Honderden passagiers verlieten in reddingsboten zwaar bescha- „Duke of York" digde Regering en Kardinaal-legaat „Dolle majoor" vloog onder elf Theemsbruggen door Minister Witte confereerde met burgemeesters Woningbouw in het rampgebied Harde strijd voor katholieken in komende kwarteeuw Europese gemeenschap sterft GUMMIKNUPPELS op de DAM Doden en bevrijders geëerdNu moeten wij sterk aanpakken 110,4 MILLIOEN GULDEN Kon. Paar naar Noorwegen vertrokken „Biedt weerstand aan alle druk" Woensdag 6 Mei 19rj3 PAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Oudste candidaat voor gemeenteraad Receptie in Aartsbisschoppelijk paleis Iedere getroffene heeft recht op herbouw van eigen woning Waarschuwing van Spaanse staatsman Donoso Cortès uit.... 1849 Communistische rel op Bevrijdingsdag WEERBERICHT V. Vanmorgen vroeg is op ongeveer 45 mijl ten Oost-Zuidoosten van Harwich het Amerikaanse stoomschip „Haiti Victory (7.607 ton) in aanvaring gekomen met het Britse passagiersschip „Duke of York", dat 4.190 ton groot is en met 440 passagiers aan boord op weg was van Hoek van Holland naar Harwich. De aanvaring deed zich voor op anderhalve mijl van Galloper Point. Tegen half zeven seinde de „Haiti Victory", dat „bijna alle passagiers" het Britse schip hadden verlaten. Voor een deel waren zij in de reddingsboten gegaan, welke naar in de buurt zijnde schepen voeren, die de in hun slaap verraste en hevig geschrokken mensen over namen. Het was erg koud vanmorgen, zodat zij, die zich niet de tijd hadden gegund om zich warm te kleden, half verkleumd waren. Andere opvarenden van de „Duke of York" zijn aan boord genomen van de „Haiti Victory die gelijk na de botsing probeerde langzij van het zwaar beschadigde Britse schip te komen liggen en daar na ongeveer een half uur in slaagde. Omstreeks 6 uur 30 seinde het Amerikaanse schip, dat alle passagiers van de „Duke of Tork in veiligheid waren gebracht. Later werd gemeld, dat één opvarende om het leven was gekomen. De juistheid hiervan kon nog niet worden bevestigd. In ieder geval heeft één passagier verwondingen opgelopen. Eerste zorg: de passagiers Oorlogsveteraan Nationaal Rampenfonds AERONAUTISCHE ZWANENZANG? Geen goed geld naar kwaad geld Deze week is het honderd jaar geleden, dat de beroemde Spaanse staatsman en philosoof Juan Francisco Donoso Cortes te Parijs over leed. Deze vooraanstaande Katholieke diplomaat, die een der voor naamste leiders was van de opleving van het Katholicisme in Spanje rond 1850 en ook grote invloed heeft uitgeoefend op de Katholieke emancipatoren in Nederland als Schaepman en Nuyens, heeft reeds een eeuw geleden met onvergelijkelijke scherpte en nuchterheid de huidige critieke situatie van Europa voorzien. In zijn grote rede in 't Spaanse parlement in 1849 beschreef hij op bijna profetische wijze, hoe het Europa en West-Europa in het bijzonder in de eerstvolgende honderd jaar zou vergaan. Eerst nu komt men tot het besef, hoe waar deze woorden zijn geweest en met welk een groot meesterschap Donoso Cortès de politieke situatie van het avondland heeft ontleed en doorzien. „De Europese gemeenschap sterft", zo zeide hij in 1849. „Haar handen en voeten zijn reeds koud. Spoedig zal ook haar hart koud zijn. En weet gij, waar om zij sterft? Zij sterft, omdat zij is vergiftigd. Zij sterft, omdat zij het Christelijk voedsel, dat God voor haar bestemd heeft, weigert en omdat beunhazen haar een rationalistische substantie bereid hebben. Zij sterft omdat dwalin gen doden en onze maatschappij op dwalingen gebaseerd is." Geen enkele staatsman heeft op zo scherpe