Kamercommissie aanklaagster In de top alles prachtig, maar op lager niveau lacunes Piloot kan van de lucht uit de landingslichten aansteken Nauwe banden tussen „Slraals „Klein Europa Een openhartige Belgische stem burg" en Prins Bernhard Europees vluchtelingencommissaris arie biever kwam aan OP SCHIPHOL Propagandist voor de Miva [DAGBLADVOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 't Unilever-concern behaalde een winst van f 222 millioen Bijna 111 millioen ID Op politiek terrein zeer links Vliegende Pater als Hemelschrijver Vrijdag 8 Mei 1953 Ambtenaren, die voorschriften niet kennen Een impasse Onderhandelingen in volledige impasse Nederland krijgt 824 Canadese jeeps Opmerkelijke uitvinding in de luchtvaart Vruchtbare bijeenkomstder 15 ministers Te ver gegaan in economische overmoed Oranje" en „Willem Ruys" gaan Napels aandoen Autocoureur Von Brauchitsch gearresteerd 7,even en twintig maanden in krijgsgevangenschap Terug bij vrouw en kinderen »«r SJ&Z Geen subsidie voor Hum. Thuisfront Grotere iulioud voor herbouw-woniugen WEERBERICHT V. Desnoods hard Moppen Zelfs ambtenaren niet op de hoogte De koopvaardijstaking in F rankrijk - Nationaal Rampenfonds Regering moet bezuinigen Permanente commissie op de bOTst Het vuur aan de schenen Vluchtelingen Vluchtelingen en migratie Allemaal strooplikkerij öróe miaamdien, was Arie Bi-ever in Les in communisme en politiek Over drie weken blind Meerderheid van Rijswijks gemeentebestuur tegen T>£ weerverwachting van het KNMI geldig tot Zaterdagavond, luidt: Wisselend bewolkt met enkele verspreide bul- en. Overwegend matige Noordelijke wind. Van nacht plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zaterdag 9 Mei: Zon op 4.56 uur, onder 20.19 uur. Maan op 3.15 uur, onder 17.11 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Middenstand van 't rampgebied m van nood grote Overeenkomstig ltaar bedoeling om gedurende haar werkzaamheden regelmatig korte verslagen aan de Kamer uit te brengen, heeft de commissie voor de watersnood uit de Tweede Kamer een overzicht gegeven van de besprekingen, welke van de zijde van de commissie zijn gevoerd met de staatssecretaris van Economische Zaken, vergezeld van de directeur- generaal voor de middenstand, dr Groeneveld Meyer, over een aantal aangelegenheden, de middenstand in het rampgebied betreffende. Aanleiding tot deze bespreking was de ongerustheid in de middenstand over het uitblijven van de schaderegeling. Uitingen van deze ongerustheid hadden de commissie vele malen en in verschillende vormen bereikt. Ook hadden verschillende leden van de commissie zelf bemerkt, dat, indien zij voor middenstanders, die hun bemiddeling hadden ingeroepen, bij de departementen aanklopten, het resultaat van hun pogingen, hoe hulpvaardig men zich ook van de zijde van deze departementen betoonde, uitermate gering was. Dit had de commissie met veel zorg vervuld. Deze zorg betreft niet de vraag öf er schadevergoeding zal worden uitgekeerd immers, daarvan was iedereen wel overtuigd maar wel de wijze, waarop, de snelheid, waarmede en langs welke wegen tot een bevredigende oplossing van deze problemen kan worden gekomen. Bij de commissie bestond de indruk, dat het als een gebrek aangemerkt moet wor den, dat verschillende ministeries, zoals die van Financiën, van Maatschappelijk Werk en van Economische Zaken, bij deze problemen zijn betrokken. Van een goede coördinatie is naar haar mening weinig of geen sprake. Het is de commissie van verschillende zijden onder het oog gebracht, dat op vele plaatsen de schade nog niet eens is p gDemcommissie meende zich tot de rege ring te moeten wenden en daar het hier gaat om de belangen van de middenstand, had zij de