Van Est boog onder het geweld van Gerrit Schulte Boeiende eindphase van tamme Canberg-race waarin alle favorieten hun kerkhof vonden Nederlandse triomfen in de motorcross te Schijndel Hockey-zege ondanks invallers Henk Bouwman ster van 't veld in gehandicapte Oranje-aanval Enorm kwartliter-duel mmm iron E5SI3 G22ZZ23 23339 Cauberg-uitslag r i Eindsprint als een ontploffing Clijnk winnaar vóór Rietman m iifrWp Belgen kansloos met 4-1 geslagen Zcnnwrust. DKS won in Meppel voor de hockey-litel Australiërs en Oostenrijkers beheersten de motor-races te Zandvoort ff*T3T MAANDAG 11 MEI 1953 PAGINA 5 Een lek handje Het trio compleet SCHERENS VERONGELUKT; RACE-AUTO TEGEN BOOM HUGO KOBLET WON DE RONDE VAN NORMANDIE t-m aam Twee invallers Kruize viel uit De genadeslag Defensie weer sterk Quick-dames gelijk ?i?.s"5ra1?-vecn 3-1 The R. Hope ed u Pubbeldam 2-4 Schoonh.-BEC 9 i DCL-DHZ 3_j door MARTIN W. DUYZINGS VALKENBURG. Zondagavond De sprint was als een sprookje. Er stonden, naar ruwe schatting, wel tienduizend wielersportminnenden aan weerszijden van de Oiid-Valkenburgerweg, ademloos te wachten op de ontki»r»ing van een wielersportdrama, waarin men, stug en koppig en zonder bar veel gevoel voor regie, wel een dozijn favorieten reeds roemloos opgevouwen bad en gekraakt, en waarin nu de drie hoofdfiguren als een met niets dan woede gestookte locomotief dwars door de allerlaatste acte daverden. En méér wellicht dan de gulzige manier waarop dit trio het achter zich aan zwalkende restant van een eens zo trots en machtig peloton in die allerlaatste ronde van kilometer tot kilometer nog verder afbrak en verpulverde, was het de rolbezetting-zèlf die de enorme menigte welke men vandaag rond de V alkenburgse Cauberg ten gerieve van dit lands kampioenschap verzameld had, tot de allerlaatste seconde toe boeide. Een bizarre rolbezetting Men had daar Wim van Est, die precies een week geleden op Zandvoort alles wat er in de Nederlandse wielersport aan namen en reputaties rond loopt, simpel en zonder veel poehah had gekraakt, en van wie men slechts enkele dagen later in het officiële orgaan van de Koninklijke Nederlandse W ielren Unie schreef, dat hij als renner groter, machtiger, veelzijdiger ook gebleken was dan Schulte-in-zijn-grootste-dagen. En men had er Schulte, de'38-jarige „veteraan" die, naar aanleiding van dat stukje proza, naar Valkenburg getogen was met een strijdlust die hem op frappante wijze op een vat buskruit deed lijken. En men had er, tenslotte, Wout Wagtmans, dat kleine, slimme Breda's coureurtje, dat heviger dan wie ook in dit rennersveld gebrand was op een nieuwe overwinning en op eindelijk-een-titel Er gebeurden in feite geen schokken de dingen in dit leidende trio nadat het, twee ronden voor de finish, definitief had afgerekend met dat wat er van het naar stig ploeterende peleton nog over was. Doch zelden heerste er rond het Val- kenburgse circuit zoveel spanning, zel den werd het publiek zo gegrepen als door deze woedende triomphtocht van drie renners die stuk voor stuk elkaar deze overwinning niet gunden, en die de ontknoping uitstelden, bléven uitstel len totdat dan tenslotte alles hun strijdlust, hun eerzucht, hun rivaliteit ontploffen moest ih een eindsprint waar in zij voluit ook hun allerlaatste reserves opstookten. Een sprint als een sprookje!... Een sprinters-type (Wagtmans), dat ver reeds voor de finish een tactische fout maakte door naar de kop te gaan. een machtig rouleur (Van Est) die met een waanzinnige versnelling, onmiddel- Ulk de leiding van Wagtmans overnam en toen in een verschrikkelijk tempo door bleef gaan, en een „veteraan" (Schulte) die, volkomen zeker van zich zelf, aan het achterwiel van Van Est kleefde, die toen met een alles verwoestende demar rage naar voren schoot en die, triom- phantelijk, zijn armen al in de lucht gooide en zich, riskant! liet uitdrijven nog vóór hij de eindstreep achter zich had. Zo, met een machtige eindspurt en na eeii tactisch bijzonder knap gereden race won dan Gerrit Schulte z.