voor Belastingprogram en kleinbedrijf midden- Duits-Geallieerde verdragen toch weer voor de Bondsraad Radioreporter en schrijver op avontuur naar Groenland REORGANISATIE VAN HET RIJKSARBEIDSBUREAU Tweede S. E. R.-advies over kinderbijslag Soberheid maar voortvarendheid r Por de kachel maar weer op. ?sog te veel iisheiligen alhier Verbetering van financiële structuur der ondernemingen SSArioti Aanhoudend koud weer H Salarisverhoging voor middengroepen Weer 11000 werk lozen minder 111,1 millioen Meer sigaretten van eigen bodem Schrijven van Z.H. Paus Pius XII Wederopbouw van watersnoodgebied M.U.Z.-werk op Schouwen-Duiveland N.-Brabantse Kath. Middenstandspartij sluit zich aan bij de K.V.P. -...™ vu*, -sa?.', »i DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN CARRAN Op 1 Juli waarschijnlijk een feit Zaterdag 9 Mei 1953 WEERBERICHT V.. 7 755 77 Afschaffing van omzetbelasting voor detailhandel bepleit Normaal winstbegrip Voortzetting bedrijfs uitoefening Diverse aanbevelingen slasaus» Maier en Adenauer bereikten zekere overeenstemming" n Naspeuringen naar ?iederzetting van eerste Nederlandse walvisvaarders Radioluisteraars horen er nog van v "V Nog geen overeenstemming Gift uit West-Australië O/U :e ven lichte eeuw Analyst Meerderheid spreekt zich jiit tegen progressie naar 't loon Groep aandeelhouders eist stopzetting Opnieuw A-bom ontploft Mgr Weskamm legt Sovjet-bevel naast zich neer Mr Rooi vink bedankt als T weede-Kamerlid De weerverwachting van het KNMI, geldig tot Zondagavond, luidt: Over het algemeen veel bewolking met enkele verspreide buien. Overwegend matige Noor delijke wind. Aanhoudend koud weer, maar slechts hier en daar lichte nachtvorst. Zondag 10 Mei: Zon op 4.55 uur, onder 20.19 uur. Maan op 3.15 uur, onder 17.11 uur. Maandag 11 Mei: Zon op 4.53 uur, onder 20.21 uur. Maan op 3.31 uur, onder 18.40 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 5>5> De drie middenstandsbonden, samenwerkend in de Commissie van Overleg van de Middenstandsvakcentralen, hebben aan de ministers van Financiën en Economische Zaken en aan de staatssecretaris van Economi sche Zaken een urgentieprogram gezonden inzake de belastingen voor bet midden- en kleinbedrijf. Dit program is gegroeid uit de moeilijkheden, die op het middenstandsbedrijf als geheel drukken, teneinde de weg naar betere bestaansvoorwaarden te banen. De door de Middenstandsbonden gedane en in dit program samengevatte aan bevelingen zijn als volgt gerubriceerd: 1. Aanbevelingen, t^n doel hebbende de financiële structuur der ondernemingen te verbeteren door verruiming van de moge lijkheden van interne financiering. 2. Aanbevelingen, met betrekking tot de voortzetting van de bedrijfsuitoefening na het overlijden van een ondernemer door diens weduwe en/of kinderen en met betrekking tot de liquidatie-/over- drachtswinst. 3. Aanbevelingen, met een meer alge mene strekking. De financiële structuur van het mid den. en kleinbedrijf laat in het algemeen veel te wensen over, zoals om. blijkt uit verschillende rapporten die de laatste tijd zijn verschenen. Het eigen vermogen is hl. doorgaans ontoereikend en maakt een te gering en bovendien sedert het einde van de oorlog in het algemeen van jaar tot jaar geringer wordend deel uit van het totale bedrijfsvermogen. Dit is een het midden- en kleinbedrijf ondermijnende en in zijn bestaan bedreigende ontwikke ling. Dc prijspolitieke maatregelen behoren thans grotendeels lot het verleden. De fiscale wetgeving blijft echter onvermin derd in dc w eg staan aan een verbetering van de financiële structuur der onder nemingen. Wil deze en daarmede de kracht en