J Atlantisch plan op zuiver econ. en sociale basis Om Suez-kanaalzóne Zwaar gehavende „Duke York" bleef drijven Vier doden en tenminste zeven gewonden of Fileermachine ontgraat haring in anderhalve seconde SPEERPUNT in het hart van Marianne's land De Gaulle neemt zijn R.P.F. uit de actieve politiek Vooruitgang in Pan Moen Djon sïï: Europa-schip op de helling. Nog nieuwe spanten hard nodig DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN.OMSTREKEN* „Geen militair defensief, maar economisch offensief" Onderhandelingen te Cairo verdaagd 110,7 millioen in Rampenfonds Utrechts stadion „uitverkocht" Belangrijk voorstel cler Noordelijken Donderdag 7 Mei 1953 Nog onzekerheid over het lot van enkele opvarenden Niets voor de karretjes Totaal aantal slacht offers nu 1794 Nacht van verschrikking Opent „campagne tegen het slechte bewind" Hulp in de strijd E.H.B.O. helpt Oostduitse vloot- manoeuvres Naar de bollen WEERBERICHT V.. Legers op industriële ont wikkeling vooruit Militaire uitgaven en economie ■Hk Motivering tegen mond- en klauwzeer Water rees en zakte in de gangen Analyst SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het KNMI, geldig tot Vrijdagavond, luidt: Tamelijk heldere nacht met weinig wind en op vele plaatsen lichte en in het Noord-Oosten van het land mogelijk zware nachtvorst. Mor gen overdag vrij zonnig weer met een zwakke tot matige Noord-Oostelijke wind en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Vrijdag 8 Mei: Zon op 4.58 uur, onder 20.16 uur. Maan op 2.45 uur, onder 14.18 uur. Sleutel tot herstel van Europa - - - noldnnrlntf tmr» 1 Q1D.1 Qiü on in TTopan n» (Van onze redacteur) In een waarlijk magistrale rede van internationale allure, uitgesproken tijdens een hedenmorgen te Rotterdam gehouden plechtige zitting, waarin de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zmd-Holland met haar buitenlandse relaties het 150-jarige bestaan der Kamer leic ac iee t e voorzitter, mr K. P. van der Mandele, een Atlantisch Plan ontvouwd, waarin op zuiver economische en sociale gron en woi t „ep eit voor iet combineren van een zeer mobiel en uiterst gemechaniseerd supernationaal staand leger met uniform uitgeruste en uniform getrainde nationale "Op! tweede plaats werd in deze rede de uitbreiding van het transport en verkeerswezen en van de energieverzorging aan de orde gesteld als een gemeenschappelijk Europees belang en als de sleutel tot het herstel van de Europese landen, die zo ontzettend onder twee wereldoorlogen hebben geleden. Terwijl weleer de industriële ontwik keling gelijke tred hield met die van de legers, zijn de legers thans de industriële ontwikkeling verre vooruit en gebruiken zij methodes en materialen zoals bijv. de atoom-energie die nog voor de bur gerlijke sfeer zijn gesloten. Daarom zijn zij zo schrikwekkend duur en daarom rijst de vraag, of de volken van het Westen de voortdurend groeiende militaire last kunnen dragen zonder ernstige afbreuk te doen aan hun economie. Op grond van deze overwegingen en onder verwijzing naar de tijdens de we- in zün rede waarin hij zich achter- Na ,«ns in het Frans, het Engels en hetVDuits tot zijn toehoorders uit België h T vemburg Engeland, Frankrijk, Duitsland Zwitserland, Oostenrijk Scan- Sa Portugal en Italië richtte,*, heb- dinavie. van de Kamers ben betoogd, dat janger beperkt kan van Koophandel met 1 provincie of blijven tot haar distnct, hppr zelfs het eigen ^d^voorrhtzichten van zeer onzeker zijn geweest. en de industrieel, Volgens de ec°"°° log koud of heet die bewapening en 0 niet-militair en - beschouwen v»«i hebben dc po_ niet-strategisch s;„ voldoende rekening 'itici en stratege lutjonDaire verandc- gehouden met dc re modcrne samend ringen, die zien m economie bebbcn ving en in de modern voltrokken. m „wo waren zelfs