Neerland's nieuwste trots: Electrisch „vermogend" schip, zessen klaar is bewees op proeftocht zijn waarde „De Ruyter dat van Kruiser de PORTO-MO PB ^3 I Schietende agenten achter twee dronken tapijthandelaars Raad van Europa dringt aan op gemeenschappelijke actie „HET LAATSTE UUR Scherpe critiek op Hilversums huisvestingsbureau gf pijptetek .Zaterdagse mijmeringen Albert van der Hoogte schreef belangwekkende roman Bezinning op de betekenis van ons bestaan SP® trkrijft** ZATERDAG 16 MEI 1953 PAGINA 3 Belangrijke aanwinst voor onze vloot De machine-installaties Volgend jaar weer een I. L. S. Y. Aan boord van de nieuwe kruiser „De RuyteE' heeft men onder het dek het gevoel alsof men zich in een onderzeeboot bevindt. Er is ten eerste met de ruimte gewoekerd, zodat alle trappen en gangen name zijn. En ten tweede treft men onder de deklijn geen patrijs- poorten aan. Overal brandt kunstlicht en omdat de ventilatie niet elk hoekje helemaal fris kan houden, is het hier en daar een beetje bedomptMaar dit neemt niet weg, dat er onder de bemanning een goede, opgeruimde geest heerst. Die bemanning, ze maakt een merk waardige indruk. Op onze oorlogsbodems dienen tegenwoordig veel jongens uit de tropen. En telkens duikt er een donkerbruin gezicht op, ontwaart men ook schitterend ivitte tanden en meestal ook diep zwarte, lachende ogen. Ze kunnen uitstekend met elkander opschieten, de blanke en de bruine Jantjes en al slapen ze dan in' ietwat bekrompen ruimten, de stemming is goed. Genoeg stroom voor een stad Adonis vrijgelaten Vitlev erin gsv er zoek afgewezen op 22 Novetrerdam- werd Adonis, toer^hhet vor>6e ïaar Van Breestraat te a,w zi-'n Pension in de rechercheurs van rtylsterdam verliet, Schietproeven Goed voorbeeld gevraagd.... Observator Neerlands nieuwste kruiser, „De Ruyterin volte zee. de J.;- v :«S JuutmdL Achtervolgingsrace in Emmen Man aangereden en zwaar gewond Gevecht Vrije omwisselbaarheid van valuta DOELEN NIET TE HOOG STELLEN Politiek gezagsorgaan Werkgelegenheid in rampgebied Ook daar gelukkig Drijvendemissiepost Een eenzaam mens Het leed Felle aanklachten ....een grote schreeuw Situatie verre van ongunstig Bejaard echtpaar door kolendamp vergiftigd Priesters in „Netv Look Ongeivone taak Ouders en film En morgen? Harry Prikker. TEGEN MAKELAAR ACHT MAANDEN GEEIST Een rondgang vergt uren en uren. Men ■wordt overstelpt met bijzonderheden. Na tuurlijk zijn er gedeelten, waar de pers man niet wordt toegelaten en onderde len, die voor hem „top secret" zijn. De groep Nederlandse journalisten, aan wie het deze week vergund was, enkele uren aan boord te vertoeven, kwam ogen en tijd tekort. De machinekamers alleen zijn interessanter dan het interieur van menig fabriek. Er werden door de deskundigen van de werf, ir Woltjer en ir B. Wilton, zoals reeds Dinsdag gemeld werd, een aantal bijzonderheden verstrekt. We ge ven er thans 'een uitgebreid overzicht van, In de overtuiging, dat het velen interesse ren zal. „Unit system Een der wetenswaardigheden is wel de ligging van de machinekamers en ketel- ruimten. Vond men voor de oorlog de ketelruimten en de twee machinekamers gegroepeerd, de oorlogservaring had ge leerd, dat het beter was over te gaan tot Z-S- „unit system", het systeem van afzonderlijke eenheden. Aldus kreeg men de volgorde: ketelruim-machinekamer en °an nog eens een eind verderop ketelruim- rrjachinekamer. Van de oorspronkelijk ge- Plaatste schotten in het schip is dan ook rhaar weinig overgebleven. Een' ander hoofdpunt is de electrische Installatie. Vóór de oorlog werd met ge lijkstroom gewerkt, 220140 volt, na de oorlog moest men overgaan tot draai stroom 440 volt 60 perioden, zoals in het algemeen in de Verenigde Staten gebrui kelijk is. Dit betekende een volledig nieu. we ontwikkeling van het electrische deel van d'e kruiser en een nieuw experiment van onze technici. Nadat men in 1948 zover was gekomen, dat het nieuwe bestek gereed was en het nieuwe contract voor de afbouw gesloten kon worden, kon men met de verdere af bouw voortgang gaan maken. De vele moeilijkheden zijn in prettige samenwer. king met de technici van het