het weerstandsvermogen van het midden- en kleinbedrijf verbeteren, dan zal de voor dit deel van het bedrijfs leven practisch enige bron van eigen ver. mogen, de interne financiering uit de winst, ruimer moeten gaan vloeien. Dit zal eerst het geval zijn, als de be- histbare winst wordt bepaald volgens nor male bedrijfseconomische normen Waarbij dus schijnwinsten worden ge ëlimineerd en de noodzakelijke reserverin gen plaats vinden en hiervan een groter deel dan thans het geval is aan de ondernemingen ten goede kan komen. Het is zeer toe te juichen, dat ten behoeve van het midden- en kleinbedrijf diverse credietfaciliteiten tot stand zijn gekomen. Het nuttig effect hiervan wordt echter aanzienlijk verminderd door de zware be lastingdruk. De onderneming is in de regel voor het rmddenstandsgezin de enige bron van in komsten. Overlijdt een zelfstandige onder nemer, dan moeten zijn weduwe en/of nderen de onderneming veelal voortzet ten, omdat andere inkomsten ontbreken en verkoop der onderneming een voor het onderhoud van de nagelaten betrek kingen te gering kapitaal oplevert. Zowel in sociaal alsook in economisch opzicht is het alleszins gewenst, dat de onderneming zoveel mogelijk op de oude voet kan worden voortgezet en niet wordt verzwakt en zelfs in haar bestaan wordt bedreigd door belastingverplichtingen, welke de feitelijke continuïteit in de be drijfsuitoefening miskennen. Ook is het alleszins gewenst, dat indien een ondernemer de bedrijfsuitoefening staakt en de onderneming verkoopt c.q. likuideert, de belastingverplichtingen tot wat dragelijker proporties worden terug gebracht. Ten aanzien van het aanwenden van in terne winst ter verbetering van de finan ciële structuur wordt gesteld dat belast bare winst bepaald dient te worden vol gens normale bedrijfseconomische opvat tingen. Daartoe moet aldus het program, gebroken worden met het systeem van af schrijving op basis van de historische kostprijs indien deze lager is, dan rle momentele vervangingswaarde van een roerend en onroerend goed. Herwaarde ring van bedoelde bedrijfsmiddelen (zon der dat de vermogensvermeerdering be last wordt) zou moeten worden toegestaan, of wel vorming van een „vervangings reserve" ten laste van de bedrijfswinst. De momentele herwaarderingsregeling is ten enenmale onvoldoende. Het program dringt voorts aan op rui mere opvatting van het voorschrift, dat voorraden volgens goed koopmansgebruik gewaardeerd mogen worden, alsook ten aanzien van reserveringen ten laste van de winst. Voorts vraagt men verlenging van de termijn van verliescompensatie van vier op zeven jaar. Bovendien wenst men on derscheid bij het heffen van belastingen tussen winstdelen, die in het bedrijf blij ven en die, welke er aan worden onttrok ken. Het blijvende deel zou althans voor de helft niet belast behoren te worden. Ook acht men afschaffing van de extra- inkomstenbelasting op de bedrijfswinsten noodzakelijk. Tot de gewenste wijzigingen in de be lastingdruk bij voortzetting door naaste erven van een bedrijf behoort volgens het program het onbelast blijven van onbe laste winsten (stille reserves), totdat de onderneming verkocht of geliquideerd wordt. De goodwill van een overleden ondernemer mag evenmin belast wor den. In dit verband acht men gelijkstelling met de landbouw met betrekking tot li quidatie of overdrachtswinst, behaald op onroerende bedrijfsmiddelen, gewenst. Genoemde winsten op roerende bedrijfs middelen zouden tot een bedrag van 5000 onbelast moeten blijven. Voor het overige beveelt het program aan tot spoedige vrijstelling van omzet belasting voor de detailhandel te gera ken: premies voor zelfstandig gesloten verzekeringen voor ziektegelduitkeringen en voor daggelduitkeringen uit hoofde Op verzoek van Noordrijnland-Westfalen zal de Westduitse Bondsdag zich de vol gende week wederom bezighouden met de verdragen van Bonn en het E.D.G.