VIER van de VIJF VROUWEN willen een plastic mantel Goudsmeedkunst in Frankrijk Juwelier stimuleerde herleving DE DAG VAN DE MOEDERS t^Uliput Regenmantel moet echter aan tal van eisen voldoen Leeskabinet je voor de vrouw Slaapt U slecht Zo zie ik Parijs Vrouwenleven Keurmerk voor regen- mantels Vier van de vijf vrouwen Wat mankeert er aan? Salomonswijsheid gevraagd l?del?„J!,e>nam ™ar ZATERDAG 9 MEI 1953PAGINA Terwijl wij nog over plastic praten, komt er ook nylon regenkleding voor moeder en dochter aan de markt. Eveneens licht, en gemakkelijk te verpakken. Wie zal het wihnen? Vier van de vijf vrouwen zijn van mening, dat plastic regenmantels voor zien in een behoefte die niet door andere regenmantels gedekt wordt. Dat is zojuist bekend geworden door het resultaat van een enquête die door De Nederlandse Huishoudraad werd ingesteld op verzoek van de Keuringscommissie Kunststofartikelen. Om helemaal nauwkeurig te zijn: 79 pet van de antwoorden luidde bevestigend, 9 pet kon de behoefte aan een plastic mantel niet inzien, terwijl 12 pet van de ondervraagden (vrou wen uit een groot aantal organisaties die alle groepen van de bevolking vertegenwoordigen) op dit punt geen mening had. Alle „standsverschillen" ten spijt, bleken de opvattingen over het dragen van plastic regenkleding in onze vrouwenwereld over de hele linie genomen wonderlijk eenstemmig. Nu rijn er aan het dragen van een plastic regenmantel tal van voordelen ver bonden. Zo zijn bijvoorbeeld alle voor standsters het er over eens, dat zo'n kle dingstuk behalve licht van gewicht, ook klein is op te vouwen en daardoor makke lijk m'ee te nemen. 43 pet van de vrouwen vindt het een voordeel dat die jassen waterdicht zijn, 40 pet prijst de goed koopte en 28 pet laat zich tevens leiden door de gedachte, dat een plastic mantel overal overheen kan worden gedragen. Dat laatste is natuurlijk voornamelijk het geval wanneer men voor het overige goed gekleed gaat. Een doorschijnende plastic mantel verdraagt nu eenmaal niet, dat hij even over een oud huisjurkje wordt aangeschoten. Vooral niet, wanneer dat Het is misschien wel simplistisch maar dat er „damesbladen" zijn en bladen voor het ljjkt ons toch niet zo gek om te stellen de vrouw. De damesbladen brengen heel gezellig de laatste mode, naai- en brei- patronen, recepten, adviezen inzake pro bleem-kinderen, dokterspraatje, het leven van een filmster, een toneelactrice of een schrijfster. Het is allemaal net zo knus als een onderonsje met een buurvrouw of vriendin, het blijft dicht bij huis, het schept geen problemen of het moest zijn dat het advies van de redactrice aan mensen met problemen, de andere leze ressen van die rubriek ook aan het den ken zet. Natuurlijk hebt U al begrepen, dat ik ook een ijverig lezeres van een damesblad ben. Tenslotte wil ik ook wel eens een truitje breien, weten hoe ik mijn bloemen verzorg en ik ben gewoonweg gek op een romantisch verhaal vooral na een dag was of kasten uithalen. Het is daarom misschien wel te begrij pen, maar niet te verontschuldigen dat de bladen voor de vrouw in veel gevallen aan de aandacht ontgaan. Want nietwaar, houdt het damesblad ons bezig bij een kopje thee op dat gezegende uur in de middag waarop wij menen klaar te zijn en dus te kunnen gaan zitten, het blad voor de vrouw dwingt ons er aan te den ken, dat al zijn de kamers aan kant, de kinderen verzorgd en het eten gereed, we nog lang niet klaar zijn, dat er buiten ons huis nog tal van problemen zijn, aan wier oplossing wij wellicht met onze eigqn activiteit kunnen meewerken. Ook de Katholieke vrouw moet er zich op dit ogenblik van bewust zijn dat wij ons niet afzijdig mogen houden van de grote vraagstukken van alledag. Terecht citeert Vrouwenleven in een van zijn