staatssecretaris, die speciaal de belangen van de middenstand behar tigt, uitgenodigd hierover met haar te spreken, teneinde uit de impasse, waarin deze zaak naar de mening van de com missie verkeert, te geraken. De staatssecretaris verklaarde, dat, of schoon kort na de ramp de coördinatie minder goed was, deze thans in de top zeer goed genoemd mag worden. Er is naar zijn mening voldoende overleg. De schildering van de feiten, zoals hierbo- van is geschied, bevreemdde hem enigs zins. Uiteraard had het directoraat-ge neraal voor de middenstand wel eens vage klachten vernomen, doch een zo somber gestelde uiteenzetting had hij niet verwacht. De kwestie van de scha de-aangiften bij de rampschadebureaux is een zaak van Financiën en de staats secretaris was bereid de concrete klach ten met Financiën op te nemen. Ove rigens achtte hij het begrijpelijk, dat niet alle moeilijkheden tot een oplossing gebracht kunnen worden, zolang de wa- tersnood-schadewet niet tot stand is ge komen. Het wachten op de totstandkoming van deze wet achtte de commissie zeer onge lukkig. Zij opperde de mogelijkheid, dat de interdepartementale commissie voor de middenstand, waarvan de staatssecre taris voorzitter is, zachtzinnig, indien het kan, doch hard, indien het moet, op de deuren van de verschillende departemen ten zou kunnen kloppen om deze zaak in beweging te brengen. De staatssecretaris bracht naar voren, dat het weliswaar nuttig kan zijn de in terdepartementale commissie voor bepaal de problemen bijeen te roepen, doch dat anderzijds persoonlijk overleg in vele ge vallen goed werkt en zelfs beter en meer bevredigend. De staatssecretaris was in tussen bereid het resultaat van zijn be sprekingen met het ministerie van Finan ciën ter kennis van de commissie te bren gen. Van de zijde der commissie werd ver volgens naar voren gebracht een lijst van verschillende soorten schade, welke spe cifiek de middenstand betreft. Van de zijde van de commissie werd op gemerkt, dat in de meeste gevallen de slachtoffers niet eens weten tot welke instantie zij zich hebben te wenden. Ook de besturen van de organisaties van de middenstand, zo was het verschillende le den geblèken, kennen de weg niet, welke gegaan dient te worden om voor deze bij zondere voorzieningen in aanmerking te komen. Daarnaast was het deze leden ge bleken, dat ook de ambtenaren zelf in de diverse gemeenten hiervan niet op de hoogte waren. Het was deze leden bij hun bezoeken aan verschillende plaatsen in het ramp gebied gebleken, dat, zelfs wanneer aan de betrokken middenstander de weg wordt gewezen, hij zijn doel niet kan be reiken, omdat de ambtenaren hem meest al bij het begin de pas afsnijden met de opmerking, dat zij over een regeling niets gehoord hebben of dat zij, indien zij hiervan wel gehoord hebben, geen toe stemming hebben om de regeling toe te passen. Aldus geschiedde in Zierikzee. Wanneer de leden van de commissie zich echter voor een bepaald geval wen den bijvoorbeeld tot de minister van Maatschappelijk Werk of tot hoge amb tenaren van zijn departement, dan blijkt telkenmale, dat voor zeer vele gevallen wel regelingen en richtlijnen getroffen zijn en dat aan de uitvoering hiervan niets in de weg staat. De conclusie is, dat hetgeen boven aan de top van de pyra- mide klopt, aan de onderkant df niet be grepen wordt, dan wel het contact tussen hoog en laag ergens wordt onderbroken. De staatssecretaris was bereid met an dere departementen te overleggen, of het niet mogelijk is een eenvoudige publicatie samen te stellen ten behoeve van ramp slachtoffers, waarin de -diverse getroffen regelingen worden samengevat. Intussen had de staatssecretaris de centrale mid denstandsorganisaties reeds volledig laten