? Aan de uiteenzetting hieromtrent ver bindt het rapport de conclusie, dat door het jonge meisje en door haar opvoeders in het algemeen te weinig aandacht wordt geschonken aan beroepskeuze en -scholing. De bestaande mogelijkheden van bcrocpcnvoorlichting en beroeps keuze worden nog niet algemeen ge waardeerd. Het is van groot belang, dat het werk van de maatschappelijke orga nisaties, die zich hiermede bezighouden, wordt bevorderd en uitgebreid. Ook de scholing en omscholing van de volwassen vrouw verdienen de aandacht. In tijden van werkloosheid moet de over heid bij de verdeling van de beschikbare arbeid ook rekening houden met de waar de, die de beroepsarbeid voor de vrouw heeft. De rechtvaardige beloning is het onder werp van het derde hoofdstuk. Uitvoerig wordt de beloning van de volwassen arbeidskracht behandeld. Aan jeugdloon en pensioenregeling wordt enige aan dacht geschonken. In verband met het vraagstuk der rechtvaardige beloning wordt bepleit de volgende punten aan een onderzoek te onderwerpen: a. Wat heeft de alleenstaande vrouw nodig voor haar levensonderhoud? b. Welk percentage werkende vrouwen heeft andere personen te haren laste? c. Brengt de tewerkstelling van vrouwen hogere productiekosten met zich mede en zo ja, in welke mate? Wat het jeugdloon betreft, wordt een verschil in beloning bij gelijke of gelijk waardige prestatie van jongens en meis jes niet gerechtvaardigd geacht. In het vierde hoofdstuk wordt de vor ming van de jeugdige werkneemster be sproken. De beschouwingen worden afge sloten met een achttal conclusies, waar van we de volgende in het kort ver melden: 1. De leeftijd, waarop de beroepsarbeid mag worden aangevangen, moet geleide lijk worden verhoogd tot 16 jaar, met ge lijktijdige verhoging van de leerplichtige leeftijd. 2. Voor arbeiders van 16 tot 18 jaar dient een beperkte leerplicht van vier uur per week te worden ingevoerd. 3. Het onderwijs moet meer op levens vorming worden gericht. Bfl de opleiding der leerkrachten dient hiermede rekening te worden gehouden. 4. Werkgever, werknemer en overheid moeten bijdragen in het algemeen vor mend onderwijs voor de arbeidende jeugd. In het vijfde hoofdstuk wordt enige aandacht geschonken aan het vraagstuk van het tekort aan huishoudelijke hulp en enige daarmede verband houdende pun< ^vergadering van commissarissen van N.V Philips' gloeilampenfabrieken werd besloten aan de algemene verga- van aan(ïeelhouders te houden op ioroS' Y00r te stellen over het boek jaar 19u2 uit te keren een onveranderd dividend van 12 0p ,je gewone aan delen en van 7.2 op pref aandelen.Daar Pnco Januari 1953 over het boekjaar 1952 reeds een mterimdividend van 6 op de gewone en pref. aandelen betaal baar werd gesteld, bedraagt het slot- ten, welke voor het onderwerp van hetj dividend 6 op de gewone aandelen en rapport van betekenis zijn. 1.2 op de pref. aandelen aanaelen en De verveners in Zuid-Oost-Drente heb ben besloten, om in verband met de grote Voorraden de productie voor 1953 met 50 Pet te verminderen, zo meldt het rapport „Zuid Oost Drente in het geding", van de dr Wiardi Beekman Stichting van de e V. d. A. De ontwikkeling in de productie van de Nederlandse steenkool die van 1910 tot 1940 tot meer dan het twaalf- Voudige Steeg, is de oorzaak dat de turf als verwarmingsbron van volkomen ondergeschikte betekenis is geworden. De turf is ook als huisbrand niet meer popu lair en onder meer is deze ontwikkeling oorzaak van het bovengenoemde besluit. Volgens het genoemde rapport zijn veel voorzieningen nodig om werkgelegenheid te scheppen voor het arbeidersoverschot Dit overschot zal in de komende 20 jaar een 10.000 arbeidskrachten bedragen". Wil de streek evenwel industrie kunnen aan