artikelen enkele passages uit de rede die de Paus in October 1945 hield voor de vrouw: „Iedere vrouw, zonder uitzondering, heeft dus, hoort het goed, de plicht, de strikte gewetensplicht om zich niet afzijdig te houden, in actie te komen (in de vorm en op de wijze, die voor ieders omstandigheden het meest geschikt zijn ten einde de stromingen welke het gezin bedreigen, tegen te houden Vrouwenleven, het uitstekende blad voor de katholieke vrouw, wijdt zijn jongste editie aan het Kromstaf-jubileum, dat in verschillende aantrekkelijke bij dragen wordt herdacht en in zijn betrek kingen tot het leven van de vrouw wordt bezien. Advertentie door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk Togal baat! Zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40, f 8.88. oude huisjurkje nog korte mouwen h'eeft, die van de vrouw-in-plastic een glimmen de spookverschijning maken. Maar dat is dan meer een kwestie van goede smaak, die bij dit onderzoek niet aan de orde was gesteld. Hier ging het Immers vooral om prac- tische overwegingen, die naar verwacht mag worden binnen afzienbare tijd hun bevestiging zullen vinden in een keur merk, dat in de plastic mantels die aan de eisen van de draagsters voldoen, zal worden aangebracht. Wanneer alles loopt zoals het lopen moet, dat wil zeggen, wanneer ook de betrokken fabrikanten hun medewerking geven, zal het er in de toekomst op uit lopen, dat er in de prijsklasse tussen tien en vijftien gulden reeds dergelijke „keur"- mantels verkrijgbaar zijn. Dat heeft voor. al z(jn practische reden, omdat uit de practijk gebleken is, dat 91 pet van de bü ons gedragen plastic mantels niet goed koper dan vijf en niet duurder dan twintig gulden zijn. Nu is het voorlopig moeilijk aan te nemen, dat er een fabrikant zal zijn die er in slaagt om alle goede eigen schappen voor minder dan een tientje te leveren, maar aan de andere kant acht de commissie uit de Nederlandse Huishoud raad het niet uitgesloten, dat degenen die tot nog toe goedkopere plastic mantels kochten, in de toekomst iets meer zullen willen neertellen voor een product dat de garantie van een keurmerk geeft. Eer dergelijke garantie lijkt ons hierom waardevol, omdat met vrij grote zekerheid mag worden aangenomen, dat de tegen de dunne plasticfilm bestaande bezwaren zoals snel scheuren, wisselende soepelheid bij de in Nederland normale tempera- tuursschommelingen en kleven, ondervan gen zullen worden. Daarvoor heeft de Keuringscommissie Kunststofartikelen nl. reeds eerder normen vastgesteld, die zeker niet zullen nalaten om invlo'ed uit te oefenen op de productie. Deze normen houden echter nog geen rekening met de lichte brandbaarheid van het materiaal en het blijft daarom de vraag, of ook hierin in de toekomst niet zal moeten worden voorzien. Moeilijker zal het intussen zijn met de klachten die de vrouwen hebben over de wijze van verwerking van de thans in de handel zijnde mantels. Daarover zegt de enquête: Te nauw 62 Onvoldoende sluiting, speciaal tot onderaan 47 °/o Geen goed model capuchon 25 Openwaaien 21 En verder klagen ruim 30 pot van de ondervraagde dames over de slechte venti latie van de mantel en de kans op natte benen, gedeeltelijk als gevolg van het ge bruikte materiaal en gedeeltelijk ook door de wijze van verwerking. Voor de verwerkende industrie ligt hier een nuttige taak. Vooral wanneer zij be reid zal blijken om rekening te houden met de door de vrouwen zelf gegeven aanwijzingen. Want als huisvrouwen met zin voor werkelijkheid hebben zij niet na. gelaten, ook in die richting haar stem te laten horen. Zo zal de wijdte verkregen kunnen wor den door een apart voorstuk (dat wij in sommige gabardine modellen reeds toege past zagen), een grote overslag, een split