departement yan marine alle opgelost, zo verzekerde ir Woltjer. Ir Wilton vertelde ons iets over de ma chine-installatie. Het was, naar hij vast stelde, een heel probleem alles onder te brengen. Om bij de voortstuwingsinstalla tie te beginnen die bij een gewoon schip de hoofdinstallatie is deze kan bij een oorlogsschip als dit eigenlijk een neveninstallatie genoemd worden. De ..De Ruyter" wordt voortbewogen door turbi nes. die gevoed worden door stoom, waar- y°°r ketels nodig zijn. De machinekamer verdeeld in een voor- en een achter- vVan onze Haagse redacteur) De reeks Internationale Luchtvaart- Sportfeesten, tot dusverre jaarlijks od Ypenburg gehouden, wordt het volgend jaar weer voortgezet, zo deelde de alge meen secretaris der Kon. Ned. Ver voor Luchtvaart, de heer P. J. Yperlaan, ons mede. Alleen 1953 valt dus uit. De I.L.S Y was eigenlijk aan de mogelijkheden, die net Haagse vliegveld bood, ontgroeid. Nu dit echter uitgebreid en van verbeterde machinekamer met ketelruim. dient een schroef. Elke be- Dit is ook op de laatste proeftocht gebleken, waarop het schip met zijn installaties in elk opzicht getest is geworden. Men heeft hierover reeds het een en ander kunnen lezen in dit blad, maar er valt over een schip en zeer zeker over 'n nieuwe oorlogs bodem heel wat te vertellen. De om schrijving: „een drijvende stad" is Ietwat afgezaagd. Toch kan van de machtige electrische installaties van de „De Ruyter' gezegd worden, dat re een flinke stad van stroom zouden kunnen voorzien. Indien alle elec trische kabels aan elkander gelast werden, zouden ze een afstand van 600 kilometer bestrijken! foegangswegen vhegfestijn in 0 ingeving en Plaats vinden. voorzien wordt, zal het 1954 in de vertrouwde grootser dan ooit kunnen V^rhigsve'r ter van Justitie heeft het uitle- rin£, voorTk V^n Amerikaanse rege- nis afgewez5f 42-jarige Harold John Ado- één verliet hi\ steriïüddag om kwart voor het huis zarnen met zijn verdedi- ringschans te a n bewaring aan de Wete- door in hechtenis genomen p".eernde'in6endienst hii naar 7.iin s^ermiddag keerde hij naar zijn pension was doorbetaald, terug 2-arvan de huur vertelde zijn raadsman mr -,plan is> z0 uit Haarlem, om, na óp R°ggeveen zijn gekomen, naar de Verer' v-erhaa' te terug te keren. emgde staten Door het „unit system" zijn verschil lende combinaties mogelijk, opdat het wannee°rVeel m°gelijk intact kan blijven. wanneer er ;ergens iets onklaar raakt. D t vereist uiteraard extra aanleg van leidingen, controle-installaties enz. Er aan gesproken worden van drie delen: allereerst de z.g. kruisvaartturbine, waarbij de snelheid pl.m. 18 mijl is, voorts de hoofdvaart (een hogedruk en lagedrukturbine) en tenslotte nog een achteruitturbine. De gehele installatie is dusdanig geconstrueerd, dat ze vol komen automatisch werkt. Automatisch wordt ook het voedingswater (gedistil leerd water) in de ketels gebracht. Dit ■water moet zuiverder zijn dan het drinkwater aan boord! Wanneer een be paalde installatie uitvalt, en ook wan neer een pomp uitvalt, wordt de wer king automatisch door een andere in stallatie of pomp overgenomen. Voorts is er maast de voortstuwingsin stallatie nog de scheepsbeveiligingsdienst, die telkens het schip stabiel moet houden, als een bepaald eompartement onklaar of in een actie beschadigd zou worden. Ombouw was noodzakelijk Kapitein ter zee Pröpper deed een hoekje open, o.a. over de vierdubbeltoren van 15 cm voor zee- doel en luchtdoel. De vuurleidingen zijn dubbel uitgevoerd. Voorts zijn voorzieningen getroffen voor detectie voor onderzeeboten en ook is er een grote apparatuur, bestemd voor de radar. Het schip heeft een zeer groot electrisch vermogen en dit laatste is een van de voornaamste factoren ge weest, waarom na de oorlog een algehele ombouw noodzakelijk was. De proefvaarten vielen te scheiden im ■twee gedeelten, in de eerste plaats de z.g. fabriekspro-ef toch ten, waarbij de fabriek dus de werf zelf haar eigen apparatuur kom testen. Die [proefnemingen duurden van 5 tot 21 Maart. Voornamelijk -was daarvoor Nieuwed'iep als basis gekozen. Na een dag of zeven stak ,men over naar de Schotse