trekken, dan zal een groot aantal ver- keersgeógrafische en sociaal-culturele voorzieningen moeten plaats vinden ter wijl tevens vooroordelen tegen fabrieks arbeid moeten worden weggenomen. Bij zondere aandacht vraagt de woningsitu atie. Er is een tekort aan woningen en bovendien is een groot aantal krotwonin gen volstrekt ongeschikt voor redelijke bewoning. Alleen reeds voor de gemeente Emmen wordt het aantal te bouwen woningen tot 1966 op ruim 12000 geraamd. Het gehele bedrijf der Nederlandse Spoorwegen zal bij gelegenheid van de nationale herdenkingsavond op 4 Mei van 20.00 uur tot 20.02 uur worden stopgezet Ook de treinen zullen twee minuten stil staan. Directie en personeel zullen 's avonds om 17.55 uur een krans leggen bij het monument nabij hoofdgebouw 3 te Utrecht. BRUSSEL, Donderdagmiddag (Telefonisch van onze Brusselse correspondent). In verband met de plechtigheden met betrekking tot het eeuwfeest der kerke lijke hiërarchie in Nederland vernemen wjj, dat Z.H. de Paus een gevolg heeft benoemd, dat de kardinaal-legaat, Z. Em. kardinaal Van Roey bij de plechtigheden zal moeten vergezellen. Het bestaat uit: mgr Gi.no Paro, raad bij de pauselijke internuntiatuur te Den Haag; mgr Salva. tore Capoferri, pauselijk ceremoniemees ter; mgr Umberto Pausilio, geheim kamer heer toegevoegd aan de pauselijke secre tarie te Rome; mgr Jozef Damen, geheim kamerheer, rector van 't pauselijk Neder lands college te Rome; mgr Leon, van Eynde, vicaris-generaal van het aartsbisdom Mechelen; mgr Edm. Leclez, particulier secretaris van kardinaal Van Roey; de Romeinse graaf W. Dreesmann, geheim kamerheer met kap en degen en de heer Ernest Warland uit Brugge, ge heim kaficrhcer met kap en degen. Men weet vooralsnog niet of de personen Deze week zijn bij de N.V. Philips Tele- communicatie-industrie te Hilversum een groot aantal buitenlanders van bevriende en gelieerde ondernemingen en vertegen woordigers van het, natuurkundig labora torium van Philips te Eindhoven, te gast, om 't georganiseerde symposium bij te wo nen waarop door 'n aantal specialisten van c: ontwikkelingslaboratoria te Hilversum in 15 voordrachten over de ontwikkeling, toepassing en fabricage van nieuwe draag- golf-telefoniesystemen zal worden gespro ken. Directe aanleiding tot het houden van het symposium is de afsluiting van het ontwikkelingswerk en het in fabricage ne men van nieuwe lijntelefonie-apparatuur, die een belangrijke uitbreiding van de toe passing van de draaggolftelefonie tot ge volg zal hebben. Binnen afzienbare tijd zullen installaties van het nieuwe type in Nederland op ruime schaal toepassing vinden. Buiten landse telefoonadministraties tonen even eens grote belangstelling voor deze appa ratuur. Gisteren zijn voorhoeden van de legers der Vietminh-opstandelingen gesignaleerd op achttien kilometers van Loeang Pra bang, de strategisch zo belangrijke hoofd stad van de Indochinese staat Laos. Bur gers en militairen gaan koortsachtig door met het aanleggen van versterkingen. Hun enige hoop is, dat de oprukkende Vietminh-legers uitgeput zijn door de snelle mars en dal de eerste aanvallen kunnen worden afgeslagen, hetgeen res pijt kan geven voor het verbeteren van de haastig opgeworpen versterkingen. Loeang Prabang ziet er nu reeds uit als een belegerde vesting. Winkels zijn gesloten en de straten zijn leeg. Franse vliegtuigen vliegen af en aan met ver sterkingen en voorraden. De positie van de stad is niet gunstig voor een verdediging. Zij ligt temidden van beboste bergen, die de opstandelingen goede dekking bieden. Zonder twijfel zul len de generaals der Vietminh' de stad vanaf de berghellingen met 'mortieren doen bestoken. De artillerie zal moeilijk door vliegtuigen van de Franse