van achteren en wijde, bij voorkeur raglan mouwen. Gaatjes onder de armen voor het ver beteren van de ventilatie, maar ook plaatselijke versterkingen van het plastic door textiel om het gemakkelijk inscheu ren bij knoopsgaten, kraag en zakken te voorkomen. In een land waar het zoveel En hier een goede capuchon. Ruim, met brede omslag, en bovendien de mogelijkheid om hem onder de kin vast te knopen. (Model: Fidamac) waait zijn korte mantels natuurlijk uit den boze; en bij de lange mantels zal dan bovendien een verzwaring in de zoom, een koordje bijvoorbeeld, het gemakkelijk openwaaien zoveel mogelijk moeten voor komen. Toch zal er van degenen die zich met het uitwerken van deze wensen gaan bezig houden, nog heel wat Salomons-wjjsheid worden gevraagd, want nu men eenmaal goed en kwaad tegenover elkaar heeft ge plaatst blijkt wel, dat de vrouwen welis waar de voordelen die met een bepaalde eigenschap van haar plastic mantel ver band houden graag aanvaarden, maar dat zij de daarmee samenhangende nadelen afwijzen. Zij waarderen een mantel die licht is en klein kan worden opgevouwen, maar de daarmee geringe soliditeit wordt door haar verworpen. Zij eisen water dichtheid en een materiaal dat geen vocht opneemt, maar aan de andere kant klagen zij over gebrek aan ventilatie en af druipen van vocht op de benen en in de schoenen, iets wat vooral bij fietsen heel hinderlijk kan zijn. De lage prjjs lacht haar toe, maar het mede daaraan te wijten gebrek aan deugdelijkheid en doelmatig heid vinden zij toch wel een minder prettige bijkomstigheid. Intussen is het de vraag, in hoeverre de voorkeur van 79 pet der verbruiksters voor plastic mantels zal stand houden, wanneer in een niet al te ver verwijderde toekomst ook mantels van andere lichte stoffen, zoals bijvoorbeeld nylon, in grotere hoeveelheden en met meer fan tasie verwerkt aan de markt komen. Want ook daarin zijn immers al prijzen mogelijk, die niet zo heel ver verwijderd liggen van het door de plastic-verbruik- sters gestelde ideaal. VylolH Jan van Konijnenburg heeft een neef die ontdekkingsreiziger is. Gis teravond toen ik mijn eerste bridge- les kreeg en juist had gevraagd of twee sans nou werkelijk méér is dan drie ruiten begon die neef te ver tellen. Over de menseneters. Daar was hij een half jaar op visite ge weest. „Menseneters f afschuwelijk" vond ik. „O, maar die lui zijn tegenwoor dig heus zo onbeschaafd niet meer zei de neef van Konijnenburg Ze gebruiken mes en vork mét een servet om en na afloop zeggen weUes' „Wel bekome het „Hebben ze jou nooit es an het braadspit geregen f" vroeg Jan. Een keer heeft dat inderdaad niet veel gescheeldlachte z'n neef. „Dat zat zo: Omdat ik nogal be vriend was met het stamhoofd ik had hem een electrisch scheer-appa- raat cadeau gedaan, een handvol glazen kralen en nog wat van dat geprul konden zij mij natuurlijk niet als een gewoon door-de-weeks stamppotje opdoen. Zij moesten wachten tot er iets bijzonders aan de hand ivas: een verjaardag of een bruiloffie Op een goeie dag merkte ik dat er zo'n feestje voor de deur stond. Om beurten kwamen de raadgevers van het stamhoofd eens naar mij kijken. „Je moest es wat meer melk drinken" zeiden zeen smeer je boterhammen toch wat dikkerje bent zo mager!" Toen ze na een week of wat bij elk bezoek nadrukkelijk met hun lippen smakten en mij ik J - - v.v •oy in, zou haast zeggen watertandend opnamen, begon ik het benauwd te krijgen. Wij zaten daar midden in het oerwoud, moet je denken Er kwam maar ééns in de veertien da gen een autobus Jk ging met het stamhoofd praten. „Stamhoofd" zei ik... ,,'s lands wijs, 's lands eer... Wat gebeuren moet, zal gebeuren Jc bent altijd een fidele kerel voor me geweest en ik wil geen spel breker zijn". „Wat