VRIJE KERK ineen VRIJ LAND Herinneringen aan de storm der Aprilbeweging van 1853 Vergeet nimmer het lot van Kard. Mindzendty Belangrijke deviezen aderlating Franse koopvaardijvloot ligt stil Voorverkopen Sumatraoogst "52 Arnhems nieuwe station al klein voor het klaar is te JUICHEND LAND LANGS ROTTE-MEREN Weer een groep molens loopt gevaar te verdwijnen ff Thorbecke bracht het offer van zijn Minister-presidentschap noodkreet Of fers van onze goodwill Bisschop Dibelius klaagt rood blad aan Nederlandsche Bank Terugbetaling van 48 millioen aan Monetair Fonds Officieren-staking begonnen van een wandelaar en vaderlander Faustusschade meer dan anderhalf millioen De betrekkingen tussen Wenen en Bonn Zeewater verwoestte Zeeuwse boomgaarden Hoge inzet, prijzen 20 hoger dan inzet van oogst 1951 Middenstand heeft fiscaal program Arie Biever Donderdag thuis Moeilijkheden met controle van internationale treinen Bonn stuurt nieuwe Saarnota naar Straatsburg Octave Decoiiinch proe» WOENSDAG 6 MEI 1953 PAGINA 3 Geest van anti-papisme Vaderlandse geschiedenis Rumoer in April Thorbecke verloor de slag Katholiek als vaderlander Fufstein, D. P pUch spittal a/Drau en Bregenz. Ruim 3000 Kilo kleding konden we overmaken aan de kampementen in Salzburg. Officieel bezoek van Gruber In hele streken fruitteelt verloren E.B.U.-O VERSCHOT ZEER VASTE MARKT T rijdag aan}tieding aan regering eii parlement Wie van een wandeling houdt en niet tegen enige tientallen kilometers opziet kan in dit jaargetijde vaak meer genieten dan in de volle zomer. De zomer in ons landje is meestal vochtig en daardoor ivordt het uitzicht vaak omsluierd door damp, die het landschap slecht weergeeft. Wat in de volksmond „mooi weer' heet, is voor de wandelaar niet altijd het ware. Het landschap is dan heiig en vrij kleurloos, om nog niet te spreken van de broeiende lucht, die des wandelaars enthousiasme snel tempert. In deze tijd van het jaar als de wind uit het Noord-Oosten blaast en men in de stad moppert over „die gure kou' dan is een tochtje langs onze mooie Rotte zeer aan te bevelen. |f 4 Nog slechts enkele dagen scheiden ons van het ogenblik, waarop door geheel Katholiek Nederland in dankbaarheid en met diepe bezinning het feit zal worden herdacht, dat een eeuw geleden na een onderbreking van bijna driehonderd jaren over onze kerkprovincie weder een bisschoppelijk bestuur werd ingesteld. Na eeuwen van achteruitstelling, waarin onze geloofsbeleving terug gedrongen was tot de schuilkerken, gloorde eindelijk de dageraad van een betere toekomst. Enkele tientallen jaren daarvoor, bij de komst der Fransen in 1795, hadden we reeds een gegronde hoop mogen koeste ren, dat het eindelijk voor ons beter zou worden. Maar helaas, de „vrijheid, gelijk heid en broederschap", welke men aan de Katholieken, al dansende rond de vrij heidsboom, had beloofd, bleken, toen het op de verwezenlijking van deze beloften aankwam, eigenlijk niet te bestaan. En bij de bevrijding van 1813 waren we ver der dan ooit van het ideaal „een vrije Kerk in een vrij land" verwijderd. Wel eloot Koning Willem de Eerste in 1827 een concordaat met de H. Stoel, maar de vorst deed dit slechts met geen ander oogmerk, dan dat de staat alles te zeggen zou krijgen bij de priester-opleiding aan het collegium philosophicum te Leuven. Over de onmiddellijke voorgeschiedenis, de regering van koning Willem de Twee de, de grondwetsherziening van 1848, waarbij alle kerkgenootschappen voor de wet gelijk werden gesteld, achten we de lezer voldoende ingelicht. Wel wilden we enkele herinneringen opdiepen hoe de niet-katholieken in ons vaderland op één en ander reageerden. Er heerste, een eeuw geleden, voorname lijk in het kamp der rechtzinnige Pro testanten, 'n ware geest van anti-papisme. En al zijn alle sporen van anti-papisme momenteel nog niet helemaal verdwenen, vóór honderd jaren heerste het erger dan ooit. Natuurlijk waren er ook toen gelukkige uitzonderingen en met ere mag hier stellig de naam genoemd worden van de Calvinistische staatsman Groen van Prinsterer, die zijn gehele leven met terdaad getoond heeft, dat men, om een goed belijdend Protestant te zijn, niet be slist anti-Katholiek behoeft te wezen. Heel wat Nederlanders beschouwden hun Katholieke landgenoten een eeuw geleden niet als volwaardige