Ün zo veelste nationale kampioenschap en versloeg hij niet alleen de favoriet- der-favorieten, Wim van Est, docli tri- ompheerde hij bovendien over alles wat er in de Nederlandse wielersport wereld tegenwoordig aan, zoveel be lovende, jongeren rondloopt. Er zijn overwinningen genoeg in de, aaii suc cessen zo rijke loopbaan van de beroem de blonde Bossenaar, na afloop waarvan hij bij de penningmeester méér hono rarium beurde dan hij gisteren in val kenburg verdiende, doch men over drijft niet als men zegt, dat er geen overwinning geweest is en géén kam pioensshirt waaraan Schuite méér ple zier beleefde dan aan deze triomph in een altijd zware race, waarin hij de menigte nog eenmaal liet zien, dat de wielrenner Schulte nog altjjd niet overleden en begraven is. Grof geschut De belangstellende menigte zo groot, dat het circuit haar op bepaalde punten nauwelijks slikken kon en dat de voorradige politiemacht anderhalf uur voor de finish al de grootste moeite had om het parcours voor de rennerskara vaan schoon te vegen had voor het overige vele, tamme, taaie ronden ach tereen bar weinig reden gehad om de om ringende Zuid-Limburgse heuvels en valleien vol te strooien met geestdrift en gejubel. Na een even onverwachte als felle explosie in de eerste de beste ronde .had de rennerskaravaan het bétere vuur werk zorgvuldig opgespaard tot de laat ste vijftig kilometers toen Van Est., Schulte en Wagtmans tenslotte met de ra-«? aan cle haal gingen. Met die allereerste explosie riskéérde men trouwens de complete race! Er was. tijdens de allereerste Cauberg- klim. een felle demarrage van de Zaan- kanter Schellïngerhoudt die de laatste maanden druk doende is, een reeds jaren geleden verspeelde reputatie te herove- reT! en wat. de ex-kampioen bij dit prille avontuur aan gezelschap meekreeg, n lüïl? U-i£ ni®!;s óan grof geschut: Van Breenen, Van Est en Thijs Roks; en het is op dit ogenblik in dit brave vaderland knap moeilijk om nop drie lieden op te noemen die in staat zijn om over een af stand van, laat ons zeggen, vijftig kilo meter, een hoger tempo te draaien Het trio belastte zich prompt met het 'com mando van deze verrassende jacht en het ging zo wild te keer, dat het leidende viertal tien K.M. verderop al pronkte met een niet onbeduidende voorsprong van 40 sec. op een peleton dat volop in alarm wanhopige pogingen deed om met meteen roem- en reddeloos aan flarden te worden gereden. Kansloos leek meteen, dat P®1®.1®"- Het tempo dat men aan de kop volhielcl blééf zo hoog, dat niet de eerste de beste experts reeds luidkeels voorbelden, dat deze race meteen gereden was: een g Slagen peleton, dat akelig snel ineen zou schrompelen tot een mager groepje kop pige eenzamen, en een kopgroep waarin Van Est straks, vederop in de race, geen moeite zou hebben om zich op elk ge wenst moment van zijn drie maten te ontdoen en vervolgens onbedreigd naaf eerste prof-kampioenschap te ijlen. „„uli-,aas' belaas: het noodlot hielp het 1 een handje. Geen ronde later „I, st!T®e<l Thijs Roks een bandje ■i-HideliiWh ic,e kopgroep meteen de wil! 71 en beperkten we ons tot slechtsTnkefs lanff zo breedvoerig iutoHneen onbeduidende sclier- i t °,is later zo waar i kreeg, j„ een bijzonder •raai gereden poursuite zijn achter stand van twee minuten weer goed te maken. Waakzaam peloton De schermutselingen waren verder van het onbeduidende genre. Er was, na 40 K.M., een wat roekeloze solo-jacht, van de jonge Limburgse prof Hein Gelissen die 45 sec. van het rustig voortsudderende peleton cadeau kreeg, deze voorsprong slechts een enkele ronde vasthield en dat alles bovendien, verderop in de race, betaalde met een weinig flo rissante inzinking. Er was, twee ronden later, een ernstiger bedoelde at taque van de jongste der twee Voortings, in gezelschap van de nog altijd gevaar lijke Limburgse Tour-veteraan Jan Lam- brichs, doch ook dót ging niet door, want in één enkele, felle reactie vrat het peleton de bescheiden voorsprong van 13 seconden weer weg, zoals het evenmin veel geduld had met een avontuurtje van de Brabander Suikerbuik die, met de out sider Witteveen als een blok aan zijn wiel, 20 K.M. lang met een minuut voor sprong in het rond fietste, doch die zich bij de eerste de