wijze het gevaar onder kend, dat het godsdienstige-poli- tieke liberalisme voor het Chris telijk Europa zou gaan beteke nen, als Donoso Cortès. Het voert tot dood en ondergang, zo zeide hij, omdat met de morele en christelijke principes, die door het liberalisme ondergraven worden, iedere eerlijke cultuur valt of staat. „De wereld ijlt met grote stap pen in de richting van de dicta tuur zo verklaarde hij steeds weer een dictatuur, zo gewel dig en afschrikwekkend als de mensheid nog nooit heeft gekend. Slechts één middel is in staat om deze catastrophe af te wenden. Immers men kan er niet aan ont komen, als men meer rechten, vrijheid of goederen wenst. Men kan er slechts aan ontkomen als wij ons allen tezamen, ieder naar ons vermogen, inspannen om een genezende godsdienstige omme keer te bewerken. Is een derge lijke omkeer mogelijk? Ja. Is zij echter waarschijnlijk?" Hier constateert Donoso Cortès: „Neen". Voor Donoso bestond een strijd tussen persoonlijke vrijheid en persoonlijke God tegen massi ficatie, tyrannie en pantheisme. Op een jachtterrein moet het wild tegen de jagers worden be schermd. In een rivier de vis tegen de vissers. De beschaving moet tegen de beschaafden wor de verdedigd. Doet men dat niet, dan zullen er rivieren zonder vis en bossen zonder wild over blijven. De huren De Amerikaan en het meisje De weerverwachting van het KNMI geldig tot Donderdagavond, luidt: Aanvankelijk vrij veel bewolking met plaatse lijk enkele regenbuien, maar later van het Noord-Oosten uit opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind aanvankelijk tussen Noord- West en Noord, later draaiend naar Noord- Oost. Vrij koud. Donderdag 7 Mei: Zon op 5.00 uur, onder 20.14 uur. Maan op 2.29 uur, onder 122.52 uur. IEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Nachtboot van H. v. Holland vlak voor Britse kust Dp aanvaring deed zich voor omstreeks 4 uur 30 De „Duke op York" was de nachtboot, die te middernacht Hoek van Holland had verlaten. Het schip moest omstreeks zes uur in Harwich arriveren. De botsing moet wel heel erg zijn aan gekomen, want de_ gehele boeg van het Britse schip zou vóór de brug z\jn afge broken en gezonken. Nadat alles gedaan was om eerst de mensenlevens in veiligheid te brengen, heron men pogingen aan te wenden om het schip te redden. De „Haiti Victory" probeerde de „Duke of York" op sleep touw te nemen, hetgeen omstreeks 9 uur gelukte. Laatstgenoemd schip maakt langzaam water. Een aantal van de ~G bemanningsleden is aan boord achterge bleven en een reddingboot is verzocht in de nabijheid te blijven om hen zo nodig van het schip te halen. Dit is nodig om dat de „Duke of York" bp de redding van zijn passagiers alle aan boord aan wezige reddingboten gebruikt heeft, zo dat er niet een meer over ls. Omstreeks kwart voor tien zond de „Duke of York" opnieuw een S.O.S. uit, ditmaal omdat een vrouw en kind waren waargenomen, die bekneld waren ge raakt en zich niet zelf bevrijden konden. Het schip vroeg om zwaar reddingsma teriaal, aangezien men vreesde dat de vrouw en het kind ernstig gewond waren. Direct vertrok van de Engelse kust een motorboot naar de „Duke of York" met aan boord scheepstimmerlieden met snij branders. Korte tüd later werd gemeld, dat ook de vrouw en het kind In veilig heid worden gebracht. Zij bleken niet ern stig gewond te zijn. Omtrent de oorzaak van de aanvaring was hedenmorgen nog niets bekend. Di rect na de botsing werd aan niets an ders gedacht dan aan het in veiligheid brengen van de passagiers. Een Ameri kaans schip, de „American Merchant", dat in de nabijheid