medebur gers. Vandaar, dat het voor een Katho liek toen heel moeilijk was om een in tellectueel beroep te kiezen. Om iets te bereiken in het leven werden velen wel gedwongen zich in de handel te begeven. Wanneer thans zo nu en dan nog wel eens geklaagd wordt, dat in vele plaatsen in ons land zovele winkelzaken in R. K. handen zijn, begrijpt men de eigenlijke oorzaak daarvan. Het onderwijs op de scholen al waren die scholen dan z.g. neutraal of openbaar, was geheel in anti-Katholieke geest. Het meest kwam dit nog wel tot uiting bij het leervak vaderlandse geschiedenis. Zonder dat dit voldoende met bewijzen werd gestaafd, werden bijv. de eeuwen, waarin kunsten en wetenschappen bloei den als nimmer tevoren of daarna, de „duistere middeleeuwen" genoemd. De zestiende eeuw werd geheel en al door een anti-Katholieke bril gezien, zodat ook onze opgroeiende jeugd, de Katholieke jongens en meisjes, te slikken kregen, dat de tachtigjarige oorlog geheel en al een godsdienst-oorlog was, waarin de Protes tanten voor de vrijheid streden tegen de tyrannie van Rome en Spanje. Spanje en Bome werden volgens de schoolboekjes op één en dezelfde lijn gesteld. Karei V, Phi lips II en Alva waren doortrapte schur ken en breed werden hun talloze misda den uitgemeten. Daarentegen waren de Watergeuzen eigenlijk de enige nationale helden en Willem de Zwijger werd bijna als een heilige vereerd. Natuurlijk beliep het aantal slachtoffers van de inquisitie in de tienduizenden en er was geen plein in ons land, of volgens de meeste onder wijzers waren er eens schavotten opge richt en hadden er brandstapels gerookt. (Dat het aantal slachtoffers in ons land nauwelijks de duizend moet hebben ge haald. van wie de meeste om politieke, als staatsgevaarlijk, en niet om godsdien stige redenen, zijn terechtgesteld, wist rv 'i toen nog niet). Van de Gorcumse en 'Ikmaarse martelaren, de wreedheden dm Geuzen en de eeuwenlange onder- - 'kking der Katholieken, wist natuurlijk n enkele onderwijzer ook maar iets te v tellen. Was het eigenlijk in die tijd wel te verwonderen, dat met een derge lijke totaal eenzijdige voorlichting velen de schrik om het hart sloeg, toen zij ver namen, dat de Katholieke Kerk haar vleu gels in ons land eens iets wijder kon uit spreiden? Nu moet eerlijkheidshalve erkend den, dat de toon van de breve, waarmede Paus Pius IX het herstel van de bisdom men in ons land aankondigde, psycholo gisch nu niet bepaald goed gekozen was. Er kwamen zinsneden in voor, welke Protestanten niet aangenaam in de oren moeten hebben geklonken. Het gevolg van één en ander was natuurlijk, dat vele dominees op de kansel 's Pausen woorden nog eens extra aandikten, waarvan een storm van verontwaardiging natuurlijk 't Bisschop Otto Dibelius, hoofd van de Duitse Evangelische Kerk, heeft een aan klacht wegens laster ingediend tegen de Junee Welt", het orgaan van de rode Oo"tduitse Vrije Duitse Jeugd"-beweging (F DJDit blad heeft in de afgelopen twee maanden de Evangelische jeugd groepen verschillende keren van nage, sabotage en terreur op A bevel" beschuldigd. ruhelim in Zondag jl. heeft bisschop Dibelius in een preek in Oost-Berlijn de protes^ opgeroepen om standvastig te hliiyen der de druk der Oostduitse overheid. gevolg was. En die verontwaardiging was niet alleen tegen de Katholieken gericht, maar ook tegen de regering-Thorbecke, welke men voor alles aansprakelijk stelde. Deze grote beroering met als strijd kreet „Weg met de bisschoppen", heeft men in latere jaren de April-beweging genoemd. Het regende in alle steden en dorpen van ons land stromen van protes ten. En dat de strijd niet altijd en overal steeds even waardig werd gevoerd, daar van gaf men zich totaal geen rekenschap het ging tegen „Rome", en dan was im mers alles geoorloofd. Overal in den lande circuleerden lijsten, waarop ieder, die verzet wilde aantekenen, zijn handteke ning kon plaatsen. Vele dominees wekten in hun preken hartstochtelijk op tot het tekenen van die petitionnementen Zo waren er ook verscheidene dagbladen en periodieken die zich met een niet-afla- tende hartstocht op deze kwestie wierpen. Op straat kon men voor enkele centen k°pen> waarin de Katho lieke godsdienst werd bespot; ja, zelfs kon men poppetjes kopen van bisschop pen, welke men, als men daarin