kust, waar een hogere vaart kon worden gelopen nl. 27 mijl. Dat was echter nog niets voor dit schip. Na eert. succesvol verloop keerde men op 21 Maart in Schiedam terug, om er het een en ander nog eens na te kijken en af te stellen en alles te prepareren voor de grote vaart, die in bet verschiet lag. Naar het Noorden In het schip vindt men, aldus comman dant Pröpiper, veel isolatie en ventilatie, ook al omdat het gebruikt moet worden, zo nodig, in veel koudere gebieden. An dere moderne eisen waren b.v.: geen patrijspoorten en verspreiding van de be manning over het gehele schip. Er was een programma ontworpen, waarbij een van de kruisers om de Noord en de an dere om de Zuid gestuurd zou worden ■voor proefnemingen. De „De Ruyter" ging naar het Noorden. Op 7 April werd weer voor een proef tocht vertrokken. Enkele vaarproeven werden gedaan bij de Schotse kust en daarna werd overgestoken naar Bergen in Noorwegen- Deze stad was uitgekozen, om nog wat olie bij te laden. Vandaar ging de tocht om de Noord. Op 12 April, op een Zondagmorgen, verscheen het schip voor Spitsbergen. Daar werd de eerste ijsberg waargeno men Op die tijd' van het jaar is daar een ijs barrière van 20 mijl breedte. Bij prach tig weer en weinig koude was de beman ning gestoken in grote Poolpakken en droegen ze zware petten. Een paar dagen is daar besteed aan het namen van proe ven. Er werden zogenaamd drie tochten georganiseerd: een berenjacht, een be- ziCht'igung van mijnen en een „autotocht over het eiland". Het was daar echter een onherbergzaam oord, maar de hu moristische noot werd geapprecieerd. De 18e om tien uur 's avonds werd de ijs- barriere bereikt. Op die dag zou er ook de middernachtzon zijn, maar die bleef achter grote wolkenbanken schuil. Om- dat de tijd' drong, stoomde men terug. Toch bereikte men nog de Poollucht. waar 15 graden onder nul werd gere gistreerd. Daar heeft men kunnen testen, wat men wilde. Via de Par Oer-eilanden ging het terug naar Greenock, waar de gerpeten mijl werd gelopen. In drie dagen kon zonder enige stagnatie het gehele programma van proeven worden afgewerkt Om de Zuid, door het Kanaal, is men vervolgens weer n.aar Nieuwediep ge stoomd, waar schietproeven werden ge houden, teneinde de uitwerking van de batterij in de meest ongunstige standen te zien. Eveneens werden de paravanes geprobeerd, terwijl de Marineluchtvaart dienst een film liet maken, 's Avonds om 'half acht, op 6 Mei, keerde de „De Ruy-1 ter" op de werf terug. De ervaring was, I dat men met een geheel volwaardig schip te doen had en de snelheid bleek zelfs trager te zijn, dan vóór de oorlog als eis was gesteld. De bereikte breedtegraad op de proeftocht is 79 gr. 53 min. geweest. Toen we als gast van comman dant Pröpper in de longroom een glas koel bier dronken, vertelde deze ons nog, dat tijdens de proefvaart de vloot-aalmoezenier pater Molenaar, die meegegaan was, vruchtbaar geestelijk werk beeft kunnen ver richten. Iedere dag werd aan boord de H. Mis opgedragen. Uiteraard maakte de dienst bet velen vaak on mogelijk, haar bij te wonen. Maar er as steeds belangstelling. Comman dant Pröpper is katholiek. Hij be treurde bet te moeten vaststellen, dat onder de van huis uit katholieke officieren de onverschilligheid sroot is, als gevolg van een jarenlang emis aan contact. Voor de katho lieke zielzorg aan boord der oorlogs schepen is dit natuurlijk een ernstig probleem. Juist een goed voorbeeld der ouderen zou inspirerend op de 'onsreren werken. Commandant Pröpper was bijzonder tevreden over de samen werking tussen de mannen van "Wilton-Fijenoord en de marinemensen. De ,.De Ruyter" voer in verband met de talrijke proefnemingen van installaties en materiaal met een ge mengde bemanning van burgers en Jan tjes. Het ging aanvankelijk niet altijd even vlot, hetgeen te begrijpen valt. Men was immers niet aan elkander gewend. Het duurde evenwel niet lang. of men was op elkander ingesteld en er heerste daardoor een voortreffelijke geest, die doeltreffend werk mogelijk gemaakt heeft. Advertentie. (Van onze correspondent) De mensen in het centrum van Emmen waar juist een grote