Unie te kwetsen zijn. De koning van Laos, Sisavong Vong, heeft gezworen de hoofdstad niet te zul len verlaten. Van verschillende kanten is echter aandrang op hem uitgeoefend om op dit besluit terug te komen, daar men vreest, dat hij in handen der Vietminh zal vallen. Men vermoedt, dat hij voor deze aandrang zal zwichten. De Franse regering volgt met gespan nen aandacht het verloop der krijgsver richtingen in Indo-China. In Franse militaire kringen is Donderdag ver klaard, dat er geen sprake kan zijn van het zenden van méér Franse troepen naar Indo-China. Sommige hooggeplaatste officieren hadden gezinspeeld op de behoefte aan nog 40.000 man, doch er zijn, gezien de Franse verplichtingen elders, geen extra-eenheden beschikbaar voor het front in Indo-China. ben de opstandelingen 200 kilometer ten Noordwesten van Loeang Prabang en ook nabij de Thailandse grens de rivier de Mekong al op verscheidene plaatsen be- reikt. In Birmese bladen is Donderdag een beroep gedaan op de Aziatische staten om f0^311!,0- 'f trach'en tot regeling der Indochinese kwestie te komen, voordat Indo-Chma een tweede Korea wordt. Volgens de Westbcrljjnse politie hebben de vijf personen, die dezer dagen in West- Berlijn op beschuldiging van spionnage zijn gearresteerd, bekend militaire en economische inlichtingen te hebben ver gaard voor de Sovjet-Unie. De verdachten blijken te. behoren tot drie verschillende organisaties. Zij zou den volkomen onafhankelijk van elkaar hebben gewerkt en hun opdrachten zou den in hoofdzaak hebben bestaan in het doorgeven van economische gegevens, die van militair belang kunnen zijn. Volgens de politie zijn de gearresteerden geen geschoolde en goed betaalde agenten. Een der groepen was men reeds langere tijd op het spoor; de beide andere werden slechts bij toeval ontdekt. Men verwacht voorlopig geen nieuwe arrestaties. van dit gevolg <jie j.e p0Tne verblijven, zich rechtstreeks naar Nederland zullen begeven of via Mechelen de kardinaal legaat naar Utrecht zullen vergezellen. Wij kunnen nader m'elden, dat Z. Em. de kardinaal-legaat zich per auto naar Utrecht zal begeven. De plaats waar de Belgisch Nederlandse grens zal worden overschreden ïs Goirle-Poppel. Daar zal Z Em. waarschijnlijk worden begroet door de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, mr dr J. de Quay. Kardinaal Van Roey zal van zijn aarts bisschoppelijk paleis te Mechelen uit ver gezeld worden door mgr dr Leon, van Eynde, vicaris-generaal van het aarts bisdom Mechelen en mgr dr Edm. Leclez, prive-secretaris van Z. Em. De kardinaal legaat en deze beide geestelijken zullen in het aartsbisschoppelijk paleis aan de Maliebaan de gast zijn van Z. H. Exc. de aartsbisschop-coadjutor mgr dr B. J. A n® de plechtigheden in de kathedraal en in het stadion te Utrecht zal de kardmaal-iegaat het woord voeren. In het Museum Boymans zal van 2 Mei tot begin Juni een tentoonstelling gehou den worden, georganiseerd door de Ver. voor Japanse Grafiek en Kleinkunst, van een unieke verzameling Surimono's. De surimono, een kleurenhoutsnede, betekent, letterlijk vertaald, „gedrukt ding". Hij dankt zijn ontstaan aan de zgn. Kalenderprenten, die reeds in de XVIIe eeuw voorkomen en die de ongeletterden door middel van afbeeldingen op de hoog te moesten brengen van de steeds wis selende - indeling van het jaar. In de volgende eeuw ontstaat dan de gewoonte om aan vrienden en kennissen Nieuwjaarsprentjes ,met korte gedichten als gelukwens te sturen. Later zijn het vooral de litteraire en kunstzinnige clubs in Tokio, waar men elkaar surimono's zendt, niet alleen met Nieuwjaar, maar ook bij andere gelegenheden en wedijverend in verfijnde techniek en originele voor dracht. Deze werden in kleine