-ver- drag, zo deelde de voorzitter, dr Maier, Vrjjdag mee. Maier was zoals bekend, als leider van de Wurtenberg-Badense delegatie verant woordelijk voor de vertraging in het rati ficatieproces, toen hij op 24 April j.l. te gen de dringende verzoeken van kanselier Adenauer in, zich uitsprak vóór een op schorting van de behandeling tot het Hof ?ic.h had uitgesproken over de grondwettigheid der verdragen *?ai!r'" n°"1inf:' d,'.e door de landelijke leiding van z<j„ part«, de liberale (rege- nngs-) Part"' ten zeerste werd gecriti- scerd, schqnt een w„z,ging te hebben on dergaan. Hij deelde gisteren al mede, dat er „een zekere overeenstemming" was be reikt met bondskanselier Adenauer over een voorstel van de landelijke liberale lei ding en van de afdeling Baden-Wurtem- bèrg. Wat dit voorstel inhield wilde hjj niet zeggen. Te Bonn verdiept men zich m tal van Het K.N.M.I. deelt mede: De toestand van „ijsheilige koude", die in het midden van deze week begon, ver toont thans nog altijd geen neiging om te veranderen. Tussen Groenland en Noor wegen handhaaft zich een hogedrukgebied, dat samen met eendepressie boven Polen de kou-aanvoer^met^Noordelijke winden in stand il0UCJ '5, 7ppr SSS1^ boven Polen is gevuld met een zeer koude lucht, hetgeen blijkt uit de berichten van weerstations in de buurt van Danzl6, die sneeuwbuien meldden. Gis ermorgen kwam in Duitsland plaatSelÜwefd ook uit het OosteVn°0vranVan- land nachtvorst gemeld maarte" over het algemeen licht, omdat de lucht i „„Mieer is en meer bewolking he hier vocht g d £en randst van vat dan Polen gaf vandaa/aln fe depressie b°veel bewolking en fnaan- leidmg tot weer enkele opklarin- buien. Morge het koude weer blijft voortdoen en de kans op nachtvorst blijft bestaan. gissingen over de betekenis van dit nieuwe debat. Men kan nauwelijks geloven, dat Baden-Wurtemberg thans de verdragen zou wensen te laten passeren. De socialis tische leden van deze delegatie blijven zich met kracht verzetten, of Maier zou met de C.D.U. een conditie moeten aan gaan, zegt men. Maar ook dat is niet waar schijnlijk. Een spotprent op Amerika s nieutve immigratiewet, die van McCarran, welke alle personen met. commu nistische of nazistische relaties het betreden van Amerika s bodem ver biedt. Churchill ivordt als „ver dacht" beschouwd, omdat hij toegaf, Stalin gekend te hebben. DE radioreporter Siebe van der Zee gaat binnenkort, in ge zelschap van de auteur Anthony van Kampen, een reis van ongeveer vijf maanden naar Groenland maken. Siebe van der Zee is door de AVRO- leiding een klein half jaar vrijgemaakt van zijn re portage- en televisiewerk om met een draagbare tape - recorder" deze tocht langs de Westkust van het „zesde continent" te maken. Het tweetal Nederlanders zal trachten 70 ver mogelijk tot het hoge Noorden door te dringen, de kleine en schaarse bevolkingsgroe pen langs de kust te be zoeken, met hen op Vis vangst en jacht te 8 en voorts enige histori sche plekjes op te spo ren. Men wil namelijk de plaats opzoeken, waar omstreeks 1600 de eerste Nederlandse walvisvaar ders hun nederzetting op Groenland hadden en na gaan of daarvan nog iets oyer is. Ook hopen Van Kampen en Van der Zee de plek te bezoeken, waar aan het einde der tiende eeuw de verbannen IJs landse Viking Eric de Rode in Groenland voet aan wal heeft gezet. Zij zullen vermoedelijk met alleen in deze Groen- landse „zomerreis" onbe