beste tegen-aanval (onder commando van Dekkers en Haan) weer terug liet zakken in het peleton, dat intussen al opmerkelijk veel voor malige leden rond het parcours had ach ter gelaten. Wagtmans liep neg Dp rest was taai en tam cn niets be tekenend, totdat dan, 66 K.M. voor de finish. Wout Wagtmans listig positie koos in de allereerste rangen van het peleton en hij in de 13e Cauberg-klim met een scherpe demarrage twaalf, voor deze race tenslotte beslissende seconden nam. Wat Wougtmans daarbij aan reacties veroorzaakte, moet hij wel verwacht heb ben: Van Est loeide als een projectiel weg van het peleton en vertoonde daarbij zoveel geweld, dat Wagtmans die 12 sec. meteen weer kwijt raakte en hij de St. Willibrorder zelfs moest laten gaan. En het enige wat de toeschouwende massa tijdens dit krijgsgewoel slechts verblufte was. dat geen der jongere cracks in staat bleek, een hand naar deze schermutse lingen ut te steken en... dat 't niemand anders was dan de oude houwdegen Ger rit Schulte was die zich koel van al deze jonge favorieten ontdeed en vervolgens met verbluffend gemak naar Van Est toevloog. Het peleton gaf zich niet onmiddellijk gewonnen. Het vocht nog terug. Het viel onmiddellijk in twee groepen uit elkaar (in groep II reden o.a. Van Brenen, Bak ker en Schellingerhoudt van dat ogen blik af een verloren race!) en wat er aan machtigen in dit peleton nog over bleef (Haan, Nolten, Wagtmans, Lam- brichs, Jansen, Suikerbuik, Roks en Arie Voorting) vergruizelde zijn laatste reser ves om onheil te voorkomen. Doch Slechts één was er, die de sprong nog maken kon: Wout Wagtmans Hij bleek de derde man in het trio voor de laatste acte en twee ronden voor de finish toen Haan en Nolten uit groep I weggereden werden na al hun reserves verbruikt te hebben was dit trio al zo ver, dat de rest van de bijzonder sterk uitgedunde menigte de naderende neder laag reeds accepteerde. Waarna men zich opmaakte voor de ontknoping die een ongemeen boeiend slot gaf aan een race waarin men, Van Est en Wagtmans uitgezonderd, een aan tal favorieten nogal geruisloos om zeep bracht... Tijdens auto-races in het Belgische plaatsje Bree is aan de veelvoudige ex- wereldkampioen wielersprint Jef (Poeske) Scherens, die zoals bekend naar de auto sport is overgegaan, een ernstig ongeluk overkomen. Bjj het inhalen van een Duitse wagen haakten de twee auto's» waardoor Scherens' wagen tegen een boom te plet ter reed. Scherens liep een dubbele schedelbreuk en een ingedeukte borstkas op en werd in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis opgenomen. Eerder waren een dame en een jongetje zwaar gewond toen een Belg met een lekke band in het publiek reed. De uitslag van het Nederlands wieler kampioenschap op de weg voor profs '53: Winnaar Gerrit Schulte (Den Bosch), 198 km in 5 uur 31 min. en 2 sec. 2. Wim van Est (St Willebrord) z. t. 3. Wout Wagtmans (Breda) z. t- Op 1 min. 40 sec: 4. Adri Voorting (Haarlem); 5. Hans Dekkers (Eindhoven); 6. Thijs Roks (Spundel); 7. Jan Lambrichs (Bunde); 8. Jefke Janssen (Elsloo); 9. An ton Suykerbuyk (Breda). Op 5 min. 35 sec.; 10. P. Haan (Mechelen); 11. J. Nolten (Geleen). Op 6 min. 29 sec.: 12. C. Bakker (Zaan dam); 13. A. van Oers (Langeweg); 14. P. van As (Roosendaal); 15. C. Witteveen (Amsterdam). Op 7 min. 45 sec.: 16. H- van Breenen (Amsterdam); Op 7 min. 48 sec.: 17. H. Schoenmakers (Eindhoven). De uitslag van het provinciaal wegkam- pioenschap van Limburg voor amateurs over 121 km, eveneens op de Cauberg te Valkenburg verreden, luidt: 1. H. Stevens (Elsloo) 3 u. 23 min., 3 sec.; 2. Van der Weyden (Maastricht) z. t. Op 23 sec- 3. Paas (Munster Geleen); 4. Bak kers (Puth-Schinnen); 5. Boelhouweri (Bunde); 6. Niekskens (Swalmen). Op 27 sec.: 7. Van de Brekel (Echt); 8. Fooy (Echt); 9. Gramser (Siebengewald); 10. L. Stevens (Elsloo). Nadat Koblet en Kubler ieder de helft van de derde étappe in de Ronde van Romandië hadden gewonnen, kwam op de laatste dag de Fransman Bobet eindelijk als eerste niet-Zwitser aan een zege toe. De eindoverwinning was echter met grote voorsprong voor Hugo Koblet. Het eerste gedeelte van de derde