II. Vader hoopt op open en royale ontmoeting tussen de mogendheden Eerste en volstrekt onmisbare stap naar de vrede 7 Belastingfaciliteiten krijgen wettelijke grondslag Nieuwe tegemoetkoming voor getroffen bedrijven Gruenther volgt Ridgway op w' R.K. Jeugdhuis door jonge communisten bezet. Vredeswerk Regeaakansen log niet groot Tijdig in 't stadion AMERIKAANSE LEGERLEIDING INGRIJPEND GEREORGANISEERD Luidt de klokken! w. Meer dan honderd doden HEMELVAART Woensdag 13 Mei 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Grote vorstschade voor fruittelers Giften voor watersnoodslachtoffers Admiraal Radford bekleedt thans hoogste militaire functie „Goedkope tabak op de bon" Een kazerne bij De Lier Britten paraat in Suez-kanaalzone Bijna 5000 ex-soldaten in V. S. op seminarie BERICHT WEERBERICHT V. Volstrekte waarheidsliefde VERZOEK AAN PASTOORS: Hilversumse oudjes 1 villen: Faciliteiten geregeld bij reeds bestaande wetten Extra editie De weerverwachting van liet K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met vannacht hier en daar mist. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtin gen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Kerktaak: alle mensen dienen (Telefonisch van onze correspondent) ROME, Woensdagmorgen. Voor de eerste maal in Zijn pontificaat heeft de II Vader Dinsdag de buitenlandse persclub van Rome in een speciale audiëntie ontvangen. De Paus hield bij deze gelegenheid een rede, die in verschillende opzichten -Veelzeggend" moet genoemd worden. Op de eerste plaats greep Hij deze bijeenkomst aan nu Hij, zoals Hij terecht zeide, persvertegenwoordigers van méér dan dertig landen voor zich zag om de positie van de H. Stoel t'og eens duidelijk te omschrijven. Juist in deze tijd, waarin de wereldpers voortdurend het Vaticaan als een zuiver politieke macht blijkt te beschouwen, is een dergelijke nadrukkelijke rechtzetting dringend nood zakelijk. De H. Stoel, aldus Z. H., is de hoogste autoriteit van de Katholieke Kerk en dus van een religieuse gemeenschap, waarvan de uiteindelijke doeleinden in het bovennatuurlijke liggen. De Kerk zelf leeft niettemin midden in de wereld en ieder van haar vierlionderdmillioen kinderen behoren tot een bepaalde staat en een bepaald volk. Daarom is het een van de essentiële taken van de H. Stoel om er voor te zorgen, dat er over de gehele wereld tussen Kerk en Staat normale en zo mogelijk vriend schappelijke betrekkingen bestaan, opdat de katholieken in rust en vrede hun geloof kunnen heieven en opdat tevens de Kerk die soliede steun zij voor de staat, die zij overal is waar zij vrij en ongestoord haar invloed kan uitoefenen. Maar al is het logisch, dat politieke ge beurtenissen wel degelijk hun terugslag bebben op de Kerk en de H. Stoel, toch wenst de Kerk geen politieke macht te zijn. En zij is dit ook niet een macht dus, die politieke doeleinden nastreeft met politieke middelen, is zij niet. Zij is een religïeuze en een morele macht, die alleen het terrein van de godsdienst en de moraal bestrijkt. Inzake de positie van de Kerk tegenover de politieke mogendheden, geelt de H. Vader er de voorkeur aan niet zozeer te spreken van „neutraal", hetgeen Hij al te Het bureau, belast met de organi satie der eeuwfeestviering deelt i mede, dat Zaterdag en Zondag a.s. het stadion te Utrecht stipt op de aangegeven tijd gesloten zal worden. Degenen, die aan de viering in het stadion deelnemen, wordt bovendien verzocht ruimschoots op tijd aanwe es te zijn; dit in verhand o.a. met de verkeersmoeilijkheden, die on danks de meer dan uitstekende mede werking van de Utrechtse politie macht, bijna onvermijdelijk zijn, in