Regering denkt niet aan een integral eseliade vergoeding Waardig slot van externe (Hof feesten SHHHi AMERIKAANS -CANADESE BESPREKINGEN Straatsburgse debatten komen slechts traag op gang Aandacht geheel gespannen op het lot van de Europese grondwet PANG RANG mnmm idsp* PRINCESS MARINA Merkwaardig bericht 77 ste lijst van slachtoffers Het Mysterie Rampschadewet op komst Alleen vergoeding materiële bedrijfsschade Indonesische minister treedt af Zuid-Nederlandse Opera maakte goed debuut Gedenkboek Eeuwfeest H. Scapulier Moeilijkheden bij de woningbouw Chauffeur viel in slaap 5 Millioenste bezoeker op Schiphol ZATERDAG 9 MEI 1933 PAGINA 11 Dat ons nochtans geen verivondering baart Confessionele druk op Voorburgse courant Bedrijfsschade In twee jaar ë-s H HHppPf Twijfel aan Moskou s vrede lievendheid Minister, schaf de vaste maand- contingenten af! POLITIE „STAL" VIJFTIG FIETSEN Drie doden waren het gevolg „Hogere versnelling'" Art. 103 INDONESISCH LEGER DOODT 40 BENDELEDEN DEN BOMMEL NIEUWE TONGE OOSTERLAND STRIJEN OP DE door GUY HAMILTON „Een dag met een gaatje" CHAUFFEUR WAS BANG VOOR REPRIMANDE Twee bromfietsers aangereden AMERSFOORT IN FRIES TINTJE De volgende week zal het ontwerp Rampschadewet bij de Kamer worden in gediend, aldus heeft de minister van Fi nanciën, de heer Van de Kieft, gisteren middag medegedeeld tijdens een inter view op de zanddijk bij Kruiningen, na een tocht door Zeeland. H« deelde mede, dat bii 't wetsontwerp de vermogensfactor vervalt. De draag kracht wordt dus niet in aanmerking ge nomen. De regering denkt niet aan in tegrale schadevergoeding. Vergoeding wordt alleen gegeven op basis van de vervangingswaarde en betreft dus alleen de materiële bedrijfsschade. Gevraagd naar de vergoeding van de huisraadschade, deelde de minister mee, dat dit een zaak is voor het Rampenfonds, tenzij dit fonds een tekort zou hebben. Voor de huisraadschade-regeling is geen volmaakt systeem te bedenken, aldus de minister. In de maak is een schade-ver goedingsregeling voor lagere publiek rechtelijke lichamen, dus gemeente- en polderbesturen, welke vrij ver gaat. Op de vraag, of de gemeentelijke adoptaties in mindering zullen worden gebracht op de vergoeding, antwoordde de bewindsman, dat dit alleen het geval zal zijn, wanneer de adopties hoger zijn dan de integrale schadevergoeding. Van integrale schadevergoeding, zo zeide de minister, kan geen sprake zijn, omdat de regering geen onderscheid wi maken tussen de door de oorlog ge ro fenen en de slachtoffers van de wa ers nood. Hij legde er de nadruk op dat de Vergoedingen behoorlijk gerege c zu en worden op basis van de wet op de mate riële oorlogsschade. WIJ vonden zo pas in het „Haagsch Dagblad" (een uitgave van „Het Parool") onderstaand bericht, dat ongetwijfeld tot de nodige commentaar aanleiding geven zal: Geen berichten meer over Humanistisch Verbond De redactie van de Voorburgse Cou rant heeft onder druk van Rooms- Katholieke en Gereformeerde zijde moeten besluiten geen berichten meer op te nemen van bet Humanistisch Verbond, over vrijmetselarij, spriritis- me en andere aan deze confessionele richtingen onwelgevallige zaken. Indien de redactie deze publicaties niet zou staken, zo was te verstaan gegeven, dan zou een tweede week blad met advertenties in Voorburg ver schijnen, hetgeen de bestaansbasis van de Voorburgse Courant ernstig zou be dreigen. Anderzijds werd aangeboden het blad financieel te steunen, indien het aan de geuite wensen tegemoet kwam Dit aanbod is door de Voor burgse Courant afgewezen. Uit com merciële overwegingen heeft zij echter de wensen ingewilligd. Dit is het tweede geval dat m en om Den Haag een dagblad tot derge lijke koerswijziging is overgegaan. Niet lang geleden n.l. heeft „Het Vader land" aan de afd. Den Haag van het Humanistisch Verbond te kennen ge geven, dat berichten van dit Verbond niet meer zullen worden opgenomen, tengevolge van daartegen gerezen pro testen van confessionele zjjde. Allereerst tekenen wij