oplagen ge drukt en als curiosa verzameld en geruild. De surimono onderscheidt zich door een bijzondere verfijning en een aan het onge lofelijke grenzende technische vaardig heid, die de techniek van de houtsnede weet te combineren met die van de blind- of reliëfdruk. Aan de kleurengamma is bovendien nog goud, zilver en brons toe gevoegd. De tentoongestelde prenten zijn ontstaan in een periode van ca 150 jaren, de vroeg ste zijn 1765 gedateerd. Het merendeel is afkomstig uit de collecties dr J. L. Addens en dr J. A. Bierens de Haan. Na de bijeenkomst van vandaag van de bestandsonderhandelaars te Pan Moen Djon heeft generaal Harrison aan de pers meegedeeld, dat de communisten nog geen neutraal land hebben voorgesteld voor de verzorging van de krijgsgevangenen, die niet naar huis willen. De V.N. onderhandelaars hadden thans hunnerzijds Zweden voorgesteld. Volgens Harrison trachten de Noordelijken klaar blijkelijk de benoeming van een neutraal land uit te stellen, totdat zij hun zin heb ben gekregen t.a.v. het transport der krijgsgevangenen uit Korea. Op een andere bijeenkomst, die tussen verbindingsofficieren van beide partijen te Pan Moend Djon was belegd, hebben de geallieerden er bij de Noordelijken op aangedrongen, nog tenminste 234 niet- Koreaanse en 141 Koreaanse krijgsgevan genen terug te zenden. Teruggekeerde ge vangenen hadden meegedeeld, dat deze aantallen zeker nog waren achtergeble ven en recht hadden op repatriëring. i De Noordelijken beweerden echter, dat zij alle zieken en gewonden hadden gere patrieerd en noemden de bewering van de verbondenen lasterlijk. Het heeft Z.H. de Paus behaagd te be noemen tot Commandeur met grote, zil veren ster, in de Orde van de H. Gregorius de Grote, prof. mr C. P. M. Romme, voor zitter van de Tweede-Kamerfractie der K.V.P., te Overveen. Op de verjaardag van H.M. de Koningin werden de benoemingsbul en de versier selen dezer hoge kerkelijke onderscheiding door Z.H. Exc. mgr J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, te zijnen huize namens het Hoogwaardig Episcopaat aan prof. Romme overhandigd in het hijzijn van de vice- minister-president Z. Exc. prof. dr L. Beel, van Z.Exc. A. C. de Bruijn, minister van Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, dr L. G. Kortenhorst, voorzitter der Tweede Kamer, en enige vrienden en medewerkers van prof. Romme. Bij deze intieme plechtigheid uitte ZH Exc Mer Uuiherc j jegens prof. Romme als katholiek van de daad,' voor het belangriike en vaak ™Sg lijke werk dat hij uit volle overtuiging voor de katholieke zaak in Nederland heefi verricht. Z.H. Exc. wees er daarbp op. dat de katholieke beginselen voor prof Romme m al zijn arbe.d steeds het richtsnoer zijn geweest en dat hij deze begin selen gedreven door oprechte bedoelingen, met kracht en eerlijke overtuiging hfeft uitgedragen in het openbare leven. Zijn grote verdiensten en ijveren voor de orac- tische verwezenlijking van de richtlijnen, neergelegd in „Quadragesimo Anno naast ztjn toegewijde ijver op de moeilijke posten door hem bekleed in het kafhn lieke openbare leven van ons land, worden door deze hoge Pauselijke onderschei De premier van Thailand (de tegen woordige naam van Siam), heeft Donder dag verklaard, dat in Thailand een alge mene mobilisatie zal worden afgekondigd in geval de dreiging van Vietminh-op standelingen aan de Thailandse grens groter zou worden. Indien Laos om inter nationale hulp zou vragen en indien de verdediging van Thailand dit zou eisen, zou zijn land de Thailandse troepen uit Korea terugroepen en in dat gebied in de strijd werpen. Thailand heeft de Ver. Staten om wapens verzocht. De premier gaf als zijn mening te ken nen, dat, indien de inval in Laos deel uit maakt