„Er dient binnenkort een gesprek Oost-West te worden g Maar hij schijnt niet het initiatief er toe te zullen nemen NAASTENLIEFDE van over de Oceaan Terugtocht van Suez-kanaal Foster Dulles sprak met Naguib 79e lijst van slachtoffers Handel klaagde over weinig variatie De Ruytermaakte proefvaart s succesvolle VLAGGEN UIT DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Een eeuiv Kromstaf Zaterdag en Zondag de vlaggen uit Kanonnen werden met ijspegels versierd Dinsdag 12 Mei 1953 V. Burgemeester John van Krevelen was Boskoop niet vergeten Dijken dicht De 120.000 gepasseerd Vriendschapsbetuigingen - Geen inmenging Duizend gezinnen in nieuwe kleren Analyst Binnen enige weken bestand in Korea? Engelse trawler bracht IJslandse vis naar IJmuiden Hoeveel kost de „De Ruyter" 111,4 MILLIOEN IN RAMPENFONDS Géén verzoek aan Prins Bernhard WEERBERICHT V. Schikking in Egypte Verplichtingen aan West- Duitsland Weinig weerklank Nieuwe poging f Regelingen mogelijk FRIES KOCHT SCHILDERIJ PER T.V.-SCHERM NIEUWERKERK OUDE T01NGE WAARDE n „De Ruyterin volle zee Negentig procent Nederlands fabrikaat Romp te water Bij Kromstafviering Met ruimte gewoekerd Een functionaris van de Raad van Europa heeft gistei en het be richt tegengesproken, dat Prins Bernhard deze week zou worden aangezocht voor de tunctie van Hoge Commissaris voor de Euro pese vluchtelingen. De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Halt tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige logen voornamelijk in het Oosten van het land. Matige tot vrij krachtige wind tussen Noord en West, Overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. RIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Churchill vocht voor mensenras Sir Winston Churchill, die gedurende de ziekte van minister Eden diens portefeuille van buitenlandse zaken waarneemt, lieeft gisteren in het Britse Lagerhuis het tweedaagse debat over buitenlandse aangelegenheden ge opend. Zijn verklaringen werden met de grootste aandacht tegemoet gezien, omdat men algemeen verwachtte dat Churchill niet alleen zou spreken over de thans wel bijzonder precaire Brits-Egyptische betrekkingen, doch ook nader in zou gaan op de hem de laatste tijd door de Labour-oppositie her haaldelijk gestelde vraag hoe het nu stond met de kans op een gesprek met Moskou, waarover de conservatieven het tijdens de jongste verkiezings strijd nogal druk hebben gehad. Inderdaad heeft Churchill het laatstgenoemde onderwerp aangesneden. Hij zeide er vast in te geloven, dat, „ondanks alle onzekerheden en ver warringen in de wereldpolitiek, binnenkort een conferentie op het hoogste niveau dient te worden gehouden". Hij voegde hier echter aan toe, dat men niet moest verwachten dat de huidige spanning tussen het Oosten eu het Westen „met een enkele diplomatieke stap" kon worden opgeheven. Overigens gaf Churchill geen enkele aanwijzing, dat er enig Brits initia tief te verwachten was om tot de door hem bedoelde besprekingen te komen en in zoverre is zijn antwoorden dan ook ongetwijfeld teleurstellend geweest voor de Labouroppositie. Korea was daarna het eerste punt, dat de jaren; deze verbetering zou op zichzelf de premier aanroerde. Hij was van me bing, dat de jongste communistische voor stellen geduld en tegemoetkomendheid vereisten. Er is volgens hem geen reden om aan te nemen, dat zij niet de basis van een overeenkomst zouden kunnen vormen. Churchill gaf als zijn mening te ken- oen, dat de onverwachte opmars van de etrrnnh naar de grens van Thailand met tot de slotsom dient te leiden, dat deze opmars door de Sovjet-Unie is ge ïnspireerd