hierbij aan dat de poging, om deze gezamenlijke actie van Katholiek en Protestant als „confes sionele druk" te diskwalificeren, de eigenlijke kwestie waarom het hier gaat geweld aandoet. Wjj zien het liever aldus dat men van christelijke zijde opkomt voor zijn goed recht om inzake lectuur (zij het dan dat het slechts een locaal weekblad betreft) die men in zijn huiselijke kring toelaat bepaalde eisen te stellen; waarbij dan als minimum toch wel mag en moet gel den dat de „neutraliteit" van zo'n uit gave zich laten we aannemen onbe doeld ais dekmantel wordt gebruikt ?00* de ondermijning van 't Godsgeloof in het gezin. Wie zich tegen dit laatste Yf0r stelt neemt een door Christen- j VV°0rseschreven houding van zelf verdediging aan dj niemand hem kwa. lijk ban nemen. A LmmLaa%°0k gewagen van een -i ini,icfi bericht", waarvan \nVWMn niet "Prien dan heb-, ben wij vóór alles op het oog dat wij er een symptoom m ontwaren vin't uit de slaap opstaan waartoe reeds St. Paulus de gelovigen meende te moeten verma nen. Want de wortel yan het kwaad schuilt dieper en wel in het blijkbaar moeilijk uit te roeien wanbegrip dat Christenmensen in slaap wiegt met het toverwoord „neutraal Wij willen van het betrokken weekblad geen kwaad ze'gen- maar over het algemeen gespro ken zijn plaatselijke kranten met haar eigen kring van belangstellenden en be perkt debiet uitstekende voor de gedachte, dat Zeer belangrijk is, dat de regering het beginsel der draagkracht in het in te dienen wetsontwerp heeft laten verval len. Als basis voor de vergoedingen door het rijk zal de vervangingswaarde wor den aangenomen. Daarbij zullen voor de uiteindelijke vaststelling der vergoedin gen afschrijvingspercentages worden op genomen. Een huisraadschaderegeling waarbij differentiatie tot uitdrukking komt is niet uit te denken. De getroffenen be hoeven zich echter niet bezorgd te ma ken over de vergoeding van de huisraad- schade, dus over de vraag of de andere 50 pet nog komt. Blijken straks de mid delen van het Rampenfonds niet vol doende voor een volledige vergoeding, dan zal het Rijk voor aanvulling zorgen. De bedrijfsraadschade en de vergoe ding besprekend verklaarde de minister dat de zogenaamde immateriële schade thans niet in aanmerking komt. Dit be tekent dus dat b.v. fruittelers, die na jaren nog geen of een geringe oogst zullen hebben, niet op vergoeding behoe- ven te rekenen. In verband hiermede werd de minister ook gevraagd, wat bij dacht over de sug gestie. die dr Groeneveld Meijer, direc teur-generaal van de Middenstand des tijds in Zierikzee zou hebben gedaan; namelijk dat 80 pet der bedrijfsschade zou worden vergoed, berekend naar de inkomsten van 1952. „Het spijt me", zei de minister, „ik ben daarvoor met verantwoordelijk". Minister V an de Kieft wilde zich even lyo 1. en °ver de kwestie der pacht- yergoeding aan grondeigenaren, wier landerijen onder water staan en die nu geen pacht ontvangen. Positief liet hjj zich uit over de afwikkeling der vergoe ding van de rampschade. De regering is voornemens te zorgen dat deze in twee jaar afloopt. Hij voegde er aan toe, dat hjj voornemens is de helft der schade- uitkeringen te verwerken in een aan de Staten-Generaal voor te leggen gewij zigde begroting van 1953. en de andere helft te plaatsen op de begroting voor volgend jaar. De in de maak zijnde wet op de scha devergoeding voor de publiekrechtelijke lichamen, gemeenten en waterschappen, gaat zeer ver en ook de schadebeper kende maatregelen (aanleg van nood- dijken b.v.) komen voor vergoeding in aanmerking. Tenslotte vertelde de minister, dat de adopties in sommige gevallen voor de uitkeringen aan gemeenten financiële consequenties kunnen meebrengen. Ge schenken zullen namelijk in rekening worden gebracht, wanneer zij tezamen met de rijks vergoedingen de integrale schadevergoeding te hoven zouden gaan. De gemeenten mogen dus van adoptie niet „beter" worden. Tijdens de rampnacht van 1 Februari heeft de Hondsbossche Zeewering bij