pleizier on vinden, thuis kon ophangen. Als er ooit moed voor nodig geweest is om open en eerlijk als Katholiek voor zijn over tuiging uit te komen, dan was het wel in deze beruchte April-dagen van het laar 1853. Er waren in die dagen ook heel wat Katholieke werknemers, die, hoewel zij al jaren lang een dienstbetrekking bij een niet-Katholieke werkgever vervul den, in eens op straat kwamen te staan. Dat kon toen nog heel gemakkelijk. Aan vele persoonlijke vriendschappen tussen Katholieken en niet-Katholieken kwam een plotseling einde. Vele Katholieke winkeliers zagen in overwegend Pro testantse streken hun omzet zodanig ver minderen, dat zij hun zaak wel konden sluiten. Ja, in verschillende steden en dorpen is het zelfs voorgekomen, dat Ka tholieken op straat werden lastig gevallen en menig kloppartijtje is daarvan het ge volg geweest. Deze z.g. „April-beweging" bereikte haar hoogtepunt met de aanbieding van een petitionnement, voorzien van tien duizenden handtekeningen, aan de Ko ning, toen hij op de vijftiende van die maand op het paleis op de Dam te Am sterdam vertoefde. Bij die gelegenheid lichtte de bekende dominee-dichter Ber nard ter Haar dit verzoekschrift monde ling toe. Thorbecke, de minister-president, die natuurlijk van een en ander tevoren op de hoogte was, meende in dit geval niet be ter te doen dan aan Zijne Majesteit te ad viseren, dat de Koning slechts behoefde te zeggen, dat hij „aan de weder-aanstel- ling der bisschoppen persoonlijk niets kon veranderen". Als constitutioneel vorst zou de Koning immers niet anders kunnen handelen. De Koning heeft zich echter niet aan het advies van de eerste raadgever der Kroon gehouden. Zonder op de kwestie zelf in te gaan, antwoordde Z. M., dat „deze dag hem nauwer met zijn volk had verbonden en dierbaarder aan zijn hart had gemaakt". Al werden in dit eigenlijke nietszeggende antwoord de Katholieke onderdanen van de Koning totaal gene geerd, toch voelden de Protestantse aan bieders maar al te goed, dat zij eigenlijk met een kluitje in het riet werden ge stuurd. Thorbecke zelf voelde zich ge griefd door deze eigenmachtige handel wijze van de vorst en deed, wat elke andere minister in zijn plaats eveneens zou hebben gedaan, hij diende zijn ont slag in. En zelfs een vertrouwensvotum van de Kamer heeft Thorbecke van deze stap niet kunnen terughouden.. De Koning zelf, die alles had voorzien en blijkbaar zeer verheugd was, dat hij zich van zijn premier kon ontdoen, be- noemde terstond daarop Van Hall als ka- binets-formateur. Al heel spoedig daarna was het ieder in ons land maar al te duidelijk, dat ook Thorbecke's opvolger niets aan 't eigen lijke feit, de komst der bisschoppen, kon veranderen. De bisschoppen zijn gekomen engebleven. Zouden er in die dagen nog Protestanten zijn geweest, die hebben gedroomd, dat er nog eens een tijd zou komen, waarin de bisschoppen in het voorste gelid zou den staan in het verzet tegen een over weldiger, die ons vaderland onder de voet zou lopen? En dat degenen, die men zo graag voor „ultramontanen" uitmaakt, ook heel goede vaderlanders kunnen zijn. Het zou nu dwaas zijn, onze tegen woordige Protestantse landgenoten aan sprakelijk te stellen voor hetgeen hun voorouders in woord en geschrift zo al te berde wisten te brengen. Er zijn harde noten gekraakt door toonaangevende niet- Katholieken. Ook van onze kant zullen er wellicht in die dagen wel eens dingen gezegd en geschreven zijn, welke beter achterwege hadden kunnen blijven. Bij dit alles dienen we hier vooral niet uit het oog te verliezen, dat deze hele anti-Katho lieke rel tevens een diepe politieke on dergrond had. En als in de dagen van de strijd tussen de Remonstranten en de contra-Remonstranten in het begin van de zeventiende eeuw Van Oldenbarnevelt de man geweest is, die eigenlijk 't loodje heeft moeten leggen, mag Thorbecke zich in elk geval nog gelukkig prijzen, dat hij zijn leven niet op het schavot heeft be hoeven te beëindigen. Eerlijkheidshalve moeten wij tenslotte nog vermelden, dat terstond nadat de storm uitgeraasd was, de algemene syno dale commissie van de Ned. Herv. Kerk openlijk haar leedwezen heeft uitgedrukt over veel, wat in die dagen was gebeurd. Van R. Dat lot kan en mag U toch niet onver schillig zjjn! Welnu, we hebben het van de daken