nul -pIekjes zien. zij ij" ln barre kou te midden van de enorme ijsmassa s wellicht ont beringen lijden, maar zii zullen in elk geval iets beleven. Daarvan hoopt Van der Zee op de „band jes" van zijn „tape-recor der" in gesproken repor tages allerlei wetenswaar digs vast te leggen. Hij streeft er naar, die „band jes" naar de bewoonde wereld te expediëren, vanwaar zij per vliegtuig naar ons land zullen wor den overgebracht om ver volgens in flitsen te wor den uitgezonden. Men zal nog wel eens met moeilijkheden te kampen hebben en op hinderpalen stuiten, maar deze dingen kunnen, evenals de definitieve route van de tocht, pas worden vastgesteld na aankomst op Groenland. ET tweetal zal in de tweede helft van de volgende week naar Denemarken reizen en vandaar op 24 Mei met de „Dronning Alexandrine" naar Groenland vertrek ken. Zij denken daar een periode van enkele weken nodig te hebben voor het treffen van de voorberei dingen. welke direct aan de tocht voorafgaan. De eerste uitzendingen van deze avontuurlijke tocht zullen op Donderdag 14 even voor het vertrek uit ons land en op 23 kort voor de af vaart uit Kopenhagen worden gegeven. Men verwacht, dat wel een week of zes stilte zal vol gen, voordat de eerste re portages uit Groenland in Hilversum zullen arrive ren om te worden uitge zonden. De beroemde Zwitserse clown Crock, die thans 73 jaar oud is, is voor het eerst met zijn eigen circus te Zürich opgetre den. De stadsautoriteiten hadden hem echter maar koel ontvangen, en hem een standplaats voor de circustent ge geven, die ver buiten het centrum van de stad lag. Des te meer trof Crock het warme welkom van het premierepubliek, dat hem ontving met een regen van bloemen. Crock beantwoordde dit gebaar met een serenade aan zijn publiek, op z'n beroemd „ondermaatse" viooltje. van ongevallenverzekeringen volledig af trekbaar te maken; de vereveningsheffing zoveel mogelijk te verlagen vanwege het discriminerende karakter er van voor ar beidsintensieve bedrijven en tenslotte het afschaffen van de belastingregeling met betrekking tot het privé-gebruik van personenauto's door ondernemers en werknemers. Naar wij vernemen, zou tussen dc regering en de organisaties van over heidspersoneel nog steeds geen over eenstemming zijn bereikt inzake de salarisverhoging voor de zogenaamde middengroepen, ten aanzien waarvan van de zijde der* vering voorstellen zijn ingediend. De organisaties zouden de redelijk heid erkennen van een salariscor rectie voor de middelbare en hogere ambtenaren, die in salarisverhogin gen in 1945 belangrijk zijn achterge bleven hij de anderen, doch zij zou den tevens van oordeel zijn, dat, nu o r u ren mogelijk zijn, ook an- 'ere oneffenheden behoren te wor den weggenomen. In het bijzonder heeft dit waarschijnlijk betrekking op de beloning der vaklieden. Naar wij vernemen zal de reorgani satie van het Rijksarbeidsbureau vrij wel zeker 1 Juli a. s. haar beslag krijgen. Deze datum was onlangs genoemd door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, nadat de reorganisatie voor de tweede maal was uitgesteld met het oog op de door de ambtenarenorganisatie ge uite bezwaren, voornamelijk betref fende de personeelsverschuivingen. Donderdag zijn de directeuren be noemd van de 84 te vormen gewes telijke arbeidsbureaux. Over de be zetting van de nevenbureaux en over de belangen van de ambtenaren, die een andere functie zullen krijgen dan zij thans vervullen, zal nog nader overleg worden gepleegd tus sen de overheid en de ambtenaren- De reorganisatieplannen van het rijks arbeidsbureau zijn voornamelijk gericht op de interne organisatie. Thans