Petten de "kracht van het water kunnen keren. Even ten Noorden echter van de Oldenbarneveldsedijk en Groote Keeten heeft de zee de buitendijk doorbroken en een duinpan overstroomd, waardoor een binnenmeer is ontstaan, dat lang zaam zal moeten verzinken, nu het gat inmiddels is gedicht. De Indonesische minister van Sociale Zaker, Anwar Tjokroaminoto, heeft gister middag zijn portefeuille ter beschikking gesteld. Dit is geschied in overeenstem ming met het besluit van zijn partij (Partai Serikat Islam Indonesia) om geen vertrouwen te stellen in het beleid van de regering ten aanzien van de 17' October-affaire. Politieke waarnemers menen, dat het aftreden van Anwar geen onoverkome lijke moeilijkheden voor het kabinet zal vormen. (Van onze correspondent) Op de slotavond van de externe lus trumviering van St. Olof presenteerde gis teren de Zuid Nederlandse Ópera haar première van Verdi's „II Trovatore" aan een overvolle Tilburgse Metropole schouwburg. En men mag het een geslaag de priemière noemen, ondanks verschei dene onvolkomenheden waaraan deze uit voering mank ging - moest gaan als gevolg van de wel erg gebrekkige accomodatie. De speelruimte, waarop de décors niet ten volle en bjj massascènes ook de regie nauwelijks tot hun recht kwamen (regie Ieder mens heeft een dubbelganger. - Een Aspirin-tablet niet. Aspirin-tabletten her kent U steeds aan het Bayerkruis. President Eisenhower en de Canadese premier, Louis St Laurent, hebben na be sprekingen, die twee dagen duurden, een communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat „hoewel de jongste ontwik kelingen in Korea hoopvoller schjjnen te zijn, in Laos niettemin een nieuwe daad van agressie is gepleegd, welke ernstige gevolgen voor Thailand en geheel Zuid- Oost-Azië zou kunnen hebben". „Deze ontwikkelingen in Zuid-Oost-Azië moeten ons doen twijfelen aangaande de commu nistische voornemens", aldus het com muniqué. Er werd overeengekomen, dat „de vrije landen, terwijl zij alles in het werk moe ten stellen om een vermindering van de huidige spanningen te bewerkstelligen, het zich niet kunnen veroorloven hun inspan- "mg. if verminderen, welke er op gericht is zich verenigd te versterken om tegen agressie te kunnen optreden. Daden, in plaats van woorden, zouden een bewijs zijn van de communistische voornemens". H"is maakte later bekend, dat president Eisenhower en ziin kabi- net het er over eens zijn, dat deelneming van de Verenigde Staten aan het plan voor de St Laurent-zeeweg, waarvoor Canada ten zeerste geporteerd uiterst gewenst is. Dit plan beoogt het tot standbrengen van een waterweg voor zeeschepen van het midden-Westen naar de zee over de St Laurens-rivier. Canada heeft reeds te kennen gegeven, dat het alleen het plan tot uitvoering zal brengen, wanneer de Verenigde Staten niet tot deelneming be sluiten. De mededeling van het Witte Huis werd gedaan, nadat het kabinet en de president een rapport over het plan, uitgebracht door een speciale kabinetscommissie, had den bestudeerd. wegbereiders - u« „neutrale" lectuur toch eigenlijk ongevaarlijk isi eni zon et- de (misschien al niet meer 8ebru'f„ uï®; „douaneformulieren" de grens van familieleven mag passeren. Er komt helaas bij, dat ook inKatno- lieke kring de maatstaf omtrent toeiaa - baarheid op lectuurgebied veel aan scherpte verloren heeft. Zelfs ontmoet men wel geloofsgenoten die van het be" staan ener Kerkelijke Boekenwet niet de geringste notie hebben en zich zelf dan ook een vrijbrief hebben uitgereikt om zonder beperking van alles kennis te nemen wat de boekenmarkt schaft en de dagbladpers verspreidt. Toch kan men veilig zeggen dat ge brek aan omzichtigheid ter zake vaak ooraak is geweest en nog is van vee] verdriet en groot geestelijk nadeel in en buiten de familiekring aangericht. En daarom begroeten wij de Voorburgse actie als een verheugend teken, dat in deze zeer voorname (en veelal bijna ver geten) aangelegenheid het Christelijk ge weten is gaan spreken. Met dit te constateren