was, verleende direct assistentie. Uit Hoek van Holland werd de sleepboot „Blankenburg' en uit Vlis- singen de „Goliath" naar de plaats van de aanvaring gezonden. Er zijn nog an dere schepen in de buurt, die zo nodig hulp kunnen verlenen. Uit Harwich vertrok de „Norfolk Ferry", eveneens een schip van de Britse spoorwegen, om de geredde pas sagiers van de andere schepen over te nemen. Een tweede vrachtschip van de maatschappij, de „Dewsbury", op weg van Antwerpen naar Harwich, is even eens naar c 2 plaats van de aanvaring gedirigeerd. Een aantal geredde passagiers bevon den zich vanmiddag nog aan boord van het lichtschip „Galloper Point", waar zij door de reddingboten naar toe waren gebracht. Anderen zijn reeds op Britse bodem aangekomen, bijvoorbeeld de 91 opvarenden, die door het s.s. „American" naar Dover zijn gebracht en daar rond het middaguur voet aan wal zetten. Naar verluidt, bevond zich aan boord van de „Duke of York" een delegatie van het Britse Legioen, die begin van deze week als gast van het Nederlandse oorlogsgravencomité te Nijmegen de her denkingsplechtigheden had bijgewoond. Natuurlijk had de „Duke of York" ver schillende Nederlandse passagiers aan boord. By informatie te bevoegder plaatse deelde men ons mede, niet in staat te zijn dit aantal ook maar bij be nadering te schatten. Voor zover wij het konden controleren, zijn er in elk geval geen Nederlanders bij deze scheepsbot- sing omgekomen of gewond geraakt. Het Britse schip werd in 1935 gebouwd en staat geregistreerd te Harwich. Het is eigendom van de Britse Spoorwegen en onderhoudt de gewone lijndienst Harwich- Hoek van Holland v.v. Het Amerikaanse schip, de .Haiti Victory", is eigendom van het Amerikaanse ministerie van han del. Het staat geregistreerd te San Fran- ciscoi Het heeft een bemanning van 50 kop pen en vervoert militaire goederen. Dezer dagen is de heer Job Padmos tr Dnddorp, op Goeree, acht en tachtig iaar geworden. Op zichzelf een zekere bij zonderheid, maar het meest bijzondere van deze oude baas is, dat hij zojuist door zijn plaatselijke kiesvereniging weer op de lijst geplaatst is van candi- daten voor a.s. gemeenteraadsverkiezin gen, na al bijna dertig jaar zitting in het hoogste college van zijn dorp gehad te hebben. De heer Padmos is Neder lands oudste raadslid! „Als jullie me er bij gebruiken kunnen wel, dan zet je me maar weer op de lijst!" zo heeft hij gezegd op de verga dering van de Ned. Herv. kiesvereniging te Ouddorp toen 't om de candidaatstel- ling ging. „En als je denkt, dat je niets meer aan me hebt, ach, dan laat je me maar weg!" De kiesvereniging eerde de ouderdom en achtte de oudste de wijste. Zaterdagavond 17 Mei zullen autoriteiten van parlement en regering de Pauselijke Legaat a latere, Kardinaal Van Roey, of ficieel begroeten. De Kardinaal-Legaat re- cipieert daartoe in het aartsbisschoppelijk paleis aan de Maliebaan te Utrecht. De volgende autoriteiten zullen op deze officiële ontvangst verschijnen: dr w. Drees minister-president en minister van Algemene Zaken; prof dr L. Beel, vice- minister president en minister van Bin nenlandse Zaken; de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, mr J. Cals; de minister voor de Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisaties, de heer A. C de Bruijn; de minister van Justitie, mr L. Donker; de minister voor Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera; de minister van Financiën, de heer J. v. d. Kieft; de minis ter zonder portefeuille, mr J. Luns; mr F. van Thiel, minister voor Maatschappe lijk Werk, cn de minister voor