Nieuws uit STAD en OMTREK Grote belangstelling voor B.B. j Twintig jaar Kath. Verkennerij in Schiedam IN OVERSCHIE regende het (waardeloze) Kromstafprijzen Sportbeoefening in Het een en ander over het sport- terreinenvraagstuk Schiedam Burg. Peek opende propaganda-avond in Musis Sacrum-zaal De stem van de lezer aargangen Politie-dagboek Solex SOLEX service station Unique UIT 75 Herdenking Kromstaf KUNSTAGENDA Mgr Huurdeman door wielrijder aangereden Zijn vader vergiftigd Afspraakje tussen verpleegster en soldaat Plannen van de E.H.B.O. In 1960 10 terreinen ten Westen van de Poldervaart? DINSDAG 12 MEI 1933 PAGINA 2 De burgemeester, mr J. W. Peek, opende de bijeenkomst met een rede, waarin hij wees op de grote noodzaak van de B. B. Nog 1800 aanmeldingen nodig MERKWAARDIG BERICHT NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT R. K. S. V. EXCELSIOR 950 leerlingen der meisjesscholen kwamen in het Passage Theater bijeen ST. FRANCISCUSGROEP VIERDE FEEST IN VOLKSBOND MONOPOLE THEATER „De duivelspas" KAJOTTERS NAAR LOURDES SPAARBANK ANNO 1820 Stijgende spaarinlagen, zelfs in de schoonmaakmaand Fietsen gestolen Gecompliceerde aanrijding Over de kop SCHIEDAMMER IN VOORLOPIG NED. ELFTAL ZATERDAGMIDDAGVOETBAL U. V. G.-HANDBAL BURGERLIJKE STAND SCHIEDAM IN ROTTERDAM HBSS-HEERJANSDAM1-1 BEGRAFENIS KAREL STRASSBURGER LAATSTE BERICHTEN Met hersenschudding in ziekenhuis opgenomen (Van onze Utrechtse redacteur). Gisteravond om tien minuten over vflf is de vicaris-generaal van het aartsbisdom, mgr D. Huurdeman door een onbekend gebleven wielrijder te Utrecht aangereden. Mgr, die 65 jaar oud is, werd op de grond gesmakt en liep een hersenschudding op. Hij werd overgebracht naar het St. Anto- niusziekenhuis en is daar ter verpleging opgenomen. Twintig jaar gevangenisstraf HET VROUWENGILDE OP REIS WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND Naast de alom bekende van f. 392.50 SchiGdOfYl Burgemeester Knappertlaan 6 Telefoon 68100 en 67100 Toch 9 terreinen Bij Tuindorp Kethel Goede vruchten Nederland houwt een kerkje ROTTERDAMSE VEEMARKT De belangstelling voor de propaganda-avond van Bescherming Bevolking, welke gisteravond in Musis Sacrum gehouden werd, overtrof waarschijnlijk de stoutste verwachtingen van de organisatoren. Om acht uur was de zaal reeds behoorlijk vol en nog steeds bleven er mensen binnenkomen, zodat allen niet eens een zitplaats konden vinden. He t is typisch vor onze volksaard, meende de burgemeester, dat wij zo lang mogelijk onverschillig blijven en pas als de klap gevallen is, ons opmaken om ook iets te gaan doen, bij voorkeur op eigen gelegenheid. Wij lopen niet graag in een gareel en hebben er een hekel aan, de dingen in groot verband te doen. Maar voor een goede hulpverlening in oorlogs tijd is het noodzakelijk, dat het werk ge coördineerd wordt. De rampzalige gevol gen van het bombardement op Rotterdam tonen duidelijk aan, dat een goed functi- onnerende beschermingsdienst dringend noodzakelijk is. Er zou heel wat minder verwoest zijn in Rotterdam als er in 1940 zo'n dienst was geweest. Niemand weet of er binnen afzienbare tijd een nieuwe oorlog zal uitbreken, maar de huidige koude oorlog kan in een ommezien gloeiend heet worden en dan dienen we paraat te zijn. De steden Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen hebben gezamenlijk de A- Kring opgebouwd, omdat deze steden in economisch opzicht een eenheid vormen en de omstandigheden bij alle drie nage noeg gelijk zijn. Bovendien vormen zij vanuit de lucht gezien één stedebouwkundig conglome raat. Spr. wees voorts op de resultaten, welke een goed georganiseerde bescher mingsdienst in Engeland en heel bijzon der in Londen heeft opgeleverd in de laatste oorlog. Londen zou er heel wat er ger aan toe zijn geweest, als de organisa tie er niet zo hecht was geweest.z Na de burgemeester sprak de heer Th. Nouwens, hoofd B.B. van de A-Kring Rotterdam. Het is beter voorbereid te zijn op niets, dan op niets voorbereid, was het standpunt van de heer Nouwens. Men dient de realiteit onder het oog te durven zien, opdat een vijand ons niet on voorbereid vindt, als het tot een oorlog mocht komen. De Bescherming Bevolk, is geen militaire organisatie, doch een dienst, welke is gebaseerd op sociaal me degevoel en burgerzin. Aan de hand van een film verduidelijkte de heer Nouwens de veelomvattende taak van de B.B. De organisatie in Schiedam, welke 2300 mensen zal moeten omvatten, bestond van de aanvang af reeds uit ca 500 personen, gerecruteerd uit de Gemeentelijke dien sten, de brandweer, de politie, de techni ci, etc. Sinds de succesvolle tentoonstel ling in de Koopmansbeurs hebben er zich nog 400 gemeld, zodat er nog 1800 plaat sen vacant zijn. De B.B. heeft thans be sprekingen aangeknoopt met organisaties als de E.H.B.O., om deze en bloc te doen deelnemen aan de