ressorteren onder het departementale hoofdbureau in Den Haag 24 gewestelijke arbeidsbureaux en 135 bijkantoren. Gebleken is, dat het contact tussen het hoofdbureau en de 24 gewestelijke arbeidsbureaux te stroef ver liep. Om aan deze en nog andere moeilijk heden tegemoet te komen zullen, zoals ge- .meld, districtsarbeidsbureaux worden in- Eind April bedroeg het aantal bij de arbeidsbureaux geregistreerde werkloze mannen 75.785 tegen 86.522 op 31 Maart. In dit cijfer van 75.785 zijn 1392 geëvacu- eerden uit de noodgebieden begrepen. Daarenboven waren op 30 April 22.216 personen werkzaam op een object van de Rijksdienst Uitvoering Werken tegen 25.313 op 31 Maart. De daling van het werkloosheidscijfer is voornamelijk toe te schrijven aan het sei zoen en aan de uitbreiding in verschillen de provincies o.a. in Drenthe van het aantal in uitvoering zijnde openbare werken. In alle bedrijfstakken nam de werkloosheid niet onbelangrijk af met uitzondering van de landbouw, waar de werkloosheid een lichte stijging onderging (van 14.040 tot 14.662) tengevolge van de afloop der voorjaarswerkzaamheden in de landbouw en het vrij droge weer. De relatieve werkloosheid was eind April het hoogst in Groningen mei 38 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbe oefenaren en het laagst in Zeeland en Limburg met resp. 10 en 13, terwijl het rijksgemiddelde 24 bedroeg tegen 28 op 31 Maart. Sinds eergisteren is bij het Nationaal Rampenfonds een bedrag van tweehon derd duizend gulden ontvangen. In totaal is tot nu toe 111.1 millioen binnenge komen. De hoofdstad van West-Australië, Perth, heeft aan het Rampenfonds een bedrag van ongeveer 45.000 overgemaakt. Een gelijk bedrag zal aan de slachtoffers van de jongste overstromingen in andere West- Europese landen ten goede komen. gericht, welker werkgebied samenvalt met de provincie. Onder deze elf districtsar beidsbureaux ressorteren 84 gewestelijke arbeidsbureaux en 75 nevenbureaux. Aan vankelijk was bepaald dat de reorgani satie per 1 Maart j.l. zou worden doorge voerd. Later werd besloten op 1 Mei a.s. de reorganisatieplannen in werking te doen treden. Ook deze datum werd later verschoven. Naar wij vernemen is de Nederlandse Virginia-tabakscultuur uit het experimen tele stadium gekomen. Er zjjn door „De stichting proeftuin-tabak" te Wageningen twee hectaren grond uitgegeven aan ta bakstelers. De stichting heeft sedert 1949 geëxpe rimenteerd met een nieuwe teeltmethode, „fleu-curing" geheten. Deze ombuiging van de bestaande tabaksteelt naar de teelt van Virginiatabak voor de sigarettenin dustrie heeft ongedacht gunstige perspec tieven geopend. Het zal in de toekomst mogelijk worden een vijfde deel van de twintigmillioen kilogram tabak, welke jaarlijks overzee wordt aangekocht, te ver vangen door tabak van eigen bodem en dus de import met vier millioen kilo te verminderen. De kwaliteitsbeoordeling door de handel viel uitermate gunstig uit. Een standaardmelange van 20"/» vader landse tabak geeft een goede kwaliteit Virginiatabak doch bovendien zou door deze vermenging onze deviezenpositie gun stig kunnen worden beinvloed. Uiteraard heeft behalve de overheid ook de industrie grote belangstelling voor de nieuwe teelt richting en de behandeling van de Vir giniatabak volgens de nieuwe methode. Er is een smaakverschuiving bij het pu bliek, waardoor dezelfde toestand is ont staan als destjjds, toen het noodzakelijk werd om van pruimtabakverbouw over te gaan naar die van rooktabak. De smaak verschuiving van sigaar naar sigaret en binnen deze vorm van tabaksverbruik van Orient naar Viginiasigaret is algemeen waarneembaar en roept ook in andere lan den problemen op. Zelfs in klassiek- orienttabak verbouwende landen wordt de mogelijkheid van verbouw van Virginia Tabak onder het oog gezien. 