drukte heerste bjj het uitgaan van de fabrieken en kantoren, zijn Vrijdagmiddag met kloppend hart ge tuige geweest van een achtervolgingsrace tussen een politie-auto en een zware Lin coln V. 12, waarin twee dronken mannen zaten, die zo woest reden, dat zjj in het Oostelijk deel van het dorp een man aan reden, die met een schedelbasisfractuur opgenomen moest worden. De inzittenden van de auto waren J. O. uit Emmen en M. E„ die voor zover wij kunnen nagaan uit Groningen afkomstig is. Zij vervoerden achter in de wagen een grote partij tapijten. Des middags om on geveer een uur reden zij van Emmen naar Klazienaveen, waar kermis is- Halfweg, in Nieuw-Dordrecht, reden zij een man uit Klazienaveen aan die rechts van de weg fietste. Deze man liep hierbij geen ver wondingen op. Getuigen van deze aan rijding waarschuwden de politiemannen Oosterwoud en Derks te Nieuw-Dordrecht. Deze namen aan dat de wagen weer naar Emmen zou terugkeren en wachtten het tweetal op. Om vijf uur werd hun geduid beloond. Aan de sommatie om te stoppen gaf de chauffeur geen gehoor, waarop de achtervolging werd ingezet. In Emmen gebeurde eerst de aanrijding waaraan ue ruim veertigjarige G. Th., magazijn meester bij de Enkalonfabriek en vader van zeven kinderen, het slachtoffer werd. De achtervolgende politie-mannen trachtten met revolverschoten de banden van de Lincoln te doorboren, hetgeen niet gelukte. Door de drukste straten van Em men ging het tenslotte op het Westenesch aan, twee kilometer ten Westen van Em men. Daar kozen de wegpiraten een zij weg, die bieek dood te lopen. Zjj zaten in de val. maar zjj gaven zich niel eerder ge wonnen dan na een gevecht met de beide politie-agenten. Thans zijn zij in het politiebureau te Emmen opgesloten. De onverlaten ver keerden gisteravond in een dergelijke toe stand van razernij en dronkenschap, dat een behoorlijk verhoor niet mogelijk bleek De Raad van Europa te Straatsburg heeft Woensdag een resolutie van zijn economische commissie bekrachtigd, waar in wordt gezegd, dat herstel van de vrjje omwisselbaarheid der valuta's slechts als gemeenschappelijke actie van alle landen en in nauw overleg met de organisatie voor Europese economische samenwerking, de Europese Betalingsunie en de Europese Kolen- en Staalgemeenschap dient te ge schieden. De resolutie werd met algemene stemmen door de Raad aangenomen. In de meeste redevoeringen van de laat ste zittingsdag werden ernstige zorgen over de economische ontwikkeling in Europa uitgesproken. Het somberst was de Noorse socialist Finn Moe die consta teerde, dat alle veelbelovende besluiten, welke in de laatste jaren :n Straatsburg werden genomen, in de practijk niets heb ben uitgewerkt. De fout was volgens hem, dat men steeds het doel te hoog had ge steld. Men moest veeleer beginnen met het ernstig aanpakken van tariefverlagin gen en verdere vrijmaking van de handel. Ook de Nederlander Kapteyn sprak de overtuiging uit, dat begonnen zou moe ten worden met zekere kleine stappen, die de mogelijkheid van een latere in wisselbaarheid der valuta nader zouden brengen. De landen van de E.B.U. zou den volgens hem niet meer zo ge makkelijk mogen deliberaliseren als tot dusverre. Ook de debiteurlanden moch ten niet meer zo snel tot restrictie over gaan. Voorts zouden de ciediteurlanden volgens de Nederlandse spr. voortaan, wanneer zij redelijk crediet hebben ge geven, niet meer vijftig, doch honderd procent in goud moeten ontvangen. Ook de mogelijkheid van verlaging der Invoerrechten werd tijdens net debat be handeld. Op voorstel van de Belg Motz werd besloten het secretariaat op te dra gen, tezamen met de G.A.T.T., een studie te maken van de mogelijke gevolgen van de vorming van een „low tariff club". Met de aanvaarding van een groot aan tal aanbevelingen op economisch gebied is de raadgevende vergadering van de Raad, waarin vijftien landen zijn ver tegenwoordigd tot 22 Juni uiteen gegaan. De zes landen van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap zullen van 12 Juni tot 1 Juli te Rome spreken over het plan voor een gemeenschappelijk politiek ge zagsorgaan waaronder de K.S.G. en het