de massa-legers Tot 1939 ZLntaie mogendheden betrek van de oo"'1 en vormden de moderne kelijk 8°e^en belangrijk export-artikel wapens fundamentele wijziging ge- knmen China en de landen achter het Tdereii Gordijn zouden er niet aan den ten. zelfs als ze daarin vrij waren, om voor hun militaire uitrusting on het Wes ten te steunen. Wel willen wij nog, vaak onschadelijk lijkende, materialen en ma chines kopen, die zij niet in hun eigen invloedssfeer kunnen betrekken en die zowel voor vredelievende als voor mili taire doeleinden kunnen worden gebruikt. minimum van tyd van vredes- op oor logsproductie over te gaan reldoorlog van 1940-1945 en in Korea op gedane ervaringen, waar militie-legers in de gedaante van guerilla's, verzetsbewe gingen of landweren, zulk een onschat bare hulp en steun hebben verleend aan de staande legers, bepleitte de heer v. d. Mandele een combinatie van staande le gers met milities. De mogelijkheid, dat een vermindering van de militaire uitgaven zal leiden tot een teruggang op economisch terrein, achtte de heer v. d. Mandele slechts voor een korte periode aanwezig, mits het Westen de gelegenheid aangrijpt om over te schakelen van een gemeenschappelijk militair defensief op een gemeenschappe lijk economisch offensief. Voortdurend wordt het Westen er een verwijt van gemaakt, dat het niet in voldoende hoeveelheden de goederen kan of wil leveren, die de minder ontwikkel de gebieden nodig hebben en één van de redenen, waarom Rusland zijn koers aan het veranderen is, ligt misschien wel in het feit, dat China en andere landen in Zuidoost-Azië dringend behoefte hebben aan goederen om in staat te worden gesteld, hun achterlijk agrarisch feuda- lisme te veranderen in een moderne ge meenschap, zodat zij mogelijkerwijze ver plicht zouden zijn zich naar het Westen te wenden, als de Sovjet-Unie haar be lofte niet nakomt om ze in de verwezen lijking van hun industriealisatieprogram- ma by te staan. „In plaats van alle aandacht te beste den aan de productie van oorlogsmate riaal, dat oud roest wordt als het niet wordt gebruikt", aldus besloot de heer v. d. Mandele dit deel van zijn rede, „zou de nadruk kunnen worden gelegd op experimenteel onderzoek en een ultra moderne opleiding, zouden we het groot ste economische expeditieleger kunnen uitrusten, dat de wereld ooit heeft gezien en zouden we aan de door honger en armoede gekwelde mensheid alle zege- ningen van de Westerse technologie kun- De Brits-Egyptische besprekingen over de toekomst van de Sucz-kanaalzone, welke sedert 27 Maart te Cairo zyn ge voerd, zijn Woensdag verdaagd, aldus 5s officieel medegedeeld. In het desbetreffende communiqué wordt geen datum genoemd voor de vol gende bijeenkomst. Toen één van de Egyptische O-derhandelaars, luitenant-ko lonel Nasser, werd gevraagd, of dit bete kende, dat de onderhandelingen zijn afge broken, antwoordde hij „Ik hoop het niet". Naar verluidt werden de besprekingen verdaagd, omdat de onderhandelaars het niet eens konden worden over de alge- nen schenken, hen en onszelf helpend om een nieuw blad om te slaan en de onderlinge afhankelijkheid in te zien van alles en allen op onze aardbol, die zo klein is geworden". Na in het volgende deel van zyn rede te hebben gewezen op 't nut van scheep vaartwegen en energiebedryven, dat vaak buiten de nationale grenzen uitgaat zoals bijvoorbeeld de stroomleveranties van het ene land aan het andere zodat de verbetering en uitbreiding van deze kunstwerken als een gemeenschap- peiyk Europees belang dient te worden beschouwd, sprak de heer v. d. Mandele de wens uit, dat de Kamers van Koop handel in de verschillende landen aan zyn oproep gehoor zouden geven en tonen, dat zij in het leven zyn geroepen om gemeenschappeiyk grootse dingen tot stand te brengen voor de gemeenschap en om