menen wij het feit te plaatsen op een heel wat hoger niveau dan door ons te verdiepen in de kwestie van „koerswijziging uit commer ciële overwegingen", die wij voor het ogenblik liever ter zijde laten, De Orde van de Carmel heeft van 1 Juli 19501 Juli 1951 over de gehele we reld herdacht, dat de H. Maagd Maria zeven eeuwen geleden als een teken van haar bijzondere liefde aan de H. Simon Stock, Generaal van de Orde, het scapu lier heeft geschonken. Ter herinnering aan dit feest, dat ook in ons land door de beide ordesobservanties op luisterrijke wijze gevierd is, werd ons een met mooie foto's en tekeningen geïllustreerd gedenk boek toegezonden. Gedurende dit Jubileumjaar deze in teressante uitgave bewijst het op nage noeg iedere bladzijde is gebleken hoe diep de devotie van het H- Scapulier in de harten der Maria-vereerders gewor teld is. Het Hoogwaardig Episcopaat acht te dit eeuwfeest zo belangrijk, dat het daaraan een herderlijk schrijven heeft willen wijden, dat in dit boek in extenso staat afgedrukt. Een boek, dat allen, die Maria door het dragen van het H. Scapulier vereren, met belangstelling zuil enlezen. Het Tweede-Kamerlid de heer Van der Weijden heeft aan de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting de vol gende vragen gesteld: Is het de minister bekend, dat door het voorschrift waarbij voor elke maand in elke provincie slechts een bepaald aantal woningen mag worden gebouwd, o.a. in de provincie Zuid-Holland, uitgezonderd de steden Den Haag en Rotterdam, slechts 290 per maand, de provinciale diensten van de wederopbouw, alsook Ged. Sta ten, voor vrijwel onoplosbare opgaven komen te staan? Is de minister niet van oordeel, dat door bovenbedoelde bepaling zeer vele gemeenten, welke haar leningen voor de woningbouw al maanden beschikbaar heb ben gehouden, groot gevaar lopen haar richtcontingent of een deel hiervan te zien verlopen? Is het de minister bekend, dat in tal van gemeenten aannemers en arbeiders hier door met werkloosheid hebben te kam pen, dat de gunstige tijd voor aanbeste ding en bouw voorbijgaat en dat hierdoor ook de aanneemsom in of tegen de win tertijd weer hoger zal moeten zijn? Is de minister bereid te overwegen, of de bepaling van een gelijk aantal wonin gen te bouwen in elke maand opgeheven of gewijzigd kan worden en, zo neen, mede te delen hoe de genoemde moeilijk heden van de gemeenten, die gevaar lo pen haar richtcontingent te zien verlopen, voorkomen moeten worden. (Van onze correspondent). In Groningen zijn gisteren in één uur tijds ongeveer vijftig fietsen „gestolen'., door de politie. De gemeente-politie heeft n.l. een razzia gehouden op fietsen, die niet op slot stonden. De eigenaars konden des avonds hun karretje terughalen aan het hoofdbureau en kregen een proces verbaal op de koop toe. Er is een gemeentelijke verordening, dat fietsen op slot moeten staan, maar hieraan wordt doorgaans weinig aandacht besteed. Het gevolg is dan ook een stij gend aantal fietsendiefstallen. en décors beide verzorgd door J. BaartsV bleek bepaald onvoldoende, terwjjl er acoustisch gezien verscheidene fadings op traden speciaal vóór de pauze; nadien bleken de solisten zich hierop ingesteld te hebben en trad dit euvel veel minder op. De uitvoering, in de Italiaanse taal, was, met voorbijzien van deze tekorten van goede kwaliteit; speciaal Gisela Lehn (opera Aken) schitterde als mezzo-sopraan in de rol van de zigeunerin Azucena. Ofschoon iets minder, gaf ook Nelly Genens (Opera Brussel) een zeer gave vertolking als gravin Leonora, zij 't dat haar stem vaak wel iets te veel gevoileerd was. Tom Brand, tenor, als Manrico, de troubadour, zong voor de pauze een enigszins zwakke partij, waarvan hij na de pauze vrijwel foutloos en ook beter acterend, een goede rolvervulling gaf. Minder op de voorgrond tredend, maar 'n daarentegen technisch zeer gave rolbe zetting gaf de bariton Gio Forti, terwijl van de bas Roger Hieronimus hetzelfde valt te vermelden. De kleinere indivi