van een nieuwe communistische strategie, een inval in Thailand zeker zou volgen, hoewel mogelijk enige tijd zou verstrijken voor het zover zou komen. Volgens berichten uit Indo-China heb- Een grote bende van de Mau-Mau, ge- wapend met breuguns en geweren heeft vaneFortSHVannd Cen d°rp in het gebied van Fort Hall aangevallen. Vier inheemse politiemannen en vier burgerwachten wer den gedood. Donderdag is in hetzelfde gebied weer een overval gepleegd Drie. burgerwachten en vier inheemse politie mannen lieten hierbij het leven Zeven andere burgerwachten, drie vrouwen en acht 'kinderen, zijn waarschijnlijk door de bende meegenomen. Zij worden vermist. Bjj beide overvallen hebben de bendeleden een aantal geweren buitgemaakt. Sir Evelyn Baring, do gouverneur van Kenia, heeft gezegd, dat het optreden van de Mau-Mau in de toekomst waarschijnlijk nog gevaarlijker en wanhopiger zal wor den. Hij verwachtte namelijk een agres siever optreden als gevolg van de recente arrestaties van leiders van de centrale raad der Mau-Mau. „Het zal tijd kosten om de organisatie te vernietigen, maar we zijn op de goede weg", reide hij. gieterij in Doetinchem is gisteren om streeks half drie een felle brand ont staan. Het vuur vrat zeer snel om zich heen; blussingspogingen moch ten niet baten en eerst om kwart voor vier was de brandweer van Doetin chem, die met groot materieel was uitgerukt, de brand meester. De brand, die ontstond in de smederij, werd ontdekt door de nachtploeg, die in de smederij en de werkplaatsen werkte. Het overige personeel had n.l. gistermid dag vrij. Toen de brandweer enige minuten later verscheen, was de werkplaats al een grote vuurzee. Door de ongunstige windrichting sloegen de vlammen over naar de por tierswoning, welke tegen de fabriek is aangebouwd. De woning was inmiddels geheel ont ruimd. Twee slaapkamers op de eerste etage en een daaronder gelegen washok, tevens bergplaats, brandden geheel uit. In de fabriek werden de werkplaats, de smederij en een groot aantal machines een prooi der vlammen. De verbrande gebou wen bevinden zich in het hart van de fa briek. Het vuur is met zes stralen aan gepakt. De schade is zeer aanzienlijk. De oorzaak is nog niet bekend. Men heeft vergeefse pogingen gedaan de directeur van het bedrijf, de heer H. I. Tenkink, In Frankrijk heeft zich Donderdag een aantal stakingen van korte duur voorge daan, welke ten doel hadden aan de ver schillende eisen der werknemers kracht bij te zetten. Er is gestaakt door employé's van spoorweg- en havenbedrijven, scheep vaartmaatschappijen, banken, het beurs- wezen en de auto-industrie. De staking in de haven van Le Havre is overgeslagen naar andere Franse ha vens. Sleepbootbemanningen zijn een sympathie-staking begonnen. De moge lijkheid bestaat, dat hierdoor het gehele Franse scheepvaartverkeer zal worden verlamd. De „lie de France", die Woensdag uit Le Havre zou zijn vertrokken, en het nieuwe luxe-passagiersschip „Antilies", dat Donderdag z'n eerste reis naar Frans- West-Indië zou hebben aangevangen, kon den niet uitvaren. Vele passagiers van het eerstgenoemde schip hebben thans passa ge geboekt op de „Qu?en Mary". De Finse zeeman Urho Taina, die door een Russisch gerechtshof tot vier jaar ge vangenisstraf was veroordeeld wegens 't verscheuren van een portret van Stalin, is in Helsinki teruggekeerd. Met zes an dere Finnen was hij in vrijheid gesteld ingevolge de amnestie na de dood van Stalin. op de hoogte te stellen van de brand. Deze was n.l. om 2 uur gistermiddag naar België vertrokken. De brand is zeer waarschijnlijk ont staan door vonken die uit de zes a zeven meter hoge smeltoven overgevlogen zijn naar de ernaast gelegen smederij. Er was geen positief antwoord te