gezamenlijk een hoger, waardiger en edeler niveau te bereiken. Advertentie f. 1.40 «n f. 1 Z. K. H. Prins Olaf van Noorwegen verwelkomt Z. K. H. Prins Bernhard Te Scheveningen is de eerste van een reeks eenvoudige haring-fileermachines in gebruik gesteld, die voor de visconserven- industrie van grote betekenis beloven te worden. Deze machines ontgraten haring en makreel volkomen, hetgeen voorheen slechts door kostbaarder machines, die een tamelijk hoge investering vereisten, geschieden bon. De fileermachine, die van Belgisch fabri kaat is. staat bij de Scheveningse firma Vrolijk opgesteld. De belangstelling ervoor is zeer groot. Immers de fileercapaciteit is ruim veertig per minuut met éénmans- bediening en bijna het dubbele met twee mansbediening. Aangezien in de visserij gestreefd wordt naar continuïteit, hetgeen b.v. blijkt uit het feit, dat thans in de wintermaanden ook op haring wordt gevist, betekenen deze installaties, naar het oordeel van des kundigen, een flinke stap vooruit. De ge fileerde haring wordt eventueel in diep- vrïesinstallaties opgeborgen, tot er vraag Het Amerikaanse s.s. „Haiti Victory (7.607 ton) is Woensdagochtend vroeg in aanvaring gekomen met het Britse passagiersschip „Duke of York", eigen dom van de Britse spoorwegen, dat, on derweg was van Hoek van Holland naar Harwich. Luchtfoto van de „Duke of York" met in de nabijheid een sleepboot (rechts) en een motorsloep. De voor steven van het Engelse schip is geheel weggeslagen. naar komt. De conservenfabrieken heb- het voordeel, dat zij op deze manier w „iet veel opslagruimte behoeven te fehruiken om toch het gehele jaar door fan regelmatige bezetting verzekerd te Z ,n i „-machines ztön «iet bedoeld om De fl'e®rJ" all de haringkarretjes het de handelaire genamen. leder haring leven te wenst een bijzondere gebruiker 'min®rsh t product, zodat men behandeling va n aan dc haringman dan ook het tii machines hebben zelve moet «verlat voor fle harjng. echter wel bet onaangename en inleggerjj, omdat bodjg maken, kostbare arbeid «v hgt aigemeen be- Voor de consump v00rdelige fileer tekenen eenvoudige e* aantrekke- machines, dat bet pr waardoor, naar vaste verlieslijst Gisteren verscheen de he, pjed. van het informatiebureau beden be- Roode Kruis. Volgens de totaal aantal kende gegevens bedraagt he slachtoffers nu 1794. Van dit Wa-dentif(. 1504 personen genoteerd ai *rmist ceerd en geborgen, en 290 ws 115o Het totaal op 31 Maart vermetaa 633 geïdentificeerden en ge.b°fb"ek'stonden, personen, die als vermist te boes. a Totaal is dit 1783. mene beginselen betreffende de ontrui ming en de instandhouding van de bases in de toekomst. M.a.w., ondanks alle eerdere berich ten, waarin, zonder nadere motiverin gen, herhaaldelijk gewaagd werd van „aanzienlijke vorderingen" en „bijzon der goede sfeer der onderhandelingen", is de fundamentele tegenstelling over de toekomst van de kanaalzone, niet op gelost. Egypte wenst zich niet te bin den aan een „commando voor het Mid den-Oosten", waarin de Westelijke grote mogendheden deelnemen, doch heeft bij monde van zijn politieke leiders steeds te kennen gegeven, zijn grondge bied, het Suez-kanaal inbegrepen, al léén te willen verdedigen. Dit stand punt is hoogstwaarschijnlijk ook op deze conferentie gehandhaafd en door de Britten verworpen. Bovengenoemde kolonel Nasser merkte nog op. dat men van Egyptische zijde geen reden zag waarom er commissies in het leven moeten worden geroepen en vele bijzonderheden ter tafel gebracht en kel en alleen Om tot de ontdekking te komen dat er geen duidelijk omlijnd doel is waarover de partijen het eens zijn. De ramp met de „Duke of York", liet passagiersschip van de Britse Spoorwegen, in de dienst Hoek van HollandHarwich, dat gisterochtend vroeg op ongeveer 80 kilometer van Harwich