dien alle verkeer zich tegelijkertijd °P het stadion richt. Een andere reden is, dat de voorgenomen plech tigheden tot op de laatste minuut „getimed" zijn. Zij, die niet op tijd zijn, zullen geen toegang tot hel stadion meer krijgen. Vijf kwartier voor het begin der plechtigheden kunnen de deelnemers reeds terecht. |n Ve,'band met het vertrek van de erkelijke autoriteiten zal het niet geoorloofd zijn het stadion voor het beëindigen van de plechtigheden te 'erlaten. Het bureau der Stichting 18.13-1953 is tot zijn spijt genood zaakt hieraan strikt de hand te houden. passief acht, dan wel van onpartijdig en onafhankelijk. En al wordt het dan ook ontelbare malen opnieuw beweerd, toch staat de H. Stoel volkomen los van elke politieke mogendheid. De Kerk en de H Stoel volgen uitsluitend hun eigen weg- namelijk de zending, die zij ontvingen van de goddelijke Stichter: het dienen van alle mensen, zonder onderscheid, en hen te voeren tot Hem, welke 90k hun nationa liteit of ras moge zijn. „Laat u nimmer in de war brengen door het menselijke aspect van de Kerk", aldus waarschuwde de H. Vader. „Een unieke traditie en een overrijke ervaring wijzen Ons de weg om haar onpartijdigheid en onafhankelijkheid te bewaren tegenover allen, zelf temidden van de heftige bewogenheid in politieke gebeurtenissen". Op de tweede plaats sprak de H. Vader uitvoerig over het „prachtige beroep der buitenlandse correspondenten, dat overi gens moeilijk en vol verantwoordelijkheid is". De grootste moeilijkheid van dit be roep eist volgens de Paus het bewaren van een volstrekte liefde tot de waarheid. Lr zijn grenzen, die deze waarheidsliefde nimmer toestaan te overschrijden. Waarbij Z. H. intussen wenste op te merken, dat ook het „zwijgen bij afspraak" een zeer ernstige misdaad tegen de waarheid en de rechtvaardigheid kan zijn. Hij waar schuwde met indrukwekkende aandrang tegen de invloed van de zogenaamde pu blieke opinie, tegen sensatie en de halve waarheid. Er waren in de Consistoriezaal van het Vaticaan ruim 100 journalisten aanwezig- die deze rede beluisterden. Na afloop werd ieder van hen aan de H. Vader voorgesteld. Men had aldus een unieke gelegenheid om te constateren, dat de Paus er opvallend beter uitzag en in Zijn bewegingen en reacties dezelfde levendigheid en belang stelling toonde, die een ontmoeting met Hem telkens weer tot een gebeurtenis ma ken. Hij had Zijn rede voorgelezen en niet, zoals Hij altijd gewoon is, zonder tekst uitgesproken. Maar wellicht daarom kreeg Hg gele genheid om juist in dit gez,elschap met grote nadruk te verklaren: „Het woord vrede is sedert de oorlog in alle toon aarden gebruikt, maar helaas ook mis bruikt. Het spreekt wel vanzelf, dat Wij aan dit woord een betekenis hebben gege ven, die duidelijk en realistisch is. En voor het ogenblik kunnen Wg slechts de hoop uitspreken, dat Wjj een open en royale ontmoeting zullen mogen aanschou wen tussen de mogendheden. Dit zal wel iswaar nog geen vrede betekenen, maar het zou op zich toch ccn eerste en vol strekt onmisbare voorwaarde zijn voor het bereiken van de vrede". Waar deze verklaring aan het einde van de officiële rede van de Paus kwam, is het wellicht geoorloofd aan te nemen dat de H. Vader deze passage nog op het laatste moment aan Zijn tekst heeft toegevoegd: immers de toespeling op de voorzichtige toenaderingspogingen tussen de grote mogendheden werd met opvallende nadruk uitgesproken. En het feit, dat deze rede gericht was tot de vertegenwoordigers van de pers met uitzondering natuurlijk van die uit de landen achter het „ijzeren gor dijn" verleende aan deze gebeurtenis een bijzondere betekenis. In tie