étappe van Genève naar Lausanne <71,5 km) te gen het uurwerk, werd gewonnen door de Zwitser Koblet, die de afstand aflegde in de tijd van 1 uur 41 min en 6 sec. Tweede werd de Italiaan Fornara in 1.45.02; Kubler (Zwits.) werd derde in 1.45.17 en als vier de ging Louis Bobet (Fr.) door de finish in 1.45.44. Het tweede gedeelte van de derde étappe van Lausanne naar Morat over 100 km eindigde in een zege van Kubler (Zwits), die 2 uur 41 min. 51 sec. noteerde. Tweede werd zijn langenoot Schellenberg, derde Corrieri (It.), vierde Pasotti (It.) en vijf de Pettinati (It.), allen in dezelfde tijd als Kubler. De uitslag van de vierde en laatste étappe van Morat naar Martigny (191 km) luidt; 1. Louis Bobet (Frankrijk) 5 uur 51 min. 1 sec.; 2. Gino Bartali (Italië); 3. Hugo Koblet (Zw.)4. Schaer (Zw.); 5. Zampini Ht.); 6. Fornara (It.); 7. Clerici (It.) allen in dezelfde tijd als Kobl'et. Het eindklassement luidt: 1. Hugo Koblet (Zwitserland) 24 uur 7 min. 46 sec.; 2. Fornara (It.) 24.13.51; 3. Bobet (Fr.) 24.14.33; 4. Schaer (Zw.) 24.15.19; 5. Zam pini (It.) 24.16.59; 6. Clerici (It.) 24.17.16; 7. Kubler (Zw.) 24.17.24; 3. Bartali (It 24.18.11. (Van onze speciale verslaggever) SCHIJNDEL, Zondag Twintig duizend toeschouwers zijn in vervoering gebracht door het spectaculair rijden van Hennie Rietman en Jan CHjnk. Dit tweetal heeft in de internationale motorcross te Schijndel met zoveel bravour gereden en zoveel kunde vertoond, dat er geen Belgen, Duitsers, Engelsen of Luxemburgers aan te pas kwamen. Jammer, dat de sympathieke Frans Baudoin en Joop v. Heukelom reeds spoedig met pech te kampen kregen en daardoor in het eindklassement wel niet zullen voorkomen. Op het uitermate zware terrein nam Baudoin in de eerste manche de kop. H\j kreeg zoveel voorsprong, dat, Clijnk en v. Heukelom een verwoede achtervolging moesten gaan inzetten. Baudoin kreeg defect aan zijn machine, waardoor Clijnk Gerrit Schutte nam „revanche". Als met buskruit geladen aan de start, met de zelfverzekerde allure van een groot en beuiust triomfator over de finish. Zo sterk nas zijn eindsprint, dat hij op de streep al de handen in een juichend gebaar van hét stuur kon nemen. Achter hem spurten Wim van Est tweede en W out Wagtmans derde nog verwoed door. (Telegrafisch overgebrachte foto) aan dP leiding kwam. gevolgd door Van Heukelom en de Belg Verhaegen. Riet man was inmiddels zover achterop ge raakt, dat hij als laatste doorkwam. Toen toonde Rietman zijn grote kwa liteiten. Hij raasde met een enorme vaart over alles heen en nestelde zich op de vijfde plaats. Toen htf goed en wel positie had gekozen, moesten er ook de anderen aan geloven. In een rush ging hij over Koning en Verhaegen heen en ten slotte klopte hij ook Jan Clijnk. De tweede ronde werd voor Jan Clijnk, zij het na een nek aan nek race met Bau doin. Ook nu' raakte Rietman weer ach terop en probeerde M weer over alles heen te gaan, doch nu kon hij het niet verder dan de derde plaats brengen. De laatste manche moest de beslissing brengen, maar de beslissing kwam niet, doordat Rietman die ook deze manche won en Clijnk die als tweede eindigde, evenveel punten kregen. Na een spannende race waarbij Riet man en Clijnk tenslotte in een strijd op leven en dood om de overwinning voch ten, ging Rietman tenslotte, dank zij een snellere machine, over Clijnk heen. Clijnk werd echter door een betere totaaltijd eindoverwinnaar. De zijspan-race viel, wegens gebrek aan deelnemers tegen. Na 2 manches won de Belg Van Geel vóór Kuiters uit Amsterdam. De juniores 125 c.c. werd gewonnen door Wendt uit Amsterdam; 2 Vermaas, Rotterdam. Senioren 125 c.c.: 1 Schram, Amster dam; 2 Koops, Assen. Junioren boven 125 c.c.: 1 Van Geel, België; 2 Kronenberg, Amsterdam; 3 Slootweg, Pijnacker. De uitslag werd: 1 Clijnk (Helmond) met B.S.A, 1 uur 5 min. 43.8 sec. (snelste ronde, 2 min. 33 sec.); 2 Rietman (Doe- tinchem) met B.S.A. 1.06.08,9; 3 Ver haegen ((België) m. Matchless 1.09.53,9; 4 Rombouts (Belg) met Sarolea 1.09.54,9; 5 Koning (Oosterwolde) met Matchless 1.10.33.1; 5 Witberg (Monster) met Ariel 1.12.10,2. T->3: i T-M.H-t -KI Hlm: J '■■'i - ■m*?L 4 In deze „knoop" met de Belgische doelman Van Leer scoorde Nederland s hockey-middenvoor Hooghiemstra, het eerste doelpunt. (Van onze hockey-medewerker) AMSTELVEEN, Zondag Het Nederlands hockey-elftal heeft ook deze tweede wedstrijd in dit seizoen tegen de Belgen gedecideerd gewonnen, ondanks dat het spel van de Oranjeploeg niet de hoogte bereikte van 13 dagen geleden tegen de Britten in Nottingham. Niettemin is er wel het een en ander te waarderen geweest, vooral het prachtige spel van de BMHC'er Henk Bouwman, die zoals dat gezegd pleegt te worden „de ster van het veld" was. De Belgen hebben dapper tegenstand geboden, doch schoten in techniek en afwerking der aanvallen te kort. Vooral als men bedenkt dat het Neder lands elftal met 2 invallers spelen moest en dientengevolge enkele verschui vingen in de opstellingen plaats vonden, dan is deze duidelijke zege op de laaie Belgen toch wel een knappe prestatie. Boerstra moest door familie-omstandig heden verstek laten gaan. Voor hem viel Van Beaumont (Togo) in, die de links buiten-plaats innam, terwijl Esser van links naar rechtsbuiten verhuisde. Kort voor rust viel, na een botsing met doel man Van Leer, ook Kruize wegens een kniedefect uit, waarvoor Tiel (HHQC) weer op zijn oude plaats links-midden kwam te spelen, Wagener naar de rechts- midden-plaats verhuisde en Ancion Krui- ze's plaats in de voorhoede innam. Toen om kwart over drie de bal was afgeslagen waren de Belgen het eerst in het offensief en al in de tweede minuut moest Mulder bij het wegwerken zijn backs assistentie verlenen. Toen volgde een strijd op het middenveld, waarbij de Nederlandse aanval een woordje ging meespreken- Na 10 minuten zette Bouw man goed door, plaatste naar binnen, waarop Hooghiemstra snel toeschoot en in botsing kwam met doelman Van Leer die hem afhield. De Stichtenaar had echter, ondanks de botsing, vallend nog kans gezien de bal het laatste zetje te geven, waardoor Nederland de leiding verkreeg: 10. De Belgen antwoordden fel. Het werd, ook door vaak te afwachtend spel van enkele verdedigers, een korte periode van Belgisch veldoverwicht, doch bepaald ge vaar dreigde er niet. Toen gebeurde het dat bh' een toe lopen van Kruize op een voorzet van rechts de HHIJC'er zodanig in botsing kwam met doelman Van Leer, dat h(j hinder aan zijn knie kreeg en uitviel. Met tien man verder spelend was het Henk Bouwman die op sublieme wijze de bal opving, twee tegenstanders om speelde en toen van vlakbij hoog en hard inkogelde, onhoudbaar voor Van Leer. Daarna deed zich toch wel het gemis van dezelfde speler gevoelen en nog voor Tiel zich verkleed had en kon invallen, wist Kielbay, die op de rand van de cirkel uit een verre overzet van rechts buiten Bousmanne, de bal ineens in de hoek te schieten waar Mulder tevergeefs naar uitviel. Zo verkreeg België een tegenpunt en werd de ruststand ook 21. In de tweede helft bleek al spoedig dat er meer verband in de Nederlandse ploeg kwam. Tiel's secuur aangeven bracht de linker vleugel steeds betér in actie en voorts was het vooral Bouwman, die door prima dribbles en harde schoten het Bel gische doel voortdurend onder vuur nam. De Belgen zijn de tweede helft met veel energie begonnen, doch het duurde niet lang, of Oranje nam het initiatief over. En toen Bouwman uit een overzet van linksbuiten Van Beaumont de bal ineens mee nam, kwam hij in vrije positie. On houdbaar vloog de bal daarop hoog in het doel. 3—1. Moreel was dit de genadeslag voor de Belgen, al bleven zij dapper volhouden. Echter werden de Nederlandse aanvallen hierna voortdurend gevaarlijker. Carbon- nelle kon de goed gesteunde linker-vleu gel niet voldoende meer houden en rechts doemde telkens Bouwman dreigend voor de Belgische achterhoede op. Uit een van zijn straffe, „droge" schoten leek het dat Van Leer gepasseerd werd, doch op mira culeuze wijze wist de Belgische goalie de in de hoek geplaatste, harde bal toch nog te stoppen, echter niet voldoende weg te werken, waardoor midvoor Hooghiemstra de vierde treffer plaatste- In de resterende tijd heeft Van Leer nog enkele schoten onschadelijk gemaakt, doch Advertentie. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. tot doelpunten kwam het niet meer, zo dat het einde kwam met 41 voor Ne derland. Onze defensie was de situatie weer meester en vooral na de rust toen Mulder slechts één keer aan het spel te pas be hoefde te komen voor een onbetekenend geval. Uitstekend waren beide backs Derckx en Drijver van welk geroutineerde duo de jongste: Han Drijver evenals Kruize zijn vijftigste wedstrijd speelde. De kans dat hij in enkele jaren ook het trotse record van Esser van 62 landen- wedstrijden overtreffen zal is wel zeer groot bij deze jonge speler. Trouwens ook Loggere, die weer onweerstaanbaar was, heeft daar met zijn 52 wedstrijden in het Oranje veel kans op. Uitstekend was Ancion, deze all-rQun- der, zowel vóór rust als middenspeler als daarna als linksbinnen. Op elke plaats in het veld zal deze technisch zeer bekwame en energieke speler excelleren. Bouwman blonk uit Zoals reeds in de aanhef gememoreerd is dit de grote wedstrijd van Henk Bouwman geweest. Er gaat een gewel dige kracht van zijn spel uit. Hij paart een grote snelheid aan een meesterlijke techniek en zyn schot is momenteel do delijk precies als voor enkele jaren van Kruize. De overige spelers hebben stellig niet gefaald, in het bijzonder Tiel niet die na rust tot de opbloei van het Nederlandss spel bijdroeg. Hooghiemstra was in de vorige wedstrijden beter, hij liet thans enkele kansen uit doordat hij de bal on voldoende onder controle had. Het geheel was echter toch zeer bevredigend. Voor het hockey-kampioenschap van Nederland hebben de leiders van Noord en Oost: Meppel en DKS. elkaar te Mep pel ontmoet, waarbij de Enschedeërs toch wel grotere routine en een ietwat betere techniek ten toon spreidden. Met rust was het nog 11 en leek de strijd nog open. Daarna echter kwam DKS meer opzetten en ongetwijfeld ver dienden de Oostelijken de zege, al was 41 wel enigszins geflatteerd. De stand is nu: H.H.Y.C. 1 1 0 0 2 6—0 Venlo 1 1 0 0 2 7—2 D.K.S 2 10 12 4—7 Meppel 2 0 0 2 0 1—10 Aanstaande Donderdag wordt nu ge speeld D.K.S.—H.H.Y.C. en Meppel venlo. Voor het dames-kampioenschap be haalde Quick in Groningen een verdien de doch toch wel enigszins geflatteerde zege met 3—0 (ruststand 02, doelpun ten 2 van mej. Tervoren en één van mej. Sanders), waardoor de stand van deze halve competitie is geworden: Gooi 2 2 0 0 4 8—0 2 2 0 0 4 4—0 2 0 0 2 0 0—5 2 0 0 2 0 0—7 Quick Venlo Girls Groningen De wedstrijd Hemelvaartsdag GooiQuick, die te Bussum wordt op ge speeld moet dus nu de beslissing brengen. (Van onze speciale verslaggever) ZANDVOORT, Zondag Een meesterlijke rit van de In ons land reeds na één vorig optreden zeer populaire Australiër Tony MacAlpine, die als alleenheerser bij de „zware kanonnen" over de baan ging en noch aan zijn landgenoot Laing noch aan de Engelsman Heath en de Ier Matthews ook maar een ogenblik gelegenheid gaf tot een „gevecht". Voor MacAlpine de trophee in de 500 cc klasse. Voor een andere Australiër: Gordon Laing, op bijna even onaantastbare wijze de zege in de 350 cc-klasse. En voor de Oostenrijker Hollaus zonder concurrentie de eerste plaats in de 125 cc. 'jggggggg&KftfóHSSWSWMoro Tweede klasse A VVA-Alcm. Victr 1-4 UVV-HRC 1-2 Holl.-De Spart. 1-0 Tweede klasse B AFC-HFC 1-2 HVC-Helder 6-1 ZVV-Schoten 3-0 W Frisia-Zeeb. 0-1 Derde klasse A SDW-CSV 1-0 OVVO-Wilskracht 4-2 KVV-QSC 0-1 DCG-RKVVA 4-1 Terras v.-Watergr. 1-2 APGS-Beverwijk 6-0 Derde klasse B JOS-BVC 4.2 A. Weerb.-Baarn 0-1 WFC-Ripperda 3-4 ZSGO-Donar 2-2 Rivalen-RKAVIC 1-2 TOG-EMM '15 0-1 Derde klasse C DEM-Zaandijk 1-2 Alw. Forw.-Vels. 4-3 W.a.Zee-GVO 2-2 Alkm. B.-WSV30 3-3 Derde klasse D Patria-'St. Boys 2-1 W. Vooruit-Ho 11. CND-DWSV HMS-DEC APWC-Zeist Tweede klasse A EBOH-Fortuna EBOH kamp- HOV-HVV I"» VUC-COAL Vn TSC-Neptunus 1-JJ Schev.-Fluks 1-4 Schev. degradeert Tweede klasse B Gouda-RFC 4-2 UVS-Velox 1-1 DFC-Wassenaar 1-0 Vr.schaar-CVV 4-1 Derde klasse A Zandv.meeuwen- Wilhelmus 1-0 De Postd.-Alph. 12-2 Woerden-Hilleg. 0-1 Archipel-HBC 2-4 Zó vielen de punten JVC31-FCV IVO-Helden Venray-Gennep Tiglia-Wittenh. Boxmeer-Seven. 