door het Amerikaanse vracht schip „Haiti Victoi-y" werd aangevaren, heeft, naar een woordvoerder van de Britse Spoorwegen gisterenavond verklaarde, tenminste het leven gekost aan vier personen. Drie van hen stierven aan boord van 't zwaar gehavende schip, terwijl de vierde, de 54-jarige mevrouw Margo Ansdell, korte tijd nadat zij was gered in een ziekenhuis overleed. Zij had een week vacantie te Delft doorgebracht en was op de terugweg naar huis. De namen van de andere drie slachtoffers zijn nog niet bekend gemaakt. Tot dusver is hekend, dat zich onder de overlevenden zeven gewonden bevonden. Hedenmorgen werd verklaard, dat hun toestand „bevredigend" was. Volgens de laatste berichten zouden enkelen van de 442 passagiers en 72 leden van de bemanning nog opgesloten zijn aan boord van het Britse schip. De Nederlandse dokter Houwen heeft aan boord van de „Duke of York" een ernstig gewonde rouw behandeld. Deze vrouw, een Engelse, werd later in een snelvarend klein vaartuig naar Harwich gebracht. Van de 91 overlevenden, die, zoals bekend, door het Amerikaanse vrachtschip „American" naar Dover werden gebracht, waren drie zwaar gewond. De geredden werden door het vaartuig van de havenmeester aan boord genomen en aan wal gezet. Een aantal hunner, die een shock hadden gekregen, moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Vele passagiers moesten bij het lopen van de haven naar een speciale trein, die hen naar Londen zou vervoeren, worden ondersteund. Een te Dover ontscheepte geredde pa - sagier, Thomas Ferraro, luitenant van de Amerikaanse luchtmacht en arts in het burgerleven, hielp bij de reddingswerk zaamheden. „Het was een nacht 'an verschrikking", zeide hij- „De vrouwen en kinderen werden eerst in reddingboten geplaatst, maar de boten waren zo vol, dat het niet mogelijk was te roeien. De boten dreven dientengevolge hulpeloos in zee en degenen, die erin zaten, wachtten tot zij werden opgepikt". Een Amsterdams zakenman, de heer J Altes, zeide: „Ik werd in mijn hut wak ker, doordat er enige verwarring was op het schip. Daarna zag ik uit een hut, die naast de mijne lag, stoom en rook komen en de bemanning bracht iedereen naar het dek. De mensen werden vlug in de reddingboten gezet. Anderen trachtten het Amerikaanse schip van de „Duke of York" af met ladders te bereiken, maar dat was niet mogelijk". Toen later echter eneiaa de Gaulle riep Woensdag de pers bijeen voor een belangrijke ver aiing. zjjn partij, de Franse Volksconcentratie (R.P.F.), zal niet meer a s een georganiseerd lichaam deelnemen aan verkiezingen of aan het parlementaire leven. Deze partij heeft bij de jongste gemeenteraadsverkiezingen zoals hekend, wederom ernstige verliezen geleden. De Gaulle somde zyn beslissingen puntsgewyze op: „1. Het staat de R- F.-leden in de Nationale Vergadering, senaat en plaat- selpke raden voortaan vrij te handelen overeenkomstig hun eigen oordeel. Zij kunnen echter niet langer zeggen te handelen of te spreken namens de „Franse volksconcentratie". R.P.F.-leden kunnen zich candidaat stellen voor alle verkiezingen in Frank rijk, doch niet namens de beweging. 2. De R.P.F. zal voortaan onder mijn leiding de speerpunt zyn van de cam pagne in Frankryk tegen het slechte be wind. Zy zal niet langer betrokken wor den in verkiezingsvraagstukken of in de telkens weer veranderende partycombi naties in het Franse parlementaire le ven". De generaal gaf daarna de motivering voor zijn belangrijke besluiten: „Mijn na afloop van.de oorlog onder nomen pogingen waarby ik steun heb on dervonden van vastbesloten Fransen, om te maken, dat ons volk eindelijk één wordt en een wezenlijke staat vormt, zijn tot nu toe niet met succes bekroond. 