afgelopen nachten is in de omge ving van Beuningen bij Nijmegen door nachtvorst grote schade aan het vroege fruit aangericht. De pruimen en de ker sen hebben het meeste geleden. Op som mige plaatsen spreekt men van een to taal mislukt gewas. In sommige boomgaarden heeft men met vuren en rookuntwikkelend mate riaal de schade weten te keren, maar voor de zeer grote complexen was dit uiteraard een onmogelijke taak. Tal van fruittelers uit de omgeving van Beunin gen begrootten hun schade reeds op tienduizenden guldens. De laatste dagen is ons land verschil lende malen juist ontsnapt aan regenge- bieden, die over West-Duitsland naar het Zuiden trokken. De oude depressie, waar omheen deze regengebieden bewogen, trekt nu naar het Ooslen weg, waardoor Nederland tijdelijk onder een zwakke rug van hoge druk komt te liggen. De hoogste barometerstanden blijven ten Noorden van ons land voorkomen. Oceaanstoringen veroorzaken in Frank rijk en de Britse eilanden dalingen van de luchtdruk. Regenzones van deze sto ringen dringen geleidelijk verder Frank rijk en Engeland binnen. Het ziet er ech ter naar uit, dat zij morgen ons land nog niet zullen bereiken. De regenkansen zijn derhalve nog tamelijk klein. De wind zal waarschijnlijk weer Oostelijk worden, waardoor lucht uit Duitsland wordt aan gevoerd, die niet veel warmer is, dan de lucht, waarin we ons de laatste dagen hebben bevonden. Een belangrijke stijging van de temperatuur zal derhalve morgen nog niet optreden. Dinsdagmiddag brachten de Zuid-Afri kaanse volksdansers, die momenteel een tournée maken door ons landeen be zoek aan paleis Soestdijlc, waar zij door HM. Koningin Juliana leerden ontvan gen, De volksdansers gaven enige dans- demonstraties en boden prinses Marijke, die er met prinses Beatrix bij aanwezig was, twee poppen aan. Een van de leden van het gezelschap bood prinses Marijke de doos met de poppen aan, Geheel links HM. Uiterst, rechts prinses Beatrix, naast haar prinses Marijke. -Het presidium der „Stichting 5,3-1953" verzoekt alle pastoors in -^cderland hun medewerking eraan 0 billen verlenen, dat Zaterdag- k "nd °m negen uur de klokken der de kerken alle gezamenlijk eeuwfeestviering zullen inluiden. daartoe wordt gegeven door 1 L i9"' wanneer Zaterdagavond 15 a. 'baai-legaat het stadion te hecht binnentreedt en de klok van Echternach begint te luiden. Enige weken geleden werd in Uversum ter gelegenheid van het rn£°ek van °pa K,Üzing de pijp- A^'sclub „Ons Genoegen" opge- vaii ^e' mees' bejaarde, leden mof deze hebben thans een se 'e. aangenomen, waarin aan de intern eS voor Nederland van de tie __;a'ionale pijprokers-organisa- merend e beer Klijzing jr in Pur- ahnister""- wordt verzocht er bij de dringen Zan Financiën op aan te tabak wn de accijns op rook- summers 1- verlaagd. De Hilver- wel alle 0!'!? van mening, dat vrij- sionneerden en van dagen, gepen- een klein ink6'*3'' meest mensen met roken als dgmen. hun pijpje tabak levensavond, Ir,en'ge luxe in hun troost- Daaróni aar dikwijls ook als tabak minder bei'ensen zi' rook" de minister dit v te zien- Indien inwilligen zoUritrzoek z°u kunnen mers graag bopne„ de Hilversum- rooktabak ingevol5?0r goedkopere speciaal voor de ou<j- willen zien- President Eisenhower heeft Dinsdag admiraal Arthur Radford benoemd tot voorzitter van de commissie van Ameri kaanse stafchefs, als opvolger van gene raal Omar Bradley. De Amerikaanse president heeft voorts generaal Matthew Ridgway, die tot nu toe opperbevel hebber van de Noordatlantische strijd krachten in Europa was, aangewezen tot opvolger van generaal Lawton Col lins als stafchef van het leger. Generaal Gruenther zal