duele rollen werden door de sopraan Guus Smeets en de tenor Matth. Boesten goed vervuld. De koorzangen, en met name speciaal het nonnenkoor, waren over het algemeen goed en werden uiteraard minder beïn vloed door de onvoldoende opera-acco- modatie. De instrumentale begeleiding werd verzorgd door het Maastrichts Ste- delijk Orkest. De algehele muzikale leiding lag in handen van J. Hupperts. Wat tenslotte voor de Zuid Nederlandse Opera een geslaagde opening mag heten van haar a.s. seizoen, mag met evenveel recht voor St. Olof een geslaagde sluiting van een geslaagde externe lustrumviering heten, waarbij vooral het culturele aspect wel zeer bijzondere aandacht heeft gehad. De rechtbank te Zutphen heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen een chauffeur uit Barneveld, die op 13 No vember j.l. achter het stuur van zijn vrachtauto in slaap is gevallen, waardoor hij te Ugchelen een autobus met A.K.U.- arbeiders heeft aangereden. Twee arbei ders zijn onmiddellijk, een derde is later tengevolge van de aanrijding overleden. De werkgever van de chauffeur was al eerder te Arnhem veroordeeld. Het vonnis voor de chauffeur luidde zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk en ontzeg ging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor de tijd van vijf jaar. In Straatsburg concentreert de belangstelling zich thans op het lot, dat de ministerraad der Kolen- en Staalgemeenschap Dinsdag in Parijs aan het ontwerp voor een Europese grondwet zal bereiden. De zes ministers zullen het ontwerp bespreken en de grondwetscommissie heeft bij voorbaat het succes geboekt, dat vier van haar leden zijn uitgenodigd om het plan toe te lichten. Het zijn de Duitser Von Brentans, de Italiaan Benvenuti, de Fransman Teitgen en de Belg De Housse. In ingewijde kringen wordt aangenomen, dat de ministers in beginsel hun goed keuring aan het ontwerp zullen geven. Belangrijk acht men evenwel, welke proce dure zij voor de verdere behandeling ervan zullen kiezen. Er zijn twee mogelijk heden: de grondwet zou door de ministers in handen kunnen worden gesteld van een gemengde commissie, bestaande uit deskundigen der regeringen en afgevaar digden van de grondwetsvergadering. De leidende figuren van deze vergadering zijn daar evenwel scherp tegen gekant. Het betekent, naar hun mening, een groot tijdverlies en slechte kansen voor het ontwerp. Zij willen het ontwerp thans uit sluitend met de ministers of plaatsvervangers behandelen en deskundigen er buiten laten. Dr Adenauer zou naar verluidt deze laatste procedure voorstaan en zich zelfs bereid hebben verklaard, het statuut meteen te ondertekenen mitsde anderen daartoe ook bereid zijn. Vlak voordat minister Beyen in Parijs zqn nieuwe voorstellen voor een Euro pese tollinie zal presenteren, heeft de economische commissie der Straatsburgse vergadering in een rapport, opgesteld door de Engelsman lord Layton, de over tuiging uitgesproken, dat noch de zes, noch de vijftien landen van Europa een voldoende ruim kader vormen voor de oplossing van het Europese economisch probleem in zijn bredere aspecten en dat het gebied van de vrije handel zo ver mogelijk buiten Europa zou moeten worden uitgebreid. De commissie heeft in dit rapport de wens geuit dat alle maatregelen der ge meenschap van zes in overeenstemming zullen zijn met die in de ruimere kring van de Raad van Europa, de O.E.E.S. en andere Europese economische organisa ties. De economische commissie heeft in tussen een nieuwe president gekregen, de Zweed Federspel volgt de Fransman Reynaud op, die in zijn zwanenzang mededeelde, dat de commissie een nieuwe bespreking aan het vraagstuk der inwis selbaarheid van de valuta heeft gewijd. Zjj heeft de wens uitgesproken, dat onderhandelingen met de Verenigde Sta ten over de convertibiliteit niet door enig land afzonderlijk zullen worden geopend, doch op eën gemeenschappelijke Euro pese basis zullen geschieden. De debatten in de vergadering te Straatsburg komen nog slechts