Bescherming Bevol king. De komende maanden zullen dus nog achttienhonderd aanmeldingen moe ten opleveren, wil er in Schiedam een ef fectieve en goed functionnerende bescher mingsdienst opgebouwd kunnen worden. De B.B. doet nogmaals een dringend be roep op alle burgers om niet afzijdig te blijven. Onverschilligheid en laksheid zouden wel eens zwaar gestraft kunnen worden door de gevolgen van de oorlog, zo deze mocht uitbreken. Hetgeen God ver hoede Mijnheer de Redacteur. Op Donderdag 6 Mei tijdens een uit voering van „Magna Pete" in de R.K. Volksbond meende de heer Meijer in zijn openingswoord iets recht te moeten zet ten betreffende een ingezonden stuk onder de rubriek „De Stem van de Lezer", afgedrukt in Uw blad dd. 5 Mei j.l. Wij betwijfelen echter of dit inder daad rechtzetten was, aangezien hjj onder meer opmerkte, dat in Schiedam twee toneelverenigingen waren aangevraagd. Het bestuur van „Alberdingk-Thijm" echter weet van geen aanvrage af, want het is toch deze vereniging, welke o.m. door de heer Meijer werd bedoeld. Er zijn namelijk maar 2 Katholieke Schiedamse toneelverenigingen en wij kunnen toch moeilijk veronderstellen, dat door de K.A.B. een niet-Katiholieke ver eniging aangevraagd zou zijn. Dat de heer Meijer kromme zaken recht wil zetten is een lofwaardig stre ven, doch iaat hij dan open kaart spelen en zich niet verschuilen achter denkbeel dige aanvragen. Dat de heer Meiier „Magna Pete" en gageert is zijn goed recht. Het gaat hier louter en alleen maar om het principe „Waarom geen Schiedamse Vereniging?" en als men dit gaat wederleggen met verklaringen, dip bezijden de waarheid zijn. dan blijkt toch wel, dat men wat nattigheid voelt. Woorden wekken, voorbeelden trekken. Welnu de heer Meijer zou gaarne willen, dat alle Schiedamse Katholieke Vereni gingen hun avonden in de R.K. Volks bond zouden verzorgen. Welnu, Alb. Thijm geeft op IV Mei a.s. zijn avond en waarIn de R.K. Volksbond. Kijk, dat zijn geen holle woorden maar daden, misschien dat de heer Meijer hier nog iets van leert en zo niet. geen be zwaar. Maar ten alle tijde „Flair Play". Met dank voor plaatsing, HET BESTUUR „ALB. THIJM". „Daar het ter kennisse gekomen is van het Leger des Heils, dat er in de stad Schiedam een groot aantal mannen en vrouwen zijn, die Opstandelingen zijn tegen de wet en het gezag van de Koning der Koningen, zoo is er besloten, dat er onmiddellijk en besliste pogingen zullen aangewend worden, om het oproer te onderdrukken en allen tot bekentenis te brengen en af te brengen van hunne kwade praktijken. Op Vrijdag 23 Mei zullen de Koninklijke Troepen het vuur openen" en er zal een hevig gevecht plaats hebben in de Heils- citadel (Lange Haven), enz. Bovenstaande woorden werden op oran.jekleur!g papier gedrukt verspreid door de stad Schiedam. Of er veel „slacht offers" zijn gevallen, vermeldt de historie niet. (Nieuwe Schiedamsche Courant van 24 Mei 1890). OttiMHO VOO* 5C.VIfP*M FM OMSTPfKFM 75ste Jaargang No. 22149. De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Schiedam. Dam 18, Telefoon 66152 Giro-nummer 590913 Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2— per maand, 0.47 per week. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte 0 15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0 30 per millimeter hoogte Bij con'rac! gelden lagere tarieven, welke bij de administratie of btj de erkende advertentiebureau* verkrtlgbaar zltn Kampioenen (kleine advertentien) tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen, Deze week komt de juniortraining te vervallen. In het vervolg zal de juniortraining worden gehouden: 's Woensdags te 8.15 uur voor de C- en Donderdags te 18.15 uur voor de B-elftallen. Hedenochtend heeft ïn het Passage Theater een Kromstafherdenking plaats gevonden, speciaal georganiseerd voor de leerlingen der meisjesscholen hier ter stede. Ongeveer 950 meisjes trokken uit alle-de len van de stad naar de Broersvest, onder geleide van onderwijzeressen en onder wijzers Het initiatief was uitgegaan van de Ma ter Dei-school en het werd met enthousi asme door andere scholen begroet. Tij dens de bijeenkomst zullen de organisa toren geen ogenblik betreurd hebben, de kinderen op deze wijze deel te hebben doen nemen aan de viering van het her stel der Kerkelijke Hiërarchie. Met grote belangstelling heeft de fleu rige schare eerst geluisterd naar het wel komstwoord van de heer Le Large en vervolgens naar de heldere uiteenzetting, welke door kapelaan van Dijk gegeven werd van de betekenis van het herstel der Kerkelijke Hiërarchie in ons land. En met bijzondere belangstelling volgden de kin deren en die waarlijk niet alleen de bekende Pausfilm „Pastoor Angelicus", waarin een overzicht wordt gegeven van het Pausschap en meer in het bijzonder de levensloop van onze huidige Paus, Pius XII, in beeld wordt gebracht. De zaal