krijgen op onze vraag of in de fabriek tenge volge van de brand voorlopig niet kan worden gewerkt. De smederij en de metaal-modelmakerij zijn geheel verlo ren gegaan. De gieterij is nagenoeg onbeschadigd ge bleven, doch de genoemde afdelingen zijn van elkaar afhankelijk. Naar schatting zijn circa twintig machi nes verloren. De fabriek ligt tussen Doe tinchem en Laag Keppel. Er werken circa honderdtwintig personen. Verzekering dekt de door de brand ont stane schade. De Coöp. Levensverzekering-Mij. Con cordia u.a. meldt in het verslag over 1952 dat de productie zich op een zeer hoog peil heeft bewogen. De netto vooruitgang beliep 32.903.009 (20.851.615) verzekerd kapitaal, een stijging dus met rond 60 pet. De productie werd gunstig beïnvloed door de totstandkoming van een aantal grote collectieve contracten. Het totaal bestand beloopt nu 213.696.856 (180.793.847). De sterfte-ervaring was bijzonder gunstig. De premie-ontvangst eigen rekening be liep 5.743.744 (4.917.938). De premie- reserve eigen risico vermeerderde met 3.975.679 tot 36.393.833. Over de be leggingen is een gemiddelde rente Ge kweekt van 3.675 (3.525) pet, de gemiddelde rentevoet van de premiereserve bedraagt 2.998 pet. De rentemarge steeg dus tot 0.677 (0.525) pet. De winst- en verlies rekening wijst een batig saldo aan van 309.867 (560.363). Donderdagmorgen kwam de 25-jarige J. N. uit Langeveen (Ov.) op zijn bromfiets te Geesteren onder de gemeente Tubber- gen in aanrijding met een autobus van de fa. L. uit Glanerbrug. N. werd hierbij ernstig verwond en overleed vrijwel ter plaatse. N. was ongehuwd. (Van onze Haagse redactie) Naar aanleiding van het bericht in de New-York Times, volgens hetwelk de EPM, de Staatsmijnen. Pb"tns, KLM en Kema atoomenergie zullen gaan aanwen- jn hun bedrijven, vernemen wjj het volgende. F.r is nog geen sprake van een benutten der atoomenergie ten behoeve Van de bedrijfsexploitatie door de Neder- le-Hse industrie, doch wel van een finan- c""'- rWlneming In het fundamentele on- de--„ek. jjpt betreft hier een bereidver- verklaring van de B.P.M., Philips en de Staatsmijnen, alsmede van vele kleinere Nederlandse industrieën, o.m. vertegen woordigd in de Kema, om financiële steun te verlenen aan de Stichting Fundamen teel Onderzoek van de Materie (F.O.M.). Deze Stichting put haar inkomsten uit een rijkssubsidie en uit bijdragen van de industrie. Nederland heeft, op weten schappelijk gebied een uitstekende naam en deze overweging heeft de Nederland se industrie er toe gebracht haar steun te verlenen aan het wetenschappelijke onderzoek op het fundamentele terrein, dat de F.O.M. te zamen met Noorwegen heeft aangepakt. Dit geschiedt voor wat de Nederlandse ondernemingen aangaat in het normale kader van de vele bij dragen. welke deze aan het wetenschap pelijke onderzoek verlenen. MACHTIG WAS het militaire schouwspel dat zich gisteren op Konin ginnedag in de hoofdstad ontrolde voor de ogen van tienduizenden toen de parade van onderdelen van de Kon. Marine, Kon. Landmacht en Kon. Luchtmacht voorbij de minister van Oorlog, Ir. C. Staf trok. Nog nooit was in ons land een militair défilé van deze omvang vertoond. Met een ernstig gezicht, af en toe de hoge hoed afnemend om commandanten van een voor bijtrekkend onderdeel te groten, stond Exc. Staf naast de staatssecretarissen van Marine en van Oorlog op het podium vóór het Concertgebouw. OM ELF UUR precies zwenkte de Kon. Militaire Kapel voor de eretribune naar links en braehten de trompetters van het regiment Huzaren van Boreel de eresignalen voor de minister. Voorop liep een tot martiale wasdom gekomen Dik Trom-figuur die bij ons de gedachte opriep dat het een „bijzonder" schouwspel zou worden. Paradecommandant, generaal-majoor