documenteren, waardoor deze in de gele genheid zijn haar leden voor te lichten. De staatssecretaris kon op een desbe treffende vraag mededelen, dat van de zijde van de regering met 't Rampenfonds contact was opgenomen over het vraag stuk van de immateriële schade. De sedert enige dagen heersende impas se in het geschil tussen reder» en officie ren van de Franse koopvaardij was Don derdagavond volledig. Vertegenwoordigers der reders hebben de minister voor de koopvaardijvloot, Ju les Ramarony, medegedeeld, dat het hun onmogelijk is de eis der scheepsofficieren voor een veertigurjge werkweek, i. p. v. de thans geldende werktijd van 48 uur per week, bi] de huidige salariëring in te willigen. Zij wezen er op, dat de exploi tatiekosten der Franse koopvaardijschepen thans reeds dertig t0(- zestig procent ho ger liggen dan in het buitenland. De con currentie zou bij hogere exploitatiekosten onmogelijk worden. Om dezelfde redenen is het even ondoenlijk het thans geldende zestig dagen walverlof in waarborgd minium vanfoS °P Vertegenwoordigers van de stakende fficeren hebben te kennen gege id friY een compromis van hon derd dagen walverlof in de tien maanden (ou,,ku"rlen komen, doch de algemene strekking van het antwoord der reders was, dat de eisen der stuurlieden niet aanvaardbaar zijn. Canada zal 824 jeeps, die uit de oorlog dateren, naar Nederland zenden als on derdeel van het lopende program van Ca nadese hulp aan Europese bondgenoten ten bedrage van 324 millioen dollar. De jeeps zjjn opnieuw in goede staat ge- oracht. Het Canadese ministerie van Defensie maakt bekend, dat de eerste van de acht scheepsladingen reeds onderweg is De laatste zending jeeps zal op j8 Mei' a s worden verscheept. Tot op gisteren was in het Nationale Rampenfonds een bedrag van f 110,9 mil lioen bijeengebracht. Dit fs ten opzichte van eergisteren weer 'n vooruitgang van twee ton. De heer en mevrouw Terrible keerden per Duke of York" van Rotterdam waar zij hun vacantie hadden doorge bracht naar hun woonplaats, Lewis- ham Londenterug. De Duke of York" kwam echter in aanvaring met de „Haiti Victory", en de heer Charles Terrible, zijn - Nederlandse - vrouw Hendrica en hun dochtertje Hilda (Z jaar) moesten in volle zee overstappen op een andere boot, die hen naar de kust bracht. Hier ziet U hen, alweer bekomen van de schrik, in de wachtkamer van het Vic toria Station te Londen De hoofdingenieur van de Belgische „Société d'études et de réalisations elec- troniques", Amigaroff, heeft een systeem uitgevonden, waardoor een piloot, wan neer zjjn toestel zich boven een vliegveld bevindt, zelf de landingslichten kan ont steken. Dezer dagen zjjn op het vliegveld Meisbroek proeven genomen met deze uit vinding, die een zeer bevredigend resul taat hebben gehad. De uitvinding blijkt vooral van belang te zijn voor huipvliegvelden waar des nachts meestal geen personeel aanwezig is. Door middel van de „radio-telecom- mando", zoals de uitvinding is gedoopt, kan de piloot niet alleen de lichten van de landingsbaan in werking stellen, doch kan hij hiervan zelfs de sterkte regelen. Hier door wordt het gevaar van verblinding van de piloot bij het landen uitgesloten. Dit regelen van de landingslichten vanuit 9!» Voor de oorlog was het gebruikelijk, dat de passagiersschepen van de stoom vaartmaatschappij „Nederland" en de Kon. Rotterdamsche Lloyd zowel op de uit- als op de thuisreis respectievelijk Genua en Marseille aanliepen. Deze traditie zal thans in zoverre wor den hersteld, dat de „Oranje" en de „Willem Ruys' op de thuisreis dus van Indonesië naar Nederland varend Napels zuilen aandoen. De regeling zal ingaan met de reizen van de Oranje" op 21 Augustus en van de „Willem Ruys" op 