weerklonk telkens van uitroe pen van bewondering en verwondering en na afloop viel het buiten op de gezich ten te lezen, dat dit initiatief ten zeerste gewaardeerd was. Het is een leerzame en stichtende och tend geweest. Toen twintig jaar geleden kapelaan He- gemann met een handjevol jongens een welpenhorde startte, ergens in het Klein Groenendal achter het Katholieke Wees huis, zal hij niet hebben kunnen vermoe den, dat zjjn groepje zou uitgroeien tot een organisatie, die alleen al in de St. Liduinaparochie ruim tweehonderd jon gens omvat. Zjjn initiatief was het begin van de Katholieke Verkennerij in Schie dam, die oorspronkelijk interparochieel georganiseerd was, doch sinds de bevrij ding vier bloeiende parochiële groepen omvat. De Sint Franciscusgroep van de St. Li duinaparochie waaruit de andere pa rochiële groepen zijn ontstaan vierde gisteren in de grote zaal van de R. K. Volksbond haar vierde lustrum. Districtscommissaris A. J. Breve ver welkomde de vele ouders en belangstel lenden en schilderde in grote trekken de geschiedenis van de groep: de verhuizing naar de Tuinlaan, waar een oude branderij werd betrokken, toen de ruimte in het Klein Groenendal al spoedig te klein bleek, de glorieuze eerste Lustrummarkt in de Volksbond, de enthousiaste deelna me aan de Wereldjamboree in 1937, het opnieuw verhuizen wegens uitbreiding, ditmaal naar een branderij op de Noord- vestsingel. Daar hadden de Verkenners nog hun home, toen de oorlog uitbreiding verhinderde en in 1941 de Beweging werd lamgelegd. Onmiddellijk na de bevrijding echter werd er weer stevig aangepakt en ontstonden de parochiële groepen. Ook de bakermat van deze parochiële groepen, de groep van Sint Frans, ontwikkelde zich stevig en omvat thans drie welpenhorden, drie verkennerstroepen en twee voortrek- kersstammen. Bovendien bestaan er sinds enkele jaren verschillende vrije clubs, die zich sneciaal toeleggen op handenarbeid muziek, etc. De welpen voerden na de woorden van de heer Breve een zangspelletje uit, „De Toverfluit", waarmede zij veel succes had den. Op koddige wijze hadden zij zich met eenvoudige hulpmiddelen verkleed en ze brachten hun spel met enthousiaste over gave. Na de pauze voerden de verkenners en oude leden van de Groep een griezelig to neelspel op, genaamd „Het Spookkasteel". Het verhaalde de belevenissen van een Verkennerstroep, die een oude kasteelto ren als bivak betrekt en dan een bende wapensmokkelaars ontmoet. Aanvankelijk verdwijnen er verschillende leden van de troep en zelfs de hopman wordt slachtof fer van de bende, maar tenslotte moeten de smokkelaars het onderspit delven, dank zij het doortastende optreden van de verkenners. Het was een genoegen, naar het spel van de verkenners te kijken, het élan waarmee zij speelden was een beroepstoneelgroep waardig. De toekijkende leden van de Sint Franciscusgroep vonden dit ook en klom men bij bijzonder spannende momenten zelfs op hun stoelen om hun verkenner broeders op het toneel met luide kreten aan te moedigen. Wij geloven, dat de aanwezige ouders veel genoegen hebben beleefd aan deze avond. De Sint Franciscusgroep kan er met trots op terugzien. Een film, waarin een Indiaan de hoofd rol speelt. Het verhaal is tegen de achter grond geplaatst van een bewogen periode in de Amerikaanse geschiedenis: die direct na de burgeroorlog van 186064. Robert Taylor speelt de rol van de Indiaan Lance Poole. De goede regie is van Anthony Mann, die het gegeven in een spannend kader wist te zetten' (K.F.C.: 14 jaar). Tien duizend Ka jotters en Kajotsters gaan in 1954 op bedevaart -naar Lourdes. Ze zijn reeds aan het sparen, niet alleen voor zichzelf, maar tevens voor de 300 zieken, die ze gratis willen meenemen en opdat de zich in militaire dienst bevin dende Ka jotters een flinke reductie kun nen krijgen. Iedere jonge arbeider kan mee, het zij hij op kantoor werkt of in de fabriek en als hij in 1954 zeventien jaar is. Hij geve zich zo spoedig mogelijk op en gaat spa ren, zoveel hij kan. Om de ouders voor dit plan te begees teren, worden zij op Woensdag 13 Mei uit genodigd een filmavond bij te wonen in het Kaj ottershuis Nieuwe Haven aanvang 8 uur. Daar wordt de geluidsfilm gedraaid van de Belgische Kajotters-bedevaart naar Lourdes met enkele komische bijfilmpjes. Ouders, toont door Uw aanwezigheid Uw belangstelling voor dit plan. Een jonge man, die het genade-oord Lourdes heeft bezocht, komt geestelijk verrijkt weer thuis. Deelnemers kunnen zich opgeven bij C. Klapdoor Stadhouderslaan 2 b, J. v. d. Berg, Tielman Oemstraat 6, M. Peter broers Tollensstraat 27 a, J. Klein Jan Steenstraat 39. Aalmoezenier J. G. v. Dijk Opnieuw boekte de Spaarbank Anno 1820 in de afgelopen maand een spaar overschot. Dit valt temeer op, wijl in de schoonmaakmaand meestal een vermin dering der spaarinleg optreedt. Het spaartegoed steeg in