en onverenigbaar moet wor den geacht met de nieuwe houding van de Sovjetrussische regering. Over Egypte zeide de Britse premier onder meer, dat Groot-Brittannië „in het Suezkanaal de vrije volken van het Mid den-Oosten beschermt". Indien een goede schikking kan worden getroffen, waarbij Groot-Brittannië van deze bescherming en de handhaving van een strategische basis bij een overeenkomst met Egypte wordt ontslagen, zou ons dat veel mannen en veel geld besparen. Daarom moet alles worden gedaan om tot een accaord te komen. T>e passage over Egypte eindigde met de waarschuwing: „Indien de Britse troepen het doelwit zouden worden van hernieuwde aanvallen door saboteurs of zelfs door het Egyptische leger, dat hulp ontvangt en geoefend wordt door een ongewoon groot aantal nazi-instructeurs en stafofficieren, dan hebben wij geen andere keus dan ons te verdedigen Deze uitlating werd door leden van bet Lagerhuis toegejuicht. ..Hoe sterk ons 'verlangen naar 'n vreed zame regeling met de Sovjet-Unie ook is, wij zijn vastbesloten niet tekort te schie ten in de verplichtingen, waartoe wij ons ten opzichte van West-Duitsland hebben verplicht". Met deze woorden sneed de premier de Duitse kwestie aan. Voorts zeide hij te hopen, dat de E.D.G. spoedig verwezenlijkt zal worden; maar hi.l beklemtoonde, dat Groot-Brittannië van zijn kant niet wenst deel te gaan unmaken van een federaal Europees stel sel- „Wij hebben ons eigen gemenebest en wereldrijk", aldus Churchill. „Groot- Brittannië heeft echter oelang bij het vergroten van de kracht en de integriteit van de Europese defensie-gemeenschap, si ?anvaarden dan ook het grondbegin sel. dat er een bijzonder nauwe verwant schap tussen ons en de E.D.G, is". Na te hebben verklaard, dat in geval ,ai? oorlog de bevelhebber van de NATO- strijdkrachten. generaal Ridgway, met de Britse divisies zal kunnen opereren al naar ge strategische en tactische eisen, riep v-nurchiii uit,: „Wat kunnen wij meer doen, schap'" Van het toetreden tot de gemeen- al nieuwe vooruitzichten kunnen openen voor de veiligheid en de welvaart van alle volken". op de som te nemen, heeft de Britse regering de plaatsvervangers, die over het Oostenrijkse vredesverdrag onderhande len, uitgenodigd 27 Mei te Londen bijeeD te komen. recht op de verzekering, dat, voorzover menselijke schikkingen het vermogen, de verschrikkelijke gebeurtenissen van de inval van Hitier nooit zullen worden herhaald. En na deze woorden sprak Churchill als zijn mening uit, dat „binnenkort 'n confe rentie op het hoogste niveau dient te worden gehouden". Op zulk een confe rentie zouden volgens hem zo weinig mogelijk landen vertegenwoordigd moeten zijn door zo weinig mogelijk vertegen woordigers. Het kan wel zijn, dat er geen concrete overeenkomst wordt bereikt", aldus spre ker: „maar misschien zou men gaan voelen dat er iets beters kan worden gedaan dan het mensenras in stukken te scheuren". Ook deze passage oogstte gejuich van het hele huis. Nadat Churchill verschillende malen zijn hoop op een accoord bad uitgespro ken, waarschuwde hij het Westen, dat deze hoop de eensgezinde waakzaamheid en in spanning niet mag verslappen. „Het zou thans het noodlottigste ogenblik zijn voor de vrije volken om hun vriendschap en samenwerking te verslappen. Eenheid, waakzaamheid en trouw zijn de enige fundamenten, waarop d'e hoop kan leven", aldus besloot Churchill zijn rede. Verschillende malen is er in Westelijke diplomatieke kringen op gewezen, dat het Kremlin de oprechtheid van zjjn vredes- verlangen onder meer zou kunnen be wijzen door mede te werken aan een spoedige oplossing