LAATSTE BERICHTEN ona van oej epensionneer VOOR DE KANTONRECHTER Spreek over Engelandmaar kijk eens rond in Schiedam aargangen ROTTERDAM Rotterdam besloot Kromstaf-herdenking Voor duizenden guldens luxe-voorwerpen gestolen KUNSTAGENDA MOEDER KROESfyxtöwJuds' PAGINA t DONDERDAG 7 MEI 1953 Zeer geslaagde culturele avond VAN DE BOEKENTAFEL S. F. C.-NIEUWS U.V.G.-HANDBAL EXCELSIOR GYMNASTIEK 26 Mei Speldag JUBILEA SCHIEDAM BURGERLIJKE STAND H.B.S. IN DE PROMOTIE COMPETITIE MERKWAARDIG OVERTREDING VAN DE ARBEIDSWET G.T.B.-NIEUWS 'DE HANDELAAR' GEEN GAS MAARSCHALK JUIN BEZOEKT ONS LAND EEN VOLLEDIGE VERJONGINGSKUUR IN ÉÉN DAG HOEK'S MACHINE FABRIEK Nadat Zondag j.l. in Rotterdam op zo grootse wijze de kerkelijke viering van de stedelijke herdenking van het Honderd jarig Herstel der Kerkelijke Hiërarchie was ingezet niet minder dan achtdui zend katholieke Rotterdammers maakten van de Ahoy-hal een machtige kathedraal ter gelegenheid van de aldaar opgedragen plechtige H. Mis herdacht men gister avond met een culturele avond in een uit stekend bezette Rotterdamse Schouwburg opnieuw dit voor Nederlands katholieken zo betekenisvolle feit. Deze avond slaagde niet minder dan de kerkelijke viering en het was voor katho liek Rotterdam een eer, dat burgemeester mr G. E. van Walsum deze avond bij woonde, waarbij natuurlijk ook het gees telijke hoofd van het dekenaat Rotterdam mgr Deken J. H. Niekel niet ontbrak. De bijeenkomst werd geopend met een hooggestemd Woord van de voorzitter van het Rotterdamse Comité „Honderd Jaar Kromstaf", wethouder H. E. van den Brule waarna door de Kralingse Orkestvereni ging o.l.v. Joh. van Gooi en door drie Rotterdamse koren o.l.v. Frans Odijk, verschillende werken werden uitgevoerd onder de titel „Beroemde koor- en orkest werken". Feestredenaar was Bernard Verhoeven, die een met grote aandacht gevolgde ver handeling hield over: „Kernpunten van de emancipatie", waarin hij de twee gro te emancipatoren, Schaepman en Alber- dingk Thijm, schetste. Een agent van politie ontdekte tegen het middernachtelijk uur, dat er een ruit kapot was in het pand van de firma J. aan de Mathenesserlaan. Hp klom naar boven en aanschouwde een grote ravage. Aan een toevallig passerende collega deelde hij zijn bevindingen mee en die vertelde hem, dat hij kort tevoren twee mannen op verdachte wijze had zien rondscharrelen. Onmiddellijk gingen zij samen op onderzoek uit. Op de Museum laan hielden zij een 15-jarige fabrieks arbeider aan. Het bleek, dat hij samen met zijn bovenbuurman, de 23-jarige los- werkman B. V., de inbraak had gepeegd. V. werd in de loop van de nacht in zijn woning gearresteerd. De agenten troffen tussen de struiken op het parkeerterrein bij de Ahoy-hal een in het pand aan de Mathenesserlaan gestolen damestas aan en later deponeerde een nachtwaker nog een tas. Er zaten voor duizenden guldens aan aanstekers, wekkerklokjes armban den en andere lux»-voorwerpeh in. De twee dieven zijn in het hoofdbureau opgesloten. Ook de poltiehond „Presto" heeft aan het onderzoek deelgenomen. „De Ramp", Nationale Uitgave, Amsterdam, Februari 1953. Met een voorwoord van H.M. de Koningin. De aanbeveling van H.M. de Koningin voor dit boek, dat het resultaat is van een samenwerking van heel de Nederlandse boekenwereld, mag alleszins verdiend ge noemd worden. Wie dit fraai platenwerk doorbladert en de pakkende tekst leest, krijgt een bijzonder frapperend beeld voor ogen van de nationale