April met 108.458,48 tot 13.651.642,96, verdeeld over 38.591 boekjes. Eind April 1952 was het totaal tegoed 12.641.412, 76, zodat dit tegoed in een jaar tijds met niet minder dan een millioen gulden groeide. Het aantal uitgegeven jeugdboekjes groeide met 21 tot 5.456, waarop 64.525,12 spaargeld stond ingeschreven. Op de scholen en jeugdspaarbanken werd voor een waarde van 2.452,45 aan spaarzegels verkocht- (April '52: 1.938,50). Het sparen in de bedrijven bedroeg 5.841. Via de Afhaaldienst werd 48.775,50 ge spaard door 2.606 deelnemers. In omloop zijn 4.154 spaarbusjes. In 511 ledigingen werd 6.426,88 spaargeld ge teld. Uitgereikt werden 36 babyboekjes met een gratis inleg. Van de 869 safe loketten waren eind April 588 verhuurd. Twee jongens zijn gisteren hun fiets kwijtgeraakt. De 14-jarige J. T. kwam bij de politie aangifte doen, dat zijn karretje bij de zandvlakte in het Sterrebos gestolen was. De 13-jarige H. kwam tot deze bevin ding, nadat hij zijn fiets voor zijn woning aan het Rubensplein onbeheerd had neer gezet. Twee meisjes, die in de Burg. Knappert- laan fietsten, zijn met elkaar in botsing gekomen, waarbij de sturen van hun fiet sen in elkaar verward raakten. De 14- jarige M. G. viel zodanig, dat ze een her senschudding bekwam en per auto naar de ouderlijke woning aan de Parallelweg ver voerd moest worden. Doordat er vermoedelijk een hard voor werp tussen de spaken van zijn fiets raakte, is gisterefl op de hoek van de Van Swindestraat en de Oostsingel de 19- jarige G. A. L. v. L. over het stuur van zijn fiets heengevlogen en tegen de straat gesmakt. Aangezien hij een nogal zware hersenschudding bekomen had, werd hij naar het gemeenteziekenhuis vervoerd. Het voorlopig Nederlands elftal speelt a.s. Zaterdag een laatste oefenwedstrijd voor de wedstrijd op 30 Mei tegen Frank rijk te Parijs, De wedstrijd zal in Am sterdam gespeeld worden tegen de 2e klas- ser DWV. De HBSS-speler Mast is in dat elftal gekozen als rechtsbinnen, terwijl v. d. Weijden van Zwaluwen V. reserve staat. Het herenelftal behaalde in haar laatste competitiewedstrijd een klinkende overwinning op Advendo in Rotterdam. De U.V.G. voorwaartsen waren de ge hele wedstrijd goed op dreef en heer en meester van het veld. Door goede com binaties en het betere uithoudingsver mogen maakten zij het de Advendo- verdediging zeer lastig en wisten de stand reeds na tien minuten spelen op 40 te brengen. De achterhoede van U.V.G. leefde schijnbaar reeds in een overwinningsroes en ze kon niet verhin deren, dat Advendo de ruststand bracht op 44. In de tweede helft werd wat steviger aangepast en het was wederom U.V.G., dat het initiatief overnam en behield. Nog elf maal moest de Advendo doelman vissen en toen de overigens goed lei dende scheidsrechter het eindsignaal gaf was de eindstand gebracht op 176 voor ons Schiedammers. Dames I won tihuis van St. Lodewijk 2 in een goed en prettig gespeelde wed strijd met 43. Doelpunten kwamen hier van B. v. Gelderen en A. Schalk. Dames II verloor van W.I.K. met grote cijfers, door gebrek aan de zo noodzakelijke techniek, waardoor ook het samenspel ontbrak. Stand 91. De junioren deden het wat beter en wonnen uit van St. Lambertus met 53. Donderdag a.s. is er vanwege Hemel vaartsdag geen trainen. GEBOREN: Herberta d. v. K. v. Gog en C. Brokken; Anna M. d. v. G. M. v. d. Roer en M. Boran; Karei S. z. v. J. J. Zwanenburg en M. v. d. Vlies; Jacoba A. d. v. J. v. Haasteren en S. Plooij; Karei H. z. v. J. Jetten en J. M. C. Koogje; Jo- sephus W. z. v. J. J. Knoet en E. J. H. Hoogenboom; Karelina W. d. v. D. Don ker en W. v. d. Berg; Eduardus J. M. z. v. J. Singels en W. J. van Geldre OVERLEDEN: B. Heijdra, 76 j. vr. v. S. P. v. Veen; G. C. Vermumcht, 70 j. Monopole Theater: De Duivelspas (14 j.) Passage-theater; The Quiet Man (14 j.) Stedelijk Museum; Tentoonstelling Kun stenaars helpen, tot 15 Mei dagelijks van 25 en 811 uur. 's Zondags alleen van 2—5 uur. Woensdag Katholieke kring: Paedagogisch piano recital door Paul Niessing in Aula Stede lijk Museum, 8 uur. Kajottershuis Nieuwe Haven: Filmavond Lourdes Bedevaart 8 uur. Vrijdag: Gebouw Wit-Gele Kruis, Nieuwe Haven 121. K.V.P. Dr L. H. Albering spreekt over „De K.V.P. en de leidende stand". Woensdag 13 Mei TONEEL EN MUZIEK. Schouwburg, 8 uur: Besloten voorstelling. BIOSCOPEN Arena: De Wrede Zee (14 j.). Capitol: Bwana Duivel (18 j.). Cineac: Rebecca (18 j.). Colosseum: Willie en Joe in Tokio (a. I.). Harmonie: The African Queen (14 j.). Lutüsca: Het ESiland der Begeerte (14 j.). Luxor: Das Land des Lachelns (a. 1.). Pas sage (Schiedam): The Quiet Man (14 j.). Prinses: Das Land des L&chelns (a.l.). Rex: Wolven huilen in Alaska (14 j.). 