Ridgway's taak bg de N.A.T.O. overnemen. Generaal Gruenther is sinds de dagen, dat generaal Eisenhower zelf opperbevel- hebber der N.A.T.O. was, stafchef aan het hoofdkwartier te Parijs geweest. Hij bleef dit toen Ridgway generaal Eisenhower als opperbevelhebber opvolgde op 30 Mei 1952. Ridgwav kwam toen uit Korea waar hg opperbevelhebber van de strijdkrachten der V N was geweest. Eisenhower „mg terug naar de Ver. Staten om zijn verkie- j zingscampagne in te leiden. Admiraal Radford. de nieuwe voorzitter van de commissie van Amerikaanse star- chefs, is de meest vooraanstaande Ameri- kaanse autoriteit op het gebied van de 1 marineluchtvaart. Zijn voorganger Omar Bradley heeft de hoogste militaire functie in de V.S. sinds 1950 bekleed. Radford hecht veel waarde aan de marine-luchtvaart en wenst niet tc veel nadruk op de waarde van bommenwer pers te zien gelegd. Het gebruik van de atoombom acht hg geen beslissende factor in een eventuele toekomstige oorlog. Hij leidde destijds de geruchtmakende „revolte der admiraals" door in het open baar de intercontinentale bommenwerper van het type B 36 een „blunder van een milliard dollar" te nemen. Ook bij de Amerikaanse vloot zijn er in grijpende mutaties te verwachten. Admi raal Robert B. Carney zal tot leider van de vlootoperaties worden benoemd, als op volger van admiraal William Fechteler. De diensttijd van laatstgenoemde is pas over twee jaar afgelopen. Er is nog geen aan wijzing, wanneer admiraal Carney de hoogste functie bij de Amerikaanse marine van admiraal Fechteler zal overnemen. Carney is op het ogenblik opperbevelheb- In het kader van de Europese defensie maatregelen zou er bij De Lier een kazene gebouwd worden voor herberging van on geveer 500 tot 1000 soldaten en wel nabij de Burgerweg. ber van de geallieerde vloolstrijdkraehten in het gebied van de Middelandse Zee. Met de nieuwe benoemingen zijn de plannen voor een reorganisatie van de militaire leiding in de V.S. voltooid. Senator Robert Taft en enkele andere invloedrijke leiders van de republikeinse partij hadden op de reorganisatie aan gedrongen Juist enkele uren voordat zijn be noeming tot stafchef van het Ameri kaanse leger bekend werd gemaakt, heeft generaal Ridgway zijn eerste optimistische gedaan uitlating over de westelijke defensie doen horen, sedert hij ongeveer een jaar geleden het opperbevel over de gealli eerde strijdkrachten in Europa overnam. Hij zeide onder meer: „Er is niets, dat redelijkerwijze in de nabije toekomst niet zou kunnen worden bereikt, indien men zich redelijk inspant." Zoals bekend heeft de regering bij monde van de minister-president en de vice- minist er president op -S februari j.i. in de beide Kamers der Statcn-Generaal be paalde belastingfaeiliteiten toegezegd ten behoeve van de hulpverlening aan de ge troffen gebieden Het nadere beraad met betrekking tot een wettelgke regeling van de faciliteiten, dat de staatssecretaris van Financien m het uitzicht heeft ge steld. heeft hem tot de conclusie geleid, dat het legaliseren van de fiscale tegemoet komingen bij de wet aanbeveling verdient. Een punt an ov erw eging heeft daarbg mede uitgemaakt, dat met name voor de faciliteiten In de sfeer van de belastingen behoefte blijkt te bestaan aan een langere geldingsduur dan aanvan kelijk was vooorzien. Daarom is thans bij de Tweede Kamer een wetsontwerp in gediend teneinde aan die fiscale tegemoetkomingen thans een wettelijke grondslag te geven. Nieuw is de in artikel 8 vervatte tegemoetkoming len behoeve van ge troffen bedrijven, medebrengende, dat, op daartoe gedaan verzoek, schade aan goederen, behorende tot het bedrijfsvermogen, ten