ramp van Fe bruari. De foto's bezitten een ongemene, suggestieve werking en getuigen menig maal van een groot vakmanschap en een opmerkelijke, «esthetische kijk. De Ver eniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels te Amsterdam, door wie deze uitgave verzorgd werd, legt er veel eer mee in. Het was een prachtig initia tief, dat rijke vruchten heeft gedragen. We menen, hier nog speciaal melding te moeten maken van de fraaie en overzich telijke kaart in kleuren van het rampge bied, welke bij het boek gevoegd is. Zondag komt Oud-Beijerland op bezoek )ij SFC op Boshoek. Dit is de op een ra laatste wedstrijd van dit seizoen. De jlauw-zwarten zullen terdege moeten op passen willen zij niet degraderen. Hier- i v*an zijn de jongens van Tas c.s. wel door- drongen, zodat wij hopen, dat zij met een zelfde geestdrift in het veld zullen komen als tegen de koploper Zuiderster 14 dagen geleden. Dan geven wij hun de beste papieren in deze strijd. Uit werd tegen Oud-Beijerland een gelijk spel (33) ge boekt. De wedstrijd vangt om 2.30 aan op Boshoek. Van de lagere elftallen speelt SFC 3 Hekelingen 3 om 12 uur, Boshoek. Op Hemelvaartsdag speelt SFC 4 tegen de kopleider in afd. H res. 3e kl. RKWIK 3. Ook deze wedstrijd wordt op Boshoek gespeeld, aanvang 12 uur. Vanaf hedenavond houdt UVG haar trainingsavonden op het sportterrein Spieringshoek (naast de ijsbaan). Ook deze avonden staan onder de bekwame lei ding van de heer Peute. De regeling is als volgt: Junioren (meisjes) van 18.4520 uur; dames van 19.45—21 uur en heren van 20—21 uur. Alle leden worden aangespoord op deze tijden aanwezig te zijn. Voor de leden, die de lagere school bezoe ken organiseerde de R.K.-Gymnastiekver- eniging „Excelsior" ieder jaar een reisje. Teneinde de ouders te grote kosten te be sparen én om de leden eens iets anders te bieden heeft men dit jaar voor hen, die de lagere school bezoeken een zogenaamde speldag op touw gezet. Onder toezicht van gediplomeerden doen de jongens en meis jes diverse spelen, waaraan voor de win naars attracties zijn verbonden. Vanzelf sprekend zullen de gebruikelijke tracta- ties op die dag niet ontbreken. De spel dag zal worden gehouden op Dinsdag, 26 Mei aanstaande op één der terreinen van de voetbalvereniging Excelsior aan de Oude Dijk. Deelnemers(sters) kunnen zich aanmelden op Zaterdag, 9 Mei aanstaande van 6-7 uur in de gymnastiekzaal aan de Nieuwe Haven (naast het gebouw van het Wit-Gele-Kruis). De kosten, welke 1. bedragen, moeten dan tegelijkertijd wor den voldaan. Men geeft wel eens hoog op van de Engelsen, die altijd zo keurig in de rij staan te wachten op bus en tram. En men looft de Parijzenaars, die zo netjes een ticket afscheuren met een nummer, iwn het recht van instappen geeft in bussen, welke overigens een Nederlandse buspassagier even doen griezelen, van- wege de antiquaire allures. Maarlaten we nu ook eens de lof zingen van de duizenden, die in Schiedam elke dag op goed gedisciplineerd wijze een rij formeren, bij de bushaltes. Bij de tram moeten er óp de spitsuren zelfs contro leurs aan te pas komen en touwen worden gespannen of hekken neergezet, bij de bussen gaat het als het ware vanzelf. Er is een uitzondering. De halte bij de Passage levert nog menigmaal het weinig opwekkend beeld van elkander ver dringende mensen op. Dit komt misschien, omdat men daar nogal afleiding heeft en al wachtend winkels of het verkeer bekijkt, om dan, als de bus komt