bedoel je?" probeerde hij. „Jullie hebben mij op het menu staan". Hij gaf me een knipoogje: „Nou javroeg of laat moest het er toch eens van komen hé?" „Natuurlijk" gaf ik onmiddellijk toe Maar één ding moet je me beloven". „Altijd" glunderde hij. „Kijk eens" legde ik uit„Ik ben je vriend en ik zou het afschu welijk vinden als je stamgenoten halverwege van tafel wegliepen met de opmerking „daar zit 'kraak noch smaak aan die vent". Snap je een soort van zelfrespect, van eigenwaardeKun je inkomen niet?" Dat kon hij. „Welnu: vóór ik opgediend word moet je me eerst een nachtje in de azijn zetten met een enkel laurierblaadje en wat Spaanse pepertjesDat is alles wat ik je vraag". Aecoordbrulde hij. „En?" bibberde ik met alle haren in mijn nek recht overeind. „Nou" lachte neef „Het was een truc van meIk wist dat ze geen azijn in huis haddenen voor ik het vergeet: twee sans gaat NIET boven drie ruiten". SEBASTIAAN. Enige jaren geleden hield een bekende Parijse juwe lier met veel succes een ex positie van ouderwetse bijoux. Hij had daarvoor tal van broches, armbanden, ringen en medaillons verza meld, die nagenoeg alle van de laatste helft van de vorige eeuw dateerden. Geen van alle waren stukken van waarde, indertijd werden ze stellig door z.g. „frangais moyens" .aan hun vrouw geschonken. Stellig werden ze meer bewonderd om hun vorm dan om de stenen waarmee ze gesierd zijn. De erfgenamen hadden het dan ook niet de moeite waard ge vonden ze te laten verande ren en verkochten ze liever, ongevoelig als ze waren voor goudsmeedkunst. Langzamerhand toch was men algemeen gaan denken en dit doet men nu nog dat alleen kostbare stenen, die bij verkoop weinig van hun waarde verliezen, het kopen waard zijn. De oor logen en de revoluties van de laatste vijftig jaar hebben die mening nog versterkt. In geval van nood is 'n diaman ten armband of halsketting makkelijk te verstoppen en kan een geducht appeltje voor de dorst worden! Bijoux met kleine diamant jes of met halfedelstenen mogen niet veel werk vragen want ze worden uitsluitend gekocht door een zeer een voudige clientèle. Veel geld voor de eigenlijke goud smeedkunst heeft het gegoe de publiek niet meer over en dat valt te meer te betreu ren als men de bijoux van vroeger vergelijkt met veel die op het ogenblik verkocht worden. Sint Eloy-prijs Hoewel de juweliers dat heel goed inzien, is het een horlogezaak die het eerste een poging doet, om de goud smeedkunst weer in ere te herstellen. Met behulp van het ministerie van schone kunsten heeft deze zaak de Sint-Eloy-prijs gesticht. De ze heeft tot doel de jonge ar- tisten aan te moedigen dit oude en mooie vak nieuw leven in te blazen, goudsme den die trots op hun vak zijn, te belonen, het prestige van de oude goudsmeed kunst te vergroten, nieuwe lijnen en vormen voor da meshorloges te inspireren en de waardering van het pu bliek voor de vakbekwaam heid van de bijoutiers-horio- gemakers te doen toenemen. Boven: Een van de bekroonde modellen. Onder: Het be kroonde eenvoudige horloge. Ieder jaar wordt een con cours gehouden, dat voor ar- tisten van alle nationalitei ten openstaat. Gevraagd wor den: tekeningen van dames armbandhorloges. versierd met diamanten; een luxe gouden dameshorloge met bewerkte gouden band maar zonder stenen; een eenvou dig gouden dameshorloge zonder gouden armband en zonder edelstenen. Reeds nu en tot 15 November kan men zich voor deze prijsvraag in laten schrijven, die dan het volgend voorjaar wordt uit gereikt. 