Wederop bouw en Volkshuisvestiing, ir H. Witte en verder de voorzitters van Eerste en Twee de Kamer, mr J. Jonkman en mr L. Kor- tenhorst. Voorts zullen hun opwachting komen maken mgr Paolo Giobbe, Apostolisch In- Sinds eergister is weer honderdduizend gulden bij het Nationale Rampenfonds binnengekomen. Het totale bedrag is thans tot 110,4 millioen gestegen. In 1981 vloog hij onder de brug van Westminster door en kreeg een bens- ping. Onlangs ging hij tot grote schrik van het passerende publiek nog onder de boog van To wer-bridge. Maar giste ren maakte de „dolle majoor", Chris Draper, het wel zeer bont, toen hij in een klein één-mo- torig particulier vlieg tuigje niet minder dan elf Theems-bruggen in het hartje van Londen „nam". Het was, voor de lief hebbers, een hartver kwikkende aanblik om de ivaaghals onder de ene brug na de ander te zien door-duiken, rake lings scherend langs een groot rivierschip, dat een brug van de andere kant naderde, iets om- hooa komend tussen ver schillende bruggen in, weer lager vliegend bij de volgende overspan ning, en zo tot Chiswick- bridge toe. Minder moe dige toeschouwers na men het avontuur on- vriendelijker op en stuur den het toestel woedende blikken en verwensingen na om de opgelopen schrik af te reageren. Vrouwen doken hier en daar gillend weg. ik miste er maar drie", zei Draper niet zonder voldoening, toen hij zijn toestel weer veilig en wel op het vliegveld van Broxbourne in Her- fortshire aan de grond had gezet, tot de be vriende autoriteiten van de vliegclub aldaar. Het was het meest specta culaire staaltje, dat Dra per in zijn leven heeft uitgehaald. Zijn bijnaam „dolle majoor" spreekt overigens voor zichzelf. De thans 55-jarige ma joor won zijii reputatie in de eerste wereldoorlog en hij heeft sindsdien een heimwee naar de sterke stukjes van die „grand time" over gehouden, welke hem zo nu en dan te machtig werd. Het heeft er de schijn van, dat Draper met zijn „elf-brug gen-race" zijn carrière heeft willen af fluiten. Dat meende al- Jla"? de heer Jim McMahon, een official van Broxbourne. Maar ook al zal zou dit van (te kant van Draper niet als een afscheid bedoeld zijn, dan moet toch met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid wor den aangenomen, dat langs andere weg een einde aan 's mans vlie gerij zal worden ge maakt. Onder degenen, die van de Theems-tocht niet konden genieten be vond zich nl. ook de Lon- dense politie, die hem onlangs na zijn vlucht onder Tower-bridge nog ernstig tot andere ge dachten trachte over te halen, blijkbaar tever geefs, en die hem thans reeds hebben laten we ten, dat zij hem op het matje verwachten. Afne ming van zijn brevet lijkt het minste wat Draper te wachten staat. ternuntius te Den Haag, als lid van het Corps Diplomatique, de Commissaris der Koningin in Overijssel, ir J. ridder de van der Schueren, de Commissaris der Ko ningin in Limburg, dr F. Houben, de Com missaris der Koningin in Noord-Brabant, prof. dr J. E. de Quay, alsmede Katholie ke leden van de Raad van State. De ,Duke of York' heeft in de afgelopen oorlog voor de Britse marine gevaren. Het schip werd door Duits geschutvuur zwaar beschadigd tijdens de evacuatie van Duin kerken in 1940. In 194J nam het deel aan de aanval op Dieppe. Dee nachtbootdienst zal normaal worden gevaren door de „Koningin Emma" van de Maatschappij „Zeeland", die in Hoek van Holland lag en direct is gecharterd. De „Koningin Emma" is vanmiddag om 1 uur naar Harwich vertrokken en zal daar van avond de passagiers aan boord nemen. Weliswaar heeft dit schip een beperkter slaapaccomodatie, doch de Maatschappij „Zeeland" heeft voorzieningen getroffen om de reizigers zoveel mogelijk te gerie ven. In de salon van het schip zullen la kens en dekens aanwezig zijn om het de pasagiers zo gemakkelijk te maken als on der de huidige omstandigheden maar mo gelijk is. In de middag van de vijfde Mei kwam het tot relletjes op de Dam te Amster dam, veroorzaakt door communistische demonstranten. De politie had de handen vol om de demonstranten uit elkaar te jagen. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, iP Witte, heeft gisteren een bezoek gebracht aan Goeree en Overflakkee en in Middelharnis met burgemeesters uit de rampgebieden ge sproken over de mogelijkheden voor een spoedige herbouw van <ie door het water verwoeste woningen. Uit alles bleek, dat de minister en met hem de regering, een open oog heeft voor de grote noden en dat hij, waar dat maar even kan, aan de verlangens van gemeentebesturen en ge troffenen tegemoet wil komen. Verscheidene burgemeesters vestigden de aandacht op het tekort aan bouwvak arbeiders op het eiland Goeree Over flakkee, dat voor een snelle wederop bouw stagnerend werd genoemd. Er werd gevraagd, of, wanneer bouwvakarbeiders van elders zouden kunnen worden aan getrokken, het rijk in de kosten zou bijdragen. De minister, antwoordde hierop, dat het rijk ongetwijfeld rekening zou houden met deze extra kosten en een percen tage zou bijdragen in de extra-kosten der aannemers voor vervoer e.d. boven de normale aannemingssom. Wat de krotwoningen betreft, die door de waterschade nog slechter zijn gewor den, gaf de minister als zijn mening, dat deze zouden kunnen worden opgeruimd. In geen geval mag bij herstel goed geld naar kwaad geld worden gegooid. In het algemeen geldt dit voor elke woning, die door de ramp onherstelbaar is verwoest. Op de vraag, of de bouwplannen in de rampgebieden voorrang zouden hebben, antwoordde de minister, dat, wanneer plannen worden ingediend, die aan de financiële voorwaarden voldoen, toe stemming zal worden verleend en met bouwvolume etc. geen rekening zal wor den gehouden. De bouw van deze wonin gen zal dus niet gebonden zijn aan een bepaald contingent. Aangaande een snelle onteigening van grond voor woningbouw, zeide de minis ter, dat bij de Tweede Kamer een wets ontwerp aanhangig is gemaakt naar het model van de bestaande Wederopbouw- wet. dat van toepassing zal worden ver klaard op de desbetreffende gevallen van herbouw in de rampgebieden. De minister acht het de eenvoudigste en een snelle manier van herbouw om woningwetwoningen te bouwen en (wat ook in de Rampschadewet, die nu ter perse gaat, tot uiting zal komen) dat iedere getroffene recht heeft op herbouw van eigen woning. Er moet ruimte voor gelaten worden, dat iedere getroffene In drie stadia gaat deze tijd ten gronde: van Deisme via Pantheisme en Atheisme tot despotisme. De oorzaken hiervan zijn zo zegt Donoso Cortès gelegen in het fa len der Katholieken. Even fel als zijn ver wijten tegenover het liberalisme, klonken in de wereld zijn oproepen tot de Christe lijke volkeren om, zo zij niet wilden onder gaan, hun kinderen op te voeden tot echte Christenen; zijn oproepingen tot de rege ringen om de volkeren weer te maken tot hun beginselvaste Katholieken. Kenmer kend voor dit alles was, dat hij zo goed als geen uitweg meer zag voor de fatale toe stand, waarin Europa verkeerde. Juist nu rond zijn honderdste sterfdag zijn de uitspraken van Donoso Cortès bij zonder actueel, omdat wij weten wat er sindsdien van Europa geworden is en wat de toekomst voor mogelijkheden biedt: wij