verkondigd, dat hier in Nederland alles wat mogelijk is gedaan wordt om het lot van de meest troostelozen de arme kinderen van de gevangen Kardinaal - te verzachten. Veel wordt er gevraagd, maar ook veel is er reeds geholpen. Honderden konden we ook nu weer én in Hongarije en in de Diaspora hulp bieden, maar honderden bleven ook nog ongeholpen achter. Kard. Mindzenty heeft het lot van zijn arme kinderen met vertrouwen gelegd in onze Nederlandse handen. Zelf in de gevangenis kan hij niets doen, maar het vertrouwen op de weldadigheid van Nederland moet wel zijn lot dragelijker maken. Mogen we Hem teleurstellen? Welnu daarom dit korte woord. Wanneer een ieder een beetje helpt kan er weer heel veel gedaan worden. In dit eerste kwartaal werden naar Hongarije ruim 100 pakketten gezonden; kon de nood van een dertigtal Hongaren in Joegoslavië verlicht worden; werden naar Russische krijgsgevangenen hulp pakketten gezonden; gingen meer dan 200 pakketten naar Salzburg, Villach, Wanneer men zo zonder meer gecon fronteerd zou worden met het gegeven dat de netto deviezen positie ditmaal met 202.2 millioen zou zijn afgenomen, zou men zich vermoedelijk direct aan het rekenen hebben gezet om te zien of het nu inderdaad we' klopte, zo zeer is men eigenlijk gewend geraakt om elke week weer opnieuw op een deviezenaanwinst te kunnen wijzen. Overigens is deze vrij belangrijke deviezen-aderlating inderdaad een feit, waaromtrent echter ter oriëntering van offioieële zijde een toelichting is ver strekt Daarin wordt medegedeeld, dat de vennindering voor het grootste deel is toe te schrijven aan de vrijwillige terugbetaling van een schuld aan het Internationale Monetaire Fonds ten be drage van 48 millioen. Dit bedrag vormde het re^tant vaii een schuld uit hoofde van in de jaren 1947 en 1948 in vreemde valuta bedragen. Dit betekent dus dat van_P| vermindering ad ƒ202.2 millioen $48 millioen of 182.4 millioen moeten worden afgetrokken teneinde te zien hoe de ontwikkeling met terzijdestelling van deze schuldafdoening in feite is verlopen. Daaruit blijkt dan, dat ook als gevolg van andere factoren het algemene ver loop op deviezengebied ons ditmaal niet gunstig is geweest, aangezien er per saldo uit dien hoofde nog een verdere vermindering van ongeveer 20 millioen valt w aar te nemen. Hierdoor is de netto- deviezenpositie inclusief het goud ge daald tot ƒ3996 millioen. Daarbij zal het bedrag aan conver- tabele valuta, dat uit. 1952 tot netto 544 millioen was teruggelopen, ingevolge de omzettingen van dollars in goud door bovenvermelde schuldaflossing ongetwij feld een verdere daling hebben onder gaan. Het feit, dat behalve door deze schuld aflossing de deviezenpositie ook nog uit andere hoofde is gedaald waaraan voornamelijk de stijging onzer verplich tingen debet is (vermoedelijk door over makingen van hier door Franse banken aangehouden tegoeden naar de Banque de France) heeft ertoe bijgedragen, dat ditmaal het bankwezen een aanvul lende liquiditeitsverruiming moest ont beren. Integendeel juist door afgifte van deviezen resp. stijging der verplichtingen werd de behoefte aan middelen, die toch al vrij groot was vanwege de maandwis- seling, nog wat versterkt. Het bankwezen beschikte echter ditmaal over een vrli behoorlijk stootkussen in de vorm van een aanzienlijk tegoed bij de Bank dat voor ruim ƒ44 millioen moest worden aangesproken. Hiermede blijkt men zich echter volledig te hebben kunnen helpen Want inplaats van de gebruikelijke stii- der bij de Bank opgenomen voor- SrS A1Sm™„ditmaaI een dalinS van ruim 3 millioen waar te nemen, wel een bewijs, dat men behoorlijk liquide was. Doordat er daarnaast geen nieuw schatkistpapier werd opgenomen, kreeg het tegoed van het Rijk de volle last te dragen van de tegenwaarde in guldens van bovenvermelde schuldaflossing door de Staat. Dientengevolge daalde dit tegoed met 193.7 millioen, waardoor deze rekening weer vrij behoorlijk be neden de 1 milliard is aangeland. In de chartale geldsector heeft zich de maandwisseling gemanifesteerd door een verdere stijging van de bank- en munt- i!r!ir, Loop' met ruim 31 mil- d„ vnriïfl'?r incl- de verruiming van r 95 fïf. veek een uitbreiding van circa ee& Plaats gevonden. sawfh(waarnnëo van de andere met f SG mnÖ' 9,at- Rampenfonds) met j y.b