traag op fang. De rede, waarmede minister Van eeiand zich Vrijdag namens de minister raad tot de Assemblée der vijftien naties richtte, lokte generlei reactie uit Van Zeeland deed, zo drukte president De Menthon het uit, een poging om de wagen van de Raad van Europa in een hogere versnelling over te schakelen Hij riep de Assemblée op, door haar sugges ties bijdragen te leveren tot het concrete programma van actie, dat de ministers willen laten uitwerken. Van Zeeland zei- de, dat de ministers geen tegenspraak zien tussen de acties van de zes landen en die op het bredere plan van de vijf tien landen. Het doel is, in beide geval len een verenigd Europa te scheppen. Haar methoden moeten worden aange past aan de bestaande omstandigheden. Van Zeeland zeide, dat de Raad van Europa versterkt moet worden, teneinde de Europese landen in een breed opge zette unie te verenigen. Daarbij moest men volgens hem al te ambitieuze of te theoretische plannen terzijde stellen, daar zjj een te sterke oppositie zouden kweken. Ook het ontwerp voor een Europese grondwet heeft de tongen nog niet los gemaakt. Behalve de Nederlander, dr Schmal, die zijn bezwaren tegen de vol gens hem te weinig federalistische trek ken van het schema nog eens liet horen, heeft nog slechts één afgevaardigde zijn in een gevecht met het Indonesische le- ?er.,.®e,' een bende van de Dar-Ul Islam in Midden-Java 40 doden verloren. Toen de aanval begon waren de leden van de bende m vergadering met andere kopstuk ken van de Dar Ui Islam. Het leger, dat geen verliezen leed, legde beslag op be langrijke documenten en maakte tevens een hoeveelheid wapens buit. In het Tjiandjurse werd een leider van de Dar-Ul Islam, Mihardja, doodgescho ten. Negen woningen en 22 toko's werden door een bende in de kampong Hantakan bij Barabai op Zuid-Borneo in de as ge legd. De schade wordt geraamd op rp. 175.000. oordeel gegeven. Het was de Britse labour-afgevaardigde Bottomley. Ook hij liet' een negatief geluid horen. Hij zeide dat men bezig is Europa te federeren voordat de openbare mening er rijp voor is. De Brit viel vooral artikel 103 van het ontwerp aan, waarin is bepaald, dat het statuut automatisch zal worden uitge breid tot gebieden, die later onder de jurisdictie van één der zes landen zouden komen. Dit slaat natuurlijk op de moge lijkheid van een hereniging van Duits land. De Engelsman noemde deze bepa ling een ernstige belemmering voor een viermogendheden-overeenkomst over Duitslands eenheid en wenste haar ge schrapt te zien. Ook de Duitse socialisten zullen in het verdere verloop van het debat deze bepaling bestrijden. Het Informatiebureau van het Ned Rode Kruis heeft de 77ste lijst van gebor gen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnoodramp uitgegeven. Hokke, Jan, geb- 28-9-1885, laatste adres: Molendijk A 307. Hokke-Van der Welle, Jannetje, geb. 11-4-1886, laatste adrec Molendijk A 307. Ottevanger-De Boel, Willemtje Adriana, geb. 19-2-1895, laatste adres: Julianastraat A 175. Pieterse. Anthonius Johannis, geb. 28-3- 1943, laatste adres: Blaakweg 1. Koopman, Laurens Marinus, geb. 9-12- 1911, laatste adres: Rijksweg A 341. Aanvulling op de 4e verlieslijst, d.d. 7-2-1953, thans geborgen: Verrijp, Teuni geb. 2-10-1896, laatste adres: Schenkel- dijk 74. n tt 51). bij 'na te^Uken61^"6"' dat ik zonder er heb. Toen de vos Vil gr°ve fout 8emaakt betalen aankwam.8^";^^ over weinig cash e ,vaa?r JUiSt bezig met het ne^n van t proeven, die meer grid vl CheJlkundiÊe waarop hij gereken! 