staan vlak voor de afgrond. Uit zijn bezwerende woorden klinkt een ernstige bezorgdheid, dat in de komende algemene verwording zelfs de verregaand ste inspanningen niets kunnen bereiken. Donoso voorspelde het bankroet van de technjsche beschaving. Wij zijn daar nu getuigen van. De wereld heeft haar geloof in de „onbeperkte vooruitgang" verloren. Donoso geloofde, dat een terugkeeer no dig was, een nieuw contact met bepaalde dogmatische overtuigingen, welke geen achterstand veroorzaken, omdat zij eeuwigheidswaarde hebben. recht heeft een woningwetwoning aan te kopen. Een klemmend beroep werd gedaan op de burgemeesters om de getroffenen bij elkaar te brengen, opdat ieder zijn wensen tot uiting zou kunnen brengen, om dan gezamenlijk, desnoods onder één of twee architecten tot herbouw te komen. Om acceptabele huren te verkrijgen, de huren zijn op het eiland overwegend laag, zou een modus gevonden kunnen worden in de verdiscontering van de kosten van de arbeiders van buiten en indiening van eenvoudige bouwplannen. Toestemming zal worden verleend tot het bouwen van permanente houten woningen (geen noodwoningen), door bemiddeling van het Rode Kruis van Noorwegen, Zweden, Finland eir Oosten rijk ontvangen, om een bepaald percen tage te bouwen of toe te staan. Toegewezen zijn aan Nieuwe Tonge vijftien van deze woningen, aan Oude Tonge twintig, aan Stellendam vijftien, aan Middelharnis vijftien en aan Den Bommel tien. Twintig zijn voor algemene reserve aangewezen. In het gezelschap van de minister be vonden zich de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, de secretaris-generaal ir H. Mou- ton. mr G. v. d. Flier, hoofd van de afdeling algemene zaken van de centrale directie van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting, J. van Brosselen, hoofd van de afdeling vaststelling oor logsschade en afwikkeling onteigeningen, ir H. Broersma, hoofd van de afdeling technische controle en ir G. Kiers, hoofd ingenieur-directeur van de directie van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting in Zuid-Holland. Om kwart voor zeven hedenmorgen zijn H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bern- hard van het vliegveld Soesterberg naar Noorwegen vertrokken. Het koninklijk paar is uitgeleide gedaan door de zaak gelastigde van Noorwegen, de heer M. F. Sandberg en mr J. Visser, chef van het protocol. De echtgenote van de zaakgelas tigde bood H.M. bloemen aan. Een katholieke woordvoerder heeft te Berlijn medegedeeld, dat Zondag jl. in alle katholieke kerken van Oost-Dnits- land een herderlijk schrijven is voorgele zen, waarin een beroep op de gehele christelijke jeugd wordt gedaan om weer stand te bieden aan alle druk tegen gewe ten en geloof. De brief ondertekend door alle bisschoppen van Oost-Duitsland, ver klaart. dat vrijheid van geweten en ge loofsuiting onschendbaar is. „Wij zullen getuigenis afleggèn voor de diepte en de ernst van uw christelijke geloof voor ieder, die er aan twijfelt en u beschuldigt van minderwaardige bedoelingen". De brief verzekert steun tegen alle druk en onrechtvaardigheid. „Onrecht kan niet veranderd worden in recht, ook al staat het gezag van de staat achter het on recht". Pastoor J. A. Annegarn van de parochie van de H. Familie te 's-Gravenhage, die door Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem is benoemd tot ere-kanunnik van het Haarlems Kathedraal Kapittel. Aan de hoog- eerw. heer Annegarn zal ter gelegen heid van zijn gouden priesterfeest op 16 Augustus a.s. een kerkmuur- schildering worden aangeboden. De middag van de bevrijdingsdag