millioen trekken voorts de af boekingen op de diverse rekeningen aan de.,pc ef" en Passiefzijde met resp 21 2 millioen en ƒ27.9 milliner, a „i'j i'r Deze afboekingen hebben echter Wer administratieve nter louter Scheepsofficieren der Franse koopvaar dijvloot zijn in de nacht van Maandag op Dinsdag hun aangekondigde staking be gonnen, om kracht bij te zetten aan hun eis tot invoering van een veertigurige werkweek, i.p.v. de 48-urige, die thans van kracht is. Bjjna alle In Franse havens liggende Franse koopvaarders zijn door deze staking getroffen. De niet-Franse schepen zijn niet in de staking betrokken. Op de drie grootste Franse koopvaardij schepen, de „II de France", „Liberté" en „Flandres", wordt, als gevolg van de sta king, niet gewerkt. Vertegenwoordigers der Franse rege ring en van de rederijen hebben er met nadruk op gewezen, dat de exploitatie kosten der Franse koopvaarders bij de thans geldende acht en veertigurige werk week gemiddeld reeds dertig tot zestig procent hoger liggen dan in andere lan den Naar hun mening maakt, invoering van' een veertigurige werkweek voor de Franse officieren ter koopvaardij concur rentie met buitenlandse scheepvaartmaat schappijen onmogelijk. Op een Maandagavond gehouden bij eenkomst hebben laatstgenoemden een compromisvoorstel aan de reders gedaan. Deze hebben toegezegd hierop Woensdag a.s. te zullen antwoorden. Een woordvoerder van het bestuur der Franse redersvereniging heeft Dinsdag verklaard, dat een voortduren der staking „rampzalig" zou zijn. deze verband houd^meT^e uitvoering van de jaarstukken over 1952 die o a overboekingen naar de reserverekeningen met zich mede hebben gebracht Tot dusverre werden deze bedragen bv rentebaten, onder de div. rekeningen geboekt, die nu ter bestemder plaatse zijn overgebracht. 27 April 4 Mei ACTIVA (in 1000) Wissels in disconto Schatkistpapier door de Bank gekocht ld. overgenomen van de Staat Voorschotten in rek.-crt 36.395 33.321 Boekvord op de Staat 1.300.000 1.300.000 Gouden munt en mater. 2.290.954 2.289.645 Zilveren munt en maer. 16.176 16.361 Vordering op papier in buitenlands geld 1.759.729 1.573.984 408 1.249 326.532 43.639 339.617 22.372 Buitenl. betaalmiddelen Vorder, in guldens uit betalingsaccoorden Diverse rekeningen PASSIVA Bankbiljetten (oude) 33.959 33.659 Bankbiljetten (nieuwe) 3.050.955 3.080.027 Rek.-crt saldo schatkist 1.125.186 931.492 Idem bijz. rekening 1.176.844 1.176.844 Saldi v. banken in Ned. 77.752 33.269 Saldi uit bet.-aecoorden Andere saldi van niet- ingezetenen Andere saldi Saldi in buitenlands geld Diverse rekeningen Circulatie muntbiljetten Schatkistpapier, waarin guldens uit bet.-acc. zijn belegd 27.420 46.802 61.106 44.666 107.051 60.393 50.497 143.826 43.644 116.594 72.875 22.583 145.244 30.710 De direct aanwijsbare schade, welke het zinken van het Panamese schip s.s. Faus- tus voor de monding van de Nieuwe Waterweg heeft veroorzaakt, beloopt naar schatting een bedrag van 1.600.000, Bljjkens een mededeling van- de minister van Verkeer en Waterstaat zai de oprui ming van het wrak een bedrag van 600.000 vergen. Verder worden de kos ten van herstel der schade aan het Noor- derhoofd globaal geraamd op een millioen. En bij dit lieve bedrag komt dan de indirecte schade voor schepen, die niet konden binnen— of uitvsren, voor extrs loodswerk, gederfd werk in de Rotter- - i i- damse haven en wat al niet meer. Hoeveel tezamen een S^trapte bemaling uor- dat in totaal zal zijn geweest? 1 menOp de tekening ziet ge deze vier Aan de Kamparts kon een waardevolle zending (ruim 700 gld) geneesmiddelen worden overgemaakt. Maar wat heeft dit alles niet gekost? En hoeveel sturnperds bidden dage lijks nog niet om Uw hulp? Zou de Mei maand de lang verhoopte hulp brengen? Ach, moge een ieder voor één ogenblik onze eigen grote Ramp vergeten en nog eenmaal de kast of <je beurs openen voor dit mocue doch uiterst moeizame werk! Namens de zwaar beproefde Hongaren hartelijk dank. Stichting Huipactie voor Hongarije. Zeeburgerdijk 236, Amsterdam, 91 r0oT l Ned Credietbank t.n. der Stichting. Ngr. G. P. j v (j Burg, Voorzitter A. M M Olsthoorn-v. Woesik, Secretaresse De Oostenrijkse minister van buiten landse zaken, dr Karl Gruber, heeft Dins dag het kabinet medegedeeld, dat zijn of ficiële bezoek aan Bonn