G. van Nijnatten, stond kaars recht, gesierd met zijn vele onderscheidingen, in dé jeep. Nadat hij zich bij de minister van Oorlog en Marine had gemeld, trok onder de tonen van „Piet Hein" en de luide bijvalsbetuigingen van de drommen toeschouwers, in keurig blauw uniform met rode galon op de broek het bataljon der Koninklijke Marine voorbij- Onafgebroken klonken de commando's op boven de muziek en in voortreffelijke stijl trokken de troepen en het materieel voorbij. Na het bataljon van de Koninklijke Marine trok het 411e bataljon infanterie van het garde-regiment fuseliers Prin ses Irene, uitgerust met garand-geweer en karabijn voorbij. De infanterie vormt nog steeds het hoofdwapen van ons Leger. Het bataljon, afkomstig uit Er- melo, dat 750 man sterk was, voerde een gemotoriseerde ondersteuningscompag- nip met zich mee. Voorafgegaan door de kapel van de Koninklijke Luchtmacht trokken ruim 500 man van de K.L.(u)M. bestaande uit 4 squadrons uit Nijmegen, Breda en Gilze-Rijen voorbij. De vliegtuigen van de Marine Luchtvaartdienst en de NA het blauw van de marine volgde het khaki en het staalgrijs van de land- en luchtmacht. De helmen glommen in de flarden zon, die af en toe door de wolken scheurden. De „kist jes" van de manschappen en de rups banden van het zware geschut deden het wegdek dreunen en vliegtuigen over stemden al deze geluiden die door de parate troepen in de hoofdstad werden geïntroduceerd. KL(u.)M. kwamen toen boven het pa- radéveld, zodat het er op leek dat de grondtroepen van de K.L.(u.)M. met de vliegtuigen een gecombineerde para deoperatie uitvoerden. In totaal vlogen 166 toestellen boven de hoofdstad, in ge sloten formaties met nauwelijks twee meter ruimte tussen de diverse ma chines. De M.L.D. vloog met_ Mitchells, Harpoons, Fireflies en Seafuries, terwijl de K.L.(u.)M. voorb;jdreunde in vier for maties Harvards, vier formaties Gloster Meteors, de tweemotorige straaljagers die maximaal 850 km. per uur kunnen halen en vijf formaties Thunderjets. Toen deze 25 eenmotorige straaljagers op 400 meter hoogte uit de bocht kwa men gieren, werd een geluidsbarrière van verrukte „Óh-'s" opgericht, waaraan deze toestellen zich hoegenaamd niet stoor den. De 25 Super Piper-cups waren waarschijnlijk op tijd. maar maakten de indruk te iaat te komen. E gemotoriseerde troepen drukten sporen van de zware banden in het wegdek; het asfalt dreunde onder de Lon-Tongs. Vier batterijen veldartil lerie met 22 vuurmonden, ieder met een dracht van tien kilometer, werden ge volgd door luchtdoelartillerie, welke kwantitatief het zwaartepunt van de parade was. Dp batterijen werden verge zeld door radargestuurde zoeklichten, radiowagens, vierlingmitrailleurs, die duizenden schoten per minuut kunnen lossen, bulldozers en jeeps. De cavalerie was vertegenwoordigd door een regiment Huzaren van Boreel, die o.a. zes Chaffeetanks meevoerden en het regiment huzaren Prins Alexander, die de primeur gaven van de midden- zware Centuriontanks. Deze imposante 48-tonners komen uit Engeland en ver vangen de verouderde Shermantanks. De 22 zware kolossen die voorbijreden toon den het allermodernste wat er op dit gebied te zien is. De paarden der bereden politie werden schichtig onder het zware gedreun en het Concertgebouw trilde op zijn grondvesten, toen deze twee maai aehtwielige tanks als gemotoriseerde paradepaarden voorbijgaloppeerden. Het was de eerste keer dat de Centurions werden geëxposeerd. Het défilé werd besloten met een groep van dertig voertuigen van de K.L.