't Venster: Ultimatum (14 j.). Victoria: Anna (volw.). De eerste promotiewedstrijd tussen Heerjansdam en H.B.S.S. is geëindigd :n een 11 gelijk spel. Al ontstonden beide doelpunten uit strafschoppen, de verhou ding werd hierdoor toch wel juist weer gegeven. Het H.B.S.S. voor de rust het beste van het spel, in de tweede helft deelde Heerjansdam de lakens uit en beide clubs kunnen tevreden zijn met de puntenverdeling. Somtijds dreigde de wedstrijd een onsportief karakter te gaan krijgen, maar de streng leidende scheids rechter voorkwam dit- Het was overigens zeer te begrijpen, dat er fel op de bal werd gezeten, want voor beide elftallen stonden grote belangen op het spel. Hal verwege de eerdste helft kreeg Heerjans dam een penalty toegewezen wegens free- kick van de linksachter van H.B S 5. Even later was het 01. Deze stand bleef gehandhaafd tot kort voor het einde. Toen kreeg H.B.S.S. een strafschop te nemen, wegens ruw spel van de linksachter van Heerjansdam. Het werd daardoor 1—1, waarbij het bleef. H.B.S.S- miste 2 spelers n.l. de linksbinnen en de linksbuiten, het geen wel degelijk een verzwakking bleek, ook al deden beide invallers goed hun best. Het spel van H.B.S.S. was niet best. Dit zal wel zijn oorzaak vinden in het harde spel van de gasten, waartegen de Schiedammers niet het juiste tegenspe. wisten te vinden. Het zeer talrijk opge komen publiek had zeker meer van deze strijd verwacht. De tweede wedstrijd zal nu de beslissing moeten brengen. Deze zal op 23 Mei in Heerjansdam gespeeld worden. H.B S.S. 5 versloeg The Red Stars 2 met 32 en H.B.S.S. 6 won met 21 van Zwaluwen V. 8. De junioruitslagen luiden: H.B.S.S. b 1—Martinit b 3 3—0. D.H.S. b— H.B.S.S. b 2 3—1. Schiedam c—H.B.S.S. c 0—7. Het stoffelijk overschot van de circus directeur Karei Strassburger, die in Zwe den plotseling om het leven is gekomen, wordt per auto door de familie naar Hil versum overgebracht, waar men Dinsdag avond of Woensdagmiddag hoopt te arri veren. Inmiddels is vastgesteld, dat de teraardebestelling Vrijdag a.s. om 12 uur zal geschieden op de R. K. begraafplaats St. Barbara aan de Bosdrift te Hilversum. Voordien zal om 10 uur in de O. L. Vrou- wekerk aan de Naarderstraat een plech tige Requiemmis worden opgedragen. Het ongeval gebeurde op de hoek Korte Nieuwstraat en Trans, waar mgr Huurde man zich als voetganger bevond. De juiste toedracht van de aanrijding is nog niet be kend. zodat de politie getuigen heeft opge roepen. Vanmorgen vernamen wij, dat de toe stand van mgr, die gelukkig slechts een lichte hersenschudding bleek te hebben opgelopen, bevredigend is. Hij zal echter in ieder geval enige tijd rust moeten hou den, zodat het wel is uitgesloten, dat hij de herdenkingsfeesten van het herstel der bisschoppelijke hiërarchie zal kunnen bij wonen. Tot twintig jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest veroordeelde de Utrechtse rechtbank hedenochtend con form de eis van de officier van Justitie de 26-jarige repetitor, mr W. K. F. te Bilt- hoven, aan wie moord op zjjn vader, de oud-secretaris van Amsterdam B. F., als mede poging tot moord op een zijner broers was ten laste gelegd. De verdachte was er van beschuldigd, dat hij in de periode Mei tot Juli 1952 tot tweemaal toe zou getracht hebben arseni cum door het eten van zijn vader en broer te strooien. Bovendien zou verdachte op 8 Juli van het vorige jaar een hoeveelheid cyaankali hebben gemengd door de maag poeders van zijn vader, hetgeen de dood van laatst genoemde tengevolge heeft ge had. Het over verdachte uitgebrachte psy chiatrische rapport kon evenmin als de behandeling ter rechtszitting zelve ophel dering brengen in de motieven, welke verdachte hebben gedreven tot het mis drijf. De psychiater achtte verdachte in zekere mate verminderd toerekeningsvat baar. (Van onze verslaggever). Het regende prijzen voor de man, die gekleed in een „loden" jas met dikke gummi handschoenen aan, achter een röntgenapparaat van de „Röntgen Technische Dienst N.V." te Overschie duizenden en duizenden overgebleven Kromstafsteentjes onder het groen fosfo- riserende scherm zag doortrekken. Zo nu en dan stopte de „lopende band", steeds weer aangevuld door 3A en 3B- leerlingen van het Instituut „St. Lucia", ev—„ wannee. er een kleine, rechthoekige donkere vlek zichtbaar werd op het scherm. Dat was dan weer een van de 237 prijzen, welke nog „achter" waren, en misschien was het wel 't plaatje met de ene hoofdprijs van 3000 die nooit te recht" gekomen was. 110 leden van de R.K. Vrouwenbewe ging afd. Gilde hebben een uitstapje ge maakt naar de bloeiende Betuwe. In Gel- dermalsen werden de dames ontvangen door heren van de Ned. Fruittelers-orga nisatie. Er werd een uiteenzetting gegeven over de geschiedenis der streek, over de fruitteelt en aan de hand van een aantal lantaarnplaatjes over enkele ziekte-ver schijnselen van het fruit, die door iedere huisvrouw wel worden waargenomen. Dan volgde onder leiding van de heren der fruittelersschool de rondrit langs de bloeiende boomgaarden, een wandeling door het oude vestingstadje Buren en een bezoek aan een Veilingsgebouw te Tiel. Zeer voldaan over alles, wat op de tocht geboden was, werd weer plaats genomen in de drie touringcars, die de deelneem sters terugbrachten naar Schiedam. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie: (tussen 9—12.30 uur en van 2—6 uur): gekleurde sjaal,, parelkettinkje, bagagedrager van motor, groene zomer schoen, koperen pondgewicht, huissleu tel. ring met 2 sleutels. Te bevragen bjj de vinders: jute bood schappentas met inh.. J. H. Visser, L. Nieuwstraat 495; glacé herenhandschóen, mevr. v. d. Steen, Broersvest 60a; pad- vindersriem, W. v. d. Mark. B.K. laan 223a: dameshandschoen. M Kieln. Graaf Florisstraat 62a; wit ketelpak, W. Don kersloot, Zwartewaalstraat 2; i paar handschoenen, A. C, v. d. Kik, Carthe- siusstraat 17a: 1 paar bruine glacé hand schoenen, W. J. Visser, Pupillenstraat 112 te Rotterdam; manchester jongens jasje, D. Simons, Amaiia v Solmsstraat 23b; 1,L. Berghuis, Tuinlaan 42; vulpen, J. v. Hoogdalem, Graaf Floris straat 89: portemonnaie, J. A. Engel - berts, W. Frankelandsestraat 144b; groen vulpotlood, H. de Bruin, Grofbaan 25/9; radiateur van auto, Gemeentereiniging; benzinetankdop van auto. Kok, Broers vest 93; kinderscheje met emmertje, C. Pijnen, Herenstraat 45; houten schep. L. Veringmeijer, v. Esveldstraat 14a; bos sleutels. C. van Eek, Abbenbroeksestraat 16a; huissleutel, v. Osanen. Leihnitzstr. 32: Lipssleutel, mevr. Poppezfjn, dr Schaepmansingel 14; kanarievogel en schildpad. Steens, Hoogstraat 76: bril in étui, H. Levering. Mariastraat 12a; sleu tel aan ring. R. Juijn, Gaivanistraat 9b; rozenkrans. O. E. Jung, W. Molenstraat 13a; rode kinderportemonnaie en rozen krans, W. Olden, Hoogstraat 24b. m fabrikaat Aan het jaarverslag over 1952 van tie Schiedamse Bond van Lichamelijke Opvoeding, de overbekende organisatie op sportgebied, ontlenen wij het volgende De oplossing van het sportterrein- vraagstuk, voorzover het grondgebied van «te gemeente Schiedam daartoe de mogelijkheid biedt, vraagt een enorme voorbereiding en nog meer tijd van uit voering. Slechts weinigen staan er bij stil, dat het van groot belang geweest is, dat met deze arbeid slechts enkele maanden na de bevrijding in 1945 begonnen is en het misschien wel I960 zal worden, voor het geen toen geprojecteerd werd tot- stand en in exploitatie zal zijn gekomen. In alle bescheidenheid kan hier de vraag gesteld worden, hoe het sportter- reinvraagstuk er vandaag bij zou staan, indien het eens aan de stuwende wer king van de „S.B.L.O." had ontbroken. Een belangrijke étappe werd in 1952 bereikt door de in gebruikname van het fraaie sportpark aan de Oude-Diik, waar zijn ondergebracht de S.M.H.C. „A.S.V.I.O.N." (hoeky) op 2 terreinen: de Schied Handbalver. D.W.S." (hand bal) on 2 terreinen; de B-K. Sportvereni ging „Excelsior" (athletiek, cricket, voet bal) op 3 terreinen. Aanvankelijk waren er plannen de opening van dit sportpark met een pas send feestbetoon te doen gepaard gaan. Het nog ontbreken van clubhuizen stond dit voornemen evenwel in de weg. Indertijd was n.l. overeengekomen, dat de gemeente de aanleg van de terrei nen zou bekostigen, doch de verenigingen de daarop te bouwen clubhuizen zouden betalen. Dit nu was geen eenvoudige op gaaf. vooral, omdat na het maken van de afspraak, lonen en materiaalkosten beduidend opliepen. Op velerlei manieren hebben de be trokken clubs zich beijverd de benodigde gelden bijeen te brengen. Uiteindelijk bleek de gemeente bereid de voor de bouw nog ontbrekende bedragen, in de vorm van kasgeldleningen, tegen matige rentevergoeding, bij te passen, zodat de clubhuizen successievelijk konden worden gebouwd. Doordien deze echter niet te gelijk, maar met onderlinge tussenpozen gereed kwamen, waarbij elke vereniging, waarvan het clubhuis klaar was, op eigen gelegenheid officieel opende en de be trokken speelterreinen onmiddellijk in gebruik nam, werd een officiële opening van het complex al»- geheel, zoals de „S.B.L.O." deze eerst dacht, tot een pas- kwil. Naast woorden van dank aan het Col lege van B. en W„ de gemeenteraad en verdere instanties, door welker mede werking dit fraaie sportpark tot stand kwam, passen woorden van dank aan de Dienst van Gemeentewerken, voor de grondige wijze, waarop toezicht op de uitvoering van dit werk in „D.U.W.'