thans is vastge steld op 19 en 20 Mei. Politieke waarnemers in Wenen zijn van mening, dat Gruber met de Westduitse regering zal spreken over de handelsbe trekkingen tussen oostenrijk en West- Duitsland en waarschijnlijk ook over de Duitse eigendom in Oostenrijk. Tot dus ver heeft de Oostenrijkse regering op het standpunt gestaan, dat het Duitse bezit volledig binnen de jurisdictie van de be zettende mogendheden valt. Enige maan den geleden echter liet Gruber in een vraaggesprek met een Westduits blad doorschemeren, dat dit standpunt onlangs gewijzigd was. Een bezoek van Gruber aan Bonn heeft reeds maanden op het program gestaan doch door de verkiezingen in Februari en de moeilijkheden met de kabinetsforma tie, die zich daarna hebben voorgedaan kon geen datum worden vastgesteld. De rjjkstuinbouwconsulent voor Zee land en Westbrabant, Ir W. van Soest, heeft gistermiddag op een vergadering van de afdeling Goes van de Ned. Fruit telersorganisatie verteld over de ervarin gen, die hjj heeft opgedaan bjj het onder zoek naar inundatie-schade in de fruit teelt. Hjj vond, dat het er voor de Zeeuwse fruitteelt somber uitziet. Boom gaarden in het geïnundeerde gebied, die er tot voor kort nog vrij gunstig uitzagen, bljjken nu zeer ernstig beschadigd te zjjn. De fruitteelt op Noord-Beveland kan, op enkele boomgaarden na, als volkomen verloren worden beschouwd. Zo is het ook in de streek om Wolphaertsdjjk, Sta- venisse, Schouwen-Duiveland en een deel van Sint Philipsland. Deze gebieden zjjn nameljjk door zeer zout water over stroomd. De overstroomde boomgaarden in het Zuiden van Zuid-Beveland hebben het water meer uit de Westerschelde gekre gen, waarvan het zoutgehalte niet zo hoog is. De streek rond Baarland en Oude- lande ,in de zak van Zuid-Beveland, ver toont een lager zoutcjjfer. Voor de boom gaarden in het Oosten van Zuid-Beveland ziet het er evenwel slecht uit, omdat hier vooral de lange duur van de inundatie ertoe heeft geleid dat de bomen zjjn ver stikt. Ir Van Soest besprak ook de ontziltings- proeven, die in Brabant, in Oudelande en op Sint Philipsland worden genomen. Deze proeven kunnen alleen boomgaarden redden, die slechts korte tijd zijn over stroomd geweest. Gestikte boomgaarden kunnen met nog meer water toch niet worden gered. Spreker deelde mede, dat de fruittelers meer gips zullen krijgen en binnenkort een voorschot op de na jaarsgift van drie ton per hectare ont vangen. De Ned. Bank N.V. deelt mede, dat blijkens de voorlopige gegevens Neder land gedurende de maand April 1953 in het betalingsverkeer met aan de Euro pese Betalings Unie deelnemende landen een overschot van circa f 54 millioen heeft verworven. (Van onze tabaksmedewerker). Maandag werden bij onderhande ling verkocht door de N.V. Deli Mij te Amsterdam 313 pakken Deli Mij'lA-P' 1A-AB/1A en KB Langkat/lA tot de zeer hoge prijs van 22.50. Van deze partijen werden weer aan de markt doorverkocht Deli Mij/lA-112 pakken a 26 en KB' Langkat/IA 24. Door de Deli Batavia Mij N.V. te Amsterdam werden verkocht 89 pakken Deli Ba. MijTH/lA opbrengst 1450 cent. Ook deze werden doorverkocht tegen een zeer hoge prijs, nl. van 1725 cent. Bovenstaande partijen gingen over aan de Nederlandse handel en werden doorverkocht aan fabrikanten. De N.V. Deli Mij en de Deli Batavia Mij N.V. verkochten voor gezamenlijke reke ning aan de Duitse handel 116 pakken t.w. 10 partijen KR/1 en 2 opbrengstprijs 735 cent en 142 pakken t.w. 12 partijon Q/Deli/1 en 2 en Q/Langkat/1 en 2 op brengstprijs 1362 cent. De N.V. Senembah Mij verkocht bij on derhandeling aan de Nederlandse handel de 175 pakken Sen. Mij/1 opbrengst 2500 cent, 146 pakken Sen. Mij/PM/I a 20EI6 c., 162 pakken Sen. Mij/BK/1A met dei 136 pakken Sen. Mij/P/1A en de 173 pakken Sen. Mij/P'3 in totaal 471 pakken 1245 cent, de 219 pakken Sen. Mij/M/2 2075 cent. Zweden kocht 108 pakken Sen. Mij'BK/2 a 2175 cent. Deze hoge inzf't vindt haar oorzaak in de betere uitweyking en be tere verdeling der partijen.. De oogst is, zeer goed, dunbladdig en redelijk van kleur en soort. De oogst Sen. Mij is doojr de betere behandeling in kleur, bladge halte en soort sterk vooruit gegaan. Wiet deze hoge inzet zijn de im.porteurs zeer tevreden. De nog resterende party/en van boven genoemde importeurs werden gisteren verkocht. Dit betekent dus, dat ais gevolg van de voorverkopen, welke de laatste dagen hebben plnats gevonden de eerder aangekondigde afficiële inschrij ving geen doorgang meer wïl vinden. Van de Deli Mij/1A ladingen werden nog aan Zwitserland doorverkocht 73 pakken Dell Mij/P./1A en de 67 p.