71 jf EN heeft in ons blad van gisteren jX'Jf kunnen lezen over een opmerkelijke uitvinding in de luchtvaart, waar door de piloot van de lucht uit de lan ding slicht en kan aansteken. Mutatis mutandis zou dus een piloot kunnen fungeren als de vliegende lantaarn-aan steker. die slechts een rondje over de stad behoeft te doen om alle lichten te doen aan flappen of te doren. Alleen maar jammer, dat deze uitvinding ge daan wordt in een tijd, waarin het edele gilde van de lantaarn-aanstekers meer 'en meer zijn dood sterft vanwege de automatische licht-ontstekiiig. Wij nemen intussen dadelijk aan, nat de-e uitvinding voor de luchtvaart van aroot belang is. In oorlogstijd kan zy rhter zeer gevaarlijk zijn, want verduis- terina zal niet meer helpen tenzy men alle lichtmunten buiten radicaal verwijdert. Immers de „vliegende lantaarn-opste ker'' van de vijand zou de gedoofde straatverlichting weer kunnen doen branden Waardoor dit geval al weer een brandend probleem zou zijn. waarin nu eens wel licht zou komen, ja zelfs te verl hN' lichten" van uitvinders kunnen wat aal'hTlicht brengen'. Vooral in deze ..verlichte eeuw Helaas is echter een groot d rl der mensheid blind voor het hclit van het Evangelie en dwaalt het licht in dc duisternis van het ongeloof. Omdat de mensen te weinig geloven en te veel liet wel geloven Naar wij vernemen zal morgen in alle kerken worden voorgelezen een persoonlijk schrijven van Z. H. Paus Pius XII aan Z. Em. Kardinaal De Jong en aan de Bisschoppen van Nederland, ter gelegenheid van de viering van het Eeuwfeest van het Herstel der Kerkelijke Hiërarchie. De toenmalige minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid heeft in de loop van 1952 tot de Sociaal-Economische Raad het verzoek gericht zijn oordeel te mogen vernemen over de vraag of de hoogte van de kinderbijslagbedragen voor zelf standigen en loontrekkenden afhankelijk dient te zijn van het basisinkomen uit arbeid. Dit advies, dat door de S. E. R. in zijn vergadering van 1 April j.l. werd vastge steld, is inmiddels door de regering voor publicatie vrijgegeven. Door de S. E. R. werd over het onder havige onderwerp reeds eerder een uit spraak gedaan. Dit advies, dat op 22 Fe- Bjj de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, dat regelen bevat met be trekking tot de wederopbouw van het watersnoodgebied. Evenals zulks in verschillende door oor logsgeweld getroffen gemeenten het geval was, zullen, zo zegt de minister van We deropbouw in de memorie van toelich ting, naar te verwachten is ook enkele gemeenten in het watersnoodgc bied de behoefte gevoelen aan een we- deropbouwplan, dat het mogelijk maakt om aan de wederopbouw van een ver woeste plaats dc noodzakelijke srtede- bouwkundige leiding te geven. Deze behoefte zal zich met name daar doen gevoelen, waar verbetering van de situering der bebouwing noodzakelijk is en waar het dientengevolge niet juist zou zijn herbouw overeenkomstig de oude plattegrond toe te staan. De te dezen nodige bevoegdheden kun nen op de eenvoudigste wijze in het leven worden geroepen door een aanvulling van artikel 1, eerste lid, van de Wederop- bouwwet- Deze bevoegdheden zullen overigens met voorzichtigheid moeten worden aan gewend. Wil de herbouw niet stagneren, dan dienen slechts wederopbouwplannen vastgesteld te worden voor zover zulks inderdaad noodzakelijk is om een stede bouwkundig verantwoorde wederopbouw van het getroffen gebied te waarborgen. Deze beperking behoeft naar het oordeel