is op de stampvolle Dam te Amsterdam ont- sierd door enkele relletjes. Terwijl hon derden mensen, met geen ander verlangen dan zich te amuseren, langs de bekende stalletjes op de kleine steentjes voort- wandelden, voltrok zich op de hoeken van het Damplantsoen een affaire, die schril afstak tegen de fleurigheid van het zonnige plein. Door een comité, dat zich „Herdenkings comité 5 Mei" noemt, was enige dagen geleden een manifest verspreid, waarin het voornemen te kennen werd gegeven gistermiddag om 4 uur „in stille vast beslotenheid voorbij het Nationale Monu ment te gaan". De hoop werd uitgespro ken, dat vele tienduizenden dit voorbeeld zouden volgen. In het manifest stond voorts vermeld, dat de 5e Mei „strijdbaar herdacht moet worden, omdat een nieuwe Duitse Nazi-overheersing dreigt door middel van de E.D.G-, onder leiding van Amerikaanse en Westduitse Nazi- generaals". Niets wees aanvankelijk op ongeregeld heden, maar terwijl de mensenmenigte voetje voor voetje langs de kraampjes op de Dam schuifelde en over het trottoir voor het Damplantsoen, legde vrijwel on bemerkt een deputatie een bos rode rozen op het hekje van het plantsoen. Tege lijkertijd hoorde men kreten „Leve de vijfde Mei" en vele mensen in het dichte publiek ontpopten zich als betogers door papieren stroken te ontvouwen, waarop diverse communistische leuzen gedrukt stonden: eisen voor meer woningen en werk, voor vrede en leuzen tegen de E.D.G. De betogers sierden zich voorts met een rond, rood-wit-blauw, papieren embleem, waarop gedrukt stond: „Leve de 5e Mei". Politieke demonstraties of betogingen op de bevrijdingsdag waren echter door B. en W. verboden. Het gevolg was, dat in een oogwenk van alle zijden politie agenten toesnelden alsook bereden politie Het trottoir tussen het plantsoen en de kleine steentjes wertt afgezet. Op de hoeken bleven echter zeer veel mensen bjjeenscholen. Hier kwam het tegen half vijf tot een uitbarsting. Tien tallen agenten trokken hun sabels en rechercheurs in burger, met gummiknup pels in de hand, joegen de menigte samen met de agenten uiteen. Er dreigde even een paniek te ontstaan, doch in één mi nuut waren de straten rondom de hoek van de Bjjcnkorf schoon, niet echter dan nadat er enkele flinke klappen waren gevallen. Tien minuten tevoren was door de Kal- verstraat een groot aantal betogers, ver mengd met het daar wandelend publiek, bij de laatste steeg voor de Dam, die naar het Rokin leidt, eveneens door politie agenten opgevangen en met zachte drang de steeg in gedirigeerd- Op het Rokin werden zij gedwongen rechtsomkeert over het trottoir van het Rokin in de richting van het Muntplein te lopen. Op de hoek voor de Bijenkorf viel om half vijf een vijftal betogers onverhoeds ?en u?®en^ van PoRtie met vereende Krachten aan. De agent kreeg harde sla gen te incasseren, waarna hij door zijn collega's met sabels werd ontzet. Op de vrij talrijke buitenlandse toeristen die op deze bevrijdingsdag in het hartje van Nederland hun ogen uitkeken naar de feestelijke vlaggen, moet deze rel wel een merkwaardige indruk maken. Intussen waren Amerikaanse verlof gangers bjjna de enigen, die bij wijze van uitzondering over het afgezette ge deelte voor het Damplantsoen werden doorgelaten. Een van hen trok zich van de rel al heel weinig aan. Terwijl op beide hoeken een charge werd uitge voerd, stond hij voor de haag van het plantsoen zijn meisje te fotograferen. Na half zes werd het, nadat op het Damrak bij de Cineac nog een charge was uitgevoerd, langzamerhand rustiger

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1