400 armbandhorloges Dit keer waren 400 teke ningen ingekomen waarvan 26 werden uitgekozen; van die 26 werden er 4 bekroond. De eerste prijs is toege kend voor een horloge waar van de band bestaat uit een gouden torsade. Een en der tig diamanten in platina ge zet versieren de armband. Alle vakmensen waren het met die keuze eens, maar het publiek gaf grotendeels de voorkeur aan 't model waar de armband gevormd werd door kleine gladde gouden plaatjes, terwijl het horloge schuil gaat onder de koepel bestaande uit goudmotieven en diamanten. Dit horloge kreeg de tweede prijs. Wat onwennig stond het publiek bij de manchet van gevlochten goud en waar het horloge verborgen wordt on der de manchetknoop, die met diamanten is versierd. Dit horloge is heel nieuw van vorm. misschien staat 't heel mooi op een strakke zwarte mouw, maar de man nequin die het toonde droeg het op een mouw die er zich totaal niet voor leende. Dit model had 350 uren handar beid geëist en zal dus heus niet gauw algemeen worden! Het eenvoudige horloge aan leren armband was mooi en werd gevormd door dunne gouden cirkels, die in elkaar pasten (ook handarbeid). Bij al deze horloges wordt het glas vervangen door een witte saffier. Het is te hopen, dat de poging om de belangstelling voor de goudsmeedkunst wakker te roepen, bjjva! zal vinden en het publick be- prijpen zal, dat een sieraad, ook al is 't niet met diaman ten bezaaid, mooi kan zijn. Het is in ieder geval een uitnemend idee de mededin ging voor de Parijse Sint- Eloy-prijs ook open te stel len voor de buitenlanders. Waarom zouden in Neder land geen jonge artisten zijn die daarvoor voelen DINY K.-W. In uw moeder en in de mijne eren wij Zondag alle moeders van de wereld. De bloemen en de kleine geschenken zijn er maar uiterlijkheden van. Voornamer is het gebed van allen die haar dierbaar zijn, de speciale H. Mis waarmee in sommige parochies deze dag op het juiste plan wordt gezet, solieder en meer verheven dan het cake-fundament van de traditionele taart. Want de dag van de moeders is veel meer de dag van het hart dan de dag van het verstand. Zoals het ons vrouwenverstand is, dat ons naast de vreugden ook de moeilijkhe den van een moederlijke roeping vol van zelfsprekendheid doet aanvaarden, zo is het 't hart van onze huisgenoten, van de kinderen vooral, dat ze doet bidden. Voor haar, die overal ter wereld Maria is en Martha tegelijk. Liefhebbend en dienend, een vat vol levensblijheid, een schat van levenswijsheid, hoedster van roepingen en opvoedkundige bij de gratie van Onze Lieve Heer, econome met 'n bescheiden beurs en beoefenaarster van al die am bachten die nodig zijn om het gezin juist dat te geven wat het allemaal behoeft. Trouwe kameraad daarbij in het bedrijf van de man, het mag dan een winkelzaak zijn of een bankbedrijf, of misschien een bescheiden boerderij die al evenzeer de hele persoon vraagt Bij zoveel veelzijdigheid eren wij toch vooral datgene in haar leven dat wij als een afschaduwing zien van die andere, grote Moeder uit Nazareth. Het model waarnaar alle moeders zijn gevormd en dat ook dag na dag in onze gebeden is. Aan de poverheid die elke materiële Het kerkje van Chateaufort waakt over de vallei. (Van onze speciale medewerkster). Het is 'nog niet voldoende tot de bui tenlandse vacantieganger doorgedron gen, dat er in feite ook in de Franse campagne veel te genieten valt. Vooral te veel Nederlanders versnoepen hun hele vacantie in Parijs, alsof er goud te vinden is. Ze maken in ijltempo een ware martel tocht langs tientallen monumenten en merendeels zien ze zo veel kerken en paleizen, dat ze, thuis gekomen, de Made leine op de Butte Montmartre plaatsen en de Eiffeltoren op de Place de L'Opera zetten. Tegen de avond keren ze terug in hun hotelkamer met de schoenen vol bloed, maar even zo vrolijk beginnen ze de volgende dag weer, want het lijstje is nog niet klaar. Slechts een zeer geringe minderheid weet werkelijk van Parijs te genieten: zet U neer op een terrasje, neem een glas