-jkk.vn Deli Mij AB/1A, prijs geheim. De 'Optxpangstprijzen van bovenvermelde partijen brachten 100 tot 150 pet boven taxatie op.. De fiscale com7nissie ingesteld door de commissie van bverleg van de drie cen- t ale middenstandsbonden en de bedrflfs. groep detailhandel, heeft als resultaat van langdurige y.tudie en als samenvatting van een aantal tussentijdse rapporten, thans een rapport samengesteld, dat door de drie centrale, middenstandsbonden, de Christe- Ulke Middenstandsbond, de Kon Nederl. Middenstandsbond en de Ned. Kath. Mid denstandsbond als fiscaal program is aan vaard. Dit programma zal Vrjjdag a.s. aan de regering en het parlement worden aan geboden. Soldaat Arie Biever uit Den Haag is gis- PHmi°nBRn ™m, UUr met het '«"toestel FH-TDB „Walcheren" van de K.L.M. uit o, 1° naar Nederland vertrokken. Het toe stel wordt Donderdagavond omstreeks 18.45 °P Schiphol verwacht. Tezamen met soldaat Biever keren in ons land terug vier afgekeurde Koreavrijwiliigers. Zoals bekend, is Arie Biever kortgeleden na een verblijf van 27 maanden in een communistisch krijgsgevangenenkamp in Tokio teruggekeerd. Hjj behoorde tot het Nederlands Detachement Verenigde Naties. Zoals bekend, heeft Arnhem, bij het tot stand komen van de plannen voor het nieuwe station, op het vierde perron de grenscontrole gekregen, terwijl tegelijker tijd de passencontróle niet meer geschiedt te Zevenaar, doch in de internationale treinen zelf, voordat deze in Arnhem arri veren. Deze wijziging werkt niet zo perfect, als men zich wel had voorgesteld. Dit bleek overduidelijk, toen dezer dagen mi litairen van het Amerikaanse bezettings leger in Duitsland door de marechaussee werden gelast de Italië-Holland expresse te verlaten, omdat deze trein zo overvol was, dat marechausse noch douane in staat waren de contröle naar behoren uit te voeren. Het betrof hier verlofgangers, die een bezoek aan de bollenvelden wilden bren gen. Dat deze maatregel niet erg in de smaak viel van de Amerikaanse gasten, laat zich gemakkelijk begrijpen. Van de zijde van de N.S. werd ons medegedeeld, dat het hier een exceptioneel en onvermij delijk geval betrof. De samenstelling toch van de treinen geschiedt op grond van tel lingen van reizigers. Men kan nu eenmaal geen half ledige treinen laten rijden, omdat er nog wel eens reizigers bij zouden kun nen komen. Een enkele keer worden deze tellingen door de feiten gelogenstraft, zoals in het hierboven genoemde geval, toen te Keulen een groot aantal Amerikaanse ver lofgangers de bollenvelden in ons land bleek te willen bezoeken. Bij de N.S. was hiervan niets bekend, zodat niet alleen de coupé's, maar ook de zijgangen overvol waren. Zowel de Duitse als de Nederlandse douane-beambten on dervonden zeer veel moeilijkheden. Er was voor hen geen doorkomen aan. Uiteraard werkt een dergelijke handelwijze op een Amerikaan, die in zijn eigen land met grenzen niets te maken heeft minder aan trekkelijk. Doch van de andere kant doen de douane-beambten en marechaussee, die respectievelijk de visitatie en de passen contróle verrichten niets anders dan hun noodzakelijke plicht. De vraag is, of dergelijke ongewenste toestanden zich in de toekomst niet zullen herhalen. Dit zou uit toeristisch oogpunt bezien niet wenselijk zijn. Vopr herhaling bestaat inderdaad een gerede kans. Immers nu reeds blijkt, dat 't station van Arnhem, nat nog volop in statu nascendi verkeert, in de toekomst te klein zal zijn om de grensgangers hier te verwerken. Reeds thans komt het voor, dat het vierde perron, waar de internationale treinen stoppen, veel te kort blijkt te zijn, waardoor deze treinen in twee gedeelten moeten worden voorgereden. Wij vragen ons af of het nu, terwijl de werkzaamheden nog voortgang vinden, niet de hoogste tijd is om daarin te voorzien, anders heeft Arnhem straks 'n station, dat reeds te klein was vóór het in gebruik werd genomen. Van de zpde van het Westduitse minis terie van buitenlandse zaken is Dinsdag medegedeeld, dat West-Duitsland een