1,1 erken dit zonder omwegen", aldus De Gaulle. „Men moet vrezen, dat deze stand van zaken voor Frankrijk nadelig zal zijn. Het buitenland weet dit en de Fransen gevoelen het, inbegrepen degenen, die zich uit gewoonte, politieke hartstocht of eigenbelang tegen mijn streven hebben verzet. De feiten bewyzen, wat ik hier zeg. Ik noem: een hachelyke begrotingsposi tie, sterke economische achteruitgang, maatschappelijke onrechtvaardigheid, spanning in Noord-Afrika, tegenslagen in Indo-China en apathie in het land Voorts: een regering, die op verwarde wyze regeert en die buitenlanders de overblijfselen van onze nationale sou- vereiniteit in handen speelt, omdat zy niet in staat is leiding te geven in een werkehjke souvereine staat. Het is kenmerkend, dat het succes der politieke partyen bij de jongste ge meenteraadsverkiezingen gepaard .gaat met een achteruitgang van Frankryk op elk gebied". De generaal zei dat. toen het Duitse gevaar eenmaal was afgewend, de po litieke party en weer te voorschijn kwa men .Daarna kawm de communistische dreiging, zowel in, als buiten Frankryk. Toen kwam er een begin van eenheid en dit leidde er toe, dat de communisten begonnen terug te trekken. Tezelfdertijd deed de Amerikaanse hulpverlening een zeker gevoel van veiligheid ontstaan. De rechtse politici gevoelden zich weer gerustgesteld. Daar zij vijandig staan te genover myn denkbeelden op maatschap pelijk gebied, keerden zy zich, in sa menwerking met een aantal gewezen Vichy-aanhangers, dat geen berouw heeft van zijn vroegere optreden, en met bepaalde organisaties, die in Frankrijk de belangen van buitenlandse mogend heden behartigen, tegen my. De rechtsen zijn er thans in geslaagd aan het bewind te komen. Daar zy echter in zichzelf verdeeld zyn en door het volk worden gewantrouwd, kunnen zy mets tot stand brengen en zullen zij dat in de toekomst ook niet doen", besloot ge neraal De Gaulle. Het instrumentarium van het „Staats- veeartsenijkundig Onderzoekingsinstituut te Amsterdam zal binnenkort worden uit gebreid met een ultra-centrifuge, die het instituut in staat zal stellen het mond- en klauwzeervirus veel zuiverder dan thans mogelijk is, te isoleren en te analyseren. Voor de bestrijding van deze veeziekte is dit van groot belang, omdat men nu o.a veel zekerder de immuniteit zal kunnen vaststellen. Voor de aankoop van dit moderne toe stel zal de tegenwaarde van 5930 dollar (bijna 22.500 gulden) worden vrUgemaakt uit het z.g. tegenwaardefonds. Het wordt, naar men verwacht, in de loop van deze maand geleverd door de Specialized In struments Corporation te Belmont (Cali- fornië) en wel in het kader van 't tech nische hulpprogramma van het „Mutual Security Agencv" (M.S.A.). de „Haiti Victory" langszij kwam liggen konden vele mensen aan boord van het vaartuig komen. Toen de reddingboten wegdreven, kwamen er, volgens de ver klaring van de heer Altes, andere schepen die overlevenden aan boord namen. Een Haagse zakenman, de heer W. Rote die te Dover werd ontscheept, zeide, dat hij kort na de aanvaring ontwaakte. Zijn hut lag in het midden van het schip. Toen hij zijn hut verliet zag hij in de gang het water rijzen en zakken en stoom uit gebroken buizen ontsnappen. De „Haiti Victory" was bezig zich los te maken van de „Duke of York" op het ogenblik, waarop de heer Rote aan dek kwam. De reddingboot, waarin de heer Rote had plaats genomen, voer om de beide schepen heen naar de andere zijde van de „Haiti Victory". Andere passagiers klauterden over de railing en sprongen over de tussenruimte tussen de twee schepen. De heer Rote verloor bij de ramp al de bagage en kleren, die hij oij zich had. De heer J. Blokker uit Amsterdam zeide, dat hij en zijn reisgenoot de avond voor de ramp de instructies voor <Ie sloepenrol hadden gelezen, maar zij had den gelachen en gezegd, dat er op deze reis niets zou gebeuren. „Maar even over vier uur voelden wij