bier of wijn en laat de wereld voor II defileren. Of zoek een lege bank in het Bois de Boulogne of een ijzeren stoeltje in de Tuileries. Probeer het eens! Tien tegen één, dat ge tevreden zijt met deze goedkope raad. Eigenlijk zijn de monumenten van Parijs maar bijzaak. Uw opvoeding behoeft niet onvolledig te zijn, omdat de lift naar de derde étage van de Eiffeltoren te duur is, of omdat de Schouwburgen voor shows te hoog en treegeld vragen.... En slechts een klein percentage van die geringe minderheid trekt vanuit Parijs de campagne in om er te genietep van heerlijke landschappen, groene valleien, I watervallen en rotspartijen met of zonder ruïnes, waar de geesten van Middeleeuw se ridders nog rond dolen. Het wordt I bovendien zo gemakkelijk gemaakt, dat ge niet een spoorboekje hoeft te raadple gen. Eén van de metro-stations heet n.l. Denfert-Rochereau en ligt aan de zuid zijde van de Viile Lumière. Hier vertrek ken geregeld metro's naar Saint-Remie, een lief dorpje in de vallei van Chevreuse. De reis zelf is 140 franken waard, omdat ge drie kwartier langs en door typische Franse plaatsjes moogt boemelen. Behoor lijke panorama's, prachtige detailkijkjes, eigen gebouwde huisjes, viaducten en kronkelweggetjes, die naar de hemel schijnen te voeren. Saint-Remie is een lief dorpje met pret tige mensen. Ze hebben twee benzinepom pen en een politiepost en daarom matigen ze zich al stads-allures aan. Met een blauwe of rode autobus kunt ge van hier uit verder het lie de France intrekken.! Maar beter en bekoorlijker is een voet-! tocht. I Op wandelafstand ligt het oud-Romein se stadje Chevreuse te dromen in de zon.' Het is hier heerlijk rustig. Permanent! schijnen de bewoners met vacantie .te zijn, want in de zomer hebben ze de luiken ge sloten, omdat het te warm is en 's winters doen ze ze dicht wegens de kou. Mensen met lange adem en een prima hart kun nen de helling op klimmen om de ruïnes van een oude abdij te gaan zien. Vandaar- uit ligt aan uw voeten een heerlijk pano rama. Racine was in zijn goede tijd al ver liefd op deze uitkijk. Verderop komt ge aan Dampierre, dat beheerst wordt door een imposant paleis en weer een paar kilometer verder bent ge bij de rotsen van Cernayla-Ville. Een lief bergbeekje, dat ge stroomopwaarts een stuk kunt volgen loopt in een rustige vijver, die aan de ene zijde wordt begrensd door een hoge heu velrug en aan de andere kant door kie zelsteentjes, ter grote van een huis. Wan del maar raak, want overal is iets aardigs te zien. Ge kunt b.v. het treintje ook twee haltes vroeger verlaten en in Gif uitstap pen. Als ge dan verder naar Villier le Bacle en Chateaufort slentert geniet ge ook met volle teugen en krijgt ge enig be grip wat en hoe Frankrijk is. De zachtgroene berm langs de weg, de mysterieuze bossen en de speelse glooiin gen nodigen uit om vaak te rusten en te dromen. Doe dat! Ge moet U tijd gunnen om vacantie te houden. Maak hier en daar in Uw Zondagse Frans een praatje met de dorpbewoners. Kijk eens op een erf, ge niet en vergelijk, maar denk niet', dat a priori in Holland alles beter is, ook. al is het hier wat anders, zelfs al kennen vele lieden hier geen waterleiding, al heeft de helft geen W.C. Ik maak me sterk, dat ge deze Nederlandse gemakken zoudt willen offeren voor vier muren en een dak in deze streek. Het pensioentje behoeft niet eens groot te zijn, want aard appelen en groenten groeien in de bodem, de kippen leggen eitjes en aan de bomen en struiken komen peren en appelen, per ziken en pruimen, noten en bessen. Het volk hier zegt, dat God dit lachende land ten Zuiden van Versailles geschapen heeft voor zijn liefste engelen. Ik geloof het graag! waardering blijft, heeft zij daarom in haar hart maar weinig behoefte. Haar