16 September uit Tandjong Priok Do reis Djakarta—Na pels zal 15 dagen duren. „Het kan goed bedoeld zjjn geweest onze prijzen en lonen sterker te laten oplopen dan in andere landen. Dit gebeurde echter in een periode van hoogconjunctuur en nu wtj in Europa een toontje lager moe_ ten gaan zingen, moeten wij durven i„. zien, dat België te ver is gegaan in zijn economische overmoed", aldus het Katho lieke blad De Standaard in een econo misch overzicht. Het blad schrijft dat de Belgische uit voer naar Nederland nog Steeds een waar de vertegenwoordigt van fr niet zn per maand en dat men deze maar niet zo in de waagschaal kan plaatsen, vooral niet op het ogenblik Als men op ae oui- tenlandse markt de "hoogste Jonen en hoogste prijzen noteert, dan heeft men onvermijdelijk ongelijk. Ook de buiten landse investeringen zo vervolgt n-i blad, gaan bij voorkeur naar landen, d»e ondér een wijs regeringsbeleid niet boven hun middelen leven. Dit blijkt dUideillK uit de buitenlandse beleggingen derland, waarbij ook Belgische firma s betrokken zijn. Het is een veelbetekenend feit, dat Amerikaanse en andere buitenlandse ka pitalen zich bij voorkeur in Nederland nestelen. Enige tijd geleden zijn nochtans door Belgische bankiers heel wat pogingen ge daan om hier in België Amerikaans kapi taal aan te trekken. Dit heeft echter niet het verwachte succes opgeleverd. Wij zijn thans in een moeilijk parket geraakt op de gevreesde kopersmarkt en ook zonder Benelux of zelfs met een coördinatiestel sel zal onze hoge levensstandaard moeilijk te handhaven zijn". Zoals bericht zullen de Belgische minis teries op hun begroting voor 1953 voor een totaal bedrag van fr. 2 milliard moe ten bezuinigen. Naar „La Cite" weet ls melden, wordt verwacht, dat de fiscal. ontvangsten in 1954 opnieuw zullen dalen. In verband hiermede heeft de minister van financiën zijn collega's van de andere departementen doen weten dat in 1954 weer fr. 2 milliard op de uitgaven be spaard zal moeten worden. het vliegtuig is ook voor de grote lucht havens van belang, aangezien de piloot hierdoor niet langer afhankelijk is van het grondpersoneel. Dit toch regelt de lan dingslichten naar het zicht op een wijze, die niet altijd beantwoordt aan de behoef ten van de piloot. De uitvinding van ir Amigaroff zou geen wijziging in de be staande radio-tc-'egrafische uitrusting noodzakelijk makeii. De uitvinder, die tij dens de oorlog in Engeland vertoefde, maakte zich daar reeds naam bij de be strijding van de vliegende bommen. STRAATSBURG, Donderdagavond. De ministers van de vijftien landen van de Raad van Europa hebben Donderdagavond in Straatsburg hun tweedaagse beraad beëindigd, dat voornamelijk gericht was op bet behoud van zo sterk mogelijke banden tussen de groeiende Klein-Europese gemeenschap der zes landen en de overige negen landen, die tot de breder opgezette Raad van Europa behoren. Op het ogenblik waarop de ministers bun zitting beëindigden betraden de 132 afgevaardigden van vijftien Europese parlementen de zaal om bun voorjaarszitting met een zuiver formele bijeenkomst te beginnen. Aangenomen wordt dat de wens van het behoud der nauwe verbindingen tussen de 15 landen ook door de parlementsleden nog eens met kracht zal worden uitgesproken. De Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul van Zeeland, kenschetste de tweedaagse zitting van de ministers als goed en vruchtbaar, ondanks het feit, dat de minister» door de Frans—Duitse dis puten over de Saar ook thans nog niet in staat zijn geweest om hun handtekening te zetten onder de vijf sociale, culturele en economische conventies, die sedert 'n jaar gereed zijn, doch nog niet van kracht zijn Manfred von Brauchitsch, die van 1934 to tl939 