Europese leger zullen ressorteren. Dit werd Woensdagavond aangekondigd bij de sluiting van de tweedaagse conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de zes betrokken landen, die te Parijs werd gehouden. In de bekendmaking wordt gezegd, dat de zes landen eenstemmig hebben erkend, dat de instelling van een politieke ge meenschap noodzakelijk is en dat het te dien einde vereist is zonder uitstel de werkzaamheden voort te zetten. Op de conferentie te Rome dient te worden vast gesteld, hoe de verhouding tussen de politieke gemeenschap en de K.S.G. en E.D.G. zal zijn. DE KERK IN Zuid-Amerika bindt op krachtige wijze de strijd aan met de sociale wantoestanden in die landen. Een typerend voorbeeld hiervan is de Sociale Week voor priesters in La Paz in Co lumbia onder auspiciën van het episco paat. Deze sociale week is de eerste in zijn soort in Bolivia, De regering heeft een officiële vertegenwoordiger gezon den, De sociale week wordt gehouden in antwoord op de aansporing der bis schoppen tijdens hun pas te Cochambala gehouden bisschoppenconferentie. Pun ten van bespreking en studie zijn: de taak der priesters op sociaal gebied; de christelijke opvattingen betreffende het recht op eigendom en plattclandsproble- men. Een maand geleden lanceerde hgf Boliviaanse episcopaat een sociaal pro gramma. Reeds zijn met actieve steun der bisschoppen scholen opgericht voor de vorming en opleiding van sociale lei ders, die aan de hand der Pauselijke sociale encyclieken zullen werken aan de oplossing der talrijke en grote sociale en economische problemen in het land. Doorwerken, overal. Het is ook de hoogste tijd. Ook hier. Al hebben we dan 100 jaar kromstaf. OM DE ZIELZOR.G op de verschillen de eilanden in de omgeving van Naga saki in Japan op doelmatige wijze te kunnen uitoefenen, hebben de Francis caanse missionarissen, die daar ver blijven, een drijvendemissiepost ge bouwd, nl. een grote motorboot, die ren kapel, een kleine conferentiezaal en een keuken bevat 't. Kan heel wat kosten om de zaak Bij de Uitgeverij Contact te Amsterdam is een boek verschenen, dat er weinig opvallend uitziet, maar dat naar onze vaste overtuiging tot liet handjevol werkelijk belangrijke Neder landse romans van na de oorlog behoort. Om trent de schrijver van dit boek is ons persoon lijk (nog) niets bekend. Wij hadden, voordat zijn boek verscheen, zijn naam zelfs nog nim mer gehoord en wij willen bekennen dat wij tijdens het lezen van „Het laatste uur" ver schillende malen hebben moeten denken aan de mogelijkheid van een mystificatie n.l. dat een ervaren en bekende romancier zich om de een of andere reden incidenteel achter een pseudoniem had verborgen. Het was immers nauwelijks te geloven, dat dit aangrijpende verhaal inderdaad was geschreven door een „debutant", zelfs al is het er, blijkens de hier- eT Ho°y<e> hij afgedrukte foto, een op rijpere leeftijd. ''yirr xan Dit boek is niet alleen opvallend vanwege C natste uur zijn inhoud, maar ook door zijn onmiskenbare literaire kwaliteiten. Hier is een schrijver aan het woord, die iets te zeggen heeft en weet hoe hij dat op de meest overtuigende wijze doen moet. Een man ook met smaak en met een soms bijna onbarmhartige oprechtheid. „Hef laatste uur" is kennelijk ontstaan uit noodzaak. Het is een verhaal, dat ge schreven moest worden men voelt dat op bijna elke bladzijde. De vorm, die de schrijver heeft gebruikt, was wel de ge vaarlijkste die denkbaar is: het dagboek van een man, die zich, daar tengevolge van van allerlei omstandigheden toe gebracht, bezint op zijn bestaan en zich daar reken schap van aflegt. De kansen op een grandioze mislukking lagen overal op de loer en het getuigt van het schrijverschap van Albert van der Hoogte, dat hij die zo goed als allemaal ontweken heeft. Nergens stoort de dag boekvorm, nergens dringt de „ik" zich aanmatigend op de voorgrond. De ondertiel van „Het laatste uur" luidt: Een kroniek uit het na-oorlogse Indonesië. Ook in de mededelingen op de omslag valt de nadruk iets te veel op het feit, dat de schrijver in de loop van zijn verhaal een uitermate boeiend beeld geeft van het