(u.)M. in felle rode en rood-wit geblokte kleu ren. Motorspuiten, brandweerjeeps, wa tertankauto's, schuimblusauto's, baan veegauto's, ambulances, vrachtwagens en tractoren werden tenslotte gevolgd door twee gele kraanauto's. BEHALVE de minister van Oorlog en van Marine ir Staf, waren aanwezig: de staatssecretarissen van Marine en Oorlog, vice-adm. H. Moorman en mr F. Kranenburg; de chef marinestaf vice- adm. A. de Booy; chef generale staf lt.-gen. B. Hasselman en de plv. chef luchtmachtstaf gen.-maj. A. Baret ta. Deze hoge militaire autoriteiten assis teerden de minister b(j het afnemen van de parade. Verder merkten wij op de ministers Donker, Luns. Suurhoff en van Thiel. De ambassadeurs van de Ver. Staten, Rusland, Japan en de Hoge Com missaris van Indonesië waren aanwezig, benevens de gezanten van Oostenrijk, Iran. Mexico, Polen, Zwitserland, Vene zuela en Joegoslavië en de zaakgelastig den van Pakistan en Tsjechoslowakije. Staatssecretaris mr dr A. van Rhijn van Sociale Zaken; de commissaris der Ko ningin in de provincie N.-Ho!land, dr J. Baron de Vos van Steenwijk; mr A. d'Ailly als burgers stonden naast de militaire autoriteiten zoals generaal mr Kruis, schout b;i nacht C. Slob. lt.-gen. A. Onsomer en lt.gen. D, Buurman van Vreeden, Ned territoriaal bevelhebber naar het martiale schouwspel te kijken. Directeuren van land. en luchtmacht, militaire vertegenwoordigers van vreem de mogendheden, de Garnizoenscomman dant van Amsterdam, J. de Roo van Al- derwerelt en vooraanstaande figuren uit de hoofdstedelijke handels- en industrie wereld; kortom te veel „very important persons" om op te noemen zagen het materieel voorbijrollen en de manschap pen marcheerden in parate tred en met even parate uitrusting. Nadat de ruim 4500 man met hun uit rusting en materieel waren verdwenen, besloot het „Wilhelmus" do meest im- om hogere posante parade die de hoofdstad tot nu derdag ont toe heeft gekend. de eisen rANNBER in vroeger jaren afde lingen van het regiment Huzaren zich „op parade" door de straten van een stad begaven, sloegen burgers en gemeentebestuur immer met ietwat angstige blikken de gedragingen van de trappelende viervoeters gade, omdat men wist dat na het défilé de sporen" van het paarden-regiment niet altijd tot de smakelijkste behoorden. Met de tjjd is ook de uitrusting van de huzaren veranderd, maar dat niette genstaande dit ook nu een parade van een huzaren-regiment heel wat zorgen bracht, moge wel blijken uit het besluit van de burgemeester van Amsterdam, mr d'Ailly, die aan het departement van Oorlog wèl vergunning verleende tot het houden van het grote défilé op de afge lopen Koninginnedagmaar daaraan de voorwaarde verbond dat de huzaren tegenwoordig in tanks op de voet gevolgd zouden worden door een. schadecommissie. TYS Amsterdamse burgervader was 1_J er immers van overtuigd dat de huzaren ditmaal weliswaar geen onsmakelijke, maar daarom zeker niet minder diepgaande sporen zouden ach terlaten; en in het belang van het hoofd stedelijke asfalt bedong hij dat de schadecommissie, die achter de 22 zware 48 ton wegende Centuriontanks moest rijden, en die zou moeten bestaan uit deskundige vertegenwoordigers van rijk en gemeente Amsterdam, onmiddellijk het ivegdek zou controleren. Gisteren noteerden de deskundigen, voorafgegaan door vierenveertig ratelende rupsban den, nauwkeurig al hun indrukken Als men tot de conclusie komt, dat er werkelijke schade is veroorzaakt, zal het departement van Oorlog te zijner tijd daar de rekening van krijgen. Én ddt is dan het wezenlijke verschil met vroeger jaren, toen men bij een huzarenparade alleen maar met een mopperende ge meentereiniging te maken had.... Massa-ontslag te Bremen. Veertiendui zend arbe'jjers op de scheeepswerven van Bremen, sedert Zaterdag j.l. staakten onen te verkrijgen, zijn Don- agen. De werkgevers hadden jewezen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3