van de minister niet in de wetstekst te worden opgenomen, omdat zij strikt ge nomen reeds uit de aard der zaak voort vloeit. De minister stelt zich voor de gemeente besturen ook uitdrukkeliik op deze eis van sobere plannen te wijzen en boven dien bij de uitoefening van zjjn preven tieve toezicht aan dit punt bijzondere aandacht te schenken. Een snelle wederopbouw zou, behalve door te ruim opgezette plannen, ook door gebrek aan voortvarendheid kunnen worden belemmerd. Daarom vertrouwt de minister, dat de gemeentebesturen en de overige bij de totstandkoming van de plannen betrokken organen de nodige voortvarendheid zullen betrachten. In verschillende gevallen zal het nood zakelijk zijn in verband met een snelle wederopbouw op beperkte schaal tot ont eigening over te gaan. Voor zover een onteigening strekt ter uitvoering van een wederopbouwplan, ter verwezenlijking van een bouwplan tot leniging van de woningnood of ten bate van het econo mische herstel des lands, biedt de Weder opbouw wet, nadat artikel 1 zal zijn ge wijzigd als voorgesteld, daarvoor voldoen de basis. Daarnaast kan echter de be voegdheid tot onteigening van de onder grond van totaal verwoeste opstallen niet worden gemist. In het wetsontwerp wordt daarom voorgesteld deze bevoegdheid in het leven te roepen door aanvulling van de Wederopbouwwet. Tenslotte is een onteigeningsgrond op genomen, die weliswaar niet rechtstreeks strekt ten behoeve van de wederopbouw, maar daar toch zeer nauw verband mede houdt. In een aantal gevallen zal schade zijn toegebracht aan onvolwaardige wo ningen, die, ware de ramp niet geschied, binnen enkele jaren voor amovering in aanmerking zouden zijn gekomen. Is de schade zwaar, dan zal doorgaans herstel krachtens de op de Woningwet berustende plaatselijke verordeningen niet geoorloofd zijn. Herstel van lichte schade zou echter op grond van de geldende bepalingen niet kunnen worden tegengegaan. Aangezi-n het niet verantwoord moet worden s dat overheidsgeld zou worden aan,, voor dit herstel, dat de levensduur bouwsels zou verlengen en de uite sanering zou bemoeilijken, wor dje steld de mogelijkheid te openen om m d.e gevallen tot onteigening over te ga Als complement van deze bepdahJfn de minister zich voor op g/ond van het Woningbesluit aan de Semeen'ten tegemoetkoming te verlen>e® gedekte kosten van deze saneringen. bruari 1952 werd vastgesteld, en het vraagstuk van de behoeften der grote ge zinnen in al zijn facetten bezag, doch zich beperkte tot de loontrekkenden, bevatte o.a. reeds de mening van de meerderheid van de raad, dat de hoogte van de kin derbijslag geen verband dient te houden met het basisinkomen der werknemers Aan genoemd advies was evenwel een minderheidsnota toegevoegd, in welke deze progressie naar het loon als noodzakelijk wordt voorgesteld. Ook in het advies van 1 April 1953 spreekt de meerderheid van de raad zich uit tegen een progressie naar het loon of naar het inkomen. Men is n.l. van oordeel dat de gemeenschap i.e. de staat tot taak heeft de minimale materiële voorwaaiden voor de opvoeding der kinderen te waar borgen. Ter bestrijding van de hieruit voortvloeiende kosten dienen kinderbij slagen te worden verstrekt, met dien verstande, dat van een volledige vergoe ding dier kosten dient te -worden afge zien, zulks ter vermijding van de aantas ting van de persoonlijke verantwoorde lijkheid van de ouders. Binnenkort zal bij de S. E. R. nog een derde advies over het onderwerp van de kinderbijslag gereed komen. Dit advies zal de kinderbijslagregeling voor zelfstan digen behandelen. een de on- Het lid van de Raad van Beheer van de Maatschappij