laste van de winst over 1952 mag worden gebracht. De regering blijft ook nu bij haar aan vankelijk oordeel, dat bijzondere be lastingfaciliteiten voor giften slechts die nen te worden verbonden aan giften aan het Rampenfonds en het Ned. Rode Kruis. De beperking brengt mede, dat, wat be treft de controle op de gedane giften, een door deze instellingen afgegeven kwitantie of te haren name gesteld stortingsbewijs (giro- en postwissel re?u, bankafrekening e.d.) door de belastingadministratie zonder meer als bewijs kan worden aanvaard, dat de gift tot het in het bewijsstuk aan gegeven bedrag er een is, waarvoor de bijzondere faciliteiten kunnen gelden. Het wetsontwerp onthoudt zich uiteraard van een regeling voor die faciliteiten, welke op grondslag van de hestaande wet geving zijn verleend. Zo verklaart het be sluit op de Omzetbelasting 1940 in art 12 no 8 de minister van Financiën bevoegd leveringen om niet van omzetbelasting vrij te stellen. Van die bevoegdheid is gebruik gemaakt om een vrijstelling te verlenen van omzetbelasting voor leveringen van goederen aan het Ned. Rode Kruis. Voorts kan ingevolge par. 13, eerste lid, letter Z., van de inleidende bepalingen op het tarief van invoerrechten, hetwelk deel uitmaakt van de bij de wet van De Britten hebben in de Suezkanaalzone voorzorgsmaatregelen genomen met 't oog op de huidige Brits-Egyptische verhou ding. De kampwachten zgn verdubbeld en de militairen moeten in de kampen blij ven. De controle is verscherpt. Verschei dene strategische plaatsen zgn versterkt. In de gehele kanaalzone is de sfeer ge spannen. De wegen, die van Cairo naar de Kanaalzone leiden, worden bewaakt. Tot nog toe heeft er zich geen incident voor- w 1 Augustus 1947. Stb. H 282 goedgekeur de Nederlands—Belgisch -Luxemburgse douane-overeenkomst een vrijstelling van invoerrecht en van invoerbelasting worden verleend voor kleding, onmisbare voedings middelen, zomede geneesmiddelen, ge schonken aan liefdadigheidsinstellingen met algemeen karakter en bestemd om door deze instellingen kosteloos te worden uitgedeeld aan de bevoljgmg of ter be schikking te worden gesteia van soort gelijke instellingen. De tegemoetkoming met Betrekking tot het schenkingsrecht, dat verschuldigd zou kunnen worden, vindt reeds een wettelijke grondslag in artikel 82. onder 6 van de Successiewet. Hetzelfde geldt ten aanzien van de nader verleende tegemoetkoming niet betrekking tot het registratierecht, inhoudende, dat geen registratierecht wordt geheven ter zake van de openbare verkopingen van roerende goederen, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan het Nationaal Rampenfonds, alsmede voor de regeling inzake het zegelrecht, waarbij is goedge keurd, dat polissen of duplicaat-polissen, opgemaakt ter vervanging van door de watersnood verloren gegane polissen, gratis worden gezegeld. Deze tegemoet komingen zijn onderscheidenlijk gebaseerd op artikel 99, derde lid, van de Registratie- wet 1917 en artikel 91, derde lid, van de Zegelwet 1917. De steden Waco en San Angelo, gelegen in het Westen van de Amerikaanse staat Texas, zgn door een wervelstorm geteis terd. Men schat het aantal doden op min stens 100. Telkens worden er in de puin hopen nog lijken aangetroffen. Het aantal gewonden moet meer dan 500 bedragen. De materiële schade is uitermate groot. De wervelstorm, die gepaard ging met een verblindende regenstorm, trok twee maal over de stad'Waco. Meestal gaat aan een dergelijke tornado een bulderend ge luid vooraf, doch dat was deze keer niet het geval. De slachtoffers werden zonder er op verdacht te zijn, omver geworpen en door de storm de lucht in geslingerd. Een