Java tussen 1945 en 1950. Naar ons gevoel is de zielegang van de „ik", de openbare aanklager Joost Opzo- mer, bepalend voor dit boek. De gebeur tenissen, waarmede deze man wordt ge confronteerd en die bepaalde innerlijke reacties teweegbrengen, zouden natuur lijk ook elders en in geheel andere om standigheden hebben kunnen plaats vinden. Waaraan we haastig toevoegen, dat we niet graag een ander decor en andere tegenspelers van Opzomer zouden hebben gezien, want van wat zich op Java heeft afgespeeld gedurende „het laatste uur van de Europese samenleving aldaar" hebben wij nog geen enkel zo beklemmend verslag gelezen als Albert van der Hoogte hier geeft. De beschrijvingen van de processen tegen terroristen, die Opzomer als aankla ger medemaakt, zijn werkelijk adembene mend. Wie is de „ik", Joost Opzomer, de hoofd persoon van deze roman Als we hem leren kennen, gaat hij naar Batavia om daar van zijn hoogste chef te vernemen welke standplaats hem is aangewezen nu de oorlog voorbij is e" de Nederlanders trachten weer orde op de zaken te gaan stellen. Hjj is in een Japans kamp geweest en als een eenzaam mens teruggekeerd „in een wereld zonder hoop". Zijn beide zoons zjjn om het leven gekomen en zijn vrouw heeft hem verlaten. Hij verschijnt ons als een man van mid delbare leeftijd, niet erg opvallend; een goed mens, streng en rechtvaardig; hij heeft een rake kijk op zijn medemensen, gescherpt door zijn functie, en is jegens hen critisch maar oprecht. Zijn eigen fou ten onderkent hij evenzeer ais die van anderen. Enkele malen beschuldigt hij zichzelf van lafheid, maar zelfmedelijden is hem vreemd. Hij is gevoelig zonder zwak te zijn en lijdt diep onder het leed, dat hij te dragen heeft: eigen leed en ook (al verzet hij zich daar tegen) dat van an deren, samenvallend met een algeheel ver val overal om hem heen. Zijn houding ten opzichte van het leed is eigenlijk de sleutel van het verhaal de draad, die door het gehele boek heen loopt. Hoe menselijk en begrijpelijk is het, dat deze man, die een vreemdeling is geworden in een wereld zonder liefde en zonder stijl, rebelleert! Ook tegen God, maar niet klein en benepen, doch hartstochtelijk fel, als een hartekreet. Want Opzomer blijft niet steken in zijn haat en zijn verzet is niet zonder hoop. Tekenend is daarvoor het volgende voor val. Bij een bezoek aan zijn collega Rom- kes de beschrijving hiervan vormt een van de sterkste pasages van het boek: vol van een geheimzinnige sfeer, die zwanger is van ongekende mogelijkheden, welke zich inderdaad voordoen zegt deze, ste riel in zijn pessimisme: „Weet je, Opzomer, het ergste van deze oorlog is niet dat onze steden en onze machines kapot zijn niet dat we geen kleren aan het lijf hebben en geen stoel om op te zitten. Zelfs niet dat ons lichaam ondermijnd en ziek is. Het ergste Is, dat onze geest ziek is". En het antwoord van Opzomer, die maar al te goed weet hoe waar dit is, is geen zucht of vervloeking maar luidt: „Als dat zo is, wat moeten wjj er tegen doen?" Door toevallige omstandigheden komt de Openbaar aanklager onder één dak te wo nen met een Nederlandse pater, geboortig uit de Peel. Er ontstaat een zeer gespannen verhouding tussen de beide mannen een verhouding die somtijds de haat naderbij komt. Herhaaldelijk doen zich felle botsin gen voor. Telkens als Opzomer een zaak te behandelen heeft, bijvoorbeeld de af schuwelijke moordzaak Betty Doyle klaagt hij, diep geschokt, God aan. De pa ter antwoordt hem dan, evenzeer verbeten en raak. Wat de twee mannen bij deze felle bot singen misschien ook uit het oog verliezen: nimmer de oprechtheid! Opzomer weet diep - in het geloof van de pater te respec teren, evenzeer als hij het halfbakken ge loof („men heeft het ons nu eenmaal zo geleerd") van dr Morks, een volkomen immoreel mens, veracht. Innerlijk wéét Opzomer (en dit karakteriseert hem weer): „Dit is geen dokter. Een dokter is anders" Anders. Het moet allemaal anders zijn, weet Op zomer. En telkens na bepaalde gebeurte nissen, als ooggetuige (zoals de suggestief beschreven terechtstellingen) of als onder werp (de schokkende gebeurtenissen in de