tweede memorandum aan de regeringen der landen van de Raad van Europa heeft gezonden, waarin critiek wordt geoefend op de Franse maatregelen in het Saarge- bied. Het memorandum zal niet gepubli ceerd worden. West-Duitsland heeft in Maart van het vorig jaar het eerste memorandum gezon den. Hierin werd de aandacht van ge noemde regeringen gevestigd op wat door West-Duitsland de ondemocratische toe standen in het Saargebied wordt genoemd. Het eerste memorandum zou aan een de bat onderworpen worden, doch bonds kanselier Adenauer verhinderde dit, naar hij zeide om de kans op een overeenkomst tussen Frankrijk en Duitsland over een Europese status van het Saargebied niet te bederven. West-Duitsland zal, aldus is medege deeld, ook het nieuwe memorandum in Straatsburg niet in discussie brengen. Adenauer en de Franse regering zouden waarschijnlijk de besprekingen over de Europese status van de Saar bij Adenau er's bezoek aan Parijs op 11 Mei voort zetten. Aan de andere kant was de West duitse regering van gevoelen, dat aan de ontwikkelingen van de laatste zes maan den in het Saargebied niet stilzwijgend voorbijgegaan mocht worden. Naar men meent te weten, wordt in het nieuwe memorandum critiek geleverd op de verkiezingen van vorig jaar Novem ber in de Saar en daarop volgende maat regelen tegen het pro-Duitse verbond van mijnwerkers, die als „ondemocratisch" worden bestempeld. De Rotte moet men volgen langs de lin- staande in de Tweemanspolder. De kerkade, d.i. wanneer men Rotterdam in 1 - de rug heeft dus rechts. Is men Terbregge voorbij dan worden de huizen en boerde rijen langs de dijken steeds schaarser. De weidse polders ligëen aan alle kanten om de wandelaar heen. Men ziet de steden Rotterdam, Den Haag, Delft en Gouda. Het water is bij deze frisse Ooster bries diep donker blauw, de lucht bijna wolken loos. Bij het Zevenhuisseverlaat ziet men de eerste molen en is men bij de Rotte- meren aangeland. Het is er nu heerlijk stil in deze tijd van het jaar. Straks, in de zomer, als de semi-nudisten kolonie en de „bruinbaaiers" bezit hebben genomen van deze streek is dat anders. Dan is het er haast zo druk als in dat andere recreatie oord te Scheveningen, dat al sedert 30 jaar ten onrechte de naa m van het „stille" strand draagt. Verder gaande langs de boorden van de Rotte passeert men een stukje natuurreservaat. Wat is hier te ge nieten van het leven van vogels van allerlei aard en van watervogels in de Rotte en de kleinere kreekjes in de polder. Bij honderden ziet men hier de diertjes in hun element. Tenslotte komt men aan een com pleet stel molens, vier in getal, die molen geheel rechts is die van de Rotte-meren. De molens van deze be- malingsgroeo werken helaas niei Exn molen heeft al geen compleet stel wieken meer. De molens zijn allen uit het jaar 1729, behalve de derde van links, die na een brand in 1792 is herbouwd. Er zijn hier aan beide zijden van de spoorlijn Den HaagGouda tientallen molens te zien ge weest, maar achtereenvolgens zijn de meeste helaas verdwenen. Toen ik als jongen aan de Strekkade te Hillegersberg stond en het uitzicht Noord waarts nog niet belemmerd werd door de volgebouwde Molenlaanbuurt, zag ik uren ver en telde over de 30 molens. De hier afgebeelde molens zijn met niet al te veel kosten nog te redden. Van de bewoners vernam ik, dat op 't ogenblik zich nie mand er mee bezig houdt wat hier van de molens terecht komt. Aangenomen dat men in Neder land geen prijs stelt op de molens en geleidelijk de sloper het laatste woord laat, is het des te minder te j begrijpen dat men, en met name vooral in Amerika, reclame maakt met een groot affiche waarop een Hollandse molen staat afgebeeld en als tekst slechts tivee ivoorden: „Sce Holland!" Moge het de vereniging „de Hollandse molen" gelukken de middelen tot restaura tie te vinden van deze prachtige molen- groep. Moge de regeringsinstanties tijdig in zien, dat met het verdwijnen van vele Hollandse molens onherstelbare schade wordt aangebracht niet alleen aan ons- landschap maar ook en vooral aan onze goodwill, op toeristisch gebied die on land nu nog in het buitenland geniet dank zij de hier thuis zo veronachtzaamde mo len. ANNO 1690 WAT LEVERT LEVERT IS GOED!- LEVERT CC - AMSTERDAM

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3