gebouw van zes verdiepingen is als een kaartenhuis ingestort. Burgemeesters, dijkgraven en andere officiële personen uit de getroffen gebieden, werden door Z. Exc. Minister Algera ontvangen en toegesproken. Na afloop hiervan werd een excursie gemaakt naar het JT aterloopkundig Laboratorium te Delft. Prof. Thijse geeft inlichtingen aan de hand van een maquette. Meer dan 4800 geallieerde oorlogs veteranen bereiden zich thans in de Ver enigde Staten voor op het priester schap: 227 van hen verblijven in de 23 kloosters rondom de Katholieke univer siteit van Washington, waar zjj hun academische studies maken. Oorlogs veteranen. die zich als seminarist aan melden. moeten een verklaring overleg gen van de aalmoezenier, die hen in diensttijd heeft meegemaakt. Van de hijna 5000 aanmeldingen behoefden er slechts 12 op grond van deze verkla ring te worden afgewezen. Tien procent van de priesterstudenten zijn vroegere officieren. Behalve Amerikanen bevinden zien onder hen ook Australiërs. Mexicanen jen Polen. Eén van de studenten, een vroegere piloot uit San Diego inLali- fornië, werd tijdens een vlucht bot.en Duitsland neergeschoten. Men dacht, dat hij dood was en een H. Mis van R werd in zijn parochiekerk te San Diego j opgedragen. Na de oorlog keerde 1 J ter gezond en wel terug. Bij dit nummer behoort een uit 16 pagina's bestaande extra editie. gewijd aan de herdenking van het herstel der Bisschoppelijke Hiërarchie in Nederland. Deze extra j editie zal zoveel mogelijk tegelijk met het nummer van heden ten huize van onze lezers worden bezorgd. DE DIRECTIE. ONDER DE VIERDAGEN van de ker kelijke jaarkring is er geen zo rijk aan troostende gedachten als de fes tiviteit van morgen. Vernrts de luister rijke intocht van de verrezen Godmens in de glorie Zijns Vaders, die wij feestelijk gaan herdenken, niet alleen de bezegeling vormt van Zijn overwinning over de dood, tot heil der ganse mensheid, maar heel bijzonder volgens het Verlossingsplan ten doel had om voor de uit Satans macht ge redde kinderen van Eva ,een plaats te bereiden" in het huis des Vaders. Als tegen het einde van de jaarkring de Allerheiligen-dag voor onze verbeel ding oproept de „ontelbare schare uit alle volken en stammen, naties en talen", die in het gevolg van de twaalf stammen Israëls reeds bezit heeft genomen van haar hemels erfdeel, dan weten wij dat dit geschied is uit kracht van de belofte en verdienste van Christus, die hun allen op de eerste Hemelvaartsdag is voorge gaan, toen de Meester voor de verbaasde ogen van Zijn discipelen door eigen macht van de aarde ten hemel klom tot een wolk Hem aan hun blikken onttrok. RIJK AAN TROOST blijft die zeker heid, ons gewaarborgd door Gods Openbaring, al leven wij ook te mid den van een wereld, die steeds meer van de christelijke heilsgedachte vervreemdt en voor wie aan de feestdag van morgen enkel het begrip nog is verbonden van een extra verpozing in het jachtende bestaan, zodat zelfs zijn benaming haar onwezenlijk in de oren moet klinken. Zijn er helaas niet velen die met „God in de hemel" zeggen te nebben afgere kend? Die als zij op de vleugelen der tech niek het luchtruim doorklieven met altijd grotere snelheid, zich zouden kunnen diets maken, op hun wijs te voldoen aan de ver maning der Schrift: zoekt wat omhoog en niet wat op aarde is. Die niettemin met hun eenzijdig op de aardse materie ge richte levensvisie hun waardigheid als mens te kort doen omdat zij moedwillig of onbewust de ogen gesloten houden voor hetgeen het edelste hunner vermo gens. de rede, eigener beweging kan vast stellen omtrent het bestaan van het godde lijke Opperwezen. De uitspraak