- verband is gehouden, terwijl verder een pluim gestoken moet worden op de hoed van de betrokken verenigingsbesturen, die grote zorgen hebben gekend om te bereiken wat nu bereikt is. Werden in 1945 ter plaatse aanvanke lijk 9, inplaats van 7 terreinen geprojec teerd. de lage ligging van een deel van de grond was oorzaak, dat voorlopig 2 terreinen afvielen. Intussen is het even wel mogelijk geworden ook tot aanleg van deze 2 velden te komen. Het is de bedoeling ze in het najaar van 1953 in te zaaien en zo mogelijk in het najaar van 1955 in exploitatie te brengen, Zoals bekend bleven dp voorbereidin gen en werkzaamheden niet beperkt tot het Sportpark aan de Oude-Diik. Zeer veel arbeid zit eveneens in het -ereed maken van de plannen voor de lanieg van een nieuw sportpark ten Westen van de Poldervaart, waar voors- hands 18 sportterreinen zullen komen, van welk complex de velden van „Her- mes-D.V.S." en „S.V.V." de kern zullen vormen. Lag het aanvankelijk in het voorne men dit nieuwe project in zijn geheel aan te leggen, investeringsvoorschriften van de regering dwongen de plannen om te vormen en ze geschikt te maken tot een étappe-gewijze uitvoering. De toestand is nu zo. dat vergunning is verleend tot het uitvoeren van de le étappe, omvattende 4 terreinen, terwijl er goede hoop bestaat, dat ook de 2e étappe, met 5 terreinen, binnenkort het vereiste fiat zal verkrijgen. Overwogen wordt de le en „e etappe zo mogelijk gelijktijdig uit te voeren. Gaat de eerste spade in het vroege voorjaar van 1953 in de grond, dan is er mede te rekenen, dat de bij de le en 2e étappe betrokken terreinen in 1954 ge reed zullen zijn en in 1956 bespeeld zul len kunnen worden. Bij verdere goedkeuring van de plan nen zullen de 3e en 4e étappes volgen en mag er dan op gerekend worden, dat het gehele complex van 18 terreinen vóór 1960 in gebruik zal zijn. Door «1e overstromingsramp in de nacht van 31 Jan. op 1 Febr. is veel op losse schroeven komen te staan. Uitvoe ring van het 18-terreinencompIex toch is wederom gedacht in „D.U.W."-verband. Het is thans evenwei zeer de vraag of de „D.U.W.", die vele arbeiders voor de rampgebieden nodig heeft, in staat zal zijn voldoende werkkrachten beschikbaar te stellen, om de Schiedamse plannen, die behalve dit grote terreincomplex ook omvatten de aanleg van het nieuwe stadspark en het gereedmaken van de Maasboulevard, binnen het aanvankelijk vastgestelde tijdschema uit te voeren. Houden we het daarom veiligheidshalve maar op 1960. Verder verkeren in gevorderde staat van aanleg een 3-tal nieuwe sportvelden nabij Tuindorp Kethel. Deze terreinen worden niet bezaaid, doch bezood, waar door het waarschijnlijk is, dat 'hierop reeds in het najaar van 1953 zal kunnen worden gespeeld. Een terrein van kleinere afmeting, ge legen tussen het v.m.l. „Excelsior"-ter- rein en de bjjvelden van „S.V.V.kwam gereed en zal ook dit in «ie 1°°P van het ,iaar in gebruik genomen kunnen wor den. De positie van het Sportpark „Bos- hoek" laat zich niet precies beoordelen. Er is echter enige hoop, dat daar nog een hartelijk woord van dank toekomt. nog wel een poosje zal kunnen worden gespeeld. Aan de woningbouw in Nieuwland viel het terrein van de S.V.V. „Martinit" ten offer, terwijl ook het veld van de S.F. en A.C. „D.H.S." daar ter plaatse weldra afgeschreven zal moeten worden. Aanvankelijk bestonden er voor de be speling van het v.m.l. terrein van de R.K. Sportvereniging „Excelsior" aan de Wm. de Zwjjgerlaan meerdere gegadig den en wel de S.V. en H.V. „Schiedam", de R.K. Hockeyclub „Spirit" en de S.V.V. „Ürsus". Het plotseling uitvallen van het „Mar- linil"-terrein heeft er toe geleid, dat deze vereniging geholpen moest worden en daanïoor als bij toeval de plaats kon in nemen van de B-K. Sportver. „Excel sior". Naar het zioh laat aanzien zal „D.H.S." straks verhuizen naar de nieuwe terrei nen nabij Tuindorp Kethel. Het streven, het dagelijks onderhoud van de terreinen onder te brengen bij Ge meentewerken (Plantsoendienst), wierp goede vruchten af. Behalve de kwestie van het verkrijgen van een meer deskundig toezicht, speelde hierbij tevens een rol, uitbreiding van het voor een doelmatig onderhoud benodigde materiaal, waarover de Sportcommissie nu eenmaal niet beschikt. Met de verenigingen, die de nieuwe velden aan de Oude-Dijk zijn gaan be spelen, werd een overeenkomst, getroffen, dat deze terreinen,, tegen betaling van een billijke vergoeding, van gemeente wege geregeld zullen worden gemaaid en bemest. Gold in 1951 nog het standpunt, dat voor het onderhoud van de onder het be heer van de Sportcommissie vallende terreinen practisch gesproken geen cent meer uitgegeven mocht worden, in 1952 zijn voor de „Boshoek" en de „Haven- dijk" toch zekere kosten ter verbetering van de grasmat gemaakt. Aan een en ander werd daadwerkelijk medewerking verleend door de leden van de verschil lende verenigingen, die er rechtstreeks belang bü hebben, dat zolang deze velden beschikbaar zijn, ze ook zo goed mogelijk kunnen worden gebruikt. In 1952 werd de heer Schipper in zijn functie van „vertrouwensman" van de „K.N.V.B." bevestigd. Kunnen de be staande terreinconsuls, b.v. op ogenblik ken van dubieuse weersomstandigheden, het over het al of niet goedkeuren van terreinen niet eens worden, dan zullen deze consuls met de „vertrouwensman" te rade gaan en heeft deze, zo nodig, het laatste woord. De heer J. J. v. Baay ging onveranderd door. op te treden als terreinconsul voor de Sportcommissie, waarvoor hem we derom namens de veldsportverenigingen In totaal worden er vandaag en morgen 300.000 onverkochte steentjes doorgelicht door deze Dienst, waar men „normaal" lasnaden onderzoekt en ketels en hoge drukpijpen, en waar eens van Meegeren's schilderijen ontsluierd werden en men sinds een jaar ook de propellers van de KLM-vliegtuigen onderzoekt op onzicht bare breukjes of zwakke plekken. „Dit herinnert me nog het meest aan een onderzoek van granaten", zei de Di recteur, dr J. Duys van Dieren ons, „voor het leger hebben we eens 200.000 grana ten moeten onderzoeken om na te gaan of er ook „op scherp" stonden. Van deze steentjes stonden er dus 237 maar heel wat minder gevaarlijk op „scherp". En terwijl men deze steentjes met schoppen gelijk naar de lopende band bracht, broedde de voorzitter van de Ka tholieke Nationale Bond voor E. H. B. O. de heer A. M. Bergers alweer nieuwe plannen uit. Ditmaal zal o.m. Katholiek Thuisfront gaan profiteren van een nieu we actie, nog origineler dan de steentjes loterij. Op 16 Augustus a.s. zal men een pleister kunnen kopen met een verpleegstertje er op. 23 Augustus d.a.v. wordt een zakje aangeboden met een kleefstrip, waarop een soldaatje staat afgebeeld. Op de avond van de 23e Augustus nu zal dit verpleegstertje van de E.H.B.O. met het soldaatje van het R. K. Thuisfront in uw huiskamer een „afspraakje" hebben, en wie er nu achterkomt, waar dat over gaat, zal in aanmerking komen voor een van de tien geldprijzen, die eik 5000 groot zjjn. Verder komt er rond Sinterklaas nog een actie, waarvan de baten naar een nieuw te bouwen kerk aan de Grebbeberg gaan. Voor dat doel zullen de jongeren een laarsje kunnen kopen, de ouderen een klompje. Tijdens een „Strooiavond"- radio-uitzending hoeft men klompjes en laarsjes maar aan de radio te hangen om er op een gegeven moment zo de prijs in te zien rollen Aldus de geheimzinnige Heer Bergers, die verder niets los wilde laten. De 300.000 doorgelichte steentjes zullen binnenkort verkocht worden voor 0.25 per stuk. Wanneer deze actie slaagt het staartje van de steentjesactie dus zal van de opbrengst een kerkje kunnen worden gebouwd aan de Moerdijk. „Laat Katholiek Nederland nou maar eens tonen, dat het niet alleen goklust was, welke de recente steentjes-actie zo prachtig deed slagenaldus de heer Bergers. Inmiddels hadden wij achteraf ge zien toch wel graag zo'n röntgenappa raat gehad om onze op een koele, donkere plaats" bewaarde stenen „loterijbriefjes" tevoren ook eens van binnen te bekijken. Dan hadden wij tenminste onze zwager iets eerder uit de droom kunnen helpen, die ons door de telefoon opgewonden mee deelde, dat hij een steentje gekocht had, waarop een bolhoed voorkwam inplaats van een mijter. „Het möèt 't landhuis zijnjuichte hij (te vroeg). In totaal zijnvandaag 40 steentjes door het apparaat ontdekt. ROTTERDAM, 12 Mei. Aanvoer in totaal 5107 dieren ,als 650 vette koeien en ossen, 1007 stuks gebruiksvee w.o. t.b.c.-vrij, 100 vette kalveren, 241 graskalveren w.o. 95 t.b.c.-vrij, 1854 nuch tere kalveren. 150 varkens, 533 biggen, 155 paar den, 7 veulens, 112 schapen of lammeren, 264 weide-zuiglammeren, 34 bokkij of geiten. Prij zen: vette koeien le kwal. f 2.84— 3, 2e kwal, f 2.702.82. 3e kwal. 2.20—2.40; vette kalveren 2.80—2.95, 2.65—2.75, ƒ2.35—2.45; slachtpaar- den 1-85. f 1.80, 1.70, alles per stuk; gras kalveren 370, ƒ3.20, 250; nuchtere kalveren 47, ƒ42, f 3.9; biggen 50. ƒ40. ƒ35; schapen ƒ125, ƒ105, 90; lammeren ƒ100, ƒ90. 70; weide-zuiglammeren 52, 46, 40; icalfkoien ƒ1175, 975, 840; melkkoeien ƒ1175. 975, 840; vare koeien f 780, 680, 620: vaarzen 850, f 750, 650; pinken 550, 500, 370, alles per stuk. Vette koeix aan vier iets ruimer, handel kalm, prijzen als gisteren, prima's boven notering. Vette kalveren aanvoer als vorige week, handel vlot, prijzen iets stijver. Gras- kalveren aanvoer iets ruimer, handel stil, prij zen onveranderd. Nuchtere kalveren aanvoer kleiner, handel willig, prijzen ruim Prijshou- dend. Biggen aanvoer even groter, handel re delijk, prijzen iets stijver. Slachtpaarden aan voer iets ruimer, handel traag met teruglopende prijzen. Schapen en lammeren aanvoer als vo rige week. handel kalm. prijzen constant. Weide-zuiglammeren aanvoer iets minder, han del tamelijk, prijzen ruim prijshoudend. K-f- en melkkoeien aanvoer gewoon, handel stil, prijzen stabiel. Varekoeien aanvoer kleiner, ner. handel kalm, prijzen le kwal. prijshoudend, 2e en 3e kwal. iets minder. Vaarzen en pinken aanvoer ven minder, handel kalm, prijzen als vorige week. T.b.c.-vrij vee aanvoer tamelijk, handel kalm. prijzen le kwal. prijshoudend

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2