als autocoureur van de Mereedes- ploeg grote roem oogstte is Donderdag in zijn woning aan de Starnbcrger See b\j Muenchen door de politie gearresteerd onder verdenking van hoogverraad. Het arrestatiebevel is gebaseerd op art 9 van de grondwet, dat handelt over het lidmaat schap van verboden verenigingen. De vroegere coureur is voorzitter van het z.g. „Comité voor eenheid en vrijheid in de Duitse sport" een in Berlijn geves tigde organisatie, die van Oost-Duitsland uit gefinancierd wordt. In 1951 werd het bekend, dat Von Brauchitsch sympathi seerde met de communisten. Naar verluidt werden in zijn woning vele bescheiden geconfiskeerd, waaronder di rectieven van de „Socialistische eenheids partij Duitsland". „Tezamen met Von Brauchitsch werden vier personen aangehouden. Tegen één hunner is een arrestatiebevel uitgevaar digd, doch de anderen werden weer vrij gelaten. De gearresteerde, is naar men aanneemt, secretaris-generaal van Von Brauchitsch' organisatie. De politie heeft tot dusver geen bijzonderheden bekend ge maakt. geworden. Ook thans bleef de Duitse vertegenwoordiger, prof. Hallstein Adenauer was zelf in Bonn gebleven om 'er nieuwe wegen te vinden om de im passe der ratificering der Europese ver dragen te overwinnen weigeren te ondertekenen, indien ook de Saafregering een handtekening zou mogen zetten. De conventies werden zodoende weer in de lade gelegd in de hoop, dat de Parijse besprekingen van de volgende week tus sen Bidault en Adenauer een uitweg zou den kunnen wijzen. Het vruchtbare van de zitting was, dat de 15 ministers in beginsel overeenstem ming konden bereiken over een plan van Van Zeeland, dat er op gericht is de Raad van Europa nieuw leven in te blazen. De Belgische minister had aanbevolen om een permanente raad van vertegenwoordigers der ministers in Staartsburg te vestigen, in dezelfde geest als de permanente orga nen van de NATO en O.E.E.C. Hij pleitte voor nauwere relatie tussen de Raad van Europa en nieuwe Europese organen, die door de 6 landen van de Kolen- en Staal gemeenschap in het leven zouden worden geroepen. Voorts wenste hij een plan van actie te doen uitwerken om nieuwe im pulsen te geven aan het werk van de Raad van Europa. De Belgische voorsiel- (Van De „Vliegende Pater", die zich de laatste jaren meer dan enig ander heeft ingespannen voor de mo torisering van de zielzorg in de diasporagebieden in Duitsland, zal deze dagen weer de lucht in gaan. Vandaag zou pater Paul Schuite O.M.I, n.l. een grootscheepse vliegactie beginnen voor de Diaspo- ra-Miva op de luchthaven Düsseldorf-Lohhausen. De aartsbisschop van Keu len, Kardinaal Frings, zou op deze dag twee Ame rikaanse sportvliegtuigen inwijden. Met deze ma chines, waarvan de een een geschenk van Ameri ka is en de ander een aankoop van de bonds staat Noordrijn-Westfa- len, zal pater Schuite als hemelschrijver optreden. Indien het weer het toe laat, trekt de Vliegende Pater" in de komende weken met de machine, die „Vliegend Kruis" is gedoopt, boven steden in heel Duitsland op onge veer 4 a 5.000 meter hoog te grote kruisen. Tege lijkertijd strooit hij op grote schaal reclamepam fletten uit, waarop de be tekenis van de kruisen en de taak van de Miva uit eengezet wordt. Pater Schuite zal zich gaan wijden aan de ziel zorg onder de jonge mijn werkers in het Roerge bied, die veelal gerecru- teerd zijn uit de ont heemden. Het is zijn be doeling om onder deze jonge mensen het zweef vliegen te bevorderen. onze Amsterdamse redactie). stroomdCdoo°nodff- "as SchiPho1 over" om kwart voo- £icren en b"rSers' toen T.D.G. „Gouda" de Constellation P.H. draaide om Arie R!Voor de douanehal lang als krijgsgevang"' ?ie 27 B,aanden had verbleven weêr Noord-Korea dem te zetten. Achter vaderlandse bo- raampje wuifde een hL,i„ eerste coupé" je van vier mensen een J een ffroep" vrouw en twee kleine °"d-e man' een laatsten enigszins onwenS!"