van de reeds zo lang hangende Oostenrijkse kwestie. Als om De Sovjet-Unie heeft volgens Churchill thans, na de rede van Churchill, de proef Regeringsfunctionarissen te Washington hebben verklaard te menen, dat het nauwelijks of niet waarschijnlijk is, dat president Eisenhower zal instemmen met Churchill's voorstel lot het houden van een conferentie-op-het-hoogste- niveau met de Sovjet-Unie Zij legden er echter de nadruk op, dat dit hun per soonlijke mening was. In diplomatieke kringen te Parijs ver wekte het voorstel gemengde reacties. Het departement van buitenlandse zaken wilde nog geen commentaar geven, maar in politieke kringen vroeg men zich af, of Churchill soms een terugkeer beoogde naar de methode van Jalta, toen Frankrijk werd uitgesloten van de besprekingen tussen de Ver. Staten, de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië. Een goede indruk Te Moskou daarentegen hebben de ver klaringen van de Britse premier, in het bijzonder die over een conferentie op ,'het hoogste niveau", een goede indruk ge maakt op de publieke opinie, aldus meldt het Franse persbureau A.F.P. Ook in regeringskringen te Bonn zijn Churchill's verklaringen met voldoening ontvangen. De stand van de Nederlandse kaas trok bij het publiek, dat aanwezig was bij de opening van de Jaarbeurs te Parijs veel belangstelling. Deze belangstelling be trof niet alleen de kaas, maar ook de aardige Franse jongedames, gekleed in een „Volendams" costuumpje, die de Nederlandse waar goed wisten aan te prijzen. De Beurs, die zal zijn geopend tot 25 Mei a.s. wordt zeer druk bezocht. Vierendertig landen nemen eraan deel er zijn 12.000 deelnemers, waaronder 2000 buitenlanders. De beurs omvat alle denkbare goederen. Het gaat nog steeds crescendo met de B. B. In het gehele land geven dagelijks belangrijke aantallen vrijwilligers zich op. Volgens de gegevens, die gistermorgen vroeg bij het bureau van de Stichting Be vordering Bescherming Bevolking waren binnengekomen, hebben zich tot nu toe 120.217 personen bereid verklaard aan de B. B. mee te doen. Stahn" zeideV ChS?óhink na de d00d. T «ch'inneliikp ffAh l,1> dat de vriend tot nu toe hadde^^^staa .^-Unie laten van dingen,tte het w- f' jegens haar had begaan. „D.wom "s "het moeilijk om gelegenheden te vinden waarin wu er iets tegenover kunnen stel len", meende spreker. Hij zeide, dat het een misvatting is te menen, dat niets met de Sovjet-Unie ge regeld kan worden tenzij af voordat men het over alles eens is. „Het sluiten van een wapenstilstand in Korea en overeen stemming over een Oostenrijks vredes verdrag zouden kunnen leiden tot een ver- betering in de betrekkingen m de komen- DERTIG jaar geleden trok een jonge man uit Boskoop voor zijn vader, een boomkweker, naar Amerika. Het was de bedoeling, dat hij er voor het Nederlandse bedrijf als handelaar zou optreden, maar het leven beviel hem best in U.S.A. en hij vestigde zich er voor goed. Als woonpiaats koos hij Ca- millius, een voorstad van Syracuse in de Staat New York. In 1949 werd Neder lander, John van Krevelen benoemd tot burgemeester van Camillus en sindsdien kozen de inwonrs hem nog tweemaal op nieuw in dit ambt. In de oorlog trok uit John van Kreve- len's stad een jong Amerikaan naar Ne derland als soldaat; Herbert Rosberg. Deze jonge kerel is gevallen in de strijd om de vrijheid en om onze bevrijding. In Amerika treurden zijn vrienden, vooral de soldaten en matrozen uit Ca millus, die het geluk hadden om naar huis terug te kunnen keren maar hun kameraad niet konden vergeten. Zij stichtten „The Herbert Rossberg Post, New York Veterans of Foreign Wars" en