3-2 3-1 2-2 2-3 3-4 BI. Zwart-LFC HPSV-TYBB 2-2 2-2 2-3 1-2 2-1 4-2 Derde klasse B H v. Holl.-GDA 1-2 Excels. '20-R.burg 3-0 VVP-VIOS 3-1 Laakkw.-BMT 6-5 VCS kamp. Derde klasse C Spart. '20-VOC 3-2 Sliedr.-CKC 2-1 VFC-Slikkerveer 1-4 Moordr.-Transv. 2-2 Derde klasse D Papendr.-SVW 1-3 Hillesl.-De Holl. 1-2 Vierde klasse A Teijlingen-SJC 1-3 THB-Docos 2-3 Warmunda- Gr. Willem II Vac 2-2 DCO-Lugdunum 0-3 Conc. (H)-ASC 2-10 VVSB-Lisse 4-3 Vierde klasse B Maasstr.-Meerb. 1-2 Voorburg-RAVA 4-2 Olympia-DSO 2-2 Alphia-De Jagers 5-1 RÜ swij k-Cromvl. 0-0 Vierde klasse C SMV-Westlandia 3-3 DUNO-L. en Snel 6-3 RVC-Oliveo 5-1 Spoorwijk-Celer. 1-1 's-Grav.z.-VND 5-3 Naaldwij k-DHL 2-0 Vierde klasse D Zw. Blauw-DJS 0-2 Conc.-Moercap. 2-0 Westerkw.-Belv. 3-2 Amm SV-St Volh 2-0 Amm. kamp. 1-3 1-0 VDV-DRL Quick St.-BTC Vierde klasse Oudew.-PDK 't Noord en-VDS Stolwijk-DDC Ursus-VEP HDV-Delft Tonegido-Te W. Tonegido kamp. Vierde klasse F DZB-Haastrecht 2-2 Dindua-H'berg 3-2 HWD-Lekkerkerk 3-0 3-1 0-0 3-1 4-2 7-2 3-0 Martinit-EDS Bolnes-PFC N ieuwh. - Alblass. 2-0 3-5 1-1 Vierde klasse G NADO-V-OVV 5-2 Aeolus-GLZ 1-3 DEH-Schiebroek 6-1 Merwede-Dirksl. 2-2 Poortugaal- FSV Pretoria 0-3 Wit Rood Wit- SIOD 1-3 Vierde klasse H RCD-HION 1-4 Zwijndrecht-ASW 3-1 Hermandad- Hardinxveld 4-1 OSS-SSW i-o Tweede klasse A Friesl.-Oosterp. 1-8 Oosterp. kamp. LSC-Houtigehage 0-0 Zw.weisteinde- Hoogezand 4-2 MSC-FVV 3-1 Tweede klasse B Veelerv.-V'dam 1-0 BNC-Eext 4-0 Noordster-Emmen 1-2 Z.meer-WVV 4-4 HSC-App.dam 4-2 Muntend.-A.Boys 2-3 Derde klasse A GAVC-Harlingen 1-3 Lemmer-Olymipa 1-4 Tijnje-De Kooi 1-3 Bergum-DOG 4-17 HZC-Steenwijk 3-2 Derde klasse B Helpman-Attila 2-1 Roden-Haren 0-3 Groen Geel- Gorredijk 3-3 Drachten-Actief 5-2 Jubbega-VAKO 0-3 Gronitas-Gron.B. 6-0 Derde klasse C Nw Buinen-EricB. 4-0 Germ. Beilen 3-3 Hoogev.-CEC 1-1 NAV-Musselkan. 2-3 R. Boys-St.kan. 1-4 STA-VKW 2-3 Derde klasse D Meeden-Eenrum 2-1 Neptunia-ZNC 3-0 BATO-WEO 9-1 Scheemda-Hoogk. 3-1 Wagenb.-THOS 2-1 Hunsingo-Wolters 3-3 Tweede klasse A PEC-Tubantia 0-1 ZAC-Bome 0-2 Achilles '12- Rigtersbleek 1-4 Eilermark-Heng. 2-0 Labor-Oldenzaal 3-3 Tweede klasse B BVC '12-Quick 0-3 Ede-Dier. Boys 1-0 Salland.Doetirtch. 0-3 WAVV-WVC 0-2 Be Quick Z- Rob. et Vel. 4-2 Rheden-Arnh. B. 4-1 Derde klasse A Quick'20-Vosta 2-2 UDI-Avanti 3-4 PW-Golto 0-1 NEO-Wierden 4-1 VOGIDO-Alm. 0-1 Phenix-TAR 2-2 Derde klasse B Vaassen-DAVO 1-3 UD-Hattem 1-2 GFC-WSV 2-2 Daventria- Rijssen Vooruit 2-5 RODA-Vlct.Boys 2-1 KHC-Epe 0-2 Derde klasse C Varssev.-MVR 2-1 VVG'25-AZC 7-4 Eib.Boys-Gelria 4-6 VVO-SDOUC 1-2 Silvolde-Longa'30 1-0 Eendracht-ESCA 2-4 Derde klasse D Nijmegen-Uchta Oosterbeek-A W C SCH-De Treffers CHRC-OAB Veenend.-SML Union-VDZ 1-2 0-0 2-1 1-1 5-1 3-2 Tweede klasse A Veloc-SET 1-0 Helmond-Schiind. 2-1 DESK-K. SDW 4-1 De Spechten-TOP 9-1 Woensel-Sarto 1-3 RKTVV-Wilh 2-2 Tweede klasse B Internos-RAC 2-3 Terneuzen-Midd. 7-2 Axel-DOSKO 1-3 De Bar. R00d WR 4-2 Goes-Alliance 3-1 Derde klasse A MULO-ODC 2-1 Bladella-WVVZ 1-1 SCB-VSV '34 3-4 Geldrop-Tongelre 1-3 Taxand. R Sport 1-1 Boxtel-Deurne 3-1 Derde klasse B Gudok-RKC 2-1 OSS'20-Bl.Geel'38 0-1 WSC-Canc.SVD 4-2 Zwaluw-VFC-OJC 2-1 Heusd.-U. Animo 0-3 Derde klasse C Dongen-WVO 6-0 Boeimeer-Baardw. 0-1 BSC-SCO 2-1 RWB-Roosend. 3-6 HERO-VES'35 2-0 Derde klasse D RKFC-Vliss. 0-0 ODIO-Biervliet 1-0 NwBorgvl.-Clinge 2-2 RCS-Corn.Boys 4-1 Zeeland.Breskens 4-1 De Zeeuw.-METO 0-2 Tweede klasse A De Ster-Hoensbr. 5-1 VVH'16-Gr.Ster 3-2 Kerkrade-RKONS 4-4 Minor-Chevrem. 4-2 Heksenb.-RKBSV 4-1 Waub.-Sp.Emma 4-2 Tweede klasse B Klmbr.-W. Zw '32 5-2 Kimbria kamp. Wilhelm. '08-BSV 3-2 Almania-Helm. 0-2 Derde klasse A WVV'28-Willem I 1-2 Standaard-FCM 5-2 Maastr. Boys- Sportcl. '25 5-1 Simpelv. Boys- Marsana 3-3 RKVVL-VTV 2-2 Leonidas W.- Caesar 2-0 Derde klasse B Mariarade- Waub. Boys 1-0 KEV-Nw Einde 4-0 Mirande-RKHBS 1-2 RK Kolonia- Schuttersveld 2-0 Zwart Wit '19- Heerlen 2-2 RKTSV-SVN 2-0 Derde klasse C Lindenh.