eigen rijkdom is altijd zoveel groter, want daarin liggen de elementen van liefde en gebed. Het blijvende vertrouwen van de kinderen, van wie haar hart het school- vertrek is geweest. Het gebed, dat zij ze zelf leerde. Want toch, zeg maar je gebedje, voordat je zal slapen gaan, Dan buigt de Lieve Vrouwe en ziet je vriend'lijk aan, En al de glinstrende Engelen zien luistrend, stille en recht Naar 't Kindje op blote voetjes, dat „Ave Maria" zegt. Juist zulke moeders zijn gelukkig. Het hele jaar door en nog vele jaren daarna. Juist zij zullen het zijn, die aan anderen kunnen mededelen uit de overvloed van haar rijkdom. Die anderen, dat zijn de vrouwen die kinderloos bleven en toch moeder zijn, omdat haar hart is als van elke moeder. Er is voor haar geen kinderhandje dat zich vouwt. Zij genieten zelfs niet eens de eer van een geschenken-slagzin. Voor haar, de eenzamen, zij daarom het gebed van al die andere, rijke moeders BETTY DEN HAAN r K moest er op eens - a~ ik weer aan denken hoe ik mijn zoon Overal ziet ge fraaie kastelen achter een groen grasveld of 'n spiegelende vijver. -x/'" fzuui l een maand of wat ne- om hem bij zijn groot- mtizelf Ult te besteden, terwijl ik mciZ rJn een concert ging ver- ernnJ1' eeds in de trein trof mij het ne aantal manspersonen met rauwe stemmen en popelende ge zichten. De tram bood ons maar nauivelijks plaats en we hadden de' nt bijna gratis gemaakt, omdat de conducteur zich niet los kon rukken Uit een gesprek over een achter hoede die „knudde" en een midvoor die „ook niet je dat" was. Mijn zoon luisterde ademloos. Toen we bij het uitstappen een meneer in de armen vielen die ons voor een papier met „de opstelling" zocht te interes- scren, toonde hij zich bitter veront waardigd over mijn afwijzende hou ding, hoewel hij niet lezen kan en nooit een voetbalwedstrijd heeft ge zien. Want het ging om een voetbal wedstrijd, dat had ik ondertussen begrepen en te oordelen naar de lichte drommen die in de richting van het stadion pelgrimeerden, was 'iet een erg belangrijke wedstrijd. Ik weet niet tegen welk land er lespeeld werd. Ik weet alleen dat k enige uren later weer op de vluchtheuvel stond met een hoofd :ol Beethoven en Brahms, en de ene stampvolle tram na de andere voor bij zag razen. Het wemelde van ver keersagenten, de hele stad stond op kaar kop en om mij heen bespraken rauwe stemmen vanuit thans mis moedige gezichten de povere kwali teit van dat éne doelpunt. Mijn zoon was bijzonder kortaf, en toen ik polste of hij mis schien teveel Paas eitjes gegeten had bij oma én opa, viel hij uit: „Moet ik soms Lachen als dat snertelftal weer ver loren heeft? Ze hadden een ver keerde back, en die links-buiten, nou, zo kan ik het ook". Daar ging ik nou met mijn cultu rele aspiraties, ik, die juist had vastgesteld, dat de moderne sport- vergoding aan mijn kinderen voorbij moest gaan, en dat dan maar liever Beethoven hun mid-voor moest wor den en Brahms hun keeper. En ik bloosde daar op die vluchtheuvel, precies zoals ik drie jaar tevoren onze fijn-beschaafde Italiaanse vriend had zien blozen toen zijn zoontje-met-het-muzikale stemmetje ons als proeve van zijn kunnen voorsong: „Als Bartali voorbij o-s gaat, violen wil dan klinken' f„- viva Ch.no Bartali, evviva Fansio Coppi Aan dat alles moest ik dezer dagen weer denken toen wij opnieuw in Italië logeerden en er onze eigen ■woorden niet meer koeden ver staan, Het zoontje, dat thans een baard in de keel en een bril op de neus heeft gekregen, zou de weg naar de wielerbaan niet eens meer uéten en studeerde van vroeg 'nt. laat verwoed op de „Sonate pallié- tique". Dwaas zijn wij ouders met ons Qebloos! Alles heeft immers zijn tijd! H W.—N.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 10