®;!"' YelkÜ wat afzijdig stonden van de verbaasd waren de vader, de vrouwen Te"t dochtertjes van Arie Biever, die hem ln dertig maanden niet meer hadden inzien pn de meeste tijd daarvan in onzekfrhèld hadden verkeerd over zijn leven. DoCh lang duurde deze aarzeling niet of aHen wuifden terug, terwijl Annetje en Beppfc met een dun stemmetje vroegen: ,Mol- Zr waar is paPP>e nou?'\ Veel te lang duurde het volgens mevr. Biever. voordat de trap naar de deur van het toestel was gerold, voordat de andere passagiers wa ren uitgestapt en zij haar man kon om helzen. Daarna werd soldaat Arie Biever door zito vroegere commandant op Korea, lt-kolonel D H- Eekhout namens de mi- bister van Oorlog, namens de chef van de generale staf en vooral namens overste Eekhout zelf begroet een fermte handdruk. wer(jen Bi-ever en de waren meegetoomen, begifltiigd met het kruis voor Recht en Vrijheid, dat bun 'gespeld. Toen had hij tijd om ant bete. veniasen aan het nieuwsgierige publiek te vertellen en met ztijn fond-eren op de drieën verhaalde hij in gebroken Neder- Daarvoor wil hij ook zijn j, v-cu-iniaamcue uaj j t-_or, „Kieine Paul" gebruiken, ^me-t Engefee termen er^teen. Pater Schuite, die on der het nationaal-socia- lisme moest uitwijken naar"de Verenigde Staten, bezit het Amerikaanse staatsburgerschap en mag 'daarom ook in Duitsland vrijelijk een vliegtuig be sturen. Voor de rest ben ik, zo verklaarde de 57- jarige Oblaat, zo „deutsch 'wie Sauerkraut". Korea, toen hij op een vroege morgen met een machinegeweer in stelling lag, een dag na de dood van hun comman dant, overste Den Ouden. De sergeant was v-an oordeel dat zij zich beter kon den terugtrekken en zo ging Arie na-ar een rotsfolak, dat enigszins achter hem lag om dekking te zoeken. Nauwelijks had hij zijn wapen gericht of hij zag van de heuvels voor hem een vijfbal Chinezen komen, die hem toeriepen, dat zij Korea- nen wtaren. „Maar dat smoesje kende ik al en daarom heb ik ze alle vijf neerge schoten, dat wil zeggen twee waren er dood en drie gewond". Steeds meer Chi nezen kwamen er aan en Arie bleef maar schieten. Toen werd het rustig. ..Opeen-s zo vertelt hij verder, hoorde ik achter mij praten en toen za-g ik dat er tw-aaif Chi nezen stonden met het ge-weer in de aan slag. Ik kon niets anders doen dan mij overgeven en toen ik dat gedaan had, snelden zij op mij toe en kusten mij op de wangen. Later heb ik begrepen, dat het allemaal strooplikkerij was". Na zijn gevangenneming werd Arie Bie ver, omdat hij de enige Nederlander was, scherp ondervraagd over d-e toestanden mi Nederland. Hij moest de plaats van de kazernes opgeven en zeggen, waar de vliegvelden wanen- „Omdat ik er achter dat zij wél de namen wisten, maar mat de kazernes, heb ik ze toen maar op de mouw gespeld. Bij Woerden, h aa^j nj'Êts anders kunt vinden dan ooerderijen en weilanden, heb ik een fa- rie-kseomplex neergezet en op de plaats, aar m Scheveningen de vis-s-erswonin- gen staan ligt volgens mijn mededelingen len zullen thans nader worden uitgewerkt door de in Straatsburg gevestigde plaats vervangers der ministers. De wens der ministers om Straatsburg als Europees centrum uit te bouwen kwam voorts tot uiting in een besluit om 2.000.000 beschikbaar te stellen om de gebouwen van de Raad van Europa uit te breiden ten behoeve van vestiging van nieuwe Europese organen. Veel aandacht schonken de ministers, vooral op Duits aandringen, aan het vraagstuk der vluchtelingen. In het bij zonder aan alle vluchtelingen, die uit Oost-Duitsland in Berlijn aankomen. Men