-Geleen 3-4 Obbicht-Linne 1-1 GVCG-IVS 3-2 RIOS-SVHR 2-0 PSV'35-Stadbroek 5-0 Derde klasse D RKDEV-Jul. M 7-2 Om het kampioen schap van Nederland. Meppel-DKS 1-4 Prom. Ie klas Westèn Ring Pass-Alliance 3-2 A'dam II-HGC II 2-0 Om het kampioen schap van Nederland Gromngen-Quick 0-3 Eerste klasse Zuiden HTCC-Eindhoven 0-1 Om het kampioen, schap van Nederland BI. Wit-Vada 11-3 Rigtersbleek- Het Zuiden 3-7 Eerste klasse Noord-Holland Swift-SVK 7-12 Luto-DTV 8-1 All. Weerb.-Rohda 8-8 Oost DOS-NAAS 5-2 SOS-O. Arnhem 6-4 Noord Clubbrothers- Vitesse 1-5 Leonidas-VKC 2-4 Sparta-OKO 9-6 Zuid Rust Roest-KCT 1-2 Maar het grote gevecht bij de inter nationale motor-races op Zandvoort bleef bewaard voor dc kwart-liters, een strijd op leven en dood, waarbij uitein delijk twee Oostenrijkers, na de Duit ser Felgenheier en de Australiër Willis van zich af te hebben geschud, de strijd uitvochten. En hoe! Nog geen meter ruimte in dit voortdurende duel tussen de landgenoten Mayer en Hollaus, ron den lang. Totdat pas op het laatste rechte eind naar de finish Alex Mayer anderhalve meter voorsprong wist te nemen en met die voorsprong als win naar over de streep stoof. Voor de Nederlandse renners in dit selecte internationale gezelschap weinig lauweren. Henk Steman bracht het er bij de zijspanraces nog het best af door een serie te winnen, al eindigde hij in de eindstand op de derde plaats. Voor Dick Renooy een fraaie tweede plaats in de 125 cc klasse die echter slechts twee buiten landers aan de streep brachtIn de 250 cc klasse Piet Knijnenburg als zesde en Siêm Postma als zevende vóór drie Engelsen. En in de 350 cc Poel elfde maar ook voor drie Britten. Circa 25.000 toeschouwers woonden de races bij en werden in vele ritten inder daad door het fraaie rijden en de strijd zeer geboeid. Bovendien reden de Neder landers hier ook voor het klassement om de Nederlandse kampioenschappen, waar van Zandvoort de eerste ritten 1953 bracht. De uitslagen luidden: 125 cc, 12 ronden totaal 50 km: 1. Hollaus (Oostenrijk) met Mondial, 28 min. 18,8 sec.; 2. Dick Rennooy (Soest) met Eysink 28.27.1; 3. Heineman (Terschuur) met Eysink 29.19.6; 4. Lo Simons (Rijswijk) met Mon dial 29.51.3; 5. Lagerwey (Gouda) met Sparta 30.46.4. Op een ronde: 6. Berchem (België) met Rumi. 250 cc: 15 ronden van totaal 62 km. 1. Alex Mayer (Oostenrijk) met Guzzi 32.24.6; 2. Hollaus (Oostenrijk) met Guzzi 32.26,1; 3. Sid Willis (Australië) met Velocette 33.19.2; 4. Bruno Boohrer (Duitsl.) met Parilla 33.20,0; 5. Baviera (Italië) met Guzzi 33.40,2 6. Piet Knijnenburg (Wasse naar) met DKW 33.48.2; 7. S. Postma (Ned.) met Guzzi 33.49,2; 8. B. E. Keys (Gr. Br.) met Norton. Op een ronde: 9. Nor man Webb (Gr. Br.) met Rudge; 10. D. Whelan (Gr. Br.) met Rudge. 350 cc: 20 ronden in 83 km: 1. Gordan Laing (Austr.) Norton 41.36.4; 2. Philip Heath (Engel.) Norton 42.15.4; 3. Mathews (Ierland) Velocette 42.20.8: 4. J. Raffeld (België) AJS 42.22; 5. M. V. Lockwood (Engel.) AJS 42.28.8; 6. E. R. Fitton (Engel.) Velocette 42.36.5; 7. C. S. Mason (Engel.) Velocette; 8. S. Sandys Winch (Engel) Velocette; 9. Bruno Boehrer (Duitsl.) Parilla; 10. H. Hoetzer (Duitsl.) AJS; Op een ronde volgden nog: G. Poel (Ned.) op Velocette, D. Whelan (Engel.) AJS, B. E. Keys (Engel.) AJS, G. H. Morgan (Engel.) Veiocette. 500 cc: 20 ronden over in totaal 83 km: 1. Tony Mc Alpine (Austr.) Norton 40.18,3; 2. Ph. Heath (Engel.) Norton 40.56.8; 3. B. Mathews (Ierland) Norton 41.13.8; 4. Gor dan Laing (Austr.) Norton 41.14.9; 5. C. S. Mason (Engel.) BSA; 6. E. R. Fitton (Engel.) N.N.; Op 1 ronde: 7. A. Mayer (Oostenrijk) Norton. Op twee ronden: 8. L. Simons (Ned.) Norton en op drie ron den: 9. M. Rozenberg BSA. Totaal uitslag van de internationale zijspanrace: 3 Manches van 6 ronden (75 km): 1. J. Wijns (België) Norton 43.13.2; 2. A. Marechal (Belg.) Norton 43.35.8; 3. H. Steman (Ned.) Norton 44.26.8; 4. R. Beum (Belg.) Norton; 5. A. de Winne (Belg.) Norton. Hoofdklasse Dames DI-Zeeburg 2-1 UDI kamp. v. Ned. PSV-ZAC 10-4 Hoofdklasse Heren Olympia (Gr.)- Olymia (H). 14-9 DES-Niloc 8-2 Aalsmeer-Hellas 9-11 Hellas kamp. v. Ned. Het spectaculairste programma-deel in de internationale motorraces te Zandvoort: de acrobatiek der zijspanrijders.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 5