van St Paulus ter zake is pure bevestiging va» primair-menselijke bezinning, bekrachtigd nochtans door Schriftuurlijke inspiratie, die met verschillende parallelplaatsen, mede in het Oude Testament, nadrukkelijk getuigt: „De dwaas zegt, dat er geen God is". Die dwaasheid, zoals zij ook en vooral in onze eeuw onder invloed van allerlei schijnfilosofie weer de drieste kop op steekt, mag er zich dus niet op beroepen een vondst te zijn van de „moderne we tenschap". Zij sleept 'haar erbarmelijk be staan reeds voort door de geschiedenis der mensheid sinds de vader der leugentaal met zijn monsterachtige verleiding onze stamouders voorspiegelde dat zij zelf „go den" zouden zijn en de eerste opstand te gen de Schepper niet alleen tot ramp zalig gevolg had dat de hemel voor de mens werd gesloten maar ook dat zijn verstand verduisterd en zijn wil aanzien lijk werd verzwakt. In deze laatstgenoemde omstandigheid ligt ons bedunkens de sleutel verholen tot het raadsel dat het afschuwelijke dwaal begrip te allen tijde 's mensen geest bleef tourmenteren en in zijn nasleep zoveel ellende naar lichaam en ziel over dit tranendal uitstortte. En men gelove toch niet dat diegenen onder het huidige mensengeslacht, die hau tain beweren geen persoonlijke God nodig te hebben en aan Zijn hemel verzaken, zich in hun zelfgenoegzaamheid ooit echt gelukkig kunnen voelen. Men behoeft slechts één oog te slaan in de moderne literatuur om van het tegendeel overtuigd te worden. En zie het wereldbeeld maar eens aan! De wanhoop en vertwijfeling waaraan de slachtoffers van een wijd om zich heen grijpende angstpsychose te gron de dreigen te gaan, spreken boekdelen. De „dwaze zelfdoeners" een kwalifi catie, welke zo pas nog opgeld deed in de politieke strijd, toen men van socialistische zijde er de gezeten middenstand mee trachtte te kleineren, maa- waaraan met meer recht mag worden gedacht als hei gaat om de stoutmoedigen die in n over maat van zelfvertrouwen eigen kleinheid tot de enige en hoogste wet verheffen moeten toch. als zij de hopeloze verwar ring gadeslaan waaruit net menselijke pogen ondanks zo veler u'tnemende be doelingen na acht lange jaren nog altijd niet kon loskomen, zich langzamerhand gaan afvragen, of hun systeem wel fe.l- loos is en misschien uiteindelijk op de niet-bedoelde ondergang van heel Adams nakroost zal moeten uitlopen „Als de Heer het huis niet bouwt, werken de bouwlieden vergeefs", waarschuwt de oude Bijbel, waarvoor zij waarschijnlijk slechts minachting koesteren In dubbele mate geldt deze waarschu wing voor diegenen onder hen die met het onuitwisbare merkteken van hun Doopsel de Schaapstal zijn ontlopen en zioh nu wellicht in arren moede een he mel op aarde dromen, die in de povere- realiteit steeds verder uit hun gezichts kring wijkt. Want volgens een ander Schriftuur-woord is er „voor die zich be zondigen geen vrede". Moge het verschrikkelijke Godsoordeel dat zij allen over de wereld afroepen, toch niet aan de verdoolde mensheid worden voltrokken IJ DIE bij alle dreiging van onheil, ontspruitend uit de miskenning van „God in de hemel", ons verlaten op de Gezegende des Vaders. Die in het. middelpunt der mensengeschiedenis Zijn kruis plantte als overwinningsteken en daardoor de voor de gevallen mens geslo ten hemel weer heeft geopend, vinden in deze beide gedachten overvloeiende bronnen van troost en kracht èn om het lijden dat over ons zou komen manmoe dig te dragen in Zijn geest èn om de moed daartoe te putten uit de allesovertreffende gelukzaligheid door de Godmens ons te rugverdiend en voor alle eeuwigheid be loofd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1