werd het in beginsel over de wenselijkheid eens om voor een periode van één jaar een Europeaan van naam aan te wijzen als vluchtelingencommissaris teneinde in naam van de 15 landen de nationale rege ringen te bewegen tot het geven van zo groot mogelijke medewerking tot de op lossing van dit vraagstuk. In de wandel gangen werd onder meer de naam van prins Bernhard voor deze functie ge noemd. Daarna heeft de raad der ministers be sluiten genomen waarin een studie van de migratie van arbeidskrachten in Europa en van de bevolkingsproblemen in het algemeen wordt aanbevolen. De raad heeft voorts een oproep gericht tot de over zeese landen om de emigratie van Euro peanen te vergemakkelijken. De Europese Assemfolée zal morgen haar werk beginnen met het aanhoren van de boodschap der ministers. Minister Van Zeeland zal in deze bood schap ook ingaan op de nieuwe politieke situatie die is ontstaan door de gestes der Sovjet-regering. Deze hebben uiteraard ook deel uitgemaakt van net beraad der ministers. Men kan aannemen, dat de mi. nis-ters ten overstaan van de Europese parlementen de hoop zullen uitspreken, dat het tot een ontspanning der politieke situatie zal komen, doch dat zij daaraan zullen toevoegen, dat zij in geen geval het streven naar een grotere eenheid in Europa zal mogen verslappen. De Assemblée heeft bij acclamatie de Franse katholieke afgevaardigde Francois de Menthon opnieuw gekozen lot haar voorzitter. Voorts werden zes vice-presi- denten gekozen, waaronder de Nederlan der Van der Goes van Naters. dait ze me goed hebben behandeld. dan lieg iik en al-s ik zeg. dat ze me slecht hebben behandeld, dan lieg i'k ook". In het begin was de behandeling zeer slecht. De gevangenen kregen geen eten en kon den alleen maar wat wate-r drinken, dat nog niet eens va.n alle smetten vrij was. Toen heeft hij boven een vuurtje van zaagsel een „koeienpoot" proberen te bak ken en die opgegeten en dat heeft zu>n leven twee ma-al .gered. Naderhand werd de behandeling beter, hij kreeg rijst en tenslotte ook wat vlees. Donderdagavond bevond de Korea-vrij- williger Arie Biever zich weer terug bij zijn gezin in de Wouuermanstraat te Den Haag. Groot was de vreugde bij het uitpakken van de tassen en koffers 1vaar alle mogelijke geschenken voor vrouw en beide dochtertjes uit te voorschijn kica- men. De gelukkige familie weer ver eend; mevrouw Biever toont grote be langstelling voor een kimono en speel doos. Tat 'hiï had meegemaakt m <fe kampen, hoe 'hij aan het front werd gevangen ge- nomoen en hoe Wi tengevolge v-an de sfeobte behandeling der bewakers twee maal 0.p s,terven ,haJ „elegen, hoe hij ten- f te 20n,d.e,r er ietSB v-an te weten op transpoort werd 'Seld naar Pan Moen 1 naar huis. Natuurlijk was hij helemaal niet van Pia-n om gegevens over Nederland te verstrekken, m-aar toen d-e Ohin-e-zen hem twee minuten ga-ven om zich te beden- ken. moest hij we-1 toegeven. „En, zo ver telde Arie Biever, zij vragen je dat niet gewoon. Zij beginnen te vragen o-f je ge trouwd bent". „Ja". „Houd je veel van je vrouw?". ,,ja. natuurlijk" „Heb je kin deren?". „Ja. twee". „Houd je van hen?"- „Veel". „Wel, dan geef ik je twee minu ten om na te denken en and-ers zie je ze n-ooi-t meer terug". „En dan moet je wel toegeven". Wij vroegen hem, hoe d'e behandeling in de kampen was geweest. ,,Ails ik zeg, Handenarbeid hoefden de gevangenen nii©t te doen. Zij kon-den luisteren naar Ria'dli-o Peking, zij konden studeren en kregen les in communisme en politiek- Erg groot is de oogst v-an de Chinezen en Noord-Koreanen niet geweest, want slechts twee procent „bekeerde zich. Ma-ar moeilijk was he,t in het begun wei, zo zegt Arie, wamt dlie Chinezen kunnen, praten totdat je er gewoon