aanrijden, snel naar de halte te rennen. We hebben dezer dagen een foto laten maken van de bushalte op het Rubensplein. De fotograaf kon slechts een ge deelte van de rij op zijn plaats krijgen, doch het door hem gekiekte tafereeltje is als welsprekend genoeg. De heer G. Hengst, wonende Singel 205b, herdenkt Zaterdag a.s. zijn gouden ju'bilé bij de N.V. W H. v. d. Toorn's Industrie Onderneming hier ter stede. Er wordt daar van 1112 uur receptie ge houden. De heer G. M. Cieremans, Aleida- straat 88a alhier, was vandaag 36 jaren in dienst bij de bouwkundige S. Verloo als opzichter en uitvoerder in diens be drijf te Schiedam. Passage-Theater: Willie en Joe in Tokio (alle leeft.). Metropole-Theater: Wagensporen van het Westen (14 jaar). Stedelijk Museum: Tentoonstelling Kun stenaars helpen, tot 15 Mei dagelijks van 2—5 en 811 uur. 's Zondags alleen van 25 uur. Donderdag, 8 uur. Schiedamse Kunstkring: Toneeluitvoe ring van Pirandello's „Hendrik IV" in Passage Theater. GEBORJEN: Cornells, zn van C. van Haaften S. Hardenbol; Christiaan J„ zn van Th. A. Vermeulen en J. H. Lucas- sen; Maria L„ dr van Z. M. Maagdenburg en M. C. Hanselman; Theodora E., dr van H. de Goede en E. Verheij; Johannes M„ zn van J. J. v. d. Hoeven en J. A. P. Hulshof; Mattfhea M., dr van J. M. Meul- stee en J. Frenaij; Jan C. P., zn van C. de Regt en J. H de Wolf; Gerard I., zn van W. van Drunen en G. F. Gerosa; levenl. kind van A. J. van Dooren en J. J. Zuidetna. OVERLEDEN: C. de Zwart 15 j.; M. J. de Smale 59 j. A.s. Zaterdag zal de erste vari de twee ontmoetingen tussen H.B.S.S. en Heer- jansdam plaatsvinden. Beide clubs zullen in een hele competitie moeten uitmaken, wie voor promotie naar de 3e klasse K.N. V.B. in aanmerking komt. Heerjansdam heeft dit seizoen evenals H.B.S.S. slechts één wedstrijd verloren. Alleen heeft Heer jansdam enkele wedstrijden meer gelijk gespeeld. Voor beide clubs staat heel veel op het spel. Een voorspelling is hier be slist niet te geven. Nog nimmer hebben deze clubs elkaar ontmoet en men kent eikaars spel dus helemaal niet. Het spreekt bijna van zelf, dat H.B.S.S. al haar krach ten zal geven om minstens 3 punten uit beide wedstrijden te halen, waardoor Schiedam voor het eerst een 3e klasser van het Zaterdagvoetbal rijk zal zijn. De wedstrijd begint om 5 uur en wordt gespeeld op het terrein aan de Havendijk. Het bestuur van H.B.S.S. heeft besloten tijdens die wedstrijd een collecte te doen houden voor het adoptie-fonds van de K. N.V.B. De overige wedstrijden zijn H.B.S.S. 5—The Red Stars 2 4.15, Spie ringshoek; H.B.S.S. 6Zwaluwen V. 8 2.30, Havendijk; H.B.S.S. b 1—Martinit b 2.30, Spieringshoek; D.H.S. b—H.B.S.S. b 2 2.30, Spieringshoek en Schiedam cH.B.S.S. c 2.30, Volkspark. Een burger zag gisteren in de Plan tage, dat een zevental jochies naarstig bezig was met het vernielen van strui ken. Hij bracht ze en bloc naar het zich in de nabijheid bevindende hoofdbureau van politie. Toen ze daar eenmaal wa ren, kwamen de moeders, die bij het ver nielen rustig hadden toegezien, veront waardigd aanstuiven. Ze hebben het een en ander te horen gekregen! De Schiedamse kantonrechter, mr P. B. Cos, had gisteren twee gevallen van overtreding van de Arbeidswet te behan delen tijdens de openbare strafzitting. Zaterdag 8 November j.l. waren zes arbeiders aangetroffen in de bakkerij van de N.V. M. V. te 2 uur 10, terwijl volgens de arbeidslijst deze mensen pas om 2 uur 30 mochten