soos) te hebben meegemaakt, schrijft hij zijn ervaringen en de innerlijke reacties daarop neer. „Ik heb de wat dwaze ge woonte aangenomen een dagboek te hou den. Dwaas en pijnlijk, omdat men alle ellende aldus tweemaal beleeft: eenmaal in het leven en eenmaal in de late avond uren waarin men zijn aantekeningen maakt". Steeds dieper peilt Opzomer zichzelf, steeds dichter nadert hij de rekenschap, die hij van zijn bestaan wil afleggen. Hij wordt zich hoe langer hoe meer van zich-zelf bewust niet alles is zinne loos. Hij hunkert er naar „te ontwaken, al zal het zijn met een grote schreeuw". En langzaam rijpt in hem het begrip van het lijden, vooral als hem nog groter smar ten worden opgelegd. Aan het einde van het boek vinden we geen wonder of ge forceerde bekering alleen weten we dit: dat Opzomer zal ontwaken, zij het met een grote schreeuw. Maar juist deze schreeuw is het, waar door dit boek ons zo heeft aangegrepen het is de schreeuw, van die zich nog niet gewonnen hebben gegeven aan een tijd welke zijn eigen leegheid verheerlijkt het is de schreeuw van die nog iets uit de geestelijke chaos hebben kunnen redden. Wij hopen, dat „Het laatste uur" door velen zal worden gelezen en verstaan. Het is bestemd voor volwassenen. H. R. Op vragen van het Tweede-Kamerlid De Kort (KVP) betreffende de werkgelegen heid in het rampgebied, heeft de minister van Sociale Zaken schriftelijk geantwoord: dat naar zjjn mening er niet op een on- drijvende te houden. Doch dat geeft niet. gunstig verloop van de werkgelegenheid Hollen' in het door de watersnood getroffen ge bied behoeft te worden gerekend. Naar verwachting zal de invloed van verschil lende ongunstige factoren op de werk loosheid, c.q. de werkgelegenheid niet op wegen tegen de gunstige invloed van de herstelwerkzaamheden. Wat de landbouw betreft, zal de teelt van minder arbeidsintensieve gewassen (vnl. gerst) weUtot vermindering van werkgelegenheid leiden, doch de arbeids krachten, die daardoor vrijkomen, kunnen voor i andbouwherstel werkzaamheden worden ingeschakeld. In de landbouw zijn de perspectieven voor de werkgelegenheid derhalve niet ongunstig. In de nijverheid is geen vermindering van betekenis in de werkgelegenheid merkbaar. In het rampgebied zijn weinig industriële bedrijven gevestigd, althans niet op de eilanden. Het ambachtsbedrijf herstelt zich geleidelijk, naarmate de be volking naar het rampgebied terugkeert. Ook de verbetering van de toestand in de diensten-sector houdt hiermede ongeveer gelijke tred. Daar de werkgelegenheid zich over het algemeen in gunstige richting ontwikkelt, behoeven de werkzaamheden aan het dijk herstel ook niet te worden gezien als een compensatie mogelijkheid voor het weg vallen van werkgelegenheid in andere sectoren. Wanneer met inzet van groot materieel aan het definitieve herstel wordt begonnen, zal daarbij nog geruime tjjd in zekere mate een extra-werkgelegenheid in het rampgebied blijven bestaan. De minister is verder van oordeel, dat de activiteit in de bouwnijverheid een van de factoren is, welke het gunstige ver loop van de werkgelegenheid in het ramp gebied mede bepaalt. Op het ogenblik zijn. reeds vele arbeidskrachten, ook onge schoolden, ingeschakeld. Verwacht mag worden, dat de vraag naar geschooide en ongeschoolde arbeidskrachten over enkele maanden zal toenemen, wanneer aan hel eigenlijke herstelwerk wordt begonnen. In hun woning aan de Oldenzaalsestraat te Denckamp heeft men Dinsdag het echt paar H. v. O.v. B. bedwelmd door kolen damp aangetroffen. De 71-jarige man en de 58-jarige vrouw werden onmiddellijk duurzame liefde, want een menigte sou- naar het ziekenhuis in Oldenzaal vervoerd rfe" wordt daardoor bedekt. Het evan- DE KATHOLIEKE priesters in Japan krijgen hun eigen „new look". De bis schoppen hebben namelijk een concessie gedaan aan de zomerhitte en hun goed keuring gegeven aan een zomercostuum voor priesters. Dit zomercostuum be staat uit een beige broek en colbert en een overhemd met lange mouwen in de zelfde kleur. Wanneer de priesters het dan nog erg warm hebben, kunnen zij ook nog hun colbert uitdoen, want het overhemd staat ook „gekleed". Op de boord van het overhemd en op de revers van het colbert zijn kleine kruisjes van geborduurde zilver aangebracht. Gaat en onderwijst alle volken. Het pak komt er minder op aan. DE MISSIEZUSTERS in het gebied van de Man-Mau in Kenya lopen dag en nacht gewapend met zware revolvers door de gebouwen t'dit de missiestaties om zichzelf en de haar toevertrouwde weeskinderen te bewaken tegen de ter reur van de opgehitste negerhanden. Welingelichte kringen te Nairobi delen mede. dat het aantal weeskinderen ge stadig stijgt. Eén missiestatie is nu zelfs belast met de verzorging van meer dan 200 weeskinderen, een voor de tropen bijzonder groot getal. Wel een tegenstelling met het voor gaande bericht. VERTEGENWOORDIGERS van ouders en opvoeders en uit de jeugd zullen in de toekomst medezeggenschap hebben in de Belgische filmkeuringscommissie. Met grote meerderheid van stemmen heeft de Belgische Senaat deze beslissing genomen. De adviezen van de bedoelde keuringscommissie zijn niet bindend, hoewel een niet-gekeurde film zonder meer in de categorie „boven 18 jaar valt. Men kan nog zo ..vrijdenkend" zijn, beschermende controle moet er wezen. De gevaren zijn vandaag te groot. MORGEN IS het weer Zondag. En voor de derde maal in acht dageii offe ren voor de nieuwe kerken. Dor het nu ook. Wees verstandig overeenkomstig het epistelwoord. Heb daarnaast een Zij zjjn daar niet meer b\j kennis geko men. De man is Woensdagnacht overleden; de vrouw Donderdagnacht. Het echtpaar, waarvan de man gepen- sionneerd was en de vrouw nog als onder wijzeres aan de christelijke school te Denekamp werkte, woonde ongeveer vijf jaar in het huis, de chauffeurswoning van de villa „De Borg". den wordt daardoor bedekt. Het evan gelie brengt de troostende aankondiging van de Vertrooster. Voor de rest een Kromstaf-Zondag vol bezinning met het sprekende gelaat van iemand, die èn de Vader èn de Christus kent. De president van het Amsterdamse ge rechtshof heeft tijden» de zitting van gistermiddag scherpe critiek uitgeoefend op het bureau voor huisvesting te Hilver sum. De hoofdambtenaar van dit bureau, W. van der S„ werd namelijk o.a. als ge tuige gehoord in een zaak, die diende legen de Hilversumse makelaar J. V. Ver dachte stond onder verdenking van op lichting terecht. De officier van Justitie had in eerste instantie tegen hem een ge vangenisstraf van zes maanden geëist. Het vonnis van de Amsterdamse rechtbank luidde toen vrijspraak- Hiervan was de officier in hoger beroep gekomen. Verdachte had in 1950 een gezin, dat clandestien een perceel te Hilversum be woonde, voorgespiegeld een vestigings vergunning te kunnen verzorgen. Voor de bemoeiingen in deze, had hij echter een vergoeding van 600 bedongen. De ves tigingsvergunning kwam er en de heer P. J. betaalde de makelaar zijn „salaris". Hij kreeg hiervoor een kwitantie waarop stond vermeid: „Voor bemiddeling ter verkrijging van een vestigingsvergunning" Aan de afgifte van deze kwitantie waren wel enige strubbelingen vooraf gegaan. De makelaar had namelijk gedreigd de ver gunning niet te verstrekken alvorens de klant het geld zou hebben betaald. De president keerde zich tijdens de zit ting tegen het feit, dat de ambtenaren van het bureau Huisvesting gewoon waren vestigingsvergunningen aan makelaars af te geven. Hierdoor werkte men de cor ruptie in de hand, zo zei hij. „Verscheidene Hilversummer» bevonden zich in de macht van makelaars" meende de president, die twee ambtenaren van het huisvestingsbureau aan de tand voelde, hoe het mogelijk was, dat de kostbare vergunningen op een dergelijke licht zinnige wijze aan makelaars werden ver strekt. In het dossier van het hof bevonden zich bovendien nog een aantal andere zaken, waarin de eigenaardige gewoonten van de huisvestigingsambtenaren werden behan deld. „Over deze zaken wilde de president niet verder spreken omdat ze te pijnlijk voor de getuigen waren". - Tegen de van oplichting verdachte ma kelaar werd door de procureur-generaal een gevangenisstraf van acht maanden geëist. Het hof zal op 29 Mei uitspraak doen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3