'hV^Tei me" dat ik een week zou moeten wachten ik' schreef Winter, hoe de vork in de steel zat, en hij nam direct genoegen met he uitstel. Nog binnen de week voorzag vader me ruimschoots van geld; ik stuurde Winter een cheque voor de nog verschul digde vijftig pond. U kunt zich mijn ver bazing voorstellen, toen ik na een paar dagen van mijn bank bericht kreeg, dat een chèque van mij aangeboden en uit betaald was, die mijn tegoed niet onbe langrijk overtrof, en dat ik werd verzocht, te suppleren. De uitbetaalde chèque be droeg honderdvijftig pond en ik had Win ter er een gestuurd van vijftig. Meer kwam hem niet toe. Welzo, zei Algy grimmig. Winter was dus tot zijn oude zonde vervallen knoeierij en bedrog. Om die reden werd hij destijds door zijn compagnon de straat op geschopt. Nu koos hij voor zijn smerige praktijken een vrouw uit dat leek hem waarschijnlijk minder gevaarlijk! Lieve hemel, was het daarbij maar gebleven! antwoordde Doris benepen. - Ik was woedend over het bedrog. Ten slotte nam ik mijn twoseater en reed naar hem toe. Mortlake staarde het meisje een moment sprakeloos aan. Toen riep hij uit: Grote goedheid! U wilt toch niet zeg gen. dat u naar huis ging naar het huis van zo'n ploert? XVIII. het Doris Conway boog toestemmend hoofd. Uit het briefje, dat hij me geschre ven had, wist ik, dat hij in een landhuisje buiten Croydon woonde. Toen ik er kwam, begon het donker te worden. Op mijn schellen werd geen gehoor gegeven. Ik ging weer in mijn wagen terug en bleef zitten wachten. Na een kwartier kwam Winter aan. Hij scheen in het ge heel niet verwonderd, toen hij me zag; het leek veel meer, alsof hij me verwacht had. En ik kreeg de indruk, dat hij sterk had gedronken. Zich vol laten lopen met whisky. Winter was altijd een brutale schoft, als hij de nodige drank naar binnen had. En dat overkwam hem nogal eens. Ik ging naar hem toe. Het eerste, wat hij zei, was: je bent prachtig op tijd. Kom binnen. De schurk! siste Algy tussen zijn tanden. Had ik er maar bij kunnen zijn! Wees blij, dat het niet het geval was. U zou dan ook in al die ellende betrokken geraakt zijn. Ik ik ging binnen. O, het was krankzinnig van me ik heb het gauw genoeg leren inzien. Maar op dat ogenblik was ik niet in staat, normaal te denken. Eén gedachte hiield me aldoor bezig: dat Winter zich zou verantwoor den voor de schunnige streek, die hij uit gehaald had. We gingen de zitkamer bin nen. Maak het je gemakkelijk, zei hij; doe net, of je thuis bent. Hij bood me iets te drinken aan; ik negeerde zijn aanbod. Toen schonk hij zichzelf in. De korte tijd dat wij praatten, heeft hij vier glazen pure whisky gedronken. Ditmaal zette Algy geen wacht voor zijn lippen; hij uitte een hartgrondige verwensing aan het adres van de dode Winter. - Het was stil in huis. vervolgde het meisje. Ze huiverde, toen ze aan die avond terugdacht. Zo stil als.... een graf- In de hall hoorde ik zo nu en dan het hout van de lambrisering kraken. Ik merkte voor het eerst wat een leven het maken kan, als iemand ademhaalt. Win ter stond tegenover me. met een arm op de schoorsteenmantel geleund. En hij loerde aan één stuk naar me. Ik begon vreselijk bang te worden. Dat was de John Winter niet, die ik kende. Het drong eensklaps tot me door. Ik wilde schreeu wen.... er kwam geen geluid over mijn lippen. Doris Conway zweeg. De stilte in de hut was vol spanning- Elk geluid van bui ten dt'ong tot hen door.de golven, die tegen het schip klotsten; voetstappen van iemand over de corridor- Ergens drensde een kind, een zware stem sprak en het direnzen hield op. De kleine, zilveren wckkerklok op tafel tikte zó'doordrin gend, dat een ogenblik in Mortlake de lust opkwam, het ding op te nemen en -n zee te gooien. Hij keek met strakke blik naar het meisje dat het hoofd gebogen hield. Toen naar de kleine revolver, die nog altijd voor hem lag. Ga verder, zei hij ten slotte. Zijn eigen stem klonk hem als die van een vreemde. Het meisje haalde diep adem- John Winter deed zelfs geen po ging om te ontkennen, zei ze hees- Hij lachte er om, gaf alles toe. Toen ging hij tussen mij en de deur staan en zei me. dat ons onderhoud nog lang niet afge lopen was, en dat hij me nog een inte ressante transactie had voor te stellen. Mortlake drukte de nagels zo fel in de palm van zijn hand, dat zijn gezicht even van pijn betrok. Hij was dronken- Ondanks mijn angst maakte hij me woedend. Ik lachte hem uit .zei hem, wat een schurk hij was en dat ik geen