deze stichting doet sinds 1946 enorm veel goeds in Camillus. Sinds drie jaar waren de oud-militairen en -matrozen bezig met de bouw van een eigen club lokaal. Maar met die bouw zijn zij een paar maanden geleden opgehouden. De watersnood trof Zuid-West Ne<^" land en de gehele wereld leefde mee met deze ontzettende ramp. Ook in Amerika was men begaan met het lot der honder- den, die het leven lieten en de duizenden, die van have en goed beroofd en van huis verdreven werden door de vloedgolf. De vrienden van Herbert Rossberg staakten hun plannen en het bouwen van het club huis, al het geld dat zij in kas hadden brachten zij bijeen, zij deden er nog wat bij om er een rond getal van te maken en het totaalbedrag, precies 500 dollars, gin gen zij hun burgemeester overhandigen, John van Krevelen, met verzoek het naar Nederland te sturen ter leniging van de nood Burgemeester van Krevelen was Bos koop niet vergeten. Daar zit de band vast, die hem nog met Nederland bindtEn dus maakte hij een chèque over naar de bur gemeester van Boskoop, mr Verkerk, met daarbij het verzoek er een goede bestemg- ming voor de slachtoffers van de wa tersnood aan tegeven. En zo kwam gistermorgen de burge meester van Boskoop, vergezeld van me vrouw Verkerk en mevrouw Trapman, echtgenote van de gemeentesecretaris, en van zijn beide wethouders, de heren Van Nes en Taat, naar Nieuwe Tonge om daar dat Amerikaanse geld te overhandigen Boskoopse vrouwen en meisjes hebben onder leiding van de burgemeesterse Nieuwe Tonge uit het slijk helpen halen, in Boskoop wist men hoe erg het in Nieu we Tonge geweest is. In de kleine, maar weer gezellige raads zaal van Nieuwe Tonge ontvingen burge meester Chr. van Hofwegen en de wet houders Van Alphen en Opstelten het Boskoopse gezelschap en hier kon burge meester Verkerk zijn zending, waarvan de oorsprong aan de andere kant van de Atlantische Oceaan ligt, vervullen. Onno dig te vertellen, dat er hartelijke woor den, vooral van dank, gesproken zijn. In Nieuwe Tonge heeft men een goede bestemming voor het geld Er is al een fondsje gesticht kunnen worden voor de wezen en halfwezen. die de ramp in het dorp heeft gelaten. Men kreeg al een gift van een Leidse professor en een dito van een Noors postzegelverzamelaar. Daar ko men nu die 500 dollars volgens de koers van de dag 1900.89 prachtig bij. De ouderloze kinderen zullen er een cadeau tje uit krijgen op hun verjaardag, een stuk gereedschap als zij het vak ingaan en een huwelijksgeschenk. Men behoeft er niet aan te twijfelen of de dank van deze vier wezen en negentien halfwezen jegens die Amerikaanse oudstrijders en John van Krevelen zal tot in lengte van dagen aan wezig blijven. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren zijn oriëntatie-reis door het Mid den-Oosten aangevangen met een bezoek aan Cairo. Hij bracht een bezoek aan premier Naguib, aan wie hij een vriend- schapsboodschap van president Eisen hower overhandigde. Ook bood de pre mier een revolver aan met de handteke ning van de Amerikaanse president er op. Naguib zette Dulles het Arabische plan voor de verdediging van het Middenoosten met Westelijke bijstand uiteen. Dit plan voorziet in de vorming van een Arabisch commando met hoofdkwartier in de Suez- kanaalzöne. Dulles en Naguib hadden een onderhoud van meer dan twee uur. Nadien gaf Dulles een verklaring uit, waarin hij zeide dat de V. S. een „terugtrekking in phasen" van de Britse troepen in de Suez-kanaal- Het is in Nederland nog nooit gebeurd dat een schilderwerk per 'televisie werd verkocht. Dit merk waardige feit is de Larense kunst schilder Peter Zwart gebeurd. Hy maakt sinds het begin van de Nederlandse televisie de décors voor de televisiespelen en daarom was het niet verwonderlijk dat een expositie van zijn schilderijen m het Larense Hamdorff eveneens op het t.v.