beginnen. Der halve: overtreding van de Arbeidswet. Nu bleek volgens de getuigeverklaringen, dat vier arbeiders wel aanwezig mochten zijn en werk mochten verrichten. Er was nl. een vergunning, volgens welke door arbeiders ten behoeve van het brood bakken voorarbeid verricht mocht wor den, welke voorarbeid bestond uit het gereed maken en het afwegen van het deeg en het opbollen. Inmiddels was uit niets gebleken, dat er naast deze voor arbeid ook nog iets anders was gedaan, als bijv. het opmaken van het brood. De kantonrechter sprak verdachte V. voor vier gevallen vrij. Maar twee andere Het door de Rotterdamse schilder K. van Veen vervaardigde portret van 11. Al. de Koningin, geschenk van het bedrijfsleven bij gelegenheid van het 150jarige bestaan van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Rotterdam, dat hedennfïddag tijdens de openbare zitting van de Kamer plechtig is onthuld. De S.V. en H.V. „Schiedam" bestaat morgen 45 jaar. Weliswaar heeft de vereniging niet van het begin af aan die naam gedragen, maar dit doet aan de viering niets af. Aangezien de eerste teams, die in 1908 in de competitie van de R.V.B. begonnen te spelen, werden ge vormd door spelers, die ook later de club groot hielpen maken. Zaterdag zal het jubileum met een feestelijke receptie en een bonte avond in Musis Sacrum worden gevierd. De jubilerende vereniging aanschouwde omstreeks 1895 het levenslicht onder de naam Vitesse en was de eerste voetbal club in Schiedam. De leden beoefenden het nog nieuwe spel met zoveel animo, dat de cricketvereniging Hermes er door aangestoken werd en eveneens ging voet ballen. Toen men in 1908 tot de R.V.B. wilde toetreden, moest de naam „Vitesse" gewijzigd worden, omdat er in Arnhem immers al een club van die naam be stond. Inmiddels was een fusie aangegaan met DHS en als „Geel-Zwart" kwam men1 in de R.V.B. Promotie van de 2e naar de le klas volgde al vrij gauw en halver wege de Eerste Wereldoorlog belandde de vereniging in de 3e klas van de Ne derlandse Voetbalbond. Later, toen de naam in „Schiedam" was veranderd, volgde degradatie naar de 4e klas en se dert 1950 speelt het eerste team weer in de le klas van de R.V.B., dit seizoen met weinig succes. In die beginperode komen talrijke namen voor van Schiedammers, die nog heden ten dage bekend zijn. De verleden jaar overleden Gerrit v. d. Schouw was bijv. een van de pioniers, evenals Manus Stolk Sr en Kees Janse en Jan Ingenhous en Kees van Meurs, om er enkelen te noe men. Later voegden Leo Janse Sr en A. v. d. Most en Jan Koene en Henk Scholte en A. Schilperoord zich bij de oud-Vitessers en van nog recentere datum zijn Willem Janse, Dries, de van der Horsten, Ab v. Lith, de Strengen, v. d. Most en Keuze- kamp. Dat „Schiedam" goede spelers heeft voortgebracht, moge blijken uit het feit, I dat diverse leden overgingen naar andere i verenigingen. S.V.V. heeft bijvoorbeeld geprofiteerd van Jan Borstman, Jan en i Gijs v. d. Horst en Ab van Lith. Een van de meest op de voorgrond tre dende figuren van „Schiedam" is oud voorzitter Van Dijk geweest, beter be- DE 2e ZONDAG IN DE MEI MAAKT IEDER KIND Voor G.T.B. staan Zaterdag 2 wedstrij den op het programma. Het eerste elftal gaat naar Maasland om daar M.V.V. partij te geven. In Schiedam werd destijds ge wonnen, maar op eigen terrein zijn de Maaslanders moeilijk te verslaan, zodat G.T.B. met een gelijk spel wel tevreden zal zijn. Het 3e elftal heeft eveneens een verre