ogenblik langer bleef. Dat ik zijn bedrog zou aangeven. Toen hield Winter me een briefje voor; hij had een heel pakje er van in de binnenzak van zijn vest. De enveloppen waren van het zelfde soort, dat ik gebruik. Het oostpa pier was ook eender, in de linkerboven hoek stonden ineengevlochten mijn ini tialen D- C. Het schrift leek pp het mijne als twee droppels water. Ineens begreep ik alles. Winter had van mij een brief ontvangen, waarin ik hem schreef over de betaling van dat paard; zodoende was hij in de gelegenheid geweest, mijn hand schrift na te maken. Hij las me een van de brieven voor, toen ik geweigerd had, zelf te lezen. Ik had geschreven, alsof ik krankzinnig verliefd op hem Was. Een chèque van me ging er bij. De lust ont brak me de inhoud van de andere brieven aan te horen; die éne had me ai onpas selijk gemaakt. En het was allemaal een opeenstapeling van leugens- Toch kon bl-l ;ln. €e" ellendige positie brengen als de inhoud bekend werd Natuurlijk kwam aan het slot wat ik verwacht had: de brieven aan tuil voor geld. Voor veel geld. Als ik niet toehapte, zei hij. had hij direct een ko per. Maar hij wilde mij eerst aan bod laten komen. u had hem kalm zijn gang moeten laten gaan, berispte Algy het meisje. Ieder schriftexoert zou onmiddellijk )het bedrog aan de kaak gesteld hebben. Wan neer u Winter de tanden had laten zien zou hij het niet hebben gewaagd, met die brieven voor de dag te komen. (wordt vervolgd1 Blij verrast vernamen de heer en me vrouw J. M. B. Adriani uit de Courbet- straat te Amsterdam, gisteren bij het be treden van de luchthaven Schiphol, dat een hunner de vijf millioenste bezoeker sinds de bevrijding is, die het platform van de wereldluchthaven betrad. De Adriani's hadden Schiphol gekozen als doel van hun jaarlijkse uitstapje, waarmede zij hun trouwdag, ditmaal de achtste, plegen te vieren. Alvorens zij een speciale uitgebreide rondgang over het terrein gingen maken, werd hun namens de directie van de luchthaven een vrije retourvlucht Am sterdam—Parijs of Amsterdam—Brussel (naar keuze) aangeboden. Het gelukkige echtpaar heeft deze keuze nog even in beraad gehouden. De K.L.M. en de Pan American World Airways offreerden en kele geschenken. „Een dag met een gaatje", vond de heer Adriani, gepensionneerd planter uit In donesië. Voor de Utrechtse rechtbank heeft gis teren de Officier van Justitie tegen de 25- jange chauffeur G. G. uit Arnhem drie weken gevangenisstraf met intrekking van het rijbewijs gedurende een jaar geëist ter- Zu81 van be* vero°rzaken van dood door schuld. Deze zaak had reeds eerder ge diend en toen was er ook drie weken, maar de intrekking voor de tijd van twee jaar geëist. Verdachte had op Zaterdag 28 Juni van het vorige jaar op de weg tussen Ede en Utrecht ter hoogte van Maarn twee brom fietsers aangereden, die volgens getuigen^ verklaring goed rechts van de weg hadden gereden. De achterste bromfietser werd in de berm geslingerd, de voorste raakte - önder de zware auto en was vrijwel op slag dood. Verdachte had pech gehad en had zich daardoor aanzienlijk verlaat. Hierdoor vreesde hij een reprimande van zijn pa troon en wellicht is de oorzaak van het ongeluk te zoeken in het feit, dat hij zich niet geheel op zijn werk heeft kunnen con centreren. Uitspraak over 14 dagen. (Van onze correspondent) Amersfoort zal in de komende zomer 'n Fries tintje krijgen, wanneer daar van 18 Juli tot en met 30 Augustus in het Ste delijk Gymnasium een grote Friese ten toonstelling wordt gehouden. Daarbij zal niet alleen de Barchman Wuytierslaan waaraan dit gymnasium is gelegen, tijde lijk worden omgedoopt in Fryslanleanne, maar er zal ook op het terrein bij deze school een Friese klokkestoe! worden op gesteld, waarvan de klok elke dag bij de opening en de sluiting van de expositie zal worden geluid. Het carillon van de O.L. Vrouwetoren zal Friese liedjes spe len en de winkeliers zullen hun zaken een Fries karakter geven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 11