tot Uitvoering van Zui derzeewerken, de heer A. H. Looyen, e Den Dolder, heeft mede namens zes dee - hebbers de M. U. Z. gesommeerd de uii voering van de werken op Sch0U"'J Duiveland onmiddellijk 'e staken. Looyen heeft deze sommatie sia zyj raadsman doen uitgaan. Eisers baseren zich bij deze sommaUe °P het fe«, dat de M.ynzdelsvcpg^ncge Zufderze" te verrichten. Krachtens de statuten6 mogen ^'kZntVaNa\ndeeA worden uitgevoerd, wanneer alle aanaeei Dit zou volgens eisers bij het aannemen van de werken op Schouwen en Duive land niet zijn gebeurd, weshalve zij dit besluit, dat volgens hen door een belan gengroepering binnen de M. U. Z. zou zijn doorgedreven, onrechtmatig achten, houders daaraan hun goedkeuring hechten De Kath. Middenstandspartij in ^oord-Brabant heeft deelgenomen aan de laatst gehouden verkiezing voor de Provinciale State met 'dê K.V.P. de motieven Ter bevoordering van de Kath. eenheid Ain >n o 8 i10|.|„.n „.e„evel, weggeno- de middenstand op verkiesbare plaatsen van candidatenlijsten van de K.\ .1.al WDe6hee?I^nHmjnTrouwen, die namens de Kath. Middenstandspartij zitting heeft in de Provinciale Staten van Noord-Brabant, zal in de eerstvolgende zitting der Staten een verklaring afleggen over de aansluiting bu de K.V.P. Vrijdagmiddag is op het proefterrein in Nevada weer een atoombom ontploft. De lichtflits, die tot op een afstand van 120 km. duideljjk kon worden waargeno men, was feller dan het daglicht. Onmid dellijk vormde zich een paddestoelvor- mige wolk. Op de grond waren imitatiebossen en andere vernietigingsobjecten aangelegd, om de uitwerking van de bom te kun nen meten. Vijftien congresleden sloegen de proef gade. Er namen 2.000 militairen aan deel. De ontploffing is teweeg gebracht door een krachtige atoombom, die door een „B-50"-bommenwerper op achthonderd meter hoogte werd afgeworpen. De bisschop van Berljjn, mgr Weskamm. heeft opnieuw geweigerd gehoor te ge ven aan de eis der Oostduitse autoritei ten om het retraitehuis en het katholieke tehuis voor ouden van dagen in de Sov jet-sector van de stad, te ontruimen. Iljj heeft wederom het bestuur van de beid» inrichtingen gelast hun werkzaamhede. voort te zetten. In een publicatie in het bekende dioce sane blad van het bisdom Berlijn,, het „Petrusblatt", worden de gelovigen aan gespoord speciaal voor de int-ntie der Kerk t- bidden. „Bisschop en bisdom" aldus het blad, „zijn erns'ig bc-orgd voor het voortbestaan van het retraitehuis Biesdorf". De katholieken in het district Biesdorf maken zich eveneens zeer onge rust over de aangekondigde maatregelen der Oostduitse magistraten, omdat het re traitehuis het middelpunt is van 't gods dienstige leven in dit gebied. Reeds op 23 April had mgr Weskamm uitvoerig gepro testeerd tegen het ontruimingsbevel van burgemeester Ebert. Deze wierp op zijn beurt de bisschop voor de voeten, dat hij in strijd met. de wet handelde. Inmiddels is bekend geworden, dat het ontruimingsbevel rechtstreeks afkomstig is van Karlshorst, waar de zetel van het Russische militaire bestuur is gevestigd. Mr Roolvink heeft aan het Partijbestuur van de K.V.P. de mededeling gedaan, dat hü, als gevolg van het besluit van de Partijraad, ontslag neemt als lid van de Tweede Kamer. Hij voegt er aan toe, daarmede niets te kort te willen doen aan de opvatting, dat de genomen beslissing geen steun vindt in het reglement, welke opvatting volgens mr Roolvink, ook door verschillende leden in de Partijraadsver gadering is verdedigd. Het reglement is democratischer dan de Partijraad in meerderheid heeft gedacht, aldus mr Roolvink. 9

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1