twee klapperden wij sprongen uit onze bedden. Wij herinner den ons de instructies, trokken snel onze kleren aan en deden de reddingsgordel om. Toen wij in de gangen kwamen, hing er rook en stoom en wij dachten, dat het schip in brand stond. Pas toen wij op het sloependek waren, wisten wij wat er ge beurd was". Verder zeide de heer Blokker dat zij op verzoek een jong lid van de bemanning mee aan boord van de red dingboot kregen. Twee uur later werden de inzittenden van de reddingboot door 't Amerikaanse schip aan boord genomen- De heer F. Peters uit Maastricht be schreef, hoe een jongen uit een patrijs poort van de „Duke of York" klom en in zee sprong. Een van de leden van de bemanning van het schip dook de jongen na en slaagde erin hem te redden. De heer Peters droeg een overjas over zijn pyama. Mevrouw Weisga-Melsen uit Bergen op Zoom wist slechts met een koffertje met tijdschriften te ontkomen. Zij droeg een gele mantel en een blauwe pyama. Zij was op weg naar Schotland, waar zij een week vacantie zou doorbrengen. Mevrouw Weisga-Melsen zeide, dat de dame met wie zij de hut deelde, haar om vier uur had gewekt om te vragen hoe laat het was. „Ongeveer tien minuten later voel den wij twee klappen, het licht ging uit en er kwam water in de hut. Wij forceer den de deur en snelden door de gang om op het sloependek te komen, maar toen wij daar kwamen, bemerkten wij, dat de trap was weggeslagen en dat er slechts twee treden waren overgebleven". Twee heren hadden haar en haar reisgenote aan dek geholpen. „Indien zij ons niet ge holpen hadden zouden wij ons leven hebben kunnen verliezen, want ik denk niet, dat wij door de opening hadden kunnen klimmen". Mevrouw Van Isseimuden uit Den Haag zeide, dat zij ai haar kleren heeft ver loren. „Ik heb er nooit van gehouden op nachtboten te reizen en ik zal het nooit weer doen". Vannacht is in plaats van de „Duke of York" het Nederlandse passagiersschip „Koningin Emma" uit Harwich naar Hoek van Holland vertrokken. De „Duke of York" bleef de nacht op 300 meter van de Parkestonkade van Harwich liggen. Sleepboten liggen langszij Alle geredden zijn eenstemmig in hun lof voor de bemanningen van de „Duke of York" en de schepen, die aan het reddingwerk hebben deelgenomen. 7~) E Kath. E.H.B.O. is er uiteraard I t om hulp te bieden by ongelukken. Het komt ons volkomen overbodig voor, het nut van het E.H.B.O.-werk uiteen te zetten, noch is het nodig om te belichtendat de katholieken een zeer speciale taak hebben bij het verlenen van eerste hulp, nl. te zorgen, dat geestelijke bijstand niet verwaarloosd wordt. Hier aan reeds ontlenen de kath. E.H.B.O.- verenigingen haar bestaansrecht. Het krijgt er echter de schyn van, dat de Kath. E.H.B.O. haar hulpverlening op breder terrein gaat effectueren. Zoals men zich herinnert, bracht de steentjes actie van de Kath. E.H.B.O. voor de Medische faculteit van de Kath. Univer siteit, in het raam van de Kr omsta f- herdenkinggouden keien op. Dat was prachtig werk! Begrijpelijk, dat andere instanties, welke geld nodig hebben, dachten: ..wij gaan hulp vragen aan de Katholieke E.H.B.O.". En niet zonder succes. Zoals gemeld, heeft het comité Bouwfonds Gedachteniskerk aan de Grebbe zich ge wend tot de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. met het versoek mede werking te verlenen aan de opbouw ran de Gedachteniskerk aan de Grebbe. Het bestuur van de E.H.B.O.