-scherm verscheen. Een Fries zag de expositie op het beeldscherm en vond een van Zwart's schilderijen so mooi, dat hij het werk prompt telefonisch bestelde, zonder het schilderij anders dan op het scherm gezien te hebben. Openen zich hier soms ongekende mogelijkheden voor de Nederlandse kunstenaars T zone voorstaan. Deze terugtrekking zou zodanig moeten worden uitgevoerd, dat de basis in goede orde zou blijven en „on middellijk ten behoeve van de vrije wereld zou kunnen worden gebruikt in geval van vijandelijkheden". Ook premier Naguib legde een verkla ring af. Hij zeide, dat Dulles niet had voorgesteld, dat de V. S. partij zouden worden in de thans tijdelijk afgebroken onderhandelingen tussen Egypte en Groot- Brittannië. Egypte zou trouwens een dergelijk aanbod niet aanvaarden, aldus verzeker de Naguib en koppig voegde hij hieraan toe; „Tenzij wij volledige onafhanke lijkheid verkrijgen, zal ik mijn hand niet in die van een ander leggen". Het te Cairo in de Engelse taal ver schijnende Egyptische dagblad „The Egyp tian Gazette" schreef Maandag dat Chur chill er goed aan zou doen persoonlijk een bezoek aan Egypte te brengen- „Uit een dergelijk bezoek zou niets dan goeds kunnen voortvloeien", meent het blad: „Wij stellen voor, dat de Britse pre mier twee dagen in Egypte doorbrengt, zich in verbinding stelt met premier generaal Naguib en zich zelf van de stand van zaken hier op de hoogte stelt. Twee andere Egyptische bladen hebben zich zeer onvriendelijk uitgelaten over het bezoek van Dulles en Stassen. „De Arabische volkeren haten de Amerikanen en hebben geen vertrouwen in hen", aldus deze bladen. Het centraal comité van het Zwitserse Rode Kruis heeft besloten de gelden be schikbaar te stellen, die nodig zyn om duizend gezinnen in het Nederlandse rampgebied van nieuwe kleding te voor zien. Het Informatiebureau van het Neder- landsche Roode Kruis heeft een 79e lijst van geborgen en geïdentificeerde slacht offers van de watersnood gepubliceerd, luidende: Kleemans, Jan, geb. 26.4.85 te Ouwer- kerk, laatste adres: Weststraat 29; Van Nieuwenhuize, Catharina, geb. 26.7.37 te Haamstede, laatste adres: Noordstraat 6; Syriër, Leendert, Marinus, geb- 21.6.52 te Nieuwerkerk, laatste adres: Molenstr. 135. Koert-van Noord, JSnnetje, geb. 26.12.73 te Oude Tonge, laatste adres: Stationsw. 75 Wisse, Jan, geb. 14.12.21 te Waarde, laat ste adres: B 38. BETREKKELIJK in stüte wordt ge durende enkele maanden een heroï sche strijd geleverd tegen 't water. Nu en dan hoort men, dat ergens weer een gat gedicht is en bij zo'n gelegen heid wordt verteldhoe groot de moei lijkheden zijn en hoe verbeten het ge vecht gevoerd moet worden. Daarnaast verrast het, dat nog steeds het totaal bedrag van het Rampenfonds groeit. Voorbeeldig is inderdaad het medeleven geweest van de bevolking met de getroffenen in het watersnoodgebied en met deernis wordt kennisgenomen van het aantal slachtoffers, hetwelk ont stellend groot blijkt. Is het wonder, dat een bericht over een dreigend conflict bij het herstellen van de dijken ontsteltenis verwekte f Gelukkig heeft de regering terstond ver klaard, dat stagnatie van het herstel werk niet geduid zal worden! Het blijkt hier een conflict te betreffen tussen de verschillende uitvoerders van de Zuider zeewerken. De meerderheid van hen uil helpen, doch een minderheid had bezwa. ren en deze laatste beriep zich op de be paling. dat