uitwedstrijd, n.l. naar Ridderkerk tegen R.V.V.H. 3. Veel kans op winst zal hier niet zijn, want R.V.V.H. 3 wordt stellig over enkele weken de kampioen in deze afdeling. BLIJ en dan natuurlek met zo'n mooi geschenk uit HA V-Bank Galerij 6 Tel. 69986 Van verschillende zijden vernemen wij, dat aan de Kramers in de Warande ge durende de Kermis geen gas zal geleverd worden. De lieden zullen zich dus met pe troleum moeten behelpen en de Kermis zal daardoor nagenoeg in het donker gezet worden. Wij willen hopen, dat de betrokken over heid alsnog op dit besluit zal terugkomen; immers 't belang der gemeente-gasfabriek zal er niet mede gediend en de algemene veiligheid en openbare zedelijkheid zullen er gewis niet door bevorderd worden. (Nieuwe Schiedamsche Courant, van 3 Juli 1890). De naam van pastoor Van Leeuwen zal voor altijd verbonden blijven aan zijn ijveren voor de verering van de Schiedamse Maagd Sint Liedewij. Men had echter van deze Heilige te Schiedam geen enkele relikwie, want die van de niet-katholieke gemeente ,,'t Huis te Poort" kunnen we gevoeglijk buiten beschouwing laten.Mn 1869 (aldus het tijdschrift „Sancta Liduina") slaagde pastoor Van Leeuwen er in een kleine relikwie van Sint Liedewij te verkrijgen. Hiermede werd een nieuwe impuls gebracht voor de verering van de Schiedamse Heilige, en dit bepaalde zich niet alleen tot de Franke- landse parochie, maar omvatte alle katholieken van onze stad. Doch pastoor Van Leeuwen bereikte meer. Maarschalk - Juin, inspecteur-generaal van het Franse leger en bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Centraal- Europa, zal van 17 tot 19 Mei a.s. een be zoek brengen aan België en Nederland. Op 18 Mei zal hij in ons land arriveren. Volgens AFP zal maarschalk Juin in ons land kaderoefeningen bijwonen. Wij hebben Uw bed maar één dag nodig om het een volle dige verjongingskuur te doen ondergaan. Vakwerk van beddenmake:»s. Broersvest 6466 - Schiedam - Tel. 67920 De N.V. W. A. Hoek's Machine en Zuur- stoffabriek te Schiedam boekte over 1952 een bruto bedrijfswinst van f 1.585.800 1.556.192). Na afschrijvingen ad 795.467 900.526) en na reserveringen o.a. aan de statutaire reserve ten bedrage van 66.666 wordt uit het restant 9 pet (8 pet) dividend uitgekeerd. In het verslag wordt opgemerkt, dat de machinefabriek ook dit jaar op volle capa citeit heeft gewerkt. Het merendeel der orders was voor binnenlandse rekening. Ondanks buitenlandse concurrentie is de uitkomst bevredigend. Aan het eind van het jaar was deze afdeling nog rijk van orders voorzien. De zuurstoffabrieken konden zowel in Nederland als in Indonesië hun omzet nog enigermate vergroten. De nieuwe fabriek in Rotterdam werd dit jaar in bedrijf ge steld en heeft aan de gestelde verwachtin gen voldaan. De hogere kosten voor elec- trische stroom, vrachten, enz., werden door een geringe prijsverhoging vrijwel geheel gecompenseerd. 75ste Jaargang No. 22145, De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schtedam, Dam 18, Telefoon 66152. Giro-nummer 590913 Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2.— per maand. 0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte f 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f u 30 per millimeter hoogte Bij contract gelden lagere tarieven, welke bt) de administratie ot bij de erkende advertentiehureaux verkrugDaar zijn Kimpioenen (kleine advertentienj tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2