-organisatie heeft zich bereid verklaard, door middel van een zeer sensationele en attractieve actie, die nog dit jaar gelanceerd zal worden, belangeloos de opbouw ter hand te nemen. Het bestuur van de E.H.B.O. heeft een actie bedacht, waaraan jong en oud zullen kunnen deelnemen. Naar men ons verzekerde, zal de „vondst" in originaliteit die van de steentjes verre overtroffen. Die actie belooft dus „steen-goedte worden! Intussen, de Kath. E.H.B.O. kan het druk krijgen, want het gebrek aa>i geld is chronisch en veelvuldig! Enfin, geld gebrek is ook een ongeluk. Logisch, dat de E.H.B.O. helpt! Het Nationale Rampenfonds heeft tot gisterenmiddag 110,7 millioen gulden ont vangen. Eergisteren bedroeg de stand 110,4 millioen. In de stijging is begrepen een bedrag van ongeveer 195.000 (18 millioen Franse francs), afkomstig van het „Comité de coordination de Secours aux Sinistres dans les Pays Bas" te Parijs. Een Nederlandse krant met foto's uit de rampgebieden, die in het Duits was vertaald, heeft in Duitsland een bedrag van 16.500 marken opgebracht ten bale van het Nationale Rampenfonds. Het initiatief tot deze uitgave werd geno men door de Kolping-Stichting in Nyme- gen, die de vertaalde krant naar een aantal Westduitse Kolpingverenigingen verzond. De kranten werden niet groot succes verkocht. De opbrengst werd aan de afdeling Nijmegen van het Ned. Rode Kruis overgemaakt en is inmiddels op de giro van het Nationale Rampenfonds overgeschreven. Het bureau tot organisatie der feest viering van „Honderd Jaar Kromstaf deelt ons mede, dat het geen zin meer heeft plaatskaarten voor de viering in het stadion te Utrecht aan te vragen, daar alle beschikbare plaatsen zyn uitgegeven. Zij, die op de normale tyd plaatskaar ten hebben aangevraagd en deze nog niel hebben ontvangen, behoeven volgens he bureau niet ongerust te zyn, aangezien het gevraagde aantal kaarten in de looi, van deze week, uiterlijk in het begin van de volgende week in hun bezit zal zijn. De radio-omroep der Amerikaanse strijdkrachten in West-Duitsland, de A. F. N. meldde Woensdagavond van Oostduitse zijde te hebben vernomen, dat de Oostduitse vloot voor de eerste maal gemeenschappeiyk zal oefenen met Russische oorlogsschepen. Dit zou in de komende zomer, tezamen met een heden der Sowjetrussische oostzeevloot geschieden. De A.F.N.-correspondent te Berljjn meldt, dat de Oostduitse marine-eenheden gedurende deze manoeuvres haar bases in Poolse havens zullen hebben. De Noordelijke onderhandelaars te Pan Moen Djon hebben heden een voorstel gedaan, dat door de leider van dc dele gatie der V. N„ luitenant-generaal Har rison, als „belangrijk" werd betiteld. De verbondenen willen 't nader bestuderen en verzochten daarom dc onderhandelingen tot Zaterdag te verdagen. Generaal Har rison deelde dit aan verslaggevers mede. Volgens Radio New York hebben de Noordelijken ingestemd met het voorstel der V. N. om na het sluiten van een wapenstilstand de gevangenen, die niet onmiddellijk willen repatriëren, in Korea te houden. Het Noordelijke voorstel omvat acht punten. De communisten stellen voor, een repatriëringscommissie, bestaande uit ver tegenwoordigers van Tsjecho-Slowakije, Zwitserland, Polen, Zweden en India, te vormen, „teneinde de terugkeer van de gevangenen, die niet binnen twee maan den na het sluiten van een bestand zijn gerepatrieerd, te vergemakkelijken". Volgens het voorstel moet voorts eik van de genoemde landen een even groot aantal militairen zenden, teneinde de gevangenen geheel onder controle te houden. 1 oorts zouden de landen, waar uit de gevangenen afkomstig zyn, de gelegenheid moeten krijgen om ver tegenwoordigers te sturen, die de „b-- zorgdheid van deze gevangenen moeten wegnemen". Generaal Harrison bevestigde tegen over correspondenten, dat de communi ten hebben toegegeven, dat er geen ge vangenen uit Korea moeten worden weg gevoerd". De Barwintulpen en de late tulpen sc r- ten staan thans in de gehele bollenstreek volop in bloei. De bollenvelden zyn nog prachtig. Ten gevolge van het koelere weer bloeien de bolgewassen minder vlug uit waardoor het kleuren tapijt nog steeds even rijk blijft.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1