geen andere werken uit gevoerd zouden worden dan die voor de drooglegging van de Zuiderzee, tenzij alle 'ondernemers hiermede zouden in stemmen. Volgens de meerderheid ligt de zaak echter anders. De Mij Zuiderzee werken voert zelf geen werk uit aan de dijken, doch heeft slechts materiaal uit geleverd. Wij willen op het ogenblik dit conflict laten voor wat het is. De regering heeft kort en goed gezegd: „Geen vertraging". En wij mogen vertrouwen, dat zij het niet bij woorden zal laten, doch een dam zal opwerpen tegen alles, wat het her stelwerk bedreigt. Want de dijken moe ten dicht, ondanks alles en wie ook! Naar A.F.P. in Japanse regeringskrin gen heeft vernomen, hebben Amerikaanse functionarissen van het V.N. hoofdkwar tier verklaard, dat ondertekening van een bestand in Korea nog slechts een kwestie van weken zou zijn. Generaal Mark Clark, V.N.-opperbevel- hebber in Korea en commandant van de Amerikaanse veiligheidstroepen in Japan, zou de Japanse regering verzocht hebben faciliteiten te verlenen voor Amerikaanse divisies, die na een bestand uit Korea te ruggetrokken zouden kunnen worden. In genoemde kringen verklaarde men, dat drie Amerikaanse divisies uit Korea bij de Amerikaanse troepen in Japan, op het ogenblik circa 100.000 man, gevoegd zouden worden. Het huidige effectief van deze divisies, 25.000 man, zou worden ver laagd tot 18.000 man per divisie. Voor de afslag van Dinsdag is gister middag in IJmuiden een van de grootste Engelse stoomtrawlers gearriveerd, de „Northern Gem" GY 204, die met bijna 3000 kisten vis uit de IJslandse wateren volkomen onverwacht IJmuiden is binnen gekomen. In rederskringen voorziet men In een stevige handdruk legden de bur gemeester van Boskoop, mr Verkerk, rechtsen de burgemeester van Nieu we Tonge Chr. van Hofwegen (links) de dank van het zwaar door de ramp ge troffen Nieuwe Tonge voor de prachtige geste van een groep Amerikaanse oud strijders uit de tweede wereldoorlog ten aanzien van de slachtoffers van de wa tersnood. Op een ander gemeentehuis, aan de overkant van de Oceaan, zit een andere burgemeester, die ook deel had in dit officieel gebeuren. 1*) (Van onze speciale verslaggever) Kolonel h. h. l. pröpper, de commandant van de nieuwe krui ser „De Ruyter", heeft gisteren aan boord van zijn weer bil y uton- Fijenoord in Schiedam liggend schip het een en ander verteld over de proel- tocht, welke van begin April tot J>eB,n van deze maand werd gehouden. Kolo nel Pröpper is commandant geweest van de „Soemba", die in de laatste oorlog deelgenomen heeft aan de in vasies in Italië (Anzio) en in Norman- dië. Na de oorlog was hij bij het minis terie van Marine gedetacheerd, o.a. belast met de studie van de nieuwe bewapening. Hij was bij uitstek de man om het commando op zieh te nemen van een schip ais de „De Ruyter", dat een bewapening heeft, 7,0 modern als slechts mogelijk is. De nieuwe oorlogs bodem zal thans tot September te Schiedam blijven liggen. Alsdan zal H.M. de Koningin, naar reeds eerder bekend is gemaakt, het schip officieel in dienst stellen. DE LAATSTE proeftocht had ten doel het schip, zijn bewapening en zijn installaties in elk opzicht op de proef te stellen en na te gaan, m hoeverre de aangebrachte veranderin gen en verbeteringen voldeden. Hierbij is tot het uiterste gegaan Nu, die in- druk kregen we ook wel. Op tal van plaatsen bleken dikke ruiten vermor zeld te zijn. Hier en daar zaten in het schip kleine deuken en toen we door kleine ontzettingen te con- het inwendige gingen, vielen er op tal van plaatsen kleine omzettingen te con stateren. Geen wonder overigens, want men