confuus vain werd. Later gin-g het het éne oor i-n en het andere weer uit. Je wist ten-slotte, dat zij alles toch van één kant bekeken Wij vroegen -toen, of zij ook hadden gehoord van 'n bacteriën-oorj-og, „Ja, zegt Arie. daa-r wisten zij zo mee te gooche len, da-t je het haast zelf begon te gelo ven". De Chinezen hadden foto's v-an slachtoffers, vertelden prec-ies, waar d-ie slachtoffers waren gelegen, wat zij had den gegeten en-z„ maar nooit kreeg je de slachtoffers te aten. Op 17 April werd Arie plotseling opge roepen door de kampcommandant, die -hem zei, da-t hij door de dokter moest worden gekeurd. Deze verklaarde, da-t Arie o-ver drie weken bl-i-nd zou zijn. Hij wist niet, dat alleen gewonden t-eru-g zou den gaan. Hij wist zelfs niet, d-at er ge vangenen gerepatrieerd zouden worden. Later hoorde hij over Radio Peking, dat de krij-gisge-vanigenen werden terugge stuurd, al-s zij ten-minste gewond waren. Dus werd ook Arie B-iever gew-ond ver klaard en teruggestuurd. Wat van die re patriëring de oorzaak is geweest weet hij niet. Alleen werd hem bij het afscheid van de communisten sterk op het .hart gedrukt het rod-e ideaal uit te dragen en over Kc-re-a de waarheid te vertellen, zoals hij die i-n het kamp had geleerd. j Wat hij n-u gaat doen weet hij no-g niet. „Alles moet ik eerst een® met mijn vro-u-w overleggen, zo zei hij, alleen heb ik een prachtig a-a-n-bod van mijn hulten-amt ge kregen o-m als zijn assistent mee te gaan naar Amerika en als mijn vrou-w daar <ok voor voelt, ben ik van plan om het te doen", (Van onze Haagse redactie) Een meerderheid uit het Rijswijkse col lege van B. en W. heeft naar aanleiding van een desbetreffend schriftelijk ver zoek van de Stichting Militaire Tehuizen van het Humanistisch Thuisfront de raad geadviseerd, niet tot het verlenen van het gevraagde subsidie over te gaan. Zij her innert daarbij aan het artikel, dat in 1931 in het Reglement betreffende de Krijgstucht is -opgenomen, waarin de volgende zinsnede voorkomt: „Daar de godsdienst de bron is voor alle geluk, deugd en waren moed, behoort ook in den Krijgsstand een ieder zich tot het hoog houden daarvan en tot eene zedige le venswijze te bevlijtigen". Het Humanistisch Thuisfront nu heeft een instelling, welke zeker niet gods dienstig genoemd kan worden. Reeds in verband daarmee dient het verzoek vol gens de meerderheid van het college te worden afgewezen. Een minderheid van het college meent echter, dat het verzoek moet worden in gewilligd. Op 27 Maart jl. besloot de Raad de katholieke en protestants-christelijke militaire tehuizen te subsidiëren. Uit de mocratische overwegingen is het daarom volgens deze minderheid alleszins rede lijk, ook voor elk militair tehuis van het Humanistisch Thuisfront een bedrag van f 5. per jaar aan subsidie te verlenen. Aan oorlogsslachtoffers konden tot dus verre voor de bouw of aankoop van een woning slechts aanvullende bijdragen wor den verleend, indien de nieuwe woning niet groter was dan hun vernielde woning. Nu volgens de premie- en bijdragerege ling woningbouw 1953 woningen tot 500 kubieke meter met rijksfinanciering kun nen worden gebouwd, is, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting mee, toe gestaan, dat bij herbouw de woning ook maximaal 500 kubieke meter mag zijn. De belanghebbende dient echter de kos ten, die het gevolg zjjn van het aantal ku bieke meters, dat de vervangende woning groter is dan de verloren gegane, resp. de kosten van de inhoud boven 325 ku bieke meter, geheel voor eigen rekening te nemen. Indien de inhoud van de verwoeste wo ning groter was dan 500 kubieke meter mag uiteraard tot de oude inhoud wor den gegaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1