heeft met de zware Sen^n 'er is eedaan lijke richtingen en vlak langs de dekken en wanden geschoten en is gedaan, alsof het schip de zwaarste actie doorstond. Kleinigheden, noemde men deze in conveniënten. Zelfs op de commandobrug had men niet genom alle ruiten weer te vernieuwen. Men moet zich ook kunnen bt heipen „De proefvaart", aldus commandant Pröpper, „is in elk opzicht een succes ge weest. Het schip heeft alle verwachtingen en berekeningen overtroffen, de snelheid bleek groter, dan becijferd was. Het juiste aantal mijl per uur behoort tot de vele ge- heimen van dit nieuwe pronkjuweel der Koninklijke Marine". Tussen twee haak jes zolang als het schip nog niet officieel 'in 'dienst gesteld is, heet het nog „De Ruyter", zonder meer. Is dit geschied, dan wordt het Hr Ms „De Ruyter". Op de proefvaart werd in het hoge Noorden aanvankelijk tamelijk zacht weer aangetroffen, maar toen de wind draaide, werd men overvallen do<-« een koude van 15 graden onder nul- Deze koude was hoogst welkom, want de „De Ruyter" is een schip, gebouwd om ook in koude. Noordelijke wateren te opereren. In de Clyde (dit werd reeds vroeger gemeld) zijn snelheidsproeven gehouden. De be manning is toen in de gelegenheid gesteld, dank zij de gastvrijheid van Wilton- Fijenoord, om een mooie autotocht door oe Schotse hooglanden te maken. Overigens: het schip, dat officieel 980 koppen telt, had nu een gemengde bemanning aan boord, die voor de helft uit burgers be stond: personeel van de werf en marine mannen. Van de laatsten zullen er slechts ongeveer tachtig op het schip blijven. De koude heeft gelegenheid gegeven tot het doen van tal van waarnemingen. Hoe koud het was, konden we op foto's zien, waarop de kanonnen stonden met ijspegels. Men is om de Zuid terugge varen, door het Kanaal en heeft daarna bij Nieuwediep nog schietoefeningen ge houden. Aangezien over de bewapening vroeger reeds het een en ander is medegedeeld, behoeven we hierover hier niet uit te weiden. Wat het schip al» gevechtseenheid betreft, stelde commandant Pröpper met nadruk vast, dat het volkomen gelijk waardig is aan wat op het ogenblik in het buitenland aan oorlogsschepen wordt gebouwd. De snelheid is meer dan vol doende voor de moderne oorlogvoering. „En", zo voegde hij er met begrijpelijke voldoening aan toe, „negentig procent is Nederlands fabrikaat, een prestatie, waar aan meer dan duizend Nederlandse be drijven, grote en kleine, hebben meege werkt. Ook de electronische deteclic-in- staliatie ofwel radar is in Nederland ver vaardigd. De directeuren van Wilton-Fijenoord, ir J. E. Woltjer en ir B. Wilton hebben nadere mededelingen gedaan over de in stallaties, de machines en de geschiedenis van de bouw. Ir Woltjer herinnerde er aan, dat de opdracht tot de bouw in 1938 gegeven werd- Tijdens de oorlog kwam de romp klaar en deze moest plotseling te water worden gelaten. Ook een gedeelte van de machinerie was klaar. Nadien is er even wel niets meer aan het schip gebeurd, zodat men, voorzien van heel wat in de oorlog opgedane ervaring, voor de taak stond, een reeds geheel getekend schip aan te passen aan de nieuwe eisen. Hri inwendige werd volkomen veranderd. In 1948 was een vrijwel geheel nieuw bestek (Van onze speciale verslaggever) In Schiedam verdiept men zich sinds lang in gissingen omtrent de bedragen, tot dusver aan de bouw van de ,,De Ruyter" besteed. De gissingen variëren van.49 tot. 89 millioen gulden. Mede in ver band met berichten, welke kort ge leden door een deel van de perj circuleerden, omtrent takijke, han den vol geld gekost hebbende ver anderingen, hebben wg eens nader geïnformeerd. Van bevoegde zijde werd ons ver zekerd, dat het bedrag van 89 mil lioen vermoedelijk nog welte laag geschat is. Maar gezien de lange duur van de bouw ie kiel werd in 1938 gelegd het feit, dat in 1948 een geheel nieuw be stek moest worden gemaakt, is dit bedrag niet buitensporig. De romp en een gedeelte der machinerie was tijdens de oorlog gereed gekomen. Daarna bleek, dat zowel indeling als plaatsing der machinerie ver ouderd was. Hierdoor en als gevoig van het aanschaffen van de mo dernste installaties ontstonden grote extra kosten. Voor het overi ge zal het juiste bedrag vermoede lijk wel nooit gepubliceerd worden door deze ontwikkeling moeilijkheden, aangezien men op het ogenblik moeite beeft de eigen aanvoeren voor een rede lijke prijs van de hand te doen. De handel echter heeft de laatste weken voortdurend geklaagd over gebrek aan variatie in de aanvoeren van de IJmiu- dense schepen en 't hoofd van de factorij, die deze „Northern Gem" liet komen, gaf daarmede het antwoord op de vraag naar meer variatie in de aanvoer: de vangst, die hoofdzakelijk uit kabeljauw en schel vis bestaat, is de laatste maanden door de eigen vloot in deze hoeveelheid n et aangevoerd. Bovendien wil men met deze grootscheepse aanvoer bewijzen, dat het buitenland wel in staat moet worden ge acht de visserij in de IJslandse wateren uit te voeren. De Nederlandse schepen hebben sinds verleden jaar deze pogingen opgegeven als gevolg van te grote financiële ris:co's en te langdurige reizen, maar deze Grimsby-trawler «naakte een reis van 18 dagen en ving gedurende die tijd het dubbele van de hoeveelheid die de Neder landers in drie weken buit maken. (Zoals bekend, heeft de minister enige dagen geleden gezegd, dat de IJsland- visserij ook voor de Nederlanders moge lijk gemaakt moet worden. Red.). De „Stichting 1853—1953" verzoekt aan alle Katholieken in Nederland op Zater dag 16 en Zondag 17 Mei de hoogtij-, dagen in de viering van het eeuwfeest van het herstel der bisschoppelijke hiër archie hun vlaggen uit te steken, indien mogelijk met geel-witte wimpel. Dit ver zoek geldt dus niet alleen voor de in woners van Utrecht, waar de voornaamste plechtigheden in die dagen zullen plaats vinden, doch voor het gehele land. gemaakt en moest ook een nieuw contract voor de afbouw worden gesloten. Bij onze rondgang over en door het schip viel wel bijzonder op, hoezeer er met de ruimte gewoekerd is. Dit geldt ook voor de accomodatie van de beman ning. Het oude systeem der bakken i- volkomen verdwenen. Er wordt in een soort cafetaria's gegeten. Ook de officie ren en onderofficieren moeten hun hut delen. „We proberen natuurlijk, ondanks het prijsgeven van het ouderwetse systeem, de mannen zoveel mogelijk tot elkander te brengen en een goede kameraadschap te kweken", aldus merkte commandant Pröpper tenslotte nog op. „Het is inmid dels zeker, dat van een op een modern oorlogsschip dienend man heel wat meer zelfbeheersing wordt geëist dan vroeger het geval was. Hij moet zich veel ont zeggen". Tot September toe zal er op en aan de „De Ruyter" gewerkt worden en tevens al les worden gedaan om de verblijven voor de bemanning toch zo aangenaam mogelijk te maken. Het Nationaal Rampenfonds heeft tot gistermiddag een bedrag geïncasseerd van 111.400.000. Sinds de laatste opgave is er weer twee ton bijgekomen. De heer Erwin D. Canham, hoofdredac